Wie wat bewaart 'Surprisefactor' maakt vissen aantrekkelijk Leven en wonen Sober lINSDAG 30 AUGUSTUS 1994 JIEUWE CD'S OP kt inerson, Lake Palmer - In the ot seat - Victory e platenuitgever Victory zit de irenigde Emerson, Lake Pal er flink achter de vodden. De ieuvve werkgever van het lemruchte trio bracht vorig ar het reünie-album Black loon uit, snel gevolgd door een erdelig historisch overzicht en -.4- |en live-plaat. Dat het gevaar Lil por 'overkill' op de loer ligt, is laarblijkelijk geen punt want In ledrine hot seat ligt sinds deze week wmade winkels, iuktjp In the hot seat trekken de 'oeicrie de lijn van Black Moon juipor. Dat wil zeggen geen plaat- opemntvullende stukken meer n jaaaar korte, krachtige nummers het een prominente rol voor enger Greg Lake, braaf slag werk van Palmer en uiterst inctioneel spelende Emerson, e beroemd is geworden door ioor< ïn Uavierenvandalisme. pvallendste stukken zijn het ntroerende 'Daddy' inglekandidaat en opvolger ïTve 'n Lucky Man') over de ont bering var. en de moord op :n klein meisje en de cover in Dylan's 'Man in the long ack coat'. Volslagen mis- aatst is de bonustrack van bij een kwartier, een remake in 'Pictures at an exhibition', ie identiek is aan de versie die in de ELP-box zat. eil Young - Sleeps with angels - iprise/Warner oewel er niet één concrete '35! inwijzing is dat Neil Young en jn Crazy Horse bij het maken in Sleeps with angels met hun 1.5I ïdachten bij Kurt Cobain wa- n, staat de zelfmoord van de irvana-voorman centraal op CD, die veel weg heeft van 33AÜarvestMoon maar van een 61'1< inhoudend dreigende onder ion is voorzien. Cobain sloot jn afscheidsbrief af met een •roemde tekstregel van Young: 's better to burn out than it is rust' en Young is behoorlijk ■schrokken van de letterlijke terpretatie die Cobain aan de- 3 7, iwoorden heeft meegegeven. 54,5 minstens drie nummers, 203,d »aronder het 15 minuten lan- rChange your mind" richt •^'5 )ung het woord rechtstreeks Cobain. Op Blue Eden gaat daarin het verst: 'I know so- 34,41 eday we'll meet again/We co- 10,41 e and gQ that way my friend'. zijn ook muzikale verwijzin- w :n. Young laat zijn gitaar mi- 923 itenlang klinken als een opge- 92,30erde stofzuiger of als een van 0 jn ivoor ontdane olifant. Der- :lijke gitaarklanken zijn ook te nden op Nirvana's laatste 'In tero'. Neil Young is Nirvana's 74,2 atenmaatschappij voor. Die 60,9i .eft plannen voor een lange ^■gj eks van posthume platen. 2g'51 eeps with angels is echter het 31 |ll eest waardige, integere en 71,8! itroerendeafscheidsalbum 0,3pt de Nirvana-fans zich had- :n kunnen wensen. WK ELD kleine foutjes te horen maar die doen niets af aan het onge dwongen luisterplezier dat de CD biedt. 6,21 1,5 ^ZZ j try Bartz - Episode One Children Harlem - Challenge/Munich icords. zijn hommage aan Harlem eelt Gary Bartz op alt- en so- aansax zoals hij nog in het :gin van de jaren zeventig op plaat te horen was: met ont- timig, verhalend solowerk dat enzeer beïnvloed is door Col- ane als door Rollins. Hoewel irtz geheel volgens de conven- de modale (toonreek- n-) jazz improviseert, kan hij elk moment onverwacht uit hoek komen door een oor- ironkelijke frasering of een on- rwachte verandering in into- tie. Op dit album wordt hij rgezeld door een trio be land uit Larry Willis op de ano, Buster Williams (op bas elodieus en qua toon sterk op in Carter lijkend) en Ben Riley ■ts te terughoudend op het igwerk). Willis, een nogal on- Tschatte pianist doet in varia- en vindingrijkheid nauwe- cs onder voor Bartz, en ver- :rkt door zijn subtiele dyna- iek en begeleidingswijze zo dan het gevoel dat je naar ïuwe jazz van zo'n twintig ir geleden zit te luisteren. On- nks alle vakmanschap van t kwartet zijn er hier en daar ^AfHlKIOj REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEN TUIN Bij het lezen over Chris Potter (1970) - dit is overigens al zijn tweede album - denk je ,,al weer zo'n jonge muzikant die neo- bop speelt en technisch alles kan". Daar zijn er tegen woor- dig meer dan genoeg van, maar gelukkig kan vastgesteld wor den dat deze saxofonist, die ook dubbelt op basklarinet en fluit, beduidend meer in huis heeft dan de meeste van zijn genera tiegenoten. Niet alleen kan hij goed componeren, ook met be kend materiaal, zoals 'In a Sen timental Mood' van Ellington, bewijst hij dat hij al een artiest is met een eigen persoon lijk- heid, in het bijzonder op de te nor. Sterker nog, hij is een van de weinigen waarvan gezegd kan worden dat hij niet een of twee grote voorbeelden imi teert. Het originele, zangerige en ritmisch zuivere blaaswerk van Potter wordt uitstekend aangevuld door de fraaie tou cher van piahist Kenny Werner en de erg bluesy articulerende gitarist John Hart. Over het pre cieze spel van bassist Scott Col- ley en drummer drummer Bill Stewart valt ook al niets nega tiefs te melden. KV KLASSIEK Hölderlin Gesange. Liederen van Ullmann, Eisler, Komma, Reutter, Fröhlich, Cornelius, Jarnach, Hauer, Fortner, Pfitzner en Britten - Mitsuko Shirai (mezzosopraan), Hartmut Höll (piano) - Capriccio. Bloemen van zijde of plastic be horen niet tot mijn grote favo rieten. Anders is het gesteld met droogbloemen. Die worden be langrijker naarmate we meer beseffen hoeveel gifstoffen er nodig zijnn bij de kweek van snijbloemen. Willen we toch nog wat 'natuur' in de kamer, dan brengen droogbloemen uit komst. Het is nu de tijd om veel bloe men te drogen te hangen of te zetten. Voor alle bloemen die we willen drogen, geldt dat we ze het best kunnen plukken als ze net open zijn. Verder het liefst aan het einde van een mooie dag, als ze helemaal droog zijn. Daarna binden we de bloe men die we hangende willen drogen, bijeen tot bosjes. Een touwtje met lus maakt het mo gelijk om ze op te hangen in een luchtige, zonvrije ruimte met veel luchtcirculatie en tempera turen die niet onder de tien gra den mogen komen. Pas als de bloemen door en door droog zijn, mogen ze gebruikt worden in vazen of bloemstukken. Te snel gebruikt heeft knikkende bloemhoofdjes tot gevolg. Behalve hangende drogen kan men bloemen ook staande drogen. De meesten weten wel dat dit vooral geldt voor horten sia's. Maar weinigen weten dat ook gipskruid, ridderspoor, de bloempluim van pampusgras en mimosa op deze manier ge droogd moeten worden. Een bijzonderheid van deze manier van drogen is dat je de bloemen nog ongeveer vijf cm water meegeeft, zodat ze zich vol kun nen zuigen voor ze aan het droogproces beginnen. Heel anders worden tenslotte klimplanten als hop en eventu eel clematissoorten, die men droogt vanwege de fraaie zaden, te drogen gezet. Deze soorten knippen we zolang de stengels nog sappig zijn. Die stengels vlechten we daarna met zorg rond een mooie bamboestok. Als dat gebeurd is, hangen we die stok ondersteboven te dro gen in een ruimte zoals aan het begin van dit stukje beschreven. Later kunnen we de stok er uit trekken. Er zijn bloemen die op geen enkele manier zoals hierboven beschreven, gedroogd kunnen worden. Simpelweg omdat ze te zwaar zijn. Neem bijvoorbeeld artisjok, zilverdistel, mais of de bloemen van uien. Al dit groot- bloemige spul spreiden we voorzichtig uit op kippegaas, dat zo bevestigd is dat de lucht er vrij onder kan circuleren. Mochten de bloemen ook na het drogen te zwaar zijn voor de stengel, dan zal ijzerdraad te hulp genomen moeten worden. Kind van rhodo Het kind van de rhododendron lijkt sprekend op de moeder. Geen wonder want dat kind waarover we het nu hebben is een afleggertje. Nu kun je afleg gers het hele groeiseizoen ma ken. Maar mijn ervaring is dat de nazomer afleggers van rho dodendron, azalea, piris, andro- meda en dergelijke het extra goed doen. De grond is heerlijk warm, de lucht in de meeste ge vallen vochtig en mocht het te weinig regenen dan helpen we een handje. Eerst zoeken we de moeder planten uit waarvan we graag kinderen willen hebben. Een bijzondere kleur van bloem, fraai blad, een stevige groeiwij ze, noem maar op. Maar daar mee zijn we er nog niet hele maal. We moeten ook over planten beschikken met lage takken, zo laag dat het mogelijk is om ze naar de grond toe te buigen zonder beschadiging. Hebben we de beste planten met de meest geschikte takken gevonden, dan buigen we de tak naar de grond en maken met een scherp mes een diepe kerf in de bast op de plaats waar de tak de grond raakt. Die kerf is noodzakelijk omdat deze ver wonding de wortelvorming be vordert. Nu wordt de grond, daar waar de tak de aarde raakt, verbeterd door er flink wat compost en turf aan toe te voegen. Heel voorzichtig, zonder de verbin ding met de moederplant te verbreken, buigen we de tak nu in de nieuwe aarde, zo, dat het uiteinde vrolijk recht omhoog blijft wijzen. Nu is het zaak om te zorgen dat er geen beweging meer kan komen in de gebogen tak. Zelf leg ik vaak een stukje baksteen op de plaats waar de tak de grond raakt. Een gebogen ijzerdraad is eleganter en min der opvallend. Beide methoden voldoen uitstekend. Mocht er een droogteperiode VISSPORT Een volmaakt op elkaar inge speeld duo vormt het echtpaar ShiraiHöll, dat zeker op de CD vaker buiten de gebaande pa den treedt dan enig ander lied- duo. Hun jongste uitgave omvat 23 liederen op teksten van de reeds vroeg krankzinnig gewor den Friedrich Hölderlin (17701843). Zijn poëzie, ont staan binnen een tijdsbestek van vijftien jaar, behoort tot de hoogtepunten van de Duitse Romantiek en bezit een zeg gingskracht die ook in onze eeuw doorwerkt. De lijst com ponisten van wie. voor deze CD liederen gekozen werden, spreekt op dat punt voor zich, maar wordt door zijn diversiteit extra boeiend. De intense uit voering, waarbij zowel in de uit muntend verstaanbare zang als in de sensitieve begeleidingen sobere expressiviteit voorop staat, maakt deze uitgave ook op dat punt tot iets bijzonders. Nocturnes La Damoiselle élue Le Martyre de Saint Sébastien - Dawn Upshaw (sopraan), Paula Rasmussen (mezzosopraan), vrou wen van het Los Angeles Master Chorale, Los Angeles Philharmo nic o.l.v. EsaPekka Salonen - Sony. Het Los Angeles Philharmonic en zijn chefdirigent EsaPekka Salonen vormen al enkele jaren een combinatie, die op 6 sep tember terecht zal optreden in de serie Wereldberoemde Sym- fonieorkestenvan het Amster damse Concertgebouw. Op de ze CD verzorgen zij een tamelijk onconventioneel Debussy-pro- gramma met als bijzonderheid vier symfonische fragmenten uit Le Martyre de Saint Sébas tien, en met als hoogtepunt La Damoiselle élue, een Po'eme lyri- que naar een tekst van Dante, hier heel mooi uitgevoerd met in het centrum een prachtige sopraansolo van Dawn Upshaw. Het Amerikaanse vrouwenkoor klinkt een beetje plakkerig, maar dat is ook alles wat op de ze fraaie CD is aan te merken. PK. Een van de grote aantrekkelijk heden van de vissport is het on gewisse. De onzekerheid of een visdag een succes zal worden of niet. Want vastigheden kent de sportvisserij niet. Daarvoor is de opponent te wispelturig in zijn gedrag. Het verrassingselement is de charme van een verblijf langs of op het water dat moeilijk valt over te dragen op die groep Ne derlanders die nog nooit een hengel in de hand hééft gehad. Zij vinden het maar 'zonde van de tijd', die uren waarin je zonder enig resultaat naar je pennetje zit te turen. Ze kunnen niet inschatten wat de voldoe ning is die daartegenover staat wanneer een visdag goed uit pakt en de vangst boven ver wachting is. Is het niet in aantal dan wel in formaat. Ik heb me zelf wel eens voor gehouden wat de hengelsport zou zijn zonder die 'surprise factor'. Wanneer je bijvoorbeeld 's ochtends al zou weten dat je die dag 20 brasems aan de haak zou slaan. Ik ben ervan over tuigd dat het visplezier snel ver dwenen zou zijn. Hoe graag ik ook vis, ik denk dat ik er snel mee zou stoppen en een andere uitdaging zou proberen te vin den. Toch bespeur ik altijd iets van dualiteit bij mij en collega-hen- gelaars. Want zijn we niet voort durend bezig om de kansen op een goede vangst niet helefnaal in handen van Vrouwe Fortuna te geven? Zijn we met onze vis- ervaring en de mogelijkheden die de techniek ons geeft niet steeds opnieuw bezig onze vangstkansen te vergroten? Neem maar eens het feno meen 'fishfïnder'. Er zijn tegen woordig apparaten in de handel waarmee je behalve de diepte van een viswater ook scholen vis in beeld kunt brengen. Het zij op een lcd-schermpje hetzij via een 'schrijvende' uitvoering compleet met printjes van het bodemprofiel en wat zich er bo ven ophoudt. Ze worden vooral toegepast op groot en diep wa ter om met name roofvis als snoek en snoekbaars te lokalise ren. Vandaag de dag kun je op zandwinningspiassen geregeld bootjes zien rondvaren in de buurt van de taluds waarbij de inzittenden nauwlettend hun beeldschermpje in de gaten houden of ze iets bijzonders kunnen ontdekken. Is dat het geval dan wordt er onmiddellijk een kleine boei overboord gezet om vervolgens in de nabijheid af te meren en de hengels uit te gooien. Wetenschappelijk zijn ze zelfs al zover geperfectioneerd' dat het mogelijk is een visbestand van een heel meer nauwkeurig in beeld te brengen. De Organi satie ter Verbetering van de Bin nenvisserij is sinds augustus 1992 in het bezit van dergelijke sonar-apparatuur en heeft daar mee onderzoek gedaan in on der meer hét Volkerak-Zoom meer en de Kralingse Plas. Een paar maanden geleden was ik aanwezig bij een demon stratie in Valkenswaard waarbij via de echosignalen die het akoestische systeem uitzendt en weer ontvangt de afmeting van de voorbijzwemmende vissen kon worden bepaald. Zelfs is het mogelijk door analyse van de vorm de soort vis, in dit geval forellen, vast te stellen. Vooralsnog is het dermate kostbare en omvangrijke appa ratuur dat een hengelaar niet snel geneigd zal zijn zo'n vis- zoeker aan te schaffen. Maar de zijn, dan blijft geregeld gieten de aangewezen weg om de be- worteling te bevorderen. Verder vraagt deze manier van ver meerderen weinig extra zorg. Pas in het late voorjaar, zo on geveer eind mei, kijken wc voorzichtig of onze aflegger al goed beworteld is. In de meeste wordt dat zichtbaar doordat het topje dat boven de grond uit steekt begint te groeien. Als dat het geval is, dan wordt de ver binding met de moederplant doorgesneden. De nieuwkomer kan verplant worden op de aangewezen plaats, in goede grond. Mocht de beworteling nog te wensen overlaten, dan is wachten het parool. LEZERSVRAAG Van H. T. WIJSMAN UIT KOU DEKERK AAN DEN RIJN kreeg ik een heel goed in plastic ver pakt blad toegestuurd. De aan doening die zich daarop be vindt, ken ik helaas niet. Ook degenen in mijn omgeving die wat meer weten van insekten (want de aandoening heeft in elk geval iets met insekten te maken) konden mij tot mijn spijt niet wijzer maken. Dus luidt mijn advies: stuur het blad op naar de Plantenziektekundi- ge Dienst te Wageningen, Geer- tjesweg 15. Nog een vraag over insekten van MEVROUW C. JONGE- RUIJGROK TE OVERVEEN. Zij stuurde mij een prachtig klein blaadje dat duidelijk doorge zaagd is door de bladwesp, ook wel zaagwesp genoemd. Haar legboor is namelijk zaagvormig en die gebruikt ze om sneetjes in stengels en bladeren te ma ken en er dan haar eitjes in te leggen. De larven van deze wesp leven van planten en le ven meestal vrij op bladeren. Ze lijken iets op kleine rupsen maar richten over het algemeen (er zijn uitzonderingen zoals bijvoorbeeld de appelzaagwesp) weinig schade aan. Als ik er last van had zou ik er niet veel aan doen. Desnoods wat spuiten met koud water. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u op sturen naar Damiate Dagbla den, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LE VEN EN WONEN. Bram van Leeuwen ontwikkelingen gaan snel en de toekomst zie ik toch wel met enige vrees tegemoet. Waar blijft het avontuurlijke van de vissport dat je door noest speu ren, voortdurend uitproberen, en zelf ontwikkelde vistechnie ken een uitstekende visstek kunt ontdekken? Een visplek die je voldoening schenkt om dat je die op eigen kracht hebt weten te ontdekken. Daarom heb ik ook niet zoveel op met die kunstmatig gecre ëerde vismogelijkheden die je links en rechts ziet opduiken. Forelvijvers waar je tegen een fi nanciële vergoeding een x-aan- tal uren mag vissen en een y- aantal forellen mee naar huis mag nemen. Onlangs zag ik zelfs een arti kel in een krant van een zwem bad in ons land dal was omge bouwd tot forelvijver. Op de rand van het bassin met je werphengeltje staan om een paar kort tevoren uitgezette vis sen uit het voormalige zwem water te takelen. Als dit het toe komstbeeld van de sportvisserij is dan hang ik mijn hengelspul letjes snel aan de wilgen, want zoiets hoop ik niet mee te ma ken. Ik heb zo al mijn bedenkin gen tegen kleine visplasjes waarvan men de karperbezet ting tot in de finesses kent. De vissen hebben nog net geen rugnummer maar vaak .door bijzonderheden aan hun uiter lijk al wel een eigen naam. F.n de aan de oever verzamelde meute weet met rotsvaste over tuiging te vertellen dat de 'bultenaar' twee maanden gele den nog door Piet is gevangen. Nee, geef mij maar de ruimte, en laat de vangst maar een ver rassing blijven. Dat is voor mij de bijzondere aantrekkelijkheid van het vissen. Natuurprodukten van Yves Rocher Yves Rocher brengt onder het motto I/is Plaisirs Nature negen produkten voor bad en douche, vijf soorten zeep en vijf sham poos. Van de bad- en douche gels zijn, evenals van de sham poos, probeerfiacons van 50 milliliter 2,95) te koop; 400 rpilliliter gel of shampoo komt op 8,95. De gels en shampoos hebben ieder hun eigen karak ter, van mimosa tot kamperfoe lie. Een 100 gram wegend stuk zeep 4,95) kan worden gekozen in de geur framboos, appel, si naasappel, abrikoos of citroen. In de schuimende produkten zijn biologisch afbreekbare stof fen verwerkt. De formules zijn niet schadelijk voor het milieu en ze zijn niet op dieren getest. De verpakkingen kunnen wor den gerecycled. Mooi met masker I lelena Rubenstein heeft drie maskers in het pakket opge nomen, die alle in drie minu ten resultaat geven. Dat zijn een reinigingsmasker en twee verzorgende. Het reini gingsmasker (purifying mask) is een uiterst zachte peeling die geschikt is voor alle huidtypes. Na gebruik van de zalmkleurige scrub- crème neemt de huid andere verzorgende produkten beter op. I let ene verzorgende masker (hydrator mask) her stelt de vochtbalans van de huid en bovendien wordt de droge en gevoelige huid - die wordt gekenmerkt door rode vlekken - door de blauw groene kristalheldere gel ge kalmeerd. Het andere (smoother mask) maakt de huid wat veerkrachtiger en stralender. De heldere beige crème wordt glanzend roze op het moment dat het pro- dukt actief wordt. De mas kers 45) zijn alle drie ver pakt in tubes. Grove breisels, laag over laag, schorten, overgooiers en out- doorshirts dit zijn de kenmerken van de collectie van Peek Clop- penburg. En zo moet het gedragen worden met stoere laarzen en een extri paar dikke kousen over de eveneens vrij dikke panty, foto pr

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7