SPORT PSV oogt beter met duo Nilis-Ronaldo Feyenoord meteen de mist in tonner Memorial oor Jeroen Piket Verstappen redt zijn stal rainer Isaak Hofman laat iloërs De Zijl/LGB zitten ltingh in blakende orm voor US Open ^NDAG 29 AUGUSTUS 1994 15 willem spierdijk. 071-356464. plv.-chef rob onderwater, 071 -356463 inidi George geveld door malaria tSTERDAMDe grote afwezige gisteren in de basis-opstelling n Ajax was Finidi George. De Nigeriaanse aanvaller is geveld lor een lichte vorm van malaria. De ziekte wordt bestreden et tabletten. Het herstel van George, die in 1987 al eens eerder oest afrekenen met een aanval van malaria, vergt zeker twee iken. De international hoeft waarschijnlijk geen competitiedu- te missen, want de eerstvolgende wedstrijd, tegen Vitesse, iat pas voor 11 september op het programma. „Met dank aan •KNVB en de burgemeester van Eindhoven", mopperde Ajax- liner Louis van Van Gaal, daarmee doelend op de wedstrijd te- n PSV, die in plaats van komende woensdag pas op zondag 23 tober wordt afgewerkt. Vier dagen na Austria Salzburg-Ajax l< or de Champions League. eld Rijnsburgse Boys onbespeelbaar isburg Overal kon zaterdag worden gevoetbald, behalve op hoofdveld van Rijnsburgse Boys. Vanwege een plensbui za- rdagmorgen vroeg kon de streekderby tegen Katwijk niet door- an. Op advies van de consul werd het (vooruit te spelen) com- titieduel afgelast. Het hoofdveld is officieel nog niet opgele- rd. Voor deze wedstrijd werd echter een uitzondering ge- aakt. Pas eind september mag er op gespeeld worden. Omdat ploeg afgelopen weekeinde niet in actie kwam, speelt Katwijk jrgen op De Krom een oefenwedstrijd tegen SJZ. dm Kieft stopt, Klas Ingesson weg wem» Wim Kieft en Klas Ingesson hebben PSV verlaten. Kieft jrofvoetballer af, Ingesson verkocht aan de Engelse club Shef- •fiim v Id Wednesday. De Zweedse international tekende een con- Liom ct voor drie seizoenen. PSV ontvangt 2,5 miljoen gulden voor 'edPac 'Middenvelder, die in Eindhoven niet meer tot de A-selectie de hoorde. Voor Kieft bestond veel belangstelling uit binnen- en ii itenland, maar geen enkele club bleek bereid diep in de bui- 1 te tasten. Daarop besloot de oud-international maar te stop- n. Kieft speelde bij Ajax, Pisa, Torino, PSV, Bordeaux en weer dai lag. II rouwen Grasshoppers draaien warm ^en» De \TOuwen van Grasshoppers beginnen zich langzaam vorm te spelen. Vorige weekwas een Belgische promotiedivi- sersd c'u^ vee'te ster'c voor de Katwijkse bekerhouder, nu overklas- beta Grasshoppers Orca's. De mede-eredivisionist was op Urk veel aan c zwak om consequenties aan de 93-31 overwinning te kunnen rbinden. Met name de 25 punten die nieuwkomer Nike Hart- f liet aantekenen gaf Grasshoppers echter goede moed voor t competitiebegin. De mannen van MSV, die Tyrone Mario- te pie aux ajs nieuwe coach hebben, zagen hun geplande wedstrijd ;en Azimma niet doorgaan. De vervangende ploeg, Jumpers, ;ek veel te zwak om van een testcase te kunnen spreken en :rd met 45 punten verschil van het veld gespeeld. In de eerste iciële wedstrijd van het seizoen tegen BS Leiden zal wellicht s duidelijk worden wat voor rol de Noordwijkers in de promo- 5-21 divisie kunnen gaan spelen. riekse voetbalrellen eisen slachtoffers wne» Na rellen tijdens en na de wedstrijd tussen Doxa Drama 8.45 iDlympiakos zijn twintig personen, negentien fans en een po- ie-agent, opgenomen in een ziekenhuis. De agent en één toe houwer liepen vrij ernstig hoofdletsel op, de overige slachtof- s konden na behandeling naar huis. Gedurende de in de Dordgriekse plaats Doxa gespeelde wedstrijd bekogelden de is elkaar met stenen. Na het duel zetten zij in de straten rond stadion de vechtpartijen voort. De relschoppers beschadig- i verscheidene auto's en gooiden een groot aantal winkelrui- in. Olympiakos won met 1-0. wenploeg van ZPB koos. „We willen die man niet terug, dat is wel duidelijk, want hij is onbe trouwbaar. Misschien stappen we naar de rechter, maar we be seffen dat we daarmee niet veel winnen. We zouden eigenlijk al tevreden zijn met publiciteit rondom deze kwestie. Om dui delijk te maken dat Hofman niet te vertrouwen is." Plouvier is een oude bekende van De Zijl. Hij was er actief als doelman. Vorige week verzorg de hij de trainingen van de Leidse ploeg, omdat Hofman per 30 augustus zou beginnen in Leiden. ipui 2 d~g' k Hofman wordt komend aen geen trainer van De LGB. Op het laatste mo- zag de Rotterdammer af een verbintenis met de se poloclub. Ruud Plouvier dt de vervanger van Hof- Plouvier was vorig seizoen naher van het Haagse Zian en geen club. jestuur van De Zijl over- jt juridische stappen tegen I4.0|nan. Bestuurslid Bert Zaag- is woedend op de oefen ster, die voor een beter be- le verbintenis met de vrou- 12 jr. jectady rtr/afp/dpa I656C ;RDAM- 'Anti-voetbal' -7 Noordwijk was za- I terdag niet opge wassen tegen het 'anti- voetbal' van Zwart Wit '28 Vitesse begint competitie met 4-2 nederlaag De PTT-Telecompetitie heeft kennisgemaakt met het nieuwe koningskoppel van PSV. Ronaldo Luiz Nazario de Lima en Luc Nilis hielpen de Eindhovense ploeg gisteren over de eerste pittige hobbel in het nieuwe seizoen. Met één Braziliaanse en twee Belgische treffers had het pe perdure aanvalsduo (ruim 17 miljoen gulden) een groot aandeel in de 4-2 overwinning op Vitesse, de ploeg die PSV vorig seizoen nog drie punten afsnoepte. arnhem coen lammers gpd-verslaggever Tevredenheid en vooral opluch ting straalden van het gezicht van Ronaldo af. Het loodzware prijskaartje van twaalf miljoen om de de nek van de teenager was plotseling een stuk lichter. „Het eerste doelpunt is altijd heel belangrijk. Daar ben ik nu vanaf', zei het 17-jarige super talent, dat al na tien minuten de score opende na een loepzuive re pass van Nilis. Ronaldo bewees tot twee keer toe dezelfde wederdienst. „Dat Nilis twee keer gescoord heeft na mijn acties is ook prachtig. Al met al ben ik dus tevreden. Maar het kan nog beter." Daar mee doelde hij onder meer op de twee uitgelezen kansen die hij na rust miste. „Fysiek ben ik nog lang niet op mijn top. De scherpte is er nog niet hele maal. Geef me twee, drie wed strijden, dan kan ik jullie laten zien wat ik in mijn mars heb. Het zal zeker niet bij dit doel punt blijven." De Braziliaan was niet de eni ge die content was. Het PSV- kamp stond bol van lachende gezichten. „Je merkte de laatste dagen toch dat de druk snel toe nam", zei Nilis, die met twee treffers ook een droomstart kende. „De blijdschap over zo'n goede eerste wedstrijd is dan ook niét vreemd. Ik had niet verwacht dat het zó goed zou gaan." Frank Arnesen, de manager die met een 'zie-je-wel-grijns' rondliep, zei het de Belg na. „Ronaldo kan nog beter, maar als hij iedere week scoort, hoor je mij niet klagen. Nederland zal nog veel plezier aan deze jon gen beleven." Arnesen dacht daarbij natuurlijk vooral aan PSV. De sterke seizoenstart was vooral opmerkelijk na de matige vertoningen in Heerenveen en Barcelona. „Zulke wedstrijden tellen ook niet", aldus Nilis. „Vlak voor de competitiestart probeer je vooral blessures te voorkomen. Wie interesseert zich nu voor zo'n toernooitje in Barcelona? De eerste competi tiewedstrijd, daar gaat het om. Dan moet je er staan en dat is voo rt reffel i j k gel ukt Vitesse ondervond op pijnlij ke wijze hoe vernietigend de nieuwe PSV-aanval kan zijn. De kop is er af voor Ronaldo, die zijn eerste competitie-optreden in Nederland tegen Vitesse met een doel punt afsloot. FOTO» ANP „Niet alleen Ronaldo en Nilis speelden vandaag heel sterk, maar ook Pahlplatz en Hoek stra", zei Erwin van de Looi, die zijn handen vol had aan de Bra ziliaan. „Wat een verschil met vorig jaar, toen hadden we geen kind aan PSV. Nu staan daar jongens van internationale klas se. Als PSV ook nog eens d° ver dediging op orde krijgt kunnen Ajax en Feyenoord hun borst natmaken." De achterste lijn van PSV kon inderdaad niet tippen aan het niveau van de voorste linie. Met uitzondering dan van Jeffrey Prommayon, die Glenn Helder op snelheid aftroefde en daar mee een belangrijke angel uit het Vïtesse-spel haalde. De an dere verdedigers lieten echter zo veel steekjes vallen dat Vites se tot twee keer toe kon terug komen in de wedstrijd. Na de openingstreffer van Ronaldo liet Hans Gillhaus zien dat hij het scoren niet is verleerd. De spits, die de hete adem van de Serviër Dejan Curovic in zijn nek voelt, was één van de weinige Vitesse- spelers die een goed niveau haalde en de critici de mond snoerde. De gelijke stand stond slechts vijf minuten op het bord, omdat Edward Linskens balverlies van de Kroaat Ante Mise genadeloos afstrafte. Toen Nilis ook nog eens met een prachtige uithaal voor 1-3 zorgde, leek de strijd gestreden. Scheidsrechter Jaap Uilenberg besloot echter snel na rust de spanning terug te bren gen door een botsing tussen Theo ten Gaat en Prommayon te belonen met een strafschop. Een buitenkansje dat Gillhaus niet liet liggen. Het daaropvol gende Arnhemse offensieve, met als hoogtepunt een schot op de paal van Gillhaus, zakte echter snel weg in een moeras van hulpeloosheid. De gena deklap van Nilis kwam twintig minuten voor tijd en daarmee was de wedstrijd gespeeld. Vitesse: Van der Gouw; Sturing. Bos. Van de Looi en Laamers; Van der Weerden {16. Ten laat). Cocu en Mise: l-atuheru. Gillhaus en Helder (72. Ma kaay) PSV Menzo; Prommayon. Wouters. Popescu en Fuchs; Linskens. Nilis en Numan: Pahlplatz, Ronaldo (H7. Meij er) en Hoekstra (86. Zenden) Rotterdammers lopen puntverlies en rode kaarten op in Dordrecht dordrecht marcel van der kraan gpd-verslaggever Met sprankelend voetbal wil Willem van Hanegem Feye noord dit seizoen een nieuwe gooi naar de titel laten doen. 'De Kromme' vindt dat er meer uit zijn elftal is te halen. Maar in Dordrecht, waar het eerste op treden (1-1) voor de nieuwe competitie plaats had, stapte Feyenoord met het schaamrood op de kaken van het veld. Van Hanegem in alle staten, de ave rij in het elftal nauwelijks te overzien. John van Loen werd halver wege per brancard afgevoerd. De boomlange spits, die ten koste van de Zweed Henryk Larsson in de punt van de aan val was geposteerd, werd door Dordtenaar Maarten Atmodi- koro neergehaald. Van Loen werd onder begeleiding van de medische staf de kleedkamer binnengereden. Daarop daalde Feyenoords directeur Thijs Lib- regts de tribune af om zelf poolshoogte te gaan nemen. Li- bregts was amper twee minuten binnen, toen de deur werd opengesmeten. John de Wolf trad binnen, waarop Libregts zei: 'Wat kom jij doen?' De Wolf biechtte op dat hij door Dick Jol uit het veld was gestuurd. Nog voordat Feye noords aanvoerder onder de douche stond en Libregts de spelerstunnel uit was, stond de volgende Feyenoorder al voor zijn neus. Aan Ulrich van Gob- bel hoefde niets meer te worden gevraagd. Ook de rappe inter national was op de bon geslin gerd en mocht verdwijnen. Drie man in de kleedkamer dus en een gehavende ploeg op het veld. Er viel ook weinig op 's mans gele en rode kaartenfesti- val aan te merken. De Wolf was in het eerste bedrijf, bij één van de spaarzame uitvallen van de thuisclub, opgeschreven toen hij Romeo Wouden had geblok keerd. Op het moment dat hij Wouden voor de tweede maal bij zijn kladden greep, wist de aanvoerder van Feyenoord zelf al hoe laat het was. De Wolf mocht zelfs van geluk spreken dat hij met tweemaal geel de Krommedijk mocht verlaten. Van Gobbel kreeg even later voor min of meer dezelfde over treding wél direct het rood voorgehouden van Hagenaar Jol. Van Gobbel graaide met de linkerhand naar de schouder van de ontsnapte Virgil Breet- veld, die gretig de grasmat op zocht. Van Hanegem kon moei lijk anders dan de arbiter gelijk geven. „Niets op aan te merken. Ik zeur vaak genoeg over de scheidsrechter, maar als ze het goed doen wil ik dat ook beves tigen." Van Gobbel mokte dat hij in de hele wedstrijd nog niet één overtreding had gemaakt. Maar dat kon natuurlijk niet van in vloed zijn op de straf die Jol moest uitdelen. Daarvoor lag Van Gobbels charge er te dik bovenop. Waar van Hanegem zich wél over opwond, was dat Feye noord zich in situaties had ge manoeuvreerd waarbij De Wolf en Van Gobbel gedwongen wer den aan de noodrem te trekken. Van rugdekking was geen spra ke. „Waarom niet?" foeterde De Kromme. „Omdat sommigen bezig waren met het spelen van hun 'eigen' wedstrijdje. De dis cipline van de ploeg lapten ze aan hun laars." Namen en rugnummers was Van Hanegem meteen bereid te geven. Hij wilde zijn spelers niet sparen voor een interne praat sessie. „Gorré heb ik niet ge zien, Fraser heeft te weinig ge bracht en Trustfull moet zich meer zorgen gaan maken over tactische zaken in het veld," Maatregelen, zo dreigde de coach, zullen niet uitblijven. „Sommigen van deze heren kunnen bij mij weer een poosje in de wachtkamer gaan zitten." Voor Gorré en Trustfull is het triest als zij, net als vorig sei zoen, het slachtoffer worden van Feyenoords collectieve faal- beurt. Want in het eerste bedrijf verzuimde de bekerhouder ruimschoots afstand te nemen van Dordrecht'90. Van Loen raakte twee keer het houtwerk, Blinker kopte in de handen van de keeper en later faalde Gaston Taument oog in oog met de Deense doelman van de thuis club. Door al .die missers bleef Feyenoord op één armzalige treffer steken. Die was boven dien nog van Dean Gorré, die bij een hoekschop de bal net ver genoeg over de lijn kon druk ken. Maarten Atmodikoro be weerde de bal op de lijn te heb ben gekeerd, maar 'WK-grens- rechter' Jan Dolstra wees onver biddelijk naar de middenlijn. De reden dat Gorré en Trustfull bij Van Hanegem onder vuur blijven liggen, is dat het duo in het voorbije seizoen herhaalde lijk heeft geroepen rijp te zijn voor de top. Van Hanegem: „Ze moeten het dus laten zien. Als de prestaties uitblijven, grijp ik in. Ik blijf geen sociaal praathuis in stand houden." Met negen man kon Feye noord in de tweede helft het hoofd niet boven water houden. De Deense aanvaller Lars Brog- ger profiteerde een kwartier voor het einde van de chaos in de Rotterdamse defensie en liet Ed de (Joey kansloos: 1 -1 Robbemond, Rook (62 Koswal) en Val kc; Bröger. Wouden en Breetveld Feyenoord: De Goev; Van Gobbel, De Wolf. Trustfull en WitschKc; Bos/, I ra ser en Gorré (46. Heus); Taument. Van Loen (59. larsson) en Blinker 'Jos moet ooit de plaats van Schumacher innemen' francorchamps gpd Eltingh verkeert vlak voor de US Open in topvorm. Op de dag lij het derde grote tennistoernooi in zijn loopbaan won, boekte er zijn tegenstander van morgen in New York, Kafelnikov, zijn e toernooizege van dit seizoen. lingh viert vandaag zijn 24ste verjaardag. Het grootste feest hij al in Schenectady achter de rug. De Heerdenaar, die eer- n Manchester (1992) en Atlanta (1993) zegevierde, won in de 'e van het met 750.000 gulden gedoteerde voorbereidingstoer- op de US Open met 6-3 6-4 van Chuck Adams. Eltingh is 56ste wereldranglijst, de Amerikaan 70ste. n Piket heeft het Donner Memorial schaaktoernooi gewon- De Leiderdorper dankte zijn overwinning aan het verlies van oper Artoer Joesoepov, die gisteren in de slotronde kansloos :ruit ging tegen de Duitser Eric Lobron. Piket versloeg de Chi- Jun Xie en kwam op gelijke hoogte met Joesoepov en de Brit ïael Adams. De Nederlander kreeg het toernooi op zijn naam 1 zij betere Sonnenborn-punten. Jan Timman won zijn laatste tegen de Amerikaan Joel Benjamin, en legde daardoor met Ivan Sokolov beslag op de gedeelde vierde plaats. Paul der Sterren verloor van Adams en eindigde als tiende en Jos Verstappen is hard op weg naar de absolute wereldtop van de formule 1. Hoewel de Limbur ger gisteren niet lijfelijk op het podium verscheen voor de huldiging van de Grand Prix van België, eindigde Verstappen net als twee weken geleden in Hongarije op de derde plaats. Zijn absentie op het ereschavot had te maken met de diskwalifica tie van Michael Schumacher. De Duitser, die de race winnend had afgesloten, werd gisteravond alsnog uit de uitslag geschrapt, omdat zijn Benet- ton-Ford illegaal werd bevonden. De internationale autosportfederatie FIA con stateerde dat de extra bodemplaat van tien milli meter dikte, die sinds de Grand Prix van Duits land verplicht is, op enkele plaatsen meer dan de toegestane tien procent was algesleien. Beneiton heeft inmiddels aangekondigd tegen het oordeel in beroep te gaan. Verstappen bewees met zijn prestatie dat de derde stek in Hongarije geen toeval was. De Lim burger hoorde het nieuws van de diskwalificatie in Montfort in het ouderlijk huis. „Ik vind het heel vervelend voor het team." Met acht punten is Verstappen inmiddels opge klommen naar de achtste plaats in de strijd om de wereldtitel. De door circa 25.000 Nederlandse supporters aangemoedigde coureur is nu ook de succesvolste Nederlandse formule 1-rijder uit de geschiedenis. De feestvreugde in Francorchamps was direct na de race minder uitbundig dan twee weken ge leden. Benetton-teambaas Flavio Briatore gaf de Limburger een bescheiden handje, maar de blik in de ogen van de flamboyante Italiaan verraadde volgens Verstappen veel. „Dat zit wel goed. Ik denk dat ik de volgende race ook weer mag rij den. Ik kan zijn gedachten lezen", zei hij lachend. Of Verstappen zijn volgende Grand Prix over veertien dagen in Monza rijdt, moet worden afge wacht. Net zo goed als er onzekerheid bestaat over wie zijn teamgenoot zal zijn. De komende dagen wacht Schumacher en het Benetton-team immers het oordeel van de autosportfederatie FLA inzake de zwarte vlag-qffaire rond Schumacher in Silverstone en de pitsbrand bij Verstappen in Hockenheim. De kans is niet uitgesloten dat het team wordt uitgesloten voor één of meerdere ra ces. De kritiek rond Verstappen is verstomd. Werd de 22-jarige Montforter bijna twee maanden gele den nog aangemerkt als te onstuimig, nu is er be wondering voor de berekenende wijze waarop hij zijn races rijdt. „Bij elk ander team zou Jos op een zijspoor zijn gezet. Ik heb altijd het vertrouwen in hem gehouden", aldus Briatore. „Hij is onze in vestering in de toekomst. Ons geduld is beloond." Zeker nu geruchten rond een vertrek van Schumacher aanwakkeren, wordt de rol van Ver stappen bij Benetton steeds belangrijker. Volgens de laatste geruchten zou de Duitser al een voor contract bij Williams hebben getekend. Briatore: „Er komt een dag dat Schumacher ons verlaat. Dan moet Jos zijn plaats innemen." Omdat regen op zaterdag snellere, trainingstij den onmogelijk maakte, wist Verstappen zich verzekerd van een plaatsje in de derde startrij. Zijn beste prestatie tot nu toe, met bovendien slechts geringe achterstand op Schumacher. Dc- warmingup toonde gisterochtend andermaal aan dat de Limburger goed in zijn vel zat. De vier de tijd was eon indicatie van het potentieel van zowel coureur als auto. In Francorchamps reed het jonge racetalent op een wijze die hem tot voor kort niet toegedicht werd. Haast afwachtend zocht Verstappen naar zijn ritme, dat hij pas vond na zijn eerste pitstop. „Ik moest het circuit leren kennen, want ik had nog niet eerder met een formule 1-wagen op een droge baan in Francorchamps gereden. Boven dien hadden de banden niet veel grip. Dat heb ben we bij de pistop veranderd. Daarna ging het een stuk beter." Dat er uiteindelijk een derde plaats uitrolde, had Verstappen behalve aan de diskwalificatic van Schumacher te danken aan de problemen die David Coulthard in de slotfase ondervond. De Renault-motor van de Williams vertoonde snel verlies aan paardekrachten, wat Verstappen ver der deed opschuiven. Jos Verstappen in de pit voor de start van de Grand Prix van Francorchamps, waar hij zijn Benetton Ford be keken naar de derde plaats stuurde. foto epa

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15