Politie pakt criminele asielzoeker strenger aan Binnenland Het 'mysterie' van de graancirkel PvdA en VVD claimen nog eens eigen ruimte Wallage: Actie kabinet bij herverdeling werk CDA verheugt zich al bijna op de oppositie Branden worden meer en meer aangestoken Verzekeraar moet operatie in België toch vergoeden Heineken stopt geld in heerlijk heldere beek Kabinetsplannen kosten 4000 AIO's hun baan X3NDERDAG 1 SEPTEMBER 1994 3 Kleuter alleen met dode vader in huis weesp» Een 4-jarige kleuter heeft vier dagen met zijn overleden vader in huis gezeten. Het jongetje had zich al die dagen in le ven gehouden met hapjes uit de koelkast en frisdrank. Buurtbe woners merkten het jongetje op omdat het hard huilend voor een raam op de eerste etage stond. De 56-jarige vader bleek een i natuurlijke dood te zijn gestorven. Eerder al had het kind zijn I moederverloren. Extraatje voor onderzoek borstkanker Rijswijk» Minister Borst-Eilers van volksgezondheid stelt zes mil joen gulden extra beschikbaar voor het bevolkingsonderzoek naar borstkanker. Daarmee worden in 1995 viernieuwe onder- zoeksplaatsen worden gecreëerd, waar 85.000 vrouwen kunnen worden onderzocht. In totaal kunnen daardoor jaarlijks 545.000 vrouwen tussen de 50 en 70 jaar op borstkanker worden gescr- eend. Vrouw springt van toren van St. Jan Maastricht» Een jonge vrouw is gistermiddag van de zeventig meter hoge toren van de Sint-Janskerk nabij het Vrijthof in Maastricht gesprongen. De identiteit van de vrouw was gisteren nog niet bekend. Het enige dat ze bij zich droeg, was een enkel tje Haarlem-Maastricht. Mensen hebben nog geprobeerd haar van de sprong te weerhouden. Gratis auto's voor carpoolers den haag De provincie Limburg en Rijkswaterstaat stellen zes gratis auto's (inclusief brandstof) ter beschikking voor carpool ers. De bestuurder mag er twee weken door het hele land mee rijden. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe carpool plein langs de A2 bij Urmond reden gisteren de eerste twee 'car- poolprobeerauto's' in Limburg. De gesubsidieerde carpoolauto's zijn bedoeld om automobilisten te overtuigen van de voordelen van samen met collega's naar het werk rijden. Eerste crèche op NS-station Maastricht» Op het station van Maastricht is gisteren de eerste NS-crèche geopend. De crèche (45 plaatsen) is bedoeld voor mensen die hun kind bijvoorbeeld tijdens het winkelen een paar uurtjes willen onderbrengen. Kinderen tussen anderhalf en ze ven jaar kunnen maximaal vijf uur in het railrunnerhomever- blijven, raison van vijf gulden per uur voor het eerste kind en 3,75 gulden vanaf het tweede kind. Als het initiatief aanslaat, dan komen de crèches misschien ook op andere stations in Ne derland. PTT haalt telefoonkaarten terug den haag PTT Telecom haalt 25.000 van de 400.000 Mondriaan- telefoonkaarten van vijfentwintig gulden terug. Ze blijken door een technische fout niet te werken. Het grootste deel van de niet-werkende kaarten is nog bij de postkantoren en wordt nu teruggehaald. Klanten kunnen de telefoonkaarten met de serie- A800 245 000 tot en met A800 269 999 omruilen. Gelderland en Overijssel willen fusie arnhem» Gelderland en Overijssel onderzoeken op korte termijn de voor- en nadelen van een hisie. Het nieuwe kabinet neigt er volgens de Gelderse gedeputeerde T. Doesburg toe de stedelijke knooppunten Arnhem/Nijmegen en Enschede/Hengelo tot nieuwe mini-provincies te benoemen. Gelderland en Overijssel willen die twee regio's koste wat het kost binnen de eigen gren zen houden en hebben daarom besloten samen een vuist te ma ken richting Den Haag. Invalide Groninger in hongerstaking Groningen» De 47-jarige invalide Groninger A.B. Coblijn is uit protest tegen bezuinigingen in hongerstaking gegaan. Vandaag is zijn negende dag. Coblijn lijdt aan een ernstige leverziekte en is sinds de Wet Voorzieningen Gehandicapten in april van kracht werd, allerlei vergoedingen kwijtgeraakt. Daarom moet hij van een tientje per dag leven, zegt hij. Hij benadrukt dat hij actie voert 'namens alle invaliden die getroffen zijn door de wet'. 'Criminaliteit in Oisterwijk loopt de spuigaten uit Asielzoekers van het opvangcentrum in Oisterwijk die zich in die gemeente schuldig maken aan crimineel ge drag, worden door de politie strenger aangepakt dan an dere criminelen. reet de kamer wordt doorzocht op andere gestolen waar. Bo vendien wordt het zakgeld inge nomen. Daarvan worden de boete en een schadevergoeding aan de winkelier betaald. De aanvraag van criminele asielzoekers wordt voortaan versneld afgehandeld. Binnen twee dagen krijgen zij te horen of zij in Nederland mogen blij ven of niet. Volgens Gooien is gebleken dat asielzoekers die Dat zegt het hoofd van de vreemdelingendienst, A. Co- olen. Volgens Gooien loopt de criminaliteit door asielzoekers in Oisterwijk de spuigaten uit en wordt daarom sinds twee weken een lik-op-stuk-beleid gevoerd. Dat beleid houdt on der meer in dat van een asiel zoeker die wordt gepakt voor bijvoorbeeld winkeldiefstal, di- zich schuldig maken aan crimi neel gedrag vaak kansloos zijn. Het lik-op-stuk-beleid is vol gens hem mede ingegeven door het feit dat de meeste asielzoe kers het in hun thuisland in ju ridisch opzicht veel slechter ge wend zijn dan hier. Zo is men hier in tegenstelling tot in hun eigen land niet verplicht op vra gen te antwoorden en kan men een gratis advocaat krijgen. Burgemeester Y. Kortmann van Oisterwijk noemde de toe nemende criminaliteit door asielzoekers eerder deze week tijdens een commissievergade ring 'schrikbarend en veront rustend'. Hij zei erbij dat het om een kleine groep gaat die het voor de andere asielzoekers verpest. „Hierdoor is het draag vlak voor de opvang van vluch telingen in Oisterwijk gedaald.'' Directeur J. Geerts van het onderzoek- en opvangcentrum in Oisterwijk juicht het toe dat criminele asielzoekers strenger worden aangepakt. Hij kent voorbeelden van mensen die al vier keer zijn opgepakt. „Een beperkte groep gooit de naam van het centrum te grabbel. Strenger optreden komt de an deren ten goede", aldus Geerts. Tijdens het allereerste optre den van het kabinet-Kok heb ben de fracties van zowel PvdA als WD de nodige eigen ruimte geclaimd, vooral bij de ingrepen in de sociale zeker heid, bij het inkomensbeleid en bij de buitenlandse poli tiek. Met name WD-fractieleider Bolkestein maakte nog eens duidelijk waarom hij ervoor heeft gekozen buiten het kabi net te blijven. Hij stelde na drukkelijk dat alleen grotere verschillen tussen lonen en uit keringen mensen kan prikkelen om aan de slag te gaan. Daar toe uitgedaagd sprak de libera le voorman zelfs twijfel uit over de voorgenomen halve koppe ling voor de jaren 1996-1998. Volgens Bolkestein wordt daar over van jaar tot jaar beslist. Die opmerkingen staan haaks op de onder druk van de PvdA in het regeerakkoord opgeno men passage dat de inkomens zich de komende kabinetspe riode 'evenwichtig' moeten ontwikkelen. Bolkestein nam ook afstand van de kabinetsplannen om een inkomenstoets toe te pas sen op de AOW-toeslag voor 65-jarigen met een jongere partner. Naarmate AOYV'ers met een jongere partner een hoger aanvullend pensioen hebben, wil het kabinet de AOW voor de jongeren partner verminderen. Hij vroeg minis ter Melkert van sociale zaken dan ook over andere oplossin gen na te denken om het met die maatregel beoogde bezui nigingsbedrag van 440 miljoen binnen te halen. Ook D66-frac- tievoorzitter Wolffensperger zei gisteren de voorgenomen AOW-maatregel vanwege de 'in sommige gevallen wel erg har de inkomenseffecten' nog eens tegen het licht te willen hou den. Er ligt bovendien nog een berg conflictstof rond ontwikke lingssamenwerking en defen sie. De WD wil korten op de hulp aan de arme landen en het leger ontzien, terwijl de PvdA juist het omgekeerde wil. Wallage noch Bolkestein ver bloemde gisteren dat diep gaande verschil van mening. D66-fractievoorzitter Wolffens perger riep de coalitiegenoten op 'voorzichtig' te zijn met het etaleren van meningsverschil len en het voortbestaan van het kabinet niet in de waagschaal te stellen. De PvdA vindt dat het kabinet met werkgevers en werkne mers de ondubbelzinnige af spraak moet maken dat loon matiging daadwerkelijk meer werk moet opleveren. Fractie leider Wallage legde die ver antwoordelijkheid gisteren nadrukkelijk op het bordje van het nieuwe kabinet tij dens het debat in de Tweede Kamer over de regeringsver klaring. De herverdeling van arbeid verdient volgens Wallage meer aandacht dan tot nu toe. CAO's tussen werkgevers en werkne mers met daarin loonmatiging in ruil voor herverdeling van werk dienen eerder regel dan uitzondering te zijn. Het kabi net dient zich hard te maken voor dat soort 'modeme con tracten'. Met die woorden stelde de PvdA'er zich voluit op achter FN V-voorzitter Stekelenburg, die de afgelopen weken her haaldelijk heeft gezegd dat hij in ruil voor loonmatiging harde afspraken wil over herverdeling van arbeid. De werkgevers voe len daar evenals vorig jaar niets De ministers Kok en Dijkstal schateren het uit Stekelenburg beklaagde zich ook over de overheid, die als derde partij een veel grotere rol kan spelen door herverdeling van arbeid via belastingmaat regelen en andere regelgeving aantrekkelijker kan maken. Volgens de FNV'er zou herver deling van werk gemakkelijk 100.000 mensen aan een baan kunnen helpen. De PvdA, zei Wallage, wil er hoe dan ook voor waken dat in ons land een samenleving ont staat van 'twee gezichten', van de kansrijken en van de kans armen. Premier Kok verkondig de op de dag van diens aantre den dat hij een minister-presi dent wil zijn voor iedereen (die forp» dat wil). Wallage vindt evenwel dat mensen met minder per spectief, die niet zo goed in staat zijn om hun eigen boon tjes te doppen 'meer recht heb ben op aandacht van de rege ring, de regering moet het toe vlucht zijn voor degenen die er alleen voorstaan'. Stoïcijns kijkend volgt voormalig CDA-fractievoorzitter Brinkman de be raadslagingen. foto anp ruud hoff den haag anp erbetering van de Wet gelijke behandelingen het schrappen van de kostwinnersvoordelen uit de belasting- en sociale ze kerheidswetgeving. „Nu, in een kabinet zonder het CDA, kan men echt wat veranderen en nu doet men het niet", aldus Ro- senmöller. Groen Links heeft verder felle kritiek op de aangekondigde ombuigingen in de sociale ze kerheid, de AOW en de studiefi nanciering. Volgens Rosenmöl- ler leidt dat ertoe dat veel men sen 'door de sociale bodem dreigen te zakken'. Ronduit te leurgesteld is Groen Links over de milieuparagrafen in het re geerakkoord. Fractievoorzitter Marijnissen van de SP noemde het kabinet-Kok 'een regering zonder naam die alleen maar aantreedt omdat er nu eenmaal een parlementaire meerderheid v oor is'. De kleine christelijke partijen RPF, GPV en SGP vinden dat het nieuwe kabinet een visie mist. „Deont-ideologisering heeft toegeslagen", aldus SGP- fractievoorzitter Van der Vlies. I let ontbreken van een christe lijke geluid in het kabinet leidt volgens de drie partijen verder vooral tot onwelgevallige voor nemens op het gebied van on derwijs, medische technologie en de positie van het gezin. 'Ge zinsonvriendelijk' noemt GPV'er Schutte het beleid zelfs. Hoewel het CDA niet heeft ge kozen voor de oppositierol, heeft de partij geen reden daarover te gaan zitten knie zen, zei de nieuwe CDA-frac- tieleider Heerma gisteren tij dens het debat over de rege ringsverklaring. Dat komt vol gens hem niet in de laatste plaats omdat er voor de oppo sitie de komende jaren waar schijnlijk heel wat te stoken valt in het paarse huwelijk. Hij suggereerde dat de nieuwe ploeg bewindslieden vanwege de vele belangrijke beslissingen die worden doorgeschoven, het nooit verder zal weten te schop pen dan een 'kabinet van de toekomst'. Vooral de evaluatie van de stand van zaken in de sociale zekerheid in 1996 baart het CDA zorgen. Het regeerak koord zegt niet wat er dan pre cies gemeten wordt c-n op welke manier en vooral aan welke ver dere ingrepen dan eventueel wordt gedacht. De linkse oppositie, vooral ver tegenwoordigd door Groen- Links, toonde zich verbaasd over het ontbreken van 'typisch paarse, immateriële' verande- ringsvoorstellen. Fractievoorzit ter Rosenmöller noemde als voorbeelden het schrappen van de euthanasie uit het Wetboek van Strafrecht, uitbreidingen Zwerver bekent brandstichting Eindhoven Het aantal brandstichtingen in Nederland is sinds 1980 verzes voudigd. Werden in 1980 nog 1700 moedwillig aangestoken branden geregistreerd, vorig jaar waren dat er volgens het Centraal Bureau voor de Statis tiek meer dan tienduizend. Het totaal aantal branden in Neder land steeg in die periode een stuk minder snel: van 32.000 in 1980 tot ruim 39.000 in 1993. Eindhoven en omgeving is de afgelopen twee maanden ge teisterd door een lange reeks branden, die vermoedelijk alle maal zijn aangestoken. Een 27- jarigc zwerver heeft inmiddels bekend dat hij vijf branden heeft gesticht. De man werd door de politie aangehouden toen hij in de nacht van dinsdag op woensdag stond te kijken naar bluswerkzaamheden bij een houten schoolgebouw. In Eindhoven werden behalve de school onder meer een houten kerk, een gemeenschapshuis en een kinderdagverblijf in as ge- legd. Pyromanen-deskundige Ame- ling van het Picter Baan Cen trum sluit niet uit dal de bran- dan „Pvri in Eindhoven door meer 'en persoon zijn gesticht, •manen steken elkaar aan De eerste trekt als het ware de tweede en de derde over de drempel." In het PBC worden jaarlijks gemiddeld twintig brandstich ters onderzocht. „In de meeste gevallen gaat het om weinig In telligente. eenzame mensen met een zeel tag zelfbeeld Heel ingehouden en angstig zit ten ze tegenover je. Geweld is zelden het doel van hun acties. Dat er mensen bij een brand omkomen, is nooit de bedoe- Img Hoewel pyromanen vrijwel zonder uitzondering kampen met seksuele problemen, heeft Ameling twijfels over de theorie dat de vlammen fungeren als fallussymbool. Wel krijgen py romanen door een brand een gevoel van bevrediging en ont lading, zegt Ameling. „Het blijft daarom zelden bij één brand, er zijn hier mensen geweest die meer dan zestig hadden toeg slagen. Vanwege dat lust-aspect kijken ze ook bijna altijd toe. Daarom loopt het merendeel uiteindelijk tegen de lamp", zegt Ameling. witten In Witten bij Assen demonstreren Jos Kingma (I) en Patrick van de Velde hoe ze een tijd lang half Nederland bij de neus hebben weten te nemen. Ze plantten opnieuw een paaltje en liepen vervolgens twee uur lang rondjes, terwijl ze met een touw verbonden waren met de paal. Zo ontstond opnieuw een gelijkmatige cirkel. De jongens uit Bovensmilde maakten hun grap eergisteren bekend toen ze zich melden bij een Drentse Courant. foto anp karel zwaneveld Nationale Nederlanden moet de in België uit te voeren hart transplantatie van Th. Kemper vergoeden. Dat heeft de presi den haag anphcidszorg en politiek zich ern stig over de kwestie bezinnen. Volgens Nationale Nederlan den weigerden Nederlandse an ten omdat volgens hen het risi co op mislukking te groot is. Medici in het ziekenhuis van het Belgische Aalst denken daar anders over. Maar volgens de polis wordt alleen betaald voor ingrepen In een Nederlands zie kenhuis. In de medische wereld is het gebruikelijk bij dergelijke zware beslissingen een second opinion te vragen. Nederland telt echter maar één transplantatieteam. Daarom is het volgens inr. Van Delden terecht dat de Zaan dammer is uitgeweken naar België. dent va Haag, mr. A. va beslist. De .htbank in Den Delden, giste- ikeraa gerde de ingreep te betalen. Het beriep zich op de polisvoor waarden. De raadsman van de 43-jarige Zaandammer noemt de uit spraak een 'buitengewone doorbraak' die 'drijfzand' legt onder alle polisvoorwaarden. Nationale Nederlanden stelt dat het vonnis vergaande gevolgen heeft die het de zorgverzeke raars moeilijk zullen maken. De verzekeraar gaat niet in hoger beroep, maar wil dat gezond- hulshorst gpd De Vereniging Natuurmonu menten krijgt geld van bier brouwer Heineken om negen beken in hun oude glorie te her stellen. Heineken start in no vember een actie, waarbij een deel van de opbrengst van haar Krodukten ten goede komt aan et heldere-bekenproject van Natuurmonumenten. De brou wer garandeert daarbij een kwart miljoen, maar verwacht wel het dubbele bijeen te garen met de verkoop van speciaal verpakt bier en beschilderde glazen. enten bezit gronden waar de beken over heen stromen of stroomden. Daarom is samenwerking gebo den met andere organisaties en nersoncn. Die samenwerking i de grond en Na komt tuurmonumenten startte de tie zelf gister het Ia Da; beek (ook of Staverde doorheen, i en volgt1 haar gebied, DOS. de Hierdense I de Leuvenuime e beek genoemd) r op klein deel de is een traject dat door de mensen in de vorige eeuw is bepaald. Nu heeft de beek weer een vrije loop gekregen. Ook het zuiveren van het water maakt onderdeel uit van het project. den haag/leiden gpd De kabinetsplannen voor het hoger onderwijs zullen 4000 assisten ten in opleiding (AIO's) hun baan kosten. Dit is in universitaire kringen berekend. Daarbij is ervan uitgegaan dat de bezuinigingen van net kabinet worden gehaald zonder gedwongen ontslagen van vast personeel. De assistenten in opleiding zijn in tijdelijke dienst en krijgen bij ontslag geen wachtgeld. Het bestuur van de Leidse Rijksuniversiteit wil nog niet reageren op de berekeningén. W. Gebhardt van het Lcids AIO Overleg wijst ontslagen van de hand: „Dit komt als donderslag bij heldere hemel. Minder AIO's in de toekomst aannemen, lijkt me wel een goed idee. Dat komt onze begeleiding en onze positie op de arbeids markt alleen maar ten goede." 240 x 170 uitzoeken 240x170 uitzoeken 25u x 18u uitzoeken 500 x 2<X) uitzoeken HO x 215 uitzoeken 350 x 250 uitzoeken 350x250 uitzoeken i Mooiste tapijten - grootste voorraad - I laagste prijzen. Kom en overtuig uzelf)

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3