Een eregalerij voor bekende Leidenaars 'Dit is wel beroemd genoeg' 'Even' op de fiets naar China De vele varianten van de varen Het Gesprek van de Dag VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1994 Voorschotense Miss blijft nuchter Je zult maar net de landelijke verkiezing van de Miss Mister The Next Generation 1994 heb ben gewonnen en dan zegt ie mand die over de prijzen gaat tegen je zus: „Maandag worden de spullen bij je afgeleverd, en succes met je carrière". De 19-jarige Maartje van Eist uit Voorschoten kan er hartelijk om lachen. Haar twee jaar jongere zus Eefje heeft inderdaad iets van haar weg. Alleen Eelje en haar vriend Frank van der Burg begeleidden Maartje afgelopen zaterdag tijdens de feestelijke fi nale van de modellenwedstrijd in de Plaza Beach Club in Sche- veningen. Na haar vwo-diploma (tweede poging) wachtte haar nu het tweede succes van het jaar: een nationale titel, een contract bij Q Agency Amster dam en ze siert volgend seizoen de cover van een schoolmagazi- ne-agenda en bepaalt met haar gezicht een hele schoollijn van uitgever en organisator Interna tional Merchandising uit Oegst- geest. „Ik dacht dat ik zou wor den afgewezen, omdat ik 1.82 meter lang ben. Maar een Ame rikaans jurylid uit Parijs vond m'n lengte juist goed". Maartje van Eist scoorde ook dankzij de manier waarop ze loopt en door haar uitstraling. Ze is slank, heeft steil, donkerblond haar, een knap en eerlijk gezicht en is wars van gekunsteldheid of aanstellerij. Ze weet op een en thousiaste manier wat ze wil en niet wil. „Ik wil niks commer cieels op televisie doen. Dit is wel beroemd genoeg. Deze ver kiezing was goed georganiseerd, heel gemoedelijk en er was geen jaloezie in de kleedkamers. Nee, de The Next Generation-verkie- zing is leuker dan die van Miss Holland of zo". Het was haar eerste en tegelijk laatste Miss-verkiezing. Maartje: „Ik ga nu eerst een jaar psycho logie studeren en hoop dat ik volgend jaar niet opnieuw word uitgeloot voor de artsenstudie. Ik ga ook zeker tijd maken voor modellenwerk voor Q Agency. Maar als ik straks zou moeten kiezen tussen topmodel en arts, dan word ik toch echt arts. Want als model ben je op je 27ste misschien al oud en le lijk". Miss Next Generation Maartje van Eist uit Voorschoten. topmodel dan kies ik voor het eerste." Leicis duo legt 19.835 kilometer af Terug van weggeweest. Peter Henk Eshuis en Maarten Tols- ma waren vijftien maanden met de fiets onderweg. Naar China. Dit weekeinde arriveerden ze in Leiden. „Je leert dat niets in de ze wereld vast staat", zegt Tols- ma, die met zijn maat 19.835 ki lometer aflegde. „En je leert dat oplossingen zich vanzelf wel aandienen." Tolsma en Eshuis gaven ruim anderhalfjaar geleden in deze krant te-kennen als pedaalrid ders naar Azië af te willen reizen en vandaar met de Trans-Sibe- rië-express weer huiswaarts te keren. Een reis die, naar nu blijkt, volgens het boekje werd. uitgevoerd. Maar zonder de ge vraagde sponsors, waarom de twee indertijd vroegen. Het oorspronkelijke reisschema kon goed worden aangehouden, waarbij meestal zo'n 80 kilome ter per dag werd gereden. „De eerste fietsers die we in Duits land tegenkwamen, bleken op weg naar Indonesië voor twee jaar. Je komt ook veel mensen tegen die een korte fietsvakantie naar een ver land boeken." In Turkije werd Koerdistan deels vermeden, omdat er een negatief reisadvies gold. „Toch zaten we vaak de ene dag bij een Turkse en de andere dag bij een Koerdische familie. Alleen lukte het niet om in Turkije stempels voor Iran-te krijgen," vertelt Tolsma. De twee besloten daartoe om het reisschema licht te wijzigen en na Turkije bezoeken aan Jor danië, Israël en Syrië te bren gen. „Maar Israël mochten we niet met de fiets op een pendel bus naar binnen. Een fiets viel niet goed te controleren, zeiden ze, je zou iets kunnen smokke len. Er zou een bom in het fra me kunnen zitten." De fietsen bleven achfer in Jordanië. Ook het plan om met een boot vanuit de Rode Zee naar India te reizen, liep vast. Toen werd het vliegen van het 'herfstachti ge' Midden-Oosten naar het 'tropische' Sri Lanka. De twee hebben geen ongeluk ken gehad, wel de bekende rei zigerskwaaltjes. Plus enige lekke banden. Bij het repareren van een van die banden in India werd de tas van Eshuis gestolen, nadat deze een foto van de fiet- senreparateur had gemaakt. Naast zijn fototoestel, visa en paspoort, was hij ook zijn dag boek kwijt. „Dat vond ik nog het ergste." India zelf werd ervaren als 'mentaal belastend'. Ze wer Net terug uit China: de pedaalridders Maarten Tolsma (r) en Peter Henk Eshuis. FOTO HENK BOUWMAN den overal aangeklampt. „Voor al door reporters die ons op hun scooter in haalden. Vaak zaten we te eten dan liep het hele dorp uit en kregen we bezoek. Opppervlakkig allemaal. Via Nepal ging het weer terug naar India en vandaar via Pakis tan naar China. Voor Maarten Tolsma het hoogtepunt. „De zogenaamde Karakoram High way in het gelijknamige geberg te." Een weg tussen Pakistan en China, in 1982 aangelegd, uitge hakt in de rotsen 'om vriend schappen te openen'. Slechts begaanbaar tussen mei en okto ber. De weg klimt naar 5000 meter. „Maar India ziet het weer anders", vertelt Eshuis, „dat land ziet de verbindings weg als een militaire bedrei ging." De twee werden er wel, zoals gebruikelijk is, door kin deren met stenen bekogeld. Goed dat ze fietshelmen droe gen. Het fietsen in China bleeft be perkt tot 400 kilometer naar Kashgar in de provincie Xin- gian. „We vonden dat welletjes. Anders moesten we nog 6000 kilometer naar Peking, dat zou maanden kosten. We zijn nu met de trein gegaan." Xingian is overigens een provin cie met moslims, Uygoeren ge naamd. „De voorvaders van de Turken, ze zien er heel anders uit dan de Chinezen. Ze hebben een autonome status." Wel werd er in Peking gefietst, onder andere op het Tsjen-A-Minh Plein. „Dat is lastig", zegt Tols ma. „Men doet maar wat. Er zijn nauwelijks regels. Je fiest op een breed fietspad. Bij kruisin gen is het ook goed uitkijken, wie er achter je zit. Tolsma bleven de waarschu wingen bij die de inwoners van de opeenvolgende landen el kaar toedelen. „De Tsjechen waarschuwen voor de Slowa- ken, die voor de Hongaren en die weer voor de Roemenen." Zo werden de twee voor Roe meense zigenuners gewaar schuwd. „Hoorden we daar dus geritsel bij de tent. Dachten dat het zigeuners waren. Bleek het een dier te zien dat de salami, die in de voortent lag, had op gegeten." Na Turkije werd er niet meer in de tent geslapen, maar wel op de gekste plaatsen. „In zieken huizen, waslokalen, in restau rants op tafel, in tempels. We werden waarlijk overal uitgeno- digd." EMIEL FANGMANN Nu Elco Brinkman, althans zijn wassen evenbeeld dan, na zijn politieke zelfmoord dreigt te verdwijnen in de stoffige kelders van Madame Tussaud blijft de schilder Rembrandt voorlopig de enige die in dit beroemde museum de 'eer' van Leiden hooghoudt. Uiteraard moeten ze daar, in dat Amsterdamse fi liaal van het Londense Tussaud, selectief zijn, dat kan nu een maal niet anders. Per slot van rekening is de ruimte op de Dam beperkt en het aanbod van nationale en internationale beroemdheden uit het verleden en heden enorm. Plus dat er nog elke dag nieuwe 'sterren' aan het firmament verschijnen. Daarom was het misschien nog niet eens zo'n gek idee van het raadslid Margje Vlasveld van Leiden Weer Gezellig/De Groe nen om cultuurwethouder Pex Langenberg er per brief toe te bewegen het beeld van Brink man bij Tussaud te claimen en de afgezette kroonprins van Lubbers een plaatsje te geven in de Lakenhal.Want over 100 jaar kijkt men vermoedelijk heel anders aan tegen hem dan nu', gaf zij de volgende generaties Leidenaars alvast een voorschot op het verleden. De profeet uit eigen omgeving wordt dan weliswaar niet nu geëerd, maar mogelijk straks wel. Erfgoed De wethouder zelf vond het voorstel te zot voor woorden en spreekt van 'canard'. Wat aardig past in het beeld van de Leidse bestuurder die, zeker in het ver leden, klaarblijkelijk nogal losjes pleegt om te gaan met het cul turele erfgoed van de stad. Kijk maar eens wat ze destijds heb ben gedaan met de gevel van het nagebouwde geboortehuis van de wereldbefaamde schil der Rembrandt van Rijn. Ge woon gesloopt. Want opge ruimd staat netjes, nietwaar. Zodat de argeloze toerist uit Pa rijs of Edinburgh het maar moet doen met een plaat beton als herinnering. En zich afvraagt hoe het in vredesnaam mogelijk is dat een stad van zulke barba ren één van de meest fijnzinni ge kunstenaars heeft voortge bracht die ooit heeft geleefd. Waarom niet, als een soort Tus saud in het klein, een aparte zaal in de lakenhal voor onze 'Leidse' celebritiesWe hebben er naast Rembrandt nog zat. Een kleine greep uit verleden en heden: Jan Steen, Jan Lievens, Goeie Mie, Boerhaave, Kamer- lingh Onnes, burgemeester Van der Werf, Marinus van der Lub- be, Jan Wolkers, de Zangeres zonder Naam, Wint Rijsbergen, de Shoes, Maarten 't Hart en zo zijn er nog wel een stel te ver zinnen. Afgezien van lakenhal directrice Bolten - die geen commentaar wil geven omdat ze het te druk heeft met andere zaken - reageren de Leidenaars die we daarover aanspreken vooral positief. Zij zien zo'n ere galerij best zitten. Leidse Kees Van Leidse Kees (van Berkel), de zanger van het levenslied bij voorbeeld,, mag Brinkman in was naar de Lakenhal. „Tja, als je het goed doet krijg je een pluint. Die man heeft toch zijn best gedaan. Iedereen maakt fouten. Maar politiek is een har de business. Als je een misser maakt, zoals met die AOW, lig je er uit. ik heb echter niets tegen die man." Maar, vindt Leidse Kees desge vraagd, dan moet er inderdaad een hele groep Leidenaars bij. In was, als beeld of als schilde rij. „Echte namen zou ik niet meteen weten, daar zou ik eens over na moeten denken. Ik /elf- Ja, maar dan moet Wies (Cavé red.) er ook bij, en de Zangeres zonder Naam. Goeie Mie? Die niet, als je een paar kleine kin deren om zeep geholpen hebt. Burgemeester Goekoop? Die ze ker." „Nee, Brinkman past daar niet in", zegt architeci-in-ruste Koos Barendse over de politicus. „Niet in een stedelijk museum. Als je ziet wat er verder in de lakenhal staat, horen daar geen wassenbeelden in. Laat die maar aan Madame Tussaud over. Ik heb niets tegen Brink man, maar zet dat beeld op een brug, of noem van mijn part een brug naar hem." Barendse pleit wel voor een Leidse galerij in de Lakenhal. „Maar dan van prenten van be kende Leidenaars, van vroeger tot nu. Burgemeesters, astrono men, Kamerlingh Onnes en ook mensen van deze tijd. En bij de prenten moet dan een tekst staan. Je kan originele prenten nemen of ze van een oud schil derij maken." „Ik zou dus zeker gaan kijken, naar zo'n verzameling beroem de Leidenaars", zegt Lenie Chrispiin, huisvrouw uit Leiden. „Vooral omdat ik, behalve Brinkman, zo uit mijn hoofd niet zo veel beroemde Leide naars kan opnoemen. En om nou alleen naar Brinkman te gaan kijken, dat lijkt me wat weinig. Er moeten er wel een panr omheen staan. Tja, noem Een voorzetje dan: burgemees ter Van der Werft „Zeker, die man hoort er in." Nog eentje: de Zangeres zonder Naam? „Die ook ja, al ben ik niet echt een fan van haar muziek. Nee, ik vind het wel een leuk idee. Kom je als Leidenaar meteen eens wat te weten over bekende stadgenoten uit het verleden. Het heden hoeft van mij niet zo. Want eerlijk gezegd,.zo'n was senbeeld van iemand die nog leeft, zoals bij Brinkman, dat vind ik eigenlijk wel een beetje eng. Net alsof ze zo naar voren kunnen stappen." Wethouder Pex Langenberg krijgt overigens alsnog het laatste woord. Want hij heeft best een leuke uitsmijter. Dat past, zo vind hij, wel bij Leiden Weer Gezellig. „Van mij mag Brinkman in de Lakenhal. Maar ik vrees voor de brandveilig heid. Want zo'n afgebrand poli ticus levert een ontvlambaar wassenbeeld op." AD VAN KAAM/EMIEl FANGMANN Vereniging viert vijfjarig jubileum s gaan goed samen. Daar wordt bij de aanleg van de varentuin in de Hortus terdege rekening Het lijkt op een verzinsel van Koot en Bie, maar ze bestaat echt. De Nederlandse Varènver- eniging. Het vijfjarig bestaan van de plantenclub wordt vanaf morgen in de leidse Hortus Botanicus gevierd. Dan zijn er lezingen en een forum, gaat dé varententoonstelling 'Van Ad dertong tot Zwartsteel' in de Orangerie van start en wordt in de Hortus de varentuin - voor zover gereed - officieel ge opend. „Wie wil weten hoeveel kleuren groen er zijn, moet naar de Hortus komen", zegt voor lichter Stans van der Veen. „De Nederlander heeft een ver velende eigenschap en dat is dat hij overal een vereniging voor opricht", lacht Harry Ros kam, een van de oprichters van de 120 leden tellende Varenver eniging. De Engelse varenvere niging is al meer dan een eeuw oud. Doel van de Nederlandse club is naast het dienen van de wetenschap ook het verzamelen van informatie en het ruilen van planten. Harry Roskam en zijn vereni ging zijn nauw betrokken bij de aanleg van de varentuin voor winterharde varens van het noordelijk halfrond. Hij leverde daaraan zijn eigen collectie, omdat hij ging verhuizen. Wat trekt mensen aan in deze eeu wig groene planten zonder bloemen? „De kleuren, het mys terieuze en het feit dat het een van de oudste planten van de aardkloot is. Ze kwamen al in het Devoon en Carboon voor, zo'n 300 miljoen jaar geleden. We hebben ook iets van: als de aarde verdwijnt door toedoen van de mens, zal de varen over leven. Het is een fossiele plant die overbleef." Wat niet weg neemt dat beroemde botanici als Clusius en Linnaeus niet veel op hadden met varens. De Varenvereniging deed ook ervaring op met de tuin van het Algemeen Burgerlijke Pensioen fonds in Heerlen. Die tuin moet een zustertuin worden van de Leidse varentuin. Het ABP op zijn beurt sponsorde bovendien de Ix'idse tentoonstelling en de ■catalogus. „We zijn nog op zoek naar sponsors uit het bedrijfsle ven voor de toekomst." In de varentuin zijn medewer kers nog volop bezig rond de hooggelegen kleine vijver met zijn waterloop naar de grote vij ver. De tuin moet nog opge hoogd worden. Een stuk lager gelegen grasveld verandert de komende jaren in een moeras, want daarin gedijen vafens goed. Dat komt weer uit op de grote vijver. Vandaar wordt wa ter naar bovengepompt. Lings de varentuin en de varens in de tropische kassen is-een route uitgezet. Een kenner ziet meteen het ver schil tussen mannetjes- en vrouwtjesvaren. Grof versus de licaat. Mysterieus aan de varen is de voortplanting. Niet door zaden, maar door sporen. „Kijk, hier zie je sporendoosjes, die worden door de wind meegeno men. Dan ontstaat er een voor- kiem, waaruit een mannelijk en vrouwelijk geslachtsorgaan ko men. Dat laatste wordt be vrucht. Onder de microscoop is het net als bij de mens. Onze kweker zegt altijd: de mensen stammen van de varens af', vertelt Roskam. Sommige soor ten kunnen een paar centimeter worden, anderen 30 meter. Hertshoornvaren, adelaarsva ren, pilvaren, niervaren, naald varen zijn slechts enkele van de De varen kan ook gegeten wor den. Roskam: „Een soort asper ge. Kijk, deze hoge hier moeten een keer verdwijnen. Die ge bruiken we dan als maaltijd." Verder zijn varensoorten, waar in 36 families vijftienduizend soorten vormen, gebruikt voor allerhande medicinale doelein den. Bijvoorbeeld als verfstof of smaakstof. Zo zou addertong goed zijn legen adderbeten. Maar ook wordt de steel van een bepaalde varen gebruikt voor de bouw van een huis. De varen is door de eeuwen al tijd goed geweest voor mythen. Stans van der Veen: „Op Sint Jan, 24 juni, komt de varen rond middernacht in bloei. Als je er dan in slaagt het zaad op te vangen, zou je heel sterk wor den, je zou met de dieren kun nen praten en al je wensen zou den uitkomen. Maar de duivel ligt op de loer. En draai je je hoofd dan naar hem om, dan blijft het achterstevoren staan." Varens varens varens - Van Ad dertong tot Zwartsteel. 3 sep tember - 23 oktober 1994. In Hortus Botanicus. Rapenburg 73 Lelden. Ma. - za. 9 - 17 uur. Zo. 10 - 17 uur. Catalogus 32,50 gulden. EMIEL FANGMANN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17