Politietop is doelwit van inbraken tui; tructuur van MAVO en Ü'aBO moet heel anders mo\\ Wat een leuke baan is ditik oef helemaal niks te doen' Binnenland 'Saskia, we komen je vannacht verwennen Niets menselijks is haar vreemd Ministerie haalt rekensom over AOW onderuit Couzy overweegt ontslag als 'paars' te veel snoeit Plan van rekeningrijden opnieuw van stal gehaald ven van crematorium overhit 31'l-thovenDe brandweer van Bilthoven is gisteren uitgerukt Jiaar het plaatselijke crematorium Den en Rust. Daar was de oven oververhit geraakt, waardoor het isolatiemateriaal vlam preigde te vatten. Directeur S. Tap vermoedt dat de temperatuur Yo hoog was opgelopen doordat de overledene nogal corpulent was. De oven koelde vanzelf weer af. [kMotorrijders verongelukt op circuit Rissen Op het motorcircuit van Assen zijn maandag een 27-jari- S1~ ;e man uit Velden en een 31-jarige uit Horst verongelukt. De j n' wee, lid van een Limburgse motorclub, hadden rijvaardigheids- iroeven gedaan en waren begonnen met het 'vrij rijden'. Door len ongelukkige manoeuvre knalden de motoren op elkaar. De jestuurders waren op slag dood. or ^■Jongens achter cirkel in graanveld ,ssen Het raadsel rond de mysterieuze cirkel in een graanveld lij het Drentse Bovensmilde/Witten is opgelost. Twee jongens lit Bovensmilde meldden zich gisteren bij de Drentse Courant ls de scheppers van de volmaakt ronde cirkel. Het fenomeen iracht de Nederlandse wetenschapswereld in rep en roer. Alom rerd gedacht aan UFO's. „Het was slechts een kwestie van een looi veld zoeken, op een bepaalde plaats een paaltje in de rond slaan, er een touwtje aan vastbinden en vervolgens dik ee uur rondlopen", aldus een van de jongens. I hternationaal bellen zondag goedkoper Tdi£R haag» PTT Telecom geeft zondag 30 procent korting op tele- oneren naar het buitenland. Het is de tweede keer dit jaar dat 'TT Telecom dat doet. De vorige korting werd gegeven op Va- lerdag. De acties, die het bedrijf de komende tijd waarschijnlijk al herhalen, zijn bedoeld om het internationaal telefoneren te timuleren. De actie duurt van 00.00 uur tot 24.00 uur en geldt lok voor de daltarieven en voor internationaal verkeer vanuit te- ifooncellen en via Greenpoint. dDpvang junks niet in villawijk Maastricht Het opvangcentrum voor drugverslaafden in de ,r Maastrichtse villawijk Sint Pieter is van de baan. Dat heeft de (resident van de rechtbank sector bestuursrecht gisteren be- aald. De vereniging 'Leefbaarheid Sint Pieter' is zeer ingeno- len met het besluit. Zij had het geding tegen het gemeentebe- tuur aangespannen omdat het bestemmingsplan de vestiging an een opvangcentrum niet toestaat. Het pand waar het op- angcentrum had moeten komen en wat onlangs grotendeels af- irandde, is volgens de rechtbankpresident nog steeds een be- irijfsgebouw. DA-blad geeft Brinkman trap na /are^EN haag Zowel voor het CDA als voor hemzelf was het beter eweest als Elco Brinkman al veel eerder was opgestapt als ffac- zrijv eleider. Dat schrijft de redactie van het CDA-blad CDActueelin et zojuist verschenen nummer. De redactie laat weten het jam ier te vinden, 'dat Brinkman niet zelf, en in een vroeger stadi- ime m, tot aftreden heeft besloten 'res h Schietpartij in Nieuwegein ieuwegein In Nieuwegein heeft zich gisteravond een wilde chietpartij voorgedaan. Na een achtervolging heeft de politie Nee schutters aangehouden. Hoeveel mensen bij de schietpartij raren betrokken en wat de toedracht was, is nog niet bekend, en van de arrestanten bleek lichtgewond door een schamp- ïhot in zijn rug. jg onifnissie in advies aan minister: n aansluiting tussen iVO en VBO op vervolgoplei- [tgen en de arbeidsmarkt te rbeteren, moet de structuur deze onderwijssoorten snel drastisch worden aangepast, ok1n n'euwe °Pzet vervallen vrije vakkenpakketkeuze en bestaande niveaus (A,B,C en In plaats daarvan komen er leerwegen. Binnen die leer- gen kunnen leerlingen van MAVO als VBO nrbereidend beroepsonder- s) kiezen voor de sectoren hniek, dienstverlening, eco- nie en landbouw. Het ver- il tussen de leerwegen wordt )aald door de mate van theo- of praktijkgerichtheid, agepit adviseert een commissie, nd^er leiding van oud-minister t onderwijs en oud-werkge- svoorzitter C. van Veen. Mi- 'öltgens, 'de trouwe schildknaap van Kok', neemt afscheid nister Ritzen van onderwijs stel de de commissie vorig jaar in met de opdracht een oplossing' aan te dragen voor de aanslui tingsproblematiek. Ruim een half miljoen leerlin gen zit op een MAVO of een VBO-school. Dat is bijna twee derde van alle leerlingen in het voortgezet onderwijs. Volgens de commissie heeft de huidige opzet ertoe geleid dat diploma's en onderscheiden niveaus in waarde zijn aangetast. De kans dat MAVO- en VBO-gediplo- meerden in het vervolgonder wijs slagen is ongeveer fifty-fifty en in de helft van de gevallen gaat dat gepaard met vertra ging, zo constateerde de com missie. Staatssecretaris Netelenbos van onderwijs, die het rapport in ontvangst nam, wil voor 1 ja nuari haar reactie op het advies aan de Tweede Kamer geven. n Nederlands Persbur arnhem »gpd Gaat het om een uit de hand gelopen studentenfeest of zijn er in een slaapzaal van het Duitse legerkamp Vogelsang eind vorig jaar grenzen overschreden? Die vraag moet de Militaire Kamer van de Arnhemse rechtbank de komende weken beantwoorden in de strafzaak te gen vijf voormalige cadetten van de Ko ninklijke Militaire Academie (KMA). Volgens het Openbaar Ministerie heb ben de gedagvaarde ex-cadetten 'zich opzettelijk oneerbaar gedragen' tijdens de oefening 'Peiper' in Duitsland door zich in de slaapzaal, in aanwezigheid van vier vrouwelijke collega's, uit te kleden. Daarbij zijn kreten als 'kleine seksdwerg' en 'Saskia we zullen je vanacht eens ko men verwennen' gebezigd. Ook de zoge noemde 'pijpleidingstand' (naakt achter elkaar staan) en het 'moonen' (elkaar de broek van de kont trekken) zou in prak tijk zijn gebracht. Tijdens het verhoor gisteren van 21 door de verdediging opgeroepen getui gen, werd duidelijk dat vooral de 'pijplei dingstand' en het 'moonen', ingeburger de begrippen op de KMA zijn. Het 'moonen' wordt door studenten zowel binnen als buiten de academie-gebou wen regelmatig in praktijk gebracht. Duidelijk werd dan ook dat het proces in feite gaat over de waarden en normen die binnen het cadettencorps worden gehanteerd. Waar houdt de lol op en be gint de intimidatie van vrouwelijke ca detten. Volgens generaal-majoor P. Mes- serschmidt, gouverneur van de KMA, hebben de vijf de gangbare normen overschreden. Van de mannelijke cadetten die aan wezig waren op het 'feestje' in de slaap zaal verklaarde het merendeel gisteren niet echt onder de indruk te zijn geraakt van de gebeurtenissen. Wel zijn er gren zen overschreden. Om te voorkomen dat de aandacht van de 'lolbroeken' zich op hen concentreerde, hadden ze niet inge grepen. Voor de vier vrouwen in het ge zelschap gold hetzelfde. Slechts een van hen verklaarde zich bedreigd te hebben gevoeld. „Het leek wel of de vijf in een trance raakten. Ik was bang en ben toen op mijn buik in de slaapzak gaan liggen. Ik durfde niet eens naar het toilet." Op 19 september wordt de behande ling van de strafzaak voortgezet. Dan zullen ook de vijf ex-cadetten worden gehoord. Tot nu toe hebben zij gewei gerd een verklaring af te leggen. Gisteren kondigden zij aan zich niet langer te be roepen op hun zwijgrecht. Criminelen zoeken waarschijnlijk informatie De top van politie en justitie in Amsterdam lijkt en masse het slachtoffer te zijn geworden van inbraken en pogin gen daartoe. De inbraken zijn vermoedelijk het werk van criminele organisaties die op zoek zijn naar informatie over onderzoeken. De reeks inbraken bij de hoogge plaatste misdaadbestrijders is uniek in de Nederlandse geschiedenis. den haag gpd De afgelopen maand is ingebro ken in de woning van de Am sterdamse procureur-generaal mr. R. van Randwijck. Ook werd geprobeerd in te breken bij hoofdofficier van justitie mr. H- Vrakking, chef van de Amster damse recherche B. Weiten en bij W. Woelders, de nieuwe chef van het Interregionaal Recher che Team Amsterdam/Amstel- land en Gooi en Vechtstreek. Bij procureur-generaal Van Randwijck werden papieren ge stolen. De Utrechtse officier van justitie P. van der Molen, die de inbraken onderzoekt, wil niet zeggen wat voor papieren het waren. Vorige week werd bekend dat ook uit de woning van de Am sterdamse officier mr. J. Valente een computer en diskettes wa ren gestolen. Daar zou echter geen relevante informatie over lopende onderzoeken op heb ben gestaan. Vermoedelijk is de IRT-top het doelwit van crimi nele organisaties die op jacht zijn naar informatie over onder zoeken. Inmiddels is het hele Amsterdamse parket onder zocht op "afluisterapparatuur. Al eerder dit jaar was de Am sterdamse politie-top het slachtoffer van criprinele orga nisaties. De telefoon van de Amsterdamse politie en recher che werd afgetapt door crimine len, vermoedelijk bijgestaan door PTT-beambten. De scha kelkasten, waarop hoge functio narissen van de Amsterdamse politietop zijn aangesloten, wer den gesaboteerd. Vanaf dat moment heeft de Amsterdamse politie maatrege len genomen om het afluisteren door criminelen te bestrijden. Afgelopen zomer werden de korpsleden en chefs van de Am sterdamse politie uitgerust met de GSM-telefoon van de PTT die moelijk af te luisteren is. De schakelkasten worden nu regel matig gecontroleerd. Bovendien kregen politiemensen te horen dal ze voortaan geen gevoelige informatie per telefoon mogen uitwisselen. Omdat ze onvoldoende op de hoogte is van het onderzoek, wil minister van justitie W. Sorgdrager geen commen taar geven. Naar verwachting hebben de procureurs-generaal in hun reguliere overleg van gis teren over de situatie gespro ken. bruinisse» Steunend op een kruk legde koningin Beatrix gisteren een bezoek af aan Schouwen Duiveland. De koningin had tijdens het sporten een blessure opgelopen, zo liet de Rijksvoorlichtingsdienst weten. Bij welke sport wilde de woordvoerder niet zeggen. FOTO ANP RAYMOND RUTTING Heibel op EZ over registratie geboorteland den haag anp Op het ministerie van economi sche zaken is beroering onder het personeel ontstaan wegens de verplichte registratie van het eigen geboorteland. De EZ-me- dewerkers zijn erop tegen dat hun ministerie gaat registreren wie van zijn medewerkers als al lochtoon kan worden aange merkt. De registratie gebeurt op grond van de Wet bevordering evenredige arbeidsdeelname al lochtonen, die bedoeld is om meer allochtonen aan het werk te krijgen. In het personeelsblad maakt de dienstcommissie van de di rectie Wetgeving en andere juri dische aangelegenheden princi pieel bezwaar tegen deze ver plichting. Voorzitter C. Meer- tens: „Wij vinden dat iemands etnische herkomst EZ niets aan gaat. Daar komt bij dat die op naam gestelde gegevens in ver keerde handen terecht kunnen komen. Bovendien ben je hier aangenomen op grond van je kwaliteiten. Het stempel alloch toon werkt alleen maar stigma tiserend." Economische Zaken doet echter wat de wetgever eist. Alle werkgevers met meer dan 35 personeelsleden hebben de re gistratieverplichting, aldus een woordvoerster van de directie Minister Wijers heft omstreden pensioen-NV op den haag gpd De omstreden pensioen-NV van minister Wijers (economische zaken) op het Antilliaanse ei land Bonaire is met onmiddel lijke ingang opgeheven. Premier Kok zei dat naar aanleiding van de ophef die is ontstaan over de pensioenregeling van de D66- bewindsman. Wijers wil daar mee 'elke schijn vermijden dat de minister uit zou zijn op een belastingvoordeel', aldus zijn woordvoerder. Gisteren plaatste fiscalist Vreugdenhil vraagtekens bij de belastingmoraal van Wijers. Volgens dit oud-CDA-kamerlid koos de minister voor de 'Antil- lenroute' om in de toekomst een belastingvoordeel te beha len. Wijers ontkende laakbaar te hebben gehandeld, maar heeft nu toch maar zijn zakelijke en pensioen-NV op Bonaire opge heven en omgezet in twee Ne derlandse BV's. Nu de pen sioenrechten van Wijers niet al leen fiscaal maar ook juridisch in Nederland zijn verzekerd, vervalt de mogelijkheid te profi teren van gunstiger Antilliaanse belastingtarieven. den haag gpd Bejaarden met een aanvullend pensioen van 30.000 gulden hoeven geen 10 tot 35 procent van hun koopkracht in te leveren. Berekeningen van de Nederlandse Bond van Pensioenbelangen (NBP) en de oude renbond ANBO kloppen niet, zo liet een woordvoerder van minister Zalm (financi ën) gisteren weten. Het ministerie van financiën wijst erop dat het Centraal Planbureau (CPB) vorige week nog bekendmaakte dat de betrokken groep er twee procent per jaar in koop kracht op achteruit gaat. Bij AOW plus pen sioen van totaal 50.000 gulden per jaar, komt dit neer op 1000 gulden per jaar. De CPB-berekeningen gingen echter nog uit van het regeerakkoord zonder nader be leid. Vanuit Sociale Zaken werd eind vorige week gemeld dat de koopkrachtdaling on geveer zal worden gehalveerd door beleid dat het kabinet nog ontwikkelt en een ho gere economische groei. De koopkrachtda ling zal daarmee hoogstens 500 gulden per jaar worden. De NBP liet weten dat de koopkrachtda ling, die gemeten was over de hele kabi netsperiode, wordt veroorzaakt door wijzi gingen in de ziektekosten van bejaarden en doordat ze niet profiteren van een belas tingverlaging die het kabinet heeft beloofd. „Dit is typisch een verhaal van een belan gengroep die nog even snel wil scoren", al dus een betrokkene op Financiën. De Stichting voor Ondernemingspen sioenfondsen (OPF) schrijft in een brief aan het kabinet dat bezuinigingen op pensioe nen of AOW tot werknemers duurder maakt. Elke ingreep veroorzaakt hogere premies voor pensioen of aanvullend pen sioen. De pensioenfondsen hebben geen reserves om dergelijke bezuinigingen op te vangen. den haag gpd-anp anecdotes geen gebrek bij afscheid van PvdA-fractie- >rzitter Thijs Wöltgens, de uwe burgemeester van zijn loorteplaats Kerkrade. „Thijs al in 1986 een voorstander de vierdaagse werkweek, enige praktische bezwaar dat hij dan zelf van drie r vier dagen zou moeten i", memoreerde premier gisteren onder ingehouden 'innik op de druk bezochte iptie in de centrale hal van Tweede-Kamergebouw. ,an de vertrekkende politicus deze ironische opmerking id besteed. Wöltgens heeft nooit verzet tegen het igo van een relaxed politicus, aangetreden als fractievoor- er van de PvdA in 1989, aide hij blijmoedig door de idelgangen: „Wat een leuke n is dit. Ik hoef niets te Tl!" pottend met zijn weloverwo- beslissing het leven voor eerste centrum-linkse kabi- sinds Den Uyl niet al te eilijk te maken, zei hij in tember 1993 tegen het dag- Trouw: „Brinkman kon, een positie te vestigen als politiek leider van het CDA, niet de trouwhartige schildknaap van dit kabinet zijn, zoals ik." Het kabinet Lubbers-Kok heeft, mede omdat de PvdA- fractie het beleid door de bank Aantal vrouwen in Kamer op 47 den haag anp Kamervoorzitter Deetman heeft gisteren op de eerste dag na het zomerreces der tien nieuwe volksvertegen woordigers beëdigd. Zij ko men in de plaats van de par lementariërs die zijn toege treden tot het kabinet-Kok. Het gaat om vijf PvdA'ers, vier WD-Ieden en vier D66- afgevaardigden. Voor drie kamerleden van PvdA-huize betekent het een rentree in de politieke arena. Zij vielen bij de verkiezingen van 3 mei buiten de boot. Er zitten nu 47 vrouwen in de Tweede Kamer. Dat aan tal is één minder dan het re cord dat op 21 juni van dit jaar werd behaald. genomen loyaal steunde, de rit helemaal uit kunnen zitten. Dat was ook een van de belangrijk ste opdrachten die Wöltgens zichzelf in 1989 had gesteld. PvdA-prominenten als Pronk, Meijer, Van den Doel, Wolfson, Van Kemenade, veel oud-ka merleden en partijmedewerkers stonden gisteren urenlang in de rij om de 'trouwe schildknaap' die vanwege zijn vlijmscherpe analyses in 1991 nog werd ver kozen tot politicus van het jaar, de hand te drukken. Aan de stoelpoten van Kok heeft Wöltgens, lange tijd twee de man in de PvdA-rangorde, nooit willen zagen. Van de am bitie ooit het roer van Kok over te nemen, liet hij nimmer iets blijken. Toen na de WAO-be- sluiten in 1991 de positie van Kok ter discussie stond en An- dré van der Louw de dissidente Rode Hoed Groep oprichtte, wist de Limburger de gelederen in de PvdA-fractie gesloten te houden. Op het dieptepunt van de peilingen (de PvdA stond in 1992 op 24 zetels) voorspelde hij een come-back van zijn par tij, op voorwaarde dat aan het gekissebis in eigen gelederen een eind zou komen. Slechts één keer rebelleerde Ministerie ontkent dat hele legertop twijfelt king in De Volkskrant. „Wij vin den het relevant wat mensen doen en niet wat ze ooit eens gedacht hebben", zo deed een woordvoerder de zaak af. Hel voornemen van de coali tiepartners om tussen de 500 en 900 miljoen te bezuinigen op Defensie heeft wel voor buiten gewoon veel onrust gezorgd. Ook binnen de regeringscoalitie zorgt die bezuiniging voor de nodige spanningen: de WD vindt dat de uitvoering van de 'prioriteitennnota', het her structureringsplan voor het le ger, niet in gevaar mag komen. Premier Kok omschreef 'een verantwoorde uitvoering' van de Prioriteitennota vanmorgen in zijn regeringsverklaring als 'een randvoorwaarde' voor het binnenhalen van het bezuini- gingsbedrag. Naast het voorkomen van ge dwongen ontslagen vindt Couzy ook dat Nederlandse militairen die bijvoorbeeld deelnemen aan VN-operaties niet met verou derd materiaal op pad gestuurd mogen worden. Bevelhebber Couzy van de landmacht overweegt af te tre den wanneer het nieuwe 'paar se' kabinet te radicaal bezuinigt op Defensie. Couzy zou daar mee het voorbeeld volgen van de chef van de defensiestaf, ge neraal Van der Vlis, die eerder deze maand zijn functie neer legde uit protest tegen de bezui nigingsplannen van de coalitie van WD, PvdA en D66. Couzy vindt dat de inkrim ping van het leger niet gepaard mag gaan met gedwongen ont slagen. Hij wacht met zijn be slissing op een beleidsstuk van de nieuwe minister van defen sie, Voorhoeve. Doorgaans goed ingelichte bronnen bij het ministerie van defensie ontkenden vanmorgen met klem dat de voltallige leger top heeft overwogen het voor beeld van Van der Vlis te volgen en af te treden. Een woordvoer der van het ministerie wilde niet te veel woorden vuil maken aan een bericht van die strek- den haag gpd Premier Kok was een van velen die gisteren afscheid nam van PvdA-fractievoorzitter Thijs Wöltgens. Wat FOTO ANP TOUSSAINTKLUITERS er in het pakje zit dat hij Wöltgens overhandigde, is niet bekend. een vertrekkend fractievoorzit de fractievoorzitter, toen hij in datzelfde jaar vice-fractievoor zitter Leijnse liet aankondigen dat de uitkeringsrechten van bestaande WAO'ers moesten worden ontzien. Kok voelde zich daardoor volkomen over vallen. „Hier staat een gelukkig mens", hield Wöltgens de re- ceptiegangers gisteren voor. Wie mocht denken dat het bur gemeesterschap van een kleine Limburgse gemeente geen glan zende kroon op het werk van ter is, zou zich vergissen. De so ciaal-democraat: „Ik vind het sympathiek dat zoveel mensen medelijden met mij hebben, maar ik kan dit gevoel niet bij mezelf opwekken. Ik heb al 32 jaar geleden op papier gezet dat het mijn liefste wens was burge meester van Kerkrade te wor den." De scheidende fractievoorzit ter, die onlangs nog het 'paarse' kabinet- Kok hekelde, kon het niet nalaten in de deuropening de oude coalitiepartner CDA en de nieuwe regeringspartij D66 op de hak te nemen. „Een vaste vijand als de WD kan je dier baarder worden dan een wissel vallige vriend", bromde hij voor het oog van de televisiecame ra's. Kritiek op D66 als rege ringspartij is onmogelijk, be toogde Wöltgens tenslotte: „Dat is net zo onmogelijk als kritiek leveren op de Vereniging Na tuurmonumenten." Het kabinet haalt het oude idee van elektronisch rekeningrijden van stal. Minister Jorritsma (WD) van verkeer en waterstaat heeft gisteren gezegd dat het kabinet de technische mogelijkheden gaat onderzoeken. Plannen voor rekeningrijden zijn in het verleden tot tweemaal toe door CDA en WD van tafel geveegd. Met het systeem wil het kabinet het autogebruik afremmen. Het confronteert automobilisten heel rechtstreeks met de kosten van het weggebruik. Iedere keer dat een weggebruiker een tolpunt pas seert, wordt automatisch een bedrag in rekening gebracht. Aan het eind van de maand valt er een nota in de bus. Jorritsma verwacht dat het rekeningrijden op zijn vroegst pas aan het eind van de kabinetsperiode kan worden ingevoerd. De extra kosten voor de automobilist worden in principe gecompenseerd door een verlaging van de motorrijtuigenbelasting, aldus de be windsvrouw. Een belangrijk verschil met voorgaande voorstellen is volgens Jorritsma dat het rekeningrijden-nieuwe-stijl niet bedoeld is als las- tenverzwarende maatregel.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3