Radovan Karadzic dreigt moslims Bosnië te isoleren Gratsjov: 'Terugtrekken ex-Sovjetleger grote fout' Cuba vindt houding van Verenigde Staten 'oneerlijk' Fransen arresteren zeker 27 Algerijnen en Marokkanen Buitenland Collaboratie blijft Belgen achtervolgen Marokko en Israël gaan diplomatieke banden aan Unita onder voorwaarden bereid verzet te staken Brand in nucleaire fabriek Rusland was wèl gevaarlijk Onderkoelde Britse alpinist staat mogelijk op uit de dood 'Duitsers zijn inderdaad arrogante betweters' VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1994 Betrekkingen VS met Noord-Korea Washington De Verenigde Staten hebben ingestemd met be sprekingen met Noord-Korea volgende week in de Noordko- reaanse hoofdstad Pyongyang over het aanknopen van diploma tieke betrekkingen met het communistische regime. Het zou de eerste stap zijn naar diplomatieke erkenning. Forse aardbeving in Macedonië skopje» Er heeft zich gisteren een krachtige aardbeving (5.2 op de schaal van Richter) voorgedaan in de voormalige Joegoslavi sche republiek Macedonië. In de stad Bitola raakten zeker tien mensen licht gewond en werd een aantal oude gebouwen be schadigd. Het epicentrum bevond zich op honderd kilometer ten zuiden van de Macedonische hoofdstad Skopje, vlakbij Bito la. Nabestaanden atleten naar rechter Jeruzalem Nabestaanden van de elf Israëlische atleten die bij een aanslag tijdens de Olympische Spelen van 1972 in München om het leven zijn gekomen, klagen de Duitse autoriteiten aan wegens het achterhouden van relevante documenten. De Duit sers zouden jarenlang tegenover de nabestaanden hebben vol gehouden niet over pathologische, ballistische of andere rappor ten te beschikken. Maar Duitse advocaten van de families heb ben uiteindelijk drieduizend documenten en negenhonderd fo to's achterhaald. De Russische minister Gratsjov (defensie) heeft de terugtrek king van het Russische leger uit Duitsland gisteren 'een zeer ernstige politieke fout' ge noemd. Hij haalde fel uit naar de voormalige leiders van de Sovjetunie, onder wie president Gorbatsjov, die het besluit na men om de ex-Sovjettroepen terug te halen in verband met de Duitse hereniging. Gratsjov uitte zijn kritiek na zijn terugkeer uit Berlijn waar hij aanwezig was bij het officiële WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Cuba vindt het 'niet eerlijk' dat de Verenigde Staten willen dat de regering-Castro de vluchte lingenstroom naar de VS tegen houdt. ,,In het verleden hebben de Verenigde Staten juist de ille gale immigratie vanuit Cuba aangemoedigd, en nu vragen zij ons om dat tegen te gaan zei een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Havana gisteren. Het stuiten van de Cubaanse vluchtelingenstroom is een van de hoofdpunten tijdens de on derhandelingen tussen Cuba en de VS die gisteren, in New York zijn begonnen. Op de eerste zit- De Franse politie heeft gisteren zeker 27 Algerijnse en Marok kaanse immigranten gearres teerd. Dat gebeurde in opdracht van onderzoeksrechter Bruguiè- re. De arrestaties houden ver band met de moord op twee Spaanse toeristen in de Marok kaanse stad Marrakech, op 24 augustus. Bruguière gelastte de arresta tie van de 27 op basis van infor matie die hij had gekregen van de Marokkaanse politie. Die hield al eerder vier verdachten aan. De Franse politie doorzocht gisteren huizen in en rond Pa rijs en Orléans en nam daarbij islamitische tractaten en andere documenten in beslag. De ar restanten worden beschuldigd van betrokkenheid bij terreur. Dat wijst erop dat de Marok kaanse politie de verdachten van de moordpartij in Marrak ech voor terroristen houdt. Zowel de Marokkaanse als de Franse politie is "de laatste we ken in actie gekomen tegen ver meende sympathisanten van de radicale moslim-groepen die met aanslageq proberen de Al gerijnse regering ten val te brengen. De vier verdachten die in Marokko zijn gepakt, zijn Marokkanen of Algerijnen uit Frankrijk. Twee van hen zouden de afgelopen maanden in Parijs gewapende roofovervallen heb ben gepleegd. De moordpartij in Marrakech vormde voor de Marokkaanse regering aanleiding om weer een visumplicht in te stellen voor Algerijnen. Daardoor liep de spanning tussen de twee lan den sterk op. Poging om sancties van Belgrado te doorbreken De leider van de Bosnische Serviërs, Radovan Karadzic, heeft gisteren gedreigd met een nieuwe blokkade van moslim-enclaves in Bosnië. Daartoe wil hij over gaan als de Servische regering in Belgrado de breuk met de Ser viërs in Bosnië niet ongedaan maakt. Karadzic wil dan 'binnen enkele dagen' alle gas-, water- en energievoor zieningen verbreken en de voedseltransporten stopzet- pale» P-Rtr ,,We hebben het volste recht om aan de moslims sancties op te leggen, om zelfs een vogel ervan te weerhouden naar hen te vlie gen, totdat de wereld Joegosla vië dwingt zijn economische sancties tegen ons op te geven aldus Karadzic in een toespraak tot het parlement van de eenzij dig uitgeroepen Servische Re publiek. Het 'parlement' was bijeen om zich te buigen over de resul taten van het referendum dat de Bosnische Serviërs het afgelo pen weekeinde hielden over het internationale vredesplan voor Bosnië. Zo n 96 procent van de Bosnische Serviërs wees het plan van de internationale con tactgroep (VS, Rusland. Europe se Unie) af. Uit woede over de afwijzing van het vredesplan door de Bosnische Serviërs ver brak Belgrado de politieke en economische betrekkingen met Pale, waar het hoofdkwartier van de Bosnische Serviërs is ge vestigd. Karadzic maakte gisteravond opnieuw duidelijk dat hij wijzi gingen wil in het vredesplan. In het huidige voorstel krijgen Ka radzic en de zijnen 49 procent van het grondgebied van Bos nië, terwijl ze nu 71 procent in handen hebben. De moslim- Kroatische federatie krijgt vol gens het plan van de contact groep 51 procent van het grondgebied van Bosnië. „Wij bieden de vrede aan en wij willen het vredesproces voortzetten, maar de huidige landkaart kunnen we niet ac cepteren", aldus Karadzic. Aan vaarding van het plan van de contactgroep zou volgens hem de 'dood' betekenen voor de afscheid van de Russische strijdkrachten. „Degenen die deze beslissing namen, lieten zich slechts leiden door politie ke ambities", aldus Gratsjov. Hij wees op de noodzaak om de honderdduizenden terugge keerde soldaten van huisvesting te voorzien, wat op dit moment een van de grootste problemen van het Russische leger zou zijn. Generaal Matvej Boerlakov, verantwoordelijk voor de huis vesting van de troepen, ver wacht dat alle teruggekeerde manschappen voor eind 1995 over een woning beschikken. ting werd enkel gesproken over immigratiekwesties, en niet, zoals Cuba wil, over zaken als het economische embargo van de VS tegen Cuba. Een woord voerder van de Amerikaanse de legatie wilde na de eerste ge spreksronde verder niets kwijt. Het aantal bootvluchtelingen is gisteren opnieuw sterk geste gen. Rond de middag waren al meer dan zevenhonderd men sen uit het water van de Straat van Florida opgepikt- en met marineschepen overgebracht naar de Amerikaanse basis Gu- antanamo op Cuba. Het aantal Cubaanse bootvluchtelingen sinds begin augustus bedraagt nu al bijna 22.000. In de vroege ochtend van 2 september 1944 arriveerde een eenzame motorrijder van de Second Armoured Division bij de Frans-Belgische grens- plaatsje La Glanerie. Enkele uren later trokken Amerikaanse colonnes door het dorp op weg naar Tournai (Doornik) en Mons (Bergen). De volgende dag arriveerden de Geallieerden in Brussel en op 4 september in Leuven, Mechelen en Antwerpen. Binnen tien dagen was bijna heel België bevrijd, maar door het Duitse tegenoffensief in de Ardennen duurde het tot 15 februari 1945 voordat de laatste Duitse militair het land uit was gedreven. Niettemin herdenken de Belgen vandaag dat hun bevrijding precies een halve eeuw geleden begon. De foto geeft een beeld van de Geallieerde in tocht in Brussel. Is de Tweede Wereldoorlog voor Nederlan ders als malaria, die alleen met tussenpo zen tot een koortsaanval leidt, voor de Bel gen is het oorlogsverleden een chronische ziekte. 'Amnestie' (voor collaborateurs) is nog altijd een vast politiek thema, dat Vla mingen en Walen verdeelt. De beide taalge meenschappen gebruiken het ook als wa pen tegen elkaar, als de Leuvense hoogle raar dr. Luc Huyse. De rechtsgeleerde meent dat de oorlog in België en Nederland vrijwel op dezelfde manier is verlopen. Er was een kleine groep die zich actief tegen de Duitse bezetter ver zette, er was een grote grijze meerderheid die zich schikte en er was een groep die met de Duitsers collaboreerde. Het grote ver schil is pas na de oorlog ontstaan, waarbij in België een scherpe scheidslijn loopt tus sen Vlaanderen en Wallonië. Huyse: „Het collectieve geheugen van de Walen concentreert zich, net als dat van de Nederlanders, rond het verzet. Daar gaat al le aandacht naar uit. Voor Vlaanderen zit dat geheugen veel meer vast op de collabo ratie. Het Vlaamse verzet, dat er ook was, is uit dat geheugen verdwenen". De wilde afrekeningen na de oorlog zitten veel Vlamingen ook nu nog hoog. Leden van de Vlaamse Beweging ijveren al jaren voor herstel van burgerrechten voor dege nen die zijn gestraft wegens collaboratie. Ze beschouwen hen als politiek veroordeelden. „Voor de Vlamingen zijn collaborateurs veelal ontspoorde idealisten", verklaart Huyse. „Het zijn de onderwijzer, de klerk en de journalist die de verkeerde weg hebben gekozen. Ze kunnen rekenen op meer be grip. Maar in Wallonië staat collaboratie voor verraad en doodseskaders." In tegenstelling tot Nederland is het pro bleem van de collaboratie in België volko men 'gepolitiseerd'. Bovendien is het ge voed door de aloude taalstrijd. En natuurlijk komt daar de herrie nog bij rond koning Leopold III. De Walen beschouwen hem als de eerste collaborateur, de koningsgezinde Vlamingen nemen hem juist in bescher ming. Huyse vindt dat het een halve eeuw na de oorlog tijd is om een streep te zetten onder het verleden. Hij hoopt op een gebaar van de regering aan de ongeveer tweeduizend Belgen die nog steeds zijn verstoken van bepaalde burgerrechten. Maar optimistisch is hij niet. „De oorlog is als een doorn. Hij blijft maar prikken en je weet nooit wan neerhij verdwijnt." d bloemendaal correspondent Bosnische Serviërs. Volgens hem waken de Amerikanen over de belangen van de mos lims, de Duitsers over die van de Kroaten en worden de Bosni sche Serviërs slechts in beperkte mate gesteund door de Russen. Volgens waarnemers zijn de opmerkingen van Karadzic ook een teken dat de Bosnische Ser viërs last beginnen te krijgen van het vier weken geleden door Belgrado opgelegde em bargo. Buitenlandse journalis ten die de afgelopen weken de gebieden van de Bosnische Ser viërs bezochten, constateerden dat de prijzen van voedsel en brandstof sindsdien aanmerke lijk zijn gestegen. Schaarste aan elementaire levensbehoeften lijkt er echter nog niet te zijn. Marokko heeft gisteren met I; raël een akkoord bereikt over d opening van twee verbinding' 'Tunesië zal voorbeeld snel volgen zijn van Marokkaanse afkomst. In Marokko wonen nog onge veer achtduizend joden. Vol gens onofficiële schattingen hebben Jsraël en Marokko in 1993 voor een bedrag van 175 miljoen gulden handel gedre ven. De Marokkaanse Banque Commerciale du Maroc onder houdt contacten met de Israëli sche Bank Leumi. ONA. Marok- ko's grootste privé-onderne- ming, wil in nauwe samenwer king met de Israëlische Koor- groep en de Spaanse Banesto Bank investeringen gaan doen in de autonome Palestijnse ge bieden. ONA is gedeeltelijk ei gendom van de Marokkaanse koninklijke familie. Israëlische ondernemingen zijn verder be trokken bij de bloemencultuur en de opzet van irrigatiesyste men in Marokko. kantoren in G De Marokkaan 'de staat Pales tigd rel Avhi ambassade in ia' blijft geves- is bekendge- de makt. Marokko is het tw Arabische land dat diplomatie ke betrekkingen aanknoopt met Israël. Egypte heeft al sinds 1979 ambassades in Tel Aviv en Cairo. Israël verwacht dat Tunesië het Marokkaanse voorbeeld snel zal volgen. Minister Peres (buitenlandse zaken) ziet in de Marokkaanse stap een begin van 'een regionaal netwerk van betrekkingen'. Ongeveer 600.000 Israëli's LISSABON-LUSAKA DPA-R De Angolese verzetsbeweging Unita zou onder bepaalde voor waarden bereid zijn vrede te sluiten met de regering. Dat is gisteren van bronnen in Lissa bon vernomen. Als de regering bereid is Unita-leider Savimbi te accepteren als vice-president zouden de opstandelingen hun hoofdkwartier in Huambo, in het midden van het land, willen opgeven. Volgens politieke waarnemers in Portugal, de voormalige kolo nisator van Angola, koerst Unita daarmee af op de uitwerking van een vredesplan dat eerder door de Verenigde Naties is op gesteld. Sinds Angola in 1975 onafhankelijk werd, is het in een burgeroorlog verwikkeld. Iti de Zambiaanse hoofdstad Lusaka, waar de strijdende par tijen al tien maanden vruchte loos praten over een wapenstil stand, werd gisteren echter ook een ander signaal afgegeven. Uit protest tegen bombarde- menten van hel regeringsleger op Huambo schortte de Unita- delegatie de onderhandelingen op. Delegatieleider Manuvakola zei dat het bombardement be wijst dat de regering niet is ge ïnteresseerd in een vredesak koord. MOSKOU De brand die woensdag woedde in een nucleaire opwerkingsfa briek in het Russische Ozyorsk was veel ernstiger dan aanvan kelijk werd gemeld. Dat heeft de dienst voor kernenergie Gosa- tomnadzor gezegd. De brand kon al na enkele minuten wor den geblust, maar volgens Gosatomnadzor moet hij wor den aangemerkt als derde graads op de zevenpunts ram- penschaal van het Internatio naal Atoomagentschap (IAEA). Bij het incident kwamen ra dioactieve gassen vrij, die vol gens het persbureau Interfax de jaarnorm van de fabriek ver te boven gingen. Gosatomnadzor sluit niet uit dat mensen aan ra dioactiviteit zijn blootgesteld. yolgens het ministerie van kernenergie in Moskou, dat de dagelijkse leiding van de kern centrales aan Gosatomnadzor uitbesteedt, was de brand hele maal niet zo ernstig. De radio actieve gassen zijn enkele me ters van de brand neergeslagen op het terrein van de fabriek en blijven slechts enkele dagen ge vaarlijk, zodat er totaal geen be zorgdheid om het milieu hoeft te zijn. aldus het ministerie. CHAMONIX-GRENOBLE ren zijn hersenen nog intact. Daarom besloten we te probe ren de man door middel van hartmassage en geleidelijke op warming te reanimeren". Het slachtoffer, een ervaren alpinist, ligt in coma en heeft vijftig pro cent kans om in leven te blijven. Zeker 93 mensen zijn deze zomer in de Franse Alpen bij ongelukken om het leven geko men. Er vielen 726 gewonden: elf personen worden nog ver mist. Dit blijkt uit rapporten van de gendarmerie en reddings brigades over de maanden juni, juli en augustus. In dezelfde pe riode vorig jaar vielen 70 doden en 630 gewonden. In de meeste gevallen blijkt onbekendheid met de bergen of zelfoverschat ting de oorzaak van ongeluk- Een Britse bergbeklimmer die afgelopen weck in zwaar onder koelde en schijnbaar hopeloze toestand van de top van de Mont Blanc werd gehaald, maakt kans om toch te overle ven. De man, die was overvallen door een sneeuwstorm en 24 uur op de Witte Berg heeft vast gezeten, bleek bij aankomst in het ziekenuis van Chamonix kli nisch dood. Zijn hersenen wa ren echter nog in orde. Een me disch team vocht meer dan zes uur voor zijn leven en wist het hart van de man dat niet meer klopte toen hij werd ge vonden weer aan de praat te krijgen. Dokter Bernard Mancini ver telt: „Door de intense kou wa ken. Tutsi-regering wil praten met Hutu-leiders GOMA AP-Rtr-AFP De door Tutsi's geleide Rwan dese regering heeft gisteren de leiders van de Hutu-vluchtelin: gen uitgenodigd naar de Rwan dese hoofdstad Kigali te komen om te praten over de terugkeer van 1,2 miljoen Hutu-vluchte- lingen in Zaïre. Het aanbod werd gedaan tijdens een ont moeting tussen Zaïrese en Rwandese ministers in Goma. De ministers bespraken ook kwesties als teruggave van Rwandese tanks, geweren, geld en communicatiemiddelen die het door Hutu's geleide leger meenam op zijn vlucht naar Zaïre. Zaïre wil dat meteen actie wordt ondernomen en dat de vluchtelingen terug zijn voordat op 1 oktober de scholen begin nen. Pas als Rwanda stappen onderneemt voor de repa triëring wil de Zaïrese regering praten over teruggave van be zittingen. Duitsers geven Nederlanders gelijk: MÜNSTER-I Rwandese vluchtelingen in een kamp bij het Zaïrese Bukavu badderen eensgezind met hetzelfde water. De Zaïrese regering wil de Rwandezen vóór 1 oktober het land uit hebben. foto »epa walter dhladhla Functionarissen van de Vere nigde Naties waarschuwden voor een al te snelle oplossing van het vluchtelingenprobleem. Volgens de VN moet elke repa triëring vrijwillig zijn. De afgelopen maand vlucht- zend vluchtelingen kunnen ten ook grote groepen Rwande- worden opgevangen. De VN se Hutu's naar Tanzania. De verwachten nog veel meer VN-vluchtelingenorganisatie Rwandezen in Tanzania. Unhcr heeft gisteren een nieuw kamp geopend waar zestigdui- Nederlanders vinden Duitsers behoorlijk arrogant en onsym pathiek. Tot zover niets nieuws. Wel nieuw is dat de Duitsers vinden dat Nederlan ders daarin gelijk hebben. Duitsers vinden zichzelf tame lijk conservatief, heerszuchtig, arrogant, betweterig, niet erg vriendelijk en weinig tolerant. Dat blijkt uit een representa tief opinie-onderzoek in het Ne derlands-Duitse grensgebied dat werd uitgevoerd door het Instituut voor Sociologie van de Wilhelmsuniversiteit in Mün- ster in samenwerking met de Hogeschool Enschede. De op dracht tot het onderzoek werd gegeven door de krant Westfali- sche Nach rich ten in Münster, Dagblad Tubantia in Enschede en Euregio, het grensoverschrij dende samenwerkingsverband van ruim honderd Duitse en Nederlandse gemeenten in de deelstaten Nedersaksen en Noordrijn-Westfalen en de pro vincies Overijssel en Gelder land. Het is het eerste onderzoek van deze omvang dat ooit in Europa werd gehouden naar het oordeel dat inwoners van twee EU-buurstaten over elkaar heb ben. Het is tevens het eerste on derzoek onder Duitsers naar hun oordeel over Nederlanders. De Nederlandse uitkomst van de enquête bevestigt in grote lij nen een onderzoek dat vorig jaar werd gehouden door Insti tuut Clingendael in Den Haag. Uit de vandaag gepresenteer de resultaten blijkt dat Duitsers ten opzichte van buitenlanders veel verdraagzamer zijn dan Nederlanders. Buitenlanders hoeven van de meeste Duitsers het land niet uit als er geen werk voor hen is. Ook hoeven ze zich van de ondervraagde Duitsers niet aan te passen aan de Duitse samenleving. Neder landers tonen zich op dit punt aanmerkelijk onverdraagzamer. Bijna de helft van de Duitsers blijkt verder nauwelijks trots te zijn op zijn eigen geschiedenis. algemen tenl ander» doen zij e In Nederland is dat gevoel veel sterker. Stellen Nederlanders in het hogere eisen aan bui- voor de Duitsers zelfs nog een schepje bovenop. De helft van de Ne derlanders vindt dat de Duitsers zich moeten aanpassen aan de Nederlandse situatie als ze op bezoek komen. Omgekeerd vindt slechts zestien procent van de Duitsers hetzelfde van Nederlanders die Duitsland be zoeken. Voorts blijkt dat het oordeel van Duitsers over Nederlanders sterk afwijkt van wat Nederlan ders van zichzelf vinden. In het algemeen is het Duitse oordeel over Nederland veel positiever dan het Nederlandse zelfbeeld. Volgens de onderzoekers kan dat worden toegeschreven aan het feit dat Duitsers weinig over Nederland weten. Ook in het grensgebied kijken ze bijvoor beeld nauwelijks naar Neder landse televisie-programma's, terwijl Nederlanders wel gere geld de Duitse TV volgen. Ondanks de soms gespannen onderlinge verstandhouding die uit de wederzijdse oordelen blijkt, erkennen Nederlanders en Duitsers dat er tneer is wat hen bindt dan wat hen scheidt. Hoewel Nederlanders Duitsers heerszuchtig vinden, ervaren ze Duitsland in de dagelijkse prak tijk absoluut nier als een econo mische, politieke of militaire bedreiging. In meerderheid vin den Nederlanders zelfs dal de Duitsers een leidende rol toe komt in Europa. De wens tot onderlinge con tacten beperkt zich echter gro tendeels tot de economische sector. Op het gebied van cul tuur, onderwijs en gezond heidszorg blijkt er over en weer nauwelijk behoefte te zijn aan innig contact. Dat lijkt de stel ling te bevestigen dat de inte gratie in Europa, in dit geval tussen twee sterk van elkaar af hankelijke buurlanden, zich vooral op economisch gebied voltrekt. De cultuur blijft voor alsnog het domein van de na tionale identiteit.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5