Publieke omroep bindt de strijd aan met zapcultuur 'Najaren sappelen eindelijk de doorbraak' c Rtv show V 4?' S wf RTL 4 zendt verkiezing Miss Nederland uit Haarlemse presentatrice bij NBC-Super Channel èn Classic FM AART VAN DERKUUL M e is sinds kort 'IV- W presentatrice van het m A filmprogramma 'En tertainment X-press' bij NBC- Super Channel. De Haarlemse Martine Stigter die zichzelf Martina Berne noemt, omdat 'Stigter' niet over de lippen te krijgen is voor de Engelsen. Ze is voor twee dagen over in Ne derland. Voor Stigter, dochter van de Haarlemse kunstverzamelaar en mede-organisator van de Kunstlijn Dirk Stigter, is dit de doorbraak waar ze jaren voor heeft geknokt. Het heeft Pa Stigter dan ook een lieve duit gekost om haar studie te bekos tigen en af en toe bij te sprin gen in haar levensonderhoud. „Vandaar dat je kunt zeggen dat ik mijn vaders duurste kunststuk ben in zijn verzame ling. Hij reageerde ook zo' laco niek toen ik hem belde om hem te vertellen dat ik deze baan kreeg. 'Gefeliciteerd, lie verd. En hoeveel seconden ben je nu weer in beeld?' Het duur de dan ook even voordat hij be sefte dat het deze keer echt goed raak is." En het kan niet op. Vlak voor dat ze haar baan bij NBC kreeg, was ze ook al als jazz-presen- tatrice aangenomen bij de Ne derlandse uitzending van Clas sic FM op zondag. Stigter ge niet: beide banen zijn volgens haar uitstekend met elkaar te combineren en vormen een prettige afwisseling. Stigter is het prototype van de doorzetter. Negen jaar geleden werd ze na eerst de voorberei dende opleiding te hebben ge volgd afgewezen bij de Amster damse Theaterschool. Te' jong en te' eigenzinnig luidde het eindoordeel. ,,Ik was behoorlijk uit het veld geslagen, maar ik besloot toch om in Londen mijn geluk te beproeven. Wat denk je: van de vijf theater scholen waar ik toelatingsexa men deed, kon ik er bij vier be ginnen! Ik koos (in veler ogen) de beste: Webber Douglas in Kensington." Na de theaterschool is ze eerst in een schoenenwinkel gaan werken om haar Engels te per fectioneren. „Toen heb ik Lon den pas echt goed leren ken nen. Na nog een jaar serveer ster te zijn geweest, deed ik al lerlei 'voice-overs' (nasynchro- nisaties in een andere taal) voor satellietprogramma's. Na drie jaar kreeg ik mijn eerste serieuze rol. Ik speelde met Frederik de Groot een scène van twintig seconden in een TV-film van de BBC waarin ik hem, mijn minnaar - zeer dra matisch - duidelijk moest ma ken dat hij de vader moest zijn van mijn kind vanwege die nacht in Parijs waarin het con doom barstte." Daarna kreeg ze meest korte rollen waarin ze vaak een Zweeds of Duits type moest spelen: „Het is of de duvel er mee speelde, maar ik heette ie dere keer Inga of Inge in zo'n rol. Meestal droeg ik een korte broek en had ik kort blond haar. Geen punt op zich want mijn lange donkerblonde haar was bij mijn eerste rol al ge sneuveld. Ja, het blond van mijn haar komt uit een potje. Naast mijn 'voice-over'-werk en filmrolletjes speelde ik in een viertal toneelstukken. Drie maal een komische en een keer een serieuze rol in Bloedbruiloft van Federico Lorca." Twee jaar geleden kreeg zij in eens de kans om als theaterre- cente een radioprogramma te doen bij de LBC: The London Broadcast Corporation. „Dat betekende werk èn vrijkaartjes voor alle theaterprodukties in Londen! Kijken, kijken en nog eens kijken. Daar heb ik zo ont zettend veel van geleerd. En alsof het zo moest zijn: in mijn laatste show had ik Clive Pearse als gast. Clive is mijn huidige collega en inede-presentator in EntertainmentX-Press. Ik kwam hem later weer tegen op een feestje, waar hij me vertel de dat hij presentator was ge worden bij NBC. Hij vertelde dat ze nog op zoek waren naar een Nederlandse co-presen tatrice. Of het niets voor mij was. Ik dacht nog: 't Zal wel weer. Maar hij zei tot drie keer toe dat ik echt moest bellen. Stem Later, na mijn sollicitatie, kreeg ik te horen of ik ook maar even met managing director Ruud Hendriks over het filmpro gramma met Clive wilde pra ten. Ik schrok me een ongeluk, want ik was er helemaal niet op gekleed. Toen ik ernaar toe ging, dacht ik: ach, dat is toch niet nodig: ik kom hier voor m'n stem. Ik bleek samen met een Nederlands meisje (dat al vijf jaar bij MTV als omroepster werkt) te horen tot de laatste twee overgeblevenen! Een paar dagen later, ik geloof op vrij dag, moest ik mijn contract (voor anderhalf jaar, AVDK) te kenen. De maandag daarop be gonnen we al met de opnames voor het programma. Tijdens de eerste uitzending moest ik meteen een held van me inter viewen: Wim Wenders over zijn vervolg op Der Himmel über Berlin. Het programma heeft een for mule waarbij vooral niet te diep op films wordt ingegaan. Ge tracht wordt een overzicht te geven van wat in Amerika en ii Europa gebeurd. Mijn collega Clive Pearse doet vooral de Amerikaanse publiekstrekkers, ik meer de Europese en de kunstzinniger films. En weet je waar het allemaal begonnen is? Bij de Toneelschuur, mijn grote inspiratiebron. Ik wilde daar dolgraag werken, al was het maar een baantje als kassière. Bert, mijn oudere broer zei toen al: Waarom word je geen regisseuse of actrice? En dan nu ineens, na al die jaren sappelen eindelijk de doorbraak. Ik kan nog steeds niet geloven." (Iedere dinsdag- en vrijdag avond op NBC-Super Channel om 21.30 uur Entertainment f50 X-press) Joe Cocker introduceert zijn nieuwe CD Have a little faitli. foto archief Joe Cocker te gast in Frits Spits Megatribune' HILVERSUM GPD Zanger Joe Cocker is don derdag 1 september te gast in Frits Spits Megatribune. Cocker - die tot twee maal toe op Woodstock optrad - zal in liet programma De Avondspits (Radio 3, 18.00 uur) zijn nieuwe CD Have a little faith introduceren. Na Lionel Richie, Sting, Cliff Richard, Phill Collins en Paul de Leeuw is dit de zesde editie van de Mega tribune, waar een groep trouwe luisteraars van De Avondspits (die per brief hebben laten weten waar om juist zij moeten wor den uitgenodigd) voor de microfoon met hun idool van gedachten kunnen wisselen over popmuziek en eventueel andere be langwekkende onderwer pen. Overigens is de Megatri bune niet meer dan een kleine radiostudio, waar de (dagelijkse) uitzendin gen van De Avondspits vandaan komen. Doorkijkenvolgens VARA 's Vera Keur toverwoord in Hilversum tudio Sport verhuist v op zondag naar Ne- K,/ derland 1 en Sesam straat gaat naar Nederland 3, maar verder geen grote ver schuivingen. Toch verandert op 5 september het nodige bij de publieke omroep. Elk net heeft voortaan per avond zijn eigen 'kleur', van zes uur tot midder nacht. Het nieuwe toverwoord in Hilversum is: dóórkijken. Voor Vera Keur, VARA's me diadirecteur, is het allemaal al gesneden koek. Maar voor de kijker zal het even wennen zijn, vanaf begin september. (En toch ook weer niet.) Wie louter sport en ontspanning zoekt, kan voortaan de hele avond zijn te levisie .op één zender laten staan: het 'brede' net. Op zon dag en maandag is dat Neder land 1, dinsdag en vrijdag Ne derland 2, en woensdag en za terdag Nederland 3. Donder dagavond moeten Nederland 2 èn Nederland 3 voor de lichte kost gaan zorgen. Op die avonden kan TV-kij- kend Nederland voor infotain ment, culturele programma's, documentaires en informatie in principe dus op de andere twee netten terecht. De kijker moet elke avond op elk gewenst moment kunnen kiezen uit drie verschillende pakketten. Door alles zo te ordenen, hopen de publieke omroepen dat de kijker minder geneigd zal zijn tot wegzappen. Vera Keur: „De kijker zal het zich niet bewust zijn. Maar als het goed is, zal hij minder naar andere netten schakelen." Strategische zet Met 'andere netten' doelt Keur uiteraard op de commerciële zenders RTL 4 en RTL 5. De nieuwe opzet voor Nederland 1, 2 en 3 Model 1994 geheten is een strategische zet in de Hilversumse strijd om de kijk cijfers. Door steeds meer samen Tommie en zijn andere Sesamstraat-kornuiten verhuizen naar Neder land 3. foto'archief te werken, willen de publieke omroepen in de concurrentie met RTL elke avond minstens de helft van het televisiepubliek aan zich binden. Dat zou in theorie dus zelfs kunnen bete kenen dat een avondje amuse ment en verstrooiing door TROS en EO twee bespelers van Nederland 2 sómen ge vuld wordt. Maar de stichtelijke programma's van de EO passen uiteraard niet echt in een avondje amusement en ver strooiing: die moeten liefst op een andere dag aan bod komen. Nederland 1, 2 en 3 sluiten, volgens Keur, straks goed aan bij de praktijk van het afgelopen seizoen. Nederland 1 scoorde op zondagavond immers al goed met programma's als Wa- ku Waku en, vooral, Ook Dat Nog. De dinsdagavond op Ne derland 2 was al een hit. met Veronica's All You Need Is Love. En de zaterdagavond op Neder land 3 deed het reeds uitste kend met Paul de Leeuw. Keur: „Er wordt dus in feite niet veel overhoop gegooid. Het gaat om het dóórkijken." Het is volgens de mediadirec teur van de VARA gewoon een kwestie van rangschikken. Geen der omroepen is verder iets op gelegd over de samenstelling van zijn avonden. Een actuali teitenrubriek hóeft ook niet naar een andere avond uit te wijken, wanneer een omroep denkt dat zo'n programma best tussen de rest van het 'brede' aanbod past. De enige afspraak is dat er met de drie netten ge knokt gaat worden voor dat marktaandeel van gemiddeld 50 procent. Het spreekt voor zich, dat het 'brede' net van dienst daarbij de meeste kijkers moet binnenhalen: 26 procent, of méér. Betekent dat nu, dat omroe pen als Veronica en TROS op een zaterdagavond (wanneer de VARA de amusementskar trekt op Nederland 3) allemaal docu mentaires en praatprogram ma's moeten gaan uitzenden? Vera Keur: „Nee, hoor. Ie hoeft als omroep niet 'smal' te pro grammeren. Als Veronica en TROS dat niet willen, en ge woon een 'lichte' avond willen samenstellen: prima. Nogmaals, niemand wordt iets voorge schreven. Maar Veronica heeft bijvoorbeeld muziekspecials met een lage kijkdichtheid. Ik stel me voor dat ze die toch wil len blijven uitzenden. Nou, dat kan dan goed op een avond dat op een ander net de hoge kijk cijfers gehaald moeten wor- Vera Keur „Bij de VARA wordt niet veel overhoop gegooid. Het gaat om het dóórkijken." foto dijkstra den." De programmaschema's tot zomer '95 liggen inmiddels op tafel. Ze zijn op elkaar afge stemd door een clubje van drie omroepdirecteuren, van ieder net één: Hulshof (KRO, Ned. 1), Daalmeijer (Veronica, Neder land 2) en Keur (VARA, Neder land 3). Dat die schema's al zo ver vooruit klaar zijn, belet om roepen volgens Keur niet om daar op in te breken wanneer de actualiteit dat vraagt. Je moet flexibel kunnen zijn, volgens VARA's programmadirecteur. Dat geldt ook het moment, waarop Veronica eventueel zou besluiten om uit het publieke bestel te stappen om commer cieel te gaan. Keur: „Daar wil ik nu nog niet op vooruit lopen; Veronica neemt daar pas in ok tober een besluit over. Maar t>ij Model 1994 zijn we uitgegaan van drie publieke netten en de huidige concurrentie. Het spreekt voor zich dat je je doel stellingen opnieuw moet bekij ken als die situatie zich in welk opzicht ook wijzigt. In Dame Edna te gast in live-uitzending een tijd van veranderingen k je de dingen gewoon niet op automatische piloot doen." Of het publieke bestel de met de commercie vol kan den, is uiteraard deel Keur betreft zouden de pen op Nederland 1, 2 minstens meer krediet krijgen voor hun om een veelzijdig ket te brengen. De voelen dat als een dure plichting, constateert duur, dat ze er uit len geld in steken, wordt vanuit een taliteit geprogrammeerd moet geld verdiend Dat soort overwegingen minder bij de publieke pen. Aan de andere kant: verleden hadden we om uit te geven, misschien meer dan tijd ligt vei Keur past ervoor om termen van bereik te De publieke laten de beide juist niet meten. Dat laatste jaren niet dat de commerciële toch een zekere mate van lariteit hebben gekweekt. Keur: „Ik merk, dat een opinievormers politici nalisten enig dédain naar de publieke alléén omdat we middelen putten. Maar wacht dat elk weldenkend dat televisie kijkt ken gemiddeld drie waardeert dat een van de programma's van blieke omroep gemaakt uit inhoudelijke-, en commerciële motieven, me een relevante vraag: In verre laat je je door de cie leiden? Wat zijn je ren, bij het maken van je gramma's? Daar zou de ons wel eens meer mogen gen, vind ik. Maar dat stokpaardje van me." RTL 4 zendt vanavond en morgenavond voor de tweede maal de Miss World Nederland verkiezing uit. In Studio 24 van John de Mol Produkties bin den twaalf meisjes, uit elke provincie één, de strijd met elkaar aan. Aan het eind van de live-uitzending, op donder dag, zal bekend zijn wie de titel Miss Nederland over mag nemen van Hilda van der Meulen uit Friesland, die vorig jaar gekozen werd tot Miss Ne derland. Ron Brandsteder presenteert de verkie zing voor RTL 4. In de eerste uitzending op 31 augustus zijn alle kandidaten te zien. De meisjes zijn tijdens voor rondes in de twaalf provincies gekozen. Ze ver schijnen in vrijetijds-, bad- en galakleding op het podium. Daarnaast staan er diverse spelletjes op het programma waarmee ze een zo goed mogelij ke indruk kunnen achterlaten bij de vakjury en de kijker. Zangeres Laura Pausini treedt woensdag in het programma op. Aan het eind van de uitzending kiest de vakjury zes missen die doorgaan naar de eindstrijd. Deze wordt de volgende dag live op televisie gehouden. Presentator Ron Brandsteder voert tijdens deze uitzending een sketch op met Dame Edna. De winnares van de Miss Nederland verkiezing verte genwoordigt ons land dit najaar tijdens de Miss World verkiezing in het Zuidafrikaanse Sun City. De Miss Nederland verkiezing begint vanavond om 20.25 uur. De live-uitzending van donderdag begint eveneens om 20.25 uur en wordt onderbro ken om 22.00 uur door Showtime. De vak- en pu blieksjury maakt daarna tussen 22.30 uur en 23.00 uur bekend wie Miss Nederland 1994 wordt. Dame Edna voert samen met Ron Brandsteder e Miss-verkiezing.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10