Besluit woningbouw in Doeskwartier uitgesteld Zoeterwoudse zwemmertjes aan de slag in Swetterhage Vuilophalers: Alkemade oorzaak problemen 3 Leiden Regio Liever een markt dan en fraaie Hoofdstraat' Scholieren delen rode kaarten uit Instelling opent bad voor lessen 22 1< 35 2 rerwoude/stompwuk tith ligtvoet tterwoudse en Stompwijkse Iers hoeven niet langer in de v ts naar Leiden of Leiderdorp hun kroost naar zwemles te sy£Lngen. Het Zoeterwoudse „etterhage heeft zijn instruc- >ad beschikbaar gesteld. Di- ma's kunnen er niet worden v bald. ,,De lessen bereiden :hts voor op het A-diploma. I deren leren het begin van de ooislag aan", aldus E. de is, een van de twee instruc- rs die de lessen geeft. Iet afgelopen jaar is zij voor- itig begonnen met het geven i lessen. Dat gebeurde op ini- ief van ouders. „Het ging om een proef, maar die beviel zo goed dat we dit jaar van start gaan met drie groepen", vertelt de Zoeterwoudse initiatief neemster I. Hiel. Momenteel worden ook Stompwijkse ou ders benaderd die voorheen naar het Zoeterwoudse binnen bad gingen dat een paar jaar ge leden is gesloten. Hiel vertelt dat ouders vooral vanuit praktische overwegingen Swetterhage, een inrichting voor verstandelijk gehandicap ten, benaderden. „Sinds de slui ting van het Zoeterwoudse bin nenbad waren we gedwongen uit te wijken naar Leiden of Lei derdorp. Vaak stond je met je kinderen rond het etensuur in de spits. Niet altijd gemakkelijk voor een gezin met jonge kinde ren." Swetterhage was direct en thousiast over het idee. Rond etenstijd - als de kinderen les krijgen - wordt het bad toch niet gebruikt door de bewoners. Bo vendien vindt de inrichting het een aardige manier om de drempel tussen Swetterhage en het dorp te verlagen. Iets aan het initiatief verdienen is er overigens niet bij. „Wat de in richting ervoor krijgt moet je zien als een onkostenvergoe ding; het water moet bijvoor beeld vaker worden ververst als de kinderen er zwemmen", zegt Hiel. De lessen beginnen op 5 sep tember. Het bad is maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag open voor leszwemmers. Tot nu toe zijn 24 kinderen opgegeven, terwijl er plek is voor circa 30 lessertjes. Een diploma halen kan niet omdat het bad te klein is. Het meet slechts twaalf bij vijf meter en is niet dieper dan tachtig centimeter. „Ze kunnen watervrij worden gemaakt en de eerste beginselen van een slag leren. Maar daarna moeten de kinderen toch elders hun diplo ma halen", zegt De Geus. Zowel Hiel als De Geus den ken dat het initiatief concurre rend is voor de 'gewone' zwem baden. Na de sluiting van het Zoeterwoudse binnenbad kre gen Zoeterwoudse kinderen meestal in Leiderdorp of in Lei den zwemles. Beheerders van de Does in Leiderdorp of het buitenbad in Zoeterwoude heb ben echter geen enkele moeite met het initiatief van de ouders. I. Tamming, beheerder van het Zoeterwoudse buitenbad Groot Haasbroek, ziet de lessen juist als een welkome aanvulling. „Het buitenbad is voor jonge kinderen eigenlijk te koud om te beginnen met zwemlessen", verduidelijkt hij. De kinderen kunnen nu vanuit Swetterhage doorstromen naar het buiten bad en dat is afgelopen zomer vaak gebeurd. W. Willigers, beheerder van het Sportfondsenbad De Does in Leiderdorp, maakt ook geen punt van de concurrentie. Het bad kampt namelijk met een wachtlijst van 100 tot 200 kin deren. Dat de lessen zo goed lo pen heeft onder meer te maken met het feit dat gemeenten het schoolzwemmen steeds verder terugschroeven. Hierdoor zijn ouders vaker aangewezen op particuliere lessen voor hun kroost. „Voor De Does geldt een wachttijd van een half jaar. Wij merken er dan ook niets van als kinderen in Swetterhage zwem men", aldus Willigers. blNSDAG 30 AUGUSTUS 1994 Inbreker komt niet ver [leiderdorp Een 22-jarige man uit Nieuwveen is gistermiddag losfjaangehouden nadat hij een inbraak had gepleegd in een woning 'e vaaan de Hobolaan in Leiderdorp. Toen de bewoner rond kwart i kuiler vijf thuiskwam, trof hij een grote puinhoop aan in zijn huis. 2V0hPij bölde de politie en zag nog net een man met tassen weg- ZIC vluchten. Korte tijd later kon de man, een goede bekende van de lolitie, worden aangehouden. Alle gestolen spullen zijn weer te- g bij de eigenaar. kettingbotsing op Oostkanaalweg chtVpHEN aan den run Bij een kettingbotsing op de Oostkanaalweg et vin Alphen is gistermiddag rond kwart voor zes een 42-jarige au- h bltomobilist uit Bloemendaal gewond geraakt. Hij klaagde over len bijn in zijn nek. Een 47-jarige Alphenaar reed in de richting van [Ter Aar. Hij had te laat in de gaten dat de auto's voor hem stil rc^e ktonden en botste tegen de auto van de Bloemendaler. In totaal ,omLvaren vijf auto's bij de kettingbotsing betrokken. i.Zd ,e°jTwee wieiers botsen a earPHEN AANPEN RUN ^en 44-jarige bromfietsster uit Alphen en en Jen 53-jarige fietsster uit Alphen zijn gewond geraakt bij een <erhPots'n8- De bromfietsster reed de fietsster gistermiddag rond jitdipvart voor twee op de Kennedylaan in Alphen van achteren aan. it mj/ervolgens botste ze tegen een boom. De bromfietsster liep een sl renersenschudding op en de fietsster klaagde over pijn in haar rug. een[ Lanranding in winkelcentrum rd-efilphen aan den rijn Een 34-jarige vrouw uit Alphen heeft giste- n alien bij de politie aangifte gedaan van aanranding in winkelcen- emjrum De Aarhof in Alphen. Een ongeveer 55-jarige man betastte ;aterdagmorgen rond half twaalf een van haar borsten en ver- •eenweer. Verstrooide Brit zorgt voor ravage Lieuwkoop Een automobilist uit Engeland was gisteravond tëven vergeten dat hij in Nederland rechts moet rijden. Het ge volg was dat hij rond half tien op de Nieuwveenseweg in Nieuw koop frontaal op de uit tegenovergestelde richting komende au ra van een 21-jarige man uit Woerdense Verlaat botste. Nie mand raakte gewond, maar de ravage was groot. yAVasscnaarsc ziet dief vluchten vassenaar Eén bewoonster van de Backershagenlaan in Wasse- ïaar zag vannacht nog net een onbekende man wegvluchten, [ort daarvoor had hij in haar woning ingebroken en was er van- ■~"-"'loor gegaan met video's, een kleurentelevisie, geld en glaswerk. _nbrekers actief in regio 'I EGio Diverse woningen in de regio zijn gisternacht bezocht i loor inbrekers. Terwijl de bewoners lagen te slapen werd uit een irui ïuis aan de Wilhelminastraat in Zoeterwoude-Rijndijk een por- emonnee met geld gestolen. Uit een woning aan de Hoogma- chtdruleseweg in Leiderdorp zijn gisterochtend geld, cheques en een ■cto pliankpas gestolen. De bewoonster kwam achter de diefstal nadat e een onbekende man uit haar huis had weggestuurd. Een ant- voordapparaat is weggenomen uit een bedrijf aan de Italiëlaan 'n Hazerswoude-Dorp. Een zilveren beurs met geld werd gesto en uit een woning aan de Lebuinusstraat in Zoeterwoude-Rijn- lijk. ?ietser geschept op kruising armond» Een 79-jarige Warmonder is gistermiddag op zijn ïts in zijn woonplaats door een 21-jarige automobilist uit War- «nojid aangereden. Het slachtoffer reed op de kruising Heren- leg-Beatrixlaan linksaf de rijbaan van de Herenweg op toen hij verd geschept. De fietser is met lichte verwondingen naar het iekenhuis overgebracht. llclkhandelaar grijpt dief iegstgeest De eigenaar van een melkhandel aan de Dorps traat in Oegstgeest heeft gisteravond één van de twee jongens epakt die bezig waren frisdrank uit zijn zaak te stelen. De man lelde de politie en ging achter de daders aan. Hij greep een 18- irige Katwijker die door een slootje probeerde te ontsnappen, 'e Katwijker zit nog vast. De naam van de tweede jongen is be- end. iderdorpers blijven praten met gemeente ierdorp jaap van sanpuk de. Plaatsen die men liever be stemd ziet voor bezoekers van werkgroep Herinrichting het oude dorp. Een verbouwe- ^ofdstraat vindt behoud van reerde woordvoerder J. Sloof weekmarkt in het oude dorp van de werkgroep: „Toen wisten Zangrijker dan een nieuw we al dat de discussie zinloos izien van de Hoofdstraat. Dat was." iek gisteravond tijdens een Gisteravond vroeg de werk- aenbare bijeenkomst van de groep de bewoners naar hun rkgroep. Zo'n veertig bewo- wensen. Het behoud van de s gaven gehoor aan de op- markt blijkt belangrijker dan van de initiatiefnemers om een verfraaide Hoofdstraat, f lamenlijk een vuist te maken Maar, zegt een strijdbare Sloof: ir de gemeente. „We gaan voor beide. Als er ierder, op maandagmiddag, echter moet worden gekozen, 1 de werkgroep nog een ge- gaat de weekmarkt voor." rek met wethouder Van Dijk Voorlopig wil de werkgroep in met het waterschap De Oude gesprek blijven met de gemeen- iJistromen over de herinrich- te, maar 'als het nodig is wordt 12 Kg van het oude dorp. Dat ge- harde actie niet geschuwd', zegt ek had een emotionele start. Sloof. De verhouding met de ge- g voordat er iets besloten meente was er de laatste tijd al bleek dat het waterschap sterk op achteruit gegaan. Bij de ochtend alvast het parkeer- plannenmakerij voor de herin- rein grenzend aan zijn ver- richting van de Hoofdstraat en uwde gebouw had laten af- Berkenkade werden de wensen ven. Daar wil men graag een van de werkgroep verwerkt. Een doorn in het oog van Toen de werkgroep bij de werkgroep Herinrichting nieuwste gemeentelijke plan- ofdstraat, want dat betekent nen ontdekte dat haar ideeën parkeerplaatsen voor ontbraken, kwam ze in het ge- btenaren aan de Berkenka- weer. Groene netwerk uitgebreid met vijf wandelroutes REGIO Vijf wandelroutes die samen 125 kilometer tellen. De Gin gen-, Rellen-, Pannen-, Voorde en de Venenroute leiden door de hele regio en horen bij het zogenaamde 'groene netwerk', dat met de opening van de laatste vijf routes 625 kilometer lelt. De Clingenroute telt ongeveer twintig kilometer en loopt dwars door de duinen. Start punt is het centraal station in Den Haag, waarna de route langs Landgoed Gingendael op de grens van Wassenaar, door de Scheveningse Boschjes, via het Kuhrhaus en het strand naar Meijendel, Gingendael en het Haagsche Bosch terugkeert. De Rellenroute is vernoemd naar de duinbeekjes en slingert zich door het duinlandschap en langs de lanen van Wassenaar. Het attractiepark Duinrell en kasteel Oud-Wassenaar liggen eveneens op de route, die onge veer 17 kilometer lang is. De Voorderoute is 33 kilome ter lang en loopt langs het Bur gemeester Berkhoutpark in Voorschoten, het Wandelpark Rosenburgh, landhuis Ter Horst, kasteel Duivenvoorde en door het oude centrum van Leidschendam. De Venenroute begint in het centrum van Zoetermeer en loopt langs de Zoetermeerse Meerpolder naar de Noord Aa en het Veenweidegebied in Zoe terwoude. Daarbij passeert de wandelaaar onder meer de kaasboerderijen, Hofstede Meerzigt, het Blesse Paard en Vlietland. De Pannenroute van zo'n 25 kilometer begint bij de boule vard van Katwijk aan Zee en voert door het natuurmonu ment Berkheide. Informatie over de wandelroutes is onder meer verkrijgbaar bij WV-kan- toren. 'Geen theater in raadzaal Oegstgeest' oegstgeest De Oegstgeester politiek durft van de jaarlijkse begro tingsbehandeling geen le vendig en voor het publiek aantrekkelijk debat te ma ken. Een voorstel daartoe is gisteravond door de raads commissie algemene en be stuurlijke aangelegenheden resoluut van tafel geveegd. „We moeten niet tot ver maak van het volk een debat gaan voeren", vatte G. Kem pen-van Dommelen (CDA) de kritiek samen. Het college van Oegstgeest wil af van de ellenlange, saaie raadsvergaderingen waarin de begroting wordt behan deld. Om de burgers van Oegsteest ook warm te laten lopen voor dat debat, zouden de partijen de diepgravende besprekingen vooral in de voorafgaande commissies moeten voeren. Voor het echte debat zouden de be langrijkste politieke issues in korte discussies aan de orde moeten komen. De begroting zelf zou dan bij hamerslag kunnen plaatsvinden. Maar de fracties zien zo'n 'politiek café', zoals J. de Soe- ten van Leefbaar Oegstgeest het omschreef, niet zitten. Te meer daar veel raadsleden voor het eerst een begro tingsbehandeling meemaken en dat graag serieus en nauwgezet willen doen. „Wij moeten niet terwille van het publiek een debat gaan voe ren" vond M. Poelmans (D66). Wel waren de raadsleden van mening dat het allemaal wat korter kan in de teksten van de algemene beschou wingen. Wethouder A. 01- longren (Leefbaar Oegst geest) legde zich neer bij de bijna ontroerende consen sus' in de commissie. Toch wil hij proberen het begro tingsdebat zo aardig te ma ken dat het leuk is om bij te wonen. „Maar het wordt geen theater." Politiek wil hoorzitting afwachten De gemeenteraad van Leiderdorp heeft gisteravond ge weigerd het Vegmo-terrein en een weiland dat daaraan grenst nu al te bestemmen voor woningbouw. Eerst de hoorzitting voor de burgers en dan pas verder praten over woningbouw in het Doeskwartier, was het stand punt van alle fracties. leiderdorp» judy nihof Zij besloten om toch maar eerst te luisteren naar de bewoners en de ondernemers in het ge bied (op de hoorzitting van 8 september) en dan pas verdere stappen te nemen in plaats van andersom. Wel stelde de raad een krediet van 60.000 gulden beschikbaar voor onder meer bodemonderzoek. Kosten die de gemeente zoveel mogelijk wil verhalen op de eigenaren van de grond. De raad vond het college voorstel veel te weinig onder bouwd. „Geef eerst maar eens een visie op het gebied. Het is stedebouwkundig een heel kwetsbaar plekje," vond D66- fractievoorzitter E. Grootaarts. Hij haakte daarbij in op C. Thunnissen van het Comité Doesbrug, die gebruik maakte van het spreekrecht. Ze pleitte voor behoud van de 'historisch gegroeide bedrijven' aan de Doeslaan. „Daardoor is Leider dorp groot geworden. Laat niet een nieuwbouwplan dat kapot maken." Tegen bebouwing van het Vegmo-terrein heeft het co mité geen bezwaar, maar het maakt zich wel zeer sterk voor behoud van het naastgelegen weiland. „Óaar willen we koeien op en zwanen en elk jaar het fluitekruid zien opbloeien," al dus Thunnissen. Dat de politiek niet akkoord ging met de volgorde van zijn voorstel, verbaasde wethouder A. van Dijk (ruimtelijke orde ning) zeer. „In alle commissies was dat wel het geval." Volgens de wethouder is het juist be langrijk om de plannen voor het Doesgebied niet verder uit te stellen. „Niet alleen om de on duidelijkheid bij Vegmo weg te nemen, maar ik vind ook dat Leiderdorp zijn steentje moet bijdragen om tenminste de ei gen woningzoekenden tege moet te komen. Er kan verder toch al zo weinig worden ge bouwd." Van Dijk was bovendien ver baasd over de onrust onder de ondernemers aan de Doeslaan. Ze vrezen dat ze hun bedrijf vaarwel kunnen zeggen als er woningen komen, vanwege de strenge regels op het gebied van geluid- en stankoverlast. „Mo menteel heeft slechts een on derzoek plaats naar mogelijke hinder. Maar verplaatsing van de bedrijven is helemaal niet aan de orde. Bedrijven kunnen toch aan de bron iets doen om de hinder te verminderen." Ter Aar begint met bouw in Middelland III Burgemeester W. Vroegin- deweij slaat vrijdag de eer ste paal van een complex woningen in Middelland III in Ter Aar. Het gaat om 18 huurwoningen verdeeld over twee gebouwen die door een overdekte binnen ruimte verbonden met el kaar zijn. De bouw door aannemer Vink en Veen- man Noorden BV neemt ongeveer tien maanden in beslag. De kosten van het complex bedragen ruim twee miljoen gulden exclu sief grond. Gelijktijdig betekent de eerste paal het begin van woningbouw in Middelland III. In het najaar wordt be gonnen met de bouw van nog eens dertig eensgezins woningen. Eind volgend jaar moet de nieuwe wijk zijn volgebouwd. Medewerkers buitendienst willen niet overstappen naar Haarlemmermeer alkemade marieta kroft Fouten van de gemeente Alkemade zijn er de oorzaak van dat de buitendienst dreigt te worden uitgehold. Die beschul diging uiten de circa 30 buitendienstme dewerkers in een brief aan de gemeente raad. De raad besluit eind september of Alkemade de gemeentereiniging over doet aan Haarlemmermeer. Volgens de briefschrijvers kunnen zij wegens gebrekkig materiaal niet opti maal werken. Met klem vragen ze de raad om goede en degelijke werktuigen zodat ze kunnen bewijzen dat ze net zo goed of misschien wel beter de gemeen tereiniging kunnen verzorgen dan Haar lemmermeer. 'Haarlemmermeer' hangt als een zwaard van Damocles boven de hele buitendienst. Iedereen, ook buiten dienstmedewerkers die niet bij de reini gingsdienst werken, vreest voor het ver lies van zijn baan bij de gemeente Alke made. „Het wordt er niet gezelliger op", moppert medewerker T. van der Wal. „We proberen problemen onder het per soneel met elkaar op te lossen door veel te praten. De brief is eigenlijk een aller laatste poging om privatisering te voor komen." In totaal gaat het om zeven of acht mensen die over moeten stappen naar Haarlemmermeer als er wordt geprivati seerd. Mogelijk volgen er meer omdat er ook wordt gepraat over het overdragen van de taken voor de kolkenzuiger, de gladheidsbestrijding, de maai-, sloot- en beschoeiingswerkzaamheden en het op halen van klein chemisch afval aan Haarlemmermeer. Bovendien hebben de medewerkers gehoord dat de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) de werkzaamheden aan de openbare straat- verlichtiilg wil overnemen, met als ge volg nog eens het verlies van twee ar beidsplaatsen. Door verkeerd genomen besluiten in het verleden moest de buitendienst on nodig kosten maken, zeggen de mede werkers van de buitendienst. Tegen het advies van de buitendienst in, besloot de raad om het vuil op te halen met een goedkope wagen die qua laadvermogen niet voldeed aan de eisen. „Het gevolg hiervan was dat de wagen keer op keer gerepareerd moest worden, hetgeen leidde tot overuren, irritatie en oplopen de kosten." Een ander verwijt aan het adres van de gemeenteraad is het besluit om grofvuil gratis in te zamelen of op te halen. Een extra taak zonder extra geld met als gevolg dat mensen uit verschil lende ploegen moesten bijspringen en werken met ongeschikt materiaal, aldus de medewerkers. Om geld voor de ge meente te besparen, opperen ze het idee om geld te vragen voor het ophalen van grofvuil. Nu is de aanbieding tot twee kuub gratis, waardoor ze vaak bij dezelf de mensen kleine hoeveelheden grofvuil moeten ophalen. Directeur gemeentewerken A. Peters is het niet eens met de inhoud van de brief en de daarin geuite verwijten. „De be sluiten zijn na gedegen afwegingen ge nomen", reageert hij. Overigens krijgen alle personeelsleden eind deze week of begin volgende week het rapport van een onderzoeksbureau. Dit bureau on derzoekt de voor- en nadelen van priva tisering. Zowel de medezeggenschaps commissie als de bonden en het perso neel krijgen nog inspraak voordat de raad op 26 september een besluit neemt. Het besluit heeft volgens Peters alleen betrekking op het afstoten van de reini gingsdienst. „De EWR komt pas eind september met een aanbieding voor de overname van het beheer en het onder houd van de straatverlichting." leiderdorp» De Leiderdorpse kinderen die sinds vorige week weer naar school gaan, mochten gisteren even voor politie-agent spelen. In het kader van de actie 'Wij gaan weer naar school' controleerden de scholieren samen met de echte dienders of automobilisten geen rode verkeerslichten negeerden, zich aan de maximumsnelheid hielden en keurig stopten voor zebrapaden. De automobilisten die betrapt werden op een overtreding, kregen niet alleen een boete, maar ook een rode of gele kaart van de scholieren. En een reprimande. FOTO BEN DE BRUYN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13