Opnieuw lijken in grensrivier Rwanda Buitenland Esten voelen zich nu pas onafhankelijk Filipijnse kompels begraven in puin Wereldwijd verbod op kernproeven in de maak Seksslavinnen vinden Japans gebaar te karig Mogelijk waarnemers naar Bosnië VS lijken vastbesloten Haïti binnen te vallen Woedende reacties op uitzetting Algerijnse moslims door Frankrijk DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1994 Rusland houdt nog vijf jaar het gebruik van de radarwaar- schuwingspost Skundra in letland. Daar zijn nog zeshon derd militairen gestationeerd. In Estland ontmantelen 210 Russische militairen vanaf vandaag als 'burgers' de nucleaire onderzeeërbasis in Paldiski. Wang Dan even vastgehouden en mishandeld PEKING AP-Rtr De vooraanstaande Chinese dissident Wang Dan heeft ge zegd dat hij is mishandeld door de politie, die hem gisteren eni ge tijd in hechtenis nam. Wang was een van de leiders van de democratiseringsbeweging die in 1989 op het Plein van de He melse Vrede in Peking bloedig werd neergeslagen. De afgelopen drie maanden heeft de politie de wacht gehou den bij het huis van Wang. Vori ge week gaf hij een verklaring uit waarin hij de mishandeling door de politie beschreef. Hij zei in de verklaring dat hij een officiële aanklacht bij een recht bank in Peking zou indienen als de politiesurveillance bij zijn huis niet ophield. Hij werd gis teren gearresteerd toen hij zijn woning wilde verlaten, kenne lijk om de aanklacht in te die nen. Inmiddels is hij weer vrij, liet hij telefonisch weten. „Vrij. we zijn eindelijk vrij." En kele minuten voor middernacht gisteravond gef premier Mart Laar met die woorden het start sein voor een groots vuurwerk boven Tallinn. Knallend en swingend op de harde dreunen van een open lucht concert vierden de Esten het vertrek van de laatste Russische troepen. „Nu zijn we pas echt onafhan kelijk". aldus Laar. Terwijl het vuurwerk Toompea, de heuvel met het parlementsgebouwen de Russisch-orthodoxe Kathe draal, verlichtte, klonken de Es ten op het Vrijheidsplein (Vaba- duse valjak) aan het einde van 55 jaar bezetting. Vandaag luiden in alle Baltische republieken de kerkklokken ten teken dat een nieuw tijdperk is aangebroken. De Russen heb ben gisteren ook Letland al ver laten en keerden Litouwen een jaar eerder reeds de rug toe. De feestvierders in Tallinn, die al vroeg in de middag in feest stemming komen, daarbij zeer geholpen door het stralende zo merweer en het rijkelijk vloeien de bier, vergeten even dat de overeenkomst die de aftocht van de Russen mogelijk maakt nog niet door het parlement is bekrachtigd. De oppositiepartijen zijn het niet eens met de afspraken die president Lennart Meri na maanden van slepende en bit tere onderhandelingen uitein delijk op 26 juli in Moskou maakte met zijn Russische col lega Boris leltsin. Meri heeft volgens de oppositie de rechten van Estland verkwanseld. „Er valt niets te vieren", meenden meer dan vijftien oppositiegroe pen gisteren. Moskou koppelde de onderhan delingen over de terugtrekking van zijn troepen uit Estland aan de gesprekken over de rechten van de Russischtalige minder heid en de positie van de 10.517 gepensioneerde Sovjet-militai ren in Estland. Tallinn wilde van zo'n koppeling niets weten en in juli zag het er nog naar uit dat de Russen de eerder afge sproken vertrekdatum van 31 augustus niet zouden halen. President Meri deed uiteindelijk de toezegging dat de gepensio neerden een verblijfsvergun ning krijgen en hun bezittingen in Estland mogen houden. Rus land betaalt hun pensioenen, die aanmerkelijk hoger zijn dan in Estland gebruikelijk is. Meri en de regering-1 .aar worden op deze inschikkelijkheid het hardst aangevallen. „Hoe kun nen degeneii die verantwoorde lijk waren voor genocide en de portaties het recht krijgen om in Estland te blijven", luidt het be zwaar van de oppositie. Moskou houdt er rekening mee dat het Estse parlement het ak koord verwerpt. „We gaan er van uit dat Tallinn zich deson danks aan de afspraken houdt." Voor I.ennart Meri zit er een bij- zonden- smaak aan het ak koord. De president liet bij zijn aantreden weten geen cham pagne te zullen drinken zolang er nog Russische militairen in Estland waren gelegerd. Maan dag, toen de laatste trein vanuit Klooga vertrok, konden de fles sen in de koeler. Even na mid dernacht knalden in het Ka- driorg-paleis de kurken. De vraag die de Esten bezig hield was: drinkt Meri champagne, die voor ons land te duur is, of Russische, die voor deze gele genheid ongepast is. ISLAMABAD-JERUZALEM AFP-Rtr De Pakistaanse regering heeft gisteren gezegd dat premier Be nazir Bhutto toch niet naar Ga za gaat. Dinsdag zei de Israëli scha minister Peres (buitenlandse zaken) dat zij toe stemming had om een bezoek te brengen als ze dat wil. „Ze heeft haar bezoek afgezegd, dus gaat ze niet", zei een woord voerder in Islamabad. „We er kennen de Israëlische zeggen schap over de bezette gebieden niet, dus we hebben geen toe stemming nodig", voegde hij eraan toe. De verklaring uit Islamabad lijkt het voorlopige einde van een diplomatieke ruzie tussen de twee landen. Die ontstond door het voornemen van Bhutto om zondag vanuit Cairo naar de autonome Palestijnse Gaza- strook te reizen en daar onder anderen PLO-voorzitter Arafat te ontmoeten. Ze had voor dit plan geen toestemming ge vraagd aan Israël. manila» Reddingswerkers verlaten de kolenmijn in het Filipijnse Balangas. Zeker 65 mijnwerkers vonden daar dinsdag de dood bij een explosie van methaangas. Tot vandaag is zonder resultaat gezocht naar nog 18 vermiste, waarschijnlijk door puin ingesloten kompels. Zeker 25 gewonde mijnwerkers konden uit de mijn worden gehaald. foto epa romeo cacad Kanker bij 5.800 DDR-uraniumwerkers Dresden Zeker 5.800 voormalige Oostduitse mijnwerkers heb ben kanker opgelopen door het werk in de uraniummijnen van het Sovjet-bedrijf Wismut AG. Dat heeft een vertegenwoordiger van de ex-mijnwerkers gezegd. Zo'n 5.500 mijnwerkers hebben al ten tijde van de DDR uitkeringen gekregen, omdat zij aan longkanker leden. Sinds 1992 zijn 379 nieuwe longkankergeval len ontdekt. Waarschijnlijk zullen de mijnwerkers claims indie nen ter waarde van 1,6 miljard gulden. Fatah-militair krijgt 16 keer levenslang Jeruzalem» Een Israëlische militaire rechtbank in Jenin, op de Westelijke Jordaanoever, heeft een lid van een militante Fatah- groep tot zestien keer levenslang en nog eens twintig jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens de moord op vijftien Palestijnen en een Israëlische soldaat. Fatah is één van de belangrijkste groeperingen binnen de PLO. Argentinië schaft dienstplicht af buenos aires» Argentinië heeft na bijna honderd jaar de dienst plicht afgeschaft. President Carlos Menem heeft dat gisteren be kendgemaakt. De militaire dienst moet voortaan een 'facultatief en vrijwillig' karakter krijgen en het regeringsleger wordt gepro fessionaliseerd. De dienstplicht duurde in Argentinië een jaar en gold vanaf 18 jaar. VN-artsen in Somalië doodgeschoten new york Onbekenden hebben gisteren het vuur geopend op een veldhospitaal van de Verenigde Naties in Somalië en daarbij drie Indiase VN-artsen gedood. Verscheidene andere personen raakten gewond. Op 22 augustus werden zeven Indiase blauw helmen doodgeschoten. Turkse leger doodt 205 PKK-leden ankara Het Turkse leger heeft gisteren bekendgemaakt dat bij een luchtaanval op bases van de separatistische Koerdische Ar beiderspartij (PKK) in Noord-Irak op 23 augustus 205 Koerdi sche rebellen om het leven zijn gekomen. Vorige week zei een Iraaks-Koerdische groepering dat niet bases van de PKK, maar een dorp het doelwit van de aanvalsactie was geweest. Duitsland opent kantoor in Jericho jericho Duitsland heeft gisteren een vertegenwoordiging ge opend in Jericho en is daarmee het eerste land dat een missie vestigt in autonoom Palestijns gebied. Het kantoor wordt voor namelijk belast met het toezicht op de besteding van de Duitse financiële hulp aan de Palestijnen ongeveer 350 miljoen gul den tot en met 1998. China schaft parlement Hong Kong af peking De Chinese volksvertegenwoordiging heeft gisteren be sloten dat het parlement en alle andere bestuurslichamen in de Britse kroonkolonie Hong Kong op 30 juni 1997 ophouden te be staan en plaats zullen moeten maken voor nieuwe. Hong Kong wordt op 1 juli 1997 onderdeel van China na 99 jaar Brits te zijn geweest op grond van een soort huurovereenkomst. Wervelstormen teisteren Noord-Italië rome» Wervelstormen en krachtige windstoten hebben gisteren in noorden van Italië aan zeker één persoon het leven gekost. Op het vliegveld van Genua werden vliegtuigjes opgenomen en tegen elkaar gekwakt. Twee kraanwagens werden omvergebla zen: een chauffeur vond daarbij de dood. In de haven van Genua raakten 32 personen gewond. Ook de natuur liep schade op. genéve GPD-AFP-Rtrondergrondse kernproef nam en op de Geneefse conferentie De Geneefse Ontwapenings- de mogelijkheid wil openhou- conferentie heeft gisteren ein- den voor eventueel nucleair delijk een ontwerpverdrag voor spit- en graafwerk 'om de loop een totaal en wereldwijd verbod van rivieren te verleggen'. Ma- op alle kernproeven rond gekre- rin-Bosch wil niets weten van gen. De-voorzitter van het over- dergelijke 'vreedzame kern- leg tussen 37 landen, de Mexi- proeven.' caanse ambassadeur Miguel De Egyptische minister Marin-Bosch, noemde het 'een Moussa (buitenlandse zaken) klein wonder'. Over het verbod heeft er gisteren bij de Israëli- wordt al tientallen jaren gespro- sche premier Rabin op aange- ken. drongen mee te werken aan een Marin-Bosch is tevreden atoomwapenvrij Midden-Oos- maar benadrukt dat er nog wat ten. Egypte heeft Israël herhaal- losse eindjes zijn. Zo is er nog delijk gevraagd, bij onderhan- geen overeenstemming over al- delingen in het kader van wa le aspecten van toezicht op de penbeheersing, om het non- naleving van het verdrag en proliferatieverdrag tegen de ver- eventuele uitzonderingen voor spreiding van atoomwapens te zogenaamde 'vreedzame' kern- ondertekenen. Volgen explosies voor economische of deskundigen beschikt Israël industriële doeleinden. over meer dan honderd atoom- De enige dwarsligger blijft bommen. China, dat kortgeleden nog een Tokio apwie zes vrouwen die zeiden door de Japanners tot sekssla- Vrouwen die tijdens de Tweede vernij te zijn gedwongen, eisten Wereldoorlog door de Japan- individuele schadevergoedin- ners tot seksuele slavernij zijn gen van Japan. Historici schat- gedwongen, zijn niet tevreden ten dat 200.000 Koreaanse vrou- met het 'vriendschap'sfonds' wen door de Japanners in oor van 100 miljard yen (1,77 mil- logsbordelen te werk zijn ge- jard gulden) dat Japan gaat op- steld. Datzelfde lot trof ook zetten. Het fonds is bedoeld om vrouwen in het toenmalige Ne leed als» gevolg van Japanse oor- derlands-Indië. logsmisdaden te verzachten. De In een verklaring noemden de vrouwen eisen echter individu- betogers de honderd miljard ele schadeloosstellingen. yen die Japan wil uittrekken De Japanse premier, Muraya- veel te weinig. Het plan voor het ma, zei in een verklaring dat het vriendschapsfonds zal alleen geld vanaf 1995 over een perio- maar bijdragen tot een versnel de van tien jaar zal worden ge- de Japanse „culturele invasie" bruikt voor het financieren van van de Aziatische buurlanden, onder andere vrouwencentra, aldus de demonstranten, culturele uitwisselingen en his- Japan houdt vol dat schade- torisch onderzoek naar de rol loosstellingen al zijn geregeld in van Japan tijdens de Tweede naoorlogse verdragen. Het heeft Wereldoorlog. zich altijd tegen directe schade- Het fonds voorziet niet in di- loosstellingen verzet, omdat die recte schadeloosstellingen aan zouden leiden tot eindeloze ju- afzonderlijke Aziatische en an- ridische procedures en tot hoge dere oorlogsslachtoffers, zoals kosten, dwangarbeiders en vrouwen die Organisaties die de voormali- werden gedwongen in bordelen ge seksslavinnen vertegenwoor- soldaten van het keizerlijke le- digen, noemen de plannen voor ger ter wille te zijn. het fonds ontoereikend. De Ja- In de Zuidkoreaanse hoofd- panse advocaat van Zuidko- stad, Seoul, bekogelden twintig reaanse voormalige seksslavin- oudere mensen gisteren de Ja- nen, Fukushima, zei dat de re- panse ambassade met eieren uit gering in Tokio met het plan woede over het Japanse voor- haar gezicht wil redden, stel. De demonstranten, onder De Servische president Milose vic lijkt bereid internationale waarnemers aan de grens met het Servische deel van Bosnië te accepteren. De waarnemers moeten er op toezien dat er geen wapens en brandstof naar de Bosnische Serviërs worden uitgevoerd. Kranten in Belgrado meldden gisteren dit in kringen rond de Russische minister van buitenlandse zaken Andrej Ko- zyrev te hebben vernomen. De bewindsman had zondag een ontmoeting met Milosevic. Volgens een van de Servische kranten zou de Servische leider bereid zijn vierhonderd waarne mers uit Rusland, Griekenland en 'andere bevriende landen' te aanvaarden. De waarnemers zouden geen uniform mogen dragen en moeten worden be geleid door Joegoslavische poli- Het Westen en Rusland tonen zich in toenemende mate be reid de sancties tegen Klein-Joe- goslavië (Servië en Montenegro) te verlichten sinds Milosevic be sloot zijn volksgenoten in Bos nië te straffen voor hun afwij zing van het jongste internatio nale vredesplan, door de grens met Bosnië te sluiten. Serviërs lijken vastbesloten om het bezoek dat Paus Johan nes Paulus II volgende week tuin Sarajevo wil brengen te ver storen. Servisch geweervuur teisterde gisteren het vliegveld van Sarajevo. Volgens een VN woordvoerder proberen de Ser viërs de toestand rond het vlieg veld te destabiliseren. Dok de Servische weigering oin de vei lighcid Vctn vliegtuigen te garan deren die niet op de aangekon digde tijd arriveren, lijkt deel uil te maken van de acties tegen de komst van de paus. VN: 'Vluchtelingen die door Hutu-milities zijn gedood' Er drijven opnieuw verminkte lijken in de grensrivier tus sen Rwanda en Tanzania. Nadat er enige tijd geen dode lichamen meer waren gesignaleerd in de Akagera, heb ben de Tanzaniaanse autoriteiten de afgelopen twee we ken weer enkele honderden dode lichamen uit het water gevist. Volgens de Verenigde Naties gaat het om door Hutu-milities gedode vluchtelingen. nairobi frans van den houdt correspondent Daarmee worden de vermoe dens bevestigd dat de Hutu-mi lities, die in april, mei en juni een half miljoen mensen heb ben afgeslacht in Rwanda, nog immer actief zijrt. Ditmaal ope reren ze vanuit de vluchtelin genkampen in onder andere Tanzania en hun slachtoffers zijn wederom Tutsi's en stam genoten die tegen de zin van de milities naar hun vaderland wil len terugkeren. Volgens het Hoge Commissa riaat voor de Vluchtelingen van de VN (Unhcr) drijven er nu weer dagelijks zo'n acht licha men de Akagera af. Evenals en kele maanden geleden, toen ve- De Verenigde Staten zullen met een multinationale strijdmacht Haïti binnenvallen, ook als de huidige militaire leiders eieren voor hun geld kiezen en aftre den. Dat zei de Amerikaanse onderminister van defensie, John Deutch, gisteren. Volgens de bewindsman zal de invasie hoe dan ook de val van de thans drie jaar oude jun ta bewerkstelligen. Hij verklaar de dat de eerste golf van inva sietroepen zal bestaan uit Ame rikaanse militairen en dat de strijdmacht in totaal ruim 10.000 manschappen zal tellen. De Amerikanen worden onder steund door honderden militai ren uit andere landen in het Ca ribische gebied, die worden óp- geleid in Puerto Rico. le tienduizenden dode Rwande- zen in het water terecht kwa men, zijn de meeste lichamen ernstig verminkt. Mensen blij ken opnieuw in het hoofd te zijn geschoten en met kapmes sen te zijn bewerkt. Handen en voeten zijn veelal vastgebon den. In de Ngara-regio in West- Tanzania verblijven een kleine 300.000 Rwandese vluchtelin gen en volgens de VN komen er nog wekelijks 12.000 bij. Men sen die naar huis willen terug keren, worden door de Hutu- milities geïntimideerd om daar van af te zien. De milities blij ken ondanks de ontwapenings campagnes van de Tanzaniaan se autoriteiten nog steeds over zwaar wapentuig te beschikken. yEen collega van Deutch, on derminister van buitenlandse zaken Strobe Talbott, toonde zich evenwel minder strijdlus tig. Talbott beklemtoonde dat het gebruik van militaire macht 'een laatste mogelijkheid' is. Hij benadrukte dat de Verenigde Staten er zeker van willen zijn dat er geen andere oplossingen meer zijn. De Haïtiaanse regering heeft gisteren honderdduizenden li ters benzine en olie vrijgegeven die meer dan een maand in de haven van Port-au-Prince wa ren vastgehouden. De brandstof komt ter beschikking van onge veer driehonderd hulporganisa ties die hun best doen de hon gerende bevolking van Haïti in leven te houden. Een van de vluchtelingen af komstige handgranaat zorgde gisteren voor een enorme rava ge in een school in het nabijge legen Bukoba. Kinderen die met het projectiel aan het spelen waren, lieten het vallen, waarna het explodeerde en vier leerlin gen doodde. Nog eens 89 kinde ren, van wie tien er ernstig aan toe zijn, liepen verwondingen op. De Tanzaniaanse overheid heeft naar aanleiding hiervan besloten een voorlichtingscam pagne over wapens te starten in alle scholen in de regio. In Goma, in Zaïre, zijn dele gaties van Rwanda, Zaïre en de Unhcr er ondertussen nog steeds niet in geslaagd overeen stemming te bereiken over een formule voor de repatriëring van de meer dan een miljoen daar verblijvende Rwandese vluchtelingen. Grootste struikel blok is dat Zaïre geen garanties wil geven over de teruggave van door voormalige Rwandese sol daten meegenomen goederen als wapens, voertuigen en geld. Cubaanse uittocht fors toegenomen HAVANA-WASHINGTON Rtr-ANP Het aantal Cubanen dat met gammele vlotten probeert de Verenigde Staten te bereiken, is gisteren opnieuw fors toegeno men. De Amerikaanse kust wacht pikte gisteren 2.044 vluchtelingen op uit zee. Vandaag zijn in New York de onderhandelingen begonnen tussen Cuba en de VS over het vluchtelingenvraagstuk. De ge sprekken hebben volgens de VS tot doel de migratie van de Cu banen 'veilig, legaal en ordelijk' te laten verlopen. De status van de ongeveer 15.000 Cubaanse bootvluchtelingen die momen teel op de Amerikaanse marine basis Guantanamo op Cuba verblijven, komt ook ter sprake. Cuba wil het gespreksthema echter uitbreiden met opheffing of verzachting van het al meer dan dertig jaar oude Ameri kaanse handelsembargo. De vrouw van een van de gedeporteerde Algerijnen hoort bij een militair hoofdkwartier in Folembray dat haar man in Burkina Faso is beland. foto epa iranckfife PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT Franse advocaten en mensenrechtenorganisaties zijn laaiend over de uitzetting gisteren van twintig Algerijnse moslims die worden verdacht van ex tremistische sympathieën. De twintig maakten deel uit van een groep van in totaal 26 vermoede lijke moslim-fundamentalisten die hegin augus tus huisarrest kregen opgelegd in een voormalige kazerne in het Noordlranse plaatsje Folembray. De overige zes zijn elders onder huisarrest ge plaatst. De twintig zijn naar Burkina Faso ge stuurd. Volgens minister Ouedraogo (buitenlandse za ken) van het overwegend islamitische Burkina Faso heeft zijn land de Algerijnen opgenomen 'uit humanitaire overwegingen'. De uitgezette Algerij nen zijn volgens Ouedraogo in zijn land vrij om te gaan en te staan waar ze willen. Het merendeel van de twintig Algerijnen werd begin augustus aangehouden na de moordaan slag op vijf Fransen in Algerije. Onmiddellijk na die aanslag ging de Franse politie op bevel van minister Charles Pasqua (binnenlandse zaken) over tot grootscheepse en spectaculaire identi teitscontroles en aanhoudingen van vermeende sympathisanten van het Islamitisch Reddings- front (FIS) in Frankrijk. Pasqua heeft vanochtend verklaard door te gaan met zijn acties tegen Alge rijnsemoslimfundamentalisten. De advocaten van de Algerijnen willen tie uit zetting aanvechten. Volgens hen was er geen en kele reden voor de 'bijzondere spoedprocedure' waarop Charles Pasqua zich beroept. Die proce dure wordt normaal gesproken alleen toegepast in het geval van mensen die een acute bedreiging voor de staatsveiligheid vormen. Daar lijkt in dit geval geen sprake van. I Iet overgrote deel van de uitgewezen Algerijnen verbleef aJ jaren in Frank rijk en beschikte over geldige verblijfsvergunnin gen. Hun sympathie voor het FIS staken ze niet onderstoelen of banken. Volgens diverse mensenrechtenorganisties heeft Pasqua de Franse Grondwet opnieuw met voeten getreden. „Dit getuigt van minachting voor justitie", zo zei een woordvoerder van de fe deratie van verenigingen van gastarbeiders, Fasti. „Vandaag is een stap gezet op weg naar de aan tasting van de mensenrechten en dat zonder dat het publiek weet wat hen (de uitgezette Algerij nen) ten laste is gelegd", aldus het Fasti.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5