Elke dag vlees is niet nodig Smaak Fijne Montilla doet niet onder voor sherry - behalve in prijs Druif en varkensvlees een goede combinatie Heren van smaak ENSDAG 31 AUGUSTUS 1994 REDACTIE •HENRIETT! VAN DER HOEVEN |enu van dag voorlichtingsbureau voor de voeding TOMATENSOEP MET SELDERU VERSE WORST KOOLSALADE MET PEER (zie onderstaand recept) AARDAPPELPUREE Ijd 200 gram schoongemaakte groene pl in smalle repen. Was bosje radijs en 1 ze in plakken. Maak een sausje van 1 lepel olie, 3 eetlepels azijn, mespunt sui- peper en zout. Meng de saus door de ente. Schil 1 rijpe peer en snijd hem in tjes. Schep de blokjes peer door de sala- de. persoon: 430 kilojoules, 100 kilocalo- ën, 3 g eiwit, 5 g vet, lig koolhydraten. TONIJNSALADE (zie onderstaand recept) RUNDERLAPPEN CHINESE KOOL AARDAPPELEN t 1 blikje tonijn in water uitlekken en deel de vis in stukjes. Maak een sausje 2 eetlepels magere slasaus (5% olie), 2 lepels yoghurt, 1 eetlepel tomaten- Ichup en peper. Was 1 kleine rode appel nijd hem in blokjes. Meng de appel- kjes en 1 eetlepel kappertjes (potje) door tonijn. Leg op 2 borden wat (krul)andij- en schep de salade er op. Verdeel het sausje er over. persoon: 420 kilojoules, 100 kilocalo- :n, 11 g eiwit, 1 g vet, 10 g koolhydra ten. I OMELET (zie onderstaand recept) DOPERWTJES MET MAIS ROSTIRONDJES FRUIT lit een stuke kleingesneden ui met mes- it kerrie, peper en zout in 10 gram •etjmargarine/boter. Bak 50 gram ge- »sen taugé kort mee. Klop 3 eieren los 2 eetlepels melk en 1 eetlepel ketjap en enk dit over de groente. Bak de omelet gaar en lichtbruin. persoon: 820 kilojoules, 200 kilocalo- E^n, 14 g eiwit, 13 g vet, 10 g koolhydra- i E A recepten zijn bedoeld voor twee perso- >4, 0] 801ievelingsrecept 50 t receptje is gemakkelijk te maken en k duur", schrijft F.R. LETTINGA UIT RDENHOUT. „Heerlijk nu het weer prui- fn-tijd is." UIMENCHARLOTTE Pruimen wassen, ont- dig: 1 kg pruimen; pitten en halveren, j brood zonder Een vuurvaste schotel st; 50 gram aman- invetten en met in; 2 eieren; 1 dl sneetjes brood 'voe- fieroom; 100 gram ren'. De pruimen met ker; boter. gehakte amandelen er in scheppen. Het ieel bedekken met brood. De eieren los- ppen met suiker. Met de room vermen ver de sneetjes brood gieten. Het _jht even laten intrekken. De schotel in de Qn verwarmen en goudbruin laten kleu- tr li ook een lievelingsrecept, stuur dit ji aan Damiate Dagbladen, Postbus 507, )3 PA Haarlem t.a. v. de redactie Smaak. \inzender van het geplaatste recept krijgt VW-cadeaubon van 25,-. naali' 050 Hom lijkt qua structuur en toepassingsmoge- leden op vlees, maar het is geheel plant- dig: quorn. Het belangrijkste bestand- l is een paddestoelachtig plantje: fusari- graminearum. Na pasteuriseren blijft deegachtige substantie over waaraan ne hoeveelheden plantaardige smaak- ffen en eiwit als bindmiddel worden toe- 'M' ioegd. In tegenstelling tot vlees bevat i)0Ven>rn bijna geen vet en helemaal geen cho- lorol. Quorn leent zich heel goed voor Bterse roerbakgerechten, pastaschotels 1 stamppotten. Quorn slinkt niet tijdens ubij P ereiding en neemt snel de smaak van |iden, marinades en andere ingrediënten r. Voor 2 personen is 175 gram voldoen- '1* Quorn bevat 85 kcal per 100 gram. In [natie verkoopadressen: 06 - 0992262. An MRGETTE MET QUORN dig:2 courgettes '/2 liter kruidenbouil- 2 1 sneetje volkorenbrood; 175 g quorn; ieel. chilipoeder; 1 pakje diepvries Ita- ^se kruiden. 4 eetl. zure room; dl 2 eetl. Paramzaanse kaas, zout en J0n. ter. warm de oven op 200 graden. Halveer kunt "Ul ëettes en hol de helften uit. Kook ze Ie kruidenbouillon beetgaar, (ong. 5 k). Laat ze in een vergiet uidekken. Be ven. tr de bouillon. Snij de korstjes van het mnen10(1 en verkruimel de sneetjes. Hak de )rn in de keukenmachine fijn en meng er broodkruim, de chilipoeder de Italiaan- e tek5ruiden en 2 eetl. zure room door. Breng 5m ^geheel op smaak met peper en zout. Vul ^uourgette-helften met het mengsel en tze naast elkaar in een ovenschaal. Roer 508 Parmazaanse kaas en de melk door de van de zure room en strijk dit mengsel ir de vulling. Schenk 1 dl bouillon op de lem van de schaal laat de courgettes in 9 Dven in 20 - 30 min. goudbruin en gaar [den. ijdag! Helemaal zonder dierlijke eiw itten kunnen we niet Elke dag vlees bij de maaltijd is voor veel mensen al lang geen vanzelfsprekend heid meer. Niet omdat ze zich dit niet kunnen veroorloven, maar omdat ze princi pieel kiezen voor geen of minder vlees. Uit afkeer van de bio-industrie of omdat het vleesverbruik in het Westen een van de oorzaken is van het wereldvoedselpro bleem. INEKE VOLKERS, DIËTIST Tien jaar geleden werd in twee procent van de Nederlandse huishoudens vegetarisch gege ten; nu is dat zeven procent. Het percentage dat zo nu en dan geen vlees eet, ligt veel hoger. Als een of meer leden van het gezin overgaan op een vegetarische voeding, steken allerlei vragen de kop op. Kom je niet tekort? Hoe kun je lekker en gevarieerd eten? Welke produkten kun je het beste gebruiken? In de praktijk blijkt het niet zo moeilijk om volwaardige maaltij den zonder vlees op tafel te zetten. Eiwit Vlees levert veel eiwit. Maar de Nederlandse voeding bevat in het algemeen al genoeg eiwit, ook zonder vlees. De nodige eiwitten halen we ook uit melk, kaas, ei, granen, brood, peul vruchten, sojaprodukten (tahoe, tempé) en noten. Ons lichaam heeft wel behoefte aan dierlijke eiwitten omdat deze een bepaalde samenstel ling hebben. Door wel dierlijke produkten als eieren, melk en kaas te eten krijgt het lichaam toch deze eiwitten binnen. Problemen kunnen ontstaan als alle dierlijke produkten uit de voeding weg worden gelaten (veganistische voeding). I.Jzer Vlees is een belangrijke ijzerbron maar er zijn ook plantaardige ijzerbronnen: volkorenpro- dukten (brood, havermout, macaroni, zilver- Peulvruchten zijn met granen, melk en kaas, eieren en soja leveranciers van eiwit. vliesrijst), peulvruchten, sojaprodukten, groen te, eieren en noten. Ijzer wordt beter door het lichaam opgeno men als je bij de maaltijd ook vitamine C-rijke produkten eet als groente, fruit, sinaasappel sap of grapefruitsap. Vitamines Vlees levert vooral B-vitamines. Maar vitamine BI zit ook in brood, aardappelen, peulvruch ten en melk. Vitamine B2 zit in melk, brood en eieren. Speciale aandacht verdient wel vitami ne BI 2. Dat zit alleen in dierlijke produkten als melk, kaas en eieren. Brood maaltijd Als hartig broodbeleg komt vooral kaas in aan merking. Denk daarbij ook eens aan andere soorten kaas: Leidse kaas. nagelkaas, kruiden- kaas, schape- en geitekaas, mosterdkaas en knofiookkaas. Jonge, zachte kazen als hiltten- kase en kwark worden samen met kleingesne den groente en kruiden heerlijke smeersels. Er bestaat ook plantaardige kaas: hierin is plantaardig stremsel gebruikt. Ook ei, op vele manieren te bereiden, is een hartig broodbe leg. Dat geldt ook voor notenpasta's en groen te en fruit. Warme maaltijd Om maar meteen een misverstand uit de weg te ruimen: champignons zijn geen vleesver vangers. Wat samenstelling betreft zijn cham pignons een groente. Traditionele vleesvervan gers zijn sojaprodukten: tahoe, tempé, soja- brokjes en sojabonen. Sojabonen behoren tot de peulvruchten, leveranciers van eiwit, zet meel en ijzer. Heel geschikt om eenpansge rechten en maaltijdsoepen van te maken. Met kaas, kwark en eieren is de nodige variatie in de warme maaltijd aan te brengen. Kaas is geen vleesvervanger omdat het geen ijzer be vat. Zorg dus wel voor voldoende andere ijzer bronnen. Geen vlees betekent ook geen jus voor op de aardappelen. Maar jus is ook van poeder te maken. Allerlei andere sausen zijn ook moge lijk. Bovendien kunnen aardappelen anders worden verwerkt: poffen, kroketjes, bakken of stamppot. Volwaardig Vegetarische voeding is een volwaardige voe ding. Dat geldt niet voor veganistische voeding waarbij ook zuivelprodukten worden weggela ten. I let is onmogelijk om zonder dierlijke pro dukten tot een volwaardige voeding te komen. Daarom raadt het Voorlichtingsbureau voorde Voeding deze voeding af. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding heeft samen met de Nederlandse Vegetariërs- bond een hoekje gemaakt Eten zonder vlees, dat kan! Het is te bestellen door overmaking van f 6,- (incl. verzendkosten) op giro 4323700 van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag onder vermelding van 'lx brochure 114, Eten zonder vlees. HUBRECHT DUUKER MARJAGUZE De Spaanse streek Montilla- Moriles maakt wijnen die veel lijken op sherry, maar toch net even anders zijn - en meestal goedkoper. Daardoor heeft Montilla niet zo'n beste naam. Dat is niet terecht, want een fi- no uit Montilla-Moriles is een verrukkelijke voorafwijn. Het wijngebied waar Montilla wordt geboren, ligt in het zon nige Andalusië, tussen Malaga en Córdoba. De druivestokken groeien er voornamelijk tegen lage heuvels en op kleine pla teaus. Samen vormen de ranken een groen-golvende zee die af en toe onderbroken wordt door de witte, op heuvels gebouwde dorpen. Naast wijngaarden zijn ook olijfgaarden aangelegd. In augustus, worden de eerste druiven al geplukt. Want in de ze streek - officieel Montilla - Moriles geheten - is het droQg en warm. In de zomer stijgt het kwik regelmatig tot boven de 40 graden, wat de druiven snel doet rijpen. Niet versterkt Dank zij de overvloed aan zon krijgen de druiven op natuurlij ke wijze veel suiker, die tijdens de gisting wordt omgezet in een hoog gehalte alcohol. Op vol strekt natuurlijke wijze bereikt een Montilla 15 procent. De hier gemaakte aperitiefwijnen hoeven in principe daarom niet met wat extra alcohol te worden versterkt - wat wèl gebeurt met alle soorten sherry. Een fino (het fijnste type Montilla) .zal in het algemeen 15 procent bevat ten, wat een half a anderhalf procent minder is dan een fino uit Jerez. Eigen soort Een ander verschil met sherry is de gebruikte druivesoort. Een fi no uit de sherrystreck wordt ge maakt van palomino, een fino uit Montilla van de pedro ximé- nez. Daardoor ontstaat in Mon- Het op een heuvel gebouwde dorp Montilla tilla een net iets andere fino, een aperitiefwijn die wel droog smaakt maar tegelijk iets zach ter, ronder, vriendelijker is. Ter zijde mag worden opge merkt dat in Montilla-Moriles van diezelfde pedro ximénez prachtige, rijk-zoete likeurwij nen worden gemaakt. Daartoe laat men de druiven indrogen op matten in de zon. Een aan zienlijk deel van deze produktie gaat naar Jerez om daar te wor den vermengd. Vatlagering Ondanks enkele wezenlijke ver schillen lijkt een fino uit Montil la toch veel op zijn naamgenoot uit de sherryregio. Dat is te dan ken aan het feit dat ook hier op de wijn flor groeit, een grijswit te, rimpelige laag gistcellen die de fino een heel specifiek, noot achtig aroma geeft en hem te gelijkertijd behoedt tegen ver oudering. Een andere overeenkomst is de vatrijping, die voor een fino kan variëren van ruim twee jaar tot acht jaar. Bovendien kent men ook in Montilla het zoge heten solerasysteem, waarbij jonge wijn heel geleidelijk met oudere wordt vermengd. Van daar dat Montilla nooit met jaartal wordt verkocht. Tenslot te is de grond in beide gebieden sterk kalkhoudend. C.B. Een in Spanje zelf véél verkocht fino uit Montilla-Moriles is de C.B. van het huis Alvear. Net als de meeste grote wijnfirma's lig gen de kelders van Alvear in het dorp Montilla. De stille, duiste re, bovengrondse ruimten be vatten een kleine 20.000 vaten. Het huis werd in 1729 gesticht en behoort nog steeds aan de zelfde familie. De letters C.B. komen van de initialen van een roemruchte keldermeester, Car los Billanueva, die hiermee in het begin van de vorige eeuw de beste vaten fino markeerde. De C.B. is een fraaie fino. geu rig, elegant en in bezit van een gaaf evenwicht tussen het fruit •van de druiven, het hout van de vaten en het nootachtige van de flor. Je moet hem per se koel drinken - net als een gewone witte wijn - en hij vormt een traktatie bij olijven, alle mogelij ke andere voorafhapjes en... Hollandse Nieuwe. C.B. wordt verkocht in onge veer 300 filialen van Albert Heijn voor 6,95. Druiven zijn grondstof voor wijn en andere alcoholische dranken. Van de totale wereld- produktie is maar 10 procent bestemd voor het gebruik als tafelfruit en maar liefst 80 procent voor de produktie van wijn en an dere alcoholische versnaperingen. De overi ge 10 procent is bestemd voor druivesap en voor de consumptie in gedroogde vorm (krenten en rozijnen). Druiven zijn in september en oktober goed verkrijgbaar. De vruchten zijn sappig en zoet. Heerlijk als tussendoortje, bij het ontbijt of de lunch, ja zelfs verfrissend voor het naar bed gaan. Bovendien ook lekker in salades, stoofschotels en gebak. Druiven zijn er in talloze groene en blau we tinten. Van groen tot geel wit en van blauw rood tot zwart blauw. De smaak en het aroma zijn onder andere afhankelijk van het klimaat, de grondsoort en de bo demsamenstelling. Ook geldt voor druiven: hoe langzamer ze rijpen, des te beter het aroma. Vruchtesuiker De smaak van druiven kan variëren van zuur tot mier-zoet. Zij bestaan maar liefst voor 16 tot 18 procent uit vruchtesuiker, te gen bijvoorbeeld appels en peren voor on geveer 13 procent. Druiven komen vooral uit Griekenland, Italië en Chili. De in kassen geteelde soorten komen in kleine hoeveel heden uit België, Nederland en Engeland. Als je druiven koopt, moeten zij er gaaf en fris uitzien. Leg de vruchten onafgedekt op een bord. In de koelkast kun je druiven op deze manier ongeveer een week en op koele plaats enkele dagen bewaren. Voor gebruik moet je deze tere vruchten behoedzaam maar goed wassen en uit laten lekken in een vergiet. Als druiven in gerechten worden verwerkt kun je ze na het wassen halveren en de pit jes verwijderen. Het gebruik van pitloze druiven, zoals de Thompson Seedles en de Sultana, is natuurlijk ook een mogelijkheid. Druiven zijn heerlijk als nagerecht zonder meer, maar kunnen ook heel goed in allerlei gerechten of schotels worden verwerkt. Tips De volgende combinaties doen het heel goed: appeltaart met halve druiven erin toostje met roomkaas en druiven; - druiven de laatste minuten meekoken met groen ten; halve druiven meestoven met vlees; druiven in fruitsalades met kiwi, appel en sinaasappel. Recept VARKENSHAASJE MET DRUIVENSAUS (voor 4 personen) Ingrediënten - 2 varkenshaasjes (elk onge veer 300 g), 100 g boter, 1,5 eetlepel bloem, I dl vleesbouillon, zout en peper, 2 dl rood druivesap, 150 g druiven. Bereiding - Bestrooi het vlees met peper en zout. Verhit 75 g boter in een braadpan en schroei het vlees rondom dicht. Voeg de rest van de boter toe. Leg het deksel schuin op de pan en laat het vlees in ongeveer 15 minuten gaar worden. Was de druiven, hal veer ze en verwijder de pitjes. Neem het vlees uit de pan en leg het op een vlees plank. Roer de bloem door het braadvet. Voeg de bouillon en druivesap toe en roer de saus klontloos. Roer de druiven door de saus. Snij het vlees schuin in plakken en leg het op een schaal. Schenk een deel van de saus over het vlees en serveer de rest er apart bij. Druiven kun je met vele vleessoorten combineren. FOTO VOORLICH TINCSBURÊAU VLEES Tussen Frankrijk en het Rusland van de tsaren bestonden in de vorige eeuw nauwe vriend schapsbanden. I )e geduchte tsarina Catharina de Grote had in de achttiende eeuw de deur opgengezet voor de Franse cul tuur. en de adel van Sint-Peters burg was de beste klant voor dure Franse wijnen en had ook Franse chefs in de keuken. Frankrijk op zijn beurt bewon derde zeer de Russische litera tuur, muziek en danskunst. Russische grootvorsten, im mens rijk door hun grootgrond bezit, maakten goede sier in het jolige Parijs. Ze dineerden in het Café de Paris en bij de Tour d'Argent, hadden een loge in de Opéra en soupeerden bij Maxim's. Meestal in gezelschap van befaamde demi mondai- nes, dure dames van lichte ze den, en per vrolijke nacht dron ken ze onbekommerd per man drie flessen champagne, de zoe te soort, goüt russe genaamd, omdat die zeer naar de Russi sche smaak was. Geen wonder dat de grote Franse koks deze royale klanten wisten te eren en naar de mode van die tijd enke le van hun fijnste creaties aan deze liefhebbers van het goede leven opdroegen. Kastanjes Zo verscheen de naam Nessel- rode in de klassieke keuken. Karl Robert, graaf van Nesselro- de 1780-1862) droeg dan wel geen Russische naam hij was van Duitse afkomst - maar hij was wel in Russische diploma tieke dienst als kanselier van de tsaren en gevolmachtigde van Alexander I bij het Congres van Wenen in 1814, dat Europa na de turbulentie van Napoleon weer op orde zou brengen. Hij was dol op kastanjes, zoals blijkt uit twee beroemde gerechten met zijn naam. Consommé Nesselrode bestaat uit bouillon van hazelhoen met kleine balletjes van kastanje- en wildpuree en blokjes hazel- hoen vlees. En dan is er de liom- beglacéeNesselrode, ooit glori eus dessert van staatsiediners, een 'bombe' van vanilleijs, ge vuld met kastanjepuree en slag room en daarbij een maras quinsaus. Geen licht toetje, maar wel verrukkelijk. Kalfsrug Een groot genieter was ook prins Orloff, gezant van tsaar Nicolaas I in Parijs. I lij gaf gran dioze feesten en was vaste gast bij Tortoni, een in de 19de eeuw zeer beroemd café-restaurant- ijssalon aan de Boulevard des I (aliens. Naar hem is genoemd een kalfsrug, die bij grote diners in zijn geheel werd gebraden en aan tafel uitgeserveerd. Voor kleinere gezelschappen werden de koteletten afzonderlijk be reid. Een Cöte de veau Orloff werd in boter gebraden, vervol gens opengesneden en gevuld met een dikke uiepuree met rijst en truffel, en van boven be streken met een zelfde laagje en een béchamelsaus en in de oven gegratineerd. Fazant Anatole Demidoff (1802-1870) was een schatrijke aristocraat dank zij mijnen in de Jeral. Hij trouwde met Mathilde Bona parte, nicht van Napoleon. Hij wou status, zij geld en het was een zeer slecht huwelijk. Na zes jaar had Mathilde er genoeg van en vestigde ze zich met haar minnaar in haar geliefde Parijs. Anatole had zich een vorstelijke villa aangemeten in San I Jonato bij Florence, en werd zelfs tot Prins van San Donato verheven, llii mocht dan wel een slecht echtgenoot zijn geweest, die zijn vrouw openlijk brutaliseer de, maar verder was hij een man van smaak. Hij bracht een schitterende kunstcollectie bij elkaar, met o.a. werken van Del acroix en Ingres, nu grotendeels in Engels bezit. En hij hield van een goede tafel. Zijn naam be hoort bij een beroemd gerecht uit de haute cuisine: Fazant la Démidoff. w WINA BORN, culinair publiciste

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9