LEIDEN Regio pleit voor nieuwe studie HSL Kinderen koken zelf in restaurant De Paplepel 'Ambtenaren zijn tombola van onzekerheden nu beu' iembrandt-atelier rijgt andere opzet 'Wethouders houden zich niet aan de afspraken' Ontgroening in volle gang Dertien meter vis leiden De ontgroening van de nieuwe lich ting studenten in Leiden is in volle gang. De eerstejaars moeten in het kader van hun lid maatschap van een studentenvereniging al lerlei activiteiten verrichten. Zo staan deze studenten - net lid geworden van Minerva - in de rij om in een boot te worden geladen. Wat ze gaan doen, wilden de organisatoren niet kwijt. „Het is verboden te fotograferen", zo laat een van hen de fotograaf weten voor dat ze vertrekken. foto wim lamboo Marktkooplui 9 De marktkooplieden kunnen de Voorscho- tense markt in het najaar^ niet meer voortijdig verla ten. Ze worden 'opgeslo ten'. Economie De gemeente Alke made draagt 14.000 gulden bij aan een economisch beleidsplan, dat er op initiatief van de ondernemers komt. Fotowedstrijd 'Ontdek je plekje' van vijfig gulden en t-shirts die ontworpen zijn door de Leidse kunstenaar Thom Vink. De foto's van kinderen jonger dan twaalf jaar worden apart beoordeeld. De foto's mogen zowel in kleur als zwart-wit zijn. Het formaat is op 10 x 15 centi meter vastgesteld. De jury, on der voorzitterschap van wet houder Pex Langenberg, maakt de prijswinnaars op de Ge meen ledag op 24 september bekend, wanneer ook de prijs uitreiking plaatsheeft. De foto's, met naam, adres en telefoon nummer op de achterkant, moeten vóór 20 september bin nen zijn. Deelnemers kunnen hun foto's naar Fotowedstrijd Gemeente Leiden, postbus 9100,2300 PC in Leiden sturen. In de zestien jaar dat hij nu deel uitmaakt van het Leidse ge meentebestuur heeft CDA-wet- houder J. Walpnkamp nog niet eerder zo'n omvangrijke opera tie in de gemeentefinanciën meegemaakt dan de aanstaan de. „Maar het is niet alleen mijn operatie. In de bestuursporte- feuilles van mijn collega's moet ook veel veranderen." Het project draagt de naam 'takendiscussie' en moet een langdurig antwoord geven op de vraag wat de Leidse samen leving verwacht van haar be stuur en hoeveel geld en men sen daarvoor nodig zijn. Dat verklaart waarom Walenkamp de takendiscussie samen met PvdA-wethouder H. Koek (ge- meentepersoneel) aanvoert. ZoweJ onder gemeente-amb tenaren als onder medewerkers van gesubsidieerde instellingen kunnen ontslagen vallen. Bur gemeester en wethouders heb ben onlangs laten uitrekenen dat de takendiscussie aan het einde van deze raadsperiode, in 1998, 18 miljoen gulden moet hebben opgeleverd. Volgens Walenkamp is van onrust in het ambtelijk apparaat nauwelijks sprake. „Veel van de mensen die ik spreek, zijn die tombola van onzekerheden zat. De kaasschaaf die hiér jaar in jaar uit is gehanteerd - van alles een beetje minder - heeft het leven er bepaald opk niet ge makkelijker op gemaakt. Van een structurele oplossing die doorwerkt in het meerjaren- beeld van de gémeentefinanci- en gaat een rust uit waar velen naar snakken." De takendiscussie moet wor den ingeluid door zogenaamde stadsgesprekken. Dat zijn open bare bijeenkomsten waar des kundigen op het gebied van werken, wonen, welzijn en we ten (onderwijs en educatie) met elkaar in gesprek gaan. Walen kamp denkt daarbij aan de 'Paul Witteman-formule'. Bc- halve raadsleden mogen ook anderen inbreken in het ge sprek. Na de stadsgesprekken volgt een 'raadsconferentie' waaruil Walenkamp en Koek 'richtinggevende uitspraken' willen laten rollen. „Duidelijk moet worden waaraan de ge meenteraad prioriteit wil geven. Maar de fracties moeten ook aangeven welke taken ze min der belangrijk vinden en welke ze willen afstoten dan wel laten verzelfstandigen, ik sluit op voorhand niet de uitspraak uit dat het ambtelijk apparaat nog goedkoper moet gaan werken maar in elk geval niet kleiner mag worden." Na de raadscon ferentie komen burgemeester en wethouders met concrete voorstellen. Dat is tevens het beginsein voor de inspraakpro cedure. Walenkamp wil de uil komsten van de discussie al in de voorjaarsnota die in 1995 verschijnt verwerken. De dubbele betekenis van de naam begrijpen ze misschien nog niet. Maar de ouders van de kokjes en kokkinnetjes die in De Paplepel in de pannen roeren des te meer. Hoeven ze hun kinderen in elk geval geen ko ken meer te leren. Want hoe een lekkere maaltijd wordt klaargemaakt, ontdekken kin deren in het kinderrestaurant De Paplepel van Joke Kolthoff dat op zaterdag 3 september aan het Noordeinde in Leiden voor het eerst zijn deuren opent. Kolthoff heeft jaren het kin derrestaurant De Reuzetrek.in het buurthuis Cornelis Joppensz begeleid waar kinderen eens in de twee weken kunnen eten en koken. Maar dat is voor een vas te groep kinderen en het hele jaar door. Ze denkt een gat in de markt gevonden te hebben. „Bijna alle kinderen vinden ko ken hartstikke leuk. Maar ou ders hebben vaak niet de tijd om samen met hun kinderen te koken. Als ze dat willen, moeten ze zeker een uur eerder dan normaal beginnen omdat koken met kinderen veel meer tijd kost." De voorkant van haar woning is tot restaurant verbouwd. Vroeger was dat een winkel en Kolthoff gebruikte de ruimte als Fietsenhok. „Ik heb het nu als een gezellig restaurantje probe ren in te richten. Alles is in vro lijke kleuren geverfd en voor kinderen geschikt gemaakt. De snijtafels zijn op kinderhoogte. Maar verder staan er gewone tafels en stoelen. Ik heb wel eens in het kinderrestaurant in Amsterdam gegeten en daar waren zelfs de stoelen klein. Kramp dat ik kreeg. Dat wil ik in mijn kinderrestaurant dus voor komen. Iedereen kan hier ko men eten, kinderen én volwas senen." Kolthoff heeft overleg gevoerd met de leiding van de school voor diëtetiek in Den Haag. Kn die was erg enthousiast over het kinderrestaurant. Kolthoff: „Misschien dat er hier een stagiaire komt die menu's gaat ontwikkelen voor kinderen die allergisch zijn voor bepaald eten. En voedselallergie komt veel voor bij kinderen. Kunnen ze niet tegen gluten of koemelk. Die kinderen kunnen dus eigen lijk nooit eens uit eten. Het zou dus mooi zijn dat zij dus bin nenkort wel bij ons terecht kun nen." De Paplepel is niet alleen een restaurant, Kolthoff heeft er ook een kindergalerie van gemaakt. Klanten die nog even op hun maaltijd wachten, kunnen werkjes van kinderen bekijken die in het buurthuis Cornelisz Joppensz teken- en schilderles van Tineke Jacobs krijgen. „Kin deren maken de meest fantasti sche tekeningen", vertelt Kolt hoff. „Die nemen ze dan mee naar huis en daar blijven ze lig gen. Het is toch leuk dat ieder een die tekeningen nu in het restaurant kan zien?" De Leidse wethouder Hennie Koek opent op 3 september het kinderrestaurant. Volgens Kolt hoff zal Koek ook iets eetbaars klaar moeten maken. Echte maaltijden kunnen op de ope ningsdag, die tot 'pottenkijken in De Paplepel' is gedoopt, nog niet worden genuttigd. Dat kan pas vanaf de week daarna, elke woensdag en zaterdag. Eters moeten in verband met inko pen uiterlijk een dag tevoren re serveren. Ze worden door de kinderen zelf bediend. „Alles is zoveel mogelijk vers", verzekert Kolthoff. De prijzen van de me nu's verschillen per leeftijdsca tegorie. Volwassenen hetalen vijftien gulden voor een uitge breide maaltijd met toetje, kin deren tot zes jaar maar zes gul den, want 'de kleinsten lusten toch nooit wat'. Verbouwing van de winkels jde Haarlemmerstraat op de k van het Vrouwenkerkplein I doorgaan. Nu de Rijks- st voor de Monumenten- I akkoord is gegaan met het jen van een aantal smalle M rgangen in de muurresten de in 1409 gebouwde Onze ge beue Vrouwenkerk ziet de kbank in Den Haag geerr re de uitvoering nog langer op [horten. Op verzoek van de pente is de eerder door de lajtbank uitgesproken schor- lalopgeheven. historische muurresten, |nden tijdens de verbou- scheiden de winkels die l^er op de nummers 72 en tan de Haarlemmerstraat n gevestigd. De Amster- se projectontwikkelaar A. re voegt die twee panden n tot één winkel. Om die nvoeging mogelijk te ma- moeten doorgangen in de nuur worden gemaakt. vvoner J. Kloeg van het wenkerkplein was tegen 'vernieling' en vroeg de :er schorsing van de bouw- inning. Die schorsing vyerd end en een eerste poging Ie gemeente om de bouwer vrij baan te geven, in juni lit jaar, mislukte. De rech- tordeelde toen, Hat eerst umentenzorg met de ver- zing akkoord moest gaan. at is gebeurd ziet de recht- geen reden om de schor- hog langer te handhaven. Ichedelfractuur Leidenaar den Een 41-jarige Leidse automobilist heeft in de nacht van terdag op zondag een schedelfractuur opgelopen bij een aan- nak jding op de Molenwerf. De man hield, vermoedelijk als gevolg in overmatig alcoholgebruik, niet voldoende rechts. Een 27-ja- ;e tegenligger uit Leiden botste daardoor frontaal op zijn auto. angplek gaat in vlammen op ll0(:|l iden De pas aangelegde 'hangplek' voor jongeren aan de 'e jussaintkade is dit weekeinde in vlammen opgegeaan. De 10 rand is zondagavond vermoedelijk aangestoken. De brandweer oest ter plekke komen om het vuur te blussen. 'e veel drank op de ipen Bij een alcoholcontrole op de Dr. Lelylaan in Leiden zijn Het de nacht van vrijdag op zaterdag 134 uto's gecontroleerd. Te- clus in vijf bestuurders is proces-verbaal opgemaakt wegens over- atig drankgebruik. Een van de bekeurde automobilisten is ter ïtnuchtering naar een politiecel overgebracht; zijn rijbewijs is gevorderd. gstgeest Een langs de Kerckwervelaan in Oegstgeest gepar- - e< erde caravan is in de nacht van vrijdag op zaterdag gestolen, et voertuig heeft een waarde van ongeveer 40.000 gulden. Hoe die met een wielklem was beveiligd, is gestolen, is de ilitie een raadsel. rit slachtoffer zakkenroller den» Een 21-jarige Brit heeft aangifte gedaan bij de politie dat zevenduizend gulden kwijt is. De man vermoedt dat hij za- dagmiddag omstreeks vijf uur het slachtoffer is geworden van kkenrollerij. Het geld zou in de Haarlemmerstraat uit een uptas zijn ontvreemd. aravan gestolen Fractievoorzitter Groen Links: leiden wim koevoet vervolg van voorpagina Groen Links-fractievoorzitter R. Peeters ver werpt het akkoord dat de wethouders T. van Rij (PvdA)*en J. Walenkamp (CDA) hebben bereikt met het Hoogheemraadschap van Rijnland over het pand Breestraat 46/48. Volgens Peeters handelen de twee wethouders in strijd met af spraken die in het college zijn gemaakt en die zijn vastgelegd in het nog geen vier maanden oude collegeprogram. „Van Rij en Walenkamp hebben geen collegebesluit genomen", stelt ze koeltjes vast. „Er zitten daar nog meer wethou ders." Peeters herinnert eraan dat in het collegepro gram staat dat een onderzoek wordt ingesteld naar de beste plek in de westelijke binnenstad voor de vierde parkeergarage. Dat was een compromis dat CDA, PvdA, D66 en Groen Links hebben bereikt. De eerste twee partijen zijn voor de Boommarktgarage, D66 sluit hem niet uit en Groen Links 'is en blijft tegen', aldus Peeters. De partij vindt dat de Boommarkt te dicht in het autovrije deel van de autoluwe bin nenstad ligt. Bovendien wordt momenteel de locatie St. Aagtenstraat onderzocht, merkt Peeters op. Dat is een plek waarmee Groen Links wel kan leven. Peeters stelt vast dat twee wethouders aan die afspraak zijn voorbijgegaan door de deal met het schap. Peeters zegt dat Van Rij en Walenkamp on mogelijk 'als college' een deal kunnen hebben bereikt. Uit een uitgelekt gespreksverslag blijkt echter dat wel degelijk sprake is van een bod 'dat van kracht is en dat is geaccepteerd door Rijnland'. Peeters: „Dan hebben Van Rij en Walenkamp een bod gedaan, ja. Niet meer en niet minder." thon, die om twaalf uur 's middags begon en eindigde om middernacht. Het aantal deelne mers viel organisator W. van der Geest een beetje tegen. „We hadden door het re genachtige weer een slechte start. Met kunst en vliegwerk hebben we vlak voor het begin afdakjes gemaakt, maar er zijn toch een stuk of zes vissers afgehaakt vanwege het slechte weer. We hadden eigenlijk gehoopt op 15 tot 25 deelnemers." Ondanks die slechte start beschouwt Van der Geest de marathon toch als geslaagd. „Na die slechte start werd het weer steeds beter. Op het laatst waren er meer bezoekers dan vissers. Zo'n vismarathon is zeker voor herhaling vatbaar." foto henk bouwman Er moet een nieuwe, grondige studie komen naar de mo gelijkheid om de flitstrein langs bestaand spoor te laten rijden. Daarvoor pleiten de zes gemeenten van het be stuurlijk platform A4/HSL Leidse regio. Leiden, Alkema de, Jacobswoude, Zoeterwoude, Leiderdorp en Rijnwou- de presenteerden het standpunt vanmorgen tijdens een persconferentie. leiden en regio rudolf klein Uitgangspunt van de nieuwe studie moet het rapport zijn van de Technische Universiteit Delft, waarin wordt geconclu deerd dat de trein wel degelijk langs bestaand tracé kan wor den gelegd als dat wordt uitge breid tot zes sporen. Tijdens de persconferentie werd wel duidelijk dat Leiden een groot knelpunt is als wordt gekozen voor bestaand spoor. Vooral in het stationsgebied zijn er problemen te verwachten. Er zijn twee mogelijkheden: of de snelle trein gaat dwars door het station, of er komt een niéuwe verbinding tussen het Acade misch Ziekenhuis Leiden en het station. In het eerste geval wordt het gewone treinverkeer beperkt. En de tweede variant werd door de Leidse wethouder Tj. van Rij vanmorgen direct als weinig kansrijk betitelt. Deze oplossing betekent dat er veel moet worden gesloopt. Bij voor beeld de nieuwe fietsenstalling die achter het station is gereali seerd. En ook gebouwen aan de Plesmanweg zouden moeten wijken. In Warmond levert be staand spoor ook veel extra werk op. Bestaande doorgangen zouden moeten worden ver breed. Toch wil het platform dat het nieuwe onderzoek er komt, om dat het verbreden van de be staande spoorbanen minder in grijpend voor de leefomgeving zou zijn dan de aanleg van een geheel nieuwe verbinding door het Groene Hart. De Leider- dorpse wethouder C. Huigen, voorzitter van het platform, noemde de nieuwe studie met het alternatief van de Techni sche Universiteit Delft als uit gangspunt vooral'belangrijk om het draagvlak te vergroten voor een uiteindelijke beslissing. .„Een zorgvuldige studie komt de geloofwaardigheid van de overheid te goede. Onzorgvul digheid leidt tot kapitale mis sers. Denk maar aan de car- poolstrook", aldus Huigen, die verder liet weten de vertraging door een nieuw onderzoek voor lief te nemen. „Kwaliteit is be langrijker dan tempo." leiden De gemeente Leiden heeft on der de titel 'Ontdek je plekje' in het kader van de Gemeentedag 1994 een fotowedstrijd uitge schreven. Leidenaars kunnen foto's van favoriete plekjes in zenden en meedingen naar de prijzen van een foto-waardebon leiden Voorschotenaar Lex Weissman was zaterdag de absolute 'topscorer' van de vis marathon in de Korte Vliet. De sportvisser hengelde ruim 80 vissen op, die goed waren voor een totale lengte van bijna dertien me ter. Met die score mocht hij zich winnaar noemen van vismarathon. Twaalf vissers deden mee aan de mara- in loman leefmans Rembrandt-atelier aan het ;ewater moet blijven be- n maar wel in een andere n. Voor de huidige dia-pre- :atie moet een andere loca- worden gevonden. Dat is de ling van VW-directeur C. 4 ;ens. Op het atelier kwam de rapen jaren te weinig pu- 5af en de attractie, die twee heeft gekost, dreigde te ver- nen. Hoeveel de door Hu- aangedragen oplossing is onbekend. Het is ook niet zeker dat de stichting 92jibrandt in Beeld (RIB) dit overneemt. tlgens voorzitter A. Coenen RIB is het nog te vroeg om de toekomst van hef atelier raten. Zeker is wel dat het ^brandt-atelier niet aan de rachtingen heeft voldaan. In :erste drie maanden na de 29hing, eind 1991, trok het 31dje naast de Stadstimmer- 71 nog rond de tweeduizend ngstellenden maar de aan- n namen in de loop van de 29feterk af. Een van de redenen Gfvoor was, dat het hier niet om een natuurgetrouwe ica van het atelier van Rem- 6pdt, maar om een dia-pre- eg vrij voor rbouwing sentatie van de kunstenaar M. Grootenboer. Dat stelde bezoe kers die daar niet op waren voorbreid teleur. De laatste an derhalf jaar was de presentatie alleen nog op afspraak te be zichtigen, want voor het in dienst houden van een sup poost kwam te weinig geld bin nen. Dit voorjaar werd bekend dat na de zomer het Rembrandt- atelier helemaal zou worden ge sloten. „Maar je merkt aan de reacties van toeristen die naar Leiden komen dat ze toch din gen willen bezoeken die aan Rembrandt doen herinneren. En aangezien we daar niet zo veel van hebben, lijkt het mij persoonlijk het beste, dat het atelier op die plek blijft bestaan, maar dan anders", aldus Hu- gens. Wat er ook in het kleine expo sitiezaaltje komt, eerst zal RIB met Grootenboer moeten over leggen over de verplaatsing van zijn audio-visuele kunstwerk en vervolgens naar een geschikte locatie uitzien. Daarna kunnen plannen worden gemaakt voor een nieuw atelier. „Maar het is nog veel te vroeg om daarover wat te zeggen", aldus Coenen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7