Uitstel keuze tracé flitstrein HSL, ja of nee Politiecommissaris krijgt boete na weigeren blaastest Hoofdstad wil toeristisch imago oppoetsen Randstad Leidse prijs voor aankomende artsen Geef uw mening! Nieuwe baas voor 45.000 huisdieren KLM: meer stoelen op charterbasis verkopen 'olitie doet te einig aan milieu' Langste autotunnel in de maak Amsterdamse Y-markt op 1 september dicht ilNSDAG 30 AUGUSTUS 1994 CHEF CERT VISSER,071-356439.PLV HET PAUL VAN D8RKOOIJ.071 I5€441 itterdam anp Jfegens het weigeren van de iemtest is een politiecommis- ij iris van de regiopolitie Rotter- im-Rijnmond gisteren veroor- jeld tot een boete van driedui- :nd gulden, een jaar voorwaar- iiïlijke ontzegging van de rijbe- legdheid en twee weken voor- aardelijke celstraf met een roeftijd van twee jaar. Hij moet ;rder meedoen aan een alco- jlverkeerscursus. De Rotterdamse politierech- r mr. W. ten Cate heeft in zijn jnnis rekening gehouden met t feit dat de politietopman oeilijk zonder auto zijn werk tn doen en dat het de eerste ier is dat hij is betrapt op dronken rijden. Een gebruikelij ke straf voor mensen die de blaastest weigeren, is negen maanden ontzegging van de rij bevoegdheid, een boete van 2000 gulden en eveneens twee weken voorwaardelijke celstraf. De politierechter veroordeel de de chef van de Regionale Re cherchedienst omdat die wei gerde een alcoholtest te doen toen hij op zondagavond 14 au gustus werd aangehouden na dat hij met zijn gezin een feestje had bezocht in Vlaardingen. Wel blies hij in een soort ballon waarmee de politie een grove indicatie krijgt van het alcolhol- promillage. De uitslag van deze eerste test was voor de agenten aanleiding de commissaris mee te nemen voor een elektroni sche blaastest. Jansen heeft steeds gezegd niet de intentie te hebben ge had die avond aan het verkeer deel te nemen. Zijn echtgenote zou naar huis rijden. Hij zou de auto alleen hebben willen voor rijden. De auto stond gepar keerd aan de Broekkade in Vlaardingen en gleed bij het achteruitrijden in een greppel. Twee verbalisanten die wegens klachten over geluidsoverlast poolshoogte namen, bemerkten deze manoeuvre. Zij verklaar den dat Jansen achter het stuur zat, terwijl hij en zijn vrouw en kinderen de autogordels om hadden. Ter zitting verklaarde Jansen dat hij door zijn aanhouding, kort na middernacht, in een ge moedstoestand was geraakt waardoor hij zich had afgeslo ten van de buitenwereld. ,,Ik was geschrokken en verward," zei hij. Ook later op het politie bureau in Vlaardingen bleef Jansen de alcoholtest weigeren. Die houding verklaarde de poli tieman door te wijzen op de te verwachten publiciteit, binnen en buiten het politiekorps. ,,Ik ben nu toch al veroordeeld." zei hij toen tegen zijn verbalisan ten. Drib Leidse studenten genees kunde krijgen de Hippocrates Studiefondsprijs, een aanmoe digingsprijs voor bijzonder we tenschappelijk onderzoek van nog niet afgestudeerde artsen. Het gaat om de 23-jarige 1. Baas. J. Braun (23) en de 28-jari- ge T. Bruning. Daarnaast krij gen de Leidenaar J. Oldenburg, studerend aan de Universiteit van Amsterdam, en M. Verhof stad uit Baarlo, Katholieke Uni versiteit Nijmegen, de Hippo- cratesprijs voor hun onderzoek. De prijzen, elk 2000 gulden groot, worden op 16 september uitgereikt in het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL). Dat gebeurt door prof. dr. E. Briet, voorzitter van de Stichting Hip pocrates Studiefonds. Deze Stichting is in 1947 voortgeko men uit het Leidse Medische Studentengezelschap Hippocra tes en heeft als doel het stimule ren van de medische weten schap. Oud-leden van het Leid se studentengezelschap storten elk jaar een bijdrage in het fonds. Hiervan worden de prij zen betaald. 'rovincie wacht op nader onderzoek politieke partijen in Jk*n|uid-Holland weigeren nu te kiezen over welke oorlijn de hoge-snel- :idstrein moet gaan rij- Ze willen eerst de in- jraakreacties op een rijtje ibben en verlangen een idere uitwerking van het ee van de Technische niversiteit (TU) in Delft. Volgens dat plan krijgt de tstrein nieuwe sporen ngs de oude lijn, op plek- juwtpn waar daar ruimte voor In dichtbebouwde ge- eden zou de trein over sstaand spoor moeten rij vaten. n haag monica wesseling tkele dagen voordat het TU- pport werd gepresenteerd, ios het dagelijks bestuur van provincie voor een nieuwe >ge-snelheidslijn door het oene Hart. Om dat Groene art te ontzien, moest er wel n tunnel komen tussen de jde Rijn en de Ringvaart aarlemmermeer. Tijdens een vijf uur durende rgadering bleek gisteren de ovinciale commissie verkeer et te kunnen en vooral willen izen. GroenLinks sprak zich enige parij eenduidig uit: peen nieuwe lijn, maar ge- maken van bestaand isdri i 111 11 ii i ii i mi tm In het Leidsch Dagblad van zaterdag 3 september wordt op een dubbele pagina uitgebreid aandacht besteed aan de HSL, de Hoge Snelheids Lijn. Uit welke tracés valt er te kiezen? Wat zijn de gevolgen van het al of niet doorgaan van de HSL? Wat wil het nieuwe kabinet? Hoe een bezwaarschrift in te dienen? Het is voer voor specialisten geworden. Na jaren van discussie sluit op 19 september 1994 de inspraaktermijn. De redactie van het Leidsch Dagblad wil graag weten wat uw mening is over de HSL. Op een uitgebreide kleurenkaart kunt u alle tracés nog eens bekijken alvorens u uw mening geeft via de enquête Het enquêteformulier kan via het gratis antwoordnummer naar het Leidsch Dagblad worden gestuurd. Let op het Leidsch Dagblad van zaterdag 3 septemberl Geel uw mening over de HSL, het Is uw laatste kans! CDA en PvdA drongen bij ge- TU-rapport. Ook de WD wil variant langs de A4 bij Leider- riant, op voorwaarde dat er een en WD wilden die tunnel juist puteerde T. Jansen aan op nadere bestudering, maar sprak dorp. D66-gedeputeerden zijn tunnel onder het Groene Hart in het tracé leggen dat ten oos- rdere bestudering van het zich wel duidelijk uit tegen de nu juist voorstander van die va- komt. Gedeputeerden van PvdA ten van Zoetermeer en ten wes ten van Hoogmade moet gaan lopen. De inspraaktermijn sluit op 19 september. Nu de commissie er gisteren niet uit is gekomen, is de vergadering van provincia le staten op vrijdag 16 septem ber de enige mogelijkheid voor het opstellen van een stand punt. De nieuwe minister van Ver keer en Waterstaat, mevrouw Jorritsma, heeft laten weten dat de TU-studie .enkele gedach ten bevat die nadere bestude ring waard zijn". Ze ziet echter wel bezwaren op het gebied van onder meer betrouwbaarheid DEN HAAG ANP De circa honderd asielen van le Dierenbescherming heb- Den in 1993 voor ruim 45.000 londen en katten een nieuw tehuis gevonden. Dat blijkt uit iet jaarverslag van de vereni ging. In totaal kwamen er bij- ia 68.000 honden en katten linnen. Het aantal katten dat bij de dierenasielen belandt, ver- loont sinds enkele jaren een Hijgende lijn. In 1993 vingen le asielen 25.000 zwerfkatten ip en ruim 15.000 katten wer- len door eigenaren naar het isiel gebracht: 4000 dieren ieer dan in 1992. Maar het iantal honden dat het asiel linnenkomt, neemt af. In 992 ontfermden de asielen ;r 17.500 zwerfhon- len, terwijl hondenbezitters 3.000 dieren inleverden: in 993 waren dat er 3000 min- ler. De Nederlander springt te genwoordig minder slordig pm met zijn huisdier dan een aantal jaren geleden. Zo be- andden in 1989 nog 86.000 nonden en katten bij de asie- en van de Dierenbescher ming: vorig jaar waren dat er 18.000 minder. Van de zwerfhonden en - katten konden vorig jaar 4.000 dieren worden terug gegeven aan de eigenaar. Voor ruim 45.000 dieren werd een nieuwe baas gevonden. Voor 9500 honden en kat ten was het dierenasiel het eindstation. Deze dieren moesten in de meeste geval len worden afgemaakt we gens ziekte of een karakter fout. Het aantal honden en katten dat in dierenasielen overlijdt of wordt gedood is al jarenlang stabiel. De Dierenbescherming heeft in 1993 onder een goed gesternte in aandelen gehan deld, zo blijkt verder uit het jaarverslag. Door de verkoop van effecten op een gunstig tijdstip werd een winst ge boekt van 1,9 miljoen gulden. De Dierenbescherming kon in 1993 beschikken over 13 mil joen gulden aan inkomsten, bijna 3,5 miljoen meer dan in 1992. Zo kwam er meer geld binnen aan contributies en dankzij een geslaagde inza melingsactie. Daar stond tegenover dat de vereniging meer geld uit gaf aan een aantal onvoorzie ne campagnes. De ledenwer ving en de dierenasielen verg den meer geld, alsmede acties tegen veetransporten en de jacht. Al met al kon de vereni ging in 1993 3,5 miljoen gul den toevoegen aan het eigen vermogen. Dat bedraagt vol gens een woordvoerder mo menteel 30 miljoen gulden. Amsterdam richt miljoenencampagne op kapitaalkrachtige 30-plusser AMSTERDAM De VW Amsterdam, het Nederlands Bu reau voor Toerisme (NBT), de KLM en het bedrijfsleven in de hoofdstad openen volgend jaar een offensief van vier mil joen gulden om het verbleekte imago van Amsterdam als toeristische topbe- stemming op te kalefateren. Amsterdam moet na Londen, Parijs, Rome en We nen, automatisch in de gedachten van de buitenlandse toerist opduiken als een stad die zeker bezocht moet worden. Een 'breinpositie' verwerven heet dat in toeristische kringen. Om dat te berei ken worden het komend jaar miljoenen gestoken in een campagne die zich voor een belangrijk deel richt op kapitaal krachtige mensen tussen de 30 en 60 jaar oud. Vooral in Engeland, met 300.000 bezoekers per jaar het belangrijkste land van herkomst, wordt stevig aan de weg getimmerd. Via radio, tv, kranten en zelfs in de Londense metro moeten nog meer Britten worden verleid tot een 'citybreak' naar de Nederlandse hoofdstad. Het is voor het eerst dat NBT en de VW's niet met elkaar concurreren, maar samenwerken om 'het produkt Neder land' - en in dit geval vooral Amsterdam en de regio er omheen - te verkopen. Di recte aanleiding is het rapport waarin accountantskantoor KPMG in november 1993 de promotie van Amsterdam kraak te. De concurrentiepositie van de hoofd stad is de laatste jaren behoorlijk ver slechterd. Op de lijst van Europese toe ristensteden kelderde de stad van een vierde naar een zevende plaats en steden als Dublin, Berlijn en Brussel zitten Neêrlands hoofdstad op de hielen. Amsterdam kampt met een imago probleem, constateerde KPMG. Hoewel toeristen de stad roemen om de jeugdige uitstraling, de kleinschaligheid en de multi-culturele identiteit, heet het er vooral onveilig te zijn. In de campagnes moet bovendien de hele regio worden betrokken, aldus KPMG. Voor een bui tenlandse toerist is de Keukenhof of de bloemenveilig in Aalsmeer net zozeer 'Amsterdam' als voor de Nederlander Windsor Castle bij Londen hoort. Unieke verkoopargumenten, zoals de grachten, de historie en de liberale atmosfeer wer den onvoldoende uitgebuit. Van de benodigde vier miljoen voor de campagne, leggen het NBT en de KLM samen de helft op tafel. De VW Amster dam betaalt een miljoen en de rest moet het bedrijfsleven opbrengen. De ge meenteraad wordt gevraagd af te zien van een voorgenomen bezuiniging en verder mee te werken aan het vergroten van de veiligheid, hygiëne en bewegwij- De prijswinnaars van dit jaar zijn gekozen uit tientallen in zendingen. Hun onderzoek was volgens de jury van 'uitzonderlijke kwaliteit in de vroege fase van hun opleiding'. Een 'college van regenten', be staande uit artsen, internisten, dermatologen, chirurgen en een patholoog anatoom, beoordeelt jaarlijks de inzendingen. Tij dens de prijsuitreiking op 16 september om 16.00 uur hou den de prijswinnaars een voor dracht over hun onderzoek. en veiligheid. Volgens de nieu we minister is er voorlopig dan ook geen reden het kabinets standpunt te wijzigen. Ook de gemeente Leiden is niet onverkort voorstander van de TU-oplossing. Het normale treinverkeer zou in Leiden door dé snelle trein behoorlijk wor den gehinderd. Bovendien, zo maakte de Leidse wethouder T. van Rij gisteren als een van de 22 insprekers duidelijk, zouden de inwoners van de universi teitsstad veel meer geluidover- last krijgen als ook de snelle treinen over het bestaande spoor gaan flitsen. zering. „Want als de ervaring niet naad loos aansluit op de gewekte verwachting, dan vertelt een toerist dat rond en blij ven de mensen weg", aldus H. Domini- cus van de WV. In de periode tot 1997 moet de omzet in het toerisme met minimaal 3 procent per jaar groeien tot ruim 2 miljard gul den. Het aantal banen in de sector moet in diezelfde periode toenemen met 1500. In het eerste jaar van de campagne - 1995 - staan de Amsterdamse grachten en alle facetten van het water in de hoofdstad centraal. Hoogtepunt wordt Sail, het nautisch evenement dat plaats heeft van 10 tot en met 14 augustus. Ver der wordt er gedacht aan een race met kleine zeilboten in de grachten. Ook een concert aan boord van het VOC-schip en een Locatelli-festival aan de gracht zitten in de planning. amstelveen bill meyer De KLM overweegt lijndien sten op toeristische bestem mingen gedeeltelijk op char terbasis uit te voeren. Tour operators nemen in dit geval een gegarandeerd aantal stoelen af op deze vluchten. In de meeste gevallen enkele tientallen per vlucht. Daar door kunnen de tarieven om- laag. Gedacht moet worden aan pakketreizen naar bestem mingen in bijvoorbeeld de VS, Canada en het Verre Oosten. Plaatsvervangend di recteur KLM Nederland K. Verbrugge maakte de plan nen bekend op een bijeen komst in Aruba. De KLM ver koopt al enige tijd op de lijn dienst naar Curasao zo'n 200 stoelen per week aan het Van derValk-concern. De KLM wil kijken of der gelijke arrangementen ook op andere bestemmingen 1c- vensvastbaar zijn. Met Hol land International is onlangs een soortgelijk contract als met Van der Valk afgesloten. Het gaat hier om minimaal 275 stoelen per week naar Aruba en Curgao. Voorwaarde is dat de tour operator gedurende het hele jaar een vast aantal stoelen aan boord van KI.M-vluchten reserveert en betaalt. I let is aan de touroperator om de stoelen met passagiers te vul len. Het financiële risisco komt geheel bij de tourope rator te liggen. Omdat alle gereserveerde stoelen be taald zijn, kan de KLM jaar de stoelprijs verlagen. Volgens Verbrugge is dit concept in principe op alle belangrijke vakantiebestem mingen toe te passen, ook in Europa. Het is echter niet de bedoeling dat de KLM nu chartervluchten uit gaat voe ren. Volgens woordvoerder Leijte gaat het om bestaande capaciteit op bestaande lijn diensten. „Het is niet zo dat de consument elk reisbureau kan binnenstappen voor een goedkoop chartertje naar bij voorbeeld Colombo. Er wqrdt slechts een beperkt aantal stoelen gereserveerd. De reiswereld verkoopt de stoelen bovendien als pakke- |t handhaven van milieuwetgeving heeft bij de politie een hoge loriteit, maar in de praktijk komt er weinig van de goede voorne- ns terecht. De laatste jaren zijn er steeds meer politieagenten t die taak belast. Maar de plannen worden niet, gedeeltelijk of 1 later dan voorspeld uitgevoerd. )it blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van de ministers van nenlandse Zaken en Justitie is uitgevoerd. Bekeken is hoe de litie de ruim 60 miljoen gulden heeft besteed die ze extra kreeg het handhaven van milieuwetten. Het geld werd over de pe- le 1990-1994 beschikbaar gesteld. 'et ingang van 1995 zal de politie geen aparte bijdrage meer igen voor de milieutaken. De 60 miljoen zaJ gewoon opgaan in algemene middelen voor de politie. Gevreesd wordt nu dat .rdoor de druk van de ketel zal gaan. Met andere woorden: de litie zal minder aan het milieu gaan doen. - - - - - Amsterdam De bouw van de Piet Heintunnel vordert gestaag. De langste autotunnel van het land - hij wordt 1900 meter - gaat de ringweg om Amsterdam verbinden met het oostelijk havengebied. De Piet Heintunnel moet over drie jaar klaar zijn. foto anp AMSTERDAM ANP De Y-markt opende negen maanden geleden met veel tam-tam de deuren. De ge meente sprak van het grootste werkgelegenheidsproject voor allochtonen genoemd en kreeg lof voor het initiatief. Klanten deelden dat enthousiasme niet en bleven weg. Toen de Y markt startte, werd geschermd met een vier jaar oud onderzoek waaruit zou blijken dat de markt jaarlijks twee miljoen be zoekers kon krijgen. Dat had echter betrekking op een ande re locatie, pal achter het Cen traal Station. De uitheemse markt is gevestigd op circa een kwartier lopen van het CS. Een commissie bekijkt nog welke schade de winkeliers heb ben opgelopen. Zij krijgen 90 procent van hun investerings premie terug, minus eventuele schulden. De Y-markt in Amsterdam gaat per 1 september in ieder geval voor enige tijd dicht. Dat heeft het college van B en W van Am sterdam besloten, tegen de wil van de (allochtone) onderne mers in. Eind september wordt duidelijk hoe haalbaar red dingsplannen zijn. In het ene plan nemen voor zitter Wong van de Vereniging Allochtone Ondernemers en twee andere ondernemers de markt van de gemeente over. Zij hebben wel een kwart miljoen beschikbaar, maar geen buffer voor verliezen. Het tweede plan betreft een supermarkt die zich in het gebouw van de Y-markt wil vestigen en daar als trekker voor de markt, waarvoor 60 pro cent van het oppervlak over blijft, zou fungeren. Vliegen en andere hinderlijke insecten? CRI-CRI vangt ze Ze vliegen er gewoon in! Afdoend, milieuvriendelijk en veilig. schoondergang Tolofoon 071 89 93 63 Fox 071 4M9 73

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15