Wereldraad: Vaticaan niet de enige stem van kerken Geschokte reacties op priestermoord in Haïti Kerk Samenleving DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1994 BUITENLAND KORT Vakbond Jongeren moeten lid worden van vakbonden. Dat vindt bisschop John Jukes, woord voerder van de Roorns-Ka- tholieke Kerk in Engeland en Wales. Zondag zal hij zijn pleidooi uitspreken in de preek tijdens de mis ter gele genheid van de opening van het jaarlijkse vakbondscon gres in Blackpool. Op deze wijze kunnen ze participeren in een beweging die er op is gericht samen met anderen de werkloosheid aan te pak ken. De onzekerheid om werk te krijgen is volgens lukes, hulpbisschop van Soulhwark en voorzitter van het bisschoppelijk comité voor arbeidsvragen, „een van de grootste plagen van deze tijd". In het verleden heeft Jukes al eens uitgehaald naar het groeiende individualisme in de Britse maatschappij, dat „een bedreiging vormt voor het gemeenschappelijk welzijn". Eenheidspartij De voorzitter van het Itali aanse parlement, Irene Pivet- ti, heeft ontkend dat ze voor stander is van een eenheids partij van katholieken. Ze herhaalde wel op de radio dat het noodzakelijk is om in de samenleving en de poli tiek vast te houden aan alge meen geldende waarden. Daartoe heeft paus Johannes Paulus II, die zij zeer vereert, opgeroepen. Volgens Marcel lo Veneziane, hoofdredacteur van het rechtse tijdschrift Ita lia Settimanale, kan een „partij van de Paus" een ein de maken aan de corruptie, de macht van de maffia, de staatsschuld en andere kwa den. Hij verklaarde dat de goedgebekte, uiterst conser vatieve Pivetti, die nu nog behoort tot de Lega Nord, aan het hoofd van zo'n „heilige alliantie" zou moe ten staan. Zaterdag verklaar de Pivetti op de Italiaanse Katholiekendag in Rimini, dat desnoods de regels ver nieuwd moeten worden, „om de samenleving weer naar Gods wil te ordenen". Op verwijten dal ze een ka tholieke fundamentaliste zou zijn, reageerde ze: „Als een fundamentaliste iemand is die consequent haar geloof volgt, dan kan ik als funda mentaliste beschouwd wor den." Priesters In de Volksrepubliek China zijn in de eerste zeven maan den van dit jaar 71 onder grondse priesters gewijd. De nieuwe priesters, afkomstig uit het oosten en noordoos ten van het land, hebben al len zeven tot negen jaar in het geheim theologie gestu deerd. Dat heeft een Azia tisch kerkelijk persbureau in Thailand bekendgemaakt. De priesters in opleiding wis selen regelmatig van plaats van samenkomst, om de aandacht van de autoriteiten niet te veel te trekken. On dergrondse seminaries, die door de Chinese regering als illegaal worden beschouwd, dreigen volgens een katholie ke woordvoerder hard aan gepakt te worden door de lo kale autoriteiten. Hoewel de mogelijkheden van de on dergrondse seminaries be perkt zijn, neemt de kwaliteit van de priesteropleidingen volgens de woordvoerder de laatste jaren toe. Meestal do ceert een ervaren bisschop of priester een groep studenten in kerken en particuliere hui zen. Verder worden docen ten en professoren die les ge ven op universiteiten of ho gescholen, ingezet om les te geven in Chinees, buiten landse talen, geschiedenis en filosofie. Arunci Gnanadason: studieproces over overbevolking op gang brengen De Rooms-Katholieke Kerk is niet de enige stem van de christenen inzake be volkingspolitiek en gezins planning. Dit zegt Aruna Gnanadason, hoofd van het vrouwenprogramma van de Wereldraad van Kerken in Genève, aan de vooravond van de interna tionale bevolkingsconfe rentie, volgende maand in Caïro. De discussie over die conferen tie mag niet worden beperkt tot abortus en voorbehoedmidde len, zoals dat onder druk van het harde standpunt van het Vaticaan geschiedt. Andere ker ken en religies, zoals het hin- doeïspie, zijn veel liberaler dan het Vaticaan. In de Wereldraad, waarbij 324 anglicaanse, ortho doxe en protestantse kerken met ruim 400 miljoen leden zijn aangesloten, zijn zeer uiteenlo pende ethische opvattingen vertegenwoordigd. Wel hebben veel lidkerken van de Wereldraad te lang ge zwegen over vraagstukken als seksualiteit, abortus en geboor- tenbeperking. „Zij moeten die angst overwinnen en zich bui gen over de problemen van de overbevolking", zegt de uit In dia afkomstige Gnanadason. De VN-conferentie, die van 5 tot 13 september in de Egyptische hoofdstad wordt gehouden, vormt een goede aanleiding het debat hierover te openen. In aansluiting op de confe rentie wil de Wereldraad, die ruim 400 miljoen christenen vertegenwoordigt, een studie proces over het probleem van de overbevolking op gang bren gen. De resultaten van Cairo moeten worden uitgewerkt, ter wijl kerken en regeringen de discussie moeten voortzetten. De sleutel voor de oplossing van het wereldbevolkingswaag stuk ligt volgens Gnanadson in een verbetering van de levens kwaliteit voor alle mensen. In dit verband noemt ze meer rechten voor vrouwen en meis jes, bescherming van het milieu en economische gerechtigheid voor de landen in de Derde We reld. Gnanadason hoopt dat de conferentie in Cairo tot een sterkere positie van de vrouwen zal leiden. Regeringen moeten bij alle belangrijke beslissingen principieel de wouwen raadple gen. Het meeste geld van bevol kingsprogramma's in de Derde BEROEPINGSWERK NED.HERV.KERK Beroepen: te Hendrik-ldo-Ambacht (wijkgemeente Elim) G.C. de Jong te Shedrecht; te Aalsmeer D. Roden burg te Heukelum; te Vriezenveen (wijk 5) N. Mels te Well-Ammerzo- den; te Nijkerkerveen H. Westerhout te Zeist. Bedankt: voor IJmuiden-West A C. Kortleve te Ede; voor Woudenberg F. Hoek te Goedereede. CHR.GEREF.KERKEN Beroepen: te Spijkenisse J.M, Vierge ver te Naarden; te Sliedrecht-Cen- trum(2e pred.plaats) L.W. van der Meij te Alphen aan den Rijn. GEREF.KERKEN Benoemd: door de Interkerkelijke Stichting Evangelie en Industrie tot industriepredikant drs. H.M. de Bruijn te Hoek van Holland, die deze benoeming heeft aangenomen GEREF.GEMEENTEN Bedankt: voor Carterton(Nieuw Zee land) W Harinck te Kapelle-Biezelin- ge- Beroepen: te Lethbridge(Canada) B. van der Heiden te Hardinxveld-Gies- sendam; te Middelburg-Zuid C. Son- Homovijandig BUENOS AIRES De Argentijnse kardinaal Anto nio Quarracino moet wegens zijn homovijandige uitlatingen uit zijn ambt worden ontheven en voor het gerecht worden ge daagd. Dat eist een organisatie van homoseksuelen in Argenti nië. De kardinaal, die tevens voorzitter van de Argentijnse bisschoppenconferentie is, pleitte voor de staatstelevisie voor een radicale uitsluiting van homoseksuelen uit het openba re leven. Eerste joodse school sinds '68 in Polen geopend Aruna Gnanadason: „Andere kerken en religies, zoals het hindoeïsme, zijn veel liberaler dan het Vaticaan.' Wereld moet niet worden ge bruikt voor geboortenbeper- king, maar voor voorlichting en educatie van wouwen. Veel van de huidige programma's gaan volgens Gnanadason voorbij aan de rechten Vrouwen moeten in staat zijn zelf hun gezondheid te kunnen beoordelen en zelf een zwan gerschap af te wijzen. Tegenwoordig kan niemand meer over ontwikkelingspolitiek of bevolkingsvraagstukken spre- foto anp ken zonder acht te slaan op de rechten van de wouwen. De ge rechtvaardigde verlangens van de kant van wouwen kunnen niet langer worden genegeerd, zegt Gnanadason. Voor het eerst sinds 1968 heeft Polen weer een joodse school. Gisteren werd in Warschau een particuliere basisschool ge opend. In het lesprogramma zal veel aandacht gegeven worden aan de joodse cultuur en He breeuws. De school wordt gefinancierd door de Amerikaanse Lauder- Morasha Schoolstichting, die ook joodse scholen in Praag en Boedapest heeft gesticht. De school in Warschau wordt door het Poolse ministerie van on derwijs erkend. Ronald S. Lau der, grondlegger van de stich ting, herinnerde bij de opening aan het uitbreken van de Twee de Wereldoorlog, 55 jaar gele den. „Het was het begin van een holocaust voor het joodse en Poolse volk", zei hij. „Een nieuw Polen herrees uit de as en op de puinhopen zal een nieuwe joodse gemeenschap geboren worden." De Ameri kaanse ambassadeur in Polen, Nicolaus Rey, noemde de ope ning een „cruciaal moment" voor Polen. „Het is een histo risch moment in de Poolse ge schiedenis". Westerse diplomaten noemen onderzoek een farce PORT-AU-PRINCE' Van verschillende zijden is ge schokt gereageerd op de moord op de Haïtiaanse priester Jean- Marie Vincent. De bisschop penconferentie van Haïti ver oordeelde de 'afschuwelijke dood' van de pater Montfortaan en vriend van de verdreven pre sident Jean Bertrand Aristide, die zondag voor het huis van zijn orde werd neergeschoten. In een reactie roept mgr. Francois Gayot, voorzitter van de bisschoppenconferentie, „al le mensen van goede wil" op om „hard te werken, opdat in het land eindelijk wede, recht en liefde heersen". De bis schoppelijke raad van het aarts bisdom Port-au-Prince. waartoe Vincent behoorde, sprak van een „afschuwelijke moord". De Haïtiaanse regering heeft overigens zelf de moord ook veroordeeld. Minister Charles David van buitenlandse zaken en godsdienst zei de aanslag te betreuren. Minister Carl Michel Nicolas sprak zijn 'verbijstering' uit en kondigde een onderzöek aan. „De politie van Port-au- Prince is al ver gevorderd met een onderzoek", zei een politie woordvoerder voor Radio Me- tropole. Volgens hem zullen de resultaten binnenkort openbaar gemaakt worden. Maar wester se diplomaten en Haïtiaanse burgers noemen het onderzoek een farce. De dood van Vincent zal ervoor zorgen dat steeds meer aanhangers van Aristide onderduiken, zo verwachten zij. Volgens diplomaten en Haïti aanse waarnemers is de moord, de eerste op een priester sinds 1985, gepleegd door een van de paramilitaire groepen in het land, die indirect onder verant woordelij kheid van het militaire bewind staan. Kapitein Jackson Joannis, hoofd van de anti-ter- reurbrigade in de Haïtiaanse hoofdstad, heeft de beschuldi ging van de Conferentie van Haïtiaanse Religieuzen van de hand gewezen, dat veiligheids troepen bij de moord betrokken zouden zijn. De Conferentie vond het ver dacht dat politie en veiligheids troepen al luttele minuten na de moord op de plaats des onheils aanwezig waren, zonder dat ze door de Montfortanen waren gewaarschuwd. Joannis ver klaarde dat hij direct na de moord vanuit zijn dicht bij het huis van de Montfortanen gele gen woning zelf zijn mannen heeft gealarmeerd. Op de binnenplaats van het huis van de Montfortanen wa ren maandag ongeveer 150 aan hangers van Aristide, onder wie veel priesters en nonnen, aan wezig bij een emotionele mis ter nagedachtenis aan Vincent. Het lichaam van de vermoorde priester is nog voor autopsie in handen van de autoriteiten. „Zelfs na je dood wordt je li chaam nog mishandeld", zei pater Alphonse Kenel. Vincent, die bekend stond als bevrijdingstheoloog, behoorde in 1987 tot de grondleggers van een bloedig onderdrukte boe- renbeweging. Sindsdien leidde de priester, die ook directeur van een Caritas-afdeling was, een teruggetrokken bestaan. Hij stond aan het hoofd van een al fabetiseringsprogramma en een fonds voor economische en so ciale ontwikkeling in het noord westen van Haïti. HET WEER HANS VAN ES Wisselvallig De weerkundige zomer van 1994 werd gisteren afgesloten met ac ceptabele temperaturen van rond 22 graden en nog redelijk wat zon. Toch kon de laatste augustusdag niet meer de hoogstandjes in herin nering brengen van het begin van deze maand. Uiteindelijk produ ceerde augustus meestal vrij nor maal of te fris, wisselvallig Hol lands weer. Nemen we de eerste drie weken van juni erbij, die ook al zeer be scheiden waren, dan blijkt uitein delijk dat exact de helft van zomer '94 te koel en onstandvastig is ver lopen. Natuurlijk heeft de onge hoord warme zesweekse periode van eind juni tot begin augustus er voor gezorgd, dat dit seizoen een vierde plaats in het rijtje warme zo mers van deze eeuw. De afgelopen zomer is met zijn grillig temperatuursverloop wel een vreemde eend in de bijt tussen de grote zomers uit de historie. De ge middelde temperatuur van juni tot en met augustus werd 18 graden. De zomers van 1983(18 2 gra den) en 1976 (18.4 graden) ble ven daar nog boven en die van 1947 (18.7) bleef onbedreigd de warmste. De eerste week van de herfst toont aan, dat de atmosfeer zich al volledig heeft ingesteld op het nieuwe seizoen. Een activerend la gedrukgebied, is op het laatste mo ment van zijn geplande route afge weken en trekt vandaag via de zui delijke Noordzee naar het oosten. Na de passage van een regenzone, is ons land in een onstabiele soep terechtgekomen, waarin opkla- ringsgebieden snel worden afge wisseld door zware luchten en forse buien, met nog een kans op on- Aan de achterzijde van de de pressie trekt de wind vrijdag even stevig aan uit het noordwesten. Za terdag is de storing bij Zuid-Zwe den tot stilstand gekomen, zodat we nog met van haar buiigheid af zijn. Pas later op de dag en op zon dag is er even wat rust, dankzij een voorbijtrekkende rug van hogedruk. De weerkaart voor begin volgen de week toont een energieke west- circulatie op de oceaan, die zich gretig over Europa dreigt uit te breiden. De wisselvalligheid, inclu sief gematigde temperatuur, houdt dus ook op wat langere termijn HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Vandaag op de meeste plaatsen droog en perio- het zuidoosten flin bewolking en kans gen, elders weinig dering. Middagtempe omgeving van Oslo. Vandaag flink wat zon droog. Morgen in het no< rioden met regen. Middag- temperatuur vandaag van 11 graden in het noorder gen in het zuiden koeler. Denemarken: Flink wat wolkenvelden vooral vandaag pei met regen e Middagtempera den, morgen k Engeland, S Vandaag in Engeland en morgen in Ier land bewolkt en enige tijd regen. Verder droog en geregeld zonneschijn. Op de meeste plaatsen enige stijging van tem peratuur, met op morgen maxima van 18 tot 21 graden, in Schotland iets la ger. België en Luxemburg: In het algemeen bewolkt en van tijd tot tijd regen. Middagtemperatuur 17 tot 20 graden Noord- en Midden-Frankrijk: Meest bewolkt en van tijd tot tijd buiige regen, morgen in Bretagne en Norman- dië kans op enkele opklaringen. Middag- temperatuur rond 20 graden, vandaag in de oostelijke departementen enkele gra den hoger. Portugal: Overwegend zonnig en droog. Middag- temperatuur vandaag van 21 graden a de Costa morgen overal ietsw Spanje: Op beide dagen in h op wolkenvelden en enkele ouier schien met onweer. Verder flink vi en droog. Middagtemperatuur a Costa's van 26 graden rond Llo 27 in de Algarve; t noordoosten kans WEERRAPPORTEN VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.52 Zon onder 20.23 Maan op 02.52 Maan onder 18.20 Waterstanden Katwijk Hoog water 01.23 14.03 Laag water 08.55 21.35 Weerrapporten 31 augustus 20 uur: e 30 ti Mar tot if Benidorm. Canarische Eilanden: Aan de noordkant nu en dan wolken, op de zuidelijke stranden vrij zonnig. Droog. Middagtemperatuur vandaag rond 24 graden, morgen iets hoger. Zuid-Frankrijk: Veranderlijk bewolkt en op beide dagen kans op enkele regen- of onweersbuien. Morgen in de westelijke departementen wellicht opklaringen. Middagtempera- tuu r rond 23 graden, vooral vandaag in het zuidoosten nog flink hoger. In de morgen toenemende kans op de Mistral. Mallorca ei Naast zon it tijd ook wolkenvel den en kans op een regen- of onweers bui. Middagtemperatuur ongeveer 30 graden. Italië: In het noorden half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. In het midden vandaag nog droog maar mor- Griekenland ook stapelwolken en vandaag mogelijk een bui. Boven de Egefsche Zee van tijd tot tijd veel wind. Middagtemperatuu r tussen 28 en 33 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig. Middagtemperatuur langs de Rotterdam Boedapest 8ordeaux Brussel Cyprus Innsbruck Istanbul Klagenfurt regen no5 21 13 0.1 22 12 0.0 28 16 00 25 19 0.0 19 12 0.0 halfbew,/ ono2 19 14 0.6 20 11 0.0 29 16 00

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12