Leiden Leidenaars keren stad de rug toe Leidato voller dan ooit Miljoen kiezers stemmen per brief Twee avondwinkels in centrum, zes erbuiten Bakker Actie voor speelhal Klaartje Kip slaapt voorlopig niet thuis Keert de tram terug? Lammenschans krijgt bewaakte fietsenstalling DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1994 11 leiden «aap rietveld Sinds 1 juli hebben de gemeen ten in de Leidse regio een geza menlijke huisvestingsverorde ning. Woningzoekenden kun nen nu hun punten op de wachtlijst 'meenemen' naar een andere gemeente in de regio. En veel Leidenaren, zo hebben de gemeenten in de regio erva ren, grijpen die mogelijkheid aan om buiten hun stad op zoek te gaan naar een huis. In Oegstgeest is het aantal mensen dat zich laat inschrij ven als woningzoekende in juli en augustus verdubbeld. Naast de twintig woningzoekenden uit de eigen gemeente krijgt de af deling huisvesting nu elke maand zo'n twintig aanvragen uit Leiden. In Leiderdorp is sinds juli het aantal Leidenaars dat zich voor een huis laat in schrijven zelfs hoger dan het aantal Leiderdorpers. In Voor schoten staan inmiddels zestig Leidenaars ingeschreven. „Mensen zien kennelijk hun kans schoon", zegt Dool. De nieuwe verordening leidt voorlopig in zowel Oegstgeest, Leiderdorp als Voorschoten tot langere wachtlijsten. Want de markt voor sociale huurwonin gen is er bijna net zo overspan nen als in Leiden. Oegstgeest had jaarlijks tussen de vijftig en honderd woningen te verdelen onder 240 woningzoekenden. Nu moet dat beperkte aantal huizen verdeeld worden onder 480 inschrijvers. Voorschoten heeft een wachtlijst met 1364 namen, maar heeft jaarlijks niet meer dan 200 huizen te verge ven. „En dan mogen we nog blij zijn", zegt Dool. In Leiderdorp moeten de 1200 woningzoeken den 'vechten' om jaarlijks zo'n 150 huizen. Directeur G. Duivenvoorden van de Algemene Woningbouw vereniging Leiderdorp maakt zich over langere wachtlijsten geen zprgen, „In Leiderdorp kom je toch iets gemakkelijker aan een woning dan in Leiden. En dan is het terecht dat men probeert in de regio eerder aan de beurt te komen." Zoeterwoude en Alkemade hoeven zich geen zorgen te ma ken over een toestroom van wo ningzoekenden. Die gemeenten hoeven geen mensen van bui ten te huisvesten. Omdat zij nauwelijks nog huizen mogen bouwen zijn zij aangewezen als 'werende gemeenten leiden «gert visser Ruim een miljoen kiezers zullen volgend jaar schriftelijk hun stem mogen uitbrengen op hun toekomstige vertegenwoordi gers bij het Hoogheemraad schap van Rijnland. Tot deze voor Nederland unieke proce dure is besloten omdat bij de gebruikelijke wijze van stem men niet meer dan zeven pro cent van de kiezers reageerde. Met deze schriftelijke verkiezin gen rekent Rijnland op een op komstpercentage van veertig procent. Deze eerste schriftelijke ver kiezingen worden volgens het hoogheemraadschap met ar gusogen gevolgd door andere waterschappen, gemeenten, leiden annet van aarsen Klaartje Kip heeft het het ko mende schoolseizoen razend druk. Vele scholen hebben zich inmiddels aangemeld om het dier een week als logé in de klas te halen, compleet met een gro te lading lesmateriaal. Maar ook op de andere leskisten, proefdo- zen en projecten van het Sa menwerkingsverband Milieu Leidse Regio is een ware storm loop ontstaan. De belangstelling voor het na tuur- en milieu-lesmateriaal is groot. Tijdens een presentatie van de lespakketten gistermid dag in de Kinderboerderij in de Merenwijk bleken leerkrachten in sommige gevallen slechts nog met moeite bepaalde pro jecten te kunnen claimen. De nieuwste leskist 'Van Akker tot Bakker' - waarmee kinderen graan leren malen en brood bakken - is tot volgend jaar al volgeboekt. Maar het aanbod is evenredig groot. Behalve Klaartje Kip als logé uitnodigen of brood leren bakken, kunnen schoolkinderen met behulp van de leskisten het weer meten, papier maken, bodemdiertjes van dichtbij be kijken, energie-proeven uitvoe ren, een nepkoe melken en nog veel meer aan natuur en milieu verwante projecten doen. Dit jaar kunnen scholen en instel lingen uit zes gemeenten - Alkemade, Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude - intekenen op de projecten. Milieu-wethouder A.B. Ringersma uit Zoeterwou de presenteerde het program ma-aanbod 'natuur- en milieu- educatieve activiteiten' gisteren met veel genoegen. „We moeten ernaar toe dat mensen van jongsaf goed milieugedrag tussen de oren hebben zitten. Het mooiste zou zijn als we helemaal af kunnen van het systeem van belonen en straffen, als mensen gewoon voorzichtig met de natuur en het milieu omspringen", aldus de wethouder. Het programma aanbod helpt daarbij volgens hem in grote mate. Ook aan volwassenen hebben de zes deelnemende gemeenten ge dacht, zo meldde Ringersma. „Die gaan graag op ontdek kingstocht in de natuur. De re gio-gemeenten hebben daarop ingespeeld middels de folder 'ontdek de natuur in uw omge ving'. De wethouder bleek zelf bij zonder gecharmeerd van het les-aanbod. De nepkoe, waar mee kinderen kunnen leren melken, blijkt favoriet. „Ik kom nu eenmaal uit een gebied met veel veeteelt-bedrijven", zegt de provincies en ministeries. Mo gelijk dat schriftelijk stemmen ook bij andere verkiezingen uit komst biedt om het 'opkomst percentage' te verhogen. Een eerste proef onder 600 kiesge rechtigden in het gebied van Rijnland heeft inmiddels gunsti ge resultaten opgeleverd. Tot voor kort mochten alleen de bezitters van onroerend goed in het gebied van Rijnland hun stem uitbrengen op een van de 36 kandidaten voor de Verenig de Vergadering van Rijnland. Bij de eerstvolgende verkiezingen, die'in mei volgend jaar worden gehouden, mogen alle ingezete nen van 18 jaar en ouder hun stem uitbrengen. Het gaat in het totaal om ruim 1,2 miljoen kiezers. Dat maakt het volgens woordvoerder C. Meijer ook uit praktisch oogpunt makkelijk de verkiezingen schriftelijk te hou den. Anders zouden in alle ste den en dorpen in het gebied stemlokalen moeten worden in gericht. De stemgerechtigden krijgen de stembiljetten en een omschrijving van de kandidaten toegestuurd. Zij kunnen vervol gens hun keuze maken en de biljetten in een portvrije enve lop terugsturen naar Rijnland. Het hoogheemraadschap is van plan een uitgebreide voor lichtingscampagne aan de ver kiezingen vooraf te laten gaan. De praktijk heeft namelijk uit gewezen dat maar weinig inwo ners op de hoogte zijn van het werk van het hoogheemraad schap laat staan dat zij weten dat zij daar zelf invloed op kun nen uitoefenen. Geniecomplex sl 3 Medewerkers van I J de Alphense buiten dienst verhuizen naar het voormalige Geniecomplex aan de Hoorn. leiden frank buurman Station Lammenschans krijgt een bewaakte fietsenstalling. De gemeente leiden en de Neder landse Spoorwegen ergeren zich aan de zwerffietsen bij het station en het grote aantal dief stallen van tweewielers. De oplossing wordt gezocht merlingh Onnesplein, dat voor het station ligt. Het is de bedoe ling de rijbaan die het dichtst bij het station ligt af te sluiten en daar een fietsenstalling op te bouwen. Ook worden er op de vrijgekomen ruimte extra par keerplaatsen aangelegd. Op het plein resteer! genoeg ruimte voor de afwikkeling van het ver keer. leiden De kans dat een tram terugkeert in het Leidse straatbeeld is gro- vervoersplannen. Allerlei in stanties studeren op plannen voor railverbindingen in de re gio. En dat is voor de afdeling Rijnland van de Nederlandse Vereniging van Belangstellen den in het Spoor- en tramweg wezen reden een speciale avond over dit onderwerp te beleggen. Regiomanager B. Leeuwen - burgh van het busbedrijf West- nederland zal de vele plannen toelichten. Hij zal daarbij ook aandacht besteden aan de plan nen voor een hoogwaardig net van tramlijnen, zoals dat ook in de Duitse stad Karlsruhe func tioneert. Daar rijden trams ge deeltelijk over spoorlijnen. Het systeem is een groot succes. Op dit moment lopen er studies naar soortgelijke tramverbin ding vanuit in de richting van Alphen/Gouda en van de Duin en Bollenstreek. Leeuwenburgh geeft zijn toe lichting in de kantine van de busmaatschappij Westneder land (voorheen NZH) aan de Rijnsburgerweg 1 direct achter het station. De bijeenkomst wordt gehouden op 21 septem ber, aanvang acht uur. Overigens is dit de eerste avond van de vereniging in een reeks van tien. Wie meer wil Lezing over rebellie in Middeleeuwen leiden Gewelddadige twisten en bur geroorlogen kwamen in de late middeleeuwen ook dicht bij huis, namelijk in Leiden, tot uit - barsting. M. van Gent spreekt daarover op dinsdag 6 septem ber voor de Vrienden van het Gemeentearchief van Leiden en de Leidse Pilgrim Collectie. Hij doet dit aan de hand van zijn onderzoek naar de twisten tus sen Hoeken en Kabeljauwen. I lij gaat niet alleen in op de wij ze waarop de rebellie tegen de overheid tot stand kwam, maar ook schenkt hij aandacht aan de maatregelen die werden geno men om de opstandigen weer in hel gareel te krijgen. De le zing wordt gehouden in de ten toonstellingszaal van het Ge meentearchief, ingang Vliet 45. Aanvang acht uur. Eurotransplant si f- Eurotransplant krijgt I J dit jaar minder or ganen aangeboden dan in 1993. Gevolg: de wacht tijd voor transplantaties loopt op. De gemeente verwacht zelfs de verkeerscirculatie te kunnen verbeteren. De stand van de bloemenkoopman blijft staan. Voor het station slaat ook een snackkar, die erg in trek is bij de scholieren van hel Lammen- schanspark. De eigenaar zal waarschijnlijk toestemming krijgen die wagen te verruilen voor een permanent gebouwtje, waardoor een volwaardige snackbar ontstaat. Bij de verga dering van de coördinatiegroep van de Vereniging Professoren- en Burgemeestcrswijk bleek gis teravond dat sommige bewo ners niet gelukkig zijn met die ontwikkeling, /.ij vrezen dat een volwaardige snackbar met ver ruimde openingstijden zal lei den tot overlast van jongeren. weten over de activiteiten kan hel programmaboekje voor dit jaar bestellen door 2,50 gulden over te maken op giro 1942151, van de NVBS afdeling Rijnland in Voorschoten. TWEEDAAGS FIETSSPEKTAKEL 2 3 SEPTEMBER FIETSENWIELERSPORT Bloembolst raai 39-43, Alphen ad Rijn Tel. 01720-73295 OPRUIMING IN: RACE-, ATB-, HYBRIDE-, OMA-, SPORT- EN TOUR FIETSEN 150 GEBRUIKTE FIETSEN Alle FIETSKLEDING en FIETSSCHOENEN vooreen SPECIALE PRIJS! leiden «frank buurman de Ix'idenaar R. de Wolf is een handtekeningenactie begon nen, die ertoe moet bijdragen dat de gemeente alsnog een vergunning afgeeft voor een au tomatenhal in de stad. De Wolf verwacht, dal hij omstreeks half oktober zo'n tienduizend hand tekeningen heeft ingezameld. Het initiatief om het zoge naamde Electronic Paradise op te zetten is van C. Bronk, eige naar van CB Amusement, dat speelautomaten verhuurt. De gemeente houdt de boot voor de speelhal af. Ze verleent geen medewerking, omdat zij over last vreest. De Wolf, zelf een enthousiast flipperaar, begrijpt niet dat de gemeente Leiden zo moeilijk doet. Volgens hem heeft de jeugd behoefte aan dit soort amusement. Het houdt haar bovendien van de straat, zegt hij. De Wolf heeft pamfletten en formulieren laten maken. In zijn eigen woonwijk De Kooi heeft hij al de nodige handteke ningen opgehaald. De actie loopt lot eind september. Rond ui oktober wil De Woll de handtekeningen aan burge meester Goekoop overhandi gen. Dans het leven leiden» 'Dans het leven, dans jezelf is de naam van een begin nerscursus van tien sessies die op maandag 12 september be gint. De sessies duren van 's maandags 21-22.30 uur in de Droomfabriek aan de Oude Singel in Leiden. Belangstellenden kunnen zich opgeven op de open dag op zondag 4 september vanaf 21 uur in de Droomfabriek. Een folder is via telefoonnu- mer 071-144446 te verkrijgen. Dorstige dievegges leiden Twee vrouwen hebben gisteren een 68-jarige bewoner van de Hoge Rijndijk bestolen. Toéfl ze om een glaasje water vroegen liet de^nan het stel binnen. Eenmaal in huis boden ze hem koopwaar aan. Nadat ze zijn woning hadden verlaten, ont dekte de man de verdwijning van een geldkistje met rijbewijs, paspoorten en een onbekend bedrag aan buitenlandse valuta. Later op de dag zijn de gestolen papieren in Delft teruggevon den. Inbraak winkels Zuid-West leiden» Afgelopen nacht is ingebroken in twee winkels op het Vijf Meiplein en het Bevfijdingsplein. In de zaak op het Vijf Mei plein werd 600 gulden aan contanten meegenomen. Op het Be vrijdingsplein bedroeg de buit uit de kassa 1100 gulden. In beide winkels is de deur geforceerd om binnen te komen. Enklaar overleden oegstgeest Dr. I.H. Enklaar, oud-directeur van de Zendingsho geschool en het Hendrik Kraemer Instituut in Oegstgeest, is maandag op zijn 83e verjaardag overleden. Voordat hij in 1956 waarnemend directeur van het zendingshuis van de Nederland se hervormde kerk werd, was hij ruim 20 jaar als zendeling en docent in Indonesië werkzaam. Veel Leidenaren hebben belangstelling voor een verhui zing naar een van de dorpen in de regio. Dat is gebleken nu sinds 1 juli de zes gemeenten in de Leidse regio el- kaars woningzoekenden gelijke rechten hebben gegeven. De afdeling huisvesting in Voorschoten krijgt zo'n zes Leidenaars per dag aan de telefoon, die vragen naar hun kans op een huis. ,,Die verwachten dat ze hier snel aan een eengezinswoning komen", vertelt afdelingshoofd J. Dool. „Maar wij hadden het al moeilijk genoeg om onze eigen woningzoekenden te huisvesten." Grote belangstelling voor natuur- en milieu-leskisten De Zoeterwoudse milieu-wethouder tot Bakker' bij de presentatie van he wethouder, terwijl hij onder het houten gevaarte kruipt. „Ik kan me herinneren dat - toen ik op school zat - we wel eens gingen wandelen en dat we dan blaad jes moesten bekijken. Maar als ik al dat lesmateriaal hier nu bij elkaar zie, dan kan ik maar één conclusie trekken. Er is fantas tisch onderwijs op het gebied A.B. Ringersma (met baard) buigt zich over de nieuwe leskist 'Van Akker lesaanbod voor scholen op natuur- en milieugebied. FOTO HIELCO KUIPERS van natuur en milieu." klas." Wetting staat voor een Ook Liesbeth Wetting, onder- zware klus. „Ik ben hier tegelij- wijzeres op basisschool Valken- kertijd ook voor mijn collega's", horst in Valkenburg, is enthou- zegt ze. „Het is nu echt kijken siast. Voor 'haar' kinderen vindt wat óver is. Juist in de periodes, ze de leskist 'ei-kuiken-kip' ide- die voor ons het handigst uitko aal. „Dat doet het altijd goed, men, zijn al vele leskisten uitge- die kuikentjes uit zien komen, leend." Maar ook Koos Konijn en Klaar tje Kip halen we geregeld in de leiden hans koenekoop vervolg van voorpagina De Leidato is voller dan ooit. Ruim 300 stands bevolken van 9 tot en met 18 september de Groenoordhallen. Trots meldt beursorganisator J.B. van der KJugt dat hij zelfs een wachtlijst had van standhouders. „Het is in die 33 jaar dat beurs bestaat nog nooit zo vol geweest als de ze keer. En het assortiment is breder dan ooit." Van der Klugt rekent ook dit jaar weer op ze ventig- tachtigduizend bezoe kers. Een verklaring voor de popu lariteit zoekt Van der Klugt in eerste instantie bij de sfeer van de Leidato. „Die is altijd goed. De Leidato is één groot gezellig feest." Maar ook het tijdstip heeft de organisatie dit jaar in de kaart gespeeld. „De huis houdbeurs van Den Haag. onze grootste concurrent, is naar een latere datum verschoven: Veel standhouders hebben daarom voor Leiden gekozen, omdat ze zo snel mogelijk hun nieuwste artikelen willen presenteren." Gisteravond is al begonnen met het uitzetten van de vakken waarin straks de ruim 300 stands moeten passen. De com mercie mag zich daar tien da gen lang uitleven. De Leidato heeft dit jaar wat gehusseld met de stands, hetgeen volgens De Jong niet zonder moeite ging. „Vaste deelnemers zijn zeer ge hecht aan hun verkoopplekje. Het kost vaak veel overredings kracht om een standhouder de voordelen van een ander plekje te laten inzien." Naast de Groenoordhallen zal een grote tent worden geplaatst, het zogenoemde Evenementen paviljoen. Daarin zullen zich publiekslokkers voltrekken als een modeshow van zelfgemaak te kleding, een modellen wed- strijd, een kunstgalerij met schilderijenwedstrijd en een bruidstheater. Als speciale at tractie zal de Leidse kunstenaar Jacob Kanbier een auto beschil deren en een negentiende eeuws bed. Verder treden, zoals elk jaar, een aantal bekende ar tiesten op. De Leidato heeft Ria Valk, Hanny, Marco Borsato en Circus Custers gecontracteerd. Wethouder Joop Walenkamp zal de beurs op vrijdagavond 9 september (zeven uur) openen. Hij presenteert dan een korte modeshow. Leidato Huishoudbeurs, van 9 tot en met 18 september in De Groenoordhallen, Willem de Zwijgerlaan 2, Leiden. Ope ningstijden: maandag tot en met zaterdag van 13-17 uur en van 19-22.30 uur, beide zonda gen van 11-17 uur. Toegangs prijzen: volwassenen 6 gulden, kinderen tot en met 12 jaar 3 gulden, 65-plussers krijgen op vertoon van hun kaart van maandag tot en met vrijdag al leen 's middags gratis toegang. Leiden krijgt acht koopzondagen leiden» annet v De gemeente Leiden wil in het centrum van de stad (tussen de singèls) twee avondwinkels toestaan. In Stevenshof, Merenwijk, Morskwartier, Zuidwest en in het stationsgebied mag zich telkens één winkel vestigen. Een nog nader te bepalen wijk buiten het centrum krijgt ook de mogelijkheid voor een avondwinkel. De voorgestelde spreiding van de per 1 september toegestane avondwinkels is opgenomen in een verordening, die voortvloeit uit de nieuwe winkelslui tingswet. De verordening voorziet te vens in een verdubbeling van het aantal koopzondagen, van vier naar acht. De gemeenteraad moet de verordening nog goedkeuren. Inmiddels hebben zich bij de ge meente 20 ondernemers gemeld die in Leiden een avondwinkel willen openen. Als er voor één locatie meer aanvragen zijn dan het aantal toegestane winkels, wordt de keuze uiteindelijk hepaald door loting, meldt de verordening. Het aantal avondwinkels dat is toege staan, acht, is op het winkelsluitingswet genoemde maximum gesteld: één op 15.000 inwoners. Avondwinkels mogen open zijn van vier uur 's middags tot middernacht. Volgens het college zou de lokale re gelgeving nodeloos ingewikkeld worden als Leiden van het landelijke maximum zou afwijken. Avondwinkels zouden bo vendien geen bedreiging vormen voor de bestaande detailhandel. „Bovendien is de kans dat er overlast ontstaat groter, als de stad maar twee of drie avondwin kels telt", meldt de dienst economische en sociale zaken. Een winkelier in de Haarlemmerstraat heeft inmiddels een voorschot genomen op het verlenen van de vergunningen. Op de etalageruit van een leegstaa/id winkelpand aan de Haarlemmerstraat, nabij de Pelikaanstraat, hangt een brief je: 'Hier komt de eerste avond-super markt'. „Dat is een voorbarige mededeling", zegt Paalvast. „In het centrum is plaats voor twee avondwinkels en er zijn meer gegadigden. De procedure is nog niet begonnen dus er valt niets te zeggen over welke detailhandelaren straks mo gen beginnen met een avondwinkel. De meneer, die dat briefje heeft opgeplakt, weet niet of hij een vergunning krijgt." De avondwinkels wordqn overigens alleen toegestaan op die plekken in de stad, die de bestemming 'detailhandel' hebben. Het assortiment in de schap pen moet voor zeventig procent uit 'da gelijkse' goederen en genotsmiddelen bestaan, uitgezonderd sterke drank. Daarnaast stelt de nog aan te nemen verordening grenzen aan het vloerop pervlak van de avondwinkels en worden geen vergunningen uitgegeven voor die plekken waar de openbare orde of het woon- en leefklimaat in de drang zou den kunnen komen. De gemeenteraad behandelt tegelij kertijd met de verordening op de avondwinkels een voorstel om in Leiden vier extra koopzondagen toe te staan.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11