Mestoverschot is 20 procent lager Bü ?nüii zomervoordeel bij sola Binnenland 'Toen ik er voor stond, sloegen de stoppen door' Eerbetoon bij een afscheid b u ao 3 O Sis ÜÏS Zaak over doodschieten douanier aangehouden Kamer mag wel alternatieven geven 'We krijgen pittige klant aan hem' VVD: meer keuze in zorgverzekering 'Een hele zit, maar heel boeiend' Eman vormt nieuwe regering voor Aruba 'Slaappleister' roept veel vragen op VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1994 3 Maastrichtse anti-junkactie werkt Maastricht Het drugtoerisme in Maastricht is sterk teruggelo pen na de maatregelen die burgemeester Houben medio juli nam bij de sluiting van het plaatselijke junkenpark. Vroeger kwamen er naar schatting 1000 tot 1500 buitenlandse drugtoe risten per dag, nu zijn dat er nog ongeveer 100. Miss Nederland uit Wognum is 19 jaar oud Hilversum In een recht streekse uitzending op RTL4 werd de 19-jarige Joshka Bon gisteren tot de nieuwe Miss Nederland uitgekozen. Ze komt uit het Noordhollandse Wognum en zal half novem ber meedoen aan de interna tionale Miss World-verkie- zing in Zuid-Afrika. foto anp herman pieterse Bevrijding herdacht zonder Duitsers Maastricht» Bij de vijftigste herdenking van de bevrijding van Maastricht in de laatste twee weken van september, zullen geen Duitse autoriteiten aanwezig zijn. Onder druk van de bevolking heeft de gemeente afgezien van het plan hen uit te nodigen. De gemeente wilde onder meer het gemeentebestuur van Aken uit nodigen. Oberbürgermeister Linden zei begrip te hebben voor het besluit. Zes jaar voor leiders drugbende den bosch De Bossche rechtbank heeft t 31 jaar veroordeeld tot zes jaar cel wegens handel in heroïne en cocaïne. Op 15 december vorig jaar arresteerde de politie tien tallen mensen bij invallen in Uden en Oss. Bij huiszoekingen nam ze drugs, wapens, geld en een pitbull in beslag. Uit getui genverklaringen is gebleken dat de leiders verslaafde en dealen de wanbetalers met geweld dwongen tot betaling. Een getuige vertelde dat een wanbetaler 'druipend van het bloed' het huis uit kroop, waar hij met honkbalknuppels tot betaling was ge maand. Spoorwegpolitie pakt koperdieven gouda» Diefstal van enkele koperen kabels ter waarde van hon derd gulden langs het spoor bij Gouda hinderde op 4 augustus het treinverkeer in de Randstad bijna de gehele dag. De spoor wegpolitie heeft de twee daders aangehouden, zo maakte zij gis teren bekend. De Spoorwegpolitie kwam de daders op het spoor door de vondst van een identiteitskaart vlakbij de plaats van de diefstal. De treinvertragingen kostten de NS ongeveer 80.000 gulden. Dief betuigt spijt over stelen 'schilderij beetsterzwaag gpd Verteerd door berouw heeft een dief-een schilderijtje terugge stuurd dat hij het afgelopen weekeinde had gestolen in een hotel in Beetsterzwaag. Tijdens een expositie verdween het lie velingswerkje van kunstenaar Reinard Pol. Gisteren kreeg hij het per post terug, mèt een ex cuusbrief. Het ging om een portret van zijn toen nog 3-jarige dochtertje Lara. De schilder maakte het achttien jaar geleden als exa menwerkstuk op de kunstaca demie en is er zeer aan gehecht. Hij wilde het zijn dochter bin nenkort als huwelijksgeschenk geven. 'Lara' is een vrij bekend portret, omdat het ooit op een prentbriefkaart is uitgebracht. amsterdam De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren de strafzaak tegen een van de voormalige Heine- ken-ontvoerders opnieuw aan gehouden. De 41-jarige man wordt ervan verdacht dat hij be gin dit jaar in de hoofdstad een 44-jarige douanier na een ach tervolging heeft doodgeschoten. De zaak is terugverwezen naar de rechter-commissaris. Hij moet laten de kogels laten onderzoeken die uit de kleding van de doodgeschoten douanier vielen. Volgens ooggetuigen wa- dat de dachte zegt dat hij slechts drie keer heeft geschoten. In totaal werd er vijf kogels op de doua niers afgevuurd, waarvan er één hem dodelijk in de borst trof. Wie die andere twee schoten heeft gelost, is onduidelijk. Vol gens raadsman Kraal staat daar om ook nog niet vast dat zijn cliënt het fatale schot heeft af gevuurd. De verdachte, die ge- Nieuwe cijfers logenstraffen aannames van overheid Het Nederlandse vee produceert veel minder mest dan de overheid tot nu toe aannam. Het mestoverschot ligt bijna 20 procent lager dan gedacht, zo blijkt uit nieuwe cijfers die gisteren in Den Bosch zijn gepresenteerd. De cijfers zijn afkomstig van een gezamenlijke werkgroep van overheidsinstituten. drie miljoen ton mest zoek was. Tussen produktie en afgezette mest zat een gat. Dit wekte de indruk dat veehouders op grote schaal sjoemelden met hun mestboekhouding. Tot in de Tweede Kamer werden er vra gen over gesteld. Inmiddels is vast komen te staan dat het Brabantse 'mest- gat' te wijten is aan de bereke ningsmethode. Het veevoer is verbeterd, waardoor de mest minder fosfaat bevat. Een mest- varken poept jaarlijks geen 7.4 kg fosfaat, maar 5.8 kg. Ook bij Tot nu toe stond de omvang van het mestoverschot voortdu rend ter discussie. Elk instituut hanteerde zijn eigen bereke ningsmethode. Het mestbeleid van de overheid is gebaseerd op aannames uil het verleden. Die blijken inmiddels achterhaald: dierlijke mest bevat anno 1994 aanzienlijk minder fosfaat dan acht jaar geleden. Vorig jaar ontstond er in Bra bant commotie nadat uit on derzoek was gebleken dat er andere diersoorten ligt de mi- neralenproduktie lager dan offi- eicel aangenomen. De totale Nederlandse fos- faatproduktie bedroeg dienten gevolge in 1992 geen 240 mil joen kilo, maar 221 miljoen kilo, een verschil van 8 procent. Het mestoverschot mest waar voor op het land geen plaats is was in 1992 geen 18,2 mil joen ton, maar 14,8 miljoen ton; een verschil van 19 procent. Voor veehouders zijn de nieu we cijfers een meevaller. Vol gend jaar moet elke veehouder 30 procent van zijn mestpro- duktiercchten inleveren. Die doelstelling blijkt relatief ge makkelijk haalbaar. In de diver se veehouderijsectoren, de pluimveehouderij uitgezon derd, kan aan de norm worden voldaan zonder de veestapel te verkleinen. De waarde wordt getaxeerd op ongeveer 5000 gulden. Dinsdag zat er een pakketje bij de post, waar het schilderij onbeschadigd uit te voorschijn kwam. Het was gepost in Til burg. In een begeleidende brief biedt de dader zijn oprechte verontschuldiging aan. ,,Ik weet niet waarom ik het gedaan heb. Maar toen ik voor het portet stond, sloegen bij mij de stop pen door. Ik werd een dief. Ik was volledig geobsedeerd door de schoonheid van het schilde rij", aldus de onbekende. Hij vertelt dat hij in de korte tijd dat 'Lara' in zijn bezit was, intens van het kunstwerk heeft gehouden. „Maar ik moest het laten gaan. Ik schaam mij nu diep voor wat ik heb gedaan." wond raakte aan een been, heeft steeds ontkend dat hij als eerste schoot. De schietpartij volgde op een achtervolging door Amsterdam van het westelijk havengebied naar het centrum. De aanlei ding was een vermoedelijke co caïnedeal op een Colombiaans vrachtschip in het westelijk ha vengebied. De douane was vo rig jaar december getipt door de Amerikaanse Drugs Enforce ment Administration (DEA) dat met het Colombiaanse schip vijftien kilo cocaïne zou aanko men en dat twee mensen de drugs zouden ophalen. Na aankomst van het schip in de haven werden twee verdach te personen opgemerkt, onder wie de verdachte. Het tweetal sloeg op de vlucht en reed zich klem op het terrein van het voormalige Wilhelminagasthuis in Amsterdam-west. De ver dachte probeerde weg te ren nen, waarna het vuurgevecht volgde. De vroegere Arubaanse opposi tieleider I lenny Eman is er gis teren in geslaagd een nieuwe regering te formeren. De coali tie bestaat uit Emans Arubaanse Volks Partij (AVP) en de Orga- nisación Liberal Arubiano (OLA). De AVP, sinds de verkie zingen van 29 juli met tien van de 21 zetels de grootste partij in het parlement, mag vijf minis ters leveren. De OLA (twee ze tels) krijgt twee ministeries. Eman volgt Nelson Oduber van Kabinet houdt voorlopig aan korting op AOW vast den haag anpging de aangevoerde bezwaren bij de voorberei ding van de benodigde wetgeving aan bod ie la ten komen, stelde de Kamer echter voorlopig ge rust. Bolkestein kwam gisteren na Koks toelich ting niet meer op de kwestie terug. Kok hield gisteren vast aan de afspraken over de koppeling, waarbij over de jaren 1996-1998 ge middeld voor de helft zal worden gekoppeld. Hij wees Bolkestein. die woensdag nadrukkelijk pleit te voor grotere verschillen tussen lonen en uitke- ringen, er daarbij op dat het kabinet bij slechts gedeeltelijke koppeling de plicht heeft te kijken naar aanvullende maatregelen die ervoor moeten zorgen dat lonen en uitkeringen niet te veel uit el kaar groeien. Ook op deze kwestie kwam Bolke stein gisteren niet meer terug. Wallage kreeg van Kok de toezegging dat het kabinet in het komende overleg met de sociale partners nadrukkelijk aandacht zal vragen voor vormen van herverdeling van werk die - naast de werkgelegenheidseffecten van de lastenver lichting van negen miljard die het kabinet de ko mende vier jaar wil doorvoeren voor extra ba nen kunnen zorgen. Het kabinet houdt voorlopig vast aan de voor genomen korting op de AOW-toeslag voor oude ren met een aanvullend pensioen en een part ner onder de 65, maar zal de door de Kamer aangevoerde bezwaren 'nog eens goed bekij ken'. De door de WD en de oppositie bestreden plannen kunnen in overleg met het parlement door alternatieven worden vervangen. De korting op de AOW-toeslag zorgde woensdag voor enige opwinding in het debat, toen WD- fractievoorzitter Bolkestein het kabinet vroeg de in het regeerakkoord afgesproken maatregel te heroverwegen. De gevolgen ervan zouden vol gens Bolkestein door betrokkenen gemakkelijk kunnen worden ontweken door het aanvullend pensioen een paar jaar later te laten ingaan. De WD-lcider toonde zich daarbij wel bereid over een alternatieve ombuiging van 440 miljoen (de beoogde opbrengst van de korting) te praten. Ook andere fracties, waaronder D66, het CDA en het AOV, gaven blijk van twijfels. Koks toezeg- CDA 'er Heerma verrast met kwinkslagen Enneüs Heerma wist het zweet van zijn voorhoofd, de schei ding in zijn donkerblonde haar wordt weer in een rechte streep getrokken. Twee dagen oppositievoeren, een primeur voor het CDA sinds 1918, is de kersverse fractieleider niet in de koude kleren gaan zitten. „Ik was in het begin best ze nuwachtig. Maar ik geloof in alle bescheidenheid dat wc de goede toon hebben weten te treffen. Niet van dik hout zaagt men planken, maar kritisch en constructief'. Heerma's collega's in de Twee de Kamer reageerden aange naam verrast op het met kwink slagen doorspekte optreden van de als houterig bekend staande nieuwe CDA-voorman. Toen Bolkestein voortdurend strui- end hen 'mevrouw' aan te spreken. „De eerste dag was hij nog erg onwennig, maar dat was ik destijds ook", oordeelt Bolke stein. „Bovendien heeft hij het nadeel dat hij niet voluit te keer kan gaan. Het beleid van dit ka binet bouwt natuurlijk voort op wat in vorige jaren door het CDA is bedacht. Maar hij ga het i eker We zullen nog een pittige klant aan hemhehhen." I'vdA'er Wallage noemt het debuut 'open, redelijk, niet dog matisch'. Wel is hij benieuwd hoe het CDA straks keuzes maakt, „want dat bepaalt pas echt de kwaliteit van de opposi tie. Na deze twee dagen is dat nog niet te beoordelen." Wolffensperger bekent dat hij in Heerma als eveneens begin nend fractievoorzitter een lotge noot ziet. „Heerma zei dat hij zich in een leerproces bevindt en voor mij geldt hetzelfde. Het zou dus voor iedereen het beste zijn als onze ontwikkeling gelij ke tred houdt." Veel grip op het kabinet wist Heerman niet te krijgen. Soms gesouffleerd door CDA-promi- nenten als Wolters en Biesheu vel, maar onder de ijzige blik ken van zijn zwijgende voor Brinkman, trachtte de verdeeldheid in de lan de kaak te stellen, noties die hij namens het CDA indiende, haalden het uiteraard niet. „Je hebt hei na kijken, dat weet je v zegt Heerma lacon om echt te scorer wel. „Voor regeren duld hebben. Maar positievoere merkt, nog v ganger Heerma oalitie ek. De kans komt nog moet je ge voor het op heb ik ge 'ledereen moet zelf uitmaken wat hij wil of kan betalen 9 haag De overheid moet de gezondheidszorg die niet onder de toekomstige basisverzekering of de AWBZ valt, niet meer beperken, ledereen moet zelf maar uitmaken of men die zorg kan en wil betalen via een particuliere verzekering, beeft WD-fractieleider Bolkestein gisteren gezegd. Onder de AWBZ moeten de grote onverzekerba re risico's vallen als chronische ziekten, ver pleeghuizen, psychiatrische ziekenhuizen en chirurgische ingrepen. I)e basisverzekering moet een beperkt ziekenfondspakket omvatten. PvdA-voorman Wallage keerde zich tegen het WD-plan. Volgens hem moeten alle kosten V8I1 de zorg door de overheid in de hand worden ge houden. Anders zullen de kostenstijgingen leiden tol hogere looneisen en dat kost banen, aldus Wallage. Premier Kok zei in navolging van Walla ge niet bereid te zijn 'het stuur uit handen te ge ven' hij de kostenbeheersing in de zorg. Kok zei dat het kabinet het uiterste wil doen om de kostenstijging in de zorg tot 1,3 procent te be perken, zoals in het regeerakkoord is afgesproken. Hoe dat moet. zal eind dit jaar bekend worden gemaakt. Indien nodig is een grotere kostenstij ging aanvaardbaar, aldus Kok. De eerste minister wil niet meer mensen in het ziekenfonds toelaten door de loongrens extra te verhogen. Ook kondigde hij aan dat bejaarden in de toekomst mogelijk zelf moeten betalen voorde kosten van wonen in een bejaardenoord. Overigens noemde Kok de bejaarden in een groot deel van zijn betoog 'ouderen'. Dat had me vrouw Nijpels, de fractievoorzitter van het Alge meen Ouderen Verbond (AOV), hem gevraagd. Geen probleem, antwoordde de minister-presi dent en had het vervolgens soms tot grote hila riteit van de Kamer consequent over 'ouderen- aftrek' en 'ouderenoorden'. Marathondebat vuurdoop voor nieuwkomers ossendrecht» Op de Wilhelminakazerne in Ossendrecht werd gisteren het Verbindingsbataljon van de VN- vredesoperatie in het voormalige Joegoslavië ontbonden. Alle deelnemers kregen een herinneringsmedaille uitgereikt. Even daan/oor werd een minuut stilte in acht genomen ter herdenking van een van de soldaten die ter plekke om het leven kwam. foto anp Raymond rutting de Moi'imiento Electoral di Pue blo (MEP) op als minister-presi dent. De MEP (negen zetels) sprak na de verkiezingen haar voorkeur uit voor de oppqsitie. De regering moet werk maken van de financiële en bestuurlij ke reorganisatie op het eiland. den haag wilfred scholten „Eigenlijk is het gewoon gek kenwerk: honderdvijftig leden die zich twee dagen lang in de Kamer opsluiten. Het verklaart precies waarom er zo'n grote kloof is tussen de gewone men sen en de politiek", zegt Jan Marijnissen, fractievoorzitter van de Socialistische Partij (SP). Hij is een van de zeventig ka merleden die voor het eerst hel marathondebat over de rege ringsverklaring meemaakte. Zijn collega Hendriks van het Algemeen Ouderen Verbond (AOV) vond het ook 'een hele zit', maar is daar juist opgeto gen over. „Dit is de parlemen taire democratie. Heel boeiend. Petje af voor premier Kok die vier uur achter elkaar aan het woord was. En dan nog staand ook". Dat het tweedaagse debat 'saai' wordt genoemd, werpt Hendriks verre van zich. „Ze hebben elkaar goed de waar heid verteld. Het had wat mij betreft wat feller gekund, maar als oppositie moet je je ook constructief opstellenDat de andere kamerleden i. tievoorzitter Jet Nijpels nauwe lijks interrumpeerden, be vreemdt Hendriks niet. „Dat kwam niet omdat we een kleine partij zijn. Het gaf aan dat zij het uitstekend deed en de ande ren dachten: van die dame moeten we afblijven". Ook nieuwkomer Dietrich van D66 is enthousiast. ,,lk vond het zeer fascinerend. Het debat voldoet volkomen aan mijn verwachtingen, het was zeer levendig". Wel had de voormalige rechter uit Alkmaar moeite bepaalde discussies te volgen. „Je hebt een informatie achterstand op tal van gebie den. Zo kon ik de interrupties over de gewenste percentages van het nationaal inkomen voor ontwikkelingssamenwerking niet altijd begrijpen". SP'er Marijnissen kruiste af gelopen dagen voor het eerst verbaal de degens met premier Kok. Opvallend daarbij was de irritatie die zich van de premier meester maakte als Marijnissen het woord voerde. De socialist werd er warm noch koud van. „Bij Kok zie je twee zielen in een borst. Zijn beleid wordt dui delijk ingefluisterd door de VVD, wij confronteren hem met het geluid dat hij uit zijn verh elen als vakbondsleider nog kent. Dat irriteert hem". Marijnissen zegt het zijn col lega's kwalijk te nemen zo mee te gaan in de waan van de dag. „Ik wil hier dingen zeggen die werkelijk van belang zijn. Een oppositiegeluid is er lang niet geweest in de Kamer, daar wil len wij voor zorgen". Het werk in de Kamer voldoet aan zijn verwachtingen. „Ik heb me goed voorbereid, wist wat ik kon verwachten. Nerveus ben ik nooit. Ja, lang van tevoren, maar tegen de tijd dat ik de zaal in moet, heb ik me zo zitten op vreten dat alle me afvalt". haarlem saskia stoeunga is een bekend slaappunt in de acupunctuur, maar alleen met dat punt red je het niet. Daarbij komt nog dat acupressuur in dit geval minder adequaat werkt. De prikkel die wordt gegeven is veel milder dan bij acupunctuur. En dat slechts op één punt. Nee, ik denk dat je na deze kuur niet in een gi gantisch diepe slaap valt." De Leidse slaaponderzoeker Kamphuisen heeft met de pleisters geen ervaring. In zijn onlangs verschenen boek Slapen. u>aken en dromen houdt hij een pleidooi voor een ander soort zelfhulp: het 'onthaasten' van de maatschappij. Daar zijn de meeste slechte slapers, die hij tobbers, stressers en neuroten noemt, meer bij gebaat. Zijn advies: regelmaat, lichamelijke en geestelijke rust. 's Avonds laat werken, eten, drinken en sporten passen daar absoluut niet bij. Voor de ruim twee miljoen Nederlanders die niet goed slapen is er weer iets nieuws in de handel: de slaappleister. De momenteel met een grote advertentiecampagne aangeprezen pleister werkt door volgens de principes van de acupressuur op een 'slaappunt' bij de pols te drukken. Volgens importeur Brocatrade is Isocones in Frankrijk ont wikkeld en wetenschappelijk getest. Of de pleister ook werkt is een tweede: desgevraagd kan een woordvoerder van het bedrijf die wetenschappe lijke testen niet overleggen. Die zijn volgens hem 'niet geschikt om zomaar te verspreiden' en 'aan vullende informatie komt over enkele weken.' Jan Vermin van de Nederlandse Vereniging voor Acupunctuur vindt zo'n bandje leuk be dacht, maar betwijftelt of het effectief is. „Hart 7 Messcherpe prijzen door directe fabrieksverkoop De mooiste bestekken, pannensets, huishoudelijke topkwaliteit kristal en porselein koopt u Sola Fabriek voor ongekend lage Kortingen tot meer dan 50* op de verge lijkbare winkelwaarde zijn geen uitzondering Bezoek onze showroom/koopjeshal In Zeist en profiteer van deze unieke dlrekte fabrieksverkoop SOLA FABRIEK tilt van Reenenweo 155 Zeist IMISOIa Openingstijden ma t/m vrij. v iedere zaterdag v

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3