Fidel Castro tegen vertrek kinderen Buitenland Carlos belandt in figurantenrol door verleden van advocaat Vergès Toeristen filmen rustig verdrinkingsdood vrouw 'Brussel moet ook 's avonds Vlaams zijn' Relatie Marokko en Algerije wordt razendsnel slechter PLO boycot overdracht bestuurstaken Lm ndag 29 augustus 1994 ANP Algemeen Nederlands Persbureai se Agentur CPD Geassocieerde Pers Dier Inter Press Service RTR Reuter UP Vredeskans Noord-Ierland toegenomen relfast-dublin Groot-Brittannië heeft een stap gezet richting •en referendum over éénwording van Ierland met de Britse pro vincie Noord-Ierland. Het Northern Ireland Office (NIO), de ze ggeel van het Britse gezag in Noord-Ierland, verklaarde zaterdag dat de Noord-Ierland-wet van 1920, die de scheiding van het Ier se eiland en Noord-Ierland regelde, achterhaald is door latere wetgeving die een statusverandering mogelijk maakt als een meerderheid van het volking dat wil. De kans dat het verboden erse Republikeinse Leger, dat gewelddadig strijd voert tegen de 3ritse aanwezigheid in Noord-Ierland, een bestand afkondigt, is ioor de geste van het NIO aanmerkelijk toegenomen. Reuter wil burgemeester Berlijn worden ierlun De president-directeur van Daimler-Benz, Edzard Reu ter, heeft belangstelling voor de functie van burgemeester van Jerlijn. De industrieel, wiens vader Ernst Reuter kort na de 'weede Wereldoorlog de eerste burger van Berlijn was, heeft dat in een vraaggesprek met het Duitse tijdschrift Der Spiegel laten blijken. In het interview maakte Reuter duidelijk dat hij niet al- een door zijn eigen politieke partij SPD maar door alle demo- iratische partijen gesteund wil worden. Auto's in Zuid-Frankrijk bekogeld Marseille De Franse politie heeft gisteren een grote speuractie ipgezet om de mensen te vinden die in het zuiden van Frankrijk tenen gooien naar auto's op de snelwegen. Twee automobilis- en raakten daardoor het afgelopen weekeinde gewond. Twintig iuto's en drie vrachtwagens verongelukten doordat ze met ste len waren bekogeld. Stokoude Iraniër (105) wil scheiden eheran Een Iraniër van 105 jaar oud heeft echtscheiding aan gevraagd van zijn vijf jaar jongere vrouw na een huwelijk van neer dan 75 jaar. Zijn vrouw zou het vertrouwen van haar man ïebben misbruikt door huishoudgeld'op een privérekening te itorten. Zij heeft niets tegen de scheiding. derrogressieven winnen verkiezingen Syrië iamascus Het Nationaal Progressief Front heeft zoals verwacht tok le parlementsverkiezingen gewonnen die woensdag werden ge- ïouden in Syrië. Het Front, dat onder leiding staat van de rege- ende Baath-partij, behaalde 167 van de 250 zetels in de Volks- /ergadering. De overige 83 zetels worden bezet door onafhanke- ijken, zoals zakenlieden en beroemdheden. ^Nederlander weg met geld toeristen harschau De Nederlandse eigenaar van het reisbureau Malibu n Polen is er met het geld vandoor dat Poolse toeristen hadden letaald voor een vakantie naar Turkije en Spanje. Vijfhonderd oeristen die bij Malibu een vakantie geboekt hadden, stonden rij dag in Poznan vergeefs op de bus te wachten toen bleek dat le eigenaar van Malibu met een bedrag van 40.000 gulden het ind uit was. HVlandela moet rust houden an iABORONEPresident Nelson Mandela van Zuid-Afrika moet rust te i/seiouden en was daarom vandaag niet aanwezig bij de conferen- ie van de Organisatie voor Ontwikkeling van Zuidelijk Afrika SADC). Mandela werd op 13 juli geopereerd aan staar. Vice-pre- yoi ident Mbeki vervangt Mandela op de bijeenkomst in de Bots- 'iev vaanse hoofdstad Gaborone waar Pretoria het elfde lid van de iADC wordt. T"t Overstroming Moldova: zeker 30 doden t kfiJiNJov» Overstromingen hebben het afgelopen weekeinde in ifoldova aan minstens dertig mensen het leven gekost. Vijftig lersoneen worden nog vermist nadat overstromingen tengevol- e van slagregens 2.000 huizen hadden verwoest. Honderden tuks vee zijn verdronken, gewassen zijn vernield. Ipstand in Mexicaanse gevangenis capulco» Een opstand in de gevangenis van de Mexicaanse tad Acapulco heeft aan drie gevangenen het leven gekost, vvintig mannen raakten gewond. Zo'n 25 als 'buitengewoon ge- aarlijk' aangemerkte gevangenen braken uit de beveiligde afde- ing van de gevangenis en bezetten de kapel van het complex. )e onrust ontstond toen bewakers de muiters weer naar hun cel rilden leiden. Overleg VS en Cuba komende woensdag Cubanen die met proviso rische vaartuigen de over tocht naar de Verenigde Staten willen maken, mo gen geen kinderen meer meenemen. President Fi del Castro heeft de Cu baanse kustwacht op dracht gegeven vluchtelin gen die kinderen meene men in de gevaarlijke bootjes tegen te houden. HAVANA-MIAMIRtr-AFP-DPA-GPD De Amerikaanse kustwacht pik te gistermiddag slechts dertig Cubanen op uit zee. De Ameri kaanse autoriteiten vragen zich af of dit het gevolg is van het slechte weer in de regio of van de weigering van Washington om de vluchtelingen toe te la ten. De verbod aan de Cubanen om kinderen mee te nemén op de gevaarlijke overtocht stond gisteren in een decreet op de voorpagina van het communis tische jeugdblad Juventud Re- belde. Havana wil met het ver bod voorkomen dat het leven van kinderen en jongeren die op de middelbare school zitten, in gevaar wordt gebracht. De Cubaanse kustwacht heeft opdracht met overtuigings kracht op te treden, en slechts in uitzonderlijke gevallen ge weld te gebruiken. Ook in dat laatste geval mag echter geen gebruik worden gemaakt van vuurwapens. In totaal heeft de Amerikaan se kustwacht sinds het begin van de maand 17.000 Cubanen opgepikt. De VS geven hen niet meer zoals voorheen automa tisch toestemming naar Ameri ka te komen, maar brengen de vluchtelingen over naar op- Dodelijk vermoeide Cubaanse vluchtelingen op een schip van de Amerikaanse kustwacht. De groep kon op het nippertje worden gered van hun wrakkige bootjes. vangkampen op de Amerikaan se legerbasis in Guantanamo Bay, aan de zuidkust van Cuba. Familieleden van Amerikaans legerpersoneel hebben op dracht gekregen terug te keren naar de Verenigde Staten. Was hington wil zo ruimte scheppen voor de huisvesting van Cu baanse en Haïtiaanse vluchte lingen. Terwijl zaterdag in Miami twintigduizend Cubaanse im migranten opriepen tot hardere sancties tegen het bewind van vluchtelingen worden gespro- Castro, besloten de VS en Cuba ken. Opheffing van het Ameri- komende woensdag besprekin- kaanse embargo zal niet ter gen te beginnen over het beper- sprake komen, ken van de vluchtelingen- Castro meent echter dat de stroom. Tijdens de ontmoeting problemen tussen Cuba en de in New York zal alleen over de VS alleen kunnen worden opge- PARIJS HANS CERTSEN correspondent Is de Franse advocaat Jacques Vergès begin jaren '80 meer geweest dan alleen de raadsman van twee leden van de terroristische groep van Car los? Die vraag houdt de Franse media nu al een dag of tien vrijwel dagelijks bezig. De polemiek rond de verdachte activiteiten van de advocaat heeft zulke vormen aangenomen dat voor de man om wie het allemaal begonnen is, de terro rist Carlos, nog slechts een figurantenrol lijkt Zaterdag kwamen zowel het weekblad Le Point als het dagblad Le Parisien met nieuwe verdacht makingen aah het adres van Vergès. De verdedi ger van de twee weken gearresteerde terrorist Il licit Ramirez Sanchez, alias Carlos, zou volgens Le Point in 1982 via een systeem van gecodeerde briefkaarten afspraken hebben gemaakt met le den van de terreurgroep van Carlos in Oost-Euro pa. Vergès Wcü op dat moment de verdediger van Magdalena Kopp en Bruno Bréguet, twee leden van de terreurgroep van Carlos. Volgens Le Point was Vergès op de hoogte van plannen om Kopp en Bréguet uit de gevangenis te laten ontsnap pen. Het dagblad Le Parisien kwam zaterdag met een nog sterker verhaal op de proppen: Carlos zou in 1983 hebben overwogen om met hulp van Vergès de Duitse oorlogsmisdadiger Klaus Barbie, eveneens een cliënt van Vergès, uit diens gevan geniscel in Lyon te ontvoeren. De terroristen zou den Barbie vervolgens hebben willen gebruiken om via een serie goed georchestreerde onthullin gen westerse regimes in verlegenheid te brengen. Het probleem van alle recente 'onthullingen' is dat ze zonder uitzondering zijn gebaseerd op do cumenten van de Stasi, de voormalige Oostduitsë geheime dienst. Over de betrouwbaarheid van de Stasi-archieven zijn de meningen verdeeld. De 'ster tegen wil en dank', Jacques Vergès, neemt alle commotie rond zijn persoon tot nu toe bij zonder luchtig op. Hij noemt alle verdachtmakin gen 'verbijsterende onzin'. MONT SAINT-MICHEL AP Tientallen toeristen hebben bij het Franse Mont Saint-Mi- chel staan toekijken en met hun videocamera de gebeur tenissen gevolgd, terwijl een vrouw verdronk bij een po ging haar kind te redden. Het incident gebeurde vorige week maandag, maar werd pas gisteren via de Franse media bekend. „Ik heb het al lemaal op band", hebben in woners van Mont Saint-Mi- chel een toerist horen zeggen. Het slachtoffer liep met haar zesjarige dochter aan de voet van de heuvel langs het water. Het meisje viel en kwam in een stukje diepe zee terecht. De moeder klom naar beneden om ham' kind te redden. Toeristen haalden snel hun video-camera te voorschijn en begonnen de scène te filmen zonder iets te doen. De eigenaar van een café, die wilde weten waarom de samengedromde toeristen op één plaats bleven staan, zag het tafereel en riep on middellijk de hulp van de brandweer in. Die wist het meisje te redden, maar niet de moeder. tPF vermoordt twandese man Grens tussen beide landen tijdelijk gesloten RABAT-ALGIERS Rtr-AFP Q C GALIAFP-Rtr-DPA-AP DIKSMUIDE ALY KNOL 1 groepen van het Rwandees atriottisch Front (RPF), het ieuwe Rwandese leger, heb- en zaterdag een vluchteling ,,oodgeschoten die in een N-konvooi naar zijn land te- ïgkeerde. Drie andere uchtelingen werden gear- isteerd op verdenking van loord op Tutsi's. De VN- lacht in het Afrikaanse land elt een onderzoek in naar schietpartij, hoewel die ch voordeed buiten de 'hu manitaire zone', waardoor de auwhelmen niet tussenbei- konden komen. Een oordvoerder wees erop dat :t RPF het recht heeft ver achten te ondervragen en te uilleren, maar dat het hen iet mag executeren. De regering van Rwanda w£eeft gisteren een delegatie aar Zaïre gestuurd om ge ilekken op ministerieel ni- ■au voor te bereiden over de uchtelingenproblematiek. wordt niet alleen gespro- ;n over de onhoudbare situ- ie waarin de vluchtelingen irkeren, maar ook zal aan orde worden gesteld hoe Hutu's kunnen worden 'ergehaald naar Rwanda te lg te keren. De verdreven Hutu-rege- ag heeft gisteren het nieuwe Bvandese bewind opgeroe- in de macht te delen en een edesregeling te treffen aarin voor de oude regering >k een rol is weggelegd. De ide machthebbers stellen :hter wel voorwaarden. De 'eede dat het huidige vandese leger wordt ont- |)nden en als derde moet er in nieuw nationaal leger ko en waarin zowel Hutu's als ïtsi's zijn opgenomen. correspondent „Vroeger zeiden ze al: mét Bel gië als het kan, zonder België als het moet. Nu, het is gedaan met België." Op zijn geruite colber tje prijkt een sticker met de eis die gistermiddag in Diksmuide door zo'n 35.000 Vlamingen wordt gesteund: Vlaanderen on afhankelijk. Nee, zegt de man, hij heeft niets te maken met het extreem rechtse Vlaams Blok, ook al streeft dat diezelfde onafhanke lijkheid na. Het verschil zit hem in de toevoeging 'eigen volk eerst' van het Blok. „Nationalis me is niet alleen voor jezelf zegt hij trouwhartig. „Het moet gepaard gaan met respect voor de ander." De Vlaamse onafhankelijkheid ging gisteren tijdens de zogehe ten Ijzerbedevaart in Diksmui de in verschillende kleuren ge kleed, in het oranje van het Vlaams Blok, in het geel van de Vlaamse Beweging, maar tot de gevreesde botsingen tussen bei de kwam het niet. In Diksmuide vielen alleen zaterdagavond en kele klappen, toen Britse skin heads het aan de stok kregen met Belgische jongeren van de ultra-rechtse Voorpost-groepe ring. De Vlaamse Beweging en het Vlaams Blok waren het gisteren daarentegen in ieder geval in één opzicht roerend eens. De staatshervorming, die België ondergingen Vlaanderen en Wallonië eigen regeringen en parlementen opleverde, is niet het eindpunt. Er komt op een dag een Belgische boedelschei ding. „België, barst!", scandeer den radicale Vlaamse jongeren. „Vlaanderen moet zich verder bevrijden van het Belgische keurslijf en als natie een vol waardige stem opeisen in Euro pa", klonk het uit de mond van Lionel Vandenberghe, de voor- De al jaren niet echt wanne be trekkingen tussen de Noordafri- kaanse buurlanden Marokko en Algerije zijn het afgelopen weekeinde sterk verslechterd. In afwachting van het instellen van een visumplicht voor Marokka nen sloot Algerije zaterdag 'tij delijk' de grens tussen beide landen. Het reageerde daarmee op het instellen van een visum plicht voor Algerijnen die naar Marokko willen. De directe aanleiding voor dit Marokkaanse besluit was de ar restatie van twee gewapende mannen die vorige week be trokken zouden zijn geweest bij een overval op een luxe hotel in de stad Marrakesh. Bij die over val lieten twee Spaanse toeris ten het leven. De verdachten maakten volgens de Marok kaanse autoriteiten deel uit van een Algerijnse roversbende. Algerijnen of mensen van Al gerijnse afkomst moeten nu een visum aanvragen voordat ze naar Marokko reizen. Algerijnen die al in het land zijn, moeten zich melden om hun situatie te legaliseren. De Algerijnse auto riteiten riepen luchtvaartmaat schappijen en andere vervoer ders op vastgelopen landgeno ten mee naar huis te nemen. Gisteren maakte Rabat echter bekend dat gestrande reizigers aan de grens een visum kunnen aanvragen. Volgens diplomaten in beide hoofdsteden kan het getreiter over en weer de droom van een Noordafrikaanse Unie naar analogie van de Europese Unie in gevaar brengen. Beide landen zijn lid van de Maghreb-unie, opgericht om Algerije, Maurita nië, Marokko, Libië en Tunesië vergaand te integreren. Algiers acht de visumplicht een schen ding van de Maghreb-overeen- komsten. Om die reden heeft het een formeel protest inge diend bij de regering van Marokko. FOTO REUTER lost in echte onderhandelingen, maar Washington vindt dat pas over meer zaken kan worden gesproken als Castro's commu nisten het veld hebben ge ruimd. F undamentalisten bedreigen VN- conferentie Cairo CAIRO AFP-AP De Egyptische moslim-organi satie Gamadt al-lslamyya heeft zaterdag alle buitenlandse deel nemers aan de wereldbevol- kingscónfei€ntie met de dood bedreigd. De VN-conferentie wordt van 5 tol 13 september in de Egyptische hoofdstad Cairo gehouden. „We waarschuwen alle bui tenlandse deelnemers aan de conferentie van de losbandig heid dat zij hun leven in gevaar brengen als zij deelnemen aan deze bijeenkomst die door alle delen van het Egyptische volk wordt afgewezen, met name door de Al-Azhar", aldus een verklaring van de radciale mos limorganisatie. Al-Azhar is het hoogste gezag van de soenniti sche islam in Egypte. In de verklaring eist Gamadt al-lslamyya ook de verantwoor delijkheid op voor de aanslag, afgelopen vrijdag, waarbij een Spaanse toerist werd gedood. Kenya ontslaat alle artsen in overheidsdienst Het conflict tussen de Kenyaan- se overheid en stakende artsen in staatsziekenhuiz.cn is dit weekeinde op de spits gedre ven. De regering heeft alle 800 doktoren en 100 specialisten op staande voet ontslagen. Presi dent Daniel Arap Moi had de medici al eerder gezegd dat er niet viel te praten. Hij beval de stakers twee weken geleden on middellijk weer aan het werk te gaan. De stakende medici eisen erkenning van hun vakbond, verbetering van hun werkom standigheden en salarisverho ging- Vlaggen en vaandels bij de Ijzerbedevaart in Diksmuide. zitter van het IJzerbedevaartco- mité. Vandenberghe zag nog wel één beer op de onstuitbare weg van Vlaanderen naar een eigen staat: de stad Brussel. Volgens de Vlamingen was en is Brussel een Vlaamse stad en kan alleen Brussel de hoofdstad zijn van hun toekomstige, onafhankelij ke land. Maar Brussel gaat steeds meer zijn eigen gang en het is hoog tijd dat de Vlamin gen met een herovering van de stad beginnen, anders kan het wel eens te laat zijn, zo waar schuwde Vandenberghe. Onder de ruim 950.000 inwo ners van Brussel bevinden zich 250.000 Nederlandstaligen. Ie dere dag trekken nog eens 270.000 Vlamingen naar Brussel om er te werken. „Overdag is Brussel de grootste Vlaamse stad, dat moet 's avonds ook zo zijn. Vlamingen mogen niet uit Brussel wegtrekken, maar moe ten meehelpen de stad bewoon baar en leefbaar te maken door er te gaan wonen", bepleitte Vandenberghe. „Gedraag u in Brussel en in al uw contacten met Brusselse ad ministraties en firma's als zelf bewuste Vlamingen, onder meer door een correct taalge bruik", betoogde hij verder. Ie dere Vlaming kan. een steentje bijdragen. „Als consument kun nen we ons spaargeld en onze verzekeringspremies verschui ven naar andere groepen, waar in de Fransen geen overdreven invloed hebben. Als kleine be legger kunnen we beursaande- len kopen van bedrijven waar Vlamingen een beslissings meerderheid hebben." De Ijzerbedevaart, bedoeld als herdenking van de doden die in de Eerste Wereldoorlog op de Belgische slagvelden en in de Belgische loopgraven vielen, is in de loop der tijden steeds meer uitgegroeid tot een Vlaamse toogdag, waar de Vlaamse leeuw eenmaal per jaar vervaarlijk gromt. Maar zoals wel vaker is gebeurd, riep ook deze Ijzerbedevaart meer vra gen op dan er antwoorden wer den gegeven, zoals de nu plot seling hoogst interessante vraag of Brussel zelf wel hoofdstad van Vlaanderen wil zijn. Aan de vooravond van de Ijzer bedevaart liet de voorvechter van de Franstalige Brusselaars, George Clerfayt, in ieder geval al weten dat wat hem betreft Vlaanderen Antwerpen maar tot hoofdstad moet uitroepen. Dan zal Brussel verder zijn eigen zaakjes wel opknappen. Cle rfayt: „Zo wordt Brussel verlost van een excessieve toestroom forensen en kan Europa er een echt onderdak krijgen." TEL AVIV AD BLOEMENDAAL Israël weigert Pakistaanse diplomaat toegang taanse premier Benazir Bhutto. Maar omdat hij ieder contact weigerde met Israëlische grensbe ambten werd hij teruggestuurd. Israël meent dat het alle recht heeft buiten landse diplomaten de toegang tot de Palestijnse autonome gebieden te weigeren. Volgens de ak koorden die het met de PI/) heeft gesloten zijn externe defensie en buitenlandse zaken uitgeslo ten van de zelfbestuursregeling. Aan de grenspost bij Rafiah zijn zowel Israëlische als Palestijnse be ambten gestationeerd. De Israëlische regering heeft gisteren de over eenkomst goedgekeurd die de Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever de verantwoordelijkheid geeft voor een aantal economische en sociale za ken. Israël draagt op de Westelijke Jordaanoever de zorg voor onderwijs, gezondheidszorg, belas tingen, toerisme en sociaal welzijn over aan de Palestijnen. In mei kregen de Palestijnen in de Gazastrook en in de stad Jericho al zelfbestuur. CORRESPONDENT De PLO boycot vandaag de officiële onderteke ning van het akkoord over een gedeeltelijke be- stuursoverdracht op de Westelijke Jordaanoever. Het is een protest tegen de weigering van Israël de Pakistaanse ambassadeur in Egypte toe te la ten tot de Gazastrook. Volgens de Palestijnen betekent de weigering een schending van de akkoorden met Israël. Maar het ministerie van buitenlandse zaken in Jeruzalem zegt dat het incident het gevolg is van de weigering van Pakistan het bezoek officieel bij Israël aan te kondigen. De Pakistaanse diplomaat verscheen gisteren bij de grenspost Rafiah, tussen Egypte en de Ga zastrook. Het was de bedoeling dat hij zou praten met PLO-vertegenwoordigers over de mogelijk heden voor een bezoek aan Gaza door de Pakis- f

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5