'Leiden Gemeente en Zijl: nauw samenwerken Sceptische reacties op auto-beveiliging ffilSMiilJiËIi BB tations niet definitief van baan Discussie over links Nederland Blauwpoortsbrug veiliger r li !i \k*m Bomenwacht Vijf Meilaan Poort krijgt opknapbeurt JSDAG 30 AUGUSTUS 1994 henny van egmond, 071 -356414, plv -chef hans koenekoop, 071 -356429 den De monumentale poort de hoek van de Leidse Burg- eeg staat in de steigers. De awenoude Burchtpoort wordt geknapt. Het bouwwerk is ïoongespoten en geschilderd, ok de leeuw en het wapen- hild boven de poort zijn van n nieuw verfje voorzien. De uit 1658 stammende poort :rd ontworpen door architect eter Post. Hij ontwierp ook De Waag aan de Aalmarkt en werk te mee aan het ontwerp van het Mauritshuis in Den Haag. Post heeft geprobeerd om een poort te maken die paste bij de bouw stijl van De Burcht. Daarom heeft de poort een middeleeuws uiterlijk, terwijl Post normaal ge sproken koos voor een moderne re stijl. Het schilderwerk is inmiddels verricht. Thans worden verschil lende stenen aan de kant van de Burcht vervangen en wordt het voegwerk van de poort hersteld. Dat is niet zo gemakkelijk, om dat het bouwwerk bestaat uit eeuwenoude stenen. Moderne stenen zijn te groot. Daarom worden kleinere stenen gebruikt afkomstig uit slooppanden. De opknapbeurt wordt deze week afgerond. FOTO HENK BOUWMAN rachtwagen botst tegen vangrail en» Een 25-jarige vrachtwagenchauffeur uit Voorschoten iift gistermiddag rond.drie uur op de rijksweg A4 op het nip- tje een kettingbotsing kunnen voorkomen. Hij had te laat in gaten dat het verkeer voor hem langzaam reed en kon niet er op tijd remmen. De man week uit naar de vangrail. Die rd over een lengte van 100 meter beschadigd. De brandweer Leidschendam heeft samen met Rijkswaterstaat 100 liter selolie, die de vrachtwagen verloor, opgeruimd. De aanrijding 1de tot een flinke opstopping. trapt op aftappen stroom [en» Een 33-jarige man die in de voormalige Anna-kliniek aan lNachtegaallaan verblijft, is gisteravond op heterdaad betrapt bet aftappen van stroom van de straatverlichting. Zodra de [lichting aan ging, had hij zelf ook stroom. eroofde rugzak weer terug n en» Uit verveling hebben twee jongens van ongeveer 17 jaar teravond rond kwart over negen de rugzak afgepakt van een tïrige vrouw die op de Haagweg fietste. De vrouw nam het en ging de jongens achterna. Met behulp van drie omstan- lukte het om de rugzak weer bij de eigenaresse terug te krij- ngens redden vrouw uit vijver en» Drie jongens van 13 jaar uit de Leidse Merenwijk hebben - eren een 28-jarige vrouw uit de vijver aan het Molenaarspad ed. De wouw maakte een verwarde indruk. In het AZL bleek ze niet in levensgevaar was. NVU royeerde CD-raadslid Door de Nederlandse Volksunie van Joop Glimmerveen werd hij in juni 1979 geroyeerd wegens wanbetaling. Daarna was hij lid van de Centrum Partij en van de Centrum Democraten in Rotterdam en vanavond kan de gemeenteraad de weg vrijma ken voor zijn raadslidmaat schap in Leiden. Op de lege stoel van het vertrokken CD- raadslid H. Otto wordt dan wel licht de Rotterdammer D. Meij er benoemd. Meijer stond zevende en laatste op de kandidatenlijst. Maar na het vertrek van A. ter Haar en H. Otto zijn de Leidse CD'ers kennelijk niet happig op een zetel in de raad. Drie kandi daten hebben verklaard, dat zij niet voor benoeming in aan merking wensen te komen. De fractievoorzitters van de drie grote partijen onderzoeken vanavond de geloofsbrieven van Meijer. Voorwaarde voor zijn benoeming is dat de Rotter dammer in Leiden komt wonen. ■°l listerie houdt vast aan uitvoering Rail 21 tations in de Leidse regio E Duin- en Bollenstreek zijn [definitief van de baan. Het .Bterie van verkeer en wa- "pat houdt namelijk vast aan afspraken die zijn gemaakt dnieuwe stations in de Leid- M eren wijk, Hazerswoude- Jijk, Voorhout en Sassen- 1. De NS stelden eind vorige l de stations ter discussie, fat de exploitatie verliezen bpleveren. Dat leverde boze i.lies op van de betrokkerl benten. Ids de verzelfstandiging ■en de Nederlandse Spoor- |n een nieuwe onderne- opgericht die adviseert ■infrastructuur, RailNed ge- i. De NS, officieel NS Rei?i- |geheten, houdt zich alleen naar bezig met het vervoer en niet meer met de aanleg van infrastructuur. Uiteindelijk be slist het ministerie of stations worden gebouwd. Woordvoerder Kees Lering van de NS bevestigt dat er een onderzoek loopt naar de nieuwe stations. ,,Maar", zo zegt hij, „tegen geen enkel station is de finitief 'nee' gezegd. Er is abso luut niets op de lange baan ge schoven. 'NS Reizigers' is sa men met RailNed aan een eco nomisch haalbaarheidsonder zoek bezig. Uitgaven in de in frastructuur zullen wij in elk ge val zelf niet snel doen, want wij moeten nu onze eigen broek ophouden." Bij RailNed bevestigt woord voerder Ron van Stokkum dat de uiteindelijke beslissing bij het ministerie ligt. „De rijks overheid bepaalt of er stations worden gebouwd of niet NS Krakers y| q De krakers van de I O vroegere Christus Koning-MAVO in Hazers- woude mogen tot april in het schoolgebouw blijven zittgn. Magie Circus A A Magic Circus dui- I T1 zelt. Voor een standplaats in Rijnsburg moet het maar liefst zeven keer zoveel betalen als vo rig jaar. De Zijl Bedrijven en de gemeentelijke dienst ecomomi- sche en sociale zaken gaan, zoals het er nu naar uit ziet, vanaf januari volgend jaar nauw samenwerken in de 'werkmaatschappij' VOF Werk. Op die manier kunnen mensen, die een baan zoeken via bijvoorbeeld de sociale werkvoorziening, banenpool of jeugdwerk garantieplan, straks terecht bij één en hetzelfde loket. leiden annet van aarsen Volgens een werkgroep, die ge keken heeft naar de mogelijkhe den van samenwerking tussen De Zijl Bedrijven en economi sche en sociale zaken, overlap pen de activiteiten van beide diensten elkaar al gedeeltelijk en zouden die overlappingen in de toekomst nog meer toene men. Zo maken de twee dien sten al vaak gebruik van dezelf de netwerken. Maar ook wor den bijvoorbeeld banenpoolba nen en detacheringsplaatsen via de sociale werkvoorziening vooral in dezelfde sectoren ge schapen. Het feit dat in de toe komst steeds meer WAO-ers na 'herkeuring weer aan het werk moeten worden gezet, zou co- ordinatie-problemen tot gevolg kunnenhebben. Het idee om activiteiten van De Zijl Bedrijven en economi sche en sociale zaken, die onder meer Stichting Weerwerk (voor banenpoolplaatsen en het jeugdwerk garantieplan) onder haar hoede heeft, onder te brengen in één werkmaat schappij komt uit het college programma. Volgens burge meester en wethouders moest de werkgroep ook bekijken of het mogelijk is 'een gezamenlij ke en centrale huisvesting te re aliseren' en of De Zijl Bedrijven vanuit Leiderdorp naar Leiden kan verhuizen. „Zo ver is het nog niet", zegt A. Vermeulen, sectorhoofd soci ale zaken en lid van de werk groep. „We hebben niet gespro ken over een mogelijke verhui zing van de Leiderdorpse vesti ging van De Zijl Bedrijven naar Leiden. In de werkgroep heb ben we gekeken naar de moge lijkheden van verdere samen werking - De Zijl Bedrijven en economische en socaile zaken hebben overigens al veel met el kaar te maken - en de conclusie is dat de neuzen wat dat betreft de zelfde kant op staan. Nu zou er een stuurgroep moeten wor den ingesteld, die de mogelijk heden op papier zet." De rapportage van de werk groep, die donderdag door de raadscommissie voor werk, so ciale zaken en wijkbeheer wordt besproken, is op één punt heel duidelijk. Aan de ontwikkeling van één stedelijk loket voor in formatie over werkmogelijkhe- den en inschrijving moet priori teit worden gegeven. Andere aanbevelingen zijn het koppe len van de bestaande netwerken van De Zijl Bedrijven en de dienst economische en sociale zaken en het gezamenlijk op zetten van een nieuw werkgele genheidsproject. Volgens Vermeulen moet de nu aan te stellen stuurgroep in december klaar zijn met haar werk. Een gezamenlijke werk maatschappij, zoals het college dat wenst, zou dan per 1 januari een feit kunnen zijn. De komst van VOE Werk zou volgens Vermeulen geen personele ge volgen hebben voor de beide diensten. leiden avond op touw te zetten, willen de bladen wat le ven in de brouwerij brengen. Voorzitter is Abrahim Olmez, werkzaam bij de Turkse arbeidersvereniging HTIB. Aan het debat nemen verder deel: Mieke Hogervorst (raadslid Groen Links), Eric Krebbers (medewerker Peue- raar), Hans de La Mar (ex-wethouder Groen Links), Petra Schultz (medewerkster vrouwen groep Loeder). De organisatoren hebben een leesmap samen gesteld, die voor twee gulden verkrijgbaar is bij boekhandel Manifest aan de Hooglandse Kerk- gracht 4 in Leiden. Het debat wordt gehouden in buurthuis Pancrat, Middelstegracht 85. Aanvang 20 uur. Waarom gaat het slecht met de linkse beweging in Nederland? En wat heeft de voorkeur? Het or ganiseren van buitenparlementaire acties of actief worden in een'linkse partij? Het zijn vragen dié aan de orde komen tijdens een discussiebijeen komst vrijdag 9 september in buurthuis Pancrat. De linkse Leidse bladen 'De Peueraar' en 'Zout in de Pap' organiseren het debat. De medewerkers van beide bladen constateren dat de invloed van extreem links afneemt. Nieuwe generaties dienen zich nauwelijks aan en discus sies tussen radicaal-links en organisaties links van de PvdA zijn er te weinig. Door een discussie- PATSTELLING De noodzakelijk handtekeningen zijn binnen. Meer dan 2000 Leidenaars willen graag dat er eén referendum komt over het behoud van het achterste deel van het Koninklijk Militair Invalidenhuis aan de Hoge Rijndijk in het bijzonder en dus over het bouwen in de stad in het algemeen. Daarmee heeft Leiden geschiedenis geschreven. Zo ver mijn informatie reikt is het niet eerder voorgekomen dat vanuit de bevolking een geslaagd initiatiefvoorzo'n volksraadsple- ging is genomen. En zonder dat de politiek er - met uitzon dering van LWG/De Groenen - aan te pas kwam. Leiden schrijft helaas ook nog om een andere reden ge schiedenis. Het is tevens het eerste verzoek om een referen dum dat al op voorhand door de Leidse collegepartijen is getorpedeerd. Hoewel het gemeentebestuur erkent dat het referendumverzoek aan de spelregels voldoet, wijst het om andere redenen het initiatief af: de bouwvergunning is ver leend, een fikse schadeclaim dreigt indien de plannen niet doorgaan. De wethouders Langenberg (D66) en Van Rij (PvdA) hebben in de discussie rond het referendum geen nette rol gespeeld. Door steeds te roepen dat zo'n initiatief geen zin heeft, heb ben zij op voorhand een zware wissel getrokkken op een ze ker democratisch proces. De pogingen om zowel de Stich ting tot behoud van het Invalidenhuis als de hoofdredactie van deze krant de plannen in te laten trekken zijn daarvan mede het bewijs. Discussie in de aanloop tot zo'n referendum is prima. Het is evenwel niet aanvaardbaar dat in stadhuiskamertjes be stuurders ramen en deuren alvast sluiten alvorens het refe rendumverzoek is ingediend. Dat maakt de kans dat een volksraadpleging, waartoe door Leidenaars zelf het initiatief is genomen, slaagt op voorhand kleiner. Er zijn wellicht argumenten dat de bouwplannen voor het Invalidenhuis moeten doorgaan, alhoewel ik die van de wet houder niet sterk vind. Het moet toch mogelijk zijn een aan nemer onder gezonde druk te zetten om hem af te laten zien van bepaalde bouwplannen. Het volstaat niet dat een wethouder met een natte vinger in de lucht roept dat het om schadeclaim van miljoenen gaat. Gemeentebestuur en be volking staan in patstel ling tegenover elkaar. Het is vanavond aan de ge meenteraad van Leiden te bepalen hoe in deze kwestie te manoeuvreren. De niet geringe last die op de raad rust is dat het hier gaat om een zaak die de bevolking werkelijk bezighoudt. leiden» berend schilder vervolg van voorpagina Beleidsmakers en deskundigen in de be veiligingswereld kennen Carangel, de elektronische oppas voor dure auto's, nog nauwelijks, zo blijkt bij navraag. Maar zij reageren al op voorhand scep tisch op het produkt dat door een Leids bedrijf op de markt wordt gebracht. „Te duur voor de middenklassers", oordeelt voorzitter G. Worm van de gezagheb bende landelijke stuurgroep autocrimi naliteit, waarin de overheid en de auto- en verzekeringsbranche zitting hebben. Hoe duur is Carangel dan? Van der Velden: „Een standaard kastje kost nog geen 3.000 gulden. Het abonnement op de meldkamer kost ongeveer een gulden per dag. Het is waar, voor de midden klassers is het misschien te duur. Wij richten ons eerst op de duurdere auto's." Dat is ook wat Worm tegen het systeem heeft: „Reken maar uit. Het komt neer op 8 tot 10 procent van de waarde van een middenklasauto. Wij zijn bezig met een studie naar alle beveiligingsmetho den en zullen met een advies komen voor de overheid. Ik weet nu al dat onze stuurgroep veel waarde zal hechten aan een goedkoop systeem dat brede toepas sing zal vinden. Dus ook voor de mid denklasser. Die wordt tegenwoordig juist vaak gestolen omdat de afzet eenvoudi ger is dan bij dure auto's. Verzekerings maatschappijen zouden moeten bij springen met bijvoorbeeld korting op de premie. Maar de verzekeraars vinden middenklassers in dat opzicht minder interessant dan de duurdere auto's." Onzin, zeggen Van der Velden en Grooss: „Zodra we genoeg kastjes verko pen, gaat de prijs vanzelf omlaag." De Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) herinnert zich nog wel een gesprek met Carangel, maar is er volgens een woordvoerder niet meteen laaiend enthousiast over. „Ach, wij maken ken nis met vele systemen", zegt deze alleen. Het systeem kan toch ook problemen geven bij de opsporing door de politie, zegt een woordvoerder van de regiopoli tie in Sittard, die eveneens met Carangel heeft gesproken. „Het klinkt raar, maar een plaatsbepaling op vijf meter nauw keurig is soms niet nauwkeurig genoeg. Als de gestolen auto ergens in een rijtje garagaboxen wordt neergezet, kunnen we moeilijk een huiszoekingsbevel aan vragen voor drie of vier boxen tegelijk." Of alle scepsis terecht is, zal binnen kort moeten blijken. De adviserende bankier en ondernemer zijn op hun beurt weinig onder de indruk van alle pessimistische geluiden. „In elk geval heeft de politie nu nog de grootste moei te om een gestolen auto op te sporen", zegt Van der Velden. En, wat volgens hem nog belangrijker is, de Italiaanse fa brikant KFT in Milaan heeft eerst in ei gen land uitvoerig met het systeem geëx perimenteerd. „Carangel is daar toege past bij een taxi-onderneming in Rome en bij vijfhonderd vrachtwagens waar van er nadien niet eentje is verdwenen, ondanks twaalf pogingen tot diefstal", zegt Grooss. „De Italiaanse politie ge bruikt Carangel om dievenbendes te vol gen. Ze laten een gestolen vrachtwagen lopen en komen dan bij een opslagloods uit. Zo vonden ze een keer een pakhuis vol politie-uniformen en wapens." Van der Velden weer: „Je ziet ook de RAS, de grootste Italiaanse verzekeraar, anders reageren. De RAS geeft 35 pro cent korting op de premie en neemt ook de kosten van het kastje op zich. Welis waar in ruil voor een uitgebreidere polis, maar toch zegt dat wel iets." Overigens geloven alle betrokkenen wel in de tech nische prestaties van Carangel, geba seerd op het GPS-navigatiesysteem voor schepen dat ook voor militaire doelein den is gebruikt.- „Die bediening op af stand en nauwkeurige plaatsbepaling is niet uit de lucht gegrepen", zegt Worm. „Het is alleen te hopen dat een gestolen auto niet met 180 kilometer per uur op de rijksweg wordt stilgezet of dat zoiets gebeurt op een spoorwegovergang." Reizigers streeft naar een renda bele bediening van de stations. De NS kan tegen de overheid zeggen: Er moet geld bij om de exploitatie van bepaalde sta tions rendabel te maken. Maar de rijksoverheid heeft uiteinde lijk de verantwoordelijkheid voor de bouw. Gemaakte af- spraken kan de NS nie£ zo maar schrappen." Het ministerie van verkeer en waterstaat meldt dat eri nog geen definitieve besluiten zijn genomen, maar dat wordt vast gehouden aan de uitvoering van Rail 21, het plan waarin de sta tions zijn opgenomen. Boven dien zal het ministerie de over eenkomsten met de gemeenten respecteren. ,,Wij houden vast aan de oude afspraken", aldus een woordvoerder van het mi nisterie. leiden Voorbijgangers meenden gisteroch tend dat de Blauwpoortsbrug weer defect was. Ze moesten wachten voor een brug die niet openging. Maar niets is minder waar. De Blauwpoortsbrug, die zo keurig gerestau reerd is, kan echt open en dicht. Al weet de gemeente Leiden nog steeds niet wat de brug afgelopen mei heeft gemankeerd, toen de wegverbinding over het Galgewater geen boten kon doorlaten. „Het defect, dat ver moedelijk in de elektronica heeft gezeten, is verborgen gebleven." Gisterochtend sloten de hekken niet voor waterverkeer, maar werd de laatste hand gelegd aan een extra veilig heidsmaatregel. Bij het vishuisje, dat weer toegankelijk is voor het publiek, is een hekje geplaatst. Dat houdt bezoekers tegen wan neer de brug opengaat. TOTO HENK BOUWMAN leiden hans koenekoop De Vijf Meilaan heeft een bo menwacht. Twee buurtbewo ners, mevrouw Van der Veer en de heer Leupe, verzetten zich tegen het kappen van bijna zes tig bomen aan de laan. Ze moe ten wijken voor woningbouw. „Het is in Leiden al vaker voorgekomen dat de gemeente bomen ging kappen zonder dat de buurt ervan wist. Wij hebben bezwaar aangetekend tegen de kapvergunning voor de Vijf Meilaan en vinden dat de ge meente moet wachten tot deze procedure is afgehandeld", licht mevrouw Van der Veer de actie toe. Alle bewoners van de Valeri- usstraat en de Mozartstraat hebben een folder in de bus ge kregen met daarin de oproep om onmiddellijk de bomen- wacht te bellen 'op de dag dat u geluiden van kettingzagen hoort op onze Vijf Meilaan'. Van der Veer en Leupe zullen dan meteen actie ondernemen. „We gaan heus niet voor die boom liggen, maar zullen op andere manieren proberen de kappers te blokkeren", zegt Van der Veer. anno

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11