Onze Top 5 in deze week. Uitstoot kooldioxyde vorig jaar gedaald Dnderzoek naar misbruik kleuters door kinderen [egens succes verlengd. Binnenland echter: Van doodbidden *4a ie echt niet dood 'Oud-minister, dat is toch de mooiste functie die er is' 'Wijers is nu ongeloofwaardig geworden' Jongeren en tweeverdieners wanbetalers ziekenfonds voir doodslag NCW: Geen centrale op kinderarts afspraken over werk Regiorunner rijdt op proef ooft q )mstreden gedeputeerde stapt op ?n bosch De omstreden Brabantse gedeputeerde Sonneveld tapt 'om gezondheidsredenen' op. De CDA'er kwam in op- jraak toen hij het hoogheemraadschap Alm en Biesbosch sug- jreerde een dijkverzwaringsproject onderhands te gunnen aan 1 jen bevriende aannemer. Kort daarna werd de Brabantse be- 4.1 uurder met hartklachten opgenomen in een ziekenhuis. In- liddels heeft het schap de werkzaamheden voor een miljoen hri ilden minder uitbesteed aan een andere aannemer. Sonneveld t. et gisteren weten zijn brief aan het hoogheemraadschap 'ach- Ok raf ongelukkig te vinden'. Overigens droeg Sonneveld eerder to t jaar eveneens om gezondheidsredenen al een deel van zijn tels ken over aan een andere gedeputeerde. i 'juu [ennepkwekerij opgerold in Pijnacker e;nacker« De politie heeft gisteren een hennepkwekerij in het jidhollandse Pijnacker gesloten. In de kwekerij zijn 16.000 anten aangetroffen met een straatwaarde van anderhalf mil- len gulden. De arrestanten zijn de 42-jarige eigenaar, diens louw en drie werknemers. Het was de eerste oogst van deze is. Een dergelijke kwekerij kan minimaal drie keer per jaar zo'n )gst opbrengen. De politie kwam de kwekerij op het spoor tij- n ;ns milieucontroles. )lle anp ditjti vloek over iemand uitspre- is onvoldoende reden om Itand strafrechtelijk aan te jken. Dat besliste de Zwolse ierechter Weenink, gisteren le zaak tegen een 39-jarige roner uit die plaats, et openbaar ministerie was mening dat hij een van zijn en met de dood had be- ^d door de man te vervloe- en had twee weken voor- irdelijke gevangenisstraf ge- „Ik heb een vloek over je [esproken. Ik zorg ervoor dat linnenkort dood gaat", had laar de politierechter noem- deze bedreiging 'niet reëel' 'olgde in zijn vonnis het ver van de advocaat van de He e Jei I1 Ier, dv gwa«h; wissenkerke gpd Het Openbaar Ministerie in Middelburg doet onderzoek naar seksueel misbruik van kinderen in het Zeeuwse Wissenkerke. Er bestaan vol- loende aanwijzingen dat vijf kleuters afgelopen voor aar het slachtoffer zijn ge- worden van seksueel getinte landelingen door kinderen in de leeftijd van acht tot elf zfaar. Ook een 20-jarige ver standelijk gehandicapte uit Wissenkerke zou bij de zaak p jetrokken zijn. Ouders van drie gezinnen hebben aan- ji gifte gedaan. Het vermoeden bestaat in elk geval twee keer op fit iat i: verschillende plaatsen in het dorp sprake is geweest van 'merkwaardige, seksueel-ex- perimentele' spelletjes, al dus officier van justitie Mos. De affaire speelde zich af «in mei. Dat nu pas een on derzoek is ingesteld, komt omdat de zaak aanvankelijk 'erg mistig' was, aldus Mos. Verontruste ouders namen er geen genoegen mee dat de zaak op een dood spoor dreigde te belanden en na men een advocaat in de arm. Toen ze eind juli op-' nieuw aanklopten bij het Openbaar Ministerie, maak ten onder meer nieuwe fei ten een nader onderzoek noodzakelijk. jwr2.98 Taksi Tropical of Exotic, 3 pakken a 1 liter Smiths Crispy Chips, 1 div smaken, zak 300 gram l.yy CM Vruchtenthee, diverse smaken, o 10 doosje 20 zakjes 4 gram ,2£ff Z.iy Cd Goudse belegen kaas 48+, vers van 't mes «s® of q vacuüm verpakt kilo y.yU Rundergehakt, c oc kilo JL4M 9.99 500 gram ®®®®JASTö.d.ö Onze kristalactie is verlengd t/m 8 oktober a.s.. le spaarkaarten kunt u inleveren t/m 5 november as. Deze week krijgt u een extra kristalzegel bij... Stegeman droge worst, j-q div soorten, per stuk, 250 gram JP& 4.Dy Alle Iglo Thuismenu's, nu met 50 cent korting: o.a. Franse rundvleesschótel, .-.f, doos 350 gram ^MfT+f.yy Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 3 september ai. indsgrootste kruidenier op de kleintjes letten. n Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Dier urkije gaat visum eisen van toeristen janbul Mensen die naar Turkije willen, hebben daar vanaf 1 nuari een visum voor nodig. De Turkse regering heeft dat be- Dten omdat omgekeerd al sinds 1980 een visumplicht geldt. ^je, Ve hadden gehoopt dat deze landen de visumplicht tijdelijk e ve idden ingesteld. Dat blijkt een vergissing te zijn. Vandaar dat ij onszelf genoodzaakt zien hetzelfde te doen", aldus minister n buitenlandse zaken Soysal. chrj ijspraak voor man die buurman vervloekt sp. Zwollenaar. Die had aange voerd dat een dergelijke vloek als 'doodbidden' kan worden gezien en dat is volgens rechts geleerden een volstrekt ondeug delijk middel om de dood van een ander te bewerkstelligen. De twee weken die de officier van justitie had geëist, waren ook voor een andere bedreiging, waarbij de Zwollenaar met een mes had gezwaaid. Hiervoor legde rechter Weenink een 'schuldig zonder straf op'. Vol gens zijn raadsman had de Zwollenaar wraak willen nemen op zijn buurmannen, 'twee kwelgeesten die hem maanden hebben gepest met het gooien van vuurwerk en het stoppen van dode dieren in zijn brieven bus'. „Eigen schuld, dikke bult", zo concludeerde de advocaat. Louter lovende woordenbij afscheid van verguisde minister Bukman den haag.anp Al ver voor de verkiezingen was duidelijk dat CDA-minister Bukman niet zou terugkeren op Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Er was net iets te veel te doen geweest over zijn persoon. Gisteren werd Bukman echter met louter compli mentjes uitgezwaaid. Een stiekem aardgasbriefje aan zijn collega An- driessen (economische zaken) en een vertrou wensbreuk met de boerenachterban van het CDA hadden zijn politieke doodvonnis al getekend. In zekere zin is het voor Bukman dan ook beter dat het CDA niet meeregeert. Nu blijft hem een pijn lijke afgang bespaard en kan hij waardig terugtre den, tegelijk met alle andere CDA-bewindslieden. Alle vroegere kinnesinne tussen bewindsman en maatschappelijk middenveld was gisteren ver dwenen. Vriend en vijand kwamen Bukman en zijn staatssecretaris Gabor op hun afscheidsre ceptie gedag zeggen. Ironisch genoeg waren het voorzitter Varekamp van hel Landbouwschap en voorzitter Winsemius van Natuurmonumenten die een woord van vaarwel mochten uitspreken. Beide WD'ers konden onlangs de scepter van Bukman overnemen, maar weigerden. Volgens Winsemius hebben Bukman en Gabor een flinke bijdrage geleverd aan de integratie van de landbouw en de natuur in Nederland. „Ze wa ren de eerste volwaardige bewindslieden van landbouw, natuur en visserij. Het was alleen jam mer dat ze de tijd niet meehadden. In 1989 stond de aandacht voor natuur en milieu nog hoog op de politieke agenda, maar met het stijgen van de werkloosheid in de jaren daarna, nam de aan dacht af', aldus de oud-bewindsman. Bukman zelf wijt de milieuproblemen in de land- en tuinbouw aan de hoge bevolkingsdruk in Nederland. Het land is vol en de grond is duur, zodat de agrarische sector simpelweg verplicht is om intensief te boeren. En dat veroorzaakt alle milieuproblemen. Bukman en Gabor gaan overigens niet weg uil Den Haag. Beiden nemen namens hel CDA plaats in de oppositiebanken van de Tweede Kamer. Bo vendien houdt Bukman er voor het leven een baantje bij, volgens Winsemius. „Oud-minister, dat is de mooiste functie die er is." Fiscaal specialist Vreugdenhil vindt handelwijze D66-minister laakbaar den haag paul koopman Minister Wijers van economische zaken heeft zichzelf 'ongeloofwaardig' gemaakt met zijn verweer dat het oprichten van twee NV's op de Antillen niets had te ma ken met het ontwijken van de Nederland se belastingen. Fiscaal jurist, belastingad viseur en oud-CDA-kamerlid Vreugdenhil windt er geen doekjes om: „Wijers heeft de bedoeling gehad de belasting te vermij den. Dat is niet strafbaar en daarom had hij er maar beter eerlijk over kunnen zijn." Eind vorige week werd bekend dat de nieu we D66-bewindsman op Economische Za ken in 1991 twee vennootschappen op het Antilliaanse eiland Bonaire heeft opgericht. In één NV zijn de zakelijke belangen onder gebracht, de andere GJW Retirement NV geldt als persoonlijke pensioenmaat schappij. Na afloop van de ministerraad verklaarde Wijers dat hij de NV's op de An tillen had gevestigd om 'privéredenen'. Bo vendien zou het oprichten van een ven nootschap in Nederland veel tijd vergen en op de Antillen met een week zijn beklon ken. Economische Zaken kwam dezelfde avond met een verklaring waarin werd ge steld dat de NV's geheel aan de Nederland se belastingwetgeving zijn onderworpen. Fiscaal specialist Vreugdenhil, tot mei dit' jaar eerste woordvoerder belastingzaken van de CDA-fractie, heeft bedenkingen bij dit verweer. „Door met dat privé-argument te komen, maakt Wijers zichzelf als minister van EZ in mijn ogen nogal ongeloofwaar dig. Hij moet er als bewindsman op toezien dat het Nederlandse bedrijfsleven zich aan zijn publikatieplicht houdt. Binnenkort is dat in de hele Europese Unie verplicht. En wat doet hij zelf? Hij vestigt blijkbaar een NV op Bonaire zodat hij daar geen balans en jaarrekening hoeft te publiceren en slaat zichzelf er ook nog voor op de borst." Over het argument van Wijers dat het op richten van een NV in Nederland te lang duurt, kan Vreugdenhil kort zijn. „Flauwe kul!", stelt hij beslist. „Ik heb in de zesen twintig jaar als belastingadviseur voor mijn cliënten honderden vennootschappen op gericht. Wie zich vandaag bij mij meldt, kan morgen al aan de slag. Het overschrijven van een bestaande lege NV op een andere naam is een fluitje van een cent." Het ware motief van Wijers, meent Vreug denhil, was door de mazen van de Neder landse belastingwetgeving te glippen. Hoe dat kan als zijn NV's keurig in Nederland geregistreerd zijn? „Er zijn wel meer grap penmakers met een pensioen-NV in het buitenland. En ik ken er niet één die daar mee geen fiscaal voordeel wil behalen. De grap van de opzet is dat de lijfrentepremies in Nederland voor de belasting aftrekbaar zijn. Als Wijers het moment aanwezig acht, verplaatst hij de zetel van zijn pensioen-NV van Nederland naar Bonaire. Dan kan hij daar zijn pensioen zonder problemen afko pen of laten uitkeren tegen een minimaal belastingtarief. Het is niet eens nodig naar de Antillen te emigreren. De truc gaat ook op als hij zich in Antwerpen vestigt." De handelwijze is volkomen legaal, beves tigt Vreugdenhil. Voor een antwoord op de vraag of het ook moreel kan, pakt hij een stuk van emeritus-hoogleraar belasting recht Van Dijck in het weekblad voor fiscaal recht in mei. Hij citeert: „Waarom zou in de fiscale wereld de moraal samenvallen met de wet? Er is geen maatschappelijk terrein te vinden waar de simpele wedervraag 'ik doe toch niets strafbaars?' doorslaggevend is. De organisator van reizen rtaar Thailand voor het rotzooien met kinderen van tien jaar is in Nederland niet strafbaar, maar er is geen twijfel dat zo iemand algemeen wordt beschouwd als een verwerpelijk sujet Iemand die wel profitéert van de over heid, maar daaraan niet bijdraagt door ge bruik te maken van kunstgrepen kunnen we in goed Nederlands aanduiden als een klaploper." RUSWUK ANP De wanbetalers van zieken fonds- en AWBZ-premiès zijn vooral te vinden onder tweever dieners en onder mensen tus sen de 25 en 40 jaar. Zieken fondsen en verzekeraars heb ben wel de mogelijkheid maat regelen te nemen tegen wanbe talers, maar doen dan in de praktijk nauwelijks. Dat schrijft minister Borst-Ei- lers van volksgezondheid in antwoord op vragen van D66 over de onthulling in deze krant dat een aanzienlijk aantal zie kenfondsverzekerden de nomi nale premies voor ziekenfonds en AWBZ niet betaalt. De niet- geïnde premies leiden volgens de nieuwe minister tot een pre mieverhoging, zodat indirect andere verzekerden voor de kosten opdraaien. De Vereniging van Neder landse Zorgverzekeraars (VNZ) schat zo'n 60 miljoen gulden per jaar mis te lopen aan pre mies. Volgens berekeningen van de Ziekenfondsraad gaat het om bijna 30 miljoen gulden, onge veer één procent van de nomi nale premies. Incassokosten zijn daarbij niet meegeteld. Onduidelijk was wie de wan betalers waren. Gedacht werd aan daklozen, omdat daar prak tisch de mogelijkheid ontbreekt de niet-betaalde premies te in nen. Het merendeel van de zie kenfondsen analyseert de groep wanbetalers niet. Uit gegevens van fondsen die dat wel doen, blijkt echter dat het vooral gaat om tweeverdieners en mensen tussen de 25 en 40 jaar. Volgens Borst-Eilers kan wan betaling niet leiden tot uitschrij ving uit het ziekenfonds. Er zijn voldoende sancties mogelijk (inclusief loonbeslag) om het geld alsnog binnen te krijgen. Bovendien is de nominale pre mie slechts een beperkt deel van de totale premie. Het groot ste gedeelte wordt buiten de verzekerde om ingehouden en afgedragen. Uitschrijven zou volgens de bewindsvrouw in geen verhouding staan tot het niet-betalen van het nominale deel van de premie. V"ftVn ioor Blankert speelt bal terug naar Stekelenburg arnhem «gpd VROM: Nog geen sprake van trendbreuk Voor het eerst in meer dan tien jaar is de uitstoot van kooldioxyde vorig jaar gedaald met 1,6 procent. Volgens het ministerie van VROM bedroeg de uitstoot in ons land vorig jaar 184 miljoen ton, dezelfde hoeveelheid als in 1990. VROM vindt het echter nog te vroeg om te spreken van een trendbreuk, omdat een aantrek kende economie veelal een stij ging van het energiegebruik met zich meebrengt. Kooldioxyde komt vrij bij de verbranding van fossiele brand stoffen als olie, kolen en gas en is een van de belangrijkste ver oorzakers van het broeikasef fect. Hierdoor ontstaat een stij ging van de temperatuur op aarde die grote gevolgen kan hebben voor onder meer tropi sche regenwouden, koraalriffen en andere ecosystemen. De daling van de C02-uit- stoot met 1,6 procent komt voor een belangrijk deel door de be trekkelijk lage economische groei in de voorgaande jaren. Ook de invoer van stroom uit het buitenland en energiebe sparende maatregelen leverden een bijdrage aan de afname. Volgens VROM blijven met de daling de C02-doelstellingen van het kabinet 'binnen bereik'. Het Nationaal Milieubeleids plan 2 (NMP 2) gaat uit van een daling van de C02-uitstoot van 3 tot 5 procent in het jaar 2000 ten opzichte van 1989-1990. Bij de presentatie van dat milieuplan liet het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mil ieuhygiëne (RIVM) weten niet te geloven in de haalbaarheid er van. RIVM-woordvoerder Ros wees gisteren op de aantrekken de economie. „Op basis van de meest waarschijnlijke scenario's over economische groei en de ontwikkeling van de energie prijzen is er in 2000 nog steeds sprake van een stijging van de C02-uitstoot", zo stelt hij. In vergelijking met de cijfers van de Europese Unie blijft ons land overigens enigszins achter. In 1993 daalde de C02-emissie in de EU met 2,4 procent. Ook hier speelde de economische recessie een rol. Een 42-jarige man uit het dorpje Haren bij Megen heeft vanochtend vijftien jaar cel ge kregen voor doodslag op een Hummelose kinderarts en he ling van haar cheques. Volgens de rechtbank in Arnhem, die vanmorgen vonnis sprak, is be wezen dat de verdachte de 41- jarige vrouw in februari 1991 'op gruwelijke wijze' van het le ven heeft beroofd. De kinderarts verdween toen ze naar haar ouders in Hoofd dorp wilde rijden. Bijna een maand later werd haar levenlo ze lichaam aangetroffen in de Maas bij Appeltern. De man uit Haren, die al eerder als ver dachte was aangehouden maar was vrijgelaten, werd ingesloten toen een kennis uit het crimine le milieu zei dat de man de moord tegen hem had opge biecht. De man ontkent dat. Hij gaat in hoger beroep. De christelijke werkgeversbond NCW weigert op centraal ni veau afspraken te maken over werkgelegenheid. De vakcentra le FNV dreigt met harde loonei sen als de regering en werkge vers niet bereid zijn tot landelij ke afspraken over herverdeling van arbeid. „Met zulke dreige menten legt FNV-voorman Ste kelenburg een tijdbom onder dit kabinet", aldus NCW-voor- zitter Blankert. Blankert wil in de CAO-on- derhandelingen voor komend jaar de nadruk leggen op vor men van winstdeling in plaats van structurele loonsverhogin gen. „Ais het goed gaat met een bedrijf kan er meer. Maakt een bedrijf weinig of geen winst, dan kan er minder", aldus Blan kert. Ook de christelijke werk nemersorganisatie CNV is er voorstander van om een deel van het loon (10 tot 20 procent) flexibel te maken, afhankelijk van het bedrijfsresultaat. De FNV is daar tegen. „De huur en de broodprijs zijn ook niet flexi bel, waarom het loon dan wel", aldus een FNV-woordvoerder. De FNV gaal de onderhande lingen daarom in met een loon eis van 2,25 procent plus één procent voor nieuwe banen. Naarmate er betere afspraken over banen komen, kan de looneis dalen. Vanuit diverse FNV-bonden is echter kritiek op die gematigde eisen, omdat de loonmatiging van de afgelopen jaren weinig hebben opgele verd. „ik begrijp dat Stekelenburg de druk van zijn achterban voelt", aldus Blankert. „Maar looneisen en dreigementen zijn op dit moment héél onverstan dig, en dan druk ik me zacht uit." Volgens Blankert is het le vensgevaarlijk het bedrijfsleven, dat net uit een conjunctureel dal kruipt, weer te belasten met hogere loonkosten. „De econo mie trekt aan, maar daardoor moeten we ons niet in slaap la ten sussen. We moeten eerst nog de zwakke kanten van ons bedrijfsleven versterken en dat is nog niet gebeurd." Ook mi nister Melkert van sociale zaken zei gisteren dat looneisen 'zeker niet in het belang zijn van de werkgelegenheid'. Minister Sorgdrager: 'Als Nordholt iets te melden heeft, moet hij 't zeggen' Roosendaal» De treinreizigers in Roosendaal hadden de primeur. Zij konden gisteren als eersten mee met de Regiorunner, de nieuwe dubbeldekker voor de middellange afstand. De aanwinst rijdt voorlopig als stoptrein op de lijn Roosendaal-Dordrecht. Ais zich de ko mende maanden geen technische problemen voordoen, suist de Regiorunner vanaf half ja nuari over het intercity-traject Amsterdam-Vlissingen. Andere lijnen volgen zo spoedig „Ais Nordholt iets te melden heeft met betrekking tot het on derzoek van de commissie-Wie- ringa, moet hij mij dat vertellen. Als hij niets te melden heeft, dan hoeft hij ook niets te zeg gen." Zo reageerde minister Sorg drager van justitie gisteren op de kritische uitspraken van de Amsterdamse hoofdcommissa ris in de pers. De minister zal met haar collega Dijkstal van binnenlandse zaken overleggen of ze Nordholt voor een gesprek zal uitnodigen. Nordholt baarde afgelopen weekeinde ophef met zijn sug gestie dat de 'echte' waarheid over het ontbinden van het in terregionaal Recherche Team (IRT) Noord-Holland/Utrecht nog niet bekend is en dat alleen een parlementaire enquête de zaak helemaal boven water kan brengen. Het wekelijkse overleg van gisteren, waarin burgc- mogelijk. De nieuwe dubbeldekker is gebouwd voorde wat langere afstanden. De stoelen meester Patijn met Nordholt zijn comfortabeler en bieden meer beenruimte. Bovendien is de trein voorzien van aircon- over de kwestie zou spreken, ditioning. Ook is elk compartiment voorzien van een beeldscherm, waarop de eindbestem- ging gisteren niet door omdat ming van de trein staat. De Nederlandse Spoorwegen (NS) willen dat er over twee jaar 81 de agenda van de burgemeester Regiorunners rijden, die bij elkaar 1,3 miljard gulden kosten, foto anp ed oudenaarden was gewijzigd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3