Jungle Commando komt weer in actie Hamas-leden in bestuur Jericho Zedillo bepleit meer lemocratie in Mexico Buitenland Japan opent duurste luchthaven ter wereld In Duitse jackpot nu 35 miljoen mark Cuba tekent verdrag tegen verspreiding kernwapens •aniel arap Moi heeft aan onderhandelen een broertje dood 'Partij van de paus' zou Italië moeten redden Partijen Angola eens over vredesmacht VN 5INSDAG 30 AUGUSTUS 1994 Cel geëist tegen Griekse Albanezen tirana Openbare aanklagers in Albanië hebben gisteren cel straffen van zeven tot negen jaar geëist tegen vijf Albanezen van Griekse afkomst. De vijf worden verdacht van spionage voor Griekenland. Door het proces tegen de vijf zijn de toch al ge spannen verhoudingen tussen Tirana en Athene verder ver slechterd. De afgelopen tijd heeft Griekenland ongebruikelijk grote aantallen illegale Albanezen over de grens gezet. Rode Khmer doof voor Monique phnom penh De opstandelingen van de Rode Khmer, die in het zuiden van Cambodja drie westerse gijzelaars vasthouden, wei geren gehoor te geven aan een bevel van hun leider Khieu Samphan om de gijzelaars vrij te laten. Dat heeft de onderhan delaar over deze kwestie van het Cambodjaanse leger gisteren laten weten. De gijzelnemers hebben evenmin gereageerd op de oproep van koningin Monique van Cambodja om hun slachtof fers te laten gaan. Honderden Koerden omgekomen nicosia De Iraanse staatsradio heeft gisteren gemeld dat de af gelopen tien dagen zo'n zeshonderd Koerden zijn omgekomen. Dat is gebeurd bij onderlinge gevechten tussen Iraaks-Koerdi sche groeperingen. De Iraanse staatsradio riep Turkije en Syrië op om samen met Iran een einde te maken aan 'de menselijke tragedie' in he* noorden van Irak. De Koerdische Democratische Partij (PDK) en de Patriottische Unie van Koerdistan (PUK) zijn in Noord-Irak in een machtsstrijd zijn gewikkeld. Tamiltijgers stemmen in met bestand colombo De Bevrijdingstijgers van Tamil Eelam (LTTE) heb ben ingestemd met een staakt-het-vuren en een voorstel van de Srilankaanse regering om vredesbesprekingen te beginnen. Dat hebben de Tamiltijgers gisteren bekendgemaakt in hun bolwerk op het schiereiland Jaffna, in het noorden van het land. De bur- ;eroorlog op Sri Lanka heeft de afgelopen jaren al 30.000 men- ;enlevens gekost. Japan bereid tot hersteibetaüngen okioJapan is van plan de komende tien jaar honderd miljard en (ongeveer 1,8 miljard gulden) te betalen om Aziatische lan- len te compenseren voor schade die ze hebben geleden door de lapanse agressie in de Tweede Wereldoorlog. Dit heeft het Ja panse persbureau Kyodo gemeld. Premier Murayama maakt het plan volgens het persbureau vandaag officieel bekend. Spijsolieschandaal Spanje herleeft madrid Zeven voormalige Spaanse regeringsfunctionarissen zijn gisteren opgeroepen voor de rechter te verschijnen in ver band met het schandaal rond vergiftigde spijsolie. Door gebruik van die olie zijn in 1981 ongeveer 450 mensen overleden. De ze ven zijn beschuldigd van 'roekeloze nalatigheid'. De doden vie len vooral onder arme Spanjaarden, omdat het om zeer goedko pe olie ging. Spoedig bleek waarom de olie goedkoop was. Het ging om uit Frankrijk ingevoerde raapiaadolie die werd bewerkt en als olijfolie verkocht. Iran bouwt deel wapenindustrie om nicosia Iran heeft sinds het einde van de oorlog met Irak (1980- 1988) 45 procent van zijn militaire industrie omgevormd voor civiele doeleinden. Dat heeft het hoofd van de Iraanse Organisa tie voor Militaire Industrie gezegd, aldus Teheran Radio. Volgens de defensiefunctionaris streeft de regering ernaar de komende rijf jaar driekwart van de militaire industrie geschikt te maken Toor civiele produktie. Vijf DEA-agenten omgekomen in Peru Washington In de jungle van Peru zijn vijf Amerikaanse agen- Iten van de federale narcoticadienst DEA met hun vliegtuig ver ongelukt. De agenten waren betrokken bij de operatie Snowcap, waarmee de DEA de cocaïnehandel vanuit Peru en buurland Bo livia naar de VS wil indammen. De operatie werd in 1987 in sa menwerking met de regeringen van beide landen opgezet. rRI ook ijzersterk in parlement EXICO-STAD Rtr-AFP nesto Zedillo, met 48,77 pro- Jnt van de stemmen winnaar de presidentsverkiezingen Mexico, streeft naar meer lenheid en een dialoog met de Tilitieke oppositie in zijn land. ■j een toespraak tot functiona- psen van zijn partij, de rege nde Institutionele Revolutio- ttire Partij (PRI), zei Zedillo gis pen dat hij streeft naar 'een ■hte scheiding' van de uitvoe rde, wetgevende en juridi- pe macht. lEen 'nieuwe democratische lltuur' moet er volgens Zedillo leiden dat regering en PRI [eer afstand van elkaar nemen. jVe willen geen staat die de Jrtij overneemt, en evenmin In partij die de staat over- lemt." De PRI is in Mexico al 1 jaar aan de macht en daar- Jee 's werelds langst in z'n ptje regerende politieke par- AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten Independent IPS Inter T RTR* Reuter UPI Ex-rebellen bezetten politiepost om Brunswijk vrij te krijgen De politiepost in Moengo, woonplaats van ex-rebellenlei- der Brunswijk in Oost-Suriname, is in handen gevallen van ex-strijders van het Jungle Commando. Het lijkt erop dat zij met hun actie Brunswijk vrij willen krijgen die sinds woensdag in Paramaribo wordt vastgehouden, na dat hij een man had neergeschoten die hij verdacht van diefstal. Volgens ex-junglecommandant Castro hebben de ex-strijders het in 1992 gesloten vredesakkoord met de Surinaamse regering overboord gezet en eisen zij onder handelingen over een nieuwe overeenkomst. slechtering in de verhouding tussen de voormalige verzetsbe weging en de overheid niet uit, wanneer de regering geen ge volg zou geven aan de eis tot onderhandelingen over een nieuw akkoord. President Ronald Venetiaan bevestigde in het weekeinde dat een onbekend aantal mannen, vermoedelijk aanhangers van Brunswijk, vanuit Frans-Guya- na de oostelijke grens was over gestoken. Hij benadrukte dat de overheid de rechtsstaat met alle middelen zal beschermen. Venetiaan zei dat het vredes akkoord niet wordt opengebro ken. Hij noemde het eigen rech ter spelen van Brunswijk 'contra het akkoord'. De president waarschuwde ex-strijders in Su- paramaribo-ruswuk anp Castro ontkende overigens bij de autoriteiten te hebben aan gedrongen op vrijlating van Brunswijk. Een radicale stro ming onder de ex-JC'ers, woe dend over de arrestatie van hun leider, sloot woensdagavond tij dens een ontmoeting in Moen go de gijzeling van politieagen ten niet uit. Hiermee wilden ze de mogelijkheid van een ruil creëren. Brunswijk wordt van daag voorgeleid aan de officier van justitie. De in Nederland wonende adviseur van het Jungle Com mando, Eddie Dap, zei het afge lopen weekeinde dat de ex-strij ders zich hadden 'ingegraven' in het binnenland. Hij sloot ver- riname en hun adviseurs in Ne derland voor opruiing. Frits Hirschland, de voormali ge secretaris van Brunswijk, kenschetste vanmorgen in een persverklaring vanuit Rijswijk de berichten over gewapende commando's die vanuit Frans- Guyana de Marowijne waren overgestoken als 'verzinsels'. Hirschland zei dat er voldoende ex-junglecommando's in oost- Suriname aanwezig zijn en dat verhalen over steun van com mando's uit Frans-Guyana pure verzinsels zijn. Volgens de ex-secretaris van Brunswijk is de kans groot dat ex-legerleider Bouterse de com mando's wapens heeft geleverd. „Er is geen sprake van dat wa pens zijn aangeleverd vanuit Frans-Guyana. Indien er wa pens zijn, waren deze al aanwe zig in het gebied, of zijn zij door Bouterses handlangers ver strekt." Hirschland zegt te verwach ten dat indien de Surinaamse regering niet snel een begin maakt met de uitvoering van het vredesakkoord andere groe pen in het binnenland zich bij de actie van de ex-junglecom mando's zullen aansluiten. Osaka In Japan is gisteren het duurste vlieveld ter wereld geopend. New Kansai International Airport, gelegen in de baai van Osaka, kostte omgerekend ruim 26 miljard gulden en is daarmee tot nu toe de duurste luchthaven ter wereld. De nog aan te leggen luchthaven bij Hong Kong zal dat record echter over treffen. De kosten voor dit project belopen zo'n 39 miljard gulden. De luchthaven van Osaka ligt op een kunstmatig eiland van 511 hectare op ongeveer vijf kilometer van het vasteland. De verbinding wordt onderhouden met bussen, treinen en veerboten. foto» ep a MUNSTER DPA-ANP Opnieuw is niemand erin ge slaagd de jackpot van de Duit se lotto te winnen, zo bleek gis teren. Bij de volgende trekking aanstaande zaterdag zal de hoofdprijs waarschijnlijk zijn opgelopen tot ongeveer 35 mil joen mark, aldus organisator West-Lotto. Voor de trekking van afgelo pen zaterdag zat 28 miljoen in de pot, toen al een record voor een Europees gokspel. Als ge volg van de opwinding rond de record-jackpot trokken afgelo pen week ook duizenden Ne derlanders over de grens om een gokje te wagen. Direct na de trekking voor spelden deskundigen al dat de cijfers, waaronder zowel een 8, een 9 als een 10, weinig ge schikt waren om de jackpot te winnen. Spelers moeten zes getallen tussen de 1 en 49 aan kruisen en bovendien een ze vende cijfer onder de tien goed hebben om de jackpot te kiiac- ketu De kans op succes is 1 op 140 miljoen. Explosie doodt 62 mijnwerkers Bij een explosie in een steen kolenmijn in de Filipijnen zijn zeker 62 werknemers om het leven gekomen. Een woordvoerder van de exploi tant van de mijn, de nationa le oliemaatschappij van de Filipijnen, heeft dit vanoch tend bekendgemaakt. Er worden nog 27 kompels ver mist. De ontploffing deed zich gisteravond laat voor in een tunnel van de mijn, gelegen aan de rand van het stadje Malangas in de provincie Zamboanga del Norte, acht honderd kilometer ten zui den van Manila. Zedillo, die in december aan- 8. treedt als president, riep verder op tot de vorming van een 'groot nationaal pact tegen de armoede' en zei dat hij het con flict in de zuidelijke deelstaat Chiapas uitsluitend op vreedza me wijze wil oplossen. Indiaan se boeren van de guerrillabewe ging EZLN kwamen op 1 januari dit jaar in opstand. „In conflic ten zoals die in Chiapas, kan een oplossing alleen door dia loog, onderhandelingen en door vrede worden gevonden. Er is geen andere oplossing moge lijk", aldus Zedillo. Behalve het presidentschap won de PRI ook de meerderheid in beide huizen van het parle ment, zo bleek gisteren bij de bekendmaking van de officiële uitslagen. In het 500 zetels tel lende Huis van Afgevaardigden krijgt de PRI 300 zetels, de con servatieve PAN 119, de PRD 71 en de Arbeiderspartij 10. In de Senaat (128 zetels) krijgt de PRI 95 zetels, de PAN 25 en de PRD De kleine Luis Alberto Marquez (1) staat maar wat te staren tussen de tenten voor Cubaanse vluchtelingen op de Amerikaanse marinebasis Guan- tanamo in Cuba. Het afgelopen weekeinde verbood Fidel Castro vluchtelingen voortaan nog kinderen mee te nemen op hun gevaarlijke route naar de Verenigde Staten. foto ap lynne sladky BRASILIA-MIAMI AFP-Rtr Cuba zal de overeenkomst te gen de verspreiding van atoom wapens in Latijns-Amerika, het Verdrag van Tlatelolco, onderte kenen. De Cubaanse minister Robaina (buitenlandse zaken), zei dit gisteren op een perscon ferentie in de Braziliaanse hoofdstad Brasilia. De meeste Latijnsamerikaan se en Caribi sche staten hebben het verdrag al geratificeerd. In New York beginnen mor gen of donderdag onder leiding van de Cubaanse parlements voorzitter Ricardo Alarcon de onderhandelingen met de Vere nigde Staten over de aanhou dende stroom vluchtelingen uit Cuba. De VS verwachten dat Cuba ook wil praten over op heffing van het dertig jaar oude Amerikaanse handelsembargo. Maar dat is wat de VS alleen be spreekbaar als Cuba politieke en economische hervormingen doorvoert. De stroom Cubaanse vluchte lingen die met gammele vlotten poogt de VS te bereiken, is gis teren overigens klein gebleven, ondanks het betere weer. De Amerikaanse kustwacht haalde gisteravond nog maar 118 Cu banen uit zee. Honduras, Panama en Costa Rica zijn bereid 'wegens huma nitaire redenen' een groot aan tal Cubaanse vluchtelingen op te nemen. Dat heeft de Hondu- rese minister Paz (buitenlandse zaken) gisteren bekendge maakt. In Panama kunnen 10.000 vluchtelingen terecht mits de VS zorgen voor huisves ting daar. Democratischepresident van Kenya regeert met ijzeren hand irobi frans van den houdt [RESPONDENT een democratie praten sociale par- fn met elkaar. Overheid en werkne- Ërs discussiëren over onderlinge me- gsverschillen, klachten of eisen. Als rknemers uit onvrede besluiten in rr?||xing te gaan, dan worden partijen Siii jacht te gaan onderhandelen. In Ke- dat zichzelf een democratie lemt, zou dat ook zo moeten zijn. m t vinden tenminste stakers, opposi- 11 leiders, geestelijken en andere pro- M nente Kenyanen. Zo niet hun presi- nt Daniel arap Moi. Hij noemt zich- MEI f weliswaar een democratisch leider, tar dicteert al jaren wat zijn minis- s, werkgevers en werknemers moe- doen. Aan onderhandelen met te- ïstanders heeft hij een broertje monuro ocj Laat staan toegeven aan hun ei- Moi eist dat iedereen in het idsbelang, zo heet het naar zijn pijpen danst. De Kenyanen pikken dat niet langer en eisen dat naar hun wensen wordt ge luisterd. Gebeurt dat niet, dan wordt verder gestaakt, zoals door de artsen en hoogleraren. Gevolg van dit alles is dat de Kenyaanse gezondheidszorg en de universitaire wereld, al lange tijd zo goed als plat liggen. Met alle, nogal eens dodelijke, gevolgen voor het Ke nyaanse volk vandien. De staking van docenten aan de open bare universiteiten dateert al van okto ber vorig jaar. Naast betere arbeids voorwaarden eisen zij de registratie van hun vakbond. De overheid (lees: Moi) wil daar niets van weten en heeft sindsdien diverse universitaire mede werkers ontslagen. Tot een zinnige dia loog tussen beide partijen is het nog steeds niet gekomen en de colleges lig gen nu al bijna een jaar zo goed als stil. In juni dit jaar vonden ook de artsen in de staatsziekenhuizen het welletjes: zij legden eveneens hun werk neer. Ook zij willen een eigen vakbond en verbe tering van hun salaris en arbeidsvoor zieningen. Ook hier geen dialoog, wel massaal ontslag. Het afgelopen week einde besloot het ministerie van ge zondheid alle achthonderd doktoren in overheidsdienst zonder pardon te ont slaan. Niet verwonderlijk dat deze stap, die het grootste deel van de 25 miljoen Ke nyanen treft, tot een stroom van pro testen heeft geleid. Oppositieleiders, maar ook leden van de regerende Ka- nu-partij, noemen die stap 'onlogisch en dictatoriaal' en eisen het ontslag van de minister van gezondheid Jo seph Angatia. Zij houden de regering voorts volledig verantwoordelijk voor de catastrofale gevolgen van het ont slag van de artsen. Toch lijken de ambtenaren van het mi nisterie van gezondheid niet de hoofd schuldigen wat betreft het op de spits drijven van het conflict. De minister heeft meerdere malen bereidheid ge toond tot onderhandelen en op een aantal topposities werden nieuwe ambtenaren benoemd ter verbetering van het klimaat. Maar wat gebeurde? De functionarissen maakten bekend met de stakende artsen rond de tafel te zullen gaan zitten. President Moi ver klaarde een dag later dat er niks te pra ten viel met mensen die hun plichten verzuimen. Op 16 augustus vond uiteindelijk toch een ontmoeting plaats en ministerie en medici kwamen tot ieders verrassing vrij snel overeen hoe de staking kon worden beëindigd en de artsen weer aan het werk zouden gaan. Een door braak? Vergeet het maar. Op een twee de bijeenkomst, twee dagen later, lie ten de ambtenaren plotseling verstek gaan. Een officiële verklaring bleef uit, maar Mois ultimatum van een paar da gen later laat weinig ruimte voor on- van het parlement maakt geen geheim van haar grenzeloze verering voor paus Johannes Paulus II en haar diepe afkeer van de liberale aartsbisschop van Milaan kardinaal Carlo Ma ria Martini. Dat ze van antise mitisme is beschuldigd, deert haar beschermheren niet. In zo'n nieuwe partij zou zich alles moeten verenigen wat ka tholiek is en/of rechts van de de sociaal-democraten (de vroege re communisten) staat: van Le- ga Nord, Forza Italia en de be houdende katholieke beweging Communione e Liberazione tot de neo-fascisten. Uiteraard moeten ook de vroegere chris ten-democraten zich bij dit nieuwe front aansluiten. Nu het wondermiddel Berlusco ni snel z'n glans verliest, wen den behoudende Italianen zich tot de volgende 'sterke man' die het land moet redden. Volgens Marcello Veneziane, hoofdre dacteur van het rechtse tijd schrift Italia Settimanale, kan een 'Partij van de paus' daad werkelijk een einde maken aan de corruptie, de macht van de maffia, de staatsschuld en al het andere kwaad. Veneziana, maar ook andere rechtse publicisten weten al wie aan het hoofd van zo'n alliantie moet staan: de goedgebekte, maar uiterst conservatieve Irene Pivetti. De 31-jarige voorzitter Diplomatieke rel Israël-Pakistan JERUZALEM AP-Rtr-AFP De Palestijnse leider Arafat heeft tegenstanders van de PLO benoemd in de raad die de au tonome regio Jericho op de Westelijke Jordaanoever moet besturen. Het is voor het eerst dat leden van de fundamenta listische Hamas en van andere oppositionele fracties toetreden tot een autonome Palestijnse bestuursraad. In de dertien leden tellende raad zijn twee Hamas-leden op genomen en drie aanhangers van andere oppositiegroepen. In een pamflet liet Harnas we ten dat toetreding tot de raad van Jericho niet in strijd is met zijn afwijzing van het door Is raël en de PLO gesloten autono- mie-akkoord, en dat het Ha- mas-verzet tegen dat akkoord overeind blijft. Harnas zei uit sluitend ten behoeve van de be langen van de Palestijnen in Jericho tot toetreding te hebben besloten. Israël en de PLO hebben gis teren in Erez in de Gazastrook toch een overeenkomst onder tekend over de overdracht van bevoegdheden aan de Palestij nen op de bezette Westelijke Jordaanoever. Het akkoord voorziet erin dat Israël aan het Palestijnse Gezag het beheer overdraagt op het gebied van onder meer onderwijs, sport en cultuur, gezondheidszorg, toe risme en belastingen. De onderhandelaar namens de PLO, Nabil Shaath, sprak van een 'kleine, maar belangrijke stap'. Namens Israël zette gene- raal-majoor Danny Rothschild zijn handtekening. Aanvankelijk had de PLO ge weigerd te komen tekenen, maar uiteindelijk kwam Nabil Shaath alleen maar enkele uren te laat. De PLO is boos over het besluit van Israël om een Pakis taanse diplomaat niet toe te la ten tot de autonome Gaza strook. Israël hield de diplomaat zondag tegen. Hij wilde naar Caza reizen om daar het even tuele bezoek van de Pakistaanse premier, Benazir Bhutto, aan Gaza voor te bereiden. Pakistan weigert het bestaansrecht van Israël te erkennen. Bhutto liet gisteren weten dat ze de Gazastrook wil bezoeken, maar Israël daarvoor geen toe stemming zal vragen. Nadat de Israëlische premier, Rabin, had verklaard dat ze dat wel eerst netjes moest vragen, besloot Bhutto het bezoek te annuleren. „De dame uit Pakistan moeten wat manieren worden bijge bracht", zei een duidelijk geïrri teerde Rabin tegen verslagge vers. Hij pleitte voor 'een beetje meer hoffelijkheid in de inter nationalebetrekkingen'. Zuid-Afrika sluit zich aan bij SADC duidelijkheid. De president stelde dat de stakers gedisciplineerd dienen te worden en gaf hen een paar dagen de tijd om weer aan het werk te gaan, op straffe van ontslag. Waarmee na het universitaire onder wijs nu ook de Kenyaanse gezond heidszorg de nek lijkt te worden omge draaid door de overheid, want vervan ging voor de achthonderd ontslagen artsen is er niet. En waarom? Omdat de huidige machthebbers vreselijk bang zijn voor onafhankelijke vakbonden, zo schreef Kenya's vooraanstaande dag blad Daily Nation gisteren. „De rege ring lijkt absoluut niet op haar gemak met onafhankelijke bonden zoals beide professionele groepen die nu hebben opgezet. Het is spijtig dat de regering zulke organisaties als bedreigend voor haar macht en de economie be schouwt." GABORONE-LUANDA Rtr-AFP-AP De regering van Angola en de opstandige Unita-beweging hebben bij besprekingen in Zaï re overeenstemming bereikt over de komst van een vredes macht van de Verenigde Naties. Dat heeft de Organisatie voor Ontwikkeling van Zuidelijk Afri ka (SADC) gisteren meegedeeld. „Er is overeenstemming be reikt over een mandaat voor een VN-vredesmacht van ze venduizend manschappen", al dus de SADC in een verklaring. Volgens deze organisatie is een 'belangrijke doorbraak' bereikt in de besprekingen die onder toezicht van de Verenigde Na ties in de Zambiaanse hoofd stad Lusaka werden gehouden. Nadere details ontbreken nog. Unita vecht al twintig jaar te gen de regerende MPLA. In 1991 werd een bestand bereikt, maar nadat zij het twee jaar ge leden bij verkiezingen tegen de MPIA had afgelegd, hervatte de [Jnita de strija. Zuid-Afrika heeft zich overi gens gisteren aangesloten bij de SADC. Vice-president Mbcki, die de van een oogoperatie her stellende president Mandela momenteel vervangt, onderte kende het verdrag in Gaborone, de hoofdstad van buurland Botswana. Mbeki zei dat het nieuwe verbond van Zuid-Afri- ka met de tien andere leden van SADC de onderlinge handel zal stimuleren en de regio sterker maakt in de internationale eco nomische verhoudingen. De ontwikkelingsgemeen schap werd in 1980 gevormd om de buurlanden van Zuid- Afrika economisch minder af hankelijk te maken van het apartheidsbewind dat Zuid- Afrika destijds regeerde.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5