Leblanc weerstaat alle Italianen Complimenten en lege handen: 'Nee, Gré, weer mis Sport Serge Kats grijpt -irons bij WK laser Tolhoek weer vooraan Volley halsters komen mondiaal veel te kort Bugno in spanning 4NDAG 29 AUGUSTUS 1994 CHEF WILL8.M sriEROIIk, 07 I ISCvJtyl, PI Olh KOHONIM SWAUK n'l P.»o4fi ]Lubbers krijgt medailie hockeybond |utrecht Ruud Lubbers heeft zaterdag in Utrecht de eremedaille "«van de Koninklijke Nederlandse Hockeybond gekregen. De oud- 'jjpremier verdiende de onderscheiding, omdat hij de laatste jaren slheeft meegewerkt aan veel positieve publiciteit voor de betref fende sport. De medaille werd aan Lubbers overhandigd na een ^hockeywedstrijd tussen burgemeesters en parlementariërs op Jhet veld van Kampong. De politici wonnen met 2-1, hoewel een jjjdoor Lubbers benutte strafbal werd afgekeurd. /K zwemmen opnieuw naar Perth Irome De Australische stad Perth heeft ook de wereldkampioen schappen zwemmen van 1998 gekregen. De internationale fede- 'jratie FINA maakte dat gisteren in Rome, waar volgende week de jjWK begint, bekend. Perth was de enige kandidaat voor het titel- Qtoernooi. In januari 1991 deed de Westaustralische metropool al jervaring op met de organisatie ervan. lok gaat volleyballen bij AMVJ ig'o^AMSTELVEENMarko Klok speelt komend seizoen weer in de Ne derlandse volleybalcompetitie. Hij bereikte zaterdag overeen stemming met Link/AMVJ. De Amstelveense club denkt met de steun van de nieuwe hoofdsponsor zich weer met de nationale top te kunnen gaan meten. De 26-jarige Klok, 133-voudig inter national, stond de afgelopen jaren in Italië onder contract bij "om Cavi Napoli, als ploeggenoot van Olof van der Meulen, en litta di Castello. Hij keerde in de lange aanloop naar het WK in iriekenland de nationale selectie de rug toe en richtte zich deze tomer op beachvolleybal, dat in Atlanta ook op het olympische irogramma staat. Poeder wint derde profpartij op rij tTLANTic city De Rotterdamse bokser Don Diego Poeder heeft in \tlantic City zijn derde profpartij op rij gewonnen. De 21-jarige cruisergewicht versloeg Olanzo Hollis op punten. Zijn eerste wee beroepspartijen won de Nederlander met overmacht. Hol- is ging in de tweede ronde naar het canvas na een stoot van 'oeder. De Amerikaan hield het toch de volle zes ronden vol. 'oeder komt volgende maand in eigen land in actie. Hij bokst jp 24 september in Sportpaleis Ahoy' één van de bijpartijen op iet profgala van Regilio Tuur. Die gaat met de Amerikaan Euge- ïe Speed de strijd om de WBO-wereldtitel in het zwaarvederge- vicht aan. Lewis naar huis na afgang iopenhagen Carl Lewis heeft na een afgang op de 100 meter in kopenhagen besloten naar huis terug te keren om zich voor te lereiden op een nieuw atletiekseizoen. De achtvoudig olym- lisch kampioen uit de Verenigde Staten eindigde tijdens een in- ernationale wedstrijd in Kopenhagen als vierde op de sprint. In :en veld dat veel minder van kwaliteit was dan in bijvoorbeeld 'ürich of Brussel, moest Lewis zijn landgenoten Jefferson (win- ïaar) en Witherspoon (derde), alsmede de Noor Moen (tweede) aten voorgaan. wayama anp zeiler Serge Kats is gisteren «het WK laser in Japan derde tvordën. De student werktuig- .Afpuwkunde uit Rotterdam, die elf van de zeventien wedstrij- n nog leidde in het algemeen issement, zakte in de slotfase erbol11 wedstrijden in Wakaya- d Ja naar de tweede plaats. In de finalewedstrijden, die giste- jetbaP wer(^en gezeild, kreeg Kats anieuw te maken met een zeer» hu>htigewind. Q^Kats toonde zich na afloop ken le' tevreden met zijn prestatie, i Jet was in de finale mijn weer 0-m(F" Bovendien kreeg ik toen te I en Aken met de beste veertig zei- lrds s. In de voorgaande veertien idstrijden hadden wij steeds izeild in drie groepen van rdt ef einéstrijd kwam je ;r q|s de beste veertig tegen." nUn>^ats bekende nooit op de we- TiaJdtitel te hebben gerekend. ,,Ik 1 j-jeV in wezen nog heel onerva- Ji. Ik zeil pas twee jaar in de arstiJw Mijn gewicht is met 76 ki- 3 bovendien nog wat aan de ,i_t hte kant. Verder ben ik nog \g niet allround." ~e Rotterdammer gaat zich richten op het komende jaar, arin het EK in Turkije en het op Tenerife op het pro- mma staat. Een ander groot mement worden de pre- mpische wedstrijden, even- Na de eerste finalewedstrijd, waarin hij als derde eindigde, zag het ernaar uit dat Kats de tweede plaats kon vasthouden. In de tweede en derde wedstrijd bracht de Rotterdammer het niet verder dan de twaalfde en veertiende plaats. Hij werd daardoor gepasseerd door de betere Franse zwaar-weerzeiler Lacoste, die in na de vijfde plaats in de eerste race, twee maal derde werd in de resteren de wedstrijden. De veertig zeilers, die zich plaatsten voor de drie finale wedstrijden, namen de punten uit de voorgaande veertién ra ces mee naar de eindstrijd. De Nieuwzeelander Nicolas Burfoot, eerste, vijfde en zeven de in de finale, veroverde de wereldtitel. Jaap Zielhuis ein digde als zestiende. De 22-jarige Kats was in zijn jeugd een van de talentvolste zeilers in Nederland. Na de Olympische Spelen van Bar celona, waarvoor hij zich in de tweemansboot Flying Dutch man niet wist te plaatsen, stapte hij over in de laser. De FD is na de laatste Spelen van het pro gramma afgevoerd. De laser is in 1996 een nieuw onderdeel op de olympische zeilwedstrijden in Savannah. agrigento gpd Tja, wat moest hij daar nu weer mee? Hoe moest hij dit nu weer ontleden? Je zag het Gerrie Knetemann denken. De meest kortstondige bondscoach jaar lijks, nam wederom de complimenten in ontvangst. Hij had de Nederlandse wielerprofs ook op het WK in Agrigento laten 'sporen'. Veelal in beeld, met Erik Breukink op tweeënenhalve ronde voor het eind zelfs nog in een hoofdrol. Maar uiteindelijk werd het voor de vierde achtereenvolgende maal: twee lege handen voor 'de Kneet'. ,,En voor de medailles ga je toch op weg?", sprak hij in de box, temidden van de rumoerige Sicilianen, na een haastig telefoontje met thuis. ,,Nee Gré, weer mis." Knetemann had zijn twaalf renners grotendeels de juiste taktiek zien uit voeren. Met de jonge, beloftevolle Mi chael Boogerd in een gedurfde vroege rol, met Maarten den Bakker en Danny Nelissen present waar ze moesten zijn, met Marco Vermeij terug na een inzin king onderweg. ,,Maar het was over zodra we de boel hadden moeten rechtzetten. Als je een groep van tweeëntwintig laat wegrij den, zonder één Nederlander erbij, dan vraag je natuurlijk om moeilijkheden. Nijboer, Van der Poel, Mulders en Voskamp waren toen al terug in het hotel. Zes waren er nog over. Ze von den de Amerikanen als bondgenoot. Knetemann: „Dan kun je er zeker van zijn dat je vier renners opoffert. En dan zit je voor de finale alleen nog maar met Dekker en Breukink." De beschermde Steven Rooks? Kne temann: „Die had het honderd kilome ter moeilijk. En kwam daar nooit over heen. Hij kon zelfs niet meer aanklam pen. Op dat soort momenten ga je weer allerlei narigheid van de laatste maanden terughalen. Leer mij de pie- keraars kennen." Dekker reed een bevredigend laatste uur. Hij finishte op tien minuten als 24ste, in een groepje met onder ande ren Bruyneel, Bortolami en Bobrik. „Ik had ze misschien nog kunnen terug brengen voorin, maar dan zit je met de vraag of dat goed is voor Breukink. Voor mezelf maakte het weinig uit, ik had er een paar ronden later tóch afge- moeten." Want zwaar bléék de finale, ervoer ook Neerlands beste, Erik Breukink. Op minder dan drie ronden van het einde had hij heel dwingend het initiatief ge nomen, en een kopgroep geformeerd met Cassani, Sörensen en Virenque. Puttini kwam er nog bij, maar heel veel voorsprong werd het kwintet niet ver gund. Breukink: „Je probeert wat, niet waar? En jè beseft ook dat het heel moeilijk is om weg te blijven. Ik reed goed genoeg om het nog een paar maal te proberen, maar iedere keer weer dat laatste klimmetje: je voelt de kracht uit je benen wegvloeien. Die helling was dodelijk. En dan blijf je een keer zitten. Precies op het verkeerde moment, natuurlijk." Breukink finishte als veertiende, op 1.55 min van Luc Leblanc. De tijdrit van donderdag had hem niet opgebro ken. „Als ik me specifiek op die tijdrit had voorbereid, dan misschien wel. Np kon ik die klims redelijk goed aan. Maar ja, geen medaille...'' Knetemann: „1 let scheelde een haar tje, of hij was nóg een keer meege- weest. Maar het was een dikkere haar dan donderdag, toen hij vierde werd. Dót is achteraf écht jammer." X 1 1 a. a. 11 Ti. 1 Winnaar wilde Dat Luc Leblanc tot twee-, driemaal toe het kruisteken maakte, op de drempel van zijn wereldtitel - dat zal de godsvruchtige Sicilianen deugd hebben gedaan. Maar veel liever hadden zij toch een 'onze Vader' gepreveld voor één van de zo kansrijke eigen Italianen. agrigento peter ouwerkerk Het WK wielrennen op de weg 1994 verliep zoals het draaiboek eigenlijk vooraf kon worden ge schreven. Het meest voor de hand lag de strijd tussen de machtsblokken van Italië en Frankrijk. En wie daar dan als individuele winnaar uit tevoor schijn kwam - dat wisten alleen de sterren. Het peloton had schrik voor de zwaarte van het parkoers langs de Tempelvallei van Agri gento. De negentien keer terug kerende klim, de hoge tempera turen, de wind misschien. Dat laatste viel mee, maar de zon temperde lange tijd iedere on dernemingslust. Alleen de Colombiaan Raul Montana dorst een avontuur aan, maar over de zinloosheid van die poging waren de kop stukken het snel eens. Laten be tijen. Montana viel na acht ron den vooruitzwemmen roemloos in een box. Dat het niettemin een zwaar parkoers was bleek op het mo ment, dat de favoriete Italianen de koers wél in handen besloten te nemen. Een paar keer door trekken op de klim naai- de fi nish, en het veld viel in zes, ze ven stukken uiteen. De douches in menig rennershotel konden worden opengedraaid. De overmacht van de Italia nen en Fransen bleek toen - met nog vijf ronden te gaan - een groep van 23 renners op kop kwam: daarin zeven Italia nen, vijf Fransen en niet één Nederlander of Belg. De correc tie kwam nog in dezelfde ronde, maar het kostte opnieuw zo veel kracht, dat er weer bossen renners in de achtergrond ver dwenen. Waarna de finale kon ingaan met de sterksten uit de twee toonaangevende landen. Ieder een verwachtte een Italiaan, maar hoewel ze de regie in han den hadden, transformeerde geen van de regisseurs toch tot de winnende partij. Solliciteren Uittredend wereldkampioen Lance Armstrong gaf zich zeker niet zonder slag of stoot over, en ook Rolf Sörensen solliciteer de tot tweemaal toe serieus naar de regenboogtrui. Maar hun pogingen werden enigszins neerbuigend gade geslagen door de steeds sterker aandrin gende Luc Leblanc. Die Sören sen in de slotronde onverstoord liet begaan. „Ik had een strijdplan ge maakt. Ik wist dat je op dit par koers niet al te snel uit je schulp moest komen. Beter krachten kon reserveren voor de beslis sende laatste twee ronden. Ik zag dat Sörensen moeite had met die slotklim, ik raakte geen moment in paniek toen hij zijn alles-of-nietspoging deed. Ik verwachtte eigenlijk wel dat de Italianen, dat Chiappucci of Ghiroto, het gaatje zouden dichtrijden." Toen dat niet gebeurde, sprong Leblanc zelf maar. En schudde hij en passant ook Massimo Ghirotto van zich af. De kale strijder zag zich in de eindsprint zelfs voorbij gescho ven door Chiappucci en Ri chard Virenque, de nummers twee en drie. Leblanc had alle Azzurri weerstaan. De regenboogtrui is de zeven de ooit voor een Fransman. De laatste was voor Bernard Hinault, in 1980 in Sallanches. Een vreugde-explosie van Luc Leblanc, die gisteren op Sicilië wereldkampioen werd. agrigento gpd_ De nieuwe wereldkampioen Luc Leblanc is 28 jaar, achtste- jaars prof, en woont tegenwoor dig met zijn vrouw Maria in een dorpje nabij Aix-en-Provence. Dat laatste heeft nogal voeten in de aarde gehad. Leblanc was zo aan zijn familie gehecht, dat hij er bijna zijn wieïercarrière dooi de mist in zag gaan. Hij begon als prof twee jaar bij Toshiba, verhuisde toen naai de Belgische Sigma-ploeg van Willy Teirlinck, waar hij halver wege zijn tweejaars contract' al weer buiten stond. „Dat is geen professional, die komt er nooit. Die ligt iedere avond uren inet thuis te bellen", zette Teirlinck op Leblancs tussenrapport. Die familie'ziekte' van Leb lanc heeft een tragische achter grond. Op zevenjarige leeftijd raakte hij betrokken bij een au to-ongeluk. Zijn tweelingbroer tje overleed, Luc Leblanc beg- ont te tobben met ongemakke lijke ledematen. Zijn ene been bleek opeens twee centimeter kleiner dan het andere. Speciaal orthopedisch schoei sel bracht uikomst, maar dfe knieproblemen waarmee hij nu nog jaar in jaar uit worstelt zul len niet uit het ongerijmde zijn ontstaan. Afgelopen winter lag hij nog weer op de operatietafel. Leblanc overwoog geruime tijd de. fiets in de wielklem te parkerën en heel devoot toe te treden lot de Orde van de Do minikanen. Om als priester op die manier zijn broer en ouders te 'dienen'. Maar hij bleef op de racefiets. Hij is sinds begin dit jaar trie dekopman in de deze Tour zo succesvolle Festina-ploeg. Die hij ook al weer op hun punt staat te verlaten. Leblanc zou een zeer lucratief contract heb ben getekend bij de nieuwe ploeg Le Groupement, waar hij onder anderen Lino treft, Moii cassin en Fensec. hellendoorn Dino Tolhoek van Swift/Casba is na een wat teleurstellend op treden bij het wereldkampioen schap in Sicilië in goede doen teruggekeerd op Nederlandse bodem. In de Caraco Omloop was hij vanaf het begin goed be zig. Zo doorzag hij op het juiste moment dat na 50 kilometer in Nijverdal de slag zou vallen. Een aantal sterke renners sloeg op de vlucht en Tolhoek was er zoals altijd tijdig bij. Toch kwam de domineeszoon nog in de problemen. Halver wege de koers kon hij, net als tijdens het WK, zijn voeding niet binnen houden en moest hij de ronde-arts raadplegen. Hierdoor moest hij zich laten terugvallen tot de achtervolgen de groep. Maar toen daaruit weer zeven renners wegspron gen was Tolhoek andermaal present. Met 15 renners kwam de kopgroep de straten van Hel- lendoorn binnen. In de laatste kilometers kwam Tolhoek sa men met Nederlof en Reinerink nog even op kop, maar de 14 moesten toch uitmaken wie de klassieker zou winnen. De Fries Hiemstra was uiteindelijk de sterkste. Dino Tolhoek werd vijfde. Bij de achtervolgers zorg de Robin van Kessel voor een 25ste plaats. Rik van Wettten behaalde in het Belgische Humbeek zijn eerste zege als amateur. De Noordwij- kerhouter won de sprint van acht renners. Zijn regiogenoot Tom de Jong (Oude Wetering) kwam op de tweede plaats. Miquel van Kessel (Ter Aar) behaalde weer een aantal pun ten voor Swift/Casba in de club competitie op de baan in Apel doorn. Van Kessel behaalde, op het voor hem vreemde terrein, een derde en veertiende plaats. Veteraan Jan van der Tang (Voorhout) werd in Rijswijk nipt verslagen door Gerrit Pronk. Zijn jongere broer Ronald even aarde die prestatie in Badhoe vedorp. Richard van Kempen werd in dezelfde kermiskoers derde. Bij de nieuwelingen kwam Robert de Haas op de twaalfde plaats. De Australische mannen vieren de overwinning en een nieuw record op de Commonwealth Games. In Victoria haalden de vier baan- i de finale op de vier kilometer tegen Engeland tien seconden af van het oude record. foto epa Europees staan de Nederlandse volleybalsters aan de top, maar mondiaal krijgen ze elke keer les. In een erbarmelijk slechte wedstrijd wón de ploeg van coach Bert Goedkoop gisteren, op de laatste dag van het twee de Grand-Prixweekeinde, met 3-1 van Duitsland (12-15 15-7 17-15 15-12). Een dag eerder waren de Verenigde Staten veel te sterk: 3-0 (15-7 15-5 15-6). Tegen de beste ploegen van de wereld komt het Nederland se team lengte en kwaliteit te kort. Dat bleek in Jakarta, waar Oranje het tegen Brazilië en China aflegde. In Japan maak ten het gastland en de Verenig de Staten dat nog eens duide lijk. Vooral de Amerikaanse full- profs lieten geen spaan heel van het keurkorps van Goedkoop. Nederland kende in het duel van zaterdag twee redelijke pe riodes. Maar na de goede starts in de eerste en derde set was het vervolg schamel. Het fysiek en mentaal ijzersterke Ameri kaanse geselschap overklaste het Nederlandse team, waarin spelverdeelster Vera Koenen te rugkeerde in de basis, op alle fronten. Goedkoop kon na twee week einden Grand Prix toch nog iets positiefs constateren. Zijn ploeg won van de teams die het moest verslaan. In Jakarta rekende Oranje met Peru af, gisteren wees het Duitsland terug. Tegen de oosterburen haalde de Nederlandse ploeg slechts op het onderdeel stoppen een vol doende. De tegenstander bakte er echter helemaal niets van, waardoor Oranje op de derde plaats eindigde en het in Jakarta verdiende prijzengeld tot 54.000 gulden verdubbelde. Japan eindigde dank zij de 3- 2 (15-11 6-15 12-15 15-5 15-8) overwinning op de VS als eerste. In de algemene rangschikking na twee weekeinden gaan Bra zilië en Cuba ongeslagen aan de leiding. In het veld van twaalf landen bezet Nederland de ne gende positie. Opmerkeljk is het ontbreken van Rusland in de top, die naar een hoofdprijs van ruim 700.000 gulden dingt. De Oosteurope^nen gingen al vier keer onderuit. agrigento gpd De komende dagen zullen be slissend zijn voor de carrière van Gianni Bugno. De twee voudig wereldkampioen stopt met onmiddellijke ingang met wielrennen óf hij gaat door met het zoeken naar een nieu we ploeg. De 30-jarige Italiaan hoopt nog deze week de uitslag te krijgen van de contra-experti se van de dopingtest na de Coppa Agostoni. En de daar aan verbonden, eventuele straffen. Bugno werd bij de Agostoni op 17 augustus gecontroleerd door het Italiaans Olympisch Comité (CONI) én door de Ita liaanse wielerfederatie. Hij werd positief bevonden op caffeine. „Het kón niet," ontkent Bugno, als gebruikelijk in dat soort gevallen. „Ik heb geen verboden produkt gebruikt. Ik heb die dag één cola gedron ken, één kop koffie en één kop thee. Dat kan de aangetroffen hoeveelheid dus niet verkla- „Caffeïne helpt niets", zegt ook de voorzitter van de medi sche commissie van de UCI, prof. Francesco Conconi, in het verleden ook al eens sport arts van Bugno. „De verboden grens is ongeveer tien koppen koffie per dag. Wel, die drink ik zelf dagelijks, maar ik heb er nog nooit enig stimulerend ef fect van gemerkt." Caffeine is een produkt, dat in het verleden vaak door wiel renners en andere duurspor- ters werd gebruikt, omdat je er fit bij zou blijven. Achter de schermen gaat het gerucht dat caffeine wordt gebruikt om andere, zwaarder verboden produkten in de urineproeven te maskeren. Er worden de laatste tijd internationaal weer een opvallend aantal sport mensen betrapt op het uitde- tijdse 'sterke kopje koffie'. In de urine van Bugno werd 16,8 microgram per milliliter aangetroffen. De tegenwoor dig toegestane hoeveelheid caffeine, een produkt op de zogenaamde B-lijst, is 12 inir. crogram, nog niet zo lang ge leden stond die grens op 15 microgram. Bugno zal zich als hij schul dig wordt bevonden ongetwij feld beroepen op procedure fouten. De kansen daarvoor lijken voor het oprapen te lig gen. Officieel kennen alleen du secretaris van het laboratium waar wordt gecontroleerd, als mede de ploegleider van be trokken renner, als eersten de uitslag van een controle. Maar bij Bugno zou de directeur van het CONI, Benaio Di Rocco, begin vorige week de hem be vriende directeur van de Gaz- zetta dello Sport hebben ge beld met de mededeling, dat Bugno positief zou zijn. Het pikante in dat verhaal is, dat niet de Gazzetta, maar wel de Romeinse kranten La Stam pa en II Messagero donderdag reeds berichtten over 'de moT gelijke positieve plas van een vooraanstaand Italiaanse ren ner.' Het CONI en de Italiaanse federatie hadden Bugno ook eerder op de hoogte willen brengen - uiteindelijk moet de renner beslissen of er een con tra-expertise wordt aange vraagd. Maar Bugno, die in scheiding ligt met zijn vrouw Vincenzina, en tegenwoordig nogal veel huist in Monaco,1 kon in het prinsendom niet worden opgespoord. Hij liet zich officieel behandelen aan een enkelblessure, gevolg van een val op training, waardoor hij had afgezegd voor het WK.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21