'Open Doors' in actie voor christenen uit Iran Kerk zoekt haar plaats in 'nieuw' Rwanda Kerk Samenleving 'Verontruste hervormden ontlopen beslissing kerkorde' Warmere lucht S WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1994 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-356443 BUITENLAND KORT Waldenzen De synode van de Waldenzen en Methodistenkerk in Italië heeft de regering-Berlusconi verweten te weinig sociaal te zijn. In een verklaring roept de synode het centrum-rechtse kabinet op meer oog te heb ben voor de solidariteit met de armen en de bescherming van de minderheden. „Christenen moeten zich houden aan de principes van de Grondwet die is voortgekomen uit de Resis- tenza, het anti-fascistisch ver zet gedurende de Tweede We reldoorlog. Alleen zo zijn de fundamenten gewaarborgd van een vrije, solidaire en ver antwoorde samenleving' Vrouw Latijns-Amerika heeft sinds af gelopen zaterdag de eerste vrouwelijke rabbijn. In de Ar gentijnse hoofdstad Buenos Aires werd de 57-jarige Margit Oelsner-Baumclz, een groot moeder, tot rabbijn van een li beraal-joodse gemeente ge wijd. Oelsner emigreerde in 1938 met haar ouders uit Duitsland naar Argentinië. Pas toen haar kinderen naar een joodse school gingen, besloot zij He breeuws te leren. Sinds zestien jaar is ze werkzaam in de joodse Gemeente als lerares en pastoraal werkster. Ook is ze docent aan het Instituut voor joodse Studiën te Buenos Aires. In 1972 werden in de libe raal-joodse gemeenschap in de Verenigde Staten de eerste vrouwelijke rabbijnen gewijd. Pas sinds vorig jaar kent Israël een vrouwelijke rabbijn. De joodse gemeenschap in Argen tinië telt ongeveer 500.000 le den. Alle stromingen, van libe raal tot ultra-orthodox, zijn er vertegenwoordigd. Wereldraad De Servisch-Orthodoxe Kerk heeft de kritiek van de Wereld raad van Kerken op haar na tionalistische houding van de hand gewezen. In de Wereld raad groeit de laatste jaren de 'anti-orthodoxe stroming', zei metropoliet Jovan Pavlovic in het weekblad Nin. De Wereld raad heeft volgens Pavlovic zijn christelijke identiteit ver loren. Vooral de protestantse lidkerken willen dal de Ser visch-Orthodoxe Kerk zich met de politiek gaat bemoei en, wat de kerk volgens haar eigen zeggen niet doet. De Wereldraad liet kortgele den weten „diep bezorgd en teleurgesteld" te zijn over de nationalistische houding van de Servisch-Orthodoxe Kerk. Deze had partij gekozen voor de oorlogszuchtige leider van de Bosnische Serviërs, Rado van Karadzic, en de groot-Ser vische gedachte verdedigd. De bisschoppen hadden zich ge keerd tegen het internationale vredesplan voor Bosnië, waar bij de Serviërs een deel van het veroverde gebied moeten af staan. Bij een referendum dit weekeinde wezen de Bosni sche Serviërs het plan massaal af. De Evangelische Kerk in Duitsland heeft vorige maand aan patriarch Pavle geschre ven dal de Servisch-Orthodoxe Kerk zich buiten de gemeen schap van de oecumenische beweging had geplaatst door dat zij zich voor nationalisti sche doeleinden laat gebrui ken. De gereformeerde theolo ge drs. A. Westra, een van de Nederlandse afgevaardigden in de Wereldraad, zei in een reactie dat het tijd wordt dat de Wereldraad stappen tegen de Servische kerk onderneemt. Enkele jaren geleden pleitte een Duitse afgevaardigde, dr. Klaus Wilkens, ervoor de Ser visch-Orthodoxe Kerk te schorsen als lidkerk van de Wereldraad als zij weigert het Servisch nationalisme te ver oordelen. DE RECHTER Restauratie van synagoge afgerond De interkerkelijke organisatie Open Doors is een handte keningenactie begonnen voor Iraanse christenen die in hun land in toenemende mate aan vervolging bloot staan. De stichting, die ijvert voor verdrukte christenen in communistische en islamitische landen, houdt de Iraan se regering verantwoordelijk voor de dood en arrestatie van diverse christenen. Eind juni werden de Iraanse presbyteriaanse predikanten Tedhis Michailian en Mehdi Di- baj vermoord. In januari was al Haik Hovsepian, voorzitter van de Iraanse Raad van Protes tantse Kerken, om het leven ge bracht. De Iraanse autoriteiten legden de schuld voor de moor den bij de verzetsbeweging Mu- jaheddin Khalq, maar Open ERMELO ANP Open Doors hoopt dat de Iraan se ambassade in Den Haag de komende maanden dagelijks bestookt zal worden met hand tekeningenlijsten. De actie loopt voorlopig tot december. Ter afsluiting zal dan een nacht wake bij de ambassade worden gehouden. Doors leek dat ongeloofwaardig. De organisatie meldt dat Ira nian Christians International (ICI), een beweging van uitge weken Iraanse christenen, een zwartboek over de christenver volging in Iran heeft opgesteld. Daarin worden vele voorbeel den gegeven van kerken, scho len en christelijke boekwinkels die op last van de overheid ge sloten zijn, en van arrestaties, martelingen en executies van moslims die zijn overgegaan tot het christendom. In juli heeft de toenmalige minister Kooijmans van buiten landse zaken er bij de Iraanse ambassadeur in Nederland op aangedrongen zo spoedig mo gelijk een gerechtelijk onder zoek in te stellen naar de moor den op de Iraanse predikanten. Ook de Nederlandse Missieraad en de Nederlandse Zendings raad hebben uiting gegeven aan hun bezorgdheid. Internationa le kerkelijke instanties, zoals de Wereldraad van Kerken en de Lutherse Wereldfederatie, heb ben eveneens geprotesteerd te gen de moorden op de voorgan gers. Amnesty International liet weten te vrezen voor het leven van andere kerkelijke leiders. Nog geen één procent van de 55 miljoen Iraniërs is christen. Ongeveer 12.000 Iraniërs beho ren tot de protestantse kerken. Met vreugde, maar ook met angst om het hart, heeft de joodse gemeenschap van Frankfurt gisteren de gerestau reerde Westend-synagoge in ge bruik genomen. Toen de synagoge, een van de grootste in Duitsland, in 1910 werd gebouwd voelden de jo den in Duitsland zich veilig. Tij dens de Kristallnacht van 1938 verwoestten nazi's echter het interieur van de Westend-syna- goge en de bombardementen van de geallieerden tijdens de Tweede Wereldoorlog lieten al leen de buitenmuren heel. Als symbool van de verwoesting door de nazi's en de onzekere plaats die de joodse gemeen schap ook vandaag nog in neemt, heeft architect Henryk Isenberg bij de restauratie van de Westend-synagoge de kale hoge ramen die in 1950 pro visorisch werden aangebracht laten zitten. Meer dan vier maanden na de eerste bloedbaden zoekt de ge decimeerde Rwandese kerk haar plaats in het 'nieuwe Rwanda', zoals sommige reli gieuzen het land hebben her doopt. De overgrote meerder heid van de missionarissen heeft het land verlaten. Van de 621 priesters zijn meer dan honderd vermoord, evenals drie van de zes bisschoppen. Van een aantal bisdommen is weinig meer over. In Nyondo (140 km ten westen van Kigali) werden in de nacht van 12 april 400 mensen vermoord in de ka thedraal van deze stad in de rijkste regio van Rwanda, we gens de vruchtbaarheid van de grond. Van de 55 priesters zijn er 34 omgekomen. De 75-jarige aartsbisschop Wenceslas Kali- bushi van Nyondo, die momen teel in Nederland verblijft, heeft zijn redding te danken aan een kolonel die voorkwam dat mili tairen hem doodschoten aan de rand van een graf dat al voor hem was gedolven. In Kigali verblijven nog veer tig van de ongeveer zestig pries ters. Slechts twee van hen hou den zich op in de parochies bui ten de stad. „De kerken zijn ontheiligd. We moeten ze op nieuw wijden voordat we er de mis in opdragen. Ik denk dat we moeten boete doen tot Pasen", aldus lean-Baptiste Rugen- gamanzi, benoemd tot dioces aan administrator na de moord op aartsbisschop Vincent Nsen- giyumva. De Poolse missionaris Stanis las, net als paus Johannes Paulus II afkomstig uit de regio Krakau, meent dat het opdra gen van de mis in deze tijd in het kader van een nieuwe evan- De kerken in Rwanda verwerpen het verwijt dat ze verantwoordelijk zijn voor de massamoorden. gelisatie moet staan. „De mis moet daar opgedragen worden waar de mensen zijn, in de vluchtelingenkampen en in het nieuwe Rwanda", aldus Stanis las. Hij zal nooit de twaalfde april vergeten, toen 150 gewapende Hutu-militairen een kapel in Kigali in brand staken, waarin zich voornamelijk Tutsi-vluch- telingen bevonden. „Ik kan het geschreeuw dat ik gehoord heb, niet vergeten. De aanval was barbaars en te midden van de barbaren bevonden zich men sen die ik kende, die de mis be zochten." Mgr. Henri Hoser, een andere Poolse missionaris die door de paus tot apostolisch vertegen woordiger (tijdelijk ambassa deur van de Heilige Stoel) is be noemd, onderhoudt contacten met de nieuwe regering in Kiga li. Hij bezoekt bisdommen, neemt foto's van verwoeste pa rochies en zwijgt als het graf over zijn bevindingen. Een Franse delegatie onder leiding van mgr. Joseph Duval, aartsbisschop van Rouen en voorzitter van de Franse bis schoppenconferentie, heeft een ontmoeting gehad met de Rwandese premier Faustin Twagiramungu. Volgens Duval kunnen de nieuwe machtheb bers rekenen 'op alle krachten in het land en op de kerk'. De kerk, die vooral in het onderwijs en de gezondheidszorg actief is, moet niet denken dat haar rol is uitgespeeld. Maar zij moet zich volgens hem niet meer door de politiek op sleeptouw laten ne men. Bisschop Kalibushi ver wierp onlangs het verwijt van de Wereldraad van Kerken dat de kerken in Rwanda medever antwoordelijk zijn voor de mas samoorden. De kerken hebben volgens de raad hun geloof waardigheid verloren omdat ze gemene zaak met het afgezette regime hebben gemaakt. Vol gens de bisschop zijn er altijd contacten met de overheid, maar zijn de kerken 'zeker niet voorgetrokken'. DEN HAAG ANP De veertien hervormde predikanten en leken die zich met een verontruste brief over het Samen-op-Wegproces (SoW) tot de hervormde kerkeraden hebben ge wend, willen de keuze voor of tegen een fusie van hervormden, gereformeerden en evanglisch-luthersen ontlopen. Dat zei gisteren K. Blei, scriba van de her vormde synode. De verontruste hervormden zonden maandag een brief naar alle kerkeraden van de Nederlandse Hervormde Kerk, waarin zij pleiten voor een federatie in plaats van een fusie van de drie kerkge nootschappen. Daardoor zouden deze elk hun eigen kerkorde kunnen behou den en zou aan de bezwaren tegen een uniforme kerkorde tegemoet worden ge komen. Die bezwaren leven met name binnen de Gereformeerde Bond en de Confessionele Vereniging in de Neder landse Hervormde Kerk. Momenteel wordt de ontwerp-kerkor- de voor de Verenigde Protestantse Kerk, die eind vorig jaar door de drie synodes werd goedgekeurd, door plaatselijke ker keraden en regionale kerkvergaderingen (classes) besproken. De opstellers van de brief, onder wie oud-synodebestuurder dr. J. Hoek, roepen de hervormde kerke raden op eerst een uitspraak te doen over de vorm waarin het SoW-proces moet voortgaan. Blei benadrukte dat het moderamen van de synode geen officiële reactie op het appèl zal geven. „Het woord is aan de kerkeraden en die willen we niet be- invloeden in hun meningsvorming", zei hij op persoonlijke titel. „Het appèl daar entegen beoogt van de kerkelijke weg af te wijken." Volgens' Blei loopt de brief vooruit op de uitspraken van de kerkera den en classes. „Het SoW-proces zoals het nu gaat", schrijven de opstellers, „roept in toenemende mate verzet op." Blei: „Dat is een vooronderstelling. Uit de consideraties van de kerkeraden zal wel blijken of dat waar is." Hij voelt weinig voor het pleidooi voor een federatie van de veertien onderteke naars uit kringen van bonders en confes sionelen. „Als het ene deel onder de ene kerkorde en het andere onder de andere valt, wordt in feite de eenheid van de Nederlandse Hervormde Kerk verbro ken", aldus Blei. Volgens Blei wordt in de brief terugge grepen op het idee dat de drie kerken zich van onderaf geleidelijk tot een een heid moeten ontwikkelen. „Dat idee is vijf jaar geleden van hervormde zijde al krachtig afgewezen. Het komt in feite neer op een pleidooi om terug te dein zen voor de beslissing die we moeten ne men." De scriba heeft ook geen goed woord over voor de suggesties van de brief schrijvers dat voor het aannemen van de nieuwe kerkorde een drievierde meer derheid in de synode nodig is en dat de mening van de belijdende leden gepeild zou moeten worden. „De huidige kerkorde schrijft geen drievierde meer derheid voor, wel een verdubbelde syno de". aldus Blei. „En een meningspeiling komt neer op een referendum. Daarmee hol je de verantwoordelijkheid van de ambtelijke vergaderingen uit." Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON OPE>JB<4R6 DRONKEN SCHAP, RIJDE» ONDER INV/LOED VAN ALCOHOL-... volgens mu houdt u wel van EEN sreviee BOR-REL Oo Sr HEINZ L/£VE UEVE FKl7S£PfTS f /K M/S J£ ZO YFFSEL/JKf JE BEtST'MfJfJ OETS'£Fïi0ETS/£ OCH20JP AMFSK LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgevenj Damiate bv DIRECTIE B M Essenberg. G.P Arnold (ad|). J Kiel (adj); HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels. Henk van der Post (ad)) OMBUDSMAN R D Paauw. tel dag 9 30- 11 30uur071-356215.of per post HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon071-356356 POSTADRES Postbus 54.2300 AB Lelden TELEFAX Advertenties 071 -323508 Fam benchten 071 -323508 Redactie071 -321921 ADVERTENTIES ma.-vn| van 08 30-17 00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vn| van 8 30-17.00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071-128030 bi) vooruitbet (ind BTW) per acc giro autom bet per maand 29.30 per kwartaal 85.55 84,55 per jaar ƒ329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 125,50 ovenge landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvnj: 18.00-19.30 uur, zat. 10.00-12.00 uur. Tel. 071-143241 HET WEER hans vak In de afgelopen 48 uur liet de Noordzee nog flink wat van die ty pische nazomerbuien op de kust strook los, ondanks een naderende rug van hogedruk met afnemende wind. Maar juist door die rust aan de grond kon de aanwezige onsta biliteit worden 'uitgebuit'. Boven in, op een hoogte van meer dan twee kilometer bleef er namelijk wel een sterke stroming. We spre ken dan van een windschermg, waarbij de windsnelheid met de hoogte zeer snel toeneemt. Door dat de lucht hogerop sneller weg stroomde dan aan het aardopper vlak, ontstond een luchttekoii, dat van onder moest worden aange vuld. De relatief warme en vochtige lucht nabij het zee-oppervlak be gon vervolgens snel op te stijgen, waarbij in een mum van tijd de cu muluswolken uitgroeiden tot een cumulonimbus (buien- of onweers wolk). Maandagavond dreef een reeks verrassend pittige buien, soms ver gezeld van onweer, de kuststrook binnen. Op de satellietfilm waren wolkenstraten te herkennen, west oost georiënteerd, evenwijdig aan de bovenstromig. Onder zo'n wol kenstraat viel bui na bui, maar aan weerszijden daarvan bleef het ge woon droog. In Haarlem viel 10 millimeter; Valkenburg ZH noteer de 7 mm. Dinsdag veranderde er weinij aan de onstabiele opbouw van atmosfeer. De buiigheid beperl zich tot het noorden van het lai bij Terschelling waren de omst. digheden gunstig genoeg voor optreden van een waterhoos.In ze regio ging de zon steeds me< schuil achter sluierbewolking, horende bij een regengebiedje het zuiden van het land. Bij wei wind werd nog bijna 20 graden haald. De aantrekkende oostenwindCrr zorgt vandaag voor aanvoer vankjpi warmere lucht, maar uit het zuiL* westen komt een zone met buiif neerslag naderbij. Een actieve I ring trekt donderdag net langs Jen over ons land in de richting vanjen nemarken. Dat wordt dus een v kenrijke dag met mogelijk veel ij gen en kans op onweer. Aan de achterzijde van de storing steek(\l vrijdag een krachtige tot harde noordenwind op met talrijke Jlph Noordzeebuien en magere temaeji raturen van 17 graden Ijpl Zaterdag volgt een lichte verlhn( tering met mooie, zonnige peria,^ den. Op de lange duur blijft hetf wisselvallig. Op de oceaan word de westcirculatie als maar sterkj bij IJsland verschijnt een volwas/j^ sen stormdepressie, die zijn froyl< ten in de loop van het weekeind naar West-Europa stuurt. k|] HET WEER IN EUROPA ■^MUI KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Meest bewolkt en af en toe regen. In het oosten van Engeland en Schotland vrijwel overal droog en ook nu en dan zon. Middag- temperatuur van 14 gra den m het noorden van Schotland tot 20 in het zuidoosten. België en Luxemburg: vandaag af en toe zon en vrijwel overal droog, mor gen meer bewolking en af en toe regen. Middagtem- peratuur ongeveer 20 gra- Noord- en Midden-Frank- Meest bewolkt en kans op een bui, later mogelijk met onweer, vandaag, in de oostelijke departemen ten, eerst nog wat zon en droog. Middagtemperatuur van 18 gra den langs het Kanaal tot plaatselijk 24 graden in het oosten. Portugal: Overwegend zonnig en droog. Vooral in het noordwesten in de vroege ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewol king. Temperatuur in de middag van 20 graden in het noorden tot 27 graden in het zuiden. Madeira: Perioden met zon maar ook af en toe wolkenvelden. Droog. Middagtempera tuur ongeveer 22 graden. Spanje: Zonnig. In het noorden kans op wat be wolking maar vrijwel overal droog. Mid dagtemperatuur langs de Golf van Bis kaje ongeveer 21 graden. Langs de Cos ta's maxima rond 30 graden; in het bin nenland nog hoger. Canarische Eilanden: Aan de noordkant bewolking, maar droog. Op de zuidelijke stranden vrij zonnig. Middagtemperatuur rond 24 graden. Marokko: Westkust: Flink wat zon maar vlak aan zee in de ochtend ook wolkenvelden. In het binnenland een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur aan de kust on geveer 26 graden, landinwaarts flink Tunesië: vandaag vrij zonnig, morgen wolkenvel den en een kleine kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperaturen langs de kust rond 30 graden. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en een toene mende kans op enkele stevige regen- of onweersbuien, vooral in het oosten. Mid dagtemperatuur van 22 graden langs de westkust tot rond 30 graden in de Provence. Mallorca en Ibiza: Veel zon maar later op de dag ook sta pelwolken en mogelijk een lokale regen- of onweersbui. Middagtemperatuur on geveer 31 graden. Italië: Zonnig. In het noorden ook enkele wol kenvelden en een kleine kans op een on weersbui. Middagtemperatuur meest rond 30 graden Corsica en Sardinië: Zonnig, op Corsica op beide dagen mis schien ook enkele wolkenvelden en een kleine kans op een bui. Middagtempera tuur 30 graden of iets hoger. Griekenland en Kreta: Zonnig. Boven de Egeïsche Zee tijdelij ke een stevige noordenwind Middag temperatuur tussen 28 en 35 graden Turkije en Cyprus: Zonnig. Middagtemperatuur langs de Turkse kusten van 29 graden rond de Dardanellen tot ongeveer 35 graden ten oosten van Antalya. Op Cyprus maxima 30 graden of iets hoger Duitsland: vandaag in de zuidelijke helft wolkenvel den en wellicht een enkele regen - of on weersbui; naar het noorden toe geregeld zonneschijn, morgen vrijwel overal be wolkt en enige tijd regen, m het zuiden mogelijk opnieuw onweer. Middagtem peratuur van 18 graden in het noorden tot 25 in het zuiden. Oostenrijk: Overwegend bewolkt en enkele buien, misschien met onweer en plaatselijk veel neerslag. Rond Karinthie en Stier marken ook kans op wat zonneschijn. Maximumtemperatuur ongeveer 25 gra den, vandaag in het oosten bij zonne schijn plaatselijk tegen de 30. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.50 Zon onder Maan op 01.48 Maan onder lf Waterstanden Katwijk Hoog water 23.58 12.43 Laag water 07.36 20.11 Weerrapporten 30 augustus 20 u Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht 25 19-^11 26 2Qrkt 35 22dor 31 lirlij 19 l Fld 23 l<arv, 28 2idai New Orleans New York

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14