Buitendienst Alphen naar Genieterrein Alkemade wijst asielzoekers veelbesproken woning toe Leiden Regio Handtekeningenactie voor behoud Dolfijn Plein Winkelhof opgeknapt Ambtenaren mogen ook geen huwelijken sluiten Alkemade verbreekt herenakkoord met wegenbouwer DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1994 Alle 164 medewerkers van de Alphense buitendienst ver huizen in de loop van volgend jaar naar een nieuw on derkomen op het voormalige Geniecomplex aan de Hoorn. Op dit moment zitten de medewerkers nog ver spreid over zeven locaties, waarvan een aantal op korte termijn zou moeten sluiten. De buitendienst wordt onderge bracht in de bestaande gebou wen op het voorterrein van het complex. Voordat de gemeente werkers hierin hun intrek kun nen nemen, moeten de panden nog wel voor 5.8 miljoen gulden worden opgeknapt. Ongeveer een jaar geleden zette de gemeente een advies bureau aan het werk met de op dracht een nieuwe plek te vin den voor de buitendienst. De directe aanleiding was dat de onderkomens van de buiten dienst aan de Sint Jorisstraat, de Havenstraat en het Rietveldse- pad binnen afzienbare tijd te gen de vlakte moeten. De ge meente heeft namelijk andere plannen op deze plekken. Bo vendien zouden aan de Haven straat en aan de Opaalstraat du re investeringen nodig zijn om te voldoen aan de nieuwste ei sen van arbeidsomstandighe den en milieu-wetten. Op het Genieterrein heeft de buitendienst straks voldoende ruimte om in de toekomst even tueel nog te groeien. Dat zou kunnen gebeuren wanneer de gemeenten in de regio nauwer gaan samenwerken op het ter rein van, bijvoorbeeld, de reini ging en het groenbeheer. Een eventuele uitbreiding van het huis van bewaring op het ach terterrein van het Geniecom plex brengt daar geen verande ring in. Als het huis van bewa ring, dat momenteel wordt ge bouwd, ooit nog eens wordt uit gebreid, dan zal dat niet aan de kant van het buitendienst-ter rein zijn. Weer inbraak in bakkerij Winkelhof' leiderdorp» Voor de tweede keer in een paar dagen tijd is inge broken in een bakkerij in de buitengalerij in de Winkelhof in Lei derdorp. De inbrekers kwamen gisternacht binnen door aan de achterkant van de zaak een slot open te breken. Dit keer werd de kassalade met 500 gulden geleegd. Vandalen houden huis in duinen wassenaar Vandalen hebben gisteren vernielingen aangebracht aan een koffietent in de Wassenaarse duinen, aan het fietspad richting Katwijk. Met een vuilcontainer sloegen zij een mans groot gat in de deur. Zij namen wat snoep en frisdrank mee. Golfers slaan elkaar met clubs alphen aan den rijn Op de Alphense golfbaan aan de Kromme Aarweg spelen zich soms spetterende taferelen af. Hoewel ze worden geacht tegen golfballen te meppen,' gingëri een Voorbur ger CV)) en I loukldorper Cl») elkaar gistermiddag met de golf clubs te lijf. De Hoofddorper raakte geïrriteerd toen de andere man een bal speelde terwijl hij nog op diezelfde plek bezig was. De sportievelingen gingen vervolgens met elkaar op de vuist. Volgens de politie zagen getuigen de golfclubs de lucht in vlie gen. Tijdens het duw- en trekwerk viel de 59-jarige man achter over van het heilinkje waarop beide heren hun onenigheid 'op losten'. Hij werd per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd waar bleek dat hij een hersenschudding had. Als hij zich niet meer zo duizelig voelt, zal de Voorburger aangifte van mishan deling doen. Passagier mishandelt buschauffeur alphen aan den run. Een 38-jarige buschauffeur en 57-jarige pas sagier zijn gistermiddag in Alphen door een 19-jarige plaatsge noot mishandeld. De jongeman stapte in de bus bij De Vest. Toen de chauffeur omzijn plaatsbewijs vroeg, stak de passagier de welbekende middelvinger op. Vervolgens greep hij naar de geldlade waarna er een handgemeen ontstond. De oudere pas sagier kwam de chauffèur te hulp waarna beiden een stomp in het gezicht kregen. Hierna stapte de agressieve Alphenaar weer uit. Aangezien hij nattigheid voelde, kwam hij zelfbij de politie aangifte van mishandeling doen. Inmiddels had de buschauffeur de agenten echter al telefonisch op de hoogte gesteld waarna de jongeman direct werd aangehouden. Stoffenverkoper nept Oegstgeestse oegstgeest Een bewoonster van de Prinses Irenelaan in Oegst- geest heeft zich gistermiddag voor een veel te hoge prijs twee lappen stof laten verkopen. Een onbekende man kwam bij haar aan de deur met een verhaal over vertrek naar het buitenland. De vrouw kocht daarop de vrijwel waardeloze lappen voor een hoge prijs. De oplichter is naar schatting veertig jaar oud, netjes gefleed en rijdt in een lichte Mercedes. Hij heeft al eerder in Oegstgeest geprobeerd oudere vrouwen op te lichten. hazerswoude-runduk» Als het een beetje mee zit, staan er binnenkort op zo veel moge lijk plaatsen in Hazerswoude- Rijndijk dozen voor een handte keningenactie voor behoud van het overdekte zwembad De Dolfijn. In het zwembad zelf mag er in elk geval één staan, weet actievoerster Karin Pouw te melden. „Daarover ben ik vandaag gebeld door de wet houder. mevrouw Van der Lecq. Maar ik had die doos er toch wei neergezet hoor." Met drie anderen heeft Karin een soort actiegroep opgezet om te voorkomen dat het over dekte zwembad over twee maanden met stille trom ten grave wordt gedragen. „Het wordt allemaal heel stil gehou den. De medewerkers van het zwembad mogen niks zeggen en er mag geen feest worden gevierd wanneer het bad op 1 oktober 25 jaar bestaat. Wij wil len gewoon wat gaan doen. Het is toch van de gekke dat ze zo maar zo'n zwembad kunnen sluiten? Velen met mij zijn daar behoorlijk pissig over." De actie bestaat er voorlopig uit dat er vandaag een brief wordt geschreven en gekopi eerd waaronder inwoners van Hazerswoude-Rijndijk hun handtekening kunnen zetten wanneer ze tegen sluiting van De Dolfijn zijn. En dan gaan de dozen naar het zwembad, naar de ledendag van de speeltuin vereniging en als het goed is ook naar de Rijnwoudse scho len die gebruik maken van het bad. „Het zijn wel dozen van de Spar, maar we beplakken ze mooi en we zijn al bezig met een leuk etiket, dus dat lukt wel." Volgens planning moet de ge meenteraad van Rijnwoude zich op 27 oktober uitspreken over het al dan niet opknappen van De Dolfijn. Wordt het bad niet opgeknapt, dan moet het op last van de provinciale zwemba dinspectie per 1 november wor den gesloten. Of het bad wordt aangepast aan de nieuwe wette lijke eisen, is afhankelijk van de kosten van de noodzakelijke in grepen. De hoogte van die kos ten is nog niet openbaar. roelofarendsveen marieta kroft Schieland 31 in Roelofarends- veen is vandaag door Woning bouwvereniging Alkemade (WBA) vrijgegeven. Volgens di recteur J. Kret van de WBA is er niets met het huis aan de hand. „De mankementen moeten wel door de woonstijl van de vorige bewoners zijn veroorzaakt", al dus Kret. De vorige bewoners vertrokken twee weken geleden uit de door vocht aangetaste woning. Schieland 31 is nu bestemd voor statushouders, buitenlan ders met een verblijfsvergun ning. Volgens Kret is het puur toeval dat vluchtelingen dit huis betrekken. „Een op de zoveel woningen stelt de gemeente be schikbaar voor statushouders. Die waren nu aan de beurt." De vorige bewoners zagen hun onderkomen de afgelopen jaren steeds verder in verval ra ken. De bepleistering brokkelde 'Er waren geen andere belangstellenden van de muren, de kurkvloer barstte spontaan open en de betonnen vloer vertoonde scheuren. Er hing bovendien een bedompte lucht. Om aan tasting van de meubels te voor komen. verbleef de familie de laatste maanden op zolder. Uit onderzoek door het bureau Vochttechniek Nederland BV bleek de oorzaak een overmati ge vochtconcentratie te zijn, die werd veroorzaakt door techni sche mankementen aan het huis. Toen de ellende zich steeds meer opstapelde voor de familie, kreeg deze een andere woning door de gemeente toe gewezen. Volgens Kret is er geen sprake van mankementen aan het huis en is van een overmatige vocht concentratie de afgelopen week niets gebleken. De WBA heeft enkele maanden geleden een extern deskundige in de arm ge nomen. Het rapport met de be vindingen heeft ze nooit vrij willen geven. Kret: „Alle sugges ties in het rapport van 'het zou dit kunnen zijn en het zou dal kunnen zijn', hebben we de af gelopen weken onderzocht. Niets hebben we kunnen vin den, vandaar dat de levensstijl van de vorige bewoners als eni ge mogelijkheid overblijft." Overigens wordt door vochtdes- kundigen fel tegengesproken dat een familie zoveel vocht kan produceren dat de bepleistering van de muur valt. Ook de gemeente Alkemade heeft zich met de problemen rond de woning bezig gehou den. „Wij hebben de mogelijk heid om de verhuurder op de vingers te tikken als ze in gebre ke blijven", zegt R. van der Mark. „Maar daar is absoluut geen aanleiding voor. De wo ningbouwvereniging is steeds in volle gang om de zaak aan te pakken." Voorzitter van de klachten commissie I. van der Tang had enkele weken nog zijn beden kingen toen hij vernam dat Schieland 31 op 1 september al weer voor bewoning zou vrijko men. „Binnen de kortste keren krijgen we weer klachten", voorspelde hij. Nu is hij opti mistischer. „Ik heb de woning gezien toen die leeg was. Op tisch gezien zag die er kurk droog uit. De woningbouwvere niging heeft beloofd het huis nauwlettend in de gaten te hou den. En ook bouw- en woning toezicht gaf toestemming voor bewoning. Wij kunnen dan moeilijk de zaak nog blokkeren. Ik hoop dat het goed gaat." Van der Tang heeft geen idee wat de oorzaak zou kunnen zijn van de overmatige vochtconcentratie waar de vorige bewoners mee te maken hadden. „Je hoort mij niet zeggen dat het aan de men sen zelf heeft gelegen", stelt hij met nadruk. Overigens verbaast het hem niet dat er statushou ders in de woning worden ge huisvest. „Er waren geen andere belangstellenden." leiderdorp Hoger en fraaier moet het plein tussen Winkelhof en gemeentehuis in Leiderdorp worden. Om dat voor elkaar te krijgen, is de shovel deze week nog druk in de weer aan de Statendaalder. Het plein was volgens de gemeente toe aan een flinke opknapbeurt omdat de bestrating enigszins was verzakt. Sommige tegels worden vervangen door nieuwe, gekleurde tegels. Voor een fraaier aanzicht verschijnen er verder nieuwe plantenbakken, zitelementen en krijgen de lantaarnpalen andere armaturen. Enkele weken geleden is er al een begin gemaakt met de opknapbeurt. De werkzaamheden lagen echter een paar weken stil vanwege de bouwvak. Vandaar dat het plein provisorisch werd dichtgegooid, waardoor er-een tijdje een lichte bult in de bestrating zat. Over enkele dagen is het afgelopen met het ongemak door de opbrekingen, want dan moet de klus zijn geklaard. FOTO HINK BOUWMAN VRIJE TIJD De gemeente Leiderdorp heeft twee ontslagen medewerkers van de afdeling Bevolking ook uit hun nevenfunctie ontheven als ambtenaar van de burgerlij ke stand. De achterliggende ge dachte is dat mensen die niet langer in dienst zijn van de ge meente ook geen huwelijken meer zouden moeten voltrek ken op het gemeentehuis. Een raadsminderheid van Groen Links en D66 zet echter de nodige vraagtekens bij deze redenering. De koppeling tus sen de functies 'ambtenaar' en 'ambtenaar van de burgerlijke stand' is er volgens beide frac ties naar de letter van de wet helemaal niet. Volgens Groen Links en D66 gaat het om twee afzonderlijke functies. Een meerderheid in de ge meenteraad staat wel achter het college en heeft de twee mede werkers inmiddels eervol ont slagen als ambtenaar van de burgerlijke stand. Voor het vol trekken van huwelijken zijn in- Voor kapitaal aan gereedschap gestolen uit loods alphen aan den run Uit een loods aan de Alphense £teekterweg is gisternacht een grote lading gereedschappen gestolen. Hoewel de precieze waarde nog onbekend is, ver wacht de eigenaar dat de scha de in de tienduizenden guldens ligt. De dieven zijn binnengeko men door de verbreking van het deurslot. Met een kruiwagen zijn de gereedschappen naar een gereedstaande auto ver voerd. middels andere ambtenaren ge vonden. De twee ambtenaren in kwestie werden per 1 mei ont slagen omdat ze worden ver dacht van gesjoemel. Overigens zijn ze in beroep gegaan tegen deze beslissing. Het advies van de commissie beroep en be zwaar in deze zaak wordt over enkele weken verwacht. De koppeling tussen beide functies is er volgens de ge meente wel degelijk. Zo bepaalt een verordening dat er in Lei derdorp zeven medewerkers van de afdeling bevolking ook een functie als ambtenaar van de burgerlijke stand moeten vervullen. Vallen die weg, dan moeten er andere voor in de plaats komen. „Het is een wat indirecte koppeling", aldus een woordvoerster van de gemeen te. „Vandaar dat de burgemees ter in het vervolg in benoe mingsbesluiten expliciet wil la ten opnemen dat medewerkers ambtenaar van de burgerlijke stand kunnen blijven zolang de relatie met de gemeente Leider dorp bestaat." Rommelmarkt De Commissie Polen houdt op zaterdag een rommelmarkt rond de St. Bonifatiuskerk in Al phen aan den Rijn. De op brengst is bestemd voor medi cijnen en levensmiddelen voor de parochie Moeder Gods in de Poolse hoofdstad Warschau. De rommelmarkt is van 10.00 tot 16.00 uur. Spullen die verkocht mogen worden, kunnen nog vanavond 19.00 tot 21.00 uur bij de garage naast de kerk worden gebracht. Bibliotheek De vernieuwde bibliotheek van activiteitencentrum Wielewaal aan de Kwartelstraat 66 in Al phen aan den Rijn gaat morgen om 10.00 uur open. Er staan 120 grootletterboeken en ongeveer zeshonderd andere boeken. Een boek lenen kost een dubbeltje per week. Zomerfeest De speeltuin- en buurtvereni ging Vreugdeoord begint het nieuwe seizoen op zaterdag 3 september met een groot zo merfeest. De tuin gaaf om 10.00 uur open, zodat kinderen een voertuig kunnen versieren voor een optocht door de Alphense wijk. Vanaf 11.30 uur is er een minikermis. Als afsluiting is er een dierenverkleeddisco tot 19.45 uur. Natuurwandeling De Alphense afdeling van de IVN Vereniging voor Natuur- en Milieu-educatie houdt op zater dag een natuurwandeling in het Gouwe Bos. De start is om 14.00 uur bij het fietspad richting Gouwe Bos aan de Linnaeusweg in Boskoop bij garage De Pater. De deelname is gratis. Swetterhageloop Atletiekvereniging Holland houdt op zaterdag om 14.00 uur de Swetterhageloop in Zoeter- woude-Dorp. De start en finish bevinden zich op het terrein van Swetterhage aan de Blankaartweg. Inschrijven kan vanaf 13.00 uur in de kantine. Kinderen tot veertien jaar beta len drie gulden, deelnemers die ouder zijn vier gulden. Vlietloop De Leidse atletiekvereniging De Bataven houdt op zondag 4 septembei vooi de L9de keer de Vlietloop in en rondom Voor schoten. De hardlopers kunnen kiezen uit de afstanden twee en vijf kilometer, die om 12.00 uur beginnen, en de tien kilometer en de halve marathon, die om 13.00 uur beginnen. De halve marathon is dit jaar voor het eerst ook een KNAIJ-wedstrijd. Fototen toonst el I i ng Joost Meijer en Jan Graafland exposeren in de openbare bi bliotheek aan tie Thorbecke- straat la in Alphen aan den Rijn tot 7 september met foto's over het zwemvertier in het open luchtzwembad De I loom. Pint De Pint in het sociaal cultureel centrum i)e iidiin Alphen is weer iedere dinsdag- en don derdagmiddag geopend van 13.00 tot 16.00 uur. Er kan on der meer gekaart en gedart wor den. Op zondagmiddag is de Pint van 15.00 tot 19.00 uur open. Mogelijk toch rotonde op kruising Oegstgeesterweg Een rotonde op de kruising Oegstgeesterweg en Laan van Oud Poelgeest, dat wil de ge meente Oegstgeest. Met de rotonde wordt het kruispunt veiliger, zo liet wethouder Lis man gisteren weten tijdens een commissievergadering. Eerder werd getwijfeld aan de mogelijkheid een rotonde aan te leggen, omdat de ruimte te beperkt zou zijn. Maar een ex- tem bureau heeft nu berekend dat het toch kan. De gemeente wil een rotonde omdat het kruispunt nu al onoverzichtelijk is en er extra verkeer wordt ver wacht als er een nieuwbouw wijk verrijst in de Broek- en Si- montjespolder. Leidenaar met auto over de kop Omdat hij met zijn voorwiel de stoeprand raakte, verloor een 26-jarige Leidse automobilist gisteravond op de Weerlaan in Hillegom de macht over het stuur. De wagen sloeg over de kop, ramde twee bomen en een lantaarnpaal De bestuurder van de wagen kwam met de schrik vrij. De politie vermoedt dat de automobilist te hard reed Stank Zoeterwoud.se drukkerij valt volgens experts mee zoeterwoude De schoorsteen van tijdschrif- tendrukker Nederlands Drukke rij Bedrijf (NDB) in Zoeterwou de-Rijndijk verspreidt geen stof fen die gevaarlijk zijn voor de volksgezondheid. De zoge noemde geurdrempel wordt ook niet overschreden. Na aan houdende klachten over stank heeft de gemeente een onder zoek laten uitvoeren naar de sa menstelling van de uitstoot. Eerder al waren Zoeterwoude en het NDB overeengekomen dat het bedrijf maatregelen neemt om de stankoverlast te verminderen. In de uitstoot van het bedrijf zitten geen stoffen die gevaarlijk zijn voor de volksgezondheid, constateert de gemeente. Ook de overlast van de geur die uit het bedrijf aan de Produktieweg opstijgt is gemiddeld draaglijk. Het geuronderzoek is uitge voerd in een laboratorium. „Van alle stoffen zijn de geur- drempels in het laboratorium getest door een geurpanel, dat goede neus", legt gemeente woordvoerder B. Boelders uit. „Er wordt gemeten wat er uit de pijp komt en daarop wordt een berekening losgelaten. De at- rqosfeer, de afstand tot de hui zen en de hoogte van de pijp bepalen in welke concentratie de uitstoot bij de woningen aankomt. En dat overschrijdt Boelders erkent dat de omwo nenden toch last kunnen heb ben van stank. „De onschadelij ke stoffen zijn niet gemeten. Maar het kan best zijn dat die 'opgeteld bij de stoffen die wel zijn gemeten, er toch voor zor gen dat de geurdrempel wordt overschreden." Het NDB is intussen bezig een emissie reductie-installatie te installeren. Eind dit jaar moet de stankoverlast daardoor min der worden voor de omwonen den. Daarom is hel volgens Boelders niet nodig ook de uit stoot van onschadelijke stoffen nog te onderzoeken. Ballcnautomaat weg voorschoten Van de Voorschotense golfbaan aan de Richard Wagnerlaan is dit weekeinde een ballcnauto maat gestolen. Het apparaat is enkele duizenden guldens waard. Bode graaf se aannemer moet volgend jaar opboksen tegen concurrentie alkemade marieta kroft Het 'herenakkoord' tussen de Bode- graafse wegenbouwer Versluys en de gemeente Alkemade is verbroken. Ver sluys i^s niet langer de enige aannemer die mag inschrijven op het jaarlijkse wegenonderhoud in deze gemeente. Hij moet voortaan concurreren met twee andere bedrijven. Dat zijn de ge meente Alkemade en de Bodegraafse ondememerovereengekomen. De gemeente Alkemade sloot in 1982 voor het eerst een contract met Ver sluys over het wegenonderhoud. Het bedrijf bood aan om het kruispunt Sotaweg-AJkemadelaan voor eigen re kening op te knappen. In ruil daarvoor kreeg de ondernemer tot 1990 de zeker heid van de gemeente Alkemade dat hij de wegen jaarlijks mocht blijven onder houden. In 1990 werd het contract met negen jaar verlengd. De PvdA-fractie ontstak in november vorig jaar in woe de toen ze achter het bestaan van het 'herenakkoord' zoals de partij dat zelf noemde, kwam. Door het gebrek aan concurrentie zoirde gemeente vele ton nen meer kwijt zijn aan wegenonder houd, aldus de PvdA. Dit werd tegengesproken door het college van B en VV dat niet over een herenakkoord wilde spreken maar 'over een lichte voorrangspositie'. Volgens B en W laat het bedrijf het wel om te hoog in te schrijven omdat de mogelijkheid dan alsnog bestaat voor de gemeente om naar een andere wegenbouwer te stappen. Een door de sociaal-democra ten ingediende motie om het contract voortijdig te beëindigen, haalde het niet. De PvdA kreeg slechts steun van Groen Links. Tijdens de onderhandelingen die de gemeente enkele weken geleden voerde met Versluys over het wegenonderhoud van dit jaar, kwamen de twee partijen overeen om vanaf volgend jaar nog twee wegenbouwers in te laten schrij ven. Volgens directeur openbare wer ken A. Peters wilde de wegenbouwer niet langer de indruk wekken dat hij zijn contract zou uitbuiten. De nieuwe regeling gaat volgend jaar in en duurt tot 1999. Versluys heeft wel bedongen dat hij bij steeds wordt uitgenodigd om in te schrijven als de gemeente nieuwe werken op het gebied van weg- en wa terbouw laat verrichten. Voor nieuwe werken worden meestal vijf of zes be drijven uitgenodigd. PvdA-raadslid VV. Groen is blij met het nieuwe akkoord, hoewel hij de in houd nog niet heeft gelezen. „Het ge beurt wel vaker dat een motie niet wordt aangenomen en het een jaar later toch in beleid wordt omgezet. Ik ben te vreden. Het scheelt de gemeente vele tonnen."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13