Treurnis in natuurgebieden Naast renovatie behoefte aan 'groenovatie' Natuur Milieu Madeliefje DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1994 EINDREDACTIE. PETER WOLFSBERGEN NATUURLIJK r wordt mij nogal eens gevraagd I hoe ik aan het onderwerp van mijn stukjes kom. Voor de grap zeg ik dan wel eens: je kunt beter vragen: hoe kom je er af. Ik bedoel daarmee dan, dat elk onderwerp beperkt moet zijn, gezien de ruimte die mij toegemeten wordt. Een enkele keer kan ik het niet laten om een vervolg te schrijven, vaak gevolgd door weer een vervolg. Maar, nogmaals, hoe ik - aan een onderwerp kom, dat gaat steeds weer anders. Naast de vragen van de lezers en niet minder van lezeressen, zijn het de actuele gebeurtenissen, alsmede de sei zoenwisselingen die 'slof doen opwaaien'. Om een voorbeeld te geven: hoe ben ik er toe gekomen om nu ineens over het made liefje te schrijven? Het is immers nog maar kort geleden het was in het voorjaar dat ik deze overbekende plant met haar ve le volksnamen in deze rubriek belichtte. En nu al weer? Ja, en u verbaast zich er stellig over, maar het is ditmaal de PTT-post die mij naar de pen doet grijpen. Op 15 maart 1994 verscheen in haar postze gelserie met als onderwerp Natuur en Milieu de serie Bloemen in de natuur'. Op de zegel van 70 cent staat de viltroos; op die van 80 cent het madeliefje en de zegel van 90 cent is versierd met het bos-vergeet-mij- nietje. In mooie kleuren en goed getekend versie ren deze planten een tijdlang onze corres pondentie. Ik denk dat het al zo bekende madeliefje het meest onder onze ogen zal komen. Die postzegel heeft een oplage van twaalf miljoen exemplaren; de viltroos moet het doen met negen miljoen en van het bos - vergeet - mij - n ietje zijn er viereneenhalf miljoen gedrukt. De ontwerper van de ze gels is Catherine van der Eerden uit Den Haag en de drukker is, hoe kan het ook an ders, Joh. Enschedé in Haarlem. De PTT-post geeft zelfde motivering van deze uitgifte. Ze laat hel volgende weten: in 1990 is een 'Rode Lijst' opgesteld van in Ne derland bedreigde en uitgestorven in het wild voorkomende plantesoorten. Volgens deze lijst is ruim 37 procent van deze 1.449 plantesoorten bedreigd. 55 Soorten zijn zelfs al uitgestorven. Belangrijke oorzaken zijn de vernietiging van de groeiplaatsen, verdroging, luchtver ontreiniging en intensivering van de land bouw. Veel van de Rode-Lijstsoorten zijn thans alleen nog in natuurreservaten te vin den. Ook de viltroos verspreid door het land voorkomend in hagen en bosranden en het bos-vergeet-mij-nietje alleen in de bossen van Limburg te vinden staan op de Rode Lijst. Gelukkig zijn ook veel soorten algemeen in ons land, zoals de wellicht meest bekende plantesoort, het madeliefje. Met de uitgeefster ben ik het volkomen eens. Gelukkig blijven er nog planten ge spaard en het madeliefje, het finneblomke, het meizonnetje is er een van. Het is in het voorjaar een van de eersten en blijft tot laat in de herfst, afhankelijk van het weer. Zijn uithoudingsvermogen, ik schreef er het voorjaar al over, ligt in de aanwezig heid van zijn ideaal wortelsysteem. Er kan gebeuren wat wil, die wortelslok zorgt er voor, dat het madeliefje alle winterperikelen goed kan doorstaan. Het heet niet voor niets Bellis perennis, de schone die overblijft! BELLIS PERENNIS Problemen van het moderne Rusland manifesteren ziclt ook in de resen aten Pjotr Serjogin blaast vier tonen op een oude jachthoorn en roept vervolgens: Kleintjes, kleintjes, kleintjes" in de richting van een bospartij. Een vijf le den tellend bizongezin komt langzaam uit het berkenbos te voorschijn en drentelt door de varens richting het hek waar de 61-jarige Serjogin klaar staat met emmers voedsel. Het ziet er idyl lisch uit, de grijze opzichter en de grote dieren met hun kromme horens. PRIOKSKO-TERRASNY AP Maar de werkelijkheid is ellendig. Zelfs tot be schermde gebieden als het natuurreservaat Prioksko-Terrasny, waar Serjogin werkt, zijn de problemen van het moderne Rusland door gedrongen er is bijna geen geld voor het on derhoud van de natuur en de dieren. De bizon, die in een reservaat leeft vanwege de vele stropers en omdat er niet meer genoeg wilde natuur over is, heeft veel te weinig ruim te, zeggen de medewerkers van het reservaat. De dieren die vrij rondlopen worden uitge roeid door stropers. Opzichters en andere medewerkers van re servaten worden zwaar onderbetaald en som migen komen niet meer op hun werk omdat ze op hun eigen stuk land moeten werken om hun gezinnen te kunnen voeden. De 88 na tuurgebieden, tientallen nationale parken en andere beschermde gebieden van Rusland omvatten bijna elk bekend eco systeem en een groot aantal bijzondere wilde dieren. Net zoals bij veel andere instanties in Rus land gaat men voort zonder duidelijke leiding en wacht men af wie uiteindelijk verantwoor delijk wordt voor de reservaten. De afgelopen zes jaar is Prioksko-Terrasny, een reservaat van zo'n 5.000 hectare op twee uur rijden van Moskou, aan evenzoveel instanties toebe deeld. Stropen Directeur Jevgraf Litkens gebruikt tegenwoor dig briefpapier met alleen zijn eigen naam er op voor officiële stukken. „Wij konden het briefpapier niet snel genoeg aanpassen." Natalia Danilina van het ministerie van na tuurreservaten zegt dat de beschermde gebie den niet afgeschaft zullen worden, maar dat de regering nog bezig is te bezien welke oplossin gen gevonden kunnen worden voor de nieuwe problemen die de reservaten bedreigen. De economische situatie is sinds enkele ja ren zodanig, dat iedereen probeert uit alles geld te slaan. Dat heeft ertoe geleid dat lokale overheden natuurgebieden hebben overgeno men en dat het stropen enorm is toegenomen. Daar staat tegenover dat de sterke daling van de industriële produktie heeft geleid tot slui ting van vervuilende fabrieken en het afblazen van een paar potentieel schadelijke projecten. „Lokale natuurbeschermingsdiensten zijn niet altijd sterk genoeg om autoriteiten tegen te houden die snel winst willen maken", aldus Vasili Chramtsev, directeur van het Lazovski- reservaat in het verre oosten van Rusland. In het reservaat, waar de zeldzame Siberische tij ger leeft, zijn al veel bomen omgehakt. Leegvissen In een reservaat aan de kust van datzelfde ver re oosten zei een inspecteur dat stropers de wateren „letterlijk leegvissen" om de kaviaar van de zalm te kunnen verkopen. Veel van de nieuwe rijken kopen stukken land om er villa's neer te zetten. „Veel mensen hebben de illusie dat wij zo veel grondstoffen en een zo groot land heb ben, dat het nauwelijks op kan", aldus Litkens. Toen de communisten nog aan de macht wa ren was de situatie eenvoudiger. De plaatselij ke partijbonzen gebruikten de reservaten voor hun eigen genoegen, jaagden er en lieten er huizen bouwen. Andere mensen werden ge woonweg niet of nauwelijks toegelaten, waar den voor het herstel van de berenpopulatie die door stropers en door het kappen van woonge bieden uitgeroeid wordt. „Er is geen geld meer om de ambtenaren te betalen, dus wie is er over om de wilde dieren te beschermen? Alles is tegenwoordig commer cieel." Zelfs de bestuurders van gesloten reservaten den ken er over betalende gasten toe te laten. „Veel mensen zien het als een noodzakelijk kwaad, an deren zijn er erg door aangedaan", aldus de expert Gordon. Aanvulling Parkbewakers verdienen tussen de vijftig en zestig gulden per maand en zouden dus gevoelig kunnen zijn voor omko ping. In Prioksko-Terras ny geeft de directeur voedsel en vee als aan vulling op het salaris, maar het wordt volgens Serjogin steeds moeilij ker voor de dieren en medewerkers. „Er waren vroeger enorm veel wilde zwij nen en herten, maar de ze winter zijn er slechts enkele tientallen herten en helemaal geen zwij nen", aldus Serjogin. die vijftien jaar in het reser vaat werkt. Volgens hem ligt de schuld bij het ver keer, de fabrieken in de omgeving en zelfs bij de ramp met de kernreactor in Tsjemobyl. „Er is iets verkeerd met het kli maat", aldus de opzich ter. „Ik weet het niet, maar er zijn bijna geen vogels meer over." door de schade beperkt bleef. De partij is verdwenen en de nieuwe rege ring heeft veel minder macht om vernieling en stropen tegen te gaan. Op enkele grove uit schieters na. zoals een papierfabriek aan de oever van het Baikalmeer, nam de Sovjetunie de reservaten wel degelijk serieus en werd er niemand in reservaten toegelaten, aldus David Gordon van de milieu-organisatie Pacific Envi ronment and Recources Center in California, die adviezen geeft aan de beheerders van Rus sische bossen. „Het is een paradox: ze hebben er een zooitje van gemaakt, maar ze hebben ook een heleboel natuur beschermd." Ook de bossen rond de reservaten werden in de Sovjet-periode gerespecteerd, nu hebben veel lokale besturen daar een oogje op laten vallen, hetgeen een bedreiging vormt voor de natuurgebieden zelf. Burgeroorlogen ln de andere voormalige Sovjet-republieken is de situatie nog veel slechter doordat de plaat selijke regeringen nog minder geld voor het beheer van de parken en reservaten uittrekken dan in Rusland. De Kaukasische reservaten zijn door de burgeroorlogen tot stroop- en houtkapgebied voor de bewoners verworden en de dieren kunnen daar dus niet meer over leven. Bovendien ressorteerden de parken en reservaten in de andere republieken vroeger onder het nationale Sovjet-beheer. Privé-organisaties en de overheid hebben onlangs hun toevlucht genomen tot meer wes terse methoden. Een Moskouse bank maakte reclame door erop te wijzen dat het geldinsti- tuut zich inzet voor ooievaars en tijgers. Milieugroepen zoals Greenpeace hebben tot nu toe zonder succes rechtszaken aan gespannen tegen vervuilers en bouwers die natuurgebieden in gebruik willen nemen. Overheidsfunctionarissen zeggen dat de beste manier om iets te bereiken voor de milieubeweging nog steeds het opbouwen van contacten met officieren van justitie en lokale bestuurders is, omdat die druk kunnen uitoe fenen. Een aantal plaatsen heeft gepoogd goed be talende toeristen, jagers en vissers aan te trek ken in een poging de exploitatie van de parken en reservaten rond te krijgen. Aleksandr Lisit- sin, die rondleidingen aan jagers geeft in na tuurparken, zegt dat het geld dat met jachtver gunningen wordt verdiend gebruikt kan wor- Op enkele plekken is hij er nog, de Siberische tij ger. Maar als de huidige ontwikkelingen door gaan zal ook het laatste exemplaar weldra ver dwenen zijn. ARCHIEFFOTO ln Rotterdamse wijk Vreewijk herstelt langzaam een unieke biotoop ROTTERDAM GPD Aan renovatie van woningen is de afgelopen jaren heel veel gedaan en het opknappen van oude woonwij ken gaat gestaag door. Een prima zaak, die soms ook leidt tot het plat- walsen van tuinen die voordien als kleine maar waardevolle biotopen een wezenlijke functie in grote ste den hadden. Kleine stukjes particu liere natuur, te midden van huizen massa's, waar vele dieren en bijzon dere planten in een ideale omgeving konden gedijen. Wanneer die verdwijnen betekent dat een reëel verlies. Naast renovatie is er dan ook dringend behoefte aan een structurele 'groenovatie'. Neem bijvoorbeeld het al bijna een eeuw oude Tuindorp Vreewijk in Rotterdam-Zuid. Dit woongebied ontstond in het begin van deze eeuw, toen de groei van haven en in dustrie in de Maasstad een grote toeloop van arbeiders uit Brabant en Zeeland veroorzaakte. Men besefte dat deze mensen zich in voor-, tussen-, achter- en boven huizen niet thuis zouden voelen. Om die reden werd Vreewijk ge bouwd, een tuindorp waar iedere bewoner een, zij het miniem, stukje 'platteland'kreeg. Het werd een unieke groene wijk, die ook in milieu-opzicht uniek was. Salamanders, kikkers, egels, vele vo gelsoorten, vleermuizen en talrijke andere diersoorten vonden er hun eigen biotoop. Bulldozers Aan het begin van de jaren tachtig doemde echter het verschijnsel stadsvernieuwing op. Bulldozers vaagden hele rijen tuinen weg, bo men werden zwaar beschadigd en stierven af. Talloze dieren raakten hun natuurlijke omgeving kwijt. De renovatie, hoe nuttig ook, leverde voor Tuindorp Vreewijk een kaalslag op. De woningbouwvereniging Vree wijk Lombardijen besefte dat de ei gen tuin een heel belangrijk be standdeel uitmaakte van de Vree- wijkse leefgemeenschap en nam daarom het initiatief tot 'groenova tie'. En het wérkt. Langzaam herstelt de unieke biotoop, die Vreewijk bin nen Rotterdam is. Aan dit herstel heeft de vijverhob by een belangrijke bijdrage geleverd. Ongeveer één op de vier bewoners heeft een waterpartij in het tuinont werp opgenomen. Het directe gevolg is dat de bruine kikker, de kleine wa tersalamander en de gewone pad weer volop in de wijk te vinden zijn. Ook de kamsalamander en de boomkikker schijnen terug te zijn en zelfs hel ijsvogeltje, dat helder water nodig heeft om te kunnen jagen, is er waargenomen. Vlinders en libel len komen eveneens op de vijvers af. Drooglegging ln de jaren dat landaanwinning voor ■Nederland een noodzaak was. zijn talloze grote en kleine waterpartijen drooggelegd, waarbij men zich niet over het verlies van kikkers en vissen bekommerde. Op kleine schaal is er door vijverhobbyisten intussen veel positiefs verricht door aan een aan tal diersoorten overlevingskansen te geven. Een achtertuin met een wa terpartij vormt een beschermende Een tuinvijver kan meer betekenen dan alleen een leuke hobby. Tussen de bebouwing kan groen ook een biotoop vormen voor met uitsterving bedreigde waterdieren. dier èn mens. biologische filtering de waterkwali teit optimaal wordt gehouden. Het uitzetten van bedreigde dier soorten (waarin de handel verboden is) moet natuurlijk wel goed gestruc tureerd en uiterst serieus gebeuren. Dit valt allemaal best te regelen en er is in Nederland voldoende vakken nis op dit gebied. Wanneer de landelijke overheid bereid zou zijn daaraan mee te wer ken door haar opvattingen om te buigen naar 'bescherming door con- biotoop, goed 'Groenovatie' kan overal worden toegepast. Misschien komen de 'vij veraars' daarbij in conflict met de overheid, wat de bescherming van bedreigde diersoorten betreft. Maar wat is er op tegen om, bijvoorbeeld, de kamsalamander te kweken en uit te zetten in een particuliere vijver? De bittervoom kan een prachtige symbiose vormen met de zoetwater mossel in een waterpartijtje in de achtertuin althans wanneer door servatie', zouden bijvoorbeeld er kende vijverspecialisten kunnen worden benoemd, die de versprei ding van deze diersoorten gelegali seerd ter hand kunnen nemen. Dat zou niet alleen een impuls voor de groeiende vijverhobby zijn, maar ook voor een gezond milieu. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met de redactie van het nog jonge tijdschrift De Watertuin. postbus 213,7400 AEDeyenter. Bollenteler Kees Pennings uit Breezand was een van de eersten die hun gewas zijn gaan voeden met afval van eigen bedrijf. FOTO GPD Bloembollen gedijen op 'zevenmaands' compost MAR GROEN MEDEWERKER Een paar pionierende bloem bollentelers kwamen zo'n zes jaar geleden op het idee om al het natuurlijke afval van hun ei gen bedrijven in de vorm van compost opnieuw te gebruiken voor de groei en bloei van nieu we generaties bollen. Ze begon nen aan een experiment, daar bij gesteund door onder andere de Universiteit in Wageningen. Er waren nogal wat proble men te overwinnen. Het plant- afval van de bollenteeltbedrij- ven bevat vanzelfsprekend ook resten van zieke planten en in de 'composterij' geldt de regel dat deze met ziektekiemen be laden resten niet in het herge- bruikcircuit mee mogen doen. Dit probleem bleek oplosbaar door een langdurig composte- ringsproces (zeven maanden) waarbij een hoge temperatuur wordt bereikt, die de ziektekie men doodt. Ook het lekwater dat tijdens het proces ontstaat hoefde geen vrees in te boeze men, want dit verdampt. Intussen zijn al ongeveer honderd Nederlandse bollente- lers overgegaan op het zelfcom- posteren van stro, bloemenaf- val, plantmateriaal en pel- en pluisafval, plus de zieke plan ten. Ze hergebruiken het verkre gen materiaal als natuurlijke meststof op hun land. Men verwacht dat rond de eeuwwisseling zo'n tachtig pro cent van de bollentelers op dit systeem zal zijn overgegaan. Basketbalveld uit oude schoenen HILVERSUM» Sportkledingfabrikant Nike zingt een origineel toontje mee in het nog steeds groeiende koor van bedrijven die zich milieubewust wensen te noe men. Op 27 augustus wordt in Berlijn het eerste Europese Reu- se-a-shoe basketbalveld ge opend een veld dat is ver vaardigd van, vooral, oude sportschoenen. Wie in Berlijn zijn oude sport schoenen inlevert bij de sport- winkel, krijgt daarvoor een 'shred your shoes' T-shirt terug. Nike verzamelt die oude schoe nen om ze te recyclen, zowel voor hergebruik tot nieuwe schoenen als voor het vervaar digen, samen met oude banden, van schokdempende, duurzame tegels. Deze tegels worden ge bruikt voor het oppervlak van het basketbalveld. Volgens Nike ligt het in de be doeling ook in andere grote Eu ropese steden iets dergelijks te gaan doen en ook om jonge sporters bij aanleg en onder houd van die velden te betrek ken.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16