Opmerkelijke rekendoos voor top-wetenschappers Nieuw advies tegen malaria Wetenschap VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1994 Von Helmholtz: een duizendpoot in de wetenschap HENK HELLEMA In zijn tijd gold hij als een autoriteit op het gebied van de fysiologie, de natuurkunde en de wiskunde. Hij had grote belangstel ling voor kunsten en was een gezagheb bend filosoof. Deze wetenschappelijke dui zendpoot, deze intellectuele reus, die het Duitsland van de tweede helft van de vorige eeuw zijn natuurwetenschappelijke gezicht gaf, heette I lermann Ludwig I erdinand von I lelmholtz. Op 8 september is het precies honderd jaar geleden dat hij aan de gevol gen van een hersenbloeding overleed. I lermann von Helmholtz werd op 31 au gustus L821 In Potsdam geboren als zoon van een theoloog. Zijn opvoeding staat in belangrijke mate in het teken van de oude Grieken. In zijn schooljaren blijkt dat hij niet alleen een buitengewoon grote talen knobbel bezit - hij leert Ixitijn, Grieks, He breeuws, Frans, F.ngels, Italiaans en Ara bisch maar dat hij evenzeer uitblinkt in de exacte vakken. Zijn grootste belangstelling gaat uit naar de experimentele natuurkunde, dat hij na zijn eindexamen ook het liefst wil studeren. Maar onder druk van zijn vader die de kosten voor een studie die nauwelijks brood op de plank brengt te hoog vindt kiest hij voorde medicijnenstudie. I lij wordt leger arts. Maar al tijdens zijn studie richt hij zich meer en meer op de (natuur)wetenschap. I lermann von I lelmholtz kan als een van de grondleggers van de biofysica worden be schouwd, het vakgebied waarin biologische verschijnselen een natuurkundige verkla ringvinden. gehoororgaan Belangrijk onderzoek heeft hij verricht op het gebied van de voortplantingssnelheid van zenuwimpulsen, naar de werking van het gehoororgaan, naar het zich samentrek ken van spieren en naar het kleuren zien. In 1849 wordt hij, 28 jaar oud. hoogleraar in de I ysiologie aan de Universiteit van Ko- nigsberg, in 1854 volgt zijn benoeming tot hoogleraar in Bonn, vier jaar later bekleedt hij dezelfde functie in I leidelberg. In 1871 gaat hij als hoogleraar Natuurkunde naar Berlijn. Von I lelmholtz had een buitengewoon bre de blik op het gebied van de natuurweten schappen en verwierf zowel op het gebied van de fysiologie als op dat van de natuur en wiskunde een zeer grote naam. In 1847 formuleert hij de wet van behoud van ener gie, de eerste hoofdwet van de thermodyna mica. Deze wet zegt dat de som van warmte en arbeid steeds gelijk blijft. I lel experi mentele werk daarvoor doet hij tussen zijn diensten in het militairhospitaal door. I en uitvloeisel van die wet is onder andere, dat er geen perpetuum mobile kan bestaan. In zijn tijd in Berlijn houdt hij zich vooral bezig met onderzoek naar het elektromag netisme. Hen van zijn leerlingen in Berlijn is Heinrich Hertz, naai wie de eenheid van frequentie is vernoemd. Overigens is ook I lertz honderd jaar geleden overleden, ruim acht maanden vóór zijn leermeester: op nieuwjaarsdag 1894, op de leeftijd van slechts 36 jaar. Oogspiegel Von I lelmholtz was een belangrijk experi mentator en heeft ook zelf een groot aantal meetinstrumenten ontworpen. Fen van de bekendste is de oogspiegel waarmee in het oog het netvlies kan worden bekeken. Deze grote Duitse natuurwetenschapper hechtte er groot belang aan om de wetenschap ook voor een breder publiek toegankelijk te ma ken. Wetenschap zag hij als een van de ui tingsvormen van de cultuur. Daarmee was hij was een exponent van de Verlichting, die de rede en het verstand hoog in haar vaan del had staan. In zijn persoonlijk leven heeft Von Helm holtz het niet altijd even gemakkelijk gehad. Zelf leed hij al van zijn kinderjaren af aan migraine. I lij verloor zijn eerste vrouw en door ernstige ziekten ook meerdere kinde ren, onder wie zijn meest veelbelovende zoon Robert, in wie hij de voortzetter van zijn onderzoek zag. Op 11 juni 1894 kreeg Von Helmholtz een hersenbloeding. Drie maanden later overleed hij. De Cray: het grootste, beste, meest extreme apparaat dat er is .JÉf v :- Xi f i f X „Wij onderzoeken wat er precies gebeurt met een rookpluim als die een schoorsteen verlaat.' TEKENING TOM EIJZENBACH Hij maakt het uitstekend, de Cray C9B/4256. Met zijn brute rekenkracht heèft 'ie al een ver klaring opgeleverd voor ont ploffende sterrenstelsels. En hij staat er pas een paar maanden! De grootste, snelste computer van Nederland geeft de topon derzoekers in de natuurweten schappen weer even lucht in de race tegen de wereldconcur- rentie. Maar over twee jaar is z'n opvolger alweer te koop en daar wordt nu al reikhalzend naar uitgezien door de acade mische grensverkenners. Een verhaal over een opmerkelijke 'rekendoos' en zijn ongeduldi ge gebruikers. AMSTERDAM Het pronkstuk staat er, zo op het oog. wat verloren bij. Grote, holle ruimte, saai donkerbruin naaldvilt op de vloer, en wat zóemende appa raten in een groepje op enige, eer biedige afstand. Niets beweegt, alle gevoel voor tijd en ruimte lost hier op. De Cray C98/4256 wordt hier door helemaal niets afgeleid. En dat is maar goed ook. laap Hollenberg van het Amster damse rekencentrum SARA gaat even met zijn hand langs de rondin gen van de rood zwarte supercom puter. De postmoderne vormgeving, die toch vooral is ingegeven door de enorme koeling die het ding nodig heeft, verhult zijn oerkracht. De Cray kan per seconde! - bijna vier mil jard berekeningen maken. Daarmee is de rekendoos, zoals zijn oppassers hem wat achteloos betitelen, de grootste, snelste en meest indrukwekkende computer van Nederland. Hollenberg: „Toen 'ie in maart in gebruik werd geno men, was de Cray zelfs de snelste van Europa." Maar dat was maar kort, want nergens is de verganke lijkheid zo groot als in de computer wereld. Bij het rekencentrum SARA zijn ze tevreden over hun aanwinst, die 23 miljoen gulden kostte. Hij doet het goed, zegt Hollenberg, en hij wordt goed gebruikt. Het rekenwonder wordt dan ook steeds omringd door twee lakeien van de firma Cray die zorgen dat hij (de Cray is een man in het spraakgebruik) in topconditie blijft. Eigenlijk is de Cray ook een soort topsporter. Drie jaar, hooguit vier gaat 'ie op het hoogste niveau mee. En dan moet hij al weer wijken voor een jongere, nog beter geprepareer de, nog snellere concurrent. De voorganger van de huidige Cray staat nu nog wat te rekenen voor een oliegigant, maar heeft z'n beste tijd gehad. Strategisch De Cray C98/4256 is een strategische aankoop. Met dit apparaat zijn Ne derlandse wetenschappers in staat hun koppositie in de wereld vast te houden. In principe kan iedere top onderzoeker in ons land toegang krijgen tot de Cray, als hij of zij de uitzonderlijke rekenkracht nodig heeft. Hollenberg herinnert zich dat Ne derlandse onderzoekers nog niet zo heel lang geleden in de rustige zo mermaanden naar Duitsland of de VS gingen, „om daar eens een tijdje flink te rekenen", maar tegenwoor dig kunnen ze thuis blijven. De fine fieur van de vaderlandse natuurwe tenschappers is er dankbaar voor. Henk Dijkstra, oceanograaf, rept zelfs van 'rekenpret'. „Ik heb thuis een modem. Daarmee stuur ik voor het voetballen een rekensom naar de Cray en na de wedstrijd is 'ie uitgere kend." De Cray staat dag en nacht voor- hem klaar, ook op zon- en feestdagen. Wat kan de Cray. behalve heel snel rekenen, wat is de betekenis eigen lijk van dit apparaat? Hollenberg noemt 'm een elektronisch laborato rium. „In de Cray kun je een ster la ten ontploffen. Dat wil zeggen, je kunt berekenen welke krachten er dan vrij komen. In de Cray kun je ook een autobotsing nabootsen. Er is een onvoorstelbare hoeveelheid re kensommen nodig om precies na te gaan wat er bij zo'n botsing ge beurt." De Cray en zijn soortgenoten kun nen dingen die 25 jaar geleden vol strekt buiten de horizon lagen. In het SARA staat nu de vijfde generatie Cray. Jaap Hollenberg, die toch wel wat gewend is, is nog altijd zeer on der de indruk van de wetenschappe- lijk-technologische inspanning die wordt geleverd in de computerin dustrie. „Per vier jaar hebben ze de reken snelheid verdubbeld. Daar moet je niet te licht over denken. Er zijn enorme onderzoeksprogramma's mee gemoeid. Als ze in de auto-in dustrie dezelfde vooruitgang zouden hebben geboekt, dan zou je nu in twintig minuten van Amsterdam naar Maastricht kunnen rijden, al waar je de auto opvouwt en in je zak steekt, vanwege het parkeerpro bleem. Zoiets." Opgewonden De wetenschappers die ermee wer ken, hebben de supercomputer zelf in de meeste gevallen nog nooit met eigen ogen gezien. Dat wil zeggen. het apparaat ken nen ze niet. Wel bewegen ze zich met hun onderzoek door het elektro nische binnenste van de Cray. En ze raken er behoorlijk opgewonden van, academisch gesproken dan. De fysisch oceanograaf Henk Dijk stra. verbonden aan de Rijks univer siteit Utrecht: „Het analyseren van stromingen in oceanen en zeeën, was tot twintig jaar geleden niet erg opgeschoten. We deden moeizaam waarnemingen ter plekke en be schreven dat. Maar we hadden te weinig informatie om onze waarne mingen ook te verklaren." Met de komst van de supercomputer raakte zijn vak in een enorme stroomver snelling. Zo weet men nu waar El Nino, 'Het Kerstkind', vandaan komt. Daarbij gaat het niet om de bijbelse versie, maar om een enorme warme waterbel die elke drie tot vier jaar rond de kerst wordt gevormd aan de evenaar in de Stille Oceaan. El Nino heeft grote gevolgen voor het weer in Australië, waar dan de droogte toe slaat. en voor het Latijnsamerikaan- ■qt, dat te maken krijgt met regenval. Dijkstra: „Zonder een supercomputer zou je dit fenomeen niet kunnen uitreke nen en verklaren." Vincent Icke, Leids sterrekundige, gebruikt de Cray voor ongeveer twintig procent van zijn onderzoek. „We willen weten waarom de zon schijnt, hoe oud het heelal is. hoe ver weg sterren staan. Daarvoor bedenk ik soms formules, die je niet op pa pier kunt uitrekenen, noch op een kleine computer, maar waarvoor je een supercomputer nodig hebt." Een van de recentere en verbluf fende successen die Icke en zijn me dewerkers haalden - dankzij de Cray - betrof een verklaring voor ontplof fende sterrenstelsels. „We hadden dat verschijnsel al wel waargeno- Gemopper Hollenberg, van het rekencentrum, onderhoudt al enige jaren contacten met de wetenschappers die met de Cray werken. Als het apparaat goed werkt, hoort hij niets. Maar anders bereikt hem gemopper vanuit de on derzoeksinstituten. Hollenberg: „Als ze te lang moeten wachten om er mee te werken, of als ze horen dat collega's in het buitenland alweer betere apparatuur tot hun beschik king hebben, dan beginnen ze te kla gen." Astronoom Icke legt uit hoe dat zit: „Onderzoek is van nature extre mistisch. Je tast de grenzen af. Dus je wilt altijd het grootste, beste, meest extreme apparaat gebruiken dat er is." Oceanograaf Dijkstra: „Als je moet werken met een machine die al vijf jaar oud is, dan ben je dus be zig met wetenschappelijke proble men van vijfjaar geleden." Wetenschappelijke concurrentie roept dus om nieuwe elektronische rekenwonders, maar belangrijker is eigenlijk dat het creatieve brein van de mens al vragen heeft geformu leerd die de rekencapaciteit van de huidige Cray alweer te boven gaat. Ivo Bouwmans, onderzoeker bij stro mingsleer aan de Technische univer siteit Delft: „Wij onderzoeken wat er precies gebeurt met een rookpluim als die een schoorsteen verlaat. We zijn nu zo ver dat we één rookpluim kunnen analyseren. Eentje, en dan praten we dus nog niet over een heel industriegebied. Maar voor de op volger van de Cray hebben we al weer problemen klaar liggen, waar mee die computer meteen helemaal vol zit." Afbraak vetcellen met pil geregeld Australische wetenschappers hebben een molecuul van een menselijk hormoon we ten te isoleren dat verantwoordelijk is voor de vethuishouding in het lichaam. Ze den ken hiermee binnen enkele jaren een anti- vetpil te kunnen maken in de strijd tegen de zwaarlijvigheid. Frank Ng van de Monash-universiteit in Melbourne meldde dat bij experimenten met het molecuul ratten tot 25 procent van hun lichaamsvet kwijtraakten. Hij zei dat hel hormoon in het menselijke lichaam voorkomt en dat daarom geen nevenwer kingen optreden. Het molecuul versnelt de afbraak van vetcellen en vermindert het op slaan van vet in het lichaam, aldus Ng. De ontwikkeling van een anti-vetpil zal vol gens de Australische wetenschappers nog enkele jaren duren. Ng was ervan overtuigd dat het medicijn effectief tegen zwaarlijvig heid gebruikt kan worden. Anti-malariamiddelen blijken in de praktijk niet meer altijd ma laria te kunnen voorkomen. De verwekker van de infectieziekte wordt steeds ongevoeliger voor de medicijnen ter voorkoming ervan, waardoor andere midde len nodig zijn om geen malaria te krijgen. De Geneeskundige Hoofdinspectie voor de Volks gezondheid adviseert vooral veel aandacht te besteden aan het voorkomen van muggebe- De inspectie zag zich genood zaakt nog geen twee jaar na het vorige advies een nieuw bulletin Malaria uit te brengen. Bij het vorige advies lag de nadruk nog op de medicijnen ter voorko ming van malaria. Nu ligt de nadruk op het voorkomen van de muggebeten. Na zonsondergang is het dra gen van dekkende kleding be langrijk (lange broek, shirt met lange mouwen). Gezicht en handen moeten worden inge smeerd met diëthyltoluamide. een stof die muggen verdrijft. Tijdens de nachtrust kunnen muggen worden geweerd door ondereen muskietennet (klam boe) te slapen, bij voorkeur een geïmpregneerde klamboe, om dat de muggen daardoor ge dood of in elk geval worden ver dreven. Deze netten zijn sinds kort ook in Nederland te koop, meldt de inspectie. De inspectie maakt onderscheid in twee gebieden, de P- en M- gebieden. In P-gebieden (Mid- den-Amerika, Nabije Oosten en Noord-Afrika) komt.de bewuste malariaparasiet niet voor, of is hij nog niet ongevoelig voor de medicijnen. In M-gebiedcn (Amazone-gebied in Zuid-Ame- rika, grote delen van Zuidoost - Azië en heel tropisch Afrika) is dat wel het geval. Daar zijn an dere medicijnen en maatrege len nodig. Mensen die extra kwetsbaar zijn (onder anderen zwangere vrou wen) en die naar een M-gebied willen reizen, krijgen van de in spectie het dringende advies van de reis af te zien. Zwangere vrouwen kunnen alleen het middel gebruiken waartegen de parasiet bestand is, en lopen dus een zeer groot risico. In vijf landen is het nodig om bij voorbaat een noodbehande- ling mee te nemen. Het gaat daarbij om Cambodja, Irian laya, Laos, Myammar (vroeger Birma) en Papoea-Nieuw-Gui- nea. Een noodbehandeling houdt in dat de reiziger bij het vermoeden van besmetting be paalde tabletten slikt. Een dergelijke noodbehande ling wordt ook aangeraden voor vliegend personeel. Zij hoeven dan niet constant anti-malaria middelen te gebruiken, maar kunnen de noodbehandeling toepassen als ze denken malaria te hebben opgelopen. In het algemeen wordt bezoe kers van malariagebieden aan geraden zich voor elke reis op de hoogte te stellen van de ma laria-resistentie in het gebied, omdat die zeer snel kan veran deren. Voeding basis zwangerschap Nog niet zo heel lang geleden werd gedacht dat de baarmoe der het ongeboren kind goed beschermde. De placenta was het schild tegen de schadelijke buitenwereld. Begin jaren zestig werden echter onverwacht veel kinderen geboren met een zeld zame ernstige afwijking aan de armen en benen. Al deze moe ders hadden in de eerste twee maanden van hun zwanger schap het middel Softenon ge bruikt. Ook de placenta - zo bleek - was niet bestand tegen schadelijke stoffen. Sindsdien wordt voorzichtig omgesprongen met het gebruik van geneesmiddelen tijdens de zwangerschap. Maar ook voe ding, verkeerd gebruik van vita minepreparaten, roken en alco hol kunnen invloed hebben op de ontwikkeling van het onge boren kind. „De verbeterde le vensomstandigheden van de mensen heeft de afgelopen ja ren meer invloed op het goede verloop van zwangerschappen gehad dan alle medische ver worvenheden," zegt dr H. Wolf, chef de clinic in het Amster dams Médisch Centrum. Van een aantal geneesmiddelen staat inmiddels vast dat ze schadelijk zijn. Zo is er een mid del tegen acné waar een te hoge concentratie vitamine A in zit. Tijdens een zwangerschap mag dit middel niet worden gebruikt vanwege de kans op afwijkin gen. Het overgrote deel van de geneesmiddelen is echter niet onderzocht op de effecten tij dens de zwangerschap. Medicij nen waarvan niet duidelijk is of ze schade kunnen berokkenen mogen alleen in overleg met arts of apotheker worden inge- Slechts een beperkt aantal mid delen kan zonder problemen worden gebruikt. Als een zwan gere vrouw bijvoorbeeld hoofd pijn heeft kan ze zonder gevaar paracetamol slikken. En bij een opstopping zemelen oflactulo- sestroop. De basis voor een goede zwan gerschap is de voeding. Maar een zwangere vrouw hoeft vol gens Joke Hammink van het Voorlichtingsbureau voorde Voeding niet voor twee te eten. Aan het eind van een zwanger schap is een vrouw ongeveer twaalf kilo aangekomen. „Zwangere vrouwen moeten meer letten op de kwaliteit van de maaltijden dan de hoeveel heden. Een goede gebalanceer de voeding doet wonderen." Het Voorlichtingsbureau raadt vrouwen die zwanger willen worden aan om vier weken voor de conceptie dagelijks een ta blet foliumzuur te slikken. Dit middel kan voorkomen dat een kind met een open ruggetje wordt geboren. De tablet moet tot acht weken na de bevruch ting worden geslikt. Maar dr. Wolf is beducht pm alle vrou wen een volledige dosis folium zuur te laten slildcen. „Vooral vrouwen waarbij open ruggetjes in de familie voorkomen moe ten dat doen. Alle andere vrou wen adviseren wij een kleinere dosis." Ook ijzer in combinatie met vi tamine C bevordert het goede verloop van de zwangerschap. Vanaf de derde maand is het bovendien verstandig om extra vitamine D binnen te krijgen. Dit preparaat helpt bij het aan maken van kalk. „Normaal ge sproken zit er voldoende vita mine D in de voeding. Zwange re vrouwen hebben vijf maal zoveel nodig en die hoeveelheid is niet aan te eten," zegt Ham mink. Toch hoeft het gebrek aan be paalde voedingstoffen geen schade aan de foetus toe te brengen. Het ongeboren kind is voor een deel in staat voor zich zelf te zorgen. „Vanuit de baar moeder onttrekt een kind alle voedingsstoffen die het nodig heeft van de moeder. Als de moeder niet goed eet, wordt zij daar in eerste instantie zelf de dupe van," vertelt Hammink. Het effect van sigaretten is di rect merkbaar. De baby van een rokende moeder is doorgaans 50 tot 100 gram lichter. De ge volgen kunnen nog ernstiger zijn als er meer dan twintig si garetten per dag worden ge rookt. De kans op prenatale sterfte aan het eind van de zwangerschap is hoger omdat de placenta door het roken minder effectief werkt. Ook al cohol heeft effect op de baby. maar alleen als het regelmatig en in grote hoeveelheden wordt genuttigd. „Een kind kan een aandoening in de hersenen op lopen of het wordt met eeri mi nimale gelaatsafwijking gebo ren. Maar af en toe een glaasje kan echt geen kwaad," zegt df. Wolf.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20