Cairo hoedt zich voor militante moslims Feiten &Meningen Tweeverdieners kunnen best meer betalen Protest tegen Tsjetsjeense leider Okki en Tapto zoeken nog naar dé formul Katholieken in VS op de bres voor anticonceptie DINSDAG 30 AUGUSTUS 1994 INSI Paars, zei Thijs Wöltgens zaterdag in NRC- Handelsblad, is niet hel antwoord voor de PvdA. „Ik ben ervan overtuigd dat ons ver lies erg veel te maken heeft met het verlies van ons sociale gezicht. En als dat waar is, dan is paars natuurlijk niet het goede ant woord". Het liegt er niet om, zeker niet uit de mond van de man die het nieuwe beginsel programma voor zijn partij mag gaan schrijven. Zijn gelijk werd echter pijnlijk be vestigd tijdens de viering van het eeuwfeest vorige week. Margreet de Boer, de uit Assen weggeplukte nieuwe minister van VROM, zei in een TV-programma rond een eeuw sociaal-democratie dat de inkomens van tweeverdieners wel wat afgeroomd kunnen worden om de kwaliteit van bijvoorbeeld onderwijs, gezondheidszorg en ouderen zorg in stand te houden. Dat was tegen het verkeerde been. Een van de vertegenwoor digers bij uitstek van de nieuwe lichting PvdA'ers, Je econoom Rick van der Ploeg,' stelde dat het regeerakkoord 'een andere taal spreekt'. Kok bevestigde dat. Tijdens de viering van het eeuwfeest zei hij dat hij vooralsnog niets voor het plan van De Boer voelt. Het doet de vraag rijzen waar de tijd is gebleven van het adagium dat de sterkste schouders de zwaarste lasten horen te dra gen. Dat tweeverdieners sterke schouders hebben, staat buiten kijf. Volgens de meest recente CBS-cijfers hebben werkende twee verdieners met gemiddeld 4.500 gulden netto-inkomen bijna duizend gulden per maand méér te besteden dan alleenverdie ners met een gezin. Ja, maar daar werken we dan ook met zijn tweeën voor, zullen veel tweeverdieners zeggen. Dat is ontegenzeggelijk waar, maar er is ook nog een heel ander aspect aan werk: het is niet alleen een last, maar ook een lust. Door het wegvallen van allerlei (andere) zingevende verbanden als kerk, vakbond, familie en buurt is werk steeds belangrijker geworden om erbij te horen. Werk zorgt niet alleen voor inkomen, maar ook voor maatschappelijke status en zelf respect. Veelzeggend is in dit verband dat in een onderzoek twee jaar geleden 83 procent van de ondervraagden zei dat ze zouden blijven werken als ze een miljoen in een lo terij zouden winnen. Sinds het begin van de jaren zestig is het totaal aantal te verdelen arbeidsjaren niet gegroeid, maar juist afgenomen. In de jaren tachtig klonken daarom regelmatig pleidooien om arbeid te rantsoeneren: per huishouden zou maar een bepaald aantal uren gewerkt mogen worden, waarbij de partners onderling moesten uitmaken wie hoeveel uren voor zijn rekening zou nemen. In de praktijk kwam daar niets van terecht. De verdeling van werk is alleen maar onge lijker geworden. Dat is een tweedeling die voor de PvdA niet acceptabel zou mogen zijn. Als het niet haalbaar is om arbeid eerlijk te verdelen, dient een sociaal-democratische partij er op zijn minst voor te staan dat er materieel wél eerlijk wordt gedeeld. Als belangrijke (zorg voorzieningen steeds meer worden uitge kleed, ligt het dus voor hand om het geld daarvoor weg te halen bij de sterkste schou ders. Dat hoeven niet alleen die van tweever dieners te zijn. Alle huishoudens waar veel geld binnenkomt, kunnen en moeten daar aan bijdragen. Feit is echter wel dat twee verdieners op dit moment aanzienlijk min der belasting betalen dan alleenverdieners. Dat komt omdat ze individueel belasting betalen en dus twee keer van het lage tarief in de eerste belastingschijf profiteren. Twee tweeverdieners die elk 43.000 gulden per jaar bruto verdienen (de grens tussen eerste schijf van 38,25 procent en de tweede schrijf van 50 procent), houden op die ma nier netto bijna 3.000 gulden méér over dan een alleenverdiener die 86.000 gulden bruto verdient. De groep die een onevenredig groot be slag op de beschikbare arbeid legt, houdt daar dus ook nog eens onevenredig veel aan over. En dal in eveneens dubbele zin (werk en inkomen) (en opzichte van de de genen die langs de kant staan. Het is te ho pen dat De Boer, die haar pleidooi hield toen ze nog commissaris der koningin was, dat verhaal nog eens zal herhalen in de Trê- veszaal. Maar vooral is het te hopen dat ze daarbij gehoor vindt. Want het zou toch wel heel treurig zijn als Wöltgens gelijk krijgt: dat paars het sociale gezicht van de hon derdjarige sociaal-democratie nog verder aantast. sj aak smakman Grozny Aandachtig luisteren twee vrouwen in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny naar een woordvoerder van de oppositie tegen presi dent Dzjochar Doedajev. De voormalige Sov jet-generaal Doedajev, die zijn republiekje in de Kaukasus drie jaar geleden onafhankelijk verklaarde van Rusland, komt de laatste maan den onder steeds grotere druk te staan. De oppositie, die is versnipperd in drie el kaar bestrijdende kampen, heeft de wind in de zeilen als gevolg van de economische recessie in Tsjetsjenië. En dat terwijl het olierijke staatje dat overigens door geen enkel land is er kend naam heeft gemaakt als het Koeweit van de (voormalige) Sovjetunie. Doedajev geeft Moskou de schuld van de misère. Hij verwijt de Russische president Bo ris Jeltsin de distributie van roebels richting Grozny te hebben stopgezet, waardoor de lo nen in Tsjetsjenië al maanden niet meer zijn betaald. Jeltsin wil zo de Tsjetsjenen dwingen zich weer te schikken in de regels van Moskou. En dat speelt de oppositie weer in de kaart, die onlangs in Roeslan Chasboelatov een opval lend boegbeeld heeft gekregen. De vroegere voorzitter van het federale par lement van Rusland, die vorig jaar doorJeltsin- getrouwe troepen letterlijk uit zijn parlements gebouw te Moskou werd geschoten, is na zijn vrijlating eerder dit jaar vrijwel direct naar Tsjetsjenië getrokken om daar de oppositie te gen Doedajev aan te voeren. Boze tongen be weren dat het Chasboelatov, die weliswaar Tsjetsjeen is van geboorte, maar nooit eerder in het republiekje is geweest, alleen maar te doen is om een podium waarop hij zijn ambi ties kan tonen. Want Chasboelatov is vast van plan wraak te nemen op Jeltsin en terug te ke ren in het centrum van de macht in Moskou. FOTO REUTER GRIGORY TAMBOELOV Conferentie over Bevolking en Ontwikkeling bijvoorbaat al onrustig Cairo maakt zich op voor de 'conferentie van homosexualiteit en abortus'. Dat is de naam die de islamitische oppositie heeft bedacht voor wat de Egyptische regering en de Verenigde Naties liever aanduiden als de Internationale Conferentie over Bevolking en Ontwikkeling (1CPD). Het Egyptische ministerie van binnenlandse zaken heeft voor 5 september, de openingsdag, ongekende veiligheidsmaatregelen afgekondigd. Militante islamitische organisaties, zoals de 'Gama'a al-Islamiyah' (Islamitische Groep), hebben de deelnemers uit 191 landen ge waarschuwd niet te verschijnen. Onder hen zijn 23 staatshoofden en de Amerikaanse vice-president, Al Gore. Om de waarschu wing kracht bij te zetten, voerde de 'Gama'a' de afgelopen week haar terreur- campagne op, met een aantal politiemen sen en een buitenlandse toerist als slachtof fers. Minister Hassan al-Alfi van binnenlandse zaken heeft aan de vooravond van de con ferentie voor alle zekerheid nog maar eens herhaald dat alle betogingen, marsen en andere openbare uitingen van protest zijn verboden. De overheid heeft goede reden zich zorgen te maken, want de bevolkings conferentie is al weken mikpunt van kritiek in de oppositie-pers. Die kritiek geldt ook, en niet in de laatste plaats, de omstandig heid dat de Egyptische regering zich leent voor de organisatie. Het zijn niet alleen extremistische islami tische organisaties die zich tegen de confe rentie hebben gekeerd. Ook het eerbied waardige Al-Azhar, het islamitische theolo gische instituut dat een officiële status ge niet, heeft stevige kritiek laten horen op be paalde onderdelen van bet VN-Actiepro- gramma vóór Bevolkingsbeheersing dat de afgevaardigden onder applaus dienen te aanvaarden. Het heeft de islamitische deel nemers gevraagd aan te dringen op wijzi gingen, om te voorkomen dat de regeringen van overwegend islamitische landen zich later zullen kunnen beroepen op de aanbe velingen. Al-Azhars Centrum voor Islamitische Stu dies heeft zich in een verklaring speciaal uitgesproken tegen vijf onderdelen van het VN-document. Een ervan is een pleidooi voor vertrouwelijkheid tussen tieners en artsen als het gaat om seksuele vraagstuk ken. Volgens Al-Azhar werkt dat voor-hu welijkse seksuele contacten in de hand en ondermijnt het de positie van de ouders. Verder wordt in het document gesproken over 'het huwelijk en andere banden' en 'seksueel actieve niet-gehuwde personen', wat Al-Azhar opvat als propaganda voor overspel en homoseksualiteit. Ook een passage waarin wordt gesugge reerd dat abortus moet worden toegestaan in andere situaties dan die waarin het leven van de moeder gevaar loopt, vindt geen ge nade in de ogen van Al-Azhars koran-ge- leerden. Het VN-document vermeldt overi gens niet precies in welke omstandigheden abortus is gerechtvaardigd. Al-Azhar wil niets weten van de oproep dat zonen en dochters een gelijk aandeel moe ten hebben in een erfenis. De islam kent dochters de helft toe van het erfdeel van zo nen. En het islamitisch instituut verzet zich eveneens tegen een oproep van de VN om de in de wet vastgelegde minimum-leeftijd waarop meisjes mogen trouwen, te verho gen. Dat zou buitenechtelijk geslachtsver keer en prostitutie in de hand werken. De islamitische bezwaren tegen het docu ment en de conferentie gaan iets minder ver dan die van het Vaticaan. Zo verzetten de meeste islamitische moraaltheologen zich niet zonder meer tegen anti-conceptie. De Roomskatholieke kerk heeft Iran en an dere islamitische landen benaderd voor ge zamenlijke actie tegen het VN-programma. Al-Azhars kritiek is terug te vinden in alle commentaren in de Egyptische islamitische pers. Maar er zijn ook gndere aspecten aan de VN-bijeenkomst die verzet wekken. Fahmi Howeidi, Egyptes bekendste islami tische columnist, ziet de Internationale Conferentie over Bevolking en Ontwikke ling vooral als een belediging van de Derde Wereld. Het actieprogramma heeft niets te maken met ontwikkeling, meent hij, maar alles met een gedwongen bevolkingsbeper king in arme landen. Het is gebaseerd op de volgens hem dubieuze stelling dat een ldei- nere bevolking automatisch grotere wel vaart en een goed bestaan betekent. „Het wil armoede bestrijden door arme mensen te verhinderen kinderen te krijgen, in plaats van hun lot te verbeteren." Howeidi stelt vast dat het rijke Westen de neiging heeft het bevolkingsprobleem in het arme zuiden te gebruiken als alibi voor zijn monopolisering van economische hulpbronnen. „Het Westen probeert de ar men in de wereld wijs te maken dat hun ar moede het gevolg is van hun voortplan- tingsdrift, en niet van de beheersing van hun bodemschatten door de rijke randen." Dit soort anti-Westerse kritiek'op de bevol kingsconferentie verschijnt ook in de ko lommen van de niet-islamitische pers, met inbegrip van het semi-officiële dagblad 'Al- Ahram'. Maar de regeringsgezinde com mentatoren wijzen erop dat het organiseren van de conferentie niet betekent dat Egypte het actieprogramma op voorhand steunt. De conclusies zijn niet bindend en niets kan Egypte ervan weerhouden vast te hou den aan zijn traditionele waarden en tradi ties. De Egyptische overheid is er zeer op ge brand de conferentie tot een succes te ma ken, al was het alleen al om te laten zien dat ze de terreur van extremistische islamieten de baas is. De militanten op hun beurt zien de bijeenkomst als een welkome aanleiding om hun campagne op te voeren en de be volking duidelijk te maken dat alleen een fundamentalistische islamitische regering het land kan redden van de morele onder gang. tel aviv ad bloemendaal correspondent )n Na 75 jaar bloeien de jeugdtijdschri ten Okki en Taptoe meer dan ooit. Eén op de drie kinderen leest ze. Ok raf (6 tot en met 8 jaar) en Taptoe (8 to tja en met 12 jaar) hebben hun wortels kei het katholieke zuiden. Zij komen voort uit Het weekblaadje voor de fj roomsche jeugd en Het KleuterblaaA**~ je. Vele generaties later hebben zij e,NAC totaal ander gezicht. Van 'vlijtige vi ^jj gertjes' naeen kritische consume tenrubriek: Okki en Taptoe zijn me hun tijd meegegaan. Stripfiguur Okki kreeg onlangs per post een fiets te koop aangeboden. Net als veel andere kinderen geloof^] de briefschrijver dat de stripfiguur echt bestaat. Bij de lezers van Okki slaat de fantasie nog erg makkelijk UI hol. Maar de wat oudere Taptoe-lezers staan al behoorlijk met beide bene#ua in de keiharde werkelijkheid. Hoof<Ptej redactrice Annemarie Bon: „Kindeirf maken zich grote zorgen over de veP vuiling en het uitsterven van bepaaPJ diersoorten. Ik vind het weieens onfn 13 eerlijk en gênant als een kind zich ri voelt om het milieu. Ook Taptoe gaa zware kost niet uit de weg. Maar als tegenwicht proberen we in andere nj$ verhalen de fantasie te prikkelen. Kinderen hebben er ook recht op kind te zijn en te genieten." Volgens uitgeverij Malmberg leest op de drie Nederlandse kinderen 6 tot en met 12 jaar Okki of Tapti Voor Okki komt dat neer op een opkLLE ge van 115.000 exemplaren. Taptoe1 heeft 120.000 abonnees. De oplage j vj( stijgt de laatste jaren met 10 procen js per jaargang. Taptoe-hoofdredactet,an( Bon en haar Okki-collega Monique, Heemelaar zijn zelf verrast over dii succes. De televisie wint steeds m» terrein ten koste van het gesclirevei woord en dan is er nog de recessie. Dat beide bladen goed inspelen op wat kinderen echt leuk vinden, is gens hen het grote geheim. De bladen sluiten tegenwoordig bel dan vroeger aan bij wat er onder kierde deren leeft, vinden beide hoofdredq teuren. „Oorspronkelijk werden deUgp bladen vanuit een katholieke geloo(jjnr overtuiging gemaakt. Er stonden v^ezc die stichtelijke verhalen of een op- |aa, voedkundige rubriek in", vertelt Hejez meiaar. (,0]g Volgens Bon'zijn de lezers in de jar$,r v zeventig door weer een andere gen< ratie redacteuren bestookt. „Zo hel ben ze een keer in Taptoe een quiz plaatst over wie de belangrijke polij van dat moment waren. Dat ging dl ook nog weieens over de hoofden de kinderen heen." Bon: „Nu laten we de kinderen zei hun oordeel vellen. Taptoe heeft sii een tijdje een consumentenrubriel Onlangs was er een jongetje met i. Zo'n miskoop levert grote ver ontwaardiging op, want voor hem Mid gaat het om een grote hoeveelheid haa zakgeld." kint Henk Hartendorp zat als klein jongWis tje al boven de drukproeven van dejdoe voorlopers van Okki en Taptoe: HeH'f Weekblaadje voor de Roomsche Jeipaar en Het Kleuterblaadje. Zijn vader, cWor in 1933 bij uitgeverij Malmberg wa?1311 gaan werken, legde die kwasi-achtdn d loos uit zijn tas om de reactie van zlaar eigen kinderen te peilen. Als zij eerftar verhaal in één adem uitlazen, was Wis aangetoond dat het een kind kon pt>etr ken. jdrie Inmiddels kijkt Hartendorp zelf teipft£ op een loopbaan van bijna veertig H jaar in de jeugdbladenbranche. Uit,dat eindelijk is hij het langst voor Okki verantwoordelijk geweest. Hoofd- schuddend bladert hij door de jaar^- gang van Het Weekblaadje voor de Roomsche Jeugd uit 1932 waarbij li stuit op een knutselrubriek voor joi gens. Daarin is te lezen hoe je een lijstje voor een prentbriefkaart kun figuurzagen. Hartendorp: „Dit is uit mijn kindeif4 tijd, maar ik weet zeker dat het vocji mij te ingewikkeld was. Toen n ten ze zich er nog niet druk om of kind zoiets kan begrijpen." Net als de nieuwe generatie hoofdi dacteuren vindt Hartendorp dat k deren steeds vroeger wijs zijn. Ma helemaal nieuw is dat niet. „Mijn zoon maakte zich als achtjarige I zo'n 25 jaar geleden ook al zorge over het milieu. Het heeft jaren ge duurd voordat hij met de auto mee wilde." den bosch wang an oe Een Amerikaanse katholieke organisatie bindt de strijd aan met het Vaticaan, dat voorbehoedmiddelen be schouwt als een 'wezenlijk kwaad' en het gebruik ervan door katholieken verbiedt. De Catholics Speak Out (CSO), een hervormingsgezinde organisatie in Was hington, voeren een internationale campagne met als voornaamste onderdeel een open brief aan de paus. die op 6 september in de New York Times zal komen te staan. Op die dag begint in Cairo de wereldbevolkings conferentie van de Verenigde Naties. Het Vaticaan heelt al bij voorbaat protest aangetekend bij het concept-slotakkoord van die conferentie, waar aan 184 landen zullen deelnemen. De landen zullen zich in die slotverklaring hoogstwaarschijnlijk uitspre ken voor een onbeperkte toegang tot gezinsplanning in het jaar 2000. Daarvoor zullen de landen hun gezamenlijke uitgaven voor bevolkingsbeleid moeten verhogen van de huidige vijf miljard dollar (bijna 9 miljard gulden) naar zeven tien miljard dollar (bijna 30 miljard gulden) in 2000. Het Vaticaan is echter sterk gekant tegen dit voorstel. De CSO (tienduizend leden) vindt dat de tegenstand van het Vaticaan tegen voorbehoedmiddelen 'geen le gitimiteit' heeft en de weergave is van 'een gemarginali seerde opvatting in onze kerk, voornamelijk verdedigd door de mannelijke celibataire hiërarchie'. De aanstaande advertentie in de New York Times is al voorzien van 3.500 handtekeningen. Volgens de CSO vinden de meeste katholieken dat beslissingen over voorbehoedmiddelen genomen moeten worden door hen die kinderen moeten baren en grootbrengen. Het recht van vrouwen om te beslissen hoeveel kinde ren ze willen hebben, zal waarschijnlijk door de VN worden erkend. Flet Vaticaan is hier op tegen omdat dat voorstel impliciet ook abortus goedkeurt. Volgens de paus moet elke beslissing over kinderen worden ge nomen door het getrouwde koppel. Abortus is uit den boze. Maar de CSO vindt deze pauselijke beperking van de beslissingsrechten van vrouwen tekenend voor een be leid 'waarin de rol van de vrouw als moeder conse quent wordt overbelicht'. Het blokkeren van een vrije toegang tot gezinsplanning zal volgens de Amerikaanse katholieken leiden tot juist meer abortussen en verdere verspreiding van het AIDS-virus. Een andere katholieke organisatie in de Verenigde Sta ten, Katholieken voor een Vrije Keuze (CFFC), ziet an dere, wat profanere motieven achter het beleid van het Vaticaan. „Het gaat het Vaticaan vooral om geld", meent CFFC-president Frances Kissling. „Als er straks veel dollars worden uitgegeven aan gezinsplanning, dan vermindert het aandeel dat de institutionele kerken uit de staatskas krijgen." Kissling wijst erop dat de Amerikaanse katholieke hulp organisaties 75 procent van hun budget ontvangen van het Amerikaanse Bureau voor Internationale Ontwikke ling (Usaid). In mei heeft monseigneur Diarmuid Martin volgens Kissling tijdens de synode van Afrikaanse bisschoppen in Rome gewaarschuwd voor de geldtekorten die zou den ontstaan als er meer aandacht voor gezinsplanning zou komen. Hij riep de aanwezige bisschoppen op bij de autoriteiten aan de bel te trekken omdat het gezond heids- en bevolkingsbeleid niet in handen mag vallen van 'belangengroepen'. new york jaya dayal Paus Johannes Paulus II. Het Vaticaan wil nog altijd niets weten van voorbehoedmiddelen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2