'WolF tamelijk elegante weerwolffilm 'Couperus schrijft zo schitterend' Film/Boeken Jong talent krijgt ruimte op Filmfestival Venetië Adriaan Morriën ontziet zijn leeftijdsgenoten absoluut niet The Cowboy Way: Zouteloos DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1994 Gillo Ponrecorvo grijpt zijn naar alle waarschijnlijkheid laatste jaar als directeur van het Filmfestival van Venetië aan, om de deur wijd open te zetten voor jong talent. De 74-jarige ci neast, die er nooit een misver stand over heeft laten bestaan dat hij het op één na belangrijk ste filmfestival ter wereld uit sluitend wilde leiden als 'tussenpaus', heeft de financie ring rond voor Signals, eindelijk weer een nieuwe film. Maar eerst wil hij van de 51-ste editie van de 'Mostra' (1-12 septem ber) een evenement maken, waar aanstormend talent repu taties kan vestigen. Het is met dit soort formule ringen dat festivals nog wel eens willen camoufleren, dat ze zelf eigenlijk ook vinden dat ze te weinig grote namen aan hun competitie hebben kunnen bin den. Feit is wel dat Oliver Stone (die wél regelmatig Berlijn heeft gehaald, maar nog nooit Cannes of Venetië) zo'n beetje de meest befaamde cineast is die dit jaar meedingt naar de Gouden Leeuw. Hij doet dat met Natural Born Killers, een film die een aanklacht heet te zijn tegep het toenemend ge weld in onze cultuur en de bui tensporige aandacht die de me dia daaraan plegen te besteden. Tot de nog enigszins bekende filmers die het tegen Stone moeten opnemen behoren vier cineastes uit respectievelijk Hongarije (Ildikó Enyédi met Magic Hunter), Frankrijk (Diane Kurys met A La Folie), Burkina Faso (Idrissa Ouedraogo met Le Cri du Coeur) en Portugal (Tere sa Villaverde met De Drie Zus ters). Een vijfde filmmaakster naar wie bijzondere belangstel ling uitgaat hoewel haar film Loaded draait in de debutanten sectie is Anna Campion, de zus van Jane. Spanje stuurt Jamón Jamón- regisseur Bigas Luna naar Vene tië in de hoop dat hij met De Tieten En De Maan hoge ogen gooit. Tsjechië vaardigt de in zuurzoete komedies gespeciali seerde Jiri Menzel af met Leven En Buitengewone Avonturen Van Soldaat Ivan Chonkin. Alexander Rockwell (van In The Soupis met Taxi Dancer de tweede Amerikaanse deelne mer aan de competitie. Woody Aliens Bullets Over Broadway krijgt een wereldpremière in het hoofdprogramma, maar buiten competitie. En de Amerikanen zullen bovendien dominant aanwezig zijn in het populair geprogrammeerde nachtpro gramma, met voorstellingen van onder meer Wolf (Mike Ni chols), Forrest Gump (Robert Zemeckis"), Nightmare Before Christmas (Tim Burton) en Cle ar And Present Danger (een nieuwe Clancy-verfilming van Philip Noyce). Tot de voorlopig nog onbe kende competitie-deelnemers behoren Karim Dridi Pigalle uit Frankrijk), Peter Jackson Heavenly Creatures, uit Nieuw Zeeland), Jiang Wen (On Shiny Days, uit China) en Tsai Mingli- ang Long Live Love, uit Tai wan). Italië zelf mengt zich in de strijd met films van Gianni Amelio (Amerika), Marco Risi De Horde) en Carlo Mazzacurati (De Stier). Het Italiaans Panora ma zal bestaan uit vrijwel uit sluitend films van debutanten. BIOSCOPEN AMSTERDAM ALFA 1 tel. 6278806 ALFA 2 06 16 j., dag 13.30, 16, 19.30, 22 ALFA 3 Sirens dag. 13.30,16,19.30, 22 ALFA 4 Como Agua para Chocolate 12 j dag. 18.45, 21.30, do vr ma di ook 13, 15.45 ALHAMBRA1 tel. 6233192 Four Weddings and a Funeral dag. 13.15,16,18.45,21.30 ALHAMBRA 2 Short Cuts 16 j.dag. 20, do vr ma di ook 14 22 CINERAMA 2 Four Weddings and a Funeral dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 CALYPSO 1 tel. 6234876 Wolf 121.. dag. 13.15, 16. 18.45, 21.30 CALYPSO 2 Damage 16]., dag. 13.15, 16, 19.15, 22 CINECENTER-CINEMACORALINE tel 6236615 IIGattopardo 16 j., dag. 5, 20.15, zo ook 11 CINECENTER-PEPPE-NAPPA Shortcuts 16 j., dag. 15, 20.15, zo 14, 16, 20, 22, zo ook 11 CINECENTER-CINEMA JEAN VIGO Lifetimes 16 j.dag. 14.30, 16.30, 19.30, 22. zo ook 11 CINEMA 1 INTERN, tel 6151243 Beverly Hills Cop III 12 j.. dag. 19. 21.45, zazo wo ook 13.15, 16 CINEMA 2 INTERNATIONAL The Flintstones, dag. 18.45, 21.30, Schin s List 12). 19.30 CITY 1 tel. 6234579 Beverly Hills Cop III 12 j., dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 CITY 2 The Cowboy Way 12 dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 CITY 3 Jurassic Park dag. 13.15, 16, 18.45, 21.30 CITY 4 Bad Girls dag. 13.15, 16. 18.45, 21.30 CITY 5 The Getaway 16 j dag. 13.15, 16, 18.45.21.30 CITY 6 Naked Gun 33 1/3 dag. 13.15,16, 18.45,21.30 CITY 7 Maverick dag. 18.45, 21.30, do vr 15 i. do 19.30, 21.45, zoook The Secret Garden dag. beh do 17.30 THE MOVIES 3 lm weiter Feme, do 20.30, DerHin ;o nah! 16 j., dag. look 14.45 Berlin 16 j., dag. Onontkoombare romance tussen Jack Nicholson en Michelle Pfeiffer DieTödliche Maria 16 j., dag. 21.15, zoook 16.15 Temptation of a Monk 16 j., dag. 19 Last Tango in Paris 16 j., dag. 22 Visconti's Ludwig zo 14.15 KRITERION1 tel. 6231708 The Hudsucker Proxy 16 j., dag. 17.45 Sirens dag. 20, 22.15, za zo ook 15.30, di niet 22.15 Sneak preview 16 j., di 22.15 KRITERION 2 Lifetimes 16 j., dag. 17 La Ardilla Roja 16 jdag. 19.30 Love and... Human Remains 16 j dag. 21 45 DeEsonose Habla 16 j„ zazo 15 RIALTO 1 tel. 6623488 Vaarwel Ganzen 16] dag. 17 45 Un' Anima Divisa in Due 16 j., dag. 19.30, 22, zo ook 14 RIALTO2 Moge U Gelukkig Worden 16 jdag. 18.30 En Route/Shocking Blue 16 j., dag. 20.15 Ten Monologues From the Lives of the Serial Killers/The Dead Man 2 16 j., dag. 22.15zoook 14 THE MOVIES 1 tel. 6386016 Four Weddings and a Funeral dag. beh. do 17.30, 19.45, 22, zoook 15 THE MOVIES 2 Como Agua para Chocolate 12 j Het laatste decennium heeft in Hollywood een herople ving van de genrefilm te zien gegeven. Achtereenvolgens werden de 'film noir', de gangsterfilm en de western van stal gehaald om veelal voorzien van een modern jasje, zoals een rumoerige soundtrack en overdadig set-design een nieuwe generatie naar de bioscoop te lokken. In middels is ook het horrorgenre aan de beurt. Coppola deed al een poging tot de definitieve horrorfilm met zijn versie van Drcicula, en nu mag Jack Nicholson de aloude weerwolf nieuw leven inblazen in een film met de bondi ge titel Wolf. leert kennen. Wills transformatie tot wolf gaat gepaard met andere be dreigingen van zijn geordende bestaan: hij raakt zijn baan en zijn echtgenote kwijt aan een ambitieuze jonge hielenlikker. Midden in die crisis ontdekt hij haargroei op de hand die door de wolf is gebeten, waarna z'n ogen, z'n gehoor en z'n reuk een opmerkelijke ontwikkeling doormaken. Dat leidt tot enkele vermakelijke scènes in Wills strijd tegen zijn ontslag, maar minstens zo belangrijk is de ontmoeting met de licht excen trieke dochter van de baas van de uitgeverij. Deze mooie Laura (Michelle Pfeiffer) raakt gaande weg gefascineerd door de wolfachtige kwaliteiten die Will uitstraalt. Zo groeit Wolf uit tot een vrij subtiel romantisch drama, met Jack Nicholson die zich ditmaal niet te buiten gaat aan te veel grimassen en Michelle Pfeiffer die weer eens de juiste combi natie belichaamt van kwets baarheid en uitdaging. De twee worden langzaam in de rol van outcast gedrongen, ook al om dat Will zich 's ochtends niet meer precies weet te herinneren wat hij 's nachts bij volle maan in de bossen uitspookt. JOS DE PUTTER Wolf. Te zien: Lido 1. Leiden; Euro 1, Al phen a/d Rijn; Babyion 1. Den Haag Nicholson, onlangs geëerd met een Life Achievement Award voor zijn hele loopbaan, speelt een redacteur op een grote uit geverij. Deze Will Randall, 'een man met goede smaak en per soonlijkheid', zoals hij door een mediamagnaat wordt gekarak teriseerd, rijdt in een fraai ge draaide openingsscène in een besneeuwd landschap een wolf aan. Wanneer hij zich over het beest buigt wordt hij gebeten, en de wetten van het genre be palen dat Will nu langzaam in een wolf zal veranderen. Zulks gebeurt, maar het is op vallend dat de makers de na druk nu eens niet hebben ge legd op uiterlijkheden. Dat is in het Hollywood van vandaag, waar de technische mogelijkhe den steeds vaker de verhaallijn domineren, al een hele plus. In de aanpak van regisseur Mike Nichols wordt het gegeven ge bruikt voor een meer psycholo gisch verhaal over een man in een crisis, die gedwongen is buiten de gebaande paden te treden en zo het ware leven Jack Nicholson in 'Wolf', een vrij subtiel romantisch drama. Wolfis dat de zo kunnen we wel meevoelen wereld passen. Ondanks het Het aardige v film steeds een tamelijk droge, laconieke toon houdt, en niet speculeert op griezeleffecten met deze personages, die tot el kaar veroordeeld zijn omdat ze steeds minder in de burgerlijke eind, dat v dige strijd tussen goed kwaad, en daardoor afleidt de romance tussen Nicholson en Pfeiffer, is Wolf een tamelijk elegante weerwolffilm gewor- Bloemlezing over oude mensen en de dingen die voorbijgaan BOEKEN RECENSIE Oude mensen zijn geen geliefd thema in de litera tuur. Met een licht verbaasde toon stelt schrijver en dichter Adriaan Morriën het vast in zijn pas verschenen De oude dag: een bloemlezing over ou derdom en ouder worden. Zo vreemd is het echter niet dat er niet veel is geschreven over die oude r uit. Een boek Woody Harrelson (links) en Kiefer Sutherland gaan de misdaad te lijf op 'the cowboy way'. FILM RECENSIE JOS DE PUTTER The Cowboy Way. Te zien: Euro 2, Al phen a/d Rijn; Odeon 3, Den Haag. Ergens in de jaren zeventig was de film Midnight Cowboy een hit. Het verhaal draaide om een simpele jongeman uit het Mid- westen, 'die in New York te rechtkomt en daar in handen valt van een slimme sjacheraar. The Cowboy Way geeft een soortgelijke cultuurshock te zien: Twee rodeo-durfallen uit New Mexico belanden in ge welddadig New York, op zoek naar een verdwenen vriend. Maar de subtiliteit die de ver houding tussen de twee man nen in Midnight Cowboy ken merkte, is in The Cowboy Way ver te zoeken. Deze film specu leert op de meest voor de hand liggende tegenstellingen, waar door het geen verbazing zal wekken dat de beoogde humor ver te zoeken is. Dat wordt al duidelijk in de opening van de film, waarin we kennismaken met rodeo-rijders Sonny (Kiefer Sutherland) en Pepper (Woody Harrelson). De eerste is een rustige slimmerik met verantwoordelijkheidsge voel, de tweede een domme macho met een goed hart. Ge zamenlijk vertrekken ze naar New York, waar een oude kom paan is verdwenen toen hij zijn uit Cuba geëmigreerde nichtje ging ophalen. Dat meiske zit in een illegaal atelier van de geor ganiseerde misdaad, en de cow boys zullen op hun manier the cowboy way dat zooitje engerds te lijf gaan. Sommige actiescènes, zoals een achtervolging op paarden van de metro op de Brooklyn- brug, zijn zeker spectaculair, maar tegen die achtergrond valt de volstrekt overteerbare zoute loze meligheid des te meer op. Dieptepunt is wel de striptease die Pepper uitvoert op een mondain modefeestje, onder gefluit van nichten en verlekker de blikken van modellen. Wat een stompzinnigheid. dag. Slechts weinigen kijken schrijven, maar ook een boek oppakken over dat onderwerp lijkt dan al gauw een vorm van zelfkwelling. Dat desondanks nu deze bloemlezing is uitgegeven, kan op twee dingen wijzen. Eén: Het boek rukt de lezer uit de werke lijkheid, om nieuw inzicht in die werkelijkheid te geven. Niet voor niets bestaan er ook boe ken over nog veel ellendigere onderwerpen als oorlog bijvoor beeld. Twee: Oud is helemaal niet zo vervelend meer. Sterker: Oud is in. De verkiezingswinst van de ouderenpartijen, de geleidelijke vorming van een grijze zuil met bij voorbeeld een eigen omroep, en zelfs de spot van Paul de Leeuw en Krasse Knarren, het zijn alle maal tekenen die in de richting van die laatste veronderstelling wijzen. De bloemlezer lijkt zich bij een maatschappelijke ontwikkeling aan te slui ten. Morriën werd 82 jaar geleden in IJmuiden ge boren en is daarmee en met zijn eigen recente verhalen waarin zijn leeftijd vaak een hoofdrol opeist zo'n beetje de personificatie van de ou derdom in de Nederlandse letteren. In de 39 ver halen, gedichten en citaten uit de wereldliteratuur die hij voor deze bloemlezing uitzocht, ontziet hij zijn leeftijdsgenoten echter absoluut niet. Al in de Oud is helemaal niet zo vervelend meer: oud is in eerste alinea van de inleiding tot dit boek legt hij de onontkoombaare link tussen oud en dood. In de teksten is de tijd duchtig bezig met oude man nen en vrouwen. Ze worden blind, ze zien hun li chamelijke kracht afnemen, worstelen met dikker wordende buikjes en verschrompelende borsten. De hoogbejaarde hoofdpersoon uit het prachti ge verhaal Dagboek van een oude dwaas van de Japanse schrijver Junichiro Tanizaki kan bij voor beeld nog maar één arm gebruiken, hij heeft pro blemen met zijn prostaat en laat zich drie keer per week met acupunctuur behandelen. Al zijn li chamelijke ongemakken weer houden hem er echter niet van om een blinde liefde voor zijn schoondochter te koesteren. Flirten met haar maakt hij tot een van zijn belangrijkste dag bestedingen. Ook andere personages in deze bloemlezing vechten tegen 'de dingen die voorbijgaan', Claire Goll bekent in een autobiogra fisch fragment dat ze haar eerste orgasme pas op 76-jarige leeftijd beleefde met een tirannieke minnaar die meer dan 55 jaar jonger was. I )e Krasse oude baas van Elizabeth Taylor laat zich niet bemoederen door de directrice van het tehuis waar hij woont. Deze helden voldoen inderdaad aan stereoty pen als 'kras' en 'vitaal', onttrekken zich aan cli chés als 'wijs', of juist 'ouderwets', 'verstard' en 'kortzichtig'. I let is met hen als in het opgenomen aforisme van Oscar Wilde: 'De tragedie van ou derdom is niet dat men oud is, maar dat men jong is.' Of in Morriëns eigen woorden in het ont roerende gedicht Eeuwige jeugd: 'Ik zal nooit ou der worden, nooit ouder dan ik was toen ik kind was, want mijn jeugd is onvernietigbaar.' Daarmee is De oude dag eerder een hart onder de riem, dan een werkelijke herwaardering van een gevorderde leeftijd. Het favoriete vakantieboek van Sjuul Deckwitz 17.45 THE MOVIES 4 Serial Mom dag. beh. do 22.15 Shadowlands 16 j. dag. beh. do 17.15,19.30, zoook 15 TUSCHINSKI 1 tel. 6262633 The Client 16 j., dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 TUSCHINSKI 2 The Cowboy Way 12 j., dag. 13.15, 16. 18.45.21.30 TUSCHINSKI 3 The Flintstones dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 TUSCHINSKI 4 The Pelican Brief 12 j., dag. 20.30 dovrmadiook 13.15, 16.30 TUSCHINSKI 5 Schindler's List 12 dag. 20.15 do vr ma di ook 14 21.30 TUSCHINSKI CINEAC Demolition Man doorlopende voor stelling 16 j., dag. 11.45, 14.15, 16.45. 19.15,21 45 DE UITKIJK tel. 6237460 Abgeschminkt! 16 j dag. 19, 20.30, 22. zo ook 16 Het programma van de Haagse en Leidse bioscopen staat op de pagina 'Info'. AMSTERDAM SYLVIA HEIMANS (GPD) In de vakantie kom je vaak pas echt aan lezen toe. Eindelijk is er tijd voor dat ene klassieke meesterwerk, die bejubelde de butant of het boek dat al maan den is blijven liggen. In een se rie interviews met schrijvers vandaag Sjuul Deckwitz (42). Zij schreef Niet wachten op ont spanning De zegenrijke staat van sherry en God aan het IJ. Haar favoriete boek is De boe ken der kleine zielen van Louis Coupérus. Deckwitz: „Mensen lezen he lemaal niet in de vakantie. Ze kopen zo'n boek over een vlieg tuig dat neerstort op een flat en dat is het. In de zon kun je niet serieus lezen. Die dikke pillen die ze meegenomen hebben ko men even ongelezen weer mee terug. 'Nu ga ik echt het leven van Jean-Paul Sartre lezen' ja, me hoela." Sjuul Deckwitz gelooft eigen lijk niet in zoiets als één favoriet vakantieboek. Ze leest altijd, va kantie of niet. Als ze boeken meeneemt zijn het er toch al gauw zeven tot tien. De detecti ves van Dick Francis scoren hoog. „Die spelen in de wereld van de paardenraces. Echte mannenboeken. Grote rijkdom, corruptie en drugs. En iedereen heeft natuurlijk een liefdesle ven, paardenbezitters en joc keys. Ja, een liefdesontwikkeling in een boek is voor mij wel een vereiste. Of ze elkaar krijgen maakt me niet uit, maar er moet wel iets zoekerigs zijn." Deckwitz koopt vaak boeken in het land waar ze op vakantie is. „Ik ga regelmatig naar Frank rijk. Daar heb je op de markt kraampjes vol pockets van vijf of tien francs, ook wel van hon derd francs, en daar neus ik dan wat tussen. Ik spaar alles van Colette en ook heb ik mijn col lectie Maigrets nog niet com pleet." Na wat omwegen blijkt Deckwitz toch wel een favoriet boek te hebben, dat ze om de vier vijf jaar herleest. „Even kijken waar ik het heb, dan kan je zien hoe het uit elkaar ligt." Het is De boeken der kleine zie len van Couperus. „Heel lang geleden ging ik Nederlands stu deren en je had toen nog van die hele lange lijsten, veel langer dan nu. De studenten liepen te kermen over Couperus, maar ik vond het meteen schitterend." Haags leven „ledereen die het leest let het meest op Constance, de hoofd persoon. Maar er zit zoveel Haags leven omheen. Je hebt de wereld en de liefde en de span ning daartussen. In de tijd dat het speelt, aan het begin van deze eeuw, was de wereld nog veel stijver en harder dan nu. Constance wordt verliefd op Max Brous, een socialist en hu manist die spreekt voor volle zalen. Het was een hele roerige tijd, een overgangstijd, de eerste wereldoorlog kwam eraan. Con stance komt uit veel hogere kringen dan hij en bovendien is ze getrouwd. Je kan wel nagaan dat dat afschuwelijk uitpakt." „Bij het herlezen ga ik alle an dere liefdesverhoudingen die in het boek voorkomen zo'n beetje langs. Dat met Constance wist ik op een gegeven moment wel. Dan vereenzelvig ik me met Ad- dy en Mathilde, of met de al leenstaande ongetrouwde zus, Dorine. Ik vergelijk het ook een beetje met mijn eigen liefdesle- Deckwitz maakt zich zorgen over het verdwijnen van de leescultuur. „Couperus schrijft zo schitterend, ik weet niet wat er aan de hand is met mensen die niet willen lezen. En dan krijg je van die slappe intellec tuele babbeltjes dat iedereen te genwoordig visueel is ingesteld. Dan denk ik: ja, dat zal wel zo zijn, maar je bent toch mans ge noeg om je eigen snelheid te bepalen, je hoeft je toch niet te laten meeslepen door het tem- Schrijfster Sjuul Deckwitz: 'In de zon po van film en televisie en hou se." Na enig nadenken: „Maar ja, als ik geen voorbeeld van le zende mensen had gehad, was ik misschien ook niet gaan le zen." „Ik heb ook gemerkt dat het ene boek je op het andere brengt. Ik wist helemaal niet precies hoe het zat met de ar beidersbeweging, of stemrecht, of het eerste feminisme, de po sitie van de vrouw, Wilhelmina Drucker enzo. Naar aanleiding van het boek van Couperus ben ik daar meer over gaan lezen. En later ga je daardoor De klei tie zielen weer anders zien. Dan blijkt dat Couperus daar heel veel bewust van heeft verwerkt. Het ging hem niet alleen om de romantiek. Hij was niet alleen een dandy, zoals altijd gezegd wordt."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19