rovincie moet fors xtra bezuinigen GÜ Haagse kliniek verlengt penis voor dertien mille Randstad Probleemstudenten in de kou Provincie wil ook sneltram n OENSDAG 31 AUGUSTUS 1994 CHEF GERT VISSER, 071 -356439.PLV.-CHEF PAUL VAN DERKOOIJ.O den haag «anp |Voor dertienduizend gulden kunnen mannen die psy chisch lijden onder hun klein uitgevallen geslachts deel zich in de privé-kliniek het Medisch Centrum voor Esthetische Geneeskunde in Den Haag laten opereren. Naar verwachting zullen drie tot zes operaties per week worden verricht. Dat blijkt uit een brochure van de Haagse privékliniek. Het centrum is voorlopig het enige dat zich aan de spraakmakende operatie waagt. Ziekenhuizen waar onder het Academisch Zie kenhuis Leiden (AZL) wei- inge ëeren dergelijke operaties vooralsnog uit te voeren. Het psychisch lijden is voor het Haagse Centrum het belangrijkste criterium om een penisverlengende operatie uit te voeren. R. Schoemacher, arts en woordvoerder van het cen trum: ,,Het is niet zo dat we met elk verzoek instemmen. Maar we verwachten dat de Nederlander nuchter ge noeg is om zich niet zomaar Academisch Ziekenhuis weigert operatie voorlopig voor zo n operatie aan te melden." Het staat simpelweg in de brochure van het centrum tussen ooglidcorrectie, borstvergroting en liposuc- tie: penisverlenging. De brochure suggereert dat het de normaalste zaak van de wereld is, maar vorige week bleek de mogelijkheid een penis te verlengen veel dis cussie op te roepen. Het zie kenhuis, het Centraal Mili tair Hospitaal in Utrecht, haastte zich te zeggen dat de uroloog buiten zijn boek je was gegaan en dat het ziekenhuis nooit toestem ming voor de operatie zou hebben gegeven. De Neder landse Vereniging voor Plastische en Reconstructie ve Chirurgie vond echter dat altijd eerst naar het be lang van de patiënt moet worden gekeken. De militair leed volgens de uroloog psychisch zwaar onder zijn penis van vier centimeter. Door een deel ervan, dat in de buikholte verscholen was, als het ware uit te graven, slaagde de uroloog erin het zichtbare deel te verlengen tot acht centimeter. Penisverlengende opera ties werden in Nederland tot nu toe niet uitgevoerd. Wel in China, waar de tech niek voor het eerst is toege past, in Zuid-Afrika, Rus land en dichter bij huis: in België en Groot-Brittannië. De arts die de operaties in het Haagse centrum gaat verrichten, werkt ook in Bel gië en heeft daar reeds zo'n zestig operaties uitgevoerd. Volgens dr. Schoemacher heeft de nu geboden moge lijkheid niets te maken met de discussie die vorige week op gang kwam. „Het is puur toevallig dat de uroloog in het Militair Hospitaal vorige week in het nieuws kwam. Wij zijn al een paar maan den bezig om deze opera ties voor te bereiden. Er is belangstelling voor, en wij vinden de operatie verge lijkbaar met borstvergroting bij vrouwen. Een vrouw met kleine borsten kan zich daar heel onzeker door voelen. Datzelfde geldt voor man nen met een kleine penis." De prijs zal een behoorlij ke drempel vormen. De operatie kost 13.000 gulden. Ter vergelijking: in hetzelfde centrum kost een borstver groting een kleine zeven- a achtduizend gulden; voor een facelift moet tiendui zend gulden op tafel wor den gelegd. Homoseksuele mannen met een kleine penis die zich hebben verenigd onder de naam Pinkeltjes, hebben al hun bezorgdheid geuit over de hoogte van de prijs voor de operatie in de pri vékliniek. Zij hopen dat bin nenkort ook operaties in al gemene ziekenhuizen mo gelijk zijn en dat zieken fondsen zich over de ver goeding van de kosten gaan buigen. Voor hetero- en ho moseksuelen organiseren de Pinkeltjes op 10 septem ber in Best een informatie dag over penisverlengende operaties. Pers en vrouwen zijn nadrukkelijk niet wel kom. Psychologen moeten 40 procent inleveren leiden caroline van overbeeke Studenten met studie- en levensproblemen kun nen in de toekomst nauwelijks meer worden ge holpen door de studentenpsychologen van de Leidse Rijksuniversiteit. Dat zal leiden tot meer studie-stakers en een toenemende hulpvraag bij de Riaggs. Dat vrezen de studentenpsychologen die als gevolg van de reorganisatie van het uni versiteitsbureau 40 procent van hun werk moeten inleveren. De psychologen spreken daarover hun zorg uit in een brief aan de Leidse Universiteits raad. De Leidse studentenpsychologen voorzien gro te problemen in de hulpverlening als het reorga nisatieplan op het Bureau van de Universiteit doorgaat. In dat plan wordt de huidige formatie van 1,74 fulltime arbeidsplaats, ingevuld door twee psychologen, teruggebracht tot één arbeids plaats: een bezuiniging van 40 procent. Volgens de psychologen komt het werk, het helpen en be geleiden van studenten met ernstige studie- en levensproblemen, daardoor flink in de knel. De psychologische zorg aan Leidse studenten is nu in handen van een frilltime medewerkster studie vaardigheden en twee studentenpsychologen. Volgens het drietal zijn de voorzieningen in Lei den al 'zeer schraal te noemen in vergelijking met andere universiteiten'. „Door het toenemende aantal studenten dat gebruik maakt van de dien sten van de studentenpsychologen is de werkdruk de laatste jaren toegenomen. Het betekent dat de rek er bij de studentenpsychologen uit is", schrij ven zij in hun brief. Dat leidt er volgens de psychologen toe dat meer studenten studievertraging oplopen of hun opleidingstaken. En een lager studierendement is niet in het belang van de Leidse universiteit, zo stellen de psychologen. De psychologen praten nu met studenten die problemen hebben met hun leven en hun studie. Daartoe voeren ze maximaal tien individuele ge sprekken en helpen ze studenten verder op weg met specifieke cursussen. De studenten worden meestal naar de psychologen doorverwezen door studentendecanen en studieadviseurs. Studenten met ernstige psychische problemen worden wel opgevangen maar zo snel mogelijk doorgestuurd naar andere, meer deskundige instanties. De ei gen dienstverlening wordt volgens het drietal ge kenmerkt door snelle hulp, lage drempels en ken nis van de problematiek van de Leidse student. Door het reorganisatie-team van het universi teitsbureau wordt nu aan een takenpakket ge dacht van maximaal een twee gesprekken en eventuele doorverwijzing naar een Riagg. Maar volgens de studentenpsycologen kunnen studen ten daar niet makkelijk terecht. „De Riagg heeft noch de specialisatie noch de capaciteit om stu denten met studie- en studentenproblemen te helpen. Studenten die met de huidige dienstver lening goed zijn te helpen, worden hiermee feite lijk in de kou gezet." De brief wordt donderdagmiddag in de univer siteitsraad besproken. ie uw kabinet schrapt elf miljoen iitAri haag monica wesseling provincie Zuid-Holland moet de komende vier jaar ïgeveer 11 miljoen gulden extra bezuinigen. Dat blijkt de vandaag bekend gemaakte regeringsverklaring. De éénling bedraagt voor 1995 naar verwachting vijf tot zes iljoen gulden. Gedeputeerde G. Brouwer (financiën en rsoneel) wil met inkrimping van het aantal arbeids- latsen de bezuiniging invullen.' Gedwongen ontslagen lit hij uit. ook zonder deze extra korting al bijzonder krap. Er was al geen geld meer gereserveerd voor nieuw beleid. Dat gaat bijvoor beeld ten koste van de aanleg van natuurgebieden, terwijl een extra impuls in het openbaar vervoer al evenmin mogelijk is. Cultuur en de zorgsector moe ten het slechts doen met een extraatje dat al eerder was be loofd: 5,6 miljoen extra voor ou derenzorg en 7 miljoen erbij voorjeugdhulpverlening. Komend jaar blijft het provin ciebestuur zoeken naar een plek voor de grootschalige winning van windenergie. De afgelopen jaren is gebleken dat zo'n plek maar moeilijk te vinden is, maar de provincie geldt sinds lart van dit jaar al een vacatu- top. Brouwer verwacht dat er id 1995 ongeveer zeventig insen minder in dienst provincie zijn. Nu werken bij provincie 1845 mensen. De ra korting komt op de dag de provincie de begroting ar 1995 presenteert. Voor )5 staat al een bezuiniging ödel-! 5,4 miljoen gulden op het ge igramma. Die bezuiniging de nu aangekondigde :gees ndering van de rijksuitkering J leiden tot het verlies van /entig arbeidsplaatsen. begroting voor 1995 was in uil GS geven de moed niet op. Zuid-Holland kampt met een 'gigantisch woningtekort'. Ge deputeerde staten willen, zo schrijven zij in hun begroting, komend jaar alles op alles zet ten om de geplande woning bouw in de Rotterdamse en Haagse regio een stap dichterbij te brengen. Met de gemeenten in de Leidse regio wordt onder handeld over de bouw van en kele duizenden woningen. Met de bouw van betaalbare, goede woningen proberen ge deputeerde staten ook invloed uit te oefenen op de migratie stroom. Nog steeds vertrekken mensen met een goede inko men naar andere provincies, onder meer omdat er hier voor hen geen passende huizen zou den zijn. In 1995 onderzoekt de provincie welke redenen ver trekkers nog meer aanvoeren en hoe de Zuid-Holland weer aan trekkelijk kan worden gemaakt voor mensen met hogere inko mens, want hun aanwezigheid is goed voor de economie van Zuid-Holland. leiden Het spoor tussen Alphen en Leiden moet in de toekomst niet alleen worden gebruikt voor de stoptreinen die er nu rijden, maar ook voor sneltrams. Dat idee wordt nu ook onderschreven door de provin cie. De vervoersbedrijven West-Nederland en 22 gemeenten uit de re gio zijn al geruime tijd bezig met een onderzoek naar de mogelijkhe den voor een regionaal sneltramnet waarbij ook het bestaande spoor wordt gebruikt. De D66-statenfractie drong eerderal aan op steun van de kant van de provincie omdat dit past in net beleid om het openbaar vervoer te stimuleren. Grote dwarsligger is voorlopig de NS die er niets voor voelt om ook sneltrams op het al drukgebruikte spoor toe te laten. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Rovinciale heffingen niet omhoog haag monica wesseling burgers van Zuid-Holland eistajr^en volgend jaar nagenoeg langets van ^et tekort van 6,5 mil de m n golden dat de provincie op begroting heeft. Het gat rdt grotendeels gedicht door cienter te werken en andere tenbesparingen. De heffing de provincie op de motor- ïigenbelasting (de opcenten) dt niet verhoogd. Dat blijkt de provinciale begroting ir 1995. >e provincie geeft volgend op een begroting van 1,2 jard gulden, 6,5 miljoen gul den méér uit dan er binnen komt. Met de bekende kaas schaafmethode (overal een beetje) wordt 5,4 miljoen gul den bezuinigd. Afdelingen gaan efficiënter en goedkoper wer ken. De resterende 1,1 miljoen tekort moet het provinciaal be stuur volgend jaar in de voor jaarsnota zien op te lossen. Het tekort op de begroting loopt de komende jaren verder op. Als er geen bezuinigingen worden doorgevoerd, zou de begroting in 1998 een tekort vertonen van 8,5 miljoen gul den. JZH gaat voor ondergronds station Je de ^sterdam» Een nieuwe kabinet, nieuwe kansen. Vanuit die op- hon cjnistische visie hervat de streekvervoermaatschappij NZH ko er op ende maanden met hernieuwde kracht de lobby voor een on es mahgronds busstation voor het Centraal Station in Amsterdam, r zeil-b vorige minister van verkeer Maij boorde enkele maanden ge- re maflen de hoop op een snelle realisering van het reeds zes jaar ar hetade plan de bodem in. Zij wees het financieringsvoorstel voor ollan^t 200 miljoen gulden kostende station als „niet realistisch" 11e mijn de hand. Het nieuwe kabinet biedt volgens NZH-directeur handjTesta echter „een aantal belangrijke openingen", wordö c het ji ele ml 'Samenwerking in luchtvaart hiphol» De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Northwest «jrlines, waarin de KLM een belang heeft van 20 procent, en de ind. Dqdkoreaanse maatschappij Asiana Airlines gaan vanaf 30 okto- nel mi|r samenwerken op de routes over de Stille Oceaan. Ze zullen van dkaar elkaar passagiers leveren voor binnenlandse en interna- Overjnale vluchten. De samenwerking staat los van de alliantie tus- naar (Ja Northwest en de KLM, aldus een woordvoerster van de Ne- te watjrlandse maatschappij, orh ren de te 1 it rivie ?rvaar die n haag In aanwezigheid van prinses Juliana onthult prins 'Vt r>rtrn^ar^ zatei"dag 10 september in het DDA-gebouw op Schip- 11 ul-Oost, de tweede Douglas DC-3C Dakota (PH-DDZ) van de m Jtch Dakota Association (DDA).De Dutch Dakota Association 1 ZICdt irt met onthuHing va" deze DC-3C Dakota haar 12,5-jarig wor bileum. De tweede Dakota werd gebouwd in 1944 en is in fe- pari 1987 door de DDA aangekocht. Na een restauratie van 7 iring Kj^. jg ket yijggfjjjg bjjna gereed om als vliegend museumstuk f snst te gaan doen. Er worden geregeld rondvluchten, dagtoch- )Semejj jn binnen- en buitenland en meerdaagse trips georgani- mo^Brd. Prins Bemhard is erelid en beschermheer van de Dutch ian" ikota Association, an bij 22799 ipVins Bernhard onthult Dakota De stoel Toto van de Arnhemse Ellen Janssen sleepte twee prijzen in de wacht in Utrecht: de Stijlprijs en de Prijs voor industriële produktkwaliteit. FOTO »ANP Stoel Toto in de prijzen utrecht anp Jonge meubelontwerpers heb ben de neiging zich zozeer in leuke vondsten te verliezen dat het ten koste gaat van de func tionaliteit. Die kritische kantte kening plaatste de jury bij de toekenning gisteren in Utrecht van de Prijs voor jonge ontwer pers 1994. In de jury zaten be kende ontwerpers als Gerard van den Berg, Jan des Bouvrie en Gerrit Schilder. De juryleden waren wel onder de indruk van de inzending van prijswinnaar Titus Hertzberger (29) uit Amsterdam. Hertzber ger maakte een verrijdbaar spreekgestoelte met wegdraai ende zijbladen. Vanuit de zaal gezien ziet het blad eruit als een boek. Belangrijkste concurrent voor de prijs was Ellen Janssen (30) uit Arnhem, met haar stoel „To to". De jury spreekt over een stoel die „door zijn klassieke voornaamheid een grote ele gantie uitstraalt". Bovendien zit de stoel zeer goed, is hij licht van gewicht en daardoor mak kelijk te tillen. Bleef zij bij de prijs voor Jon ge Ontwerpers steken op een eervolle vermelding, twee ande re hoofdprijzen sleepte Janssen met haar „Toto" wel in de wacht: de Stijlprijs en de Prijs voor industriële produktkwali teit. De juryrapporten: „het is geen wereldbestormend ont werp, maar wel een stoel waarin elementen van de klassiek grootmeesters zijn verwerkt". Voor een domper op het jaar lijkse prijzenfeestje van de meu belindustrie zorgde de jury van de Prijs voor het beste meubel ontwerp 1994. Die werd simpel weg niet toegekend omdat de kwaliteit van het ingezonden werk „niet in overeenstemming was met het niveau van de prijs". Wel was er een eervolle vermelding voor Ulf Moritz, die voor Montis het zitmeubel „Sei zoenen" ontwierp. Volgens de jury spreekt uit het ontwerp een goed doordachte actualisering van reeds bekende vormen. GroenLinks wil harde garantie milieu Schiphol den haag «jan kuys De fractie van GroenLinks in de Tweede Kamer vraagt harde ga ranties voor een zorgvuldige milieu-afweging in de uitbrei dingsplannen van Schiphol. GroenLinks is verontrust over de uitkomst van het onderzoek van de Commissie voor de Milieu-Effectrapportage. Daar uit bleek dat geen enkele vari ant van de uitbreidingsplannen voldoet aan de gestelde milieu voorwaarden. De fractieleden Rosenmöller en Vos vragen de ministers van verkeer en waterstaat en VROM of zij eveneens van mening zijn dat de voorzieningen voor het milieu tekort schieten. Zij vra gen de bewindslieden of zij be reid zijn de geconstateerde te kortkomingen op te heffen, al vorens over te gaan tot defini tieve besluitvorming. In een toelichting zegt Marij ke Vos de vragen vooral gesteld te hebben om het belang aan te geven van een zorgvuldige af weging voor het milieu. De frac tie van GroenLinks was er niet van op de hoogte dal de verant woordelijke ministers vermoe delijk al binnen een week met een reactie komen op hel rap port van de MER-commissie. Vos: „De kans is groot dal het kabinet onder de druk van de tijd te gemakkelijk omgaat met de gestelde milieu-eisen. Daar om hebben wij er de aandacht op gevestigd dat het kabinet iets moet doen aan de gesignaleer de tekortkomingen.' LENEN MOET LEUK BLIJVEN. WELKOM BIJ DE GKB LEIDEN! Lastig gedoe kunt u niet gebruiken als u een lening aanvraagt. U hebt geld nodig. Punt uit. Tegen een prettige lage rente. En aardige mensen die de persoonlijke lening vlot voor u regelen. Evenals een doorlopend krediet, als dat de bedoeling is. Dus geen gezeur alsjeblieft. Mee eens? Dan is de Gemeentelijke Kredietbank Leiden uw juiste adres. Bel voor informatie. Of nog beter: kom gewoon even langs- Wij helpen u graag aan geld. Doorlopend krediet limietbedrag theoroti3cho looptijd aflossing per maand effectieve rente per Jaar f10.000,- 66 maanden f200,- 10,8% f 25.000,- 65 maanden f500,- 10,4% f40.000,- 65 maanden f800,- 10,4% Persoonlijke lening in handen looptijd aflóssing per maand effectieve rente per jaar f10.000,- 48 maanden f 253,49 10,4% f 20.000,- 48 maanden f 506,98 10,4% f40.000,- 60 maanden f847,68 10,3% Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur donderdagavond van 17.30-19.30 uur GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300, 2301 EH Leiden tel. 071 -167777 - fax 071 -167158

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17