Spanningen tussen hemel en aarde Kerk Samenleving Linkse priesters vermoord op Haïti en de Filipijnen Maleisische politie arresteert leden verboden moslimsekte 'Hannover' tegen inzegening homopaar DINSDAG 30 AUGUSTUS 1994 redactie dick van der plas. 071 -356443 BUITENLAND KORT Vertrouwen Paus Johannes Paulus II is optimistisch over het door gaan van zijn bezoek aan Sa rajevo. Jk ben vol vertrou wen", zei de paus tegen jour nalisten. Hij toonde zich te gelijkertijd bezorgd over het verloop van de oorlog op de Balkan, die volgens hem een bedreiging voor heel Europa vormt.Europa moet beden ken waarom er in 1914 en 1944 oorlog was in Sarajevo", aldus de paus. „Waarom blijft het gevaar van oorlog zich herhalen in dit deel van Europa? Wat kan Europa doen om aan dit gevaar te ontkomen?" De komende dagen zal hij met kard i naai - staatssecreta -. ris Angelo Sodano en andere medewerkers besluiten of hij ondanks veiligheidsrisico's vasthoudt aan zijn reis op 8 september naar Sarajevo. Volgens vertegenwoordigers van het Vaticaan hebben ver tegenwoordigers van de curie de afgelopen dagen nog een maal met alle partijen van de burgeroorlog in Bosnië om ile tafel gezeten om dit be sluit voor te bereiden. De VN lieten vorige week blijken dat zij niet voor 100 procent kunnen instaan voor de veiligheid van de paus. De Bosnische Serviërs, die met zware wapens Sarajevo in hun greep houdem, weigeren garanties te geven. Hun lei der Karadzic waarschuwde vorige week de paus dat zijn vliegtuig kan worden neerge schoten. Dialoog De rooms-katholieke kerk op Cuba heeft de regering van Fidel Castro gevraagd een dialoog te beginnen met de bevolking en met de Verenig de Staten. De Cubaanse bis schoppen hebben de oproep zondag in de kerken op het eiland voorgelezen. De rooms-katholieke kerk spreekt de wens uit dat „de regeringen van Cuba en de Verenigde Staten gezamen lijk en grondig de fundamen tele oorzaken analyseren" van de crisis tussen Was hington en Cuba. De kerk noemt de massale uittocht van Cubanen naar Florida „een schande". De bisschop pen roepen op tot het ope nen van een „gelijktijdige dialoog met de Cubaanse sa menleving en de Verenigde Staten". Verzoening De Peruaanse kardinaal Juan Landazuri Ricketts meent dal de president van Peru en zijn vrouw, Alberto Fujimori en Susana Higuchi, zich „voor het welzijn van de natie" weer met elkaar moeten ver zoenen. Dat heeft hij in de Mexicaanse pers gezegd, liet echtpaar treedt sinds 3 au gustus gescheiden op in het openbaar. „Het is een zorg voor de kerk. voor het land en vóór hun vier kinderen aldus de kerkelijk leider. Hij zei te bidden dat „dat de eenheid, het begrip en de harmonie terugkeren in het huis van de Peruaanse presi dent en zijn vrouw". Vorige week verklaarde de primaat van de rooms-ka tholieke Kerk in Peru, Au- gusto Vargas Alzamora, dat hij alle dagen bad „dat er een eind komt aan de huwelijks problemen. zodat de rust te rugkeert in het paleis van de regering en in het land". Begin déze week ontnam de president zijn vrouw haar officiële functies als „eerste dame van het land". Hij deed dat nadat zij herhaaldelijk stelling had genomen tegen de corruptie in het land, de schendingen van de men senrechten en de sociale po litiek van de regering. Tweede gebedsruimte op luchthaven Schiphol ingericht Wie vliegt, be weegt zich door het niets tussen hemel en aarde. Zo iets kan spanningen oproe pen, zegt luchthavenpredi kant Jan Blankert (47). ,,Je bent even los van de dage lijkse werkelijkheid." Sa men met zijn collega pater Wim van Broekhoven (53) vormt hij het luchthaven pastoraat op Schiphol, dat passagiers opvangt die be hoefte hebben aan geeste lijke ondersteuning. Sinds een week is in de nieuwe aankomsthal-west een tweede gebedsruimte in gebruik. schiphol kees van der linden Evenals de oude gebedsruimte, is de nieuwe zo ingericht, dat gelovigen van alle wereldgods diensten er gebruik van kunnen maken. Heiligenbeelden, kaar sen of crucifixen ontbreken. Op wat stoelen en een houten tafel voor een halfronde wand na, is de ruimte kaal. Pater Wim wijst op de vloerbedekking van de ruimte, waarvan de banen niet evenwijdig lopen aan de wan den, maar schuin zijn gelegd. „Gericht naar het zuidoosten, waar Mekka ligt. Zo weten de moslims hoe ze hun bidkleedje moeten neerleggen", legt hij uit. „Een groep rooms-katholieke Japanners heeft hier vorige week nog de mis opgedragen", vervolgt de pater. „Ze waren op bedevaart geweest naar Rome, Lourdes en Fatima en op weg naar huis. Hier wilden ze graag de eucharistie vieren. Ze had den zelf een priester bij zich, die alle benodigdheden voor de mis in zijn koffer bij zich had." Op zondagen gaan de pasto res in de gebedsruimten voor in een dienst, de ene week een oe cumenische, de andere week w:-\ Wim van Broekhoven en Jan Blankert geven samen leiding aan het luchthavenpastoraat op Schiphol, foto united photos de boer babettestapel een rooms-katholieke. Waarom niet elke week een oecumeni sche? Blankert: „De meeste pas sagiers op de luchthaven ko men uit katholieke landen en zij geven vaak de voorkeur aan een mis. In Zuid-Amerika en Italië bij voorbeeld speelt oecumene nauwelijks een rol. Die mensen willen we niet buitensluiten." De tweede gebedsruimte was nodig, omdat een groeiend aan tal reizigers er behoefte aan heeft zich op de luchthaven te rug te trekken voor gebed, be zinning of meditatie. „Ongeveer 30.000 mensen bezochten vorig jaar de oude gebedsruimte", schat Blankert. „Maar precies weten, doen we het niet, want er zit geen teller op de deur." Bovendien ligt de oude gebeds ruimte te ver verwijderd van de nieuwe aankomsthal-west. „Die afstand werd voor passagiers eenvoudig te groot." De luchthavenpastores be schikken elk over een eigen kantoortje met een bureau en een makkelijke zithoek. „Als rei zigers een gesprek met ons wil len, kunnen ze daar expliciet om vragen. Maar dat gebeurt niet zo vaak", aldus Van Broek hoven. „Meestal worden men sen naar ons doorverwezen. Bij voorbeeld door de marechaus see of het grondpersoneel." De luchthaven legt Blankert en Van Broekhoven geen beper kingen op. Ongehinderd passé- ren de dominee en de pater de paspoortcontrole. Het overgrote deel van hun werkzaamheden beslaat dan ook uit praktische hulp. „Wij kunnen reizigers ook door de controle heen loodsen. Stel dat iemand hals over kop terugkeert uit het buitenland omdat zijn vrouw is overleden. Dan kun je zo'n man toch niet met zijn familie in de aan komsthal opwachten? Dat is af schuwelijk. Wij zorgen dan dat zo'n man direct met ons mee kan lopen en op onze kamer di rect bij zijn familieleden kan zijn." ,,'t Is niet altijd ellende hoor, vaak ook vreugde", weet Van Broekhoven. „Neem nou adop- tiegevallen. Ook de eerste ken nismaking tussep het gezin en het nieuwe broertje of zusje heeft vaak op onze kamers plaats. Wij loodsen de kinderen en hun begeleiders direct door de douane." In het nog bijna helemaal lege gastenboek van de nieuwe ge bedsruimte hebben verschillen de gelovigen al een tekstje ge schreven. Zo schrijft Moham med: 'Ik dank Got dat ik weer trug kan naar Indonisia naar mijn vrouw.' En Ibrahim wenst de stichters van de gebedsruim te alle goeds: 'May Allah (God) give his merci on them in this world and the hereafter'. port-au-prince/davao die is vermoord sinds de mili taire coup tegen Aristide in 1990. Dit jaar zijn al enkele hon derden tegenstanders van het militaire bewind vermoord in een poging de steun aan Aristi de de kop in te drukken. De Verenigde Staten hebben met een invasie gedreigd als de mili tairen de macht niet aan de rechtmatig gekozen president Aristide overdragen. Op de Filipijnen is eerder de ze maand een priester die zich had aangesloten bij het com munistisch gewapend verzet door het leger doodgeschoten. Pater Frank Navarro, secretaris van de politieke afdeling van het Nationale Democratisch Front, werd op 9 augustus tij dens een gewapend treffen met het leger dodelijk getroffen. Hij was een van de bekendste priesters die zich tijdens de dic tatuur van president Marcos bij het gewapend verzet had aan gesloten. cic/epd/rtr/afp Twee linkse priesters zijn de af gelopen tijd vermoord. Zondag één op Haïti en, naar gisteren bekend werd gemaakt, drie we ken geleden één op de Filipij nen. Paramilitaire groepen schoten zondag in de hoofdstad Portrau-Prince de 49-jarige priester Jean-Marie Michel dood. Hij was een aanhanger van de afgezette president Jean- Bertrand Aristide. Michel, een pater Mont- fortaan, was in de jaren '80 een belangrijke woordvoerder van de arme boeren. Sinds 1987 leidde hij een teruggetrokken bestaan nadat honderden boe ren bij een massamoord werden gedood. Als directeur van een Caritas-afdeling stond hij aan het hoofd van een alfabetise ringsprogramma in het noord westen van Haïti. Michel is de eerste priester kuala lumpur De Maleisische politie heeft dertien mensen gearresteerd die ervan worden beschuldigd lid te zijn van de verboden mos limsekte Al Arqam. Dat heeft het nationale persbureau Ber- nama bekendgemaakt. De rege ring verbood de sekte op 5 au gustus op beschuldiging van het verkondigen van een dwaalleer, die de eenheid in de samenle ving kan verstoren. Vrijdag ver klaarde het ministerie van bin nenlandse zaken de beweging in strijd met de wet. Vanaf dat moment kon de politie optre den tegen de circa 10.000 volge lingen van de sekte in Maleisië. Vijf leden werden afgelopen vrijdag gearresteerd in een bui tenwijk van Kuala Lumpur. Zij probeerden een klacht in te die nen tegen de nationale politie chef, die de sekte een bedrei ging voor de veiligheid had ge noemd. Volgens het persbureau werden vier andere leden die zelfde' dag gearresteerd in de staten Malacca en Negeri Sem- bilan wegens het verspreiden van propagandamateriaal. Volgens publikaties van de sekte zal er spoedig een messias opstaan in Oezbekistan, inge luid door een grote islamitische vernieuwingsbeweging vanuit Zuidoost-Azië. De groep heeft 48 centra over het hele land. Door het verbod mag de sekte de naam Al Arqam niet meer dragen en geen bekeerlingen meer maken. Zij moet haar 257 scholen sluiten. Ook Indonesië treedt op té gen de sekte. Al Arqam is op nieuw in vier Indonesische pro vincies verboden, zo maakte Jiet Indonesische persbureau Anta ra bekend. Het betreft de pro vincies Jakarta, Centraal- er Oost-Java en West-Nusa Teng- gara in Oost-Indonesië. Eerder vaardigden de regionale rege ringen van Noord- en West-Su matra, West-Java, Riau en Aceh een verbod uit tegen de sekte. Procureur-Generaal Singgih heeft bepaald dat locale bestu ren in het overwegend islami tische Indonesië zelf mogen be sluiten of ze de sekte in hun provincie verbieden. Naar schatting heeft Al Arqam in Indonesië 5000 leden, verspreid over de 27 provincies die het land telt. hannover epd BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Delft (buitengewone wijkgemeente): P.A. Wilbrink, kandi daat te Delft, die dit beroep heeft aangenomen; te Alblasserdam J. van Dijk te Tholen; te Aalburg C. van de Scheur te Bodegraven. Aangenomen: naar Hengelo (Gld) mw. E Noltus, pred. voor bijz. werk zaamheden te Utrecht (geestelijk ver zorger van het Albert van Komngs- bruggen Zorgcentrum aldaar). De regionale Evangelische Kerk van Hannover heeft zich gedistantieerd van de inzegening van een homoseksueel paar. „De kerk kent geen ker kelijke inzegeningen voor homoseksuelen", zei een woordvoerder van de kerk. Vrijdag had de predikant Hans-Jürgen Meyer, die zelf wegens sa menwonen met een vriend op wachtgeld is gezet, in een kerkdienst in Laatzen de relatie van twee mannen ingezegend. De leiding van de Hannoverse kerk had 'met verbazing' kennis genomen van de zegening, die volgens haar veel op een huwelijksdienst leek. Bovendien heeft de kerkelijke rechtbank ds. Meyer verboden nog langer kerkelijke handelin gen te verichten. Meyer zei in een reactie dat de dienst geen huwelijksceremonie was. Hij had geen enkele reden neen te zeggen „als twee men sen die van elkaar houden, om de zegen vragen". HET WEER Rustig weer In Sedert enkele jaren wordt vanuit de universiteit van Berlijn een prognose voor de langere termijn uitgegeven. Met behulp van ver schillende methoden wordt een verwachting samengesteld tot drie maanden of langer vooruit. De re sultaten zijn tot dusverre zeer wis- selvalIigte noemen. De bekende klimatoloog Wolfgang Roder was begin jaren '90 zeer succesvol, maar kreeg la dingen kritiek over zich uitgestort toen zijn strenge winterprognose van '93-94 de mist in ging. Het duo Dettman/Mahlberg heeft de hete julimaand ook niet kunnen voorzien, maar scoorde opmerke lijk goed met de augustusprogno- se, die op de 2de van deze maand werd geplubiceerd. De weersomslag van zeer warm naar normaal zomerweer rond 12 augustus werd correct ingeschat, evenals het verloop van de tweede maandhelft. Het team verwacht een enigszins te koude september (afwijking 0 tot -0.5 graden) en een behoorlijk koude oktober maand (-1 tot -1.5 graden). Ro- der's prognose stemt hiermee over een. De lange-termijnprognose is een jeugdige tak in de klimatologie, die nog verre van volmaakt is, maar waarvoor in de nabije toekomst veel mogelijkheden liggen. Nieu we, verbeterde inzichten in het HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in Schotland en Engeland perioden met zon en droog. Elders flinke wolkenvelden en af en toe regen. Morgen van het westen uit toenemende bewolking en perioden met regen, in Engeland tot de avond droog. Middag- temperatuur van 14 gra den in het noorden van Schotland tot 20 in het zuidoosten. België en Luxemburg: Wolkenvelden, maar voor al morgen ook af en toe zon. Vrijwel overal droog. Middagtemperatuur onge veer 20 graden. Noord- en Midden-Frank- Flinke wolkenvelden, maar in midden-Frankrijk van daag ook perioden met zon. vandaag overwegend droog, morgen toenemende buienkans. Middagtemperatuur van 18 graden langs het Kanaal tot rond 23 gra den in de buurt van Dijon. Portugal: Overwegend zonnig en droog. In de vroe ge ochtend plaatselijk mist of laaghan gende bewolking. Temperatuur in de middag van 21 graden in het noorden tot 28 graden in het zuiden. Madeira: Geleidelijk meer zon, maar nog steeds ook wolkenvelden. Droog. Maximum temperatuur ongeveer 25 graden. Spanje: Zonnig, maar in het noorden kans op wat bewolking. Droog. Middagtempera tuur langs de Golf van Biskaje ongeveer 23 graden. Langs de Costa's en in het binnenland temperaturen tussen 30 en 35 graden. Canarische Eilanden: Aan de noordkant bewolking, maar droog. Op de zuidelijke stranden vrij zonnig. Middagtemperatuur rond 28 graden. Marokko: Westkust: enkele wolkenvelden en een kleine kans op een bui. Landinwaarts meer zon en heet. Middagtemperatuur aan de kust ongeveer 28 graden, landin waarts oplopend tot dicht bij de 40. Zonnig, morgen vanuit het westen wat sluierbewolking. Warm met middagtem- peraturen langs de kust rond 30 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag vrij zonnig en droog. Morgen in de loop van de dag stapelwolken en later een enkele regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur van 22 graden langs de westkust tot rond 30 graden langs de Middellandse Zee. Mallorca en Ibiza: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 32 graden. Italië: Zonnig. In het noorden ook enkele wol kenvelden en een kleine kans op een on weersbui. Middagtemperatuur meest tussen 28 en 33 graden, in het noorden iets lager. Corsica en Sardinië: Zonnig, op Corsica met name morgen ook enkele wolkenvelden. Droog. Mid dagtemperatuur tussen 30 en 35 gra- Griekenland en Kreta: Zonnig. Middagtemperatuur tussen 28 en 35 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig. Middagtemperatuur van 29 gra den rond de Dardanellen tot ongeveer 35 graden aan de Turkse zuidkust ten oosten van Antalya. Duitsland: Vandaag in het noorden bewolkt en en kele buien, mogelijk nog met onweer. Elders flinke perioden met zon. Morgen in het midden en zuiden wolkenvelden en in het zuiden een enkele bui. In het noorden af en toe zon en droog. Middag temperatuur van 19 graden in het noor den tot 24 graden in het zuiden. Zwitserland: Flink wat bewolking en enkele buien vandaag in het westen eerst nog perio den met zon. Middagtemperatuur oplo pend tot ongeveer 26 graden op mor- ileid complexe gedrag van de atmosf^ar kunnen hiertoe bijdragen. De vqaar wachtingen op lange termijn kuLVe nen een aardige trend aangever^.- de richting waarin het weer zichn 3 kan gaan ontwikkelen. Een naui keurige prognose is nog niet mo301 lijk. W De verwachtingen voor drie tc vijf dagen vooruit bieden meer I vast. Dagelijks worden diverse r dellen gevoed met gegevens enl meestal stemt de 'output' achtepLf redelijk goed overeen met het vin kelijk opgetreden weer. Toch bllon ken de verschillende modellen bijr nogal eens uiteen te lopen; frer meestal na de tweede of derde tl0I dag. Lai Ook nu lopen de diverse comf terprodukten niet synchroon. Zc zien we tot woensdag nog wel ofIN eenstemming; een hogedrukgelp 3 zorgt voor rustiger weer met wat.LPh zon en weinig wind; maxima car graden. Over de koers van een sren ring bij Ierland heerst onzekerhP01' Er is een kans, dat deze al uitdijt pend naar de Noordzee komt mj/er op donderdag en vrijdag veel rejier gen. Iets waarschijnlijker is een route via Frankrijk naar het oost) waarbij vooral de zuidelijke helfAj van land kans op neerslag maalf terwijl een hoog boven Noord-eklpf pa zich sterk maakt voor een al| en mene verbetering tegen het ein rui van de week. aff Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.48 Zon onder Maan op 00.51 Maan onder Waterstanden Katwijk Hoogwater 11.09 Laag water 06.26 18.57 Weerrapporten 29 augustus 20 uur: Qrig Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona half bew half bew half bew. half bew. half bew licht bew. licht bew regenbui half bew. Luxemburg 19 11[ 18 11 31 2\ii 22 I5lan; 3 25 1% 1st 23 14ek 17 ïffnt 12 26 7 25 li 28 irf i<fP* 19 :an

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12