mi Ford Mondeo Duurzame V6 AUTO LEITHON Ford Rijnland VAN HAASTEREN B.V. DIJKSMAN Weg en wiel Nieuwe Corolla wordt bijzonder Ruim 40 jaar Peugeot ervaring Keuze uit ruim 60 Bovag-occasions dynamisch in organisatie dynamiek in de auto Peugeot 306 ook als sedan Campagne: Nederland-Fietsland OFF. TOYOTA DEALERS AUTOBEDRIJF Weverebaan 9 LEIDERDORP. Tel. 071-899256 GARAGE Rijnsburg tel. 01718-20500 Noordwijk 01719-14535 Onschatbare Klassiekers in Hilversum Komend weekeinde wordt in de I iilversumse Expo-luil de vierde aflevering van 'De Onschatbare Klassieker' ge houden. Op deze ontmoe tingsplaats voor liefhebbers van klassieke auto's worden zowel door particulieren als door bedrijven auto's te koop aangeboden. Het be treft daarbij niet alleen complete exemplaren, maar er worden ook onge- restaureerde modellen en onderdelen verhandeld. De 'Onschatbare Klassie- ker'-beurs speelt in op de nog steeds groeiende be langstelling voor klassieke auto's en brengt de geïnte resseerde koper in contact met mensen die hun klas sieker willen verkopen. In totaal zullen er rond de 300 auto's staan i )aarnaast kan de bezoeker terecht bij tal van kraampjes met een groot assortiment onderde len en 'automobilia' als boeken, folders, miniatuur auto's, speldjes et< Zoals gebruikelijk wordt tij dens de beurs het informa tieve handboek 'De On schatbare Klassieker' ten doop gehouden. De vijfde editie is weer een stuk dik ker geworden en bevat nu maar liefst 700 pagina's waarin 2.050 klassieke mo dellen aan bod komen. I let kost i 2235. De 'Onschatbare Klassie ker' beurs is zaterdag 3 en zondag 4 september ge opend van 10 tot 18 uur en een toegangsbewijs kost 12,50. Kinderen tot 12 jaar mogen betalen 7,50. uw uutoaanbicding accelereert een stuk beter op déze plaats. Iedere donderdag O raak! Bel onze e- advertentie-afdeling. DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1994 De wereldauto krijgt nu ook een wereldmotor. De nieuwe 6-cilinder kracht bron die in oktober komt, is namelijk, net als de Mondeo waar hij inzit, een gezamenlijk produkt van de Amerikaanse en Europese Ford-vestigingen. KEULEN Bij de lancering van de Mondeo liet Ford al weten dat de topmo- tor een nieuw ontwikkelde 6-ci- linder zou worden. Daarop heb ben we moeten wachten tot de Mondeo ook voor Amerika in produktie ging (als Ford Con tour en Mercury Mystique). Want de nieuwe 2.5 liter V6 krachtbron wordt alleen in de VS gebouwd (maximaal 400.000 per jaar), waarbij het elektrisch systeem en het in/uitlaatsys teem vanuit Europa wordt aan geleverd. De nieuwe motor is een resul taat van Fords nieuwe strategie om zijn ontwerpers over de hele wereld te laten samenwerken. Zelfs toeleveranciers worden daarbij betrokken. Hof-opvoer- der Cosworth ontwikkelde een speciale giettechniek om dun- wandige aluminium onderdelen te maken, die Ford voor deze grotendeels uit aluminium op getrokken V6 overnam. De 'Du- ratec'-motor moest namelijk meteen de modernste in zijn klasse worden: een van de kleinste en lichtste zespitters. In de specificaties komt dat mo derne niet speciaal tot uitdruk king. Jdet 17ftpkuit2.5 liter in houd gaat hij gelijk op met Opeis even grote en haast even nieuwe Ecotec-V6 en diverse Ja panse soortgenoten. Ook vier nokkenassen, 24 kleppen en een inlaatkanaal met variabele aanzuiglengte maken hem niet uitzonderlijk. In rijprestaties steekt de Mon deo V6 evenmin boven zijn klassegenoten uit. Vanzelfspre kend is het een soepele, krachti ge en snelle auto, maar niet overtuigend sneller of zuiniger dan moderne concurrenten. Waarin de Duratec V6 wel zou verschillen is het uiterst sum miere onderhoud dat hij vraagt. Met name in Amerika, waar beurten laat uitvoeren, is dat een voordeel. Slechts eens in de 100.000 mijl (160.000 km) moe ten er nieuwe bougies in, verder Op basis van de huidige Corolla heeft Toyota een auto genaamd Raum ontwikkeld. Dit eigenaar dig vormgegeven ruimte-ont werp van precies vier meter lang is niet zoals gebruikelijk een experimenteel prototype, maar een kant en klaar produkt. Voorlopig wordt gekeken naar de reacties van het publiek maar die zijn onverdeeld gun stig. Als vervolg op de enige jaren te rug ontwikkelde 'lean burn'- motor heeft Toyota voor deze mogelijke opvolger van de Corolla een 1.8 liter arm meng sel-motor ontwikkeld. De uitlaatgassen van deze mo tor worden geleid langs een nieuw soort katalysator met stikstofoxide. Verder zijn de in- laatpoorten verbeterd, zorgen andere kleppen voor een ver hoogde brandstofwerveling en samen met sensoren die de sa menstelling van het mengsel, de brandstofinjectie en de com pressie bewaken zorgt dat voor een lucht/brandstof verhouding van slechts 22:1. Dat belooft veel zuinigheid en een bijzon der schone verbranding. De nieuwe sedan is dus korter dan de huidige Corolla hatch back en ziet er vrij compact uit. Toch is er bij een uitwendige breedte van bijna 1,70 meter en de enorme hoogte van 1,55 me ter bijzonder veel binnenruimte voorhanden. Een apart onderdeel vormen de 'stootkussens' op de hoeken van de Raum. Veelal zijn kleine aanrijdingen voldoende om een hele bumper te moeten vervan gen. Met deze makkelijk te ver vangen beschermers op de hoe ken die tegen een stootje kun nen, zijn parkeerschades min- j der kostbaar. Ook handig is het I automatisch dichtklappen van de spiegels bij het openen van de deuren. Zo kun je makkelij ker uitstappen op krappe plek jes met minder kans op schade. Over tien jaar is zo'n 40% van de autoproduktie over de gehele wereld in Japanse han den. I)at verwacht de Britse krant Financial Times in een nieuw verschenen rapport over de Japanse uutoindustrie. De Mondeo Ghia 24V is herkenbaar aan een subtiel aangepaste chromen grille. foto ford hoeft er niets anders te gebeu ren dan tijdig olie verversen. Ford kiest hiermee een verstan dige invalshoek, want duur zaamheid is veel belangrijker dan dat de prestaties die van de concurrentie overtreffen. Maar de praktijk zal moeten leren of Ford inderdaad een duurzame re motor heeft gemaakt dan die van de andere fabrikanten. Voor een meerprijs van een mil le of tien levert Ford de nieuwe V6 in alle drie carrosserievor- men die de Mondeo kent, ge combineerd met GT- of Ghia- uitrusting (respectievelijk vanaf 52 en 60 mille). Naar keuze kop pelt men de motor aan een handgeschakelde of automati sche transmissie. Standaard gaat de V6 vergezeld van ABS- remmen en een systeem om doorslippen bij acceleratie te gen te gaan. Subtiele uiterlijke opsiering maakt een 6-cilinder Mondeo van buiten voor de expert her kenbaar: een rood sierpaneel tussen de achterlichten bij een sedan, of een gelakte nummer plaathouder achterop bij de hatchback en stationwagon. Met het debuut van de V6 waar deert Ford meteen het meest luxueuze uitrustingsniveau Ghia op. Hier is het uiterlijk herkenningspunt een nieuw chroomlijstje op de grille, bin nenin krijgt de Ghia een pakket houten sierpaneeltjes erbij, lord denkt per jaar in ons land 200 Mondeo's V6 te verkopen, waarvan er 80 zijn uitgerust met een automatische transmissie. De Toyota Raum heeft aan beide kanten schuifdeuren. foto cpd Heel bijzonder is de geheel vlakke bodemstructuur van de Toyota Raum waardoor er veel meer 'gespeeld' kan worden met de inrichting. Ondanks het ontbreken van een middentun nel en dwarsverbindingen, is er toch de nodige stijfheid bereikt. Vier langsdragers met nauw keurig berekende kreukelzones en twee stevige schuifdeuren zorgen voor een solide cabine. Een bijzonder snufje in dit proefmodel zijn de remmen. Die worden evenals het gaspe daal en de hendel voor de auto maat elektronisch aangestuurd. De twee pedalen zijn dan ook een stuk korter omdat er geen vrije slag nodig is zoals bij een hydraulisch/mechanische con structie. Niettemin is het 'ge voel' met de remmen stukken beter, zo belooft Toyota. Vooraankoop, onderhoud, reparatie, APK-keuring, schade-herstel van uw Peugeot voor Leiden, .Rijn- en Bollenstreek Maredijk 175, Leiden, tel. 071 -212911 T.o. het Hoofdpostkantoor (a d. Schipholweg) Ford Rijnland, betaalbare betrouwbaarheid Filialen: Leiden: VijlMeilaan 7, telefoon: 071 310031 Leiden Lammenschapsplmn 6, telefoon: 071 - 769358. LeidenRijnland Autoschadecentrum, Rooseveltslraal 19. teleloon: 071 - 310031 Leiderdorp: Van der Valk, Bouwmanweg 71. telefoon: 071 - 899301 Noordwijk: Beeklaan 5. teleloon: 01719 -19478. 'Accent-loze' Excel vervangt Pony Binnenkort presenteert Hyundai in thuisland Zuid-Korea de opvol ger van de Pony, kort daarna zal deze in Nederland op de markt ko men als Excel. In principe koos de fabrikant voor de nieuwe naam Accent, maar claims van andere merken beletten het gebruik van deze naam in Nederland en Frankrijk. In Frankrijk gaat de nieuwe ling Pony heten. Bij ons houdt men het op Excel, een aanduiding die al gebruikt wordt voorde sedanversie van de Pony. De nieuwe Excel komt in drie-, vier- en vijfdeurs versie. I lyundai zal moderne, zelf ontwikkelde multikleps motoren van 1.3 en 1.5 liter toepassen. De huidige 1.5 liter krachtbron is nog gebaseerd op een ouder Niet minder dan 100.000 mensen worden komend weekeinde verwacht in Bowling Green, Kentucky, om de opening van het eerste Corvette-museum bij te wonen. Het gebouw, met ruim 6.000 vierkante meter expositieruimte, staat tegenover de fabriek waar moederbedrijf General Motors de Chevrolet Corvette bouwt. In 1953 rolde de eerste 'Vette', zoals de liefhebbers hun 'enige echte Amerikaanse sportauto' noemen, van de band in Flint, Michigan. Van de 300 exemplaren die dat eerste produktie- jaar werden gemaakt is nummer 262 in Bowling Green tentoongesteld. Maar ook wist het museum beslag te leggen op de miljoenste Corvette, die in juli 1992 van de band rolde. Op bijgaande foto een Chevrolet Corvette uit bouwjaar 1958. foto super oldtimer festival WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Alkmaar richting Amstelveen (A 9) Ter hoogte van de Velsertunnel, avond en nacht. Amsterdam - Den Haag (A 4) Tussen Nieuw-Vennep en Roelofsarendsveen. avond en nacht. Amsterdam richting Utrecht (A 2) Tussen Abcoude en Vinkeveen, avond en nacht. Ter hoogte van knooppunt Oudenrijn. Tussen de introductie van de 306 hatchback in april 1993 en juni van dit jaar zijn er meer dan 450.000 exemplaren ge bouwd, een derde van de totale produktie van Peugeot. Dat geeft aan hoe belangrijk dit type voorde fabrikant is. Opvallend is dat de sedan (4,23 meter) een stuk langer is dan de hatchback (3,99 meter). Dat verschil maakt een royale interi eurruimte mogelijk en een rui me kofferbak van 463 liter. Er komen drie uitrustingni veaus. SL. SR en ST, en er zal keuze zijn uit zes motoren, vier benzine en twee diesels. Het he le 306-programma gaat daar mee naar liefst 39 uitvoeringen. De sedan is een echte gezinsau to, maar zal hel in de zakelijke markt door zijn degelijke en rustige uitstraling ook wel doen. Het instapmodel is voorzien van een 1.4 motor die de auto een topsnelheid geeft van 165 km/uur. Over de prijs is Peu geot Talbot Nederland nog in gevecht met de Franse brood heer, maar men hoopt en ver wacht dat de beginprijs komt te liggen in de buurt van de 33.000 gulden. BUK IN HET VERLEDEN Dè 306 sedan is 24 centimeter langer dan de hatchback. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij D king tussen dL- toeristische organisaties ANWB. WV en NBT heeft geleid tot de oprichting van een nieuwe stichting Toerisme en Re creatie AVN. De stichting treft voorbereidingen voor een volgend jaar te hou den campagne Nederland- Fietsland. Achtergrond daarvan is dat Nederland beschikt over unieke fietsmogelijk- heden, maar dat deze al lesbehalve optimaal wor den benut. Onderdelen van de campagne zijn een fietsrecreatiekaart en een handboek. Beide moeten de fietser uitvoerig infor meren over fietsmogelijk- heden in Nederland. Ze zijn al in voorbereiding bij de stichting Landelijk Fietsplat- forrrr. die nauw met de nieuwe stichting samenwerkt. De stichtingen houden bij hun werk de volgende statistiekgc- gevens in het achterhoofd. Van alle fietsen in het land wordt 37 procent gebruikt om van huis naar werk of school te gaan; 52 procent dient voor recreatieve en sportieve doelen: met 20 procent wordt boodschappen gedaan en een procent is in ge bruik voor het rijden in ruig ter- Van alle fietsen wordt 52% voor recreatieve sportieve doelen gebruikt. rein. Dat maakt meer dan 100 procent, ornaat veel fietsen va zelfsprekend voor meerdere doelen gebruikt worden. tegorie. Shimano wil met deze wedstrijd toekomsti ge ontwikkelingen op fietsgebied stimuleren. De inzending van Batavus was dit voorjaar op de fiets-RAI in Amsterdam te zien. Het is een zeer lichte stadsfiets, gemaakt van koolstofvezel, met verstel bare luchtvering, anti lek- banden met schuimvvil- ling, geen ketting maar cardanaandrijving, hy draulische schijfremmen en een slim bagagesys teem met diverse moge lijkheden. Er bestaan bij Batavus overigens nog geen plan nen om de fiets binnen kort in produktie te bren gen. De toekomstfiets archieffoto krijgt deze maand een plaatsje in Chriet Titulaers 'Kantoor van de toekomst' in Den Bosch. Prijs De toekomstfiets van Batavus, de Maximum Double Orange, heeft de hoofdprijs gewonnen op een door Shimano Europa georganiseerde ontwerpwed strijd voor nie in Keulen. Er mende fabrikanten in deze Mooie fietsbel Voor 6,95 maakt de firma Wi- dek een fietsbel die er zijn mag. Het gaat om een grote serie fietsbellen die er allemaal an ders uitzien, zodat de fietser een persoonlijke bel kan uitzoeken. Stuk voor stuk zijn ze met air- fietsmodellen brush-techniek voorzien van 26 deelne- een wolkenpatroon dat op geen enkele bel hetzelfde is. Daar is hij dan: de sedan-versie van de Peugeot 306. Zijn komst, 18 maanden na het verschijnen van de 5-deurs 306, lag natuur lijk voor de hand. Er was im mers al een 306 met 'een kontje' in de gedaante van de fraai ge lukte cabriolet. Met de sedan, die in oktober komt, zijn er van deze auto straks vier carrosse rievarianten beschikbaar: de 3- deurs hatchback, de 5-deurs hatchback, de cabriolet en dan binnenkort de 4-deurs sedan. De modelstrategie van Peugeot werkt goed. Per definitie is een sedan een tikkeltje saaier dan een hatchback en véél saaier dan een cabriolet. Het is daar om slim om eerst de aantrekke lijkste versies te lanceren om daarna het gamma te complete ren met een 'no-nonsense' kof ferversie. Die moet er namelijk ook zijn, want er is een aanzien lijke vraag naar. Wereldwijd is in de kleine mid denklasse, waar de 306 actief is, een op de tien auto's een sedan. In Nederland nemen de koffer bakversies zelfs 24 procent van het betreffende marktsegment voor hun rekening. In Frankrijk, het thuisland van Peugeot, is dat maar 8 procent. Logisch dus dat Peugeot de belangrijke thuismarkt niet eerst met se dans ging bestoken.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7