De ontwikkelingswerkers 'nieuwe stijl' 'Koppierijders' gezocht voor gesponsorde auto's De 'oneindig geduldige leraren' van de LOI... Het Gesprek van de Dag Er zit nog meer vast aan de Duitse Lotto WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1994 Karei Schimmel heeft niet al leen verstand van vissen en voetbal, maar ook van cijfers. De markante Leidenaar, die af gelopen week van de KNVB te horen kreeg dat hij ondanks het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd voor scheids rechters (50) toch nog een een jaartje mag doorfluiten, speelt al 28 jaar in de Duitse Lotto mee. Wat heet, hij verzorgt tevens maand-in-maand-uit het 'pa pierwerk' in die Lotto voor een groep van tussen de 20 en 30 kennissen en familieleden. Schimmel weet derhalve waar- r hij praat als het gaat om de hectische toestanden die zich momenteel afspelen rond de jackpot die bij onze oosterburen ar niet wil vallen. Ook afgelopen weekeinde was het weer niet prijs. Waardoor er a negen weken van opsparen aar schatting een bedrag van rond de 33 miljoen D-Mark in de pot zit. Want zo werkt dat daar in Duitsland. De teller telt gewoon door. De pot voor de aanstaande winnaar - wanneer die zich dan ook moge melden - wordt alsmaar groter. „Tot zover klopt jullie verhaal van vorige week wel", meldt Ka- rel zich aan de balie, „maar he lemaal correct was de weergave toch ook weer niet. Die jackpot heeft namelijk niks te maken t het zetten van de zes kruis jes, zoals bij ons. De afgelopen weken hebben verschillende nsen een rijtje goed inge vuld. Die pakken, als ze althans alleen winnen, toch gauw een oi bedragje van een miljoen of zeven mee. Maar die jackpot, die Super Zes zeg maar, die steekt anders in elkaar, hoor." Hoe dan Karei? „Ten eerste moetje op het lotto-formulier aangeven of je daar aan mee wilt doen. Is vrijblijvend, kost je alleen een pa,ar mark extra. Je dingt dan vervolgens mee naar de jackpot waarvoor, na de lot totrekking op zaterdagavond, een aparte trekking is. Er rollen r weel blijk' de H I centi enigi spra; waag nondt kenfi dan zes cijfers van 1 tot 10 uit ^ee' de bus en als die, nog wel in juiste volgorde natuurlijk, c< responderen met het getal c.. der aan jouw formulier dan pas is het bingo. Elk formuliertje heeft een eigen r is natuurlijk mee dan alleen die enorme hoofd prijs. Drie of vier getallen goed,c geeft al een leuke prijs." Echt interessant vindt hij dat gedoe rond die jackpot trou wens niet. „De meeste mensen die bij mij de Lotto spelen heb- 1 ben niet eens het vakje 'ja' ingt f>erej vuld voor die jackpot. De kans datje die wint is hetzelfde als De Groenoordhallen plus het parkeerterrein volzet met alle maal flesjes en je laat er een musje overvliegen die zijn be hoefte doet in dat precies dat ene flesje van jouw. Begrijp je, zo weinig kans heb je maar. Maar andersom blijft voor di twee gulden extra de prijs na- tuurlijk zeker aantrekkelijk. He zal je maar overkomen dat-ie Poeq toch in jouw flesje poept." Nog wat Karei? „Zo klopt het verhaal hoe het er met de Duit se Lotto aan toegaat. Met het aanstrepen van simpelweg de kruisjes heb je veel meer kans op een aardig bedrag dan in keer rijk te worden met die Su per Pot. Temeer omdat je ii Duitsland, evenals in Belgii geen 25 procent kansspelbelas ting hoeft te betalen. Alles wat je wint, wordt keurig wit en be lastingvrij uitgekeerd. Dat is ni sinds 1992. Wat je overigens niet mag, is hier in Nederland de Duitse Lotto activeren. Daa om doe ik het alleen voor wat familie, vrienden en kennissen Het is voor mij maandelijks ee gezellig daggie uit om die for muliertjes weg te brengen. En jt de ir hopen natuurlijk dat éénlrtin die mensen een prijsje paf en ik misschien een kluiffie krijg. Want da's natuurlijk meep"S0) genomen." pats uit h .«ai ;pr igev aan middelen vooral repareren en nauwelijks vervangen, zal hij het met zijn expertise best druk krijgen. Maar dat moeten we dus nog even afwachten. Voor lopig mag hij de container leeg maken en het huis inrichten." Haar baan is intussen wél inge vuld. Morgen gaan ze weg, maandag moet ze beginnen. Wat gaat ze precies doen? „Dat is een hele ruime opdracht. De overgang van oude technieken naar het werken met de compu ter begeleiden, daar komt het eigenlijk op neer. Er zijn al, voornamelijk westerse, bedrij ven in Zimbabwe die met DTP en Apple Computers werken, maar de scholing voor de in heemse bevolking blijft daar bij achter. Dat schiet natuurlijk niet op. Ik ga een lesprogramma voor de 60 studenten ontwikke len die puur is afgestemd op de behoefte aldaar. Ik zal me be scheiden opstellen. Dus niet van: hier ben ik uit Europa en ik zal jullie wel eens effe vertellen hoe het moet. Die tijd van ont wikkelingswerk is wel voorbij. Gelukkig maar ook." Hebben ze enig idee wat hen daar verder te wachten staat in het vroegere Rhodesie, de voor malige Engelse kolonie waar de ongerepte natuur en de feno menale Victoria-watervallen de voornaamste toeristische trek pleisters vormen? „Ja", zegt Winfried, „want zoals gezegd ben ik er al geweest. Een groot en mooi land met een prettig klimaat waar we een huis krij gen met tweeeneenhalve hecta re grond. De bevolking tolereert blanken, vooral als je normaal doet. Jannie werkt tien weken achter elkaar en heeft dan tel kens vier weken vrij. We hebben onze eigen terreinwagen en motorfiets in de container ge stopt. We zijn namelijk van plan om onze drie jaar daar zowel nuttig als aangenaam te beste den. Dat is de uitdaging die we zijn aangegaan." AD VAN KAAM De verhuiscontainer is ver scheept, nu zij nog. Weg voor drie jaar uit het vertrouwde dorp Zoeterwoude, op zoek naar een nieuw thuis in het on bekende Zimbabwe. Morgen gaat het gebeuren voor het echtpaar Winfried en Jannie van Bemmelen. Dan verbranden ze de schepen achter zich en stor ten zich in het ongewisse leven van zuidelijk Afrika. Als ontwik kelingswerkers nieuwe stijl. Voor wie het avontuur voorals nog een belangrijker uitdaging vormt dan hel onvolprezen ide alisme waarmee ontwikkelings werkers over het algemeen in verband worden gebracht. Natuurlijk, het zit er wel een beetje aan vast, dat sociale as pect. „Ik ga daar heen om men sen wat te leren en ik ga dat doen met heel veel inzet en en thousiasme", bekent Jannie van Bemmelen (31) na wat doorvra gen. Maar eerder heeft ze na drukkelijk gesteld dat zij en haar man niet van die 'huisje-boom pje-beestje-figuren' zijn die oud willen worden zonder dat ze het in de gaten hebben. „Het werd gewoon tijd dat we de vaste pa troontjes weer eens doorbraken. We gaan toch vooral naar I lara- re, de hoofdstad van Zimbabwe, omdat we het leuk en avontuur lijk vinden." Jannie van Bemmelen gaf tot voor kort les in grafische tech nieken op een school in Am sterdam. Geflipt op de Mavo, maar via de LTS in Leiden in de grafische sector terecht geko men, vond ze geleidelijk aan haar weg in het wereldje van de vormgeving waarin de compu ter een alsmaar belangrijkere rol is gaan spelen. In die goed be taalde baan als lerares had ze het jaren kunnen uitzingen, maar dat is dus typisch niet wat de struise Zoeterwoudse in het leven voor ogen staat. De adver tentie in het universiteitsblad van de TH van Twente kwam dan ook op het juiste moment. „Ze vroegen", zegt ze lachend, „min of meer een een paar gek ken die in Zimbabwe aan de Jannie en Winfried van Bemmelen verruilen het landelijke Zoeterwoude voor Harrare, de hoofdstad van Zimbabwe. foto bendebruyn technische hogeschool in Hara re een grafisch project wilden opzetten. Nou, en dat leek me wel wat. Weer eens wat anders, zoals ik al eerder zei." Nu treft het dat haar man Win fried (32) een al even onderne mend typetje is als zij. Hij heeft al van alles gedaan. Van vlieg tuigmecanicien op Valkenburg tot matrijzenmaker en van on derhoudsmonteur tot energie specialist bij Heineken. Maar erg lang werken bij een vaste baas, dat zint hem niet zo. „Op gegeven moment gaat het krie belen en dan wil ik weer wat an ders. Op technisch gebied kan ik veel, dat durf ik rustig te stel len. Of het nu een auto is of een drukpers of wat voor machine dan ook, ik haal het uit elkaar, repareer het en zet het weer in elkaar. Maak niet uit wat voor merk het is, als er maar een boekkie bij zit. Ik heb in elk ge val al mijn gereedschap bij me, want in Zimbabwe ontbreekt het vooral aan goed materiaal, zo heb ik ondervonden toen ik daar een tijdje geleden alvast ben rond wezen kijken." Aait echgenote Jannie hem niet zon der trots over zijn bol: „Hij heeft echt gouden handjes, hoor. Zonder dollen." Die hoopt hij straks op de ene of de andere manier in Afrika te gelde kunnen maken, als is dat niet per se noodzakelijk. „Ik zorg voor het inkomen", zegt Jannie, die geldelijk wordt ge steund door het Comité Zuide lijk Afrika en de Stichting Perso nele Samenwerking Ontwikke lingslanden. „Wat hij daar even tueel kan doen, is meegeno men. Omdat ze daar bij gebrek Reacties en suggesties voor "Gesprek van de Dag" Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden beloond met een cadeauboni van 25 gulden. Voorschotense wint verkiezing Ipro Next Generationlï" Maartje van Eist uit Voorscho-I ten is nummer één geworden tijdens de verkiezing van Missta Next Generation. Deze model-h lenwedstrijd wordt jaarlijks geL organiseerd door Internationa^ Merchandising, het Oegstgeesjn<jei ter bedrijf dat in Nederland marktleider is op het gebied v schoolagenda's. Aan de verkiel zing deden 1500 scholieren i het hele land mee. Op de finaledag in de Plaza Beach Club in Scheveningen van afgelopen zaterdag bleef Maartje van Els haar concurre1 ten Joëlle Gieben (15) uit Den Haag en Joanneke Bleichrodt HAA (14) uit Almelo net voor. De 19-jarige Voorschotense ^u: kreeg naast een scooter, reistajr'cer en ski-jack een contract aangets Vi boden bij het professionele mf1 g0 dellenbureau Q-Agency uit An be! sterdam. f"1 I kien ten! l de Zeilen met f! I ir 19 de riemen h die ie hebt ïZl Zeilen met de riemen die je hebt. Dat is het thema van deasTEf derde Kamer2 Zeilmarathon cfnist op zaterdag 10 september op jend Kagerplassen begint. Alles mairgn tijdens de wedstrijd voor zeil-fe vo bootjes met een strijkbare maden over vijftig kilometer door hethde Groene Hart vanZuid-Hollanit 20 Peddelen, vaarbomen, alle mqn di gelijke middelen om op hand- Tes kracht voortbewogen te word* zijn toegestaan. Dus ook het ji gen. Dat is een traditionele m nier van voortstuwen waarbij mensen op de kant met lange lijnen de boot voorttrekken, ^iphi De start is om 7.00 uur vanaf <üin< Eijmerspoel op Kaageiland. Diidk is het peddelen om zo snel mjr sa gelijk uit de 'vuile wind' van djcaar andere boten te komen. Over»nal ringvaart voert de tocht naar <h Ni Westeinderplas. Dit grote watlrlar moet bedwongen worden omj via het Braassemermeer en de Wijde Aa naar Hoogmade te 1^ men. Dan is het over het riviejm tje de Does de Zuidzijdervaart ha in. De smalle Stingsloot die z—r volgt, is uitermate geschikt orfj te jagen. Na 't Joppe komt de f nish bij Kaageiland al in zichtk die ongeveer om 19.30 wordt verwacht. Ieder team met zeilervaring kr zich in het vrouwen-, zeil- school- ofhuurbootklassemet «n inschrijven. In elke boot mogLj niet meer dan drie beman- ningsleden. Opgeven kan bij Herman Post. tel. 071-122799 Je bent jong, dynamisch, ambi tieus en representatief en je wil jook nog autorijden, maar je kunt het niet betalen. Dan heb jje een probleem. Het nieuwe Alphense bedrijf Adcar wil daar niet zijn 'Koppierijders Club' iets aan doen. Die club wil. bij voldoende belangstelling, nieu we auto's tegen een vrienden prijsje verhuren aan jongeren in de leeftijd van 23 tot 30 jaar. In ruil daarv oor worden de au to's wel maandelijks van nieu we reclames voorzien. Adcar en de Koppierijders Club istaan nog in de kinderschoe nen. En eigenlijk had de sluier iover het initiatief nog niet mo gen worden opgelicht. Maar het afgelopen weekeinde trok het bedrijf toch de aandacht met prikkelende advertenties. Bedoeld om in Leiden en in Alkmaar de belangstelling voor het initiatief te peilen. Geïnte resseerden werden opgeroepen te reageren met een 'pittige', brief, met informatie over werk en persoon, vergezeld van een pasToto. Het enige adres van Adcar is een postbus in Alphen aan den Rijn die het piepjonge bedrijf blijkt te delen met het reclamebureau Hans Uljee. Dat bureau is inderdaad het brein achter Adcar en de Kop pierijders Club. Maar Uljee is niet blij met volgens hem voor tijdige publiciteit. „Straks staat de telefoon hier roodgloeiend. Dat is niet de bedoeling. We willen eerst in twee regio's de belangstelling peilen voor we definitief besluiten door te gaan. En dan krijgt het project een landelijk karakter." Volgens Uljee is de Koppierij ders Club een voor Nederland uniek nieuw project. Vooral omdat mensen niet met hun eigen al dan niet oude auto rij den. maar in een splinternieu we Corsa van de zaak. Daar mee verschilt de club van an- dereautosponsor-projecten, zoals dat van uitzendbureau Bas dat in de jaren zeventig Leidse studenten betaalde om met reclame op lelijke eenden te rijden. De Koppierijders krij gen ook, in tegenstelling tot wat andere bureaus doen, geen gigantische moorkoppen, stuk ken kaas of tubes tandpasta op hun dak van de auto. De recla me beperkt zich tot de auto zelf. „We zorgen voor kekke, opvallende nieuwe autootjes, waarmee mensen goed voor de dag kunnen komen. Eerder was het nog wel eens een punt dat mensen in auto's reden die niet bij de reclameboodschap pas ten. Het moet bovendien zo leuk worden dat de buurman iemand niet uitlacht omdat hij geen auto kan rijden, maar dat het juist de Koppierijder is die een lange neus naar zijn omge ving kan maken", vertelt een medewerker van het reclame bureau. De naam koppierijder is be dacht om aan te geven dat wie meedoet een slimmerik is, zijn koppie gebruikt. Dat het woord ook nog lijkt op copywriter, de term waarmee tekstschrijvers in de reclame worden aange duid is een grappige bijkom stigheid. Het is de bedoeling dat aspirant-Koppierijders met de club een overeenkomst aan gaan voor drie jaar. Ze moeten dan 15- tot 20.000 kilometer per jaar rijden, aan woon werkverkeer, in hun vrije tijd, maar misschien ook zakelijk als hun baas daar geen moeite mee heeft. Want dat laatste kunnen ze zich bij Uljee wel voorstellen. Bij een klant voor rijden met reclame van een concurrent op de auto kan toch op problemen stuiten. Het opvallendste aan het initia tief is volgens het reclamebu reau wel dat het een 'echte club' moet worden, compleet met activiteiten. „Daarom se lecteren we streng. We willen dat niet alleen de auto's, maar ook de bestuurders iets uitstra len", wordt het verzoek ver klaard om bij de gevraagde pit tige brief ook een pasfoto mee te sturen. Een praktijk die vol gens verschillende erecodes zelfs bij sollicitaties niet meer geoorloofd is. BiJ+ietclub-ka- rakter past ook de Veronica- achtige toon van de werving. „Uiteindelijk gaat het toch om dezelfde leeftijdsgroep. RUDOLF KLEUN Cursus vreemde talen op CD-i Make the right choice. Maak de juiste keuze, vraagt de interac tieve CD-i van de LOI-talencur- sus Engels. Op het tv-scherm verschijnen een aantal gerech ten zoals spaghetti, cake en een vruchtensalade. Vervolgens ver schijnen ingrediënten die on dergebracht moeten worden bij één van de gerechten. En zo leer je op een speelse manier de keuken en de juiste namen ken nen. Als je alles goed hebt, volgt nog een volledig recept. LOI (Leidse Onderwijs Instellin gen) introduceert vanaf 1 sep tember de beginnerscussen En gels, Frans en Duits desgewenst met een bijgeleverd goud-kleu rig cd-schijfje - de interactieve cd genoemd. Met een speciale speler die de LOI via Philips met korting levert, kan de cursist vanaf zijn tv-scherm spreek- en luistervaardigheid in een van de moderne talen oefenen. „Dit is een oneindig geduldige leraar", zegt Hans de Vries van LOI, die aan de basis van deze CD-i's stond. Waar zijn ze gebleven? De ta lencursussen met grammofoon platen op singleformaat, die je op 33 toeren moest afdraaien. En als toetje bij zo'n cursus za ten er dan een paar plaatjes met muziek bij. De technologie ruk te op en de cassette raakte in zwang. LOI verving enkele jaren terug al de cassette door cd's en een video. „De dialogen zijn op cd's makkelijker terug te vinden dan op een cassette, waarbij je heen en weer moet spoelen." Naast de cd's bleef er - ook bij de huidige cursussen - een au dio-cassette, die de cursist kan inspreken, waarop de docent zijn uitspraak kan controleren. En nu is er dan als extraatje de CD-i, die nog niet kan opne- op een speelse manier vanaf zijn tv-scherm de vreemde taal onder de knie kan krijgen. Het is een CD met bewegend beeld en geluid, die vragen stelt en antwoorden corrigeert. Er komt geen docent meer aan te pas, want iedere cursist kan met de speciale afstandsbediening naar eigen inzicht en keuze de CD-i hanteren. Het Engels is vaak met een accent, want zo wordt het ook in Engeland gesproken. Op het schijfje staan vijf zoge naamde modulen, van gemak kelijk naar moeilijk. Elke modu le staat voor zes lessen. „De CD- i is bedoeld als aanvulling op de cursus." Je moet per module beginnen met een keuze uit en kele dialogen, waarbij je zelf eventueel voor ondertiteling in Nederlands of de vreemde taal kan kiezen. De dialoog is geïllu streerd met kleurenfoto's. Ver volgens kun je oefenen met ge gevens uit de dialoog en kun je daarna een toets doen om tekst begrip en woordkennis te tes ten. Wil je de toets nog eens doen, dan krijg je weer andere vragen. Ten slotte is er een eindtoets die na het optellen van de score via het beeld scherm een 'studieadvies' uit brengt. Los van dit alles staan nog een vijftal 'specials', die laten zien waartoe cd-i in staat is. Zo kun je een spookhuis in om een spook te zoeken, waarbij je zelf de route kunt bepalen en en- gelstalige aanwijzingen krijgt. Ook bovengenoemde kookcur sus is zo'n 'special', evenals 'het weer', waarbij je door het aan klikken verschillende weersoor- ten op je scherm uitgebeeld ziet met het Engelse idioom eron der. 'Travelling' laatje kiezen uit wat je allemaal mee moet nemen op reis. Tot en met de soort van koffer toe. „Voor ons is dit een begin", zegt Hans de Vries van LOI, die an derhalf jaar geleden met een groep een dag in een hotel zijn intrek nam om over de CD-i te brainstormen. Hij zegt desge vraagd dat LOI de eerste is met een dergelijk interactieve CD bij een talencursus. „Bij andere Hans de Vries van de LOI met één van de 'oneindig geduldige leraren' die ze daar tegenwoordig hebben. cursussen ontdek je meer mo gelijkheden. Maar dit is ook voor ons een noodzakelijk pro ces om ergens achter te ko- Volgens De Vries kan cd-i ook uitstekend laten zien hoe een verbrandingsmotor werkt of hoe 'een injectie gegeven moet worden'. Met de CD-i kan goe de raad worden verstrekt. Wat is goed, wat is fout. Laat het de ge bruiker eerst fout doen, en toon dan hoe het wel moet. Je kunt dingen herhalen. De LOI gaat door met de CD-i als het een succes blijkt bij deze cursussen. Tot nu toe zijn er al enkele tien- foto holvast/mark lamers tallen verkocht met inbegrip van de, overigens niet goedko pe, CD-i speler.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16