Alarm moet Winkelhof beveiligen Rustplaats voor Leidse prominenten voor schiPPertjesdagen [1 Regio K JI Warmond maakt zich op Ondernemers halen opgelucht adem, geen reclamebelasting in Rijnsburg WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1994 Om inbrekers buiten de deur te houden moeten de mid denstanders in het Leiderdorpse winkelcentrum Winkel hof hun zaken met een alarminstallatie beveiligen. Het is de enige manier om de dieven uit de buurt van de win kels te houden. :ryC leiderdorp» judy nihof Dat zegt W. van der Kooij van de firma Wereldhave, eigenaar van Winkelhof. Volgens hem kan het winkelcentrum niet vol ledig worden afgesloten en heeft het aantrekken van meer bewakers geen zin. Vrijdagnacht werd er in vijf naast elkaar gelegen zaken in de buitengalarij ingebroken. De in breker forceerde eerst het slot van de toegangsdeur tot het gangetje achter de vijf winkels, brak vervolgens de achterdeu ren open en richtte in vier za ken een ravage aan en maakte in twee winkels een behoorlijk geldbedrag buit. Derde inbraak Voor de groente- en fruitzaak van Vahrmeijer was het de der de inbraak sinds begin dit jaar. „Ik ben het nu echt zat," zegt mevrouw Varhmeijer. Behalve wat kleingeld mist ze niks. „Dat heb ik wel geleerd van de vorige keren. Ik laat nooit meer grote geldbedragen in de winkel ach ter." Wel heeft ze de volgende dag flink moeten opruimen. „Het was weer een klerezooi. De koelcel stond helemaal op zijn kop." Haar idee is het om Winkel hof 's avonds helemaal af te sluiten. Volgens Van der Kooij van Wereldhave is dat om prak tische redenen echter niet mo gelijk. „Ik kan me die ideeën wel voorstellen. Maar hoe dan afsluiten? Door er een soort Col- ditz van te maken? Dan zou je er een muur van vijf meter hoog en wachttorens omheen moe ten zetten," aldus Van der Kooij. Overigens denkt hij niet dat er een snel stijgende lijn zit in het aantal inbraken in Winkel hof. Maar hij geeft toe dat hij de historie van het centrum op in- braakgebied niet kent. „We zijn pas sinds vorig jaar september eigenaar." Ook nachtbewaking instellen is volgens Van der Kooij geen garantie dat er niks meer gebeurt. „Het is een vrij groot centrum, als de bewaker aan de ene kant loopt, kunnen ze aan de andere kant toe slaan." Van der Kooij ziet nog het meeste heil in het aanbren gen van alarminstallaties. Eigenaar Baars van de bloe- menboetiek, die eveneens bij de gedupeerde winkeliers hoort, denkt ook dat een alarminstal latie een oplossing kan zijn. „Misschien moeten we met de winkeliers gezamenlijk iets kun nen regelen." Ook een mede werker van kaasshop Neute boom denkt dat het tijd wordt voor nieuwe beveiligingsmaat regelen. „Het is hier de laatste tijd nogal raak. We moeten sa men met Wereldhave maar eens kijken wat we daaraan kunnen doen." 'chef* hans koenekoop, 0 Boek over begraafplaats Groenesteeg in Leidse Historische Reeks JL JL warmond fl Prominente, hervormde Leide- naars uit de vorige eeuw 'von den hun 'eeuwige rust' op de luxueuze begraafplaats aan de Groenesteeg. Een uitverkoren plek voor zo'n 5.000 rijke stede lingen, die na hun dood op het sjieke wijze het graf in gingen. In de Leidse Historische Reeks verschijnt 10 september een boek over dit 'monument der rijken'. De begraafplaats aan de Groenesteeg staat bekend als een van de mooiste begraaf plaatsen van Nederland. Een van weelderig groen voorzien kerkhof, naast de voormalige Meelfabriek bij de Zijlsingel. Hester Wilhelmina Dissel werd hier op 19 maart 1813 als eerste ter aarde besteld; Sara Cathari- na des Tombe (89) sloot 1 au gustus 1975 de rij van begrave- nen. In 1981 is de begraafplaats verkocht aan de gemeente, die in 1992 geld beschikbaar stelde voor een grootscheepse restau ratie. Deze werkzaamheden daaraan zijn inmiddels in volle gang. Het initatief tot aanleg van een begraafplaats op het bol werk tussen de Zijlpoort en de Hogewoerdsepoort kwam begin negentiende eeuw van de her vormde kerk, naar aanleiding van een decreet van keizer Na poleon. De Franse overheerser moderniseerde de regels voor het begraven van overledenen. Op het inrichten van graven on der de vloer van kerken kwam een verbod. De kerken weken noodgedwongen uit naar nieu we dodenakkers buiten de be bouwde kom. Het bolwerk aan de Groenesteeg bleek een goede plek voor de hervormde kerk: omdat de wind meestal uit zui delijke of westelijke richting kwam zou een onaangename lijklucht niet over de stad heen waaien. De bloeitijd van Groenesteeg zou duren tot 1909. Toen werd het landgoed Rhijnhof ten zui den van Oegstgeest als begraaf plaats ingericht. Daarmee zette De begraafplaats Groenesteeg moet na de restauratie haar oude grandeur terug hebben. het verval van Groenesteeg in. In de daaropvolgende jaren werd er slechts spaarzaam be graven. In de jaren dertig klaagden nabestaanden over het slechte onderhoud van hun familiegra ven. De 72-jarige grafmaker kon zijn werk niet meer aan. De ge meente beaamde het 'onooglij ke aanzien' van het kerkhof, maar had er niet veel geld voor over om de situatie te verbete ren. Het opknappen van de be graafplaats zou een budget van 500 gulden vergen. Het verval was de laatste ja ren zo groot dat de buurtbewo ners in Noordrijnevest en Pan- cras-Oost begonnen te klagen over gevaarlijke situaties. Spe lende kinderen zijn een paar keer in half-open graven geval len. In 1992 werd de Stichting tot Instandhouding van de Be graafplaats Groenesteeg Leiden opgericht. Deze stichting heeft zich samen met de gemeente ingespannen voor restauratie van het monumentale kerkhof. De begraafplaats moet door de restauratie weer zijn oude gran deur terugkrijgen. 'Groenesteeg. Geschiedenis van een Leidse begraafplaats' is geschreven door een werkgroep die naar aanleiding van de res tauratie is opgericht. Het boek begint met de geschiedenis van het begraven in Leiden vanaf de Middeleeuwen, gevolgd door de geschiedenis van Groenesteeg. geven korte levens schetsen van beroemde Leide- naars die hier zijn begraven, on der wie de burgemeesters Louis Marie de Laat de Kanter (1829- 1894) en Francois Was (1846- 1903), de fabrikanten Jacobus Abraham Hartevelt (1868-1917) en Daniel Jacobus de Koster (1873-1929), de schilder Floris Henrik Verster (1861-1927) en de archeoloog Casper Jacob Christiaan Reuvens (1793- 1835). De moeder van Vincent van Gogh, Anna Cornelia Car- bentus, is niet in het rijtje opge nomen. Zij is op 2 mei 1907 op Groenesteeg begraven, maar kwam volgens de 'slechts naar Leiden c sterven'. foto ben de bruyn Uit bewaard gebleven graf boeken is voorts een alfabeti sche namenlijst (met vermel ding van leeftijd, begraafdatum en grafnummer) opgesteld die het mogelijk maakt van iedere begravene de laatste rustplaats terug te vinden. Deze lijst, ver gezeld van plattegronden van graven, is in het boek opgeno- 'Groenesteeg. Geschiedenis van een Leidse begraafplaats' (Leidse Historische Reeks, nummer 10); uitgeverij Ma trijs; redactie I.W.L. Moerman en R.C.J. van Maanen; 108 bladzijden; prijs: 29,95 gulden; verschijnt 10 september. Een vlootschouw van 60 antieke sleepboten, een roeiwedstrijd om de Siem van Rijn Wisseltro fee, het Schippertjesbal. Het is maar een greep uit het pro gramma van de Vijfde War- mondse Schippertjesdagen. „Dit eerste lustrum vieren we met extra veel activiteiten. Uit gangspunt is dat veel mensen kunnen meedoen en niet alleen maar hoeven toe te kijken", ver telt organisator Nico Ouwe hand. De Schippertjesdagen worden op vrijdag 9, zaterdag 10 en zondag 11 september ge houden. De belangstelling voor de Schippertjesdagen neemt elk jaar toe. Ouwehand, die een jachtwerf in de Warmondse Veerpolder heeft, verwacht dat het aantal bezoekers dit jaar een nieuwe recordhoogte bereikt. „Mits het weer meewerkt na tuurlijk, maar tot op heden heb ben we daar nooit over mogen klagen." Nieuw op het programma is de Schippertjesroeiwedstrijd op zaterdag (14 uur), een wedstrijd in originele oude boerenroeibo- ten. „Die wedstrijd is een eerbe toon aan waterpostbode Siem van Rijn, die vroeger in het I.age Land met zijn roeiboot de post bezorgde. Siem van Rijn is nu 86, woont nog steeds in het dorp en zal zelf de naar hem genoemde prijs uitreiken. De postbode maakte dagelijks omstreeks 3000 slagen om alle boerderijen en vakantiehuizen in de polders en op de eilanden te kunnen bereiken. Zo ver hoeven de deelnemers aan de wedstrijd niet te roeien, want die gaat al leen om Koudenhoorn", vertelt Ouwehand. De PTT heeft de waterpost inmiddels afgeschaft. De deelnemers moeten hun ei gen boten meenemen. Er mag met twee mensen worden ge roeid, waarbij de roeiers elkaar i afwisselen. Voor de Schippertjes Zeilrace, de zeilwedstrijd op zondagoch- Rijnsburgse ondernemers hoeven niet bang te zijn voor reclamebelasting. B en W voelen er vooralsnog niets voor om een dergelijke hef fing in te voeren. Aangezien ondernemers in Leiden zich massaal tegen dezelfde plaatselij ke inkomstenbron verzetten, heeft Rijnsburg geen zin om zich soortgelijke weerstand op de hals te halen. Burgemeester F. Jonkman heeft de indruk dat 'reclamebelasting meer kost dan het uiteindelijk oplevert'. Reclamebelasting is vergelijkbaar met pre cariorechten. De ondernemer moet beide be talen voor reclame-uitingen. Hij betaalt pre cariorechten voor bijvoorbeeld borden die in openbare ruimten zijn geplaatst. Daarentegen wordt reclamebelasting geheven voor recla meslogans op eigen terrein. Hoe groter het bord, de vlag of het opschrift, hoe hoger het tarief. De Vereniging Ondernemend Rijnsburg haalt dan ook opgelucht adem. Voorzitter W. Maruk is 'fel tegen' een eventuele invoering van reclamebelasting. „Als de kosten voor de ondernemer weer stijgen, gaat dat ten koste van de werkgelegenheid. Bovendien zou je met deze belasting maar een beperkt aantal ondernemers pakken. Het overgrote deel van de Rijnsburgers is immers werkzaam in de bloemenhandel, maar ik neem aan dat de re clame op vrachtwagens niet zal worden be last", aldus Maruk. Het voorstel voor de invoering van reclame belasting stamt uit een ambtelijke notitie over het reclamebeleid dat Rijnsburg zou kunnen voeren. In totaal zou het bollendorp tussen de 45.000 en 83.000 gulden kunnen incasseren. De reclamebelasting neemt het leeuwendeel van dit bedrag voor haar rekening. De ge meente schat dat de netto-opbrengst hiervan tussen de 25.000 en 40.000 gulden ligt. Maar aangezien B en W niets voor een re clamebelasting voelen, kan Rijnsburg weinig méér aan reclame-inkomsten binnenslepen, is de eindconclusie van burgemeester Jonk man. „Bovendien staan er ook hoge uitgaven tegenover voor bijvoorbeeld controle. Twee jaar cel geëist voor roven en dealen tend, heeft de organisatie 30 zeilboten, de klassieke BM's, ge huurd. „De deelnemers maken een vliegende start door Park minimaal drie personen de bo ten moeten bemannen. De win naar krijgt de Herman Vreden- borg Bokaal. Vredenborg is de oudste beroepsschipper die nog in Warmond leeft. Ook hij zal zijn eigen prijs uitreiken", aldus Ouwehand. Verder is er nog de Plunjeprijs voor de leukst aan geklede bemanning. Sleepboten Op de Schippertjesdagen is de aanwezigheid van enkele sleep boten gebruikelijk. Er worden rondvaarten mee gemaakt met de bezoekers. Dit jaar komen er echter 60 sleepboten, waaron der de antieke stoomsleepboot Hugo. Zaterdagvond om zes uur begint de vlootschouw, waarbij alle slepers, onder aanvoering van de Hugo, in kiellinie langs park Groot I,eerust en de brug naar Koudenhoorn zullen va ren. Vanaf de walkant wordt deskundig commentaar gege ven. Op vrijdagavond worden de sleepbootschippers overi gens al in het dorp verwelkomd tijdens een bijeenkomst in de tent op de gemeentehaven. Die begint om 19.30 uur. Nieuw is het Warmondse Schippertjesbal, dat zaterdag avond om negen uur begint in de tent op de Gemeentehaven. De muziek wordt verzorgd door Double Dutch, een duo dat ou de liedjes zingt. De gehele za terdag zingt en speelt het Am sterdams havenkoor. De traditionele nautische vrij markt wordt zaterdag van 10-17 uur gehouden. Zondagochtend is er een Schippersontbijt voor de bemanningen van de sleep en de zeilboten. Zondagavond is de afsluiting van het eerste lustrum: om 17 uur is er muziek in de tent en worden de prijzen uitgereikt. Voor inlichtingen en aanmeldingen voor de wedstrij den kunnen belangstellenden terecht bij Nico Ouwehand, Veerpolder 49, tel. 01711 -11513. voorwaardelijk. Dat hoorde een 21-jarige Alphenaar gisteren te gen zich eisen voor handel in verdovende middelen, diverse inbraakjes en een straatroof. De man pleegde zijn vergrijpen in Alphen en voor het grootste deel in de twee maanden voor dat hij op 26 mei werd opge pakt. Met stelen en handelen in drugs verdiende hij het geld dat hij nodig had om in zijn eigen heroïneverslaving te voorzien. Vorig jaar was de Alphenaar gedurende enkele maanden een straffe gebruiker van LSD. In die tijd nam hij een enkele keer iets mee voor bekenden. Met de echte handel begon hij pas in april van dit jaar, al bleef het volgens de verdachte ook deze keer bij een bescheiden winkel tje. „Ik kreeg een uitkering en dacht: als ik nou wat meer hero ine meeneem voor minder geld en een deel verkoop, dan hoef klaarde hij gisteren voor de rechtbank. De Alphenaar verdiende met zijn handel echter onvoldoende om zijn verslaving mee te beta len. Op 10 april werd hij betrapt toen hij uit een loods bij een bowlingcentrum dozen wijn en een aantal pakken sinaasappel sap wilde stelen. Naar de eige naar van het bowlingcentrum, die de inbreker snapte, zou hij met een mes hebben gedreigd. Op de 26ste van diezelfde maand rukte hij op de trappen van een winkelcentrum een ou dere vrouw een plastic mand uit haar handen. De vrouw kwam daarbij bijna ten val. Nog eens vier dagen later maakte de Al phenaar een boodschappentas buit die aan een fietsstuur hing. In de tas zat onder meer een portemonnee met 525 gulden. De dief liep tegen de lamp nadat hij op 15 mei uit een schuur twee fietsen, een boor machine en een schuurmachine had gestolen. Hij bood één van de rijwielen te koop aan aan een plaatselijke fietsenhande laar, die al snel door had dat er iets niet in de haak was. Ander halve week na zijn laatste dief stal zat de Alphenaar achter slot en grendel in de .Scheveningse bajes. Nu s de i eg of laat toch terecht gekomer dat hij nog een celstraf had staan. Op 15 maart werd hij voor tasjesroof veroordeeld tot vier maanden cel. „U gaat ge woon door hè?" sloot rechter I. de Vries de opsomming van de vergrijpen af. „Ik ben doorge gaan omdat ik nog steeds aan de heroïne was", reageerde de verdachte. Officier van justitie J. van Bel zen vond het tijd om de in haar ogen onverbeterlijke Alphenaar eens flink lang op te sluiten. Zij baseerde zich daarbij voor een belangrijk deel op een rapport van de reclassering. Volgens dat rapport weigert de man alk- hulp en is de kans groot dat hij na zijn straf weer in zijn oude valt. Wel denkt Rijnsburg erover om - in navol ging van de gemeente Katwijk - reclamebood schappen toe te staan aan lichtmasten. Vol gens een reclamebureau zijn de lichtmasten langs de doorgaande wegen Rijnsburgerweg, Oegstgeesterweg, Sandtlaan en Brouwerstraat sterk genoeg om reclameborden te torsen. De gemeente kan jaarlijks 750 gulden voor een onverlicht reclamebord, en 950 gulden voor een verlicht reclamebord binnenhalen. Rijns burg kan minimaal 15.000 en maximaal zo'n 30.000 gulden in de zak steken. Advocaat P. van Riessen was het daar niet mee eens. Volgens hem was de reclassering wel erg negatief over zijn cliënt en wa ren verschillende vergrijpen minder ernstig dan de officier van justitie wilde doen geloven. Zo was er volgens de Van Ries sen bij de overvallen en inbra ken geen sprake van geweld. De advocaat vroeg daarom een kortere celstraf, met daar tegen over een lange voorwaardelijke straf en een verplichte behan deling van de verslaving. De rechtbank doet op 13 sep tember uitspraak. Buren tennispark Rijpwetering tegen meer verlichting RUPWETERING Buren van het Hertogspark in Rijpwetering willen niet dat de tennissers nog meer lampen ophangen. De twintig bewoners van de Blijversweg maken in een brief aan de gemeente Alke- madc bezwaar tegen de plaat sing van acht lichtmasten voor de verlichting van twee tennis banen. Ook klagen de bewoners over geluidsoverlast. Afgelopen zo mer sloot het terras soms wel anderhalf uur later dan is toege staan. De omwonenden wijzen erop dat tussen elf uur 's avonds en half negen 's morgens geen gebruik mag worden gemaakt van tennisbanen, verlichting, geluidsapparatuur en het terras. Vanavond komen de proble men ter sprake tijdens een over leg tussen bewoners van de Blij versweg, de gemeente en de tennisvereniging. rupwetering» Rijpwetering, een rustig dorp in het oerhollandse polderlandschap. Ooit werd oud-Toerwinnaar Joop Zoetemelk er geboren. Op de polderwegen leerde hij fietsen en reed er ook z'n eerste zondagse koersjes. Joop heeft Rijpwetering echter al lang geleden verruild voor het Franse Germiny l'Eveque. Een dorpje dat dezelfde rust uitademt als de Rip. Al zal die rust niet meer van lange duur zijn. Als de plannenmakers hun zin krijgen, raast binnenkort de TGV door het dorp. foto frans rombout

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19