9 Christie kan log verliezen Wheelers zijn pure topsporters [J Graf en Sampras zijn niet pijnvrij 'We hebben het al zo lang gerekt' Wilde biljartcompetitie DAT Sport TJ BAANDAG 29 AUGUSTUS 1994 RS is 19-jarige Keniaan enson Koech, een van de vele upillen uit het onuitputtelijke lostei jservoir van talenten in het Afrikaanse land, won de 800 leter in de beste seizoentij d Bo«m 1.43,17. Koech, twee jaar •leden wereldkampioen bij de inioren, had meer dan een se- inde voorsprong op landge- pot Tanui. Hij bleef minder an twee tellen verwijderd van wereldrecord dat sinds 11 ni 1981 op naam staat van de Vis jt Sebastian Coe: 1.41,72. oech snelde wel de top-tien al- tijden binnen. Drummond evenaarde zijn iste prestatie: 9,99. Hij maakte 1993 deel uit van de Ameri- lanse ploeg die tijdens het WK Stuttgart de estafette won. Hij el toen mede op door zijn ;eemde gedrag. Telkens als :n camera in de buurt was, liet zich als een slap stuk elastiek elkaar zakken. Voor Christie, klaagde over mentale moe- ;id, was het de derde neder- van het seizoen. Een keer jrder door toedoen van de 7 7a"Jnerikaan. Drummond herhaalde zijn |n - 'atsen. Hij kuste de grond als ank voor de herhaling van vo- lie: J. acied Peter van issen in Nieuwe Revu over n jeugd, toen hij opgroeide et 15 broers en zussen: Jan was ik jarig. Zat ik naar ie- •reen te kijken, zo van: wie at er nou wat zeggen? Ik ben ig! Zo'n dag ging voorbij, nie mand die wat zei, niemand die aan dacht. Want een verjaar- God ja, daar hadden we er ons grote gezin een stuk of httien per jaar van. Dus dat :rd wel eens vergeten. Was in ns die dag voorbij. Zonder ts." (Ki(o< 7 it een inge- zon- u :n brief in Voet- ötl International: besteld nou eens ens$ it de geschiedenis GDI ch herhaalt? Dan ept straks in het M. j\ar 2010 de Ne- •rlandse sportpers Ruud Gullitals ach van het Ne- riands elftal." jes. huis was het altijd van: als je i aar werkt. Mijn moeder en va- - vonden het ver-schrik-ke-lijk een kind van hen thuis zat, iemand niet werkte. Ze had- n zoiets van: ook al ben je een cht mens, als je werkt, doe je tgoed. Want dan zag je er ver- rgd uit, netjes. Dat was be- igrijk. Want thuis hadden we ir< Uien kinderen en ja, als mijn oederdan weer zwanger was, ir was toch een beetje schan- 'ig. Dus mochten de mensen oral niet denken, dat we ook geens verwaarloosd werden. in idio Sport-verslaggever Jean lissen tijdens de slotkilome- s van het WK voor wieler- >e groep is weer compleet, lar daar gaat een andere Co- nbiaan, Luis Jaime, maar n uit Columbia. .rter Eddy lansen in Langs Versleijen die zich to t de vak- in hii hei Hnelnnnt van bond voor trainers wil nchten, Lijn bij het doelpunt van (Willem 11): ?n ouderwetse schuiver, laag CÜer de grond." over de opmerkingen: „De beledigende opmerkingen van Kistemaker passen niet. Ze zijn op de persoon gericht. weede op sprint achter Drummond [a een reeks van indrukwekkende zeges is Linford Chris- weer eens verslagen op de 100 meter. De Brit, juist te- leijen ig uit Canada waar hij de sprinttijdens de Gemenebest elen won in 9,91, eindigde tijdens de Grand Prix van ieti als tweede, achter de Amerikaan Jon Drummond. rig jaar, toen hij eveneens won van Christie. „Ik ben op mijn best nu. Ik denk dat de omstan digheden en de schone, frisse lucht garant stonden voor top prestaties." Rieti ligt in de ber gen, ongeveer tachtig kilometer ten noorden van Rome. Het was ongeveer dertig graden. Jackson Colin Jackson is onverslaanbaar op de 110 meter horden. Een paar dagen na zijn overwinning tijdens de Gemenebest Spelen versloeg hij de Amerikanen Johnson en Dees. „Mijn benen waren nog zwaar van de vlieg reis. Ik was gelukkig met de tijd, maar niet met de manier van lopen." Als de Britse wereldkampioen komende week bij de Golden- Fourwedstrijd van Berlijn zijn specialiteit wint, krijgt hij tien of twintig staven goud uitgekeerd. Het aantal hangt af van de pres tatie van verspringer Mike Po well. Wint de Amerikaan in de Duitse stad ook, dan delen bei den de buit. De Algerijn Morceli deed een vergeefse aanval op het wereld record op de 5000 meter. Hij liep 13.07,89, ruim tien secon den boven de toptijd van de Ethiopiër Gebreselassie. CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER. 071-356463 FOTO BEN DE BRUYN Iwan van Bremen ligt hier op kop, maar zal als tweede eindigen bij de NK halve marathon voor wheelers. een roerig weekeinde is een bijzondere uitgave van de eredivisie 'J* iebanden van start gegaan. Voor het eerst onder auspiciën van de sti-jj vilde" bond, de Vereniging Driebanden Nederland. In een zes uur i urende vergadering op zaterdag besloot de KNBB de spelers in de jogste klasse voorlopig niet aan te pakken. De KNBB, dochter van Europese bond CEB, leeft in onmin met de topdriebanders die nds een scheuring zijn vertegenwoordigd in de VDN. De KNBB is van plan alle spelers die actief zijn in niet erkende -ger lernooien te schorsen. De competitie was in feite een niet erkend M tenement, maar zaterdag besloot de bond tot de volgende verga- Da rrJ ling 'n november niet in te grijpen. LISSE WILMAR KORTLEEVER MEDEWERKER In een enerverende wedstrijd was het giste ren Tesselaar Arco de Graaf die concurrent Iwan van Breemen te snel af was bij de NK halve marathon voor wheelers in Lisse. Het tweetal van De Road Racers Club Neder land zette in de slotfase clubgenoot Ronald van Reeden op ruime achterstand. In de wedstrijd tussen de pure topspor ters werd er gisteren gestreden in de cate- goriën T3/T4 en T2. „De klasses worden in gedeeld aan de hand van rugfunctie," ver telt de ervaren Roelof Keen. „De hoogte van de laesie of dwarslaesie bepaalt de mate van lichaams- en armbeheersing." De Amersfoortse bondscoach Gerrit Pompe plaatste afgelopen weekeinde zijn topsport in perspectief. Het wereldrecord heeft zich de laatste jaren snel ontwikkeld tot een razendsnelle 1.21 op de marathon. „Het oude beeld bij de toeschouwers is dat gehandicaptensport een farce is met een aparte categorie voor iedere gehandicapte sporter. Maar dat is allang niet meer zo. Er zijn nu slechts vier categoriën, die zijn ge baseerd op fysieke handicap. In iedere klas se is nu echte strijd." De bescheiden Keen is de grote man on der de wheelers, vooral in de jaren tachtig, de periode waarin hij tussen 1981 en 1988 nationaal kampioen werd. Twee jaar gele den stopte hij met 24 tot 30 uur per week trainen, maar omdat hij nu in Friesland en Emmen zelf rolstoelatleten traint, heeft hij de sport weer opgepakt. In het door atle tiekvereniging De Spartaan georganiseerde evenement bleek de man in de voortrek kersrol nog steeds goed voor een vijfde plaats. Vooraan was het echter het drietal De Graaf, Van Breemen en Van Reeden die de strijd uitvochten. De grote favoriet Feike Waque was absent door een tennisarm. De wheelergroep van de Leiderdorpse sponsor Van Dam schitterde bovendien door afwe zigheid omdat werd gekozen voor het Bel gisch kampioenschap. Er ontpopte zich op het sportpark Ter Specke toch een mooie strijd. „Het ging tussen Iwan en mij," analyseerde winnaar De Graaf. „Het is gevaarlijk om met hem naar de streep te gaan, dus ben ik met wind tegen gedemar reerd en dat kon ik net vasthouden." Beide atleten starten eind september in het Wk marathon in Berlijn. In de minder sterk bezette vrouwenwed- strijd viel favoriete Yvonne Looys uit. De 32- jarige Duivense was twee weken ziek ge weest en na drie ronden ontbrak haar de lucht. Ze bood hiermee ruimte voor Corma Reinders van de RRCN, die won in 1.08.33. Een oude blessure dwong ook de enige wheeler uit de regio tot uitvallen. De kwets uur van Riny Beumer uit Zwaanshoek - een peesontsteking in de onderarm - kenmerkt het pittige karakter van het wheeleren. Tij dens de 21,1 kilometer wordt zo'n vijfdui zend keer hard kracht gezet. Ongeveer een kwart van de atleten viel dan ook uit, met problemen aan polsen, ellebogen en schou ders. NEW YORK» ANP Als de toon voor de US Open 1994 is gezet door de Jensens, Luke en Murphy, wordt de laatste Grand Slam van het jaar oorverdovend, vals en leuk. De broers gaven gisteren op het plein van Flushing Meadows een jamsessie voor de Arthur Ashe Foundation tegen Aids. Op het centre court trainden Pete Sampras en Stefan Edberg onverstoorbaar door. Sinds kort mag muziek, moet muziek het tennis opfleuren. Onderdeel van de campagne om de dalende belangstelling te keren, om de jeugd naar de tennisbanen te lokken. In die muzikale acties spelen de rock 'n rollende Jen sens een vooraanstaande rol. Op de tennisbaan nauwelijks. Daarop zijn Pete Sampras en Steffi Graf de virtuozen. Als ze gezond zijn tenminste. En daar mankeert het aan in New York. De US Open 1994 lijkt de Grand Slam van de licht gehandicap ten te zijn. Sampras, Martin, Ivanisevic, Rosset, Courier, vijf van de zestien geplaatste spe lers, beginnen met blessures aan het toernooi. Bij de vrou wen heeft Graf door twee ver schoven ruggewervels meer kans op een hernia dan op haar zestiende Grand-Slamtitel en zijn Navratilova, Seles en Capri ati afwezig. Hernia Graf sloeg gistermorgen een paar balletjes. Vooral bij de op slag ondervond ze hinder van haar rug. In Toronto hielp de fy siotherapeute haar tijdens de fi nale tegen Sanchez-Vicario bij herhaling. Medisch onderzoek in een New Yorks hospitaal wees uit dat ze hernia-patiënte is. Na intensieve fysiotherapeu- tische behandeling wil ze toch haar titel op de US Open verde digen. Met alle risico vandien. Net als Pete Sampras. De we reldkampioen speelde zijn laatste partij in Rotterdam, ver loor op zondag op de Müllerpier van toajicek in de Davis Cup, en lag de maandag erop ge strekt op de bank. Sampras had een peesonsteking in de linker enkel, een soortgelijke blessure hield Krajicek vijf maanden aan Feyenoorder Ulrich van Gob- bel in het Algemeen Dagblad: Voor het geval het je nog niet was opgevallen: ik ben zwart. En ik heb zo mijn eigen mening over racisme in Ne derland, maar die hoor je wel een keer als ik gestopt ben met voetballen. Tot die tijd denk ik: jullie lo- pen wel te schelden, /El maar jullie hebben lm LI wel betaald om mij te mogen zien, klootzak- Ilsa Koorn over het leven met haar voetballende echtgenoot Martin Koorn (Haarlem) in NRC Handelsblad: „Als Martin thuis is, ben ik er niet. En andersom. Maar dat wist ik al toen ik hem leerde kennen. Dat hij vaak geblesseerd is, vind ik veel erger. Hij wordt er niet knapper op. Hans Kraay sr. op de vraag waarom PSV dit seizoen kam pioen wordt, in NRC Handels blad: Een mooie vrouw kun je kopen, dus waarom niet een kam pioenselftal. Antwoord van trainer Bert Ja cobs (RKC) op dezelfde vraag: Het valt nog niet mee om van al die dure aankopen een collec tief te maken. Een voetbalelftal is geen bouwpakket van Ikea. Cor Lems in Voetbal Interna tional: „Nol de Ruiter heeft FC Den Haag naar de kloten geholpen. Simon Kistemaker, trainer van Telstar, na de wedstrijd tegen De Graafschap over het feit dat hij niet samen met collega Jan Versleijen op de persconferen tie wilde verschijnen: „Ik had geen zin om naast die paardelul aan tafel te zitten. An ders had ik hem een kets gege ven. u i oreholte ging de laatste jaren een tem- pootje hoger spelen en toen begonnen de benen van Fred en Ton Arroyo te proteste ren. Die wilden namelijk juist een versnelling lager gaan draaien. Het was duidelijk: de tijd was gekomen. Afgelopen zaterdag nam de zondagtwee deklasser afscheid genomen van de broers. Nou ja, afscheid, in feite zullen de Arroyo's meer dan ooit aanwezig zijn op het sportpark in Voorhout. „We zijn gestopt als voetballers," zegt Ton met nadruk. Ze zitten samen in de trainers staf van Foreholte. Ton (35) doet dat al een jaartje of zeven en Fred (37) is nu ook coach. Hij springt bij waar mogelijk en samen gaan ze het elftal onder de 23 begeleiden. Ja, ook Fore holte gaat met de tijd mee en opperhoofd Mart de Groot kan het niet alleen als oefenmeester van een moderne tweedeklasser die verder kijkt en vooral om hoog kijkt. Ton: „Ik kwam steeds vaker tot de ontdekking dat ik iemand in het tweede aan het klaarstomen was voor het eerste. En als zo'n speler er klaar voor was, stond ik hem op zondag zelf in de weg." Fred: „Ach, we hebben het al zo lang gerekt, het is mooi geweest zo." Dat het 'mooi' is geweest, kan men gerust stellen. De twee ge boren Spanjaarden begonnen hun loopbaan in Voorhout. Ze kwamen allebei als jonkies van 16,17 jaar in het eerste. Ton is altijd de goaltjesdief geweest, Fred meer de controlerende middenvelder. Ton: „Ik ben in de eerste drie jaar bij Foreholte nog topscorer van het zondag voetbal geweest." Ze zouden beiden bij Rijnsburg- se Boys belanden, maar niet ge lijktijdig. Fred speelde eerst ne gen jaar in Foreholte 1. Ton ging veel eerder naar het bloe- mendorp, maar had veel con currentie te duchten van andere spitsen, waaronder Marcel van der Blom. „Ik dacht natuurlijk na die goede jaren in Voorhout dat ik de beste van allemaal was. Dat viel dus wel mee." Fred, die pas op zijn 26ste naar de Boys ging en er er acht jaar zou blijven, vindt dat ze beiden in Rijnsburg pas echt leerden voetballen. „Ik kwam daar en moest alle passjes over de grond geven. Dat was nieuw voor mij. In Voorhout waren we gewend om die ballen op zakhoogte te geven, we wisten niet beters." Ton (midden) en Fred Arroyo: niet langer voetballer bij Foreholte, maar wel trainer. FOTO BEN DE BRUYN Ton ging al na vier jaar Middel- mors terug naar de rood-witten. Toch speelden ze nog even sa men bij de zaterdagtopper. Ze beleefden zelfs samen een kam pioenschap van Rijnsburgse Boys. Pas vele jaren later wer den ze weer herenigd bij Fore holte, omdat Fred het driejaar geleden welletjes vond. In het kleine bollendorp zijn ze hele maal op hun plaats. „Bij Fore holte heb je geen rangen of standen. Iedereen gunt de an der het licht in de ogen," zegt Ton. Ton en Fred Arroyo zijn in Bar celona geboren en ze zijn hele maal 'vernederlanst'. Maar dat Spaanse bloed overheerst. Fred: „We zijn eigenlijk toch gewoon Spanjaarden." Ze krijgen nog altijd de kriebels als ze Barcelo na zien spelen of Spaanse ma rathonlopers op tv voorbij zien trekken. Maar zijn ze nu tijdens zo'n WK voetbal voor Neder land of voor Spanje? Voor alle bei dus. Maar als ze tegen el kaar spelen, moet Spanje toch winnen, vinden ze. Zaterdag 9 juli was een zwarte dag. Ton: ,,'s Middags vloog Spanje eruit te gen Italië, 's avonds Nederland tegen Brazilië. Toen waren we even ziek hoor." Ton is al 31 jaar in Holland, Fred 32. Vader Arroyo kwam hier naar toe met de eerste ge neratie gastarbeiders. Fred: „Hij heeft discriminatie meege maakt. Wij hebben er minder last van, maar als er een racisti sche mop wordt verteld over Turken, vind ik dat niet prettig. 'En Spanjaarden dan' voeg ik meestal toe." In feite nemen de Arroyo's, beiden goed Spaans sprekend, het op voor landge noten uit beide naties. Fred: „Als we in Spanje op vakantie zijn, waar we elkaar trouwens altijd tegenkomen, dan geven we op over Nederlanders. In Nederland beschermen we juist weer de Spanjaarden. Zo gaat dat." En als het over voetbal gaat, be schermen ze Foreholte. Want daar zullen ze waarschijnlijk wel oud worden. Een 'rondje Sik- kens' als conditietest hoeven ze niet meer te doen. Het gras op vreten ook niet meer. De her sens nemen de komende jaren het werk van de benen over. En zo nu en dan nog even meebal- len op de training. Ton: „Dat is ons voordeel: als trainer kun je het speelveld zo klein maken als je wilt." ROB VAN DER ZANDEN de kant. Sampras liep de blessu re op door wisseling van spon sor. Hij stapte voor 24 miljoen dollar over van Tacchini naar Nike. De nieuwe schoenen bo den minder bescherming dan de oude. Specialisten Kort na Roland Garros kreeg hij last van de enkel. Wimbledon won hij met pijn. In Rotterdam had hij liever niet willen spelen maar hij wilde zijn toezegging aan Davis-Cupcoach Tom Gul- likson, de tweelingbroer van zijn privé-coach Tim, niet in trekken. Na Rotterdam nam hij twee weken volstrekte nist, be zocht vier specialisten, maar de klachten verdwenen niet. Hij moest afzeggen voor Washing ton, Toronto, Cincinnati en In dianapolis en meldde zich hal verwege vorige week af voor de dubbel in Commack, Long Is land. Afgelopen donderdag hervat te hij de training na zes weken niets doen. „Ik moet spelen op de US Open. Het is mijn toer nooi", zei hij. „Als ik niet wil spelen, kan ik beter het land verlaten." Hij nam zijn intrek in een Laura-Ashleyachtig hotelle tje in Roslyn, Long Island. De laatste keer dat Sampras met een blessure aan een Grand Slam begon, was op Wimbledon 1993. Dooreen schouderblessu re kon hij nauwelijks zijn tan denborstel omhoogbrengen maar op de baan hanteerde hij zijn racket met dodelijke preci sie. Grimassend van de pijn be haalde hij zijn eerste Wimble- don-titcl. „Die ervaring komt mij nu van pas. Ik weet wat het is om met pijn te spelen." „Mentaal ben ik okay", zei hij in New York. „Fysiek ook. Ik voel me niet kwetsbaar. Ik' be doel, er bestaat enige onzeker heid over mijn spel, ik heb zes weken niet gespeeld, maar ik twijfel niet aan mezelf." Zijn concurrenten evenmin. Becker, 11-1 in de zomer met twee toer nooizeges, denkt een kans te hebben op zijn eerste US Open titel sinds 1989. „Als ik de huidi ge vorm vasthoud, kan ik ieder een verslaan", zegt de Duitser, „zolang ik niet het gezicht van Sampras aan de overkant zie." Voor het dertiende Olympisch Congres hebben 430 van de 1800 deelnemers aangekondigd te zullen spreken. Het hoofdbe stuurvan het Internationaal Olympisch Comité verwacht in de rijstebrij van gezichtspunten nog enkele briljante ideeën te vinden voor eventuele verande ringen in de programma's van de Olympische Spelen. Om die reden besloot de „Executive Board" een extra vergadering te houden na af loop van hel congres. Dan kun nen geopperde suggesties nog worden aangebracht in de voor stellen aan de ledenvergadering van zaterdag en zondag. Het bestuur heeft na drie jaar de nieuwe programm's voor de Spelen vanaf 2000 in Sydney al klaar. Secretaris-generaal Car rard hield de inhoud van de be stuursvoorstellen angstvallig ge heim. Aan te nemen is dat taek wondo en triathlon officiële olympische sport worden en dat geen enkele sporttak geheel zal verdwijnen. Moderne vijfkamp, boksen, honkbal, softbal en kunstzwemmen lijken zich te hebben gered. Zekerheid is er pas over een week. De Spaanse wielren ner Miguel Indu- rain, die vrijdag in Bordeaux een aanval wil wagen op het werelduurrecord van 52,713 km van Graeme Obree, is bij een dopingcontrole op 15 mei „positief' bevonden. Het heeft er overigens alle schijn van dat Indurain met toestem ming „gedrogeerd" was en dat het resultaat van de test geen enkel gevolg heeft voor zijn sportieve loopbaan. De viervoudige Tour-winnaar moest na afloop van de derde etappe van de Ronde van de Oi- se een plasje inleveren. Daarin troffen artsen sporen aan van salbutamol, dat volgens de re gels van de UCI niet per defini tie verboden is. Als een renner het middel the rapeutisch gebruikt, als spray, dan is er doorgaans niets aan de hand. Volgens de medische spe cialisten van de internationale (en de Franse) wielerbond is er in dat geval geen sprake van do ping. Indurain heeft het medi cament Ventolin gebruikt, dat salbutamol bevat. Dat middel heeft een vaatverwijdende wer king en geeft de patiënt ,meer lucht'.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19