Daling aantal donororganen Kooplui bezetten Y-markt Tegenvallende drankafzet drukt winst BolsWessanen Randstad 'Vondeling' keert terug naar ouders DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1994 CHEF GERT VISSER. C AMSTERDAM Een laatste poging van onder nemers van de Y-markt in Am sterdam om de sluiting donder dag te voorkomen, heeft woens dagmiddag voor de rechtbank schipbreuk geleden. De onder nemers gaan nu over tot bezet ting van de markthal aan de Westerdoksdijk. Woordvoerder R. Delsman heeft dat bevestigd. Volgens rechtbankpresident mr. U. Bentinck kunnen de on dernemers geen aanspraak ma ken op de extra rechtsbescher ming van een privaatrechtelijke huurovereenkomst. De ge meente heeft de afspraken met de marktkooplieden een pu bliekrechtelijk karakter gegeven. „Er wordt ook geen huur gehe ven, maar marktgeld", aldus ge meente-advocaat mr. W. Wiar- da. De gemeenteraad besloot 5 juli al dat het doek moest vallen voor de allochtonenmarkt. Vóór de opening in oktober 1993 werd de markt gepresenteerd als het grootste werkgelegen heidsproject in Amsterdam, omdat van de tweehonderd kooplieden er 75 moesten be horen tot de categorie langdurig werklozen. De overige onderne- Wachttijd transplantaties loopt op Eurotransplant in Leiden krijgt dit jaar minder donoror ganen aangeboden dan in 1993. Het aantal nieren daalde in de eerste zeven maanden met 14 procent, het aantal harten met 15 en het aantal levers met 9 procent vergele ken bij dezelfde periode vorig jaar. kyoto/leiden Verslagenheid bij de ondernemers van de Y-markt. Een laatste poging om de sluiting te voorkomen, is woensdagmiddag mislukt. /erwegend al lochtonen zijn. omdat de werk loosheid onder mensen van buitenlandse herkomst groot is. Op basis van een rapport van het bureau Kolpron Consultan cy werd het aantal bezoekers geschat op twee tot drie miljoen per jaar en de jaarlijkse omzet op 50 miljoen gulden. Pas veel later kwam uit dat het onder zoek van Kolpron ging over een lokatie dichterbij het Centraal Station. De Y-markt kwam te recht aan de Westerdoksdijk, bijna een kwartier lopen van het amstelveen cpd Het voedingsmiddelen- en drankenconcern BolsWessanen heeft gisteren voor het eerst in jaren een winstdaling bekend moeten maken. Als gevolg van 'een tegenvallende drankenver koop' liep de winst in het eerste haltjaar van terug met 7,9 pro cent, van 119,6 tot 110,2 mil joen gulden. Voor BolsWessanen ging hel vooral in Italië niet goed. Net als vorig jaar werd het concern op nieuw getroffen door een deva luatie van de lire. De drankenaf- zet bleef bovendien achter door het tegenvallende weer. Elders kwam de winstgevendheid van de drankenactiviteit ook onder druk te staan. De omzet van de drankendivisie steeg overigens wel,"van 637 miljoen naar 695 miljoen gulden, maar de mar ges daalden zodat de winst te rugliep van 77,6 miljoen naar 66 miljoen gulden. Wel goed ging het met de zui vel en de overige consumenten- produkten. Voor de gehele zui- veldivisie noteerde BolsWessa nen een lichte omzetstijging tot 1,16 miljard gulden. Het resul taat steeg iets tot 66,6 miljoen gulden. De sterke groei zit nog steeds in de divisie overige con- sumentenprodukten, waaron der snacks. De omzet van die divisie steeg van 726 miljoen Ouder aangehouden voor ontucht den haag Na de 3Q-jarige directeur van een Haagse basisschool heeft Justitie nu ook een ouder aangehouden op verdenking van ontucht. Het gaat om de vader van een van de twee jongens die vorige week naar de politie stapten. Tegen de directeur is inmid dels nog een aangifte binnengekomen. Dat heeft de Haagse persofficier mr. F. Slits gisteren meegedeeld. De derde aangever is een 12-jarige jongen. Eerder deden twee jongens van 13 aan gifte. Alle drie de aangevers zijn voormalige leerlingen van de di- Recherche geeft te veel uit Lï Er komt een onderzoek naar budget-overschrijdin gen bij de centrale recherche van de Amsterdamse politie. Offi ciële woordvoerders spreken van een overschrijding van 600.000 gulden, maar insiders zeggen dat het om een bedrag van 1,9 miljoen gulden gaat. De overschrijding is volgens de woordvoer der vooral veroorzaakt doordat de bestrijding van de georgani seerde criminaliteit begin 1993 is aangescherpt. „Daardoor zijn bijvoorbeeld meer internationale onderzoeken gedaan die extra reiskosten en overuren tot gevolg hadden." Als het budget van de centrale recherche wordt overschreden, moeten andere on derdelen van het korps dat compenseren. Postorderbedrijf voor softdrugs Rotterdam Binnen twee weken start de Rotterdamse coffee shop-eigenaar Ben Dronkers een postorderbedrijfje in soft drugs. Aanleiding voor deze stap is een inval, gevolgd door een brief met waarschuwing, van de Rotterdame politie en burge meester Peper. Donkers wordt verweten te veel overlast te ver oorzaken. „Als mijn zaken dicht moeten, betekent dat het ont slag voor zo'n dertig mensen", verzekert de Rotterdammer. Jus titie heeft toegestaan dat er per persoon dertig gram hasj wordt verkocht, ook al verbiedt de Opiumwet dat. Dronkers neemt aan dat de PTT niet voor moeilijkheden zal zorgen. Dwangsom ingezet tegen prostitutie Amsterdam Burgemeester Patijn van Amsterdam heeft een dwangsom opgelegd aan de exploitant van een bordeel in Am sterdam-Oost. Daar werd in een woning prostitutie bedreven door twee minderjarige jongens van 16 en 17 jaar en een man die illegaal in Nederland verblijft. Over het algemeen worden bordelen in de hoofdstad gedoogd. De gemeente treedt in dit geval op omdat er minderjarigen in het spel zijn. Sluiting is moeilijk, omdat het perceel ook de woning is van de exploitant. Per overtreding moet de exploitant een dwangsom van 2500 gul den betalen, tot i Asielzoekers overnachten bij politie Amsterdam Een groep van vijftig voornamelijk Slowaakse en enkele Tsjechische asielzoekers heeft de nacht van dinsdag op woensdag noodgedwongen doorgebracht in de kantine van een politiebureau in de Amsterdamse Bijlmer. De groep mannen, vrouwen en kinderen waren weggestuurd uit Zeewolde, waar het asielzoekerscentrum geen plaats had. Bij gebrek aan een an dere oplossing besloot de politie de groep naar de Bijlmer te brengen. Gisteren zijn de mensen in opdracht van het Landelijk Meldpunt Asielzoekers ondergebracht in het asielopvangcen trum Schalkhaar. Centraal Station. Al in december trokken de ondernemers aan de bel omdat het aantal bezoekers ver achter bleef bij de verwachtingen. Het budget van ruim een miljoen gulden voor het maken van re clame werd nauwelijks aange roerd, omdat de gemeente re kende op gratis publiciteit. Een onafhankelijk onderzoeker con stateerde in juli dat er sprake was geweest van een „collectie ve naïviteit", veroorzaakt door dat iedereen de markt „zo ont zettend graag wilde." De directeur van de donororga nisatie in Leiden, dr. G. Persijn, heeft dit in Kyoto bekendge maakt op een congres van de Transplantation Society, de in ternationale organisatie van transplantatie-artsen. Euro transplant coördineert trans plantaties in Oostenrijk, België. Duitsland, Luxemburg en Ne derland. De patiënten in deze landen moeten volgens Persijn gemid deld drie en een half jaar op een donororgaan wachten. Jaarlijks sterft 5 procent van de nierpa tiënten en 15 tot 25 procent van degenen die andere organen nodig hebben, terwijl ze nog op de wachtlijst staan. Wereldwijd wachten 250.000 mensen op een donororgaan, onder wie meer dan 100.000 Aziaten, 50.000 Amerikanen en 40.000 Westeuropeanen. De Transplantation Society schrijft het groeiende tekort aan donors vooral toe aan politieke en cul turele problemen, berichten over illegale handel in organen en twijfels aan de waarde van tests waarmee bij donors de hersendood wordt vastgesteld. De ethische commissie van de Transplantation Society heeft handel in donororganen en het gebruik van organen van geëxecuteerde gevangenen, zoals in China gebeurt, nadruk kelijk afgewezen. Ze heeft bij al le landen aangedrongen op wetgeving op dit gebied en con trole op de naleving ervan. Ook de definitie van hersendood en de manier waarop die moet worden vastgesteld, zouden wettelijk moeten worden gere- geld. Om het tekort aan donororga nen te bestrijden heeft Persijn in het verleden aangedrongen op meer aandacht in de zieken huizen voor transplantaties. Bo vendien vindt hij dat mensen zouden moeten aangeven wan neer zij hun organen niet be schikbaar willen stellen in- plaats, zoals nu het geval is, een verklaring bij zich dragen dat zij hun organen wel willen afstaan. naar 803 miljoen gulden. Het resultaat verbeterde van 29,7 miljoen naar 34,2 miljoen. De totale concernomzet steeg 6,4 procent van 2.5 miljard naar 2,66 miljard gulden. Ondanks de tegenvallende prestaties in het eerste halfjaar verwacht BolsWessanen dat de nettowinst over geheel 1994 ge lijk is aan die van 1993 (250 mil joen gulden). Verbeteringen in het tweede halfjaar moeten, wat de dranken betreft, vooral ko men uit de sluiting van een mi- neraalwaterfabriek in Italië en samenvoeging van produktie, hogere verkopen van de alco holvrije dranken in Italië en de beoogde samenwerking met Campari. haarlem/amersfoort gpd Ellya is terug bij haar ouders na zeven maanden onder de hoede van Justitie en kinderbescher ming te zijn geweest. De twee jarige peuter werd volgens justi tie eind vorig jaar in Amersfoort door haar ouders te vondeling gelegd. De 35-jarige vader J.T. die in mei door de rechtbank in Utrecht werd vrijgesproken, moet over enige tijd in hoger beroep verschijnen. De be roepszaak tegen de 23-jarige moeder H.T. is door justitie in getrokken. De moeder, die na het incident in Amersfoort werd door de Utrechtse rechtbank al ontslagen van rechtsvervolging omdat ze ontoerekeningsvat baar werd geacht. I Waarschijnlijk wordt T. voor het Amsterdams gerechtshof poging tot zware mishandeling ten laste gelegd. Volgens Justitie heeft de Haarlemmer zijn baby enkele dagen voor het incident in Amersfoort bij een evene mententerrein in Tiel over een hek gegooid. De rechtbank achtte zowel die 'mishandelingspoging' als het te vondeling leggen niet bewezen. T. zat vier maanden in voor arrest. De baby werd op last van Justitie ondergebracht in een instelling waar ze slechts eens per twee weken mocht worden bezocht. T. beschouwt het ho ger beroep als onrechtvaardig. ..Ik heb nog nooit iemand wat aangedaan. Het accent wordt nu gelegd op het feit dat ik Ellya in Tiel over het hek zou hebben gegooid. Belachelijk; ik heb haar over het hek gezet en in een struikje laten zakken." Het inci dent met de ambulance doet T. af als misverstand. „Die ambu lance reed ons bijna van de sok ken. De broeders spraken ons nogal boos aan, terwijl we ston den te praten kwam er politie aan. Ik weet dat zo'n confronta tie altijd eerst een conflict op roept, dat wilde ik Ellya bespa ren. Dus we zijn naar de over kant van de weg gerend en heb ben de baby onder de hoede van de ziekenbroeders gelaten." Hoekkeuken in structuurlok (270 x 280 cm) me, granieten bladenen wanden. Keramische kookplaat, afzuigkap, koelkast en K.V.b.oven. Nu van fl. 54.000 voor %lM^jWïTiJïl Zeer royale Complet met' Kunststot glanskeuken (260 cm hrl 0 o~i van 80 cm breed met araniei U u elementen Gaskookplaat, motodoze afzuigt Sp°elbak Nu van fl. 34.000 voor '^"asau,omaa>- 7, I to AO x 170 cm) met hoge koel/vries- Nu van fl. 25.000 voor 4mLMi^_ Houten keuken meteen blauwe structuur, bestaande ui, 2 delen 1160 250 cm). Zeer royale keramische kookplaat met R V S w». M«of j Nu van fl. 35.000 voor «.'«lALLV Compacte kunststof glanskeuken (280 x 160 cm) uitgevoerd WaT0ÏT'er/00n9f0UVVC/b0r/tafe/bW- Voorzien v°" keramische kookplaat, afzuigkap en dubbele spoelbak Veel praktische kastruimte. Nu van fl. 35.000 voor i EN WIJ VERZEKEREN U: EEN REËEL TEGENBOD IS BESPREEKBAAR, WANT DEZE KEUKENS MOETEN ERUIT. de opstelling kan aangepast worden, de prijzen zijn exclusief plaatsingskosten. Miele-Keukencentrum "Leiden" Korevaarstraat 11Leiden Telefoon 071 - 149859 Winstexplosie uitgever VNU Uitgeverij VNU heeft gisteren een ware winstexplosie bekend gemaakt. Het in Haarlem geves tigde hoofdkantoor van het concern meldde een stijging van de nettowinst van 59.6 naar 78,7 miljoen gulden 1+ 32 pro cent). VNU had bovendien vol doende financiële ruimte om 35 miljoen gulden apart te zetten voor reorganisaties en mogelij ke tegenvallers op software en databanken. In de tweede helft van dit jaar verwacht het bedrijf een nog sterkere winststijging. VNU profiteert duidelijk van het ingezette economische her stel: haar belangen in de com merciële zenders K i l .4 en VIM (België) bleken zeer lucratief. Afgezien van de betere resulta ten in de dagbladen en lijd- schriftensector droeg ook de dit jaar overgenomen Amerikaanse uitgever van vakbladen BPI Pro ductions flink bij aan de winst groei. De teeg 1055 miljoen gulden eind juni 1993 tot 1270 miljoen dit jaar. belastingen en rente krik de op. aan. Grote n de perso- Nederland. VNU zag er Ook de winst per aandeel, beleggers een belangrijk cijfer, nam zo'n 20 procent toe, on danks het feit dat in april van dit jaar 3,6 miljoen nieuwe aan delen aan de man werden ge bracht. De oplagen van VNU-dagbla den en -tijdschriften bleven op peil. Er werden meer adverten ties opgegeven, waarvan vooral de commerciële tv profiteerde. In andere advertentiesectoren trok de vraag ir kwartaal eveneer uitzondering vorr neelsadvertentics Het kasboek va eind juni een stuk fraaie Mede dankzij de aandelenuit gifte hoefde het bedrijf veel minder geld te lenen. In totaal beschikt VNU nu over 840 mil joen 232 miljoen gulden) ei gen geld en is nog 'maar' 165 miljoen geleend, dan wel gere serveerd voor tegenvallers. Daarmee is een aardig bedrag beschikbaar voor nieuwe over nemingen. Breda wil HSL niet langs stad Burgemeester en wethouders van Breda willen dat de ge meenteraad de komst van de hoge snelheidslijn (HSL) langs de stad afwijst. Het college stelt dat de voorkeur van het kabi net, de flitstrein Amsterdam Brussel-Parijs op nieuw spoor langs de A16, de belangen en de kwaliteit van de stad op onaan vaardbare wijze schaadt, liet standpunt van B en W komt dinsdag aan de orde in de raadscommissie Stadsontwikke- lint!- Volgens het bestuur is de in breuk op het woon-, werk en leefklimaat en natuur en land schap enorm als de regering kiest voor hel aanleggen van een spoor langs de snelweg Bre da-Antwerpen (F-tracé naast A16). Zolang Breda niet kan overzien wat de financiële, in frastructurele en milieugevol gen zijn van de komst van de HSL, wijst het college de kabi- fietsplannen af. Provinciale sta ten van Noord-Brabant hebben geen problemen met een nieuw sneltreintraject langs de A-16. Amsterdam pakt water-files aan AMSTERDAM ANP De gemeente Amsterdam gaat paal en perk stellen aan de drukte in de Amsterdamse grachten. Voor de rondvaartre- derijen en het andere passa giersvervocr, zoals watertaxi's en museumboten, wordt een volumebeleid ingevoerd. Dat houdt in dat nieuwe aanvragers aan zeer strenge eisen moeten voldoen op het gebied van ge luid en uitstoot van schadelijke gassen en er slechts mondjes maat nieuwe vergunningen worden afgegeven. Het is de bedoeling dat in de toekomst ook het aantal plezier boten dat in Amsterdam ligt aan banden wordt gelegd. Be perking van het aantal schepen dat van buiten de stad komt is moeilijker, omdat Amsterdam een vrije doorvaart moet garan deren. Amsterdam telt momenteel zeven rondvaartrederijen die in totaal tachtig boten in de vaart hebben. Daarnaast zijn er nog talloze salon- en museumboten en watertaxi's, 5000 plezierbo ten en 2500 woonboten. Die vaartuigen, gevoegd bij de bo ten die er tijdens evenementen zoals Koninginnedag en de Uit markt van buiten de stad bijko men, zorgen de laatste jaren ge regeld voor opstoppingen in de grachten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15