'Apartheid sloop ook in de kerk' 1 Kerk Samenleving Apostolische Geloofsmissie beëindigt apartheid Nederlandse bisschoppen richten parochies voor Vietnamezen op VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1994 BUITENLAND KORT Verkiezingen De Mexicaanse kardinaal Er nesto Corripio heeft zijn landgenoten opgeroepen om de uitslag van de algemene verkiezingen van anderhalve week geleden te respecteren. De presidentskandidaat van de Institutionele Revolutio naire Partij (PRl) won deze verkiezingen met 48,77 pro ent de De 1-356443 HET WEER Pater Arnold Scholten optimistisch over toekomst Zuid-Afrika kardinaal verklaarde ook dat de Rooms-Katholieke kerk in Mexico „bereid is om zonder onenigheid en vooroordelen te werken in het kader van een nieuwe relatie tussen kerk en staat". Hij voegde daar aan toe dat Mexico al zijn burgers nodig heeft om zijn problemen te lijf te gaan. „Een mens alleen kan die taak niet volbrengen." Afge lopen zaterdag verklaarde de kandidaat van de oppositie, Cuauhtemoc Cardenas, dat bij de uitslag van de presi dentsverkiezingen niet er kende. Ilij geloofde niet in de triomf van de PRI, die al 65 jaar het land regeert. Ook bisschop Samuel Ruiz van San Cristobal de las Casas heeft zijn twijfel geuit over het verloop van de verkiezin gen. Het afgelopen weekein de riep hij op tot „vreedzaam verzet en protest" tegen de regering. Sarajevo Paus Johannes Paulus II is nog steeds van plan naar Sa rajevo te gaan. Een definitief besluit valt de komende da gen. Dat maakte het Vaticaan gisteren bekend, liet een daags bezoek aan de hoofd stad van Bosnië is gepland voor donderdag 8 september. De 74-jarige paus boopt dat hij spoedig garanties voor zijn veiligheid krijgt, „on danks de precaire en gespan nen situatie rond Sarajevo", zo maakte de woordvoerder bekend. De paus wil met het bezoek bijdragen aan het herstel van vrede en verzoe ning in het vroegere Joego slavië. Verder hoopt hij Ser visch-orthodoxen, Bosnische moslims en rooms-katholie- ken uil Kroatië te ontmoeten. Het bezoek is zonder twijfel de gevaarlijkste reis van de paus in zijn zestien-jarig pontificaat. De oorlogszuch tige leider van de Bosnische Serviërs, Radovan Karadzic, heeft de paus gewaarschuwd dat zijn vliegtuig kan worden neergeschoten. Karadzic wei gerde de paus garanties vpor diens veiligheid te geven. Abortus Abortus moet na verkrach ting of incest worden toege staan. Dat heeft de Zuidafri- kaanse anglicaanse aartsbis schop Desmond Tutu in de Kenyaanse hoofdstad Nairo bi gezegd. Volgens de Nobel prijswinnaar en voorzitter van de Afrikaanse Conferen tie van Kerken is het „van de gekke en hoogst immoreel" om in die gevallen tegen zwangerschapsonderbreking te zijn. Tutu zei dat van een verkrachte vrouw niet ver langd kan worden dat zij het door de verkrachting verwek te kind baart. Ook een vrouw die door haar vader mis bruikt is, zou hij abortus ad viseren. Daarnaast keurt Tutu abortus goed als de li chamelijke en geestelijke ge zondheid van ile moeder in gevaar is. Abortus mag ech ter geen middel tot geboor- tenbeperking zijn, waar schuwde hij. Met het oog op de VN-Bevolkingsconferen- tie, die maandag in Cairo be gint, benadrukte Tutu dat de Anglicaanse Kerk het gebruik van voorbehoedmiddelen niet verbiedt. Verantwoorde lijke ouders moet zelf hun kindertal kunnen bepalen, aldus de aartsbisschop. De jonge demo cratie in Zuid- Afrika zal een stabiliserende uitwerking hebben op de omringende landen. Dat is de stellige overtuiging van pater Ar nold Dominicus Scholten. I lij is al sinds 1949 in Zuid- Afrika werkzaam en boven dien een man die rustig tot één van de hoogste kerke lijke gezagsdragers in dit land mag worden gere kend. Die uitstraling van een 'nieuw' Zuid-Afrika zal nog worden ver sterkt als het land er in de toe komst weer economisch boven op komt. „In positieve zin zal Zuid-Afrika dan een domine rende rol kunnen gaan spelen ten opzichte van de rest van Afrika, waar veel landen te kam pen hebben met een destabili serende situatie, zoals nu weer in Rwanda", zegt Scholten. De apartheid heeft een sterk negatieve invloed gehad op lan den als Angola en Mozambique, vervolgt Scholten, die onlangs zijn verlof in ons land door bracht bij een broer in Huizen. Hij uil zijn tevredenheid over het feit dat er in Zuid-Afrika een regering van nationale eenheid is gekomen, dus niet gebaseerd op een partij die de meeste stemmen heeft, maar een rege ring waarin ook ministers zit ting hebben van minderheids groepen. „Dan spreken we over de blanken en de partij van But- hulezi van KwaZuiu, die op het allerlaatste moment nog aan de eerste vrije verkiezingen deel nam," aldus de Nederlandse pater van de Orde der Domini- De samenstelling van de hui dige Zuidafrikaanse regering acht Scholten een garantie voor een nieuwe constitutie die vol gens hem een goed fundament zal worden in de komende vijf jaar. Tijdens zijn lange loop- baan in Zuid-Afrika was hij rec tor van een seminarie in Ham- manskraal en secretaris-gene raal van de Zuidafrikaanse Bis schoppenconferentie, nadat hij eerst enkele universitaire stu dies in het land had gevolgd. „Ik heb natuurlijk het Afrikaans ge leerd." Scholten is nu pastor in Groblersdal, een kleine stad op meer dan honderd kilometer ten noordoosten van Pretoria, een gebied dat vroeger Trans vaal werd genoemd. Hij is in Groblersdal een wat hij zelf noemt coördinerende pastor van een groot parochiesysteem. Toen de opstand in Soweto uitbrak (1977) had het apart heidssysteem zijn langste tijd gehad, zegt de 63-jarige pastor. verheugd Pater Arnold Scholten: „Het kerkelijk patroon volgde in die tijd het sociale patroon." apartheid een onnatuurlijk sys teem. Toen in februari 1990 Mandela vrij kwam 'stond er een nieuw Zuid-Afrika aan te komen'. Het was Scholten altijd al een doorn iii het oog dat het reilen en zeilen van de paro chies toen in feite gebaseerd was op de.apartheid, ook al was de kerk officieel voorstander van 'integratie van blank en zwart. Het kerkelijk patroon volgde in die tijd het sociale pa troon. Als men groepen apart laat werken is het onvermijde lijk dat er ook in de kerk een soort apartheid naar binnen sluipt'. Manifest In de jaren zeventig kwam er beweging in de rooms katholie ke kerk. Enkele zwarte priesters traden in de openbaarheid met een manifest waarin werd geëist dat de kerk een duidelijk stand punt tegen de apartheid moest innemen. Tot dan was het ac cent van de rk Kerk, die tot aan 1984 sterk is gegroeid in Zuid- Afrika, altijd gelegd op het 'nor male bekeringwerk'. Maar door Soweto en het genoemde mani fest kwam het kerkelijk bewust wordingsproces op gang. „Het was alsof de Kerk voelde dat zij zich niet introvert, alleen gericht op de bekering, moest gedragen. De Bisschoppencon ferentie, die ik zelf een aantal jaren heb gediend, trad toen op een positieve manier naar bui ten. De enige brief tegen de apartheid werd in 1957 geschre ven, waarin de Kerk duidelijk stelling nam tegen dit systeem. Maar daar is het helaas ook al- lijd bij gebleven en in de prak tijk kwam er weinig van te recht." Pas in 1977 kwam de rooms- katholieke Kerk met een krach tiger geluid tegen de apartheid naar buiten. „Dit was weer een bemoediging voor de Raad van Kerken en andere kerkelijke ge meenschappen in het land." Zelfs binnen de overwegend blanke Nederduits Gerefor meerde Kerk (Beyers Naudé keerde deze invloedrijke staats kerk tijdens de periode van apartheid de rug toe), is volgens de pater nu een ander geluid te FOTO GPD horen. „Ik zou het verzoenend willen noemen." De Nederlandse pastor is on danks de grote problemen waarvoor Zuid-Afrika staat, vrij optimistisch over de toekomst van het land. „Nu De Klerk de tweede vice-president van het land is geworden, is er een goed fundament gelegd voor een blij vende samenwerking tussen zwart en blank in de toekomst. De verkiezingën van april ston den in het teken van bevrijding, normalisatie van het leven in Zuid-Afrika, zoals De Klerk heeft gezegd. Voor de volgende ver kiezingen in 1999 zal de econo mie in het land een centrale plaats innemen. Dat zijn hoop gevende woorden voor de toe komst." JOHANNESBURG» ANP De Apostolische Geloofsmissie (AGM) in Zuid-Afrika heeft besloten haar aparte ker ken voor blanken, zwarten, kleurlingen en Indiërs samen te voegen. Dat maakte Frank Chikane, voorzitter van de drie niet- lilanke AGM-kerken, deze week bekend. Met het vorige week genomen besluit is een van de laatste resten van het apart- heidsbolwerk in kerkelijk Zuid-Afrika ge slecht. Chikane, de vertrekkende secretaris-ge neraal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, is de motor achter het eenwor dingsproces in zijn kerk. Vorig jaar vere nigden de drie niet-blanke kerken binnen de AGM zich al. Iets meer dan de helft van de 500.000 leden van de behoudende AGM is zwart. Volgens Chikane moet het blanke deel van de kerk, dat voor 80 procent uit Afrika ners bestaat, nog instemmen met de plan nen voor een verenigde AGM. Dat zal ui terlijk in april volgend jaar gebeuren. Daar na 'hebben de afzonderlijke kerken nog twee jaar de tijd om feitelijk samen te gaan, maar Chikane verwachtte dat dat sneller kan. Chikane zal aanblijven als voorzitter van de zwarte AGM-kerken totdat de samen voeging van de kerken en hun structuren en financiën een feit is. Dan moet de vere nigde AGM een nieuwe voorzitter kiezen. Chikane stelde zich beschikbaar voor die functie. Met de geplande uitbanning van de apartheidserfenis binnen de AGM wordt de blanke Nederduits-Gereformeerde Kerk (NGK) een buitenbeentje in het nieuwe kerkelijke Zuid-Afrika. Een uitgesproken minderheid binnen de NGK verzet zich met hand en tand tegen een vereniging met de al samengevoegde niet-blanke poot van de kerk. Op de vierjaarlijkse syno de van de NGK, volgende maand, staat de kwestie weer op de agenda. hen de De Nederlandse bisschoppen hebben deze maand twee paro chies in het leven geroepen die zich speciaal gaan bezighouden met pastoraat onder de 3000 ganiseerd rooms-katholieke Vietnai in ons land. Twee Vietnamese priesters nemen ieder een deel van hun landgenoten onder hun hoede. Circa vier keer per jaar zullen er speciale diensten het Vietnamees worden geor- de kerk van het kruisherenklooster St.Helena in BEROEPINGSWERK NEQ.HERV.KERK Beroepen: te Woerden H. Markus te Noordeloos; te Genemuiden L.W.CI te Middelharnis. Aangenomen: naarZaltbommel mevr. K. van Bergen te Hellevoetsluis. GEREF.GEMEENTEN Beroepen: te Aalburg R. Boogaard te Leiderdorp. Amersfoort. Pastor Pierre Trail van Hoa uit Leusden gaat zich volledig richten op de Vietnamezen in het westen en zuiden van het land, pastor Nguyen Van Thong uit Steenwijkerwold parttime op zijn landgenoten in Noord- en Oost-Nederland. De meeste Vietnamezen die in Nederland verblijven, zijn betrokken bij een Nederlandse parochie in hun omgeving, maar stellen het op prijs af en toe in hun moe dertaal een dienst bij te wonen. „Zeker trouw- en doopdien- sten maken zij graag mee in hun eigen taal", aldus pastor Nguyen Ngoc Linh uit Rhcden, die negen jaar lang met enkele collega's het pastoraat onder Vietnamezen in Nederland ver zorgde. Hij heeft ervoor gezorgd dat dit werk nu door de Neder landse bisschoppen officieel wordt erkend. De twee paro chies gaan functioneren onder de namen „Allochtonen Missie van de Heilige Martelaren van Vietnam" te Amersfoort en „Al lochtonen Missie van de Heilige Moeder Maria" te Deventer. „De pastores die nu door de bisschoppen zijn aangesteld, kunnen minder hun eigen gang gaan dan wij", legt de pastor het verschil uit met vroeger. Dat is volgens hem niet altijd eenvou dig. In Vietnam bemoeien priesters zich met alles: van de financiën tot de vervaardiging van de liturgie. In de Neder landse structuur worden zij ge acht zich voornamelijk te rich ten op geestelijke bijstand. Praktische zaken vallen onder de verantwoordelijkheid van het kerkbestuur. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeveni Damiate bv DIRECTIE B M Essenberg. G.P Arnold (ad|). J Kiel (adi), HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (ad)). OMBUDSMAN: R.D. Paauw. tel. dag 9.30- 11 30 uur 071 -356215, of per post HOOFDKANTOOR Tel. 071-128030 bijt 29.30 85,55 84.55 329,30 328,30 Postbus 54.2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071-323508 ovenge landen c KLACHTEN BEZORGING mat/mvn) 18 00-19 30 uur, zat. 10.00-12.00 uur. Tel 071-143241 Mild weekeinde Augustus 1994 is uiteindelijk nog een vrij normale zomermaand ge worden met een landelijk gemid delde van 17.5 graden tegen nor maal 16.7 graden. De eerste*negen dagen van de maand waren een verlengstuk van de historisch war me julimaand; daarna ging de zo mer op een laag pitje branden met betrekkelijk koel en wisselvallig weer. De hittegolf van 1994 be reikte op 4 augustus een zinderend hoogtepunt toen in alle uithoeken van Nederland de tropische grens van 30 graden overschreden werd. Tot vlak aan zee werden maxima van 33 of 34 graden gehaald, een zeldzaamheid. De topper van het jaar kwam op naam van Volkel (Br) met 36.3 graden. Op 10 augustus werd de hogedrukblokkade boven Europa afgebroken. Er brak een periode met veel frisser weer aan, waarin de typische Noordzeebuien zich konden uitleven. Op de 17de trok een zeer actieve buienlijn over het land met onweer, hagel en felle rukwinden. Voor de kust van Zand- voort daalde vanuit de wolkenbasis een spectaculaire hoos naar het zeeoppervlak. Wind- en waterhozen waren talrijk deze maand; een di rect gevolg van de warme zomer en de hoge zeewatertemperatuur, die tot 21 graden opliep. In de tweede helft van de maand zat er nog wel eens een aardige dag bij, maar 25 graden werd in onze regio niet meer gehaald. De buien brachten het maandtotaal op 119 millimeter in de Bilt; Voorhout en Schiphol noteerden 84 mm; in Haarlem viel 96 mm. Uitschieter was Santpoort, waar op 11 en 17 augustus meer dan 30 mm omlaag kwam. Augustustotaal: 136 milli meter. Waarnemer Paul Esser zette de zomer van 1994 nog eens op een rijtje en noteerde voor het station Noordwijk een gemiddelde zomer- temperatuur van 18.2 graden, (ju ni 15.3; juli 21.Oen augustus 18.3 graden). Er konden 27 zo merse dagen van meer dan 25 gra den worden opgetekend, waarvan 19 in juli. Op 9 dagen werd het tro pisch warm (boven 30 graden) en het aantal warme dagen van 20 graden of meer bedroeg 69. Vandaag zitten we nog in de na sleep van een langzaam wegtrek kend lagedrukgebied boven de Oostzee. Dit weekeinde is de herf stmaand september wat milder ge stemd. De buiigheid wordt morgen onderdrukt door een hogerdrukuit- loper boven Frankrijk. Ook de wind neemt verder in kracht af; met een temperatuur van 18 tot 21 graden en af en toe zon is het heel accep tabel. Bij IJsland arriveert de eer ste grote najaarsdepressie (970 millibar). Zondag passeert een zwak front; begin volgende week komen actievere regen- en buien- gebieden op bezoek bij toenemen de zuidwestenwind. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag droog en gere geld zon, later in west-ler- land kans op regen. Mor gen van het westen uit toenemende bewolking, in Ierland, Wales en Schot land gevolgd door regen. Morgenmiddag in Ierland weer opklaringen. Maxima van 18 tot 21 graden, in Schotland plaatselijk iets lager. opklaringen. Morgen pe rioden met zon en droog. Middagtemperatuur van daag ongeveer, 18, morgen 20 graden. Noord rijk: Midden-Frank- den. ii droog en zonnige perio- telijk departementen wat meer bewolking en voornamelijk van daag nog een enkele bui. Middagtempe ratuur rond 21 graden Portugal: Overwegend zonnig en droog. In de loop van morgen in het noordwesten toene mende bewolking maar droog. Middag- temperatuur meest tussen 25 en 30 graden, morgen ii Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. Dg. Middagtem peratuur ongeveer 24 graden, later iets lager. ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.53 Zon onder 20.21 Maan op 04.02 Maan onder 18.49 Waterstanden Katwijk Hoog water 02.18 14.49 Laag water 10.26 22.52 Weerrapporten 01 september 20 uur: Brava en in de oostelijke Pyreneeën eerst nog even kans op bewolking en een bui. Middagtemperatuur aan de Costa's tussen de 25 en 30 graden. Langs de Golf van Biskaje morgen plaat selijk 20 graden. In het zuidelijke bin nenland ongeveer 35 graden. Canarische Eilanden: Aan de noordkant nu en dan wolken, op de zuidelijke stranden vrij zonnig. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Marokko: Westkust: Flink wat zon maar vlak aan zee in de ochtend ook wolkenvelden. In het binnenland kans op onweer. Mid dagtemperatuur aan zee ongeveer 26 Toenemende bewolking en met name morgen kans op een fikse regen- of on weersbui, Middagtemperatuur vlak aan zee ongeveer 30 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag wolkenvelden, ook af en toe zzw5 19 16 22.0 zzw9 19 16 3.0 z4 22 16 0.7 w 12 19 17 5.0 onbew. no 4 31 18 0.0 23 16 0.0' 20 15 0.3 24 16 03 23 16 25.0 17 7 0.0 25 13 3.0 29 22 0.0 tijdelijk Mistral. Middagtemperatuur tussen 19 en 23 graden, langs de Middellandse- Zeekust plaatselijk 25 tot 30 graden. Morgen iets hogere temperaturen, Mallorca en Ibiza: Naast zon eerst nog van tijd tot tijd wol- kenvelden en vandaag nog een enkele regen- of onweersbui. Middagtempera tuur ongeveer 28 graden Tamelijk veel bewolking en enkele fikse regen- of onweersbuien. In het zuiden vandaag nog droog en vrij zonnig. Mid dagtemperatuur ongeveer 28 graden, in het zuiden vandaag nog warmer. Griekenland en Kreta: Zonnig en droog. Morgen in het westen enkele wolkenvelden en later kans op een bui. Boven de Egeïsche Zee van tijd tot tijd veel wind. Middagtemperatuu r tussen 28 en 33 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig, Middagtemperatuur langs de Turkse kusten van 29 graden rond de Dardanellen tot ongeveer 35 graden ten oosten van Antalya. Op Cyprus maxima van 30 graden of iets hoger. Duitsland: Vandaag half tot zwaar bewolkt en enke le verspreide buien, mogelijk met on weer. Morgen wat meer zon en alleen in het noorden nog een enkele bui. Mid dagtemperatuur ongeveer 20 graden, maar vandaag in het zuiden en oosten enkele graden hoger. New Orleans half be 23 18 3.0 28 20 0.0 20 10 0 1 21 16 0.0 26 17 2.0 31 21 0.0 33 20 0.0 20 8 0.0 22 10 8.0 31 25 00 32 26 4.0 19 12 0.0 BOES u O J,

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12