Leiden Boommarktgarage is verder weg dan lijkt 'Sleutelhof of een Sleutelsof?' nvalidenhuis straks een "ïosthuum rijksmonument Asielzoekers krijgen meer ruimte Weinig kritiek appartementen Koningstraat Oude penning onderdeel van telraam Vlasveld wil wassen beeld Brinkman Sloos: stad verslonst CD'er houdt gemeenteraad in spanning WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1994 13 hef henny van egmond, 071-356414, plv -chef hans koenekoop. 071-356429 Dakpannen A C een exP0S't'e I D over de dakpan- nenfabriek Van Oordt neemt Alphen afscheid van een industrie die 400 jaar standhield. Vreemde taal /i /- De LOI presenteert I O vanaf 1 september taalcursussen op een goudkleurig cd-schijfje, de zogenaamde interactieve cd. Winkelhof A Q <^)m 'brekers bui- I -/ ten te houden moe ten middenstanders in Winkelhof hun zaken met een alarminstallatie beveili- I gen. Twijfels over nieuwe winkelgalerij groeien leiden wim koevoet CDA-wethouder J. Walenkamp (economi sche zaken) blijft geloven in de Sleutelhof, de nieuwe winkelgalerij die wordt gedacht in het gebied tussen Aalmarkt en Bree- straat. Dat zei de wethouder nadat het raadslid M. Vlasveld (Leiden Weer Gezel lig/De Groenen) zich gisteravond in de raadsvergadering hardop afvroeg wat ook andere raadsleden en gemeente-ambte naren zich stilletjes al tijden lopen af te vragen: „Is de Sleutelhof een Sleutelsof ge worden?" Vlasvelds twijfel komt voort uit het feit dat vandaag de samenwerkingsovereen komst voor twee jaar tussen project-ont wikkelaar MBO en de gemeente afloopt. In die twee jaar hebben beide partijen geld en energie gestoken in een plan dat al maanden van tafel is omdat het te duur zou zijn en nog altijd niet is vervangen door een ander plan. Vlasveld stelde gisteravond vast dat ge meente en MBO na vandaag 'niet langer gebonden zijn', zeker niet zo lang de ge meenteraad geen voorstel krijgt om het contract te verlengen. Het raadslid wees er verder op dat aan enkele voorwaarden die de raad aan de samenwerking heeft gesteld, niet is vol daan. Zo is er niet een van de acht toege zegde kwartaalrapportages verschenen. Het enige dat de afgelopen twee jaar kon worden vernomen, was een presentatie in het voorjaar van 1993 van het plan dat de Amsterdamse architect Cahen had ge maakt. Hoewel er veel enthousiasme voor Cahens ideeën over de Sleutelhof bestond, werd al snel duidelijk dat ze te duur wa ren. Vooral de vindingrijke oplossing voor de fietsers (die ter hoogte van de Manden- makerssteeg over een soort fietsbrug bo ven het winkelend publiek zouden komen te rijden) bleek een kostbare aangelegen heid. Bovendien bleven er te weinig vier kante meters winkelvloeroppervlakte over. Volgens Walenkamp is de planvorming vertraagd door onder meer de gemeente raadsverkiezingen en de college-onder handelingen. „Maar de wenselijkheid van een Sleutelhof is economisch en cultureel gezien alleen maar toegenomen." Volgens Walenkamp bestaat er na van daag nog wel degelijk 'een band' („Al was het alleen maar fatsoenshalve") tussen MBO en de gemeente. De twee partijen blijven zaken met elkaar doen. Overigens heeft Cahen nog altijd geen opdracht be reikt om zijn plan aan te passen. Volgens Walenkamp is het ook geen uitgemaakte zaak dat de Amsterdamse architect de ver volgopdracht krijgt. Hij is er wat zekerder van dat de gemeente voor de Sleutelhof zaken blijft doen met MBO. den wim koevoet 79, De overeenstemming die de gemeente en het Hoog heemraadschap van Rijnland hebben bereikt over de aankoopprijs van het pand aan de Breestraat 46/48 staat het onderzoek naar andere geschikte plekken voor de vierde parkeergarage in de binnenstad niet in de weg. Dat antwoordde CDA-wethouder J. Walenkamp (econo mie, autoluwe binnenstad) gisteravond in de raadsverga dering op vragen van onder andere R. Peeters, fractie voorzitter van Groen Links. pand dat moet worden gesloopt om de Boommarktgarage mo gelijk te maken. Rijnland zou dan de buurman worden van Fokker langs de Plesmanlaan. Voor de grond dient drie mil joen gulden te worden betaald. Groen Links, dat ook een wet houder in het college heeft, heeft zich altijd met hand en leiden wim koevoet Eerder deze week bleek uit een uitgelekt stuk dat de wethou ders Walenkamp en T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordeningt) met het schap overeenstem ming hebben bereikt over de gemeentelijke aankoop voor ze ven miljoen gulden van het tand verzet tegen een garage die zo dicht in het autovrije deel van de binnenstad komt te staan. Volgens Walenkamp, die be klemtoonde dat de gesprekken met het hoogheemraadschap namens het hele college zijn ge voerd, is er echter nog geen en kele kogel door de kerk. „De Boommarktgarage is slechts één van de mogelijkheden." Hij voegde er direct aan toe dat voor hem en collega Van Rij de Boommarktgarage favoriet blijft. Peeters nam genoegen met deze verklaring. SP-voorman C. Vergeer niet. Hij wilde weten wat een onderzoek nog waard is als er al overeenstemming met rvolg van voorpagina it als in de Leidse gemeente- ad bleef ook tijdens de Raad Q Ar n State-zitting over het Ko- nklijk Militair Invalidenhuis tduidelijk wat het lot van het bouw zal zijn: gedeeltelijke jop of een voortbestaan als ksmonument. SIS De Vereniging Oud Leiden en Stichting tot Behoud van het ininklijk Militair Invaliden- lis probeerden gistermiddag latsraad Van der Burg ervan overtuigen dat het Ifijk van gebouw een rijksmonument GUDet maken. Eerder heeft het nisterie van WVC dat verzoek ;ewezen maar daartegen heb- de vereniging en de stich- g beroep ingesteld. Die be- pszaak diende gisteren. De atsraad boorde de hoop op onmiddellijke uitspraak de )nd in want hij kondigde aan armee pas op 8 november te komen. De Raad van State-zit- ting, was dan ook niet van noe menswaardige invloed op de raadsvergadering, later op de dag. Tijd speelt de grootste rol in deze kwestie. Dat het ministerie het gebouw niet tot rijksmonu ment wil uitroepen is namelijk niet om inhoudelijke redenen. Het gebouw staat simpelweg op een enorme wachtlijst van zo'n 165.000 panden die moeten worden beoordeeld. De vereni ging en de stichting vrezen dat tegen de tijd dat dat gebeurt, de slopershamer zijn vernietigende werk al heeft gedaan en een 'posthuum rijksmonument' res teert. Wethouder T. van Rij (PvdA) zit op een totaal andere golf lengte. Hij zei dat het monu ment reeds voor zo'n 90 pro cent is gered dank zij de plan nen voor de bouw van twee flats die ten koste gaan van de serre en de eetzaal van het gebouw. „Het hoofdgebouw was danig in Lgent voorkomt diefstal fiets •iden Een oplettende politieman, die na zijn werk naar huis :ed, loste gisteravond in een klap enkele diefstallen op. De 'ent zag twee jongens op het Stationsplein morrelen aan de oten van twee mountainbikes. Hij alarmeerde zijn collega's, ie nog net een van de daders konden aanhouden. Het ging om :n 31-jarige Leidenaar die reed op een vermoedelijk gestolen ets. Bovendien vervoerde hij een gestolen videorecorder en had ij een rijbewijs bij zich dat eerder die dag in de binnenstad was ntvreemd uit een bestelwagen. De politie heeft de twee rnoun- linbikes, waarvan het slot al was verwijderd, meegenomen naar et politiebureau. nbreker neemt achttien snippen mee iden» Achttien briefjes van honderd zijn gisternacht gestolen een inbraak in een woning aan de Leidse Olivabank. De be- oonster had het geld 's middags opgehaald bij een bank. Vol- :ns de politie vermoedt de vrouw, dat ze bij het verlaten van de ink is gevolgd. De inbrekers zijn 's nachts binnengekomen )or een kaart langs de deur te halen. Omdat die niet was afge- oten met een nachtslot of met een knip, kon de inbreker op :ze manier binnenkomen. Bij een inbraak in een woning aan Rijn- en Schiekade namen inbrekers diezelfde nacht siera- n, paspoorten, 150 gulden en een onbekend bedrag aan Itali- ins geld mee. Ze kwamen binnen via een achterdeur die niet as afgesloten. nbreker te overmoedig den» Een inbreker was gisteravond net even te overmoedig. 18-jarige Leidenaar was via een steiger en een openstaand am een woning aan de Duizenddraadsteeg binnengekomen. had daar een videorecorder en een draagbare compact-disc- ieler gestolen. Toen hij diuiskwam bedacht hij zich dat hij :en leuke cd's had om af te spelen. Om die reden ging hij terug lar de Duizenddraadsteeg, waar hij echter de inmiddels gealar- eerde politie in de armen liep. leners beroofd den» Twee 13-jarige meisjes zijn gistermiddag door leeftijds noten beroofd van een portemonnee met vijf gulden. Ze wer- n in de Burcht lastiggevallen door drie onbekende jongens die in portemonnee stalen. De meisjes zagen dat de jongens de urs in de Oude Rijn wierpen. De tieners visten hem zelf uit het iter, maar de inhoud was verdwenen. uo steelt zakdoeken den» Hadden ze een afnemer of waren ze gewoon flink ver- uden? Een 36-jarige Arnhemse en een 29-jarige Amsterdamse n gistermiddag betrapt bij de diefstal van vijftig zakdoeken in n textielwinkel aan de Hoogstraat. Na inspectie van hun isen werd duidelijk dat ze even daarvoor ook een spijkerbroek dden meegenomen uit een kledingwinkel aan de Haarlem- rstraat. romfietssters botsen >en« Met een geblesseerde schouder is een 32-jarige Rijns- rgse gisteravond naar het Academisch Ziekenhuis Leiden rgebracht. De vrouw werd op het fietspad langs de Wasse- arseweg aangereden door een 33-jarige bromfietsster uit Kat- k. De Katwijkse wilde linksaf slaan naar het Vlaanderenpad, tar keek niet goed uit. De Rijnsburgse reed tegen haar aan. iden kwamen ten val. verval. De bouwer heeft het op geknapt en als compensatie mag hij nu een vleugel slopen voor de bouw van een ander woongebouw." Van Rij wees er verder op dat de hogere overheden deze bouwplannen al hebben goed gekeurd en dat ze nu moeilijk het Invalidenhuis tot rijksmo nument kunnen gaan uitroe pen. Woordvoerders van de stich ting en de vereniging bestreden deze opvattingen. Bouwplan nen en het toekennen van mo numentale waarden staan los van elkaar, betoogden ze. En: „Als je een gebouw restaureert door er telkens een stukje van op te offeren, blijft er uiteinde lijk niets van over." Ook vinden ze dat de serre plus eetzaal 'niet zo maar een vleugeltje' vormen. Ze zien er een 'slotakkoord' in en 'een we zenlijk onderdeel van de com positie'. De penning, die twee weken ge leden tijdens de opgravingen in de Vestestraat is gevonden, is onderdeel van een eeuwenoud telraam. De munt is rond 1650 gebruikt. Het telraam werd on der meer gebruikt om rekenin gen op te maken. Met behulp hiervan kon men Latijnse cijfers omrekenen naar getallen die we ook nu nog gebruiken. De pen ningen werden dus niet ge bruikt als betaalmiddel. Hoewel de penning in slechte staat ver keert, wordt de munt toch ge conserveerd. Fietsen kijken voorlopig aan de Langegracht Bezoekers van de fietsenkijk- middag, die elke woensdagmid dag tussen twee en vier uur wordt gehouden aan de Volmo lengracht, moeten zich voorlo pig melden bij de hoofdingang van het politiebureau aan de Langegracht. Dit is in verband met verbouwing van het pand aan de Volmolengracht. Hoewel er veel publieke belangstelling was besloot de gemeenteraad gisteravond niet inhoudelijk over het referendum te praten. Eerst moet het college van B en W een standpunt innemen over het verzoek, ondersteund door 1.500 handtekeningen, dat voor aanvang van de raadsvergadering werd ingediend de stichting die het Koninklijk Militair Invalidenhuis wil behouden. foto hielco kuipers leiden aad rietveld De ongeveer 600 asielzoekers in het opvangcentrum in Room burg krijgen meer ruimte en worden dichterbij de Willem van der Madeweg gehuisvest. Dat is de uitkomst van het over leg tussen de gemeente Leiden en de stichting die de belangen van bewoners van de wijk Meerburg behartigt. Wethouder J. Laurier (Groen Links) maakte dat gisteravond bekend. En met die mededeling werd alle moge lijke kritiek in de gemeenteraad al op voorhand weggenomen. De gemeente wilde het op vangcentrum aanvankelijk ves tigen achter het in aanbouw zijnde stadsdistributiecentrum (SDC), een eind van de Van der Madeweg. De asielzoekers zou den er veel te dicht op elkaar zitten en veel last hebben van het lawaai van de vrachtauto's die bij het SDC komen lossen, vond de stichting Meerburg. Veel raadsfractie gaven gister avond te kennen dat zij die kri tiek hadden willen overnemen, maar burgemeester en wethou ders namen hen al snel de wind uit de zeilen. „Wij hadden een voorkeur voor die andere plek, wat meer van de weg af', zei Laurier. „Maar na gesprekken met de stichting hebben wij ons afge vraagd of die voorkeur zo sterk was, dat wij het alternatief van de stichting Meerburg moesten afwijzen. En dat was niet het ge val." Voorzitter H. Flippo was tevreden. „Dan hebben wij geen problemen meer", zei hij. De stichting Meerburg heeft steeds positief gestaan tegen over een asielzoekerscentrum en heeft de gemeente zelfs aan geboden, met tegenstanders in de wijk de discussie aan te gaan. De stichting kreeg daarvoor gis teren van alle raadsfracties complimenten. De vertegen woordiger van het ministerie van justitie, H. Gerdes, had wei eens andere taferelen meege maakt bij de voorbereiding voor vestiging van een opvangcen trum. Hij vond de houding van de gemeente Leiden en de wijk Meerburg in de kwestie 'bemoedigend'. De enige tegenstander van het opvangcentrum in Leiden was CD'er F. Hogeveen. Hij noemde een asielzoekerscen trum 'onverantwoord' en 'een slechte zaak voor Leiden'. „In de Merenwijk hebben we gezien wat voor wantoestanden in zo'n centrum kunnen ontstaan." Opmerkingen die door wethou der Laurier werden afgedaan als 'informatie van de borreltafel'. leiden hans koenekoop Zelden zal het Leidse college van burge meester en wethouders een merkwaardi ger schriftelijk verzoek hebben gekregen. Margje Vlasveld, raadslid voor Leiden Weer Gezellig/De Groenen, wil dat cul tuurwethouder Pex Langenberg op de bres springt voor Elco Brinkman, de gevallen kroonprins van het CDA en bekend Leide naar. Het is niet de bedoeling dat Langenberg de levende Brinkman te hulp schiet, maar het wassen beeld van hem, dat onlangs is gemaakt door het museum Madame Tus- saud. Tussaud wilde Brinkman in de col lectie opnemen wanneer de CDA-politicus tot de nieuwe premier zou worden be noemd. Nu dit niet gebeurt, is Vlasveld bang dat Brinkman ofwel in de opslagkel ders van het museum verdwijnt of, erger nog, wordt omgesmolten. Dat wil Vlasveld voorkomen en daarom moet Leiden de wassen Brinkman claimen zodat het beeld een plaatsje kan krijgen in de collectie van de Lakenhal. Langenberg, door Vlasveld in de schrif telijke vraag betiteld als Monsieur, is niet van plan de vraag serieus te beantwoor den. Hij beschouwt de schriftelijke vraag als een grap. Maar Vlasveld beweert seri eus te zijn. „Brinkman heeft voor veel be roering gezorgd. Ik ben persoonlijk blij dat hij geen premier is geworden, maar hij heeft er wel voor gezorgd dat het CDA is ingestort en dat de partij nu bij zichzelf te rade moet gaan. Over honderd jaar kijkt men vermoedelijk heel anders aan tegen hem dan nu." Madame Tussaud kan Vlasveld nu al uit de brand helpen. Wassen beelden zijn nog nooit van de hand gedaan. „In zeldzame gevallen lenen we wel eens een beeld uit voor een avond", aldus een woordvoerder van het Amsterdamse museum. Toch is er één geruststelling. Tussaud zal Brinkman zeker niet omsmelten. „Dat gebeurt ook nooit. Alle beelden die de tentoonstelling niet halen, worden opgeslagen in onze ar chieven in Londen. Want wie weet wordt Brinkman over vier jaar wel premier." leiden annet van aarsen Architecten en vertegenwoordi gers van de gemeente leunden gisteravond tevreden achter over. Omwonenden van het PTT-complex aan de Koning straat maakten tijdens een in formatieavond in het Stads- bouwhuis nauwelijks bezwaar tegen het plan om op de plek van een onbruik geraakt PTT- gebouw een appartementen complex te bouwen. Als het aan het Haagse archi tectenbureau Splinter en pro jectontwikkelaar Niersman uit Voorschoten ligt, moet het 'flat gebouw' vijf verdiepingen hoog worden, met daarboven op een rijtje penthouses. Met de bouw wordt in het voorjaar een begin gemaakt. Tegelijkertijd hoopt rouwcentrum Van der Luit flink te kunnen uitbreiden. Het gebouw heeft door een lichte kromming van de gevel iets weg van een banaan. Het hele bouwgebied (achter het complex komen parkeerplaat sen, een rijtje bergingen en de nieuwe garages voor het rouw centrum Van der Luit) heeft de vorm van een taartpunt. „Het appartemenencomplex komt weliswaar in de kijker te liggen maar past goed in-de buurt. Het wordt gebouwd met rode bak stenen met wit stucwerk", aldus architect Splinter. De appartementen - 51 drie kamerwoningen in de vrije sec tor met een eenmalige bijdrage - zouden rond de 180 duizend gulden gaan kosten. Een derge lijke koopprijs deed een be woonster van de Van Hogen- dorpstraat zich afvragen of er wel voldoende kopers zouden zijn. „Dat flatgebouw' is 'geen slecht idee maar ik zou wel eens wilen weten of mensen, met de reputatie die Leiden-Noord heeft, die huizen wel willen hebben", aldus de vrouw. Slechts één bewoonster uit dezelfde straat ageerde fel tegen de bouwplannen. „Wethouder Van Rij heeft beloofd dat er in de wijk eengezinswoningen zouden komen. Nu wordt het eerste flatgebouw gebouwd. Ik vind het een kwalijke zaak. Wij zijn in de buurt gewoon arbei ders onder elkaar en straks ko men er allemaal heren wonen, die co-schappen lopen en na verloop van tijd weer vertrek ken. Zo krijg je geen eenheid in de wijk. Ik voel het al aanko men, straks komen er meer flats aan de overkant van de Koning straat", sputterde zij tegen. De vrouw doelde op het te genovergelegen opslagterrein van de EWR, waar de gemeente in de toekomst graag zou gaan bouwen. Dat er aan de overkant iets gaat gebeuren, staat, als het aan de gemeente ligt, vast. Maar woningbouw komt de eerstko mende tijd niet direct ter spra ke. Het terrein is zwaar vervuild en moet helemaal worden schoongemaakt. het schap over het pand aan de Breestraat is bereikt. Volgens Walenkamp is het ar tikel in deze krant over het ak koord met het schap gebaseerd op een gespreksverslag dat nog geen 'officiële status' heeft. „Noch het schap noch de ge meente heeft het stuk goedge keurd." De wethouder wilde niet zeggen aan welke passages in het stuk de gemeente geen goedkeuring kan geven. In het gespreksverslag staat heel nadrukkelijk dat het schap de genoemde zeven miljoen gulden als een gemeentelijk bod moet beschouwen en dat er 'be stuurlijke overeenstemming' is bereikt. Kwart miljoen verlies Brill De Leidse uitgever E.J. Brill heeft in de eerste zes maanden van dit jaar een verlies geleden van 276.000 gulden. Vorig jaar in dezelfde periode behaalde Brill nog een nettowinst van 137.000 gulden. Toch verwacht het bedrijf over heel 1994 een stijging van de omzet (1993: 13,4 miljoen gulden) en van het resultaat (1993: 614.000 gulden) te boeken. I Iet tweede halfjaar is qua boekenomzet traditio neel sterker, aldus Brill. LEIDEN AAD RIETVELD De gemeente zorgt slecht voor de binnenstad van Leiden. Dat probeerde SP'er I). Sloos gister avond aan te tonen met een se rie foto's die hij had gemaakt op een rondgang door de stad. Sloos overhandigde de foto's aan burgemeester en wethou ders: een berg vuil bij de Waag, een boomstronk op de Lam mermarkt, grote gaten in een muur om een beeldje op de Lammermarkt, het halfgeopen de plaveisel van de Nieuwe Mare. „Die ligt er al maanden zo bij en er wordt niks aan ge daan. IJ bent geen goede be heerder van de stad", verweet hij B en W. Alle 'misstanden' die de SP'er fotografeerde kan de gemeente, zo zei hij, zonder kosten uit de wereld helpen. „Het zijn bijna allemaal verzekeringskwesties. Particulieren die gaten in een muur hebben gehakt, de EWR die al maanden een straat open laat liggen. Die schade kun je verhalen. En het is heel belang rijk dat dat wordt gedaan, want Leidenaars ergeren zich aan die rotzooi in de stad." Wethouder T. van Rij (PvdA) deed aan het verhaal van Sloos niets af. Sterker nog: hij zei dal de lijst van de SP'er nog met ve le voorbeelden kon worden uil- gebreid. „En over al die zaken wil ik het in de commissie graag met u hebben." 'lot het laatste moment hield CD'er D. Meijer de Leidse ge meenteraad in spanning: woont hij nog in Rotterdam of heeft hij inmiddels onderdak in Leiden. Gistermiddag bracht een fax duidelijkheid: Meijer staat inge schreven in het persoonsregis ter van de gemeente loeiden. Hij huurt een kamer in een huis aan de Oude Singel. De commissie uit de gemeen teraad, die zijn geloofsbrieven moest onderzoeken, heeft ern stige twijfels of de CD'er daad werkelijk in I-eiden woont. Maar de inschrijving in het persoons register is bepalend. En dus kon voorzitter A. Geertsema (VVD) van die commissie weinig an ders doen, dan de raadsleden 'in overweging te geven de heer Meijer toe te laten tot de ge meenteraad'. Meijer wordt in de volgende raadsvergadering ge ïnstalleerd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13