Leiderdorp negeert Zijlbedrijven Oegstgeest wil af van wegwerpluier Gewoonhuis toch heel bijzonder Leiden Regio Oegstgeest kan grond maar moeilijk loslaten VVD'er Van As verlaat Alphense gemeenteraad Vader tracht zoon te doden: jaar celstraf 'Een aantal slachtoffers is nóg bang om alleen thuis te zijn' Wassenaar verhoogt meeste belastingen 9Rijnwoudse raad is geen feestcommissie B VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1994 1 Winkelhof gebukt onder inbraakgolf leiderdorp» Voor de derde keer in veertien dagen is ingebroken in winkels in het Leiderdorpse winkelcentrum de Winkelhof. Telkens kiezen de inbrekers vijf naast elkaar gelegen winkels uit. In totaal zijn de bakkerij, groentezaak, notenbar, bloemenkiosk en slagerij nu twaalf keer doelwit geweest. Alle keren zijn de slo ten met grof geweld vernield en is geld uit kassa's gestolen. De buit van de meest recente inbraak, die is gepleegd in de nacht van woensdag op donderdag, is nog onbekend. Zakkenrolster (61) bekent oegstgeest De 61-jarige Oegstgeester zakkenrolster die dinsdag is aangehouden, heeft bekend de afgelopen maanden zeker veertig diefstallen te hebben gepleegd. De vrouw ging naar ver schillende winkels en rolde de portemonnees van klanten. Zoetermeerse finna kanshebber voor graffiti-klus Leiderdorp moet 'graffitivrij' worden. Het Zoetermeerse bedrijf Inside Cleaning Service (ICS) krijgt - als het aan B en W ligt - de opdracht om ondergekalkte gemeente-ei gendommen binnen twee dagen schoon te maken. De Zijlbedrijven, een instantie waarbij Leiderdorp is aange sloten, heeft bij deze opdracht het nakijken. Wel wil het college De Zijlbedrijven inzetten bij een eenmalige schoonmaakactie eind dit jaar. valerie leenheer Politiek Oegstgeest is nog ver deeld over wat er met de groen strook rond het kinderdagver blijf 'De Kindervlinder' aan het Lavendelhof moet gebeuren. De Stichting Kinderopvang Oegst geest heeft de gemeente ge vraagd of zij het stuk grond van 260 vierkante meter mag huren om het bij de al bestaande speelplaats te voegen. Maar de politici zijn er nog niet over uit of de stichting het stuk grond nou mag huren of beter kan ko pen en voor welke prijs? Voor het symbolische bedrag van één gulden, zoals R. den Ouden van Openbare Werken voorstelde, of voor de gebruikelijke grond prijs? •Vooral M. Seegers van Leef baar Oegstgeest heeft moeite met het symbolische bedrag van één gulden. ..Waarom zou de gemeente deze grond zo maar verkopen voor zo'n lage prijs?", zo klonk zijn bezwaar. ..Waarom geen marktconforme koop- of huurprijs. Dat zou toch veel beter zijn?" Ook D66-raadslid E. van Oortmerssen heeft bezwaren te gen een lage koopprijs. „Hoe moet het dan straks als er een andere instelling of vereniging een stuk grond van ons wil ko pen? Is de prijs dan ook een gul den?", vroeg zij zich af. „Het zou zuiverder zijn de grond voor de gewone prijs te verko pen, om daarna bijvoorbeeld een subsidie aan het kinderdag verblijf te geven." Volgens R. den Ouden pakt verhuren in élk geval altijd duurder uit voor de gemeente. „Het verhuren van de grond kost de gemeente veel geld om dat ze dan alles zelf zou moeten schoonmaken en onderhou den", zo zei hij. „Het is voor de gemeente goedkoper om de grond te verkopen, want dan zijn we van alle onderhoud af en dat bespaart geld." Raadslid J. van Raalte van Progressief Oegstgeest zegt een andere oplossing te hebben. „Het gaat hier om een sociale instelling, dus het is beter de grond te verhuren voor een lage prijs. Maar dan wel met de bij zondere voorwaarde dat het kinderdagverblijf zelf opdraait voor het onderhoud", aldus het raadslid. leiderdorp judy nihof Al in januari kondigde de ge meente aan nu echt de strijd aan te binden met graffiti. De verwachting op het gemeente huis was toen dat 'binnen enke le weken een ambtelijke notitie naar het college zou gaan'. Dat zou dan snel een besluit nemen en een voorstel doen aan de ge meenteraad. Uiteindelijk gingen er acht maanden overheen voor het zover was. Volgens een woordvoerster trad vertraging op doordat de offertes van ICS en de andere kandidaat, de Zijl bedrijven, aanvankelijk niet goed vergelijkbaar waren. In- WD-raadslid Gerard van As (49) stapt op 29 september uit de Alpheuse gemeenteraad. Hij heeft geen zin meer in het werk. „Ik ben 16 jaar raadslid geweest, waarvan elf jaar wethouder. De motivatie ontbreekt en dan wordt het tijd dat een ander de fakkel overneemt", zegt hij. „Leuk is het niet meer, met die brede coalitie. Men is het nu gauw met elkaar eens. Een kriti sche discussie wordt snel de grond ingeboord." Van As heeft de afgelopen ja ren diverse teleurstellingen te venverken gekregen. Vorig jaar werd zijn wethouderspost hem ontnomen omdat drie andere wethouders niet meer met hem wilden samenwerken. En dit jaar greep hij naast een wethou derspost ondanks dat hij bijna Luierser\'ice op komst oegstgeest valerie leenheer Het begon als een plannetje van een aantal scholieren van het Leidse Agnes College. Maar nu lijkt het toch echt werkelijkheid te worden. De gemeente Oegst geest gaat waarschijnlijk vanaf 1 oktober dit jaar met een luierac- tie beginnen. De commissie fi nanciën, milieu en volkshuis vesting was gisteravond vol lof over het plan. De luieractie heeft als doel het grote aantal wegwerpluiers dat nu in de vuilnisbak belandt af te laten nemen. Daarvoor zou de gemeente een zogenaamde luierservice in het leven kunnen roepen. Een luierservice levert dan een weekvoorraad katoe nen luiers af bij het gezin. Na gebruik worden de luiers in dichte containers gegooid, die dan eenmaal per week geleegd wordt door de luierservice. Te gelijkertijd wordt dan een nieu we weekvoorraad luiers gele verd. Een gezin dat meedoet aan de luierservice kan dan van de gemeente Oegstgeest een subsidie van 25 gulden per kwartaal verwachten. De commissieleden zijn over het algemeen enthousiast over het plan, maar toch plaatsen zij nog wel wat kanttekeningen. „Ik wil wel dat er na een bepaalde periode een goede evaluatie komt", zo zei M. Seegers van Leefbaar Oegstgeest. „Want hoewel het een leuk plan is, klinkt het me toch allemaal wei wat utopisch in de oren." Wethouder H. Kamphuisen stelde hem gerust. „Haarlem is al een tijdje geleden begonnen met een soortgelijk initiatief. Wij zullen bij deze gemeente in formatie inwinnen over hoe het allemaal loopt." middels heeft de gemeente zich wel ingespannen om graffiti strafbaar te maken. Dat is ge beurd via een aantal toevoegin gen in de Algemene Plaatselijke Verordening (APV). Nu alle informatie op een rij is gezet, kiest Leiderdorp voor schoonmaakbedrijf ICS, dat een stuk goedkoper zou zijn dan de Zijlbedrijven. Bovendien zou dit bedrijf louter op een milieu vriendelijke manier te werk gaan. Het is de bedoeling dat ICS vanaf volgend jaar na elke melding over graffiti naar de plek des onheils toe snelt. Pro bleem is alleen dat Leiderdorp hiervoor jaarlijks slechts 15.000 gulden beschikbaar heeft, ter wijl een jaarabonnement van ICS bijna 50.000 gulden kost. Het college stelt de gemeente raad daarom voor om de hulp van ICS tot een bedrag van 15.000 gulden in te roepen. Voordat ICS van start gaat, wil de gemeente een 'algehele schoonmaakactie' houden. Hiervoor wil de gemeente wel de Zijlbedrijven inschakelen. Verder gaat de gemeente met plaatselijke ondernemers pra ten of ze - op eigen kosten - wil len meedoen aan het anti-graf- fitibeleid. Ook worden midden standers die verfspuitbussen verkopen, benaderd. De ge meente heeft sterke aanwijzin gen dat vooral jeugdige vanda len hun verfbussen veelal ste len. Om dat onmogelijk te ma ken zouden de winkeliers de bussen achter slot en grendel 'Gemeente heeft verantwoordelijkheid' Divisiemanager J. van der Meyden van de Zijlbedrijven (DZB) is teleurgesteld dat het college van Leiderdorp voor een belangrijke opdracht in zee wil gaan met het Zoetermeerse ICS voor het schoonmaken van gemeentelijke gebouwen en eigendommen. „Leiderdorp is een deelnemende gemeente aan DZB en heeft de plicht om voor plekken te zorgen voor gehandicapten." DZB biedt een werkkring aan mensen die door ziekte, ongeval of aan geboren handicap niet meer bij bedrijfsleven of overheid aan de slag kunnen. Volgens Van der Meyden hanteert DZB hogere ta rieven dan ICS omdat veel wordt geïnvesteerd in bescherming van het personeel. „Dat moet wel. Je werkt met middelen die de mensen niet moeten inademen of mee in aanraking moegen ko men." Dat ICS goedkoop en zonder chemicaliën zou werken, is volgens hem onmogelijk. „Dat moet een verkooppraatje zijn. Er is voor zover ik weet geen enkele methode voor het weghalen van graffiti die niet belastend is voor het milieu." Omdat er tot dusver geen geld voor beschikbaar was, moeten alle gemeentelijke ge bouwen het nu al lange tijd zonder poetsbeurt stellen. Vol gens een woordvoerster zoals het gebouw Zijlkwartier en de sporthal Op Dreef. Alleen de muren van het gemeentehuis zijn steeds schoon gebleven, buigt zich Verwijderen van graffiti wordt hier betaald uit de post 'onder houd gemeentehuis' en dat blijft ook zo. Ook voor scholen geldt een speciale regeling. nsdag 7 s de plannen Rijnwoude vindt tussenweg voor wegenonderhoud De Rijnwoudse gemeenteraad is gisteravond akkoord gegaan met een compromis over het onderhoud van de wegen in de gemeente. De politici schrapten aan de andere kant nog ruim drie ton meer uit dan ze zich af gelopen dinsdag hadden voor- genomen Het budget voor het wegen- onderhoud in 1994/1995 komt daardoor op 1,7 miljoen gulden in plaats van de geplande 2 mil joen. Daardoor blijft er nog wat geld staan voor toekomstige rampen, en kunnen toch nog de meeste wegen worden aange pakt. Van ile 24 in eerste instan- lie uitgezochte wegen en weg- vakken, vallen nu alleen drte wegen in Hazerswoude-Dorp en één in Koudekerk definitief af. In het Dorp zijn dat de Ge rard Doustraat. de Van Ruys- daelstaat en de Vermeerstraat, in Koudekerk is het het Van Vegtenplatsoen. De opknap beurt van het Raadhuisplein, die afgelopen dinsdag nog door een meerderheid werd afgewe zen, gaat nu toch ook door. 1000 voorkeurstemmen kreeg. Hij benadrukt echter dat hij niet uit rancune opstapt, maar laat wel doorschemeren dat zich 'na de verkiezingen allerlei dingen hebben voorgedaan binnen de WD' die zijn motivatie geen goed deden. Welke zaken zich voordeden, wil hij niet zeggen. Van As noemt alleen het feit dat de partij hem geen wethouders- post gunde. Het vertrek komt voor de WD niet onverwachts. „Voor de zo mervakantie heeft hij al eens la ten weten dat zijn motivatie was afgenomen en hij een ver trek overwoog", zegt partijvoor zitter W. van der Ziel. „Ik res pecteer zijn besluit. Hij heeft een aantal teleurstellingen ach ter de rug, ik kan me voorstellen dat de motivatie ontbreekt." Van As wordt opgevolgd door nummer tien op de lijst: Ria Uipkes. s eind maart de eerste bewoner v De 92-jarige J. van Brummen, zittend in zijn eigen hoekje op zijn eigen stoel. Hij v middels heeft hij drie andere huisgenoten gekregen. Verpleeghuisje voor zes bewoners in Kerk en Zanen 1 den run marieta kroft „Wat een drukte, wat een lawaai. Ik heb nog nooit zoiets meege maakt", moppert de 92-jarige J. van Brummen. Zittend in zijn ei gen stoel voor het raam kijkt hij naar de tientallen familieleden, buren, personeelsleden en andere genodigden die met een drankje in de hand de officiële ingebruikname van het Gewoon huis vieren. Hij is de eerste bewoner die eind maart in dit aan de Evenaar gelegen huis kwam wonen. Gewoonhuis, zo luidt de naam van het huis dat middenin de woonwijk Kerk en Zanen in Alphen aan den Rijn ligt. Het lijkt in derdaad een heel gewoon huis, maar toch is het bijzonder. Deze woonvorm is namelijk nog vrij nieuw in Nederland. Het is verge lijkbaar met een piepklein verpleeghuisje, waar maximaal zes ou deren wel dezelfde zorg krijgen als wanneer ze in een verpleeg huis zouden zitten, maar waar zoveel mogelijk de normale thuis situatie nog aanwezig is. Zo is er een huiskamer en heeft ieder een een eigen slaapkamer. Het Gewoonhuis vormt een alterna tief voor opname in Verpleeghuis Oudshoorn en telt momenteel vier bewoners. In totaal zijn er acht gediplomeerde ziekenverzor genden aan dit huis gebonden die ervoor zorgen dat er 24 uur per dag iemand aanwezig is. De 77-jarige mevrouw G. van der Horst, die enkele dagen na Van Brummen naar de Evenaar kwam, zit er stralend bij. Zojuist heeft ze samen met directeur P. Kats van de Woningbouwvereni ging Alphen het lint op de voordeur doorgeknipt. Als het aan haar ligt, gaat ze hier nooit meer vandaan. „Ik heb het prima naar mijn zin hier. Pas was ik erg ziek, maar ze hebben me heel goed nagelopen. Als mensen het niet naar hun zin hebben, ligt het aan hen zelf." De 73-jarige mevrouw S. Vuijk-Kerkhoven en de 77-jarige A. Vooijs zijn de andere twee bewoners van het pand. Vervelen is er niet bij, zegt mevrouw Vuijk. „Ik schil wel eens de aardappelen, ik verzorg de planten en dek de tafel of ik ga een stuk fietsen." Vooijs toont zich erg in zijn schik met de videorecorder die hij zojuist namens de bewoners van Kats heeft aan mogen pakken. Ziekenverzorgende A. van Zon legt uit wat de voordelen zijn van zo'n klein verpleeghuisje: „Het is kleinschalig. Mensen voe len zich niet afgezonderd als ze hierheen komen. Ze komen uit een bepaalde gemeenschap. Doordat ze hier middenin een woonwijk wonen en niet ergens afgezonderd in de bossen, blij ven ze in een gemeenschap." den haag/warmond valerie leenheer Een uit de hand gelopen fami lieruzie is een 54-jarige Warm- onder duur komen te staan. De Haagse rechtbank veroordeelde hem gisteren tot een gevange nisstraf van achttien maanden waarvan zes maanden voor waardelijk wegens een poging tot doodslag op zijn 20-jarige zoon. Ook is de man verplicht contact te houden met de re classering tijdens het voorwaar delijke gedeelte van zijn straf. Dit vonnis is lager dan de eis van de officier. Zij eiste twee weken geleden een gevangenis straf van dertig maanden waar van tien maanden voorwaarde lijk. De rechtbank vond bewe zen dat de man in de nacht van 19 op 20 mei had geprobeerd zijn zoon neer te steken en hem bovendien bij de keel had ge grepen. Terwijl de jongen in zijn bed lag had de Warmonder de jongen met het mes in zijn hand bedreigd en geroepen 'Ik steek je overhoop'. Daarna had hij een stekende beweging ge- Officier van justitie eist twee jaar cel tegen verslaafde Alphense inbreker den haag/alphen a valerie leenheer De 24-jarige Alphenaar hield begin dit jaar flink huis in zijn woonplaats. Hij had in elf woningen ingebroken en daar een flinke buit weggehaald, een auto gestolen en zich bovendien schul dig gemaakt aan joy-riding. En dat alle maal in een periode van nog geen drie maanden. Officier van justitie Van Bel- zen eiste dan ook een gevangenisstraf van 24 maanden waarvan acht maan den voorwaardelijk. Ook eiste zij dat de Alphenaar onder toezicht komt van de reclassering en behandeld wordt door een psychiater. De Alphenaar heeft alle feiten be kend. Hij is al vijf jaar verslaafd aan he roïne en cocaïne en had gewoon geld nodig voor drugs. Daarom was hij een actief inbreker geworden in Alphen. Vooral woningen aan de Bezembinder en het Grashof moesten het ontgelden. Door een raam te openen kwam hij de huizen binnen, vaak terwijl de bewo ners boven lagen te slapen. De Alphe naar had het voornamelijk voorzien op bankpasjes, cheques, geld, rijbewijzen en paspoorten. Eén keer nam hij een auto mee, om ermee naar Rotterdam te rijden voor drugs en hem daarna weer terug te brengen. De tweede keer dat hij een auto meenam, bracht hij hem niet meer terug. Nu is de Alphenaar tot inkeer geko men en wil hij zijn leven verbeteren. „Ik wil nu afkicken. Ik ga proberen in een drugvrije afdeling van de gevange nis te komen en als ik vrij kom ga ik naar een afkickcentrum", zei hij. De officier had wel begrip voor de proble men van de Alphenaar, maar toch vond zij dat de man flink gestraft moest worden. „Om zo midden in de nacht in te breken, dat kan voor de slachtoffers heel traumatische gevol gen hebben", zo zei zij. „Die mensen lagen gewoon boven te slapen. Ik weet dat een aantal van de slachtoffers nu nog bang is om alleen in huis te zijn of om te gaan slapen." Een flinke celstraf Voor het eerst in jaren gaan bij na alle Wassenaarse belastingen omhoog. Wethouder financiën Ch.B. Aptroot (WD) ziet zich genoodzaakt de meeste tarieven en leges met drie procent te la ten stijgen. De onroerend-zaak- belasting (OZB) stijgt met 26 procent als gevolg van een her- taxatie van alle gebouwen per 1 januari 1994. In de begroting voor 1995, die een tekort laat zien van ruim 400.000 gulden, is nog geen re kening gehouden met de te ver wachten herverdeling van het Gemeentefonds en bezuinings- plannen van het nieuwe kabi net. Wassenaar krijgt volgend jaar waarschijnlijk negen mil joen gulden minder uit het Ge meentefonds. 'Kr dient rekening te worden gehouden met een aanzienlijke vermindering van onze inkomsten waarmee onze begrotingspositie in een geheel ander daglicht komt te staan,' vermeldt de 'nota van aanbie ding' bij de vandaag gepresen teerde begroting voor 1995. De drastische stijging van de OZB levert de gemeente in 1995 naar verwachting een miljoen gulden extra op. De waarde van gebouwen is, vergeleken met de vorige peildatum voor de OZB in 1989, gestegen met 26 pro cent. Ondanks deze stijging is de Wassenaarse OZB de laagste van Nederland. De huidige ta rieven per 3.000 gulden aan 'waarde-eenheden' blijven in 1995 ongewijzigd. Voor wonin gen ligt dat tarief op 1,32 gul den. Voor bedrijfspanden be draagt het tarief 1,65 gulden. Met de waardestijging van 26 procent had het volgens het col lege van B en W Voor de hand gelegen' een compenserende belastingverlaging voor te stel len. Een voorstel tot belasting verlaging blijft echter uit omdat Twijfels over 'hangplek De hangplek voor jongeren, aan de Wassenaarse Dr. Mansveltkade, is geen suc ces. Burgemeester en wet houders vragen zich af' de plek gehandhaafd moet wor den. De in de zomervakantie opgedane ervaring stemt het college 'niet onverdeeld posi tief, zo staat in de informa tieve nota bij de begroting voor 1995. De hangplek aan de Dr. Mansveltkade is eer der dit jaar aangelegd. Deze ontmoetingsplaats is be stemd voor jongeren van 14 lot 20 jaar. de gemeente rekening houdt met forse bezuinigingen van het Rijk. De algemene tariefsstijging van drie procent geldt niet voor de toeristenbelasting, die blijft staan op 55 cent per overnach ting. Gezien de slechte financië le perspectieven verwacht het college in 1996 niet aan tariefs stijging te ontkomen. De toeris tenbelasting is vorig jaar inge voerd en levert jaarlijks 350.000 gulden op. Alle overige belastingen stij gen met drie procent, liet gaat om het rioolrecht, de reini gingsheffing, gemeentelijke le ges. begraafrechten, marktgel- den, precariorechten, liggelden, brandweerkosten en de hon denbelasting. De slechte financiële vooruit zichten laten volgens B en W 'weinig ruimte voor echt nieuw beleid'. In de begroting 1995 wordt gesteld dat 'de rek er uit maakt in de richting van het hoofd van zijn zoon waarbij het mes in de matras naast het hoofdkussen terecht kwam. De man verklaarde tijdens de behandeling van de zaak door de rechtbank dat hij zijn zoon niet wilde doden. „Ik wilde wil de hem alleen maar bang ma ken omdat er een einde moest komen aan dat stelen van hem", zo zei hij. „Ik heb dat mes alleen maar in de matras gestoken om mijn woorden kracht bij te zetten." was volgens haar de enige passende straf. Advocaat Van Riessen was het daar niet mee eens. Hij vond de straf te hoog. „Hoe eerder mijn cliënt kan be ginnen in een afkickcentrum, hoe be ter", was zijn motivatie. Een gevange nisstraf van 18 maanden waarvan zes maanden voorwaardelijk was volgens hem meer op z'n plaats. De rechtbank doet op 15 september uitspraak. PvdA'er De Best maant tot zuinigheid RIJNWOUDE RUUD SEP „De bevolking van Rijnwoude heeft op 2 maart een gemeente raad gekozen en geen feestcommissie." Na alle verwijten dat de politici massaal Sinterklaas gingen spelen bij het bekend worden van de eerste de beste meevaller, moest het de PvdA'er C. de Best even van het hart. De 300.000 gulden die het arme Rijnwoude plots bleek over te houden in de afrekening over 1993 wordt niet gestort in een 'feestpotje', zoals I'. Kerkvliet (D66) betoogde. De raad zal te zijner tijd een passende be stemming zoeken voor het bedrag, zonder onbesuisd met geld tega"an smijten. Kerkvliet wist zich gisteravond in een vreemde positie gema noeuvreerd als woordvoerder van de enige Rijnwoudse partij die zich als oppositie profileert. „Normaal is het zo dat de op positie allerlei leuke dingen voorstelt en de collegepartijen op de rem trappen. Hier is het precies andersom", constateerde hij. Terwijl politici van andere partijen wegdroomden bij de fii- ne dingen die zij konden doen met die 300.000 gulden, stelde D66 droogjes dat het geld in de algemene reserve moest wor den gestort. Als spaarpotje voor nóg slechtere tijden. Op verzoek van een meerderheid van de raad wordt het geld echter niet in de spaarpot, maar in het nieuw op te richten fonds 'nog nader te bestemmen gelden' gestort. De partijen zijn voorlopig te zeer verdeeld over de uiteindelijke bestem ming om daarover al een besluit te nemen. Maar in ieder geval is het niet de bedoeling om geld te ver brassen. Dat vinden ook burgemeester en wethouders. „Het is niet de bedoeling er een feestpotje van te maken. We willen het geld ten goede laten komen aan de burgers, bijvoorbeeld door lastenverlichting", aldus een optimistische burgemeester M. Boeien. Met de meevaller lijkt het vooralsnog slechts mogelijk om de lastenstijging wat te verminderen, niet om de lasten daadwerkelijk te verlichten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13