Leiden Nachtelijk protest studenten IMJ Kinderopvang wordt nu n Sijthoff-gebouw toch monument Achtervolging gestaakt na dreigen met pistool CHTERGROND I ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1994 Oudshoorn yt Q Het verpleeghuis I J Oudshoorn in Al phen aan den Rijn wil in ziekenhuis Rijnoord ver pleeghuisbedden! realise- Aanslag De Oegstgeeste- I D naar Van Delft is witheet over de aanslag op pluimvee. Wie aan haan Henk komt, komt aan hem. Springkussen bij De Singel leiden» De rk basisschool De Singel aan de Lusthoflaan vierde gisteren het 70-jarig bestaan onder meer met de opstelling van een springkussen en een organiseren van een spellencircuit. De kinderen van alle groepen hielden zich bezig met traditionele spelletjes, zoals ringen gooien, eierlopen en spijkerpoepen. Dat gebeurde op het schoolplein, maar ook in enkele afgezette stra ten. De feestelijkheden werden afgesloten met disco en karaoke. De Singel is voorgekomen uit de Heilig Hartschool, die in 1924 werd opgericht. Directeurswisseling V&D leiden» Bedrijfsleider j.W. van den Berg (35) van warenhuis Vroom en Dreesmann aan de Breestraat zal per 5 september vertrekken. Van den Berg is ruim twee jaar bedrijfsleider ge weest. I lij is gepromoveerd naar een grotere vestiging van V&D, die in Breda. Van den Berg wordt opgevolgd door mevrouw J. de Kool (28), afkomstig van de vestiging in Gouda. Verdachte mishandeling gepakt In Badhoevedorp heeft de Leid- se politie een 21-jarige man op gepakt die ervan wordt verdacht een 23-jarige Hoofddorper in een drugpand aan de Irene- straat in Leiden te hebben mis handeld. De 35-jarige bewoner van het pand is ook aangehou den op verdenking van betrok kenheid. Het slachtoffer werd 4 juli zwaar gewond aangetroffen in het huis. Hij had een schedel - basisfractuur, een gebroken kaak en andere verwondingen. Het onderzoek bracht de poli tie op het spoor van de Badhoe vedorper, die dealde vanuit het huis in Leiden. De 35-jarige Leidse bewoner beweert, dat hij niet in het huis was op het mo ment dat de klant werd afgeran seld. Het Sijthoff-complex FOTO HIELCO K LEIDSE HOGESCHOOL Bregje Van Sleeuwen en Mieke Kortmann, met het winnen van de Leidse Hogeschoolprijs 1994! Het voormalige Sijthoff-com plex aan de Doezastraat komt waarschijnlijk toch op de ge meentelijke monumentenlijst. Na jarenlange discussie over de historische waarde van het ge bouw is de monumentencom missie overstag gegaan. Aan B en W is deze week geadviseerd de oude drukkerij tot 'be schermd pand' te benoemen. In de regel neemt het college de adviezen van deze Tussen 1985 en 1994 haalde de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (STIEL) vier keer bakzeil bij haar pogingen het Sijthoff op de monumentenlijst te krijgen. De wilde Doezastraat 1/lb echter niet aan de rij gemeentelijke monumenten toevoegen omdat het gebouw, uit 1908, te jong was en niet geheel in de oor spronkelijke staat verkeert. „Zoiets moet even rijpen." zegt M. Schra, lid van de monu mentencommissie. „Het ge bouw is een typisch voorbeeld van jongere bouwkunst." Vol gens Schra kostte het de monu- mententijd om deze bouwkunst op haar juiste waarde te schat- Na de benoeming tot monu ment is het gebouw beschermd tegen ingrijpende verbouwin gen die de historische waarde van het pand verder aantasten. Schra: „Het gebouw is door de jaren heen al verminkt. De in gangspartij is niet meer oor spronkelijk en daarnaast zit bij voorbeeld een deur waar eerst een raam zat." In februari van dit jaar bracht STIEL het Sijthoff-complex voor de vierde keer onder de aan dacht van de monumenten commissie. De adviescommis sie besloot deze week het pand voor te dragen als monument. H. Budcl (STIEL) beschouwt de voordracht als een enorm succes van STIEL. „Met de Meelfabriek en de Vooruit be hoort het Sijthoff-complex tot het grootste industriële erfgoed van Leiden." Hij looft het uiter lijk van het door de Leidse ar- Oudste kinderdagverblijf Leiden jubileert leiden dorith ligtvoet Het is alsof de schilderbeurt is afgestemd op het 25-jarig jubi leum. De kozijnen van het Leid se kinderdagverblijf Het Konijn krijgen zojuist een nieuw verije. Lila, zeegroen en andere pastel tinten sieren de kozijnen. Als het oudste kinderdagverblijf van Leiden vandaag feest viert, zal het gebouw aan de 3-October- straat er stralend uitzien. Vanmiddag krijgen alle gasten een jubileumboekje. Daarnaast is er een diaserie te zien met beelden van de vroegere huis vesting, van kinderen nu en van kinderen die al lang het kinder dagverblijf hebben verlaten. De kinderen kunnen spelletjes doen en een optreden van kin dertheatergroep Splinter bekij ken. Het Konijn was de eerste kin dercrèche in Leiden. Om te vol doen aan de vraag van werken de en studerende ouders naar opvang, begon de arts Til Boon in haar huis aan de Herengracht met een crèche. In die tijd werd daar nog heel vreemd tegenaan gekeken, weet de huidige direc teur Mariët Kortekaas. „Vroeger werd tegen moeders gezegd 'Blijf jij zomaar werken?' of 'Breng jij je kind weg?' Die reac ties hoor je nu nog wel eens. vooral van ouderen. Maar over het algemeen wordt nu toch heel anders tegen kinderopvang aangekeken. Het is maatschap pelijk meer geaccepteerd." „Ik zit nu zestien jaar in het vak. Daardoor zie ik dat kinder opvang niet alleen voordelen voor ouders heeft, maar ook be langrijk is voor de kleintjes zelf. Ze worden zelfstandiger, raken eraan gewend met andere kin deren om te gaan. Vooral nu ge zinnen kleiner zijn, is het heer lijk voor ze om met leeftijdge nootjes te spelen." Het kinderdagverblijf, dat werd vernoemd naar het lieve lingsknuffeldier van een zoon van Boon, is meer keren ver huisd. Nu zetelt Het Konijn in de vroegere 3-Octoberschool en is het een van de grootste kin derdagverblijven in Leiden. In het gebouw zijn vijf groepen voor baby's en peuters gehuis vest. Daarnaast biedt een groep naschoolse opvang aan kinde ren van 4 tot 8 jaar. Hoewel Het Konijn de laatste jaren flink is gegroeid, kan bij lange na niet aan de vraag wor den voldaan. „Als ouders een plaatsje willen voor hun kind, moeten ze vaak maar afwach ten in welke dagopvang plaats is", zegt Kortekaas. Door de lan ge wachtlijsten kunnen ouders die vrijwilligerswerk verrichten of studeren het helemaal wel vergeten. Het grootste deel van de plaatsen wordt namelijk op gekocht door bedrijven, die niet willen dat hun vrouwelijke werknemers afhaken als ze kin- deren krijgen. Om iets te doen aan de wachtlijsten mag Het Konijn van de gemeente nog iets groei en. Dat zal gebeuren als de Cen trum Vakopleiding voor Volwas senen. die nu op de bovenver dieping van het gebouw zetelt, naar een ander pand verhuist. Wanneer dat gebeurt is nog on duidelijk. Kortekaas verwacht echter binnen een jaar met een zesde groep te kunnen begin - Een andere wens, uitbreiding van de naschoolse opvang met een groep voor acht- tot twaalf jarigen, is nog niet door de ge meente ingewilligd. „We kun nen ouders dan een compleet pakket bieden in de vorm van "opvang gedurende de hele schooltijd", zegt Kortekaas. „Maar de gemeente heeft ge zegd dat dagverblijven in ande re wijken even voorgaan, dus wanneer deze wens wordt inge willigd weet ik niet." Kortekaas heeft het Konijn in die zestien jaar alleen maar zien uitdijen. De opleiding van de leidsters, het besturen van een kinderdagverblijf, de aansluiting bij de overkoepelende Centrale Organisatie Kinderopvang: het leiden van een kinderdagverblijf vergt steeds meer professionali teit en organisatie. „Enige leid sters die hier lang werken heb ben met de huidige groei veel moeite gehad. Ze vonden het vroeger knusser, je kent nu niet alle kinderen en ouders meer. Ook wat mij betreft hoeven we na die zesde groep en die extra groep voor de naschoolse op vang niet verder te groeien. Als we nog groter worden, moeten we meer directieleden hebben. Ik ben daar geen voorstander van. Ik wil het graag overzichte lijk houden." chitect W.C. Mulder ontworpen gebouw. Mulder liet zich des tijds inspireren door zijn Am sterdamse collega Berlage. Bu del: „De voorgevel ziet er uit als de voorpagina van een krant. Daarom is het zo'n leuk ge bouw. Je kunt de oorspronkelij ke functie aflezen aan zijn uiter lijk." Het kantoorgebouw aan de Doezastraat is in 1908 gebouwd in opdracht van uitgeversmaat schappij A.W. Sijthoff. In het pand was lange lijd de redactie van het Leidsch Dagblad geves tigd. De bijbehorende drukkerij was gehuisvest achter het mo numentale kantoorgebouw. WERKBEZOEK De PvdA-frac tie brengt woensdag 7 septem ber een bezoek aan Groenoord. Wijkbewoners kunnen in buurt huis Groenoord (Pasteurstraat 23) met de raadsleden van ge dachten wisselen over aangele genheden in hun woonomge ving. Het bezoek begint om 19.30 uur in het buurthuis. Van daaruit maken de PvdA'ers eerst een wandeling door de wijk. Om 20.30 uur begint de discus sie met bewoners. Ongeveer dertig Leidse studenten houden van zondag op maandag een nachtwake op liet Pieterskerkplein om te gen bezuinigingen op het onderwijs van het paarse kabi net te protesteren. De studenten brengen de nacht gewa pend met slaapzakken en studieboeken door. Het Leidsch Studenten Protest (LSP), organisator van de ac tie, stelt dat dit symbolisch is voor de toekomstige le vensstijl van studenten als de bezuinigingen van dertig procent op de studiefinanciering doorgaan. 'De paarse nachtmerrie houdt de Leidse student wakker', aldus luidt het motto van de actie, die om tien uur 's avonds uur be gint. naandag 5 mrafgnand i het acade- De volgende dag, september, word! aan de opening een manifestatie op het Pieters kerkplein gehouden. De 1.SP opent dan de uit nood geboren Openlucht Universiteit. Om de aantasting van het hoger onder wijs door bezuinigingen te sym boliseren geven docenten in de open lucht college geven over onderwerpen waar nu al geen tijd meer voor is binnen het les programma. De LSP biedt de omstanders de keus hoe zij anderhalf mil jard willen bezuinigen: een uni versiteit die in haar huidige vorm bewaard blijft, maar dan zonder studenten omdat die dat niet meer kunnen betalen, of studenten die genoeg beurs krijgen om te studeren, maar geen universiteit meer die de )e manifesta r de opening ch faai aftae t kal „De Leidst verder ook niets aan doen, is absoluut niet gelukkig met de bezuinigingen. De universiteit is ingelicht en slaat achter de ac ties. Ook de politie weet van de actie en zal niet ingrijpen, zo lang de orde niet verstoord wordt. Daarom hebben we be wust gekozen voor een beperkt aantal bivakkerende studenten op het Pieterskerkple gee ■rlas de •nden te veroorzaken", zegt Saskia Kellenbach van het LSP. Bij de deur van de kerk war den handtekeningen verzameld voor een correctief referendum. De Leidse acties sluiten aan bij De bestuurder en de hijrijder van de geldauto, die gisteren bij de VSB-bank werd overvallen, staakten hun achtervolging toen een van de twee overvallers op hen dreigde te schieten. Dat ge beurde in het tunneltje onder de Dr. Lelylaan. Daar struikelde kwar vach de eigen ben Toen zagen de heide achte gers dat hij het pistool nog zijn hand had en wilde schieti de hal van het bankge bouw aan de Opaalstraat. De bijrijder van de geldauto kreeg in pistool tussen de ribbel ge drukt toen hij met een caaaette de hal binnenkwam. Hij werd naar huiten geduwd, waar een handlanger van de overvaller hem de geldcassette uit de hand rukte. Volgens de politie hebben zij inderdaad een aanzienlijk bedrag buitgemaakt. De vluchtauto die op de Morskade stond de geldwagen vanmorgen va as in Voorburg gestolen. 1 I door: Wim Koevoet Uitlekken stuk komt Groen Links slecht uit Mariët Kortekaas: 'Kinderen raken eraan gewend met leeftijdgenootje: Pas als het lint wordt doorgeknipt en de eerste auto met daarin de wethouders Walenkamp (CDA), Van Rij (PvdA) en dijkgraaf Van Tuyll de Boommarktgarage binnenrijdt, begint bij Groen Links de discussie of de partij nog wel in het college van burgemeesters en wethouders kan blijven zitten. Uit een uitgelekt geheim stuk blijkt ontegenzeggelijk dat genoemde wethouders hard en met succes werken aan een deal waarbij de gemeente een van de panden van het I ioogheemraadschap van Kijnland aan de Breestraat in haar bezit krijgt. Op die plek kan dan de omstreden Boommarktgarage komen. Onbekenden hebben het bewuste stuk bij Groen Links- fractievoorzitter R. Peeters in de bus gestopt en in handen van de redactie van deze krant gespeeld. Toch is Groen Links hierdoor niet in staat van alarm geraakt. Peeters nam nog wel de moeite in de gemeenteraad een vraag te stellen. Het antwoord van Walenkamp dat het stuk nog geen officiële status heeft, stelde haar volkomen gerust. De vraag is wat Peeters en de anderen van Groen Links doen op het moment dat het college en Rijnland het bewuste gespreksverslaggoedkeuren. C lenoemde wethouders hebben blijkens het 'stuk zonder status' zelfs al een bod van zeven miljoen gulden gedaan, dat Rijnland 'in principe' heeft aanvaard. Dat 'in principe' slaat op de interne besluitvorming hij het schap. Die ontbindende clausule geldt uiteraard ook voor de gemeente. Als de gemeenteraad neen' zegt tegen de deal of als de Verenigde Vergadering van het schap dat doet, dan gaat het feest niet door. Wethouder Walenkamp heeft wel gelijk als hij vaststelt dat het nog Ie vroeg is voor de conclusie dat de Boommarktgarage er komt. Maar die dooddoener is politiek gezien niet interessant voor (iroen Links en zou hij een alerte partij dan ook nooit kalmte tot gevolg kunnen hebben Van groter belang is dat Van Rij en Walenkamp, die er overigens nooit een geheim vanbebben gemaakt dat bij hen de Boominarkt favoriet is voor de benodigde vierde parkeergarage in de binnenstad, klaarblijkelijk toewerken naar een raadsvoorstel waartegen collegepartner Groen Links onoverkomelijke bezwaren heeft. In het autovrije deel van deautoluwe binnenstad hoort geen garage, luidt het standpunt van de partij al jaren. In deze krant verdedigde fractievoorzitter Rianne Peeters kort nadat de nieuwe wethoudersploeg was geformeerd de deelname van Groen Links aan het college. Dat de garage niet in het collegeprogram is opgenomen, legde zij uit als winst voor haar partij. De collegepartijen zijn een onderzoek overeengekomen naar de beste plek voor de vierde garage in de binnenstad pn Peeten hield hei voor onmogelijk dat het kantoor van het I Ioogheemraadschap aan de Breestraat 46 en 48 als 'meest geschikt' of als 'enige haalbaar' uit de bus komt rollen, /ij wees er verder op dat de PvdA vrijwel onhaalbare voorwaarden aan de locatie Boommarkt heeft gesteld en dat ook Db(> niet zonder meer vóór is. Eigenlijk, was haar slotconclusie, is de Boommarktgarage meer een probleem voor de voorstanders dan voor Groen Links. Peeters ziet de belangrijkste troefkaart van Walenkamp (en Van Ril) ovei hat hoofd da Sleutelhof. I )at de planvorming voor deze nieuwe winkelgalerij is gestokt, heeft veel te maken met de aanhoudende onduidelijkheid over de vierde parkeergarage Geen investeerder die geld in de Sleutelhof wil steken als er geen garage naast mag komen te staan. DHBen PvdA zullen hun bedenkingen tegen en eisen aan de garage laten varen als ze daarmee de Sleutelhof kunnen edden. En dan staat Gr< Links Jan 1 het college alleen en moet de partij als ze equent is haar wethouder aurier terugtrekken. I >e uitblijvende reactie van Peeters duidt erop dat Groen Links al eieren voor zijn geld heeft gekozen: de partij verzet zich alleen nog voor de buitenwacht tegen de garage. I let uitgelekte stuk komt Peeters en de haren nog slechter uit dan Van Rij en Walenkamp.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11