J5sl Drie leden vertrekken uit universiteitsraad USA IN LISSE Rotterdam krijgt ook referendum Voorzitter HBO-raad vindt plannen kabinet onhaalbaar Kooplieden staken bezetting Y-markt Randstad Leidse vrouw int ruim ton met valse cheques Onduidelijk wie crisis moet betalen Laatste hand aan corso Eerste erfgoedwinkel open Ontgroening op het strand VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1994 Dienstverlening en voorwaardelijke straf den haag/leiden persbureau cerberus Ongelooflijk naïef. Zo noemde officier van justitie L. den Hol lander donderdag voor de Haagse rechtbank een 21-jarige l.eidse, die zich begin vorig jaar door een Nigeriaan liet overha len acht gestolen cheques te in nen bij verschillende filialen van de ABN/Amro-bank. In totaal ging bet volgens de bank om 115.000 gulden. De man, met wie de Leidse op een feestje kennismaakte, vertelde haar over de moeilijke omstandigheden waaronder zijn vrienden in Nigeria achter gebleven waren. Hij zou hen naar Nederland kunnen halen, Zestien maanden cel voor brute verkrachting PEN HAAG/LEIDEN Een videoband met de opna men van het verjaardagsfeestje van zijn dochtertje heeft een 30- jarige Leidenaar niet kunnen redden. Het filmpje bewees vol gens de l eidenaar dat bij niet op dezelfde dag in een hotelka mer in Den Haag een 17-jarig meisje op ruwe wijze heeft ver kracht. Maar de rechtbank in Den Haag vond dat de band zijn onschuld niet bewees. De U'idenaar werd gisteren dan ook veroordeeld tot een onvoor waardelijke gevangenisstraf van zestien maanden. Deze straf is overeenkomstig de eis van de officier van justitie. De man heeft alles steeds ontkend. I lij verklaarde gewoon thuis te zijn op die avond van 19 mei 1990, in plaats van op de hotelkamer in Den Haag. Hij vond dat de video van liet ver jaardagsfeestje dit ondersteun de. Tijdens de behandeling van de zaak twee weken geleden, liet officier Van de Poll al weten weinig waarde te hechten aan de band. „Het filmpje is van een verjaardagsfeestje dat 's mid dags gevierd is. Dat zegt niks over wat er 's avonds allemaal gebeurd is." De rechtbank was net met die opvatting eens. wanneer hier aantoonbaar mensen waren, die financieel voor hen konden zorgen. Omdat die mensen niet te vinden waren, moest de vrouw met paspoorten op vier ver schillende namen rekeningen openen en daarop geld slorten en later weer opnemen. Het geld moest ze aan de man ge ven. De bankafschriften zouden als bewijs kunnen dienen, dat de gevluchte Nigerianen hier door een aantal mensen finan cieel ondersteund zouden wor den. „Hij hegon erover toen we el kaar al een tijdje kenden. Ik dacht dat het goed zat met die cheques," zei de vrouw dondei dag tegen de rechter. „Maar u moet toch beseft hebben, dat het zetten van valse handtekeningen onder pas poorten met uw foto helemaal verkeerd was," riep die uit. Ook in een rapport, dat de reclasse ring over de vrouw opmaakte, werd ze naïef genoemd. Volgens de reclassering zou gevangenis straf de vrouw meer kwaad dan goed doen. Dat vond de officier van justi tie ook. I lij eiste 240 uur dienst verlening en zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf met de ongebruikelijk lange proef tijd van drie jaar. Daarnaast eis te hij dat de Leidse voorlopig el kc maand 300 gulden schade vergoeding betaalt aan de bank. De uitspraak is over twee wc ken. Verontwaardiging over goedkope vluchten Cunjao HAARLEM GPD Pure concurrentieversvalsing. Dat is de kwalificatie die ver schillende reisorganisaties gi ven aan de zogenaamde 'deel charter', die de KLM de komen de winter gaai uitvoeren voor drie Nederlandse reisorganisa ties. Vanaf maandag 8 novem ber hebben Holland Internatio nal, Arke en Maduro/lndigo el ke week 275 stoelen geresol veerd op de lijndienst Amster dam-Curasao. Dit gebeurt in navolging van bet horecaconcern Van der Valk, dat al sinds een jaar of twee met groot commercieel succes 200 stoelen op de dins dagvlucht heeft vastgelegd. De kortingen, die de KLM via de overeenkomst verstrekt, stellen de touroperators in staat vakan tiereizen naar de Antillen aan te bieden voor minder dan 1700 gulden per twee weken, bijna twintig procent goedkoper dan wat tot nu toe gangbaar was. De actie heeft in de toeristi sche branche grote ontstem ming verwekt. Niet alleen bij andere Nederlandse reisorgani saties, maar ook bij luchtvaart maatschappijen, het Van der Valk-concern en de toeristische organisaties op de Antillen. Ver schillende touroperators vinden dat de KLM misbruik maakt van zijn monopolie positie. De KLM is bij koninklijk besluit deVnige die op C.urqao en Aruba mag landen. Exclusie! Ford. Mercury. Lincoln dealer Meer en Duin 72a Lisse Tel 02521 19051 Drie prominente leden van de Leidse Universiteitsraad (UR) stappen op. Mevrouw Y. In 't Veld en mevrouw M. Gevers van de Progressieve Partij hebben hun lidmaat schap met onmiddellijke ingang opgezegd, buitenuniver sitair lid (bul) Pieter Mostert vertrekt aan het eind van het jaar. In 't Veld kon zich niet verenigen met de gang van zaken rond het gedwongen vertrek van mr. C. Oomen. tot de zomer nog collegevoorzitter van de Leidse Rijks universiteit. leiden caroline van overbeeke In 't Veld en Gevers waren gis termiddag tijdens de eerste UR- vergadering na een turbulent voorjaar en zomer afwezig. Ze zijn met stille trom vertrokken: In 't Veld heeft wel afscheid ge- I nomen van haar eigen fractie. Zij was vijf jaar lid van de IJR en de laatste periode fractievoor- zitter. Mevr. L. van der Molen nam dit voorjaar het stokje van I haar over. In 't Veld heeft een kort brief je aan de Raad geschreven waarin zij haar beweegredenen uiteenzet. „Maar dat is om een of andere duistere reden niet bij 1 de ingekomen stukken geko men. Het komt erop neer dat ik het niet eens ben met de opstel ling van de UR dit voorjaar die heeft geleid tot het vertrek van 'collegevoorzitter Oomen. Ik vond die actie oliedom, hoewel ik uitga van de oprechte bedoe- j lingen van de raad. Daarom heb I ik eerder dit jaar al mijn fractie voorzitterschap neergelegd. „Maar ik vond dat ik méér moest doen. consequenties moest trekken uit mijn onvrede. Ik wens de UR overigens veel succes met het aanvechten van de maatregelen van de minister waardoor de UR zijn besluitvor mende bevoegdheden kwijt is. Ik vind dat belancelijk: de staatssecretaris onderschreef nota bene de conclusies van de raad." In 't Veld die persoonlijk be vriend is met Oomen, sluit niet uit zich in de toekomst weer kandidaat te stellen voor de UR. „Maar voorlopig ga ik me con centreren op mijn werk als di recteur van de juridische facul teit." Gevers was vanmorgen niet in de gelegneheid de rede nen voor haar vertrek toe te lichten. Pieter Mostert, fractievoorzit ter van de bullen, vertrekt aan het eind van dit jaar om per soonlijke redenen. Hij kan zijn UR-lidmaatschap niet langer combineren met zijn drukke werkzaamheden. Bul-lid Arie de Jong betreurt zijn vertrek. „Maar ik begrijp het ook: het bullenwerk is liefdewerk - oud papier. En het afgelopen jaar was natuurlijk heel inspannend met alle gebeurtenissen rond de Annex-affaire en het college van bestuur. Toen heeft Pieter al veel van zijn werk moeten laten liggen. Bovendien hielden we allemaal een vieze smaak over aan de wijze waarop de staats secretaris tegen ons is opgetre den." Interim-collegevoorzitter Loek Vredevoogd kondigde gis termiddag aan het komende half jaar te gebruiken om de communicatie op de universi teit te verbeteren. „Ik heb de af gelopen twee maanden al met veel mensen gesproken. Want het herstel van het vertrouwen onderdelen beschouw ik als mijn eerste taak hier in Leiden. Daarnaast zal ik op korte ter mijn een aantal beslissingen ne men over gebouwen en een strategisch plan maken voor de toekomst van deze universiteit. Het is me opgevallen dat Leiden veel moeite heeft met het ma ken van keuzes. En die keuzes zullen we móeten maken on danks de bezuinigingen die op ons afkomen. We moeten met vertrouwen naar de toekomst Opheldering over de financiële gevolgen van de ingrepen van de voormalige staatssecretaris Co- hen in de bestuurscrisis aan de Leidse universi teit. Daarom vroeg buitenuniversitair raadslid (bul) W. Rosinga gistermiddag tijdens de eerste Universiteitsraad-vergadering na de zomer. Hij vroeg zich af of de Leidse universiteit de kosten van de door de minister ingestelde Raad van Toezicht zelf moest betalen. Het college van bestuur kon geen antwoord geven op die vraag. Interim-voorzitter L. Vrede voogd veronderstelde dat die kosten voor reke ning komen van het ministerie. Bul A. de Jong sprak de vrees uit dat de universiteit ze toch zelf moest ophoesten. „Zoiets heb ik in de stukken gelezen", zei hij. Vredevoogd: „ik weet het niet zeker. Maar we zoeken het uit." Secretaris W. van den Berg van het Bureau van de Universiteit meldde na vragen van schillende UR-leden dat hij niet ontkwam bezuinigingen op de studentenpsychologen. De twee psychologen kunnen een bezuiniging va; 40 procent op hun werk verwachten. Zij vreze: dat de hulpverlening aan studenten daar.door i; gevaar komt. Van den Berg: „Ik zie zo snel geen andere mogelijkheid om te bezuinigen. Maar we zijn nog wel in gesprek met de studenten psychologen." aalsmeer In de hallen van de bloemenvei ling Aalsmeer wordt de laatste hand gelegd aan de opbouw van de praalwagens voor het bloemencorso van morgen. De openingswa gen heeft als thema 'Uit je bol gaan' en toont stripfiguren als Suske en Wiske. De wagens vertrekken 's morgens om kwart over negen uit de veiling om aan het eind van de middag op het Amsterdamse Museumplein aan te ko men. De route loopt via Amstelveen. FOTO» ANP Een zeventiende-eeuws sfeertje voerde gistermiddag de boven toon in de Oude Molstraat in Den Haag. Kinderen speelden in kleding uit die tijd met speel goed uit dezelfde periode. Maar er viel ook een negentiende- eeuwse jonge koningin Wilhel die i de regentes Emma en de Britse ko ningin Victoria een kopje thee dronk. Het hoorde allemaal bij de opening van de eerste Ne derlandse Erfgoedwinkel van de Vereniging Open Monumenten. De vereniging verwacht in de toekomst ongeveer zeventig van deze winkels in heel Nederland te hebben. In Engeland bestaan ze al veel langer. De Erfgoedwinkels staan altijd op een historische locatie en zijn gekoppeld aan een mu seum. Voor Den Haag bleek het Museum van het Haags Hopje - met theesalon - de perfecte plek te zijn. Het is geen winkel met traditionele souvenirs. De klan ten kunnen er terecht voor Ne derlandse produkten en 'lokale' artikelen. Voor Den Haag zijn dit onder andere de Haagsche Hopjes, de Haagsche Kakker, kruidenbitter, stropdassen met de 'oude' ooievaar en een puz zel van het Noordeinde. Daar naast zijn er echte I lollandse spullen verkrijgbaar zoals het bekende leesplankje, boeken van )ip en Janneke en een Delftsblauw theeservies met af beeldingen van Hollandse kin derspelen uit de zeventiende eeuw. De opbrengst van de win kels is bestemd voor toevoegin gen aan herstelde monumenten in de stad waar de zaak staat. katwuk» Eigenlijk wilden ze het geheim hou den. Maar ja, het Katwijkse strand is van ie dereen. En het viel gistermiddag behoorlijk op dat daar een zweefvliegtuigje landde, voor de voeten van een zingende, zittende menigte. In de stromende regen. Wat het was? Een ontgroening van Leidse studenten, net lid ge worden van studentenvereniging Minerva. En daar moesten we het maar mee doen: „Want dit is een besloten bijeenkomst." FOTO DICK HOUWONINC De bevolking van Rotterdam mag zich direct gaan bemoeien met belangrijke politieke onderwerpen. De gemeenteraad heeft gisteren de mogelijkheid van een correctief referendum goedgekeurd, in na volging van Amsterdam en Leiden. Op aandringen van het college van burgemeester en wethouders zijn er wel strenge regels verbonden aan het referendum. Het is in eerste instantie de gemeenteraad die bepaalt over welke onderwer pen de bevolking kan worden geraadpleegd. Onderwerpen die hoe dan ook afvallen zijn de gemeentebegroting, lokale belastingen, personele kwesties en de positie van minderheidsgroepen. Wie vraagt om een referendum moet binnen zes weken 10.000 handtekeningen verzamelen van mensen die dat ook willen. Het referendum geldt niét als er minder dan 170.000 mensen komen opdagen, ofwel 37% van de stemgerechtigden. 'Bezuinigingen geen reden voor pessimisme' i De ondernemers van de Am sterdamse Y-markt hebben gis teravond hun bezetting opgehe ven. Na een gesprek met wet houder E. Peer van economi sche zaken, besloten de bezet ters akkoord te gaan .met een aantal afspraken met de ge meente. Tot 1 november mogen de marktkooplieden de over dekte markthal aan de Wester- doksdijk gebruiken als opslag ruimte voor hun spullen. Voor alsnog is het doek gevallen over dit werkgelegenheidsproject voor allochtonen en gaat de markt dicht. Mogelijk eind deze maand moet er meer duidelijkheid zijn over de haalbaarheid van twee nieuwe initiatieven voor de markt. De gemeente stelt daar bij als voorwaarde dat een sub stantieel aantal van de onderne mers van de Y-markt daar dan j een standplaats betrekt. De gemeente Amsterdam heeft in elk geval een punt gezet achter de exploitatie van de markt. Daarmee is het grootste werkgelegenheidproject van de gemeente voor met name al lochtonen. uitgelopen op een falikante mislukking. De scha depost voor de gemeente is in middels al opgelopen tot bijna 20 miljoen gulden. Nog ondui delijk is voor welk bedrag de ondernemers schadeloos zullen worden gesteld. Tot grote opluchting van veel ondernemers kregen zij van de wethouder de toezegging dat zij uiterlijk half november duide lijkheid hebben over die scha deloosstelling. De onzekerheid over hun verdere toekomst is echter groot. Bij het vertrek van Peer speelden zich daarover emotionele taferelen af. De ene handelaar reageerde zich af met een woede-uitbarsting, een an der klampte met tranen in de ogen de wethouder aan. „We hebben geen geld meer. Door alle schulden dreig ik zelfs m'n huis uit te worden gezet". Leidse licht sociale dienst op den haag/leiden De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft giste ren tegen een 55-jarige Leidse vrouw 230 uur dienstverlening en een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden geëist. De vrouw heeft bekend jarenlang misbruik te hebben gemaakt van de bijstand en de huursubsidieregeling. Door te verzwijgen dat haar werkende ex-man bij haar woon de, kreeg de vrouw vanaf 1984 ten onrechte een bijstandsuitke ring en vanaf 1986 huursubsidie. Het ministerie van VROM be rekent het ten onrechte uitgekeerde bedrag op 40.000 gulden; de sociale dienst in Leiden zegt 200.000 gulden te veel betaald te hebben. De vrouw, die geen strafblad heeft, betaalt 200 gulden per maand terug. De rechtbank doet op 15 september uitspraak. Het zal al snel blijken dat de plannen van het kabinet voor l het hoger onderwijs voor een belangrijk deel „onhaalbaar en onuitvoerbaar" zijn. Dat geldt vooral de bezuinigingen van bij na 1,8 miljard gulden. Er is dan ook geen reden voor pessimis me. Dat zei voorzitter A. van der Hek van de HBO-Raad. de ver eniging van hogescholen, giste ren bij de opening van het stu diejaar van de Leidse Hoge school. Hij verwacht dat op dat moment reëel overleg mogelijk is met het kabinet-over de toe komst van het HBO. Volgens Van der Hek ver draagt het budget van het HBO geen verdere aanslagen. Anders kunnen de hogescholen ook. geen volwaardige bachelors- en mastersopleidingen aanbieden. Vice-voorzitter E. Vogelaar van de FNV zette zich bij de opening van het studiejaar van de Hogeschool Rotterdam ook af tegen de kabinetsplannen die zij 'weinig doordacht' noemde. De voormalige ABOP-voorzitter vindt dat het huidige systeem van de studiefinanciering op de helling moet. Doormodderen binnen dat systeem heeft geen zin. Hiervoor in de plaats be pleitte ze een systeem van stu dietoelagen, die afgestudeerden later in de vorm van een 'acade miebelasting' terugbetalen. Voorwaarde is dat de toeganke lijkheid overeind blijft. Volgens Vogelaar is er ook geen aanleiding om de toe stroom naar het hoger onder wijs door strengere selectie te beperken. De arbeidsmarkt voor hoger opgeleiden is vol gens haar nog altijd gunstig. Vo gelaar zei verder wel te geloven in een flexibele cursusduur, af gestemd op de behoeften van de arbeidsmarkt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15