Invasie Haïti is ophanden Buitenland Brand in Bangkok: 3.000 daklozen Boutros Ghali: Bemiddeling mislukt VS: Embargo Klein-Joegoslavië scherper en moslims wapens geven Jgerije sluit grens met Aartsvijand Marokko VS nemen meer Cubanen op 'Domoj', 'Naar huis' gaan vandaag de laatste Russische militairen OENSDAG 31 AUGUSTUS 1994 AFP Agrncc Fr.ince Prcssc ANP Algemeen Ncdcil.nuE. PtnbtMUI AP* MndlW Pr«s DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press Inteer Cel voor neo-nazi's Maagdenburg maagdenburg Drie Duitse neo-nazi's hebben gisteren gevange nisstraffen van 27 maanden tot drie jaar gekregen voor hun aan deel in de 'jacht op buitenlanders' in de voormalig Oostduitse stad Maagdenburg ruim drie maanden geleden. De 21- tot 23- jarige veroordeelden achtervolgden op Hemelvaartsdag samen met een aantal andere rechts-extremisten een groep Afrikaanse vluchtelingen. Dat leidde tot enorme rellen. Hoge nood kost bejaarde het leven Salzburg Haar hoge nood is een bejaarde vrouw noodlottig ge worden. Omdat alle toiletten waren bezet, zocht de Duitse een plekje in het struikgewas aan de rand van een afgrond. De 80-ja- rige gleed uit en stortte dertig meter naar beneden. Het ongeluk gebeurde gisteren tijdens een uitstapje in de buurt van het Oos tenrijkse stadje Sint-Gilgen. Diplomaten weg uit Pakistan en India Islamabad Pakistan heeft de Indiase consul in Karachi gisteren (tot ongewenst persoon verklaard. Als represaille heeft India een Pakistaanse diplomaat uitgewezen. De Pakistaanse hoofdstad Is lamabad beschuldigt de Indiase consul van spionage en heeft hem een week de tijd gegeven het land te verlaten. Ook zijn Pakistaanse collega krijgt nog een week om zijn biezen te pak- Propaganda uit schoolboeken Rusland Imoskou Driejaar nadat de Leninbeelden uit de lokalen ver dwenen, hebben de Russische schoolkinderen nu de beschik king over nieuwe schoolboeken die vrij zijn van communistische propaganda. De Sovjet-versie van de geschiedenis, een melange .yan leugens en verdraaiingen, werd meteen na het ineenstorten Van de Sovjetunie in 1991 overboord gegooid, maar er zijn nu pas nieuwe schoolboeken uitgebracht. Zuivere heroïne kost 13 levens Vew york Dertien drugverslaafden zijn in de afgelopen week in Manhattan, New York, overleden door het gebruik van zuivere heroïne. Volgens de politie in New York is de oorzaak een partij Wij wel onversneden heroïne die in Zuid-Manhattan onder de naam 'China cat' wordt verkocht. De zuivere heroïne (94 pro- bent) is uiterst gevaarlijk voor ongewaarschuwde gebruikers. larine ziet zeehond als onderzeeër hocKHQLMDe Zweedse marine heeft aan het begin van de ja tten '90 spoken nagejaagd: daar waar de admiraals dachten Rus- kische onderzeeërs op het spoor te zijn blijken ze nu de geluiden Iran zeeleeuwen of zeeotters op hun sonar te hebben opgevan gen. Klopjachten op de vermeende indringers leverden echter niets op. De sonar bleek 'in de war' door de geluiden van de die- JTonnen vis in Stille Oceaan gedumpt' juneau Volgens een onderzoeksbureau heeft de Amerikaanse ^isindustrie het afgelopen jaar meer dan 335 miljoen kilo con- Jumptievis in het noordelijke deel van de Stille Oceaan over boord gegooid. Vooral de grote visfabrieksschepen maken zich ban deze verspilling van voedsel schuldig, wordt in een onder zoeksverslag gezegd. Militaire actie tegen de junta in Haïti is gisteren dichter bij gekomen, nadat secretaris-generaal Boutros Ghali van de Verenigde Naties heeft gezegd dat hij zijn bemidde lingspogingen als mislukt beschouwt. De Verenigde Sta ten en hun Caribische bondgenoten waarschuwden de Haïtiaanse militairen op een top in de Jamaicaanse hoofdstad Kingston dat een invasie ophanden is. Protest tegen VN-congres in Cairo groeit KINGSTON-NEW YORK Rtr-AFP ,,Onze regeringen zijn vastbe sloten alle maatregelen te ne men om onder het mandaat van de Veiligheidsraad van de VN het democratische proces in Haïti te herstellen", zo luidde een officiële verklaring van functionarissen van de Verenig de Staten en de elf landen van de Caribische Gemeenschap (Caricom). Barbados, Trinidad, Antigua, de Bahama's, Guyana, Jamaica en Belize hebben in middels hun deelname aan een invasie toegzegd. De deelnemers aan de top spraken nogmaals de hoop uit dat de militaire heerser van Haïti, generaal Raoul Cedras, bereid zal zijn af te treden ten gunste van Jean-Bertrand Aristi- de, de wettig gekozen president, die in september 1991 bij een coup werd afgezet. De V-raad stemde een maand geleden in met resolutie 940, waarin alle middelen mogelijk zijn om de militairen weg te sturen. Volgens een hoge Amerikaan se functionaris begint de inter ventiemacht binnenkort te trai nen in Puerto Rico. Daarbij zul len naar verwachting tiendui zend man betrokken zijn, voor het merendeel Amerikanen. Boutros Ghali kondigde giste ren aan dat hij afziet van verde re bemiddeling om een vreed zame oplossing voor de Haïti aanse crisis te vinden. Zijn be sluit is het gevolg van de mis lukte missie van de Zweedse VN-gezant Rolf Knutsson, die vorige week met lege handen terugkeerde van besprekingen met de Haïtianen. Boutros Gha li zal zijn bemiddelingspogin gen slechts hervatten indien de Veiligheidsraad het hem uit drukkelijk vraagt, of als de situa tie plotseling verandert. ,,Of er nu een invasie zal volgen, hangt af van de groep staten die een mandaat heeft gekregen om in te grijpen", zei hij. De Veiligheidsraad beschul digde de junta ervan opnieuw een vreedzame oplossing van het conflict af te wijzen. De moord zondag op pater Jean- Marie Vincent, een naaste vriend van Aristide, 'toont eens te meer dat het gewelddadige klimaat in Haïti onder het ille gale regime steeds slechter wordt', aldus de Russische voor zitter Joeli Vorontsov. Vincent werd voor zijn huis in Port-au- Prince doodgeschoten, volgens waarnemers door een van de paramilitaire groepen onder verantwoordelijkheid van het militaire bewind. Een rechtbank in de Egyptische hoofdstad Cairo heeft gisteren het verzoek van enkele promi nente moslims om de VN-be- volkingsconferentie in strijd te verklaren met de Egyptische wet, niet in behandeling geno men. De rechtbank acht zich niet bevoegd over deze kwestie een uitspraak te doen. Het besluit van Egypte om van 5 tot 13 september op zijn grondgebied de bevolkingscon ferentie van de Verenigde Na ties te laten houden, heeft tot felle protesten geleid van con servatieve moslims. De tegen standers menen dat de confe rentie 'erop is gericht besluiten te nemen die in strijd zijn met de islam', vooral op het gebied van geboortenbeperking. Ze hebben ook moeite met andere aanbevelingen die de conferen tie volgens hen zal doen op het gebied van 'de liberalisering van seksuele relaties, homoseksuali teit en abortus'. De groeiende ophef over de conferentie heeft al geleid tot enkele afzeggingen. Zowel Saudi-Arabië als Sudan, die bei de worden geregeerd door zeer streng islamitische regimes, heeft laten weten niet te zullen komen. De Sudanese regering riep andere landen op ook ver stek te laten gaan. Ook de Turkse premier (giller heeft haar voorgenomen bezoek aan Cairo afgezegd. Zij heeft het 'te druk met de voorbereidingen voor het begin van het parle mentaire jaar begin september'. Ook de premier van Bangla desh, Begum Khaleda Zia, heeft afgezegd. Bangladesh stuurt wel een delegatie van ambtenaren. Maleisië heeft laten weten wel te zullen komen, maar een anti abortus standpunt te zullen in nemen. Bangkok Twee bewoners van de Bangkokse wijk Klong Toey zoeken tussen de resten van hun huis tegen beter weten in naar hun bezittingen. Een brand die gisteren in de wijk woedde, heeft zo'n zeshonderd wonin gen verwoest en drieduizend mensen dakloos gemaakt. Behalve een reddingswerker, raakte niemand ge wond. Het vuur raasde als een fakkel door de arme woonwijk. Omdat veel huizen van hout zijn en dicht op elkaar zijn gebouwd, konden de vlammen ongestoord en razendsnel hun verwoestende gang gaan. FOTO REUTER APICHART WEERAWONG \erhouding nadert absoluut dieptepunt Stroom vluchtelingen houdt aan J^bBAT-ALGIERS DPA-Rtr-AFP betrekkingen tussen Marok- en Algerije zijn gisteren het 231'ëptepunt genaderd, nadat Al- 436 rije opdracht had gegeven tot i 'totale sluiting' van de grens l^et het buurland. Algerije rea- ^^ert daarmee op het besluit |n Marokko afgelopen vrijdag een visumplicht in te voe- voor burgers van het lordafrikaanse buurland en Tisen van Algerijnse afkomst, [erijnen die al in Marokko lijven, moeten zich bij de litie melden. 'e oplopende spanning blijkt Algerijnse regering en haar svijand, het Islamitische Idingsfront (FIS), enigszins lkaars armen te drijven. Het waarschuwde Marokko voor slechte behandeling van on landgenoten' en de visum- |cht. onderhuids sluimerende nningen tussen de twee ordafrikaanse landen kwam de oppervlakte toen giste- twee Spaanse vakantiegan- rankrijk zet 20 Imdamentalisten et land uit JUS HANS GERTSEN JtRESPONDENT Jnkrijk heeft vanochtend ■ntig Algerijnse moslim-fun- |bientalisten het land uitgezet, t gaat om twintig van de 26 idamentalisten die enkele -jken geleden in afwachting h hun mogelijke uitzetting isarrest kregen opgelegd in _D voormalige kazerne in het lordfranse plaatsje Folem- gers in de foyer van hun hotel in Marrakech werden doodge schoten. Twee daders de ene van Algerijnse, de andere van Marokkaanse afkomst zijn in Fez aangehouden. De derde wist naar Algerije te ontkomen. Ook zijn twee andere mannen opgepakt en is een wapenarse naal ontdekt. Gisteren werd op nieuw een hoeveelheid wapens gevonden, nu in de grensplaats Oujda. Maandag moest het cen traal station van Rabat korte tijd worden ontruimd na een bom melding. MIAMI HANS DEBRUUN CORRESPONDENT De Verenigde Staten zijn bereid de komende tijd veel meer Cubanen een visum te verlenen. In een poging de Cubaanse leider Fidel Castro ertoe te bewegen de stroom Cubaanse bootvluchtelingen af te remmen, zou Washington 20.000 visa willen verstrekken; vorig jaar waren dat er maar 2.700. De Amerikanen zullen dit aanbod doen tijdens het topoverleg over het vluchtelingenprobleem met Cubaanse functionarissen, dat morgen in New York begint. Castro heeft steeds beweerd dat de weigering van de VS om meer Cubanen legaal te laten im migreren de hoofdoorzaak is voor de massale exodus van Cubanen van de laatste weken. De Cubaanse regeringskrant Granmci schreef giste ren dat het voor de Amerikanen nu tijd is 'hun gezond verstand te gebruiken'. De gesprekken in New York moeten volgens het blad 'de oude vooroordelen en vijandige houding afschudden'. Cuba wil dat op het overleg in New York ook over het opheffen van het economische embargo van de VS tegen Cuba wordt gesproken. Maar Was hington weigert dat. De stroom Cubaanse bootvluchtelingen is gis teren weer drastisch toegenomen. In minder dan een etmaal werden 1.234 mensen door de Ameri kaanse kustwacht uit zee opgepikt. Slecht weer hield de Cubanen enkele dagen aan de kant, maar nadat de storm was gaan liggen, kozen op nieuw velen voor de vlucht naar de vrijheid. De kustwacht verwacht dat het aantal vluchtelingen de komende dagen opnieuw zal groeien. Tot nog toe hebben deze maand al 19.000 Cubanen hun land via zee verlaten. NEW YORK-SARAJEVO Rtr-DPA-AFP De Verenigde Staten willen nog deze week bij de Verenigde Na ties een resolutie indienen die zowel het embargo tegen Klein- Joegoslavië (Servië en Monte negro) verscherpt als het wape nembargo voor de Bosnische moslims beëindigt. Dat meld den VN-bronnen gisteren. Aan vankelijk werd de stap van de VS pas half oktober verwacht. Dat ze die nu al nemen, komt doordat de Bosnische Serviërs afgelopen weekeinde in een re ferendum massaal het interna tionale vredesplan voor Bonsië- Hercegovina verwierpen Rusland liet al doorscheme ren tegen de opheffing van het wapenembargo te stemmen. Als dat echt gebeurt en de VS daar door geen meerderheid krijgen voor hun resolutie in de VN- Veiligheidsraad, dan wil Was hington stoppen met de contro le op de naleving van het wape nembargo tegen de moslims in Bosnië. De Amerikaanse president Clinton dreigde de Bosnische Serviërs de afgelopen tijd met afschaffing van het wapenem bargo na 15 oktober, tenzij ze vóór die tijd het vredesplan aanvaarden. De Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Frankrijk en Duits land stelden samen met Rus land in de zogeheten contact groep voor Bosnië het vredes plan op. De westerse landen aarzelen echter met een verlich ting van het internationale eco nomische embargo voor Klein- loegoslavië. Zij willen eerst dat de Servische president Slo bodan Milosevic akkoord gaat met een internationale controle Een Russische erewacht staat voor de laatste keer opgesteld in Berlijn. Vandaag keerden de laatste militairen naar huis terug. FOTO EP A ANDREAS AL TWEIN iet Franse ministerie van 9 nenlandse zaken maakte de ketting vanmorgen via een rt communiqué bekend. Naar Ik land de vermeende sym- Ihisanten en leden van het Is- nitisch Reddingsfront zijn irr^rgebracht, is niet bekend. tTBr ''jto onwaarschijnlijk dat ze HQPpr Algerije zijn overgebracht, ilukldat de fundamentalisten ior ar niet zeker zijn van hun le- j 9> Een woordvoerder van het P a nisterie weigerde vanmorgen lioriercommentaar- zes overige bewoners van 51 voormalige kazerne in |embray blijven, zoals het mi- röTierie het stelt, 'onder het toe- ^ht dat nodig is om de open- H|e orde te garanderen'. DEN HAAG-BERLUN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Voorjaar 1994. Russische militairen vertrekken van hun luchtmachtbasis in de Oostduitse deel staat Mecklenburg-Voorpommeren. Duizenden Duitsers zijn gekomen en wensen de soldaten het allerbeste. „Vroeger, toen de vriendschap ver plicht was. wilden we niks met ze te maken heb ben. Maar die laatste anderhalf jaar he"bben we ze leren kennen. Het zijn gewoon beste mensen en nu hebben we met een aantal echte vrienschaps- banden opgebouwdzei een Oostduits echtpaar over het vertrek van de Russen. Er is heel veel veranderd de laatste paar jaar. Na tuurlijk zijn de Oostduitsers blij dat de Russen weg zijn en natuurlijk zijn ze niet vergeten hoe de Oostduitse troepen, met Sovjettanks in de rug, in 1953 de opstand neersloegen. Even vanzelfspre kend denken ze vol walging terug aan die 13de augustus 1961 toen Walter Ulbricht van de Sov jet-leider Chroesjtsjov de bouwvergunning kreeg voor de Muur, in DDR-jargon steevast 'anti-fas cistische beschermwal' genoemd. En de Westber- lijners zijn niet vergeten dat in 1948 Moskou pro beerde het vrije deel van de stad te wurgen door een blokkade. Maar de haat van toen is verdwe nen. 'Domoj', 'Naar huis', gaan vandaag de laatsten van de 550.000 Russische militairen en burgers die op het moment dat de Muur in 1989 viel nog in de DDR waren. De paradepas zit er muurvast in, de gala-uniformen en de medailles zijn ge poetst en de fanfares zullen schetteren. Het is het einde van de bijna 50-jarige aanwezigheid van Russische troepen op Duits grondgebied. Jeltsin had er de voorkeur aan gegeven samen met de voormalige geallieerden, de Fransen, de Britten en de Amerikanen, een pompeus afscheid te vieren. Maar de drie westelijke mogendheden voelden daar niks voor en leltsin zag in dat hij dat ook de herenigde Duitsers, voorop zijn vriend Helmut Kohl, niet aan kon doen. Net zo goed als Kohl zich realiseerde dat hij de Russen niet kon afschepen met een tweederangs afscheid. Kohl heeft steeds gezegd dat er een historisch verschil is tussen de rol die de drie westelijke machten na de oorlog in West-Duitsland en na tuurlijk Berlijn hebben gespeeld en die van de Russen in de DDR. Daarom worden vandaag de Russen uitgezwaaid en komen de anderen ruim een week later aan de beurt. Jeltsins laatste opperbevelhebber in de ex-DDR, generaal Matjew Burlakow, heeft het er moeilijk mee gehad. Hij liet geen gelegenheid voorbij gaan erop te wijzen dat het de Russen waren geweest die Berlijn van de nazi-terreur hadden bevrijd en dat daarbij maar liefst 650.000 soldaten op Duits grondgebied waren gesneuveld. Bonn heeft be loofd de erebegraafplaatsen en de gigantische monumenten in stand te houden. Op 21 april 1945 hadden de eerste soldaten van het Rode l.eger de buitenwijken van Berlijn be reikt. maar het duurde nog meer dan twee weken voordat het laatste, zinloze nazi-verzet was ge broken en de vlag met hamer en sikkel op de uit gebrande Rijksdag kon worden gehesen. Op 1 juli arriveerden de eerste Amerikanen en kort daarop werd, zoals in 1944 was afgesproken, de stad, net als Duitsland, verdeeld in sectoren. Later kregen de Fransen ook hun deel. Drie keer is het echt spannend geweest. De eerste keer toen de geallieerden in 1948 met een giganti sche luchtbrug antwoordden op de Sovjetrussi- sche blokkade, vijf jaar later toen de opstand in de DDR werd neergeslagen en in 1961 toen de Muur werd gebouwd. I let waren drie pogingen van Moskou om West-Berlijn, die lastige, kapita listische luis in de communistische pels te ver morzelen. Maar drie keer luidde het antwoord van het vrije Westen, de Amerikanen voorop, dat dit democratische bastion zou worden verdedigd. Tegelijkertijd werd Moskou duidelijk gemaakt dat de aspiraties van het Westen niet verder gingen. Het duurde tot 1970 voordat de Russen dit ook werkelijk begrepen en dat begrip resulteerde in het vier-mogendhedenakkoord. Daarna is het ei genlijk nooit meer echt spannend geweest in de gedeelde Duitse hoofdstad tot die avond van de negende november 1989 toen de Muur viel. Nadat de soldaten van het Rode Leger hun Grote Vaderlandse Oorlog, zoals de Tweede Wereldoor log in Rusland wordt genoemd. 49 jaar geleden met de verovering van Berlijn hadden bekroond, rollen ze de laatste vaandels op. Ze kwamen als overwinnaars, maar menige Rus ziet het vertrek als een nederlaag. Moedertje Rusland is en blijft echter trots op haar soldaten, maar een zekere toekomst kan zij ze niet bieden. van de door hem uitgeroepen boycot van de Bosnische Ser viërs. De Bosnische moslimpre sident Alija Izetbegovic liet al eerder weten dat opheffing van het wapenembargo tegen de moslims volgens hem niet no dig is. Ze weten het embargo volgens hem goed genoeg te omzeilen om toch wapens te kunnen kopen. Izetbegovic is bang dat bij opheffing de VN militairen zich uit Bosnië terug trekken en dat Serviërs de mos lims zullen aanvallen. VN-hulporganisaties sloegen gisteren alarm over de 'ontstel lende' toestanden in vluchtelin genkampen in Krajina, een door Serviërs gecontroleerde regio in Kroatië. Rond dertigduizend moslims ontvluchtten Bihac toen het Bosnische leger een einde maakte aan de rebellie van de regionale leider Abdic. Bhutto welkom in Gazastrook JERUZALEM Rtr De Israëlische minister Peres (buitenlandse zaken) heeft gis teren gezegd dat Israël de Pakis taanse premier Benazir Bhutto toestemming zal geven om de Gazastrook te bezoeken als zij dat wenst. Peres verklaarde te genover de legerradio dat hij met PLO-leider Arafat had afge sproken dat Bhutto op korte ter mijn een bezoek kan brengen aan de Gazastrook. Premier Rabin zei maandag al dat Bhutto welkom is, maar dat ze haar bezoek wel op een or dentelijke manier moet aanvra gen. Bhutto kondigde eerder deze week aan zondag naar Ga za te willen gaan, maar ze an nuleerde het bezoek toen bleek dat ze Israöls permissie nodig had. Pakistan heeft Israël niet officieel als staat erkend. Smokkelaars uranium gepakt in Boedapest boedapest-mokou De Hongaarse politie heeft gis teren twee mannen gearres teerd toen zij twee kilo radioac tief materiaal trachtten te ver kopen. Aangenomen wordt dat het om uranium uit Rusland gaat. De twee Hongaren werden in de kraag gevat toen zij op de parkeerplaats van een hotel in de Hongaarse hoofdstad Boeda pest het kernmateriaal wilden verkopen voor 80.000 dollar (140.000 gulden). Uit een chemische fabriek in het Russische Tamkov is giste ren een capsule met 4,5 gram radioactief cesium-137 gesto len.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5