Nuis gaat bezuinigingen aanvechten Kattegejank en zingende zagen als lesje in cultuur Rotterdam is festivalstai Haagse schouwburg seizoen lang dicht Cultuur&Kunst Gemeentemuseum gedeeltelijk dicht voor Mondriaan-expositie Schilderij per vierkante meter Fraillon muzikaal leider HNI WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1994 Brabants Stripspektakel valkenswaard in Valkenswaard heeft op 3 en 4 september voor de negende keer het Brabantse Stripspektakel plaats. In het ka der van dit evenement verschijnt het album Schipbreuken van Ferry in een oplage van 500 genummerde exemplaren. Daar naast is er een grote ruilbeurs en dagelijks een veiling. Een groot aantal auteurs is aanwezig om stripboeken te signeren en te voorzien van een originele tekening. Op een tentoonstelling zijn drukplaten en films te zien van Walthery en Franquin die zijn gebruikt voor twee speciale uitgaven in het Frans. Tijdens het spektakel wordt de Brabant Strip Symphatieprijs uitgereikt aan de Belg Ferry, de geestelijk vader van onder anderen lan Kaledi- George Benson jamt met Buddy Guy delft» Twee topgitaristen treffen elkaar tijdens een dubbelcon cert op maandag 7 november in het Haagse Congresgebouw. George Benson, king of fusion, kruist de gitaarhalzen met Chi- cago-bluesgitarist Buddy Guy tijdens de zogeheten JVC Super session. Dit concert is het derde in een reeks die eerder B.B. King koppelde aan Robert Cray en Ray Charles aan Maceo Parker. De voorverkoop begint op zaterdag 3 september. Jeugdtheaterschool in Leiden :rking met de jeugdtheaterschool Zuid-Hol land beginnen Studio Ins Blau/Kindertejater Pluisje het komend seizoen toneellessen voor de Leidse jeugd. Behalve lessen voor kinderen van 6 t/m 16 jaar, komt deze Jeugdtheaterschool Lei den en omstreken ook met opleidingsklassen voor de jeugd van 10 t/m 16+. Tijdens de opleiding wordt vier uur per week les ge geven in elementair spel, zang en dans. Elk studiejaar wordt met een presentatie afgesloten en in elk tweede leerjaar wordt aan een produktie gewerkt. De jeugdtheaterschool Leiden e.o. zal zich tijdens de Uitmarkt, op 10 'september in de Leidse Pieters kerk presenteren. Vóór die tijd kan men voor informatie terecht op de telefoonnummers: 071-144614 of 071-310964. den haag gpd De Koninklijke Schouwburg in Den Flaag zal waarschijnlijk het hele speelseizoen '95-'96 geslo ten zijn wegens groot onder houd. Ook het Haags Gemeen temuseum gaat, na de grote Mondriaantentoonstelling, in de steigers. Voor de vaste bespeler van de Schouwburg, het Nationale To neel, wordt gezocht naar uit wijkmogelijkheden. Directeur B. Harkes van de Dienst Kunst en Cultuur zei dat artistiek leider Ger Thijs onder meer denkt aan toneelvoorstellingen in het Danstheater. Wethouder L. En- gering (WD, financiën en cul tuur) liet de commissie cultuur uit de gemeenteraad weten, dat het geen zin heeft het 'aller noodzakelijkste onderhoud' uit te stellen. De fracties van CDA en PvdA hikken aan tegen de tientallen miljoen guldens die dit vergt. De commissie stemde wel in met een onderzoek naar de wij ze waarop het achterstallig on derhoud aan de twee. Haagse cultuurtempels het beste kan worden aangepakt. De kosten van het onderzoek worden ge raamd op ruim 1,3 miljoen gul den. Dit bedrag komt in minde ring op de 65 miljoen gulden die de wethouder in totaal voor de onderhoudsbeurt van Ko ninklijke Schouwburg en Ge meentemuseum wil uittrekken. 'Anne Frank' ook voor amateurs Een aantal amateurgezelschappen mag de toneelbewerking van Het dagboek van Anne Frank opvoeren. Daarover zijn het impresa riaat Jacques Senf en het NCA, de overkoepeling van de amateurge zelschappen, het gisteren eens geworden. Senf vertegenwoordigt de Stichting Speciale Internationale Pro- dukties, een professioneel gezelschap, dat de opvoeringsrechten had verworven van het auteursrechtenbureau Almo. Voor de ama teurgezelschappen dreigde een speelverbod omdat de rechten bij de stichting lagen. Dit terwijl een aantal van deze gezelschappen het stuk juist wilde spelen met het oog op de herdenking van vijftig jaar bevrijding in 1995. 'Het is de allertreurigste onderrand, die zich niet zal voordoen Staatssecretaris Nuis van cultuur vindt een bezuiniging van 78 miljoen gulden op het cultuurbeleid in strijd met de geest van het regeerakkoord. Hij gaat dat bedrag dan ook aanvechten, zo zei hij gisteren voor de radio. Nuis wees erop dat de 78 miljoen, waarvan de Neder landse rijksmusea zeker 13 miljoen voor hun kiezen krij gen, de allersomberste ambtelijke prognose is voor 1998, het laatste jaar van de kabinetsperiode. „Het is de aller treurigste onderrand die zich op deze manier zeker niet zal voordoen", aldus de D66-bewindsman. den haag/leiden anp/gpd De rijksmusea reageerden giste ren verbijsterd op de bezuini gingen die op hen af lijken te komen. Directeur Engelsman van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde in Leiden zegt dat als de bezuinigingen doorgaan 'we een heleboel dingen wel kun nen vergeten'. Directeur prof H. van Os van het Rijksmuseum in Amsterdam verwacht dat, als de bezuinigingen evenredig over de rijksmusea worden omgesla gen, zijn museum drie tot vier miljoen gulden moet inleveren. Dat zou leiden tot het ontslag van zestig tot tachtig mensen of tot het stopzetten van het totale activiteitenpakket. Staatssecretaris Nuis wees er gisteren op dat er ook geld voor nieuwe investeringen in de cul tuursector wordt uitgetrokken. Voor 1995 is dat 15 miljoen gul den. Voor de jaren daarna is dat nog vaag gebleven, maar cul tuur zal dan zeker in de extra gelden meedelen, zei de staats secretaris. Eigen inkomsten De genoemde bezuinigingsbe dragen staan in een ambtelijke berekening over de gevolgen van het regeerakkoord. Die ko men voor de cultuursector neer op bezuinigingen van ruim 50 miljoen gulden. Daarnaast moest nog een bedrag van 15 miljoen gulden worden be snoeid op de uitgaven volgens het vierjarige Kunstenplan. Sa men met de enkele weken gele den aangekondigde korting van 13 miljoen gulden op de cul tuurfondsen levert deze sector blijvend 78 miljoen gulden in. Dat moet komen uit ombui gingen op subsidies, de maatre gel dat nieuw personeel alleen voor 32 uur mag worden aange nomen, en extra opbrengsten. Dat laatste betekent dat de Rijksmusea hun eigen inkom sten moeten verhogen. Volgens een woordvoerster van het ministerie van ocw zou den de eigen inkomsten van 20 naar 28 procent moeten groeien om aan het bedrag van ruim 25 miljoen gulden te komen. Van Huis begrijpt niets van die bere kening. De rijksmusea krijgen nu samen 20 miljoen gulden, waarvan 11 miljoen aan entree gelden weer aan het ministerie van financiën moet worden af gedragen. Met de bezuinigingen op cul tuur komt een einde aan een periode waarin de cultuursector bij de algemene bezuinigins- grondes is ontzien. De verant woordelijke minister d'Ancona van wvc heeft de afgelopen ren de bezuinigingen die kreeg opgelegd, veelal doot twee andere sectoren van departement, volksgezond! en welzijn, laten opbrengen. De Federatie van Kun naarsverenigingen en de K stenbond FNV verzetten ook fel tegen de bezuiniginj Als de nu bekendgeworden fers werkelijkheid worden, b kent dat binnen de kunsten tor een vermindering van subsidies met ruim tien cent. Dat kan volgens de be gengroeperingen alleen wor bereikt door het opheffen hele gezelschappen, orkes fondsen of musea. Peking Opera voor vijftig voorstellingen naar Nederland rotterdam hans maas klinken schel en hoog. Geforceerde falset-teno ren weven klankreeksen die in het ongetrainde Westerse oor als kattegejank overkomen. De violen worden zonder vibrato bespeeld, ongeveer als zingende zagen. Vele stokjes slaan, op el kaar en op holle bollen. Ze ge ven niet de maat aan waarop moet worden gedanst. Het is precies andersom. De drum mers volgen de spelers en leg gen hun accenten pas als de sprongen hoger of talrijker wor den. De gewaden en de schmink zijn adembenemend. De Apen- koning beweegt zijn lange mou wen op vijftig verschillende ma nieren, alle vijftig hebben een andere symbolische betekenis. Maar wij die uit de Hollandse boerenkool getrokken zijn ken nen die betekenissen niet. Nederland krijgt een Chinees cultuurlesje voor beginners. De eeuwenoude, veelbetekenende cultuurvorm teruggebracht tot een avondje net-geen-circus. Het publiek waarop wordt ge mikt? Zowel de verwende musi cal-liefhebbers als de mensen die zijn warm gemaakt door de recente succesfilm van Chen Kaige 'Farewell To My Concubi- Die film, in Cannes onder- Opera in Haags Danstheater Vanaf 1 september treedt de Opera van Peking in Neder land op. Het 200-jaar oude gezelschap van Dalian is het Chinese visitekaartje bij uit stek. Bij geen enkel staatsbe zoek van enig gewicht aan Peking ontbreken de sterren. De groep begint zijn tour nee door Europa in het Rot terdamse Luxor Theater. Met deze Peking Opera krijgt het publiek de kans de sfeer van 'Farewell To My Concubine', de beroemde film van Chen Kaige live mee te beleven. Na Rotterdam (1 tot en met 4 september) zijn er twee voorstellingen in het Amsterdamse Rai Congres Centrum (9 en 10 septem ber) en twee in het Dansthe ater in Den Haag (11 en 12 september). Daarna volgen nog veertig voorstellingen in diverse Nederlandse thea- scheiden met de Gouden Palm, geeft een nog veel betere inlei ding tot wat de Peking Opera voorstelt dan het tweehonderd jaar oude gezelschap Dalian op de Nederlandse podia kan bren gen. Kaige laat ook iets zien van de kindermishandeling die voorafgaat aan het uitgroeien tot operaster in China. En hij toont het grootste gevaar dat de sterren in China altijd bedreig de: de opium. Er waren tijden dat tweederde van de gage bestond uit opium en cocaïne. De operawereld werd volledig geregeerd door de triades, de Chinese onderwe reld. Gezelschappen werden met kisten vol papaverpoeder naar Shanghai gestuurd en moesten met zijde terugkeren. In andere tijden stond de Pe king Opera in dienst van de (communistische) machtheb bers. Na de machtsovername door Mao in 1949 werd veror donneerd dat 'een land van 600 miljoen boeren, arbeiders en soldaten op het toneel niet lan ger mocht worden afgebeeld als een natie van keizers, concubi nes, feodale generaals, hoeren, geesten en monsters'. Mao's vrouw Jiang Qing 'revolutioneerde' de opera, maar na haar arrestie in 1977 werden 41 traditionele opera's weer goedgekeurd. Pinda's De manier waarop de Chinezen naar de opera gaan is ietsje an ders dan in het Nederlandse theater het geval zal zijn. In Pe- Het Haags Gemeentemuseum sluit vanaf 6 september een deel en vanaf 11 oktober de hele. af deling moderne kunst om de grote overzichtstentoonstelling 'Piet Mondriaan 1872-1944' te kunnen voorbereiden. De expo sitie, die het hoogtepunt van het lopende Mondriaanjaar moet worden, begint op 18 de cember en loopt tot volgend jaar april. Vanaf 6 september is de col lectie beeldende kunst uit de periode 1850-1945, inclusief vijf zalen met werk van Mondriaan, niet meer voor het publiek toe gankelijk. Na 11 oktober wordt ook het werk van na 1945 voor lopig niet meer getoond. Met het oog op de gedeeltelijke slui ting van het museum is de toe gangsprijs tijdelijk verlaagd van acht tot vijf gulden. In de rest van het museum heeft in deze periode een aantal exposities plaats. Haagse mode ontwerpers komen tot 25 sep tember aan bod, terwijl van 1 oktober tot en met 8 januari een tentoonstelling over het werk van de couturier Frank Govers op het programma staat. Van 4 september tot en met 9 oktober wordt een expositie gewijd aan de Ouburg Prijs 1994, die aan Tomas Rajlich is toegekend. In het muziekprentenkabinet wordt van 27 september tot en met 27 november aandacht be steed aan 'es Hindoüs' van Bal- thazard Solvyns. Chung toch weer muzikaal leider Bastille opera parus afp/anp Een rechtbank in Parijs heeft bepaald dat de ontslagen muzi kaal leider van de Nationale Opera, de Amerikaanse dirigent Myung Whun Chung, voorals nog zijn functie kan houden. De vice-president van de rechtbank maakte de eenzijdige verbre king van Chungs contract door de operaleiding ongedaan. Chung krijgt daardoor de mu zikale leiding bij zijn meest re cente project, Simon Boccane- gra" van Giuseppe Verdi, terug. De opera moet 19 september in première gaan. Het ontslag van Chung, ruim twee weken gele den, vormde het zoveelste hoofdstuk in de lange reeks van problemen die de Bastille-opera al van vóór de opening in 1989 heeft geteisterd, Chung, die van Koreaanse oorsprong is, is in 1992 naar Pa rijs gehaald met een contract tot 2000. Onlangs werden wijzi gingen in zijn contract voorge steld die de dirigent verwierp, omdat zij zijn bevoegdheden zouden beperken. Daarop volg de zijn ontslag. Chung wordt beschouwd als een bescheiden, hardwerkende dirigent, die bij het publiek ook om zijn muzi kale kwaliteiten zeer geliefd is. culemborg Samen met en assistent werkt de schilder Peter van Ede 'Zonnestralen' zullen in totaal ruim 1500 vierkante meter in beslag n de muurschildering af zijn. i een muurschildering op het Centraal Boekhuis in Culemborg. De ïn. Van Ede heeft hiervoor 250 liter verf nodig. Eind september moet FOTO ANP De Peking Opera geeft Nederlanders king worden tijdens de voorstel ling pinda's of zonnepitten ge geten, ijsjes gehaald, wordt luid commentaar geleverd en vin den soms zelfs hele markten plaatsen. De Apenkoning, die het ge deelte voor de pauze vult, mocht tientallen jaren niet wor den opgevoerd in Peking. Het verhaal dat we hier te zien krij gen wordt maar half verteld. De slechte afloop blijft ons be spaard. In de volledige plot steelt de Apenkoning perziken en onsterfelijkheidspillen uit de een lesje in Chinese cultuur. hemel. De jadegod ontsteekt in toorn en stuurt een leger op strafexpeditie. Er volgt een enorme veldslag en de Apenko ning en de zijnen winnen. Tot zover de versie voor ons als be ginners. In China stuurt Boed dha nog een keer twee gene raals er achteraan die wel van de dief weten te winnen. Na de pauze volgen nog drie zeer verschillende scènes om toch maar te proberen een zo breed mogelijk beeld te geven. We zien een stukje mytholo gisch drama met De Acht On- sterfelijken, een gevecht tussen FOTO' generaals en nog een stukje mantiek tussen een studen een boerendochter. Maar gezegd., op de Hollandse pi is de plot en de inhoud geschikt, de opzet is dat dt teflijkhëid van het spekl voldoende vertier biedt. Bronnen: Peking Oper Michael Gissenwehrer er gen Sieckmeyer, ed Stemmle; The rise of the king Opera door Colin P. I kerras, Clarendon Press ford; Peking Opera and Lanfang, New World Press. Drs. A. ten Bruggencate uit Am sterdam is benoemd tot inte rim-manager bij het Centrum Beeldende Kunst in Leiden. Per 1 oktober geeft zij gedurende twee dagen per week leiding aan het kunstcentrum aan de Hooglandse Kerkgracht dat sinds een aantal maanden zon der directeur zit. De arbeids overeenkomst met de vorige di- Interim-manager bij Centrum Beeldende Kunst recteur, E. van Zanten, werd de ze zomer niet verlengd nadat zich al geruime tijd problemen hadden voorgedaan in de orga nisatie, waartoe ook de kunst uitleen en de programme van de Waag behoren. Mevrouw ten Bruggen heeft volgens de gemeente den een jarenlange ervaring gedaan in Amsterdamse art ken en is sinds 1989 hoofd de Artoteek Westerpark gelijknamige Amsterda stadsdeel. Ten heeft kunstgeschiedenis cheologie gestudeerd aan Universiteit van Amsterdam rotterdam gpd Rotterdam krijgt een jaarlijks te rugkerend breed opgezet cultu reel festival. September is de maand waarin een groot aantal manifestaties wordt gebundeld. Het Museumpark Festival van 3 september tot 3 oktober geldt als opmaat voor de cultuur- maand. Het is onzeker of het parkje tussen Boymans, Nai en Kunsthal ook de komende jaren als centrale lokatie zal dienen. Voorafgaand aan het Muse umparkfestival vindt op 3 sep tember de Uitgaansmarkt plaats waarmee het culturele seizoen in Rotterdam wordt geopend. Op de markt geven de Rotter damse kunstinstellingen een voorproefje van het komende seizoen. Vorig jaar trok de Uit gaansmarkt 25.000 bezoekers. De afsluiting van de Uit gaansmarkt luidt de start v&n het Museumparkfestival in. De Spaanse groep El Comediants, onder meer aanwezig bij de Olympische Spelen in Barcelo na en onlangs nog het hoogte punt tijdens een mislukte jubi leumviering van Radio Rijn mond in De Kuip, belooft een optreden te geven vol „humor, vuurwerk en acrobatiek." Gedurende het festival biedt het Museumpark plaats aan lo- katietheater. „We moeten maar eens uitproberen hoe dat werkt in het park," zegt Johan Moer man, directeur Rotterdam Festi vals en initiatiefnemer van het Museumparkfestival. De voor stellingen worden gegeven door Vis a Vis, Alain Platei en Semola. Ter gelegenheid van de ten toonstelling Europan in het NAI komt ook het Willem Breuker Collectief naar Rotterdam met een speciaal door Breuker ge schreven nieuw stuk. Het Muse umparkfestival heeft de vleugels ook uitgeslagen naar de nabij gelegen Witte de Withstraat. Daar betrekt Scapino zijn nieu we, behuizing in september, or ganiseert het Foto Instituut een biënnale en trekt de V2-organi- satie voor 'instabiele media' in bij Scapino en Foto Instituut in het voormalige NDU-gebouw. In de voormalige galerie Krimpen (voorheen Fenni Vries) trekt het Centrum I dende Kunst. Ook de Schc burg is onderdeel van gramma. Zo zitten het Ro dams Philharmonisch Oi onder leiding van Valery C jev en de toneelvoorste Oresteia van Aeschylus gie van Peter Stein in 1 val. Voor de Kirov Opera Gergjev op 9 en 10 septembi de Rotterdamse Schouwl zijn geen kaarten meer verk baar. In cultuurcontainen het Museumpark worden zondagen lezingen en dis sies georganiseerd. Veel pul wordt verwacht bij de tenti stelling Doem der Daciërs Kunsthal. Boymans breid expositie Vorstelijk Zilver de gelegenheid uit. In het vindt Europan plaats directeur Adri Duivesteyn afscheidstentoonstelling. Chabot Museum stelt vr beelden van Zadkine en het Natuurmuseum bi 'Muurplanten'. amsterdam anp De Australische Nicolette Fraillon (1960) wordt muzikaal leider/dirigent bij Het Nationale Ballet. Zij volgt Jac van Steen en Andrew Mogrelia op die deze functie de afgelopen twee seizoenen samen uitoefenden. Nanne Dekking (1960), sinds 1992 directiese cretaris bij het balletgezelschap, wordt adjunct zakelijk directeur. Die functie was vacant na de benoeming van Dick Hendriks tot zakelijk direc teur. Fraillon woont en werkt sinds 1990 in Ne derland. In 1991/92 was zij dirigent en assistent directeur van de musical Les Misérables. In nam zij deel aan de internationale dirigenten terclass van de NOS en dirigeerde ze het sloi cert in het Concertgebouw. Daarna werkte zi der meer met het Nederlands Balletorkest d voorstellingen van Het Nationale Ballet be£ het Noordhollands Philharmonisch Orkest Nieuw Sinfonietta Amsterdam. Fraillon stude piano, viool en altviool aan de Universiteil Melbourne, waar ze nu vaste gastdocent orkt rectie is. In 1982 rondde ze haar studie in A lië af. Daarna studeerde ze in Wenen en

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18