UIT 'Sinds ik clown ben, heb ik nooit meer gefaald' Van roos tot huisdier, zweepslag en kunst Rtv show Meer informatieve programma's bij TROS f MAANDAG 29 AUGUSTUS 1994 De naakte waarheid van Jango Edwards, een maffe man van 44 GORINCHEM GPD De Grote Markt van Gorin- chem buldert van de lach. Het volk dat zich hier heeft verzameld beleeft de totale overgave: ziedaar een man van 44 met een li chaam van 44. Zijn haardos gaat schuil onder een badmuts, meneer draagt een potsierlijk zonnebrilletje en twee knalrode voetbal kousen. Voor de rest komt Jango Edwards, uitbater van gekte en andere onbekom merde waanzin, uit voor de naakte waarheid. Ter geruststelling: zijn jonge heer beter bekend als the bobo of Billy Joe from Down South heeft hij bene- denlangs aan het zicht onttrokken. Maar veel in het leven is tijdelijk. Zo ook nu. De man van 44 met de badmuts, het zonnebrilletje en de knalrode voetbal kousen rebbelt een paar rijmregels die eindigen op a sex change in Spain en floep, daar zwaait wat voor het publiek. Een frisse zomeravond in Gorinchem, Holland. De dag erop: Huy, België. Hoe vaak zal hij zich intussen naakt uitgelaten volk hebben vertoond? Hon derden, duizenden keren? Hoe dikwijls zal hij daarna niet ter afsluiting i hebben dat hij het publiek als zijn den beschouwt, omdat ze letterlijk alles van hem gezien hebben? En dat z goed moeten beseffen dat vandaag een speciale dag is, omdat élke dag een spe ciale dag is? En dat hij, clown uit Ameri ka, daarom keer op keer op keer op keer terug zal komen, omdat hij het honora rium van die onbetaalbare lach niet wil missen? Hij brult het adieu weer uit volle borst in de microfoon, „Thank you and good- niiiiiiiight!" Het applaus, het gefluit en gejoel koestert Edwards, hij buigt een paar keer dankbaar en daalt dan uitge put van de bühne neer om zich vervolgens zwetend tussen het volk te begeven voor een persoonlijke dank betuiging. Op de rug 1 zijn badjas prijken nog immer die vijf provocerende letters: TRUTH de kapitale Waarheid. „Wat is waarheid?, had hij zich de avond tevoren met de benen ontspan nen op tafel nog afgevraagd. „Ik heb nog nooit in m'n leven de volledige waar heid verteld, dat pretendeer ik niet. Maar ik heb het tenminste geprobéérd en ik heb het in grote letters op m'n rug gezet: TRUTH! Mensen hebben me daarom ge haat: Hoe kun je dat nou doen!? Ze kun- het niet uitstaan: waarom ga je na af loop bij de uitgang van het theater staan om je publiek te zoenen en te omhelzen? Ben je soms gek? Maar ik hou van de Niets te verbergen Stel dat je een loodgieter hebt die al je lei dingen repareert, oppert hij, maar je mocht die leidingen nooit van dichtbij of aanraken, dan zou je misschien wel tevreden zijn, maar tegelijkertijd toch nieuwsgierig blijven. Edwards zegt niets te verbergen te hebben, en dat ook in let terlijke zin. Dus als de mensen bij de uit- w kunnen vaststellen dat hij in werke lijkheid kleiner is dan hij op het podium lijkt: fine. Jango Edwards werd geen loodgieter, hij op een goede dag het tamelijk ver strekkende besluit clown te worden. Daar moest hij wel voor studeren, maar la. Hij volgde die studie zestien jaar lang op straten en pleinen, noord, zuid, oost en west, dwars door Europa. Het zou tot '86 duren voor hij zichzelf ook daadwerkelijk clown durfde te noemen. Het moment: „Ik weet nog, ik zat hier alleen beneden op kantoor. En ik keek te rug op wat ik die week allemaal gedaan had. Ik had een regie achter de rug voor het Nationale Ballet, ik stond in het voor programma van Supertramp, ik speelde voor junkies in de Spuistraat, ik had iets gespeeld voor mongoloïde kinderen en ik had opgetreden in een kroeg. En dat alles in korte tijd, in een week of zo. Toen be sefte ik dat ik eindelijk echt clown was geworden: de kunst van clown-zijn is dat je onthoudt wat je voorheen ver- Die flits van bewustwording maakte hem aan het lachen. En dat niet alleen, Jango Edwards had voor het eerst in z'n leven zekerheid verworven. „Vanaf dat moment, als je eenmaal dat punt van clown-zijn bereikt hebt, wordt het nooit meer minder, zal het nooit meer uitge sproken slecht zijn. Sinds die tijd heb ik ook nooit meer gefaald. Op de een of an dere manier verlies je niet meer; ik wéét nu gewoon hoe ik me onder alle om standigheden aan moet passen. Ik heb ook de meest absurde dingen gedaan, sindsdien. Ik heb voor 200 Zwitserse bankiers gespeeld, ik heb voor 20.000 dollar tien minuten in een huiskamer gestaan en ik heb zelf 10.000 dollar be taald om in Rusland te kunnen spelen. It becomes a whole new game. Ik vertelde een vent tijdens het filmfestival in Cannes bij wijze van grap dat ik een stuk aan het schrijven was dat in een grote badkamer opgevoerd moest worden en twee maanden later had hij het stuk ge boekt! Toen heb ik gauw maar wat ver zonnen: negen scènes op negen muziek bewegingen, van het Zwanenmeer tot Poolse volksmuziek. Er konden vijftien stoelen in die badkamer, tweehonderd dollar per stuk, en ze waren in een wip verkocht." Ongedurig Wat hij gedaan had? Koud en warm wa ter uitgeprobeerd. Handdoeken getest. Wat kun je in een badkamer verwach ten? De clown thuis: een mini-apparte mentje in een oude school in Amster dam-Oost. De bank is zijn bed, maar in slaap vallen gebeurt vaak achter het bu reau, waar hij gedreven werkt aan boe ken, films, sketches, programma's en festivals. Twee televisies, vier videore corders en een wand vol videobanden, een wand vol herinnering en inspiratie. Jango is ongedurig. Ijsbeert, gebaart, praat snel en denkt aan veel dingen te gelijk. Wat wil je ook? Hij heeft zo veel te vertellen en wil zo veel laten zien. te la ten zien. Edwards duwt zijn nieuwste aanwinst in de videogleuf, een oude re gistratie van een Amerikaanse komiek, Red Skelton. Voor hem een lichtend voorbeeld. „Hier ben ik mee opgegroeid. Elke week deed die man een uur op tele visie, en hij was niet de enige. Red Skelton, Jackie Gleason, Danny Kaye, Danny Thomas, ze hadden in de States wel vijftien, twintig van die jongens in de jaren vijftig en zestig. Allemaal allroun- ders. Een man als Red Skelton kon wel 20, 25 verschillende personages neerzet ten. En nu, nu heb je alleen nog stand up-comedy en sitcoms. Niemand zal in de Verenigde Staten een komiek nu nog een uur televisie geven." De States zijn jong en hebben weinig cultuur, stelt hij vast. Dus toen Stanley Edwards, landschapsarchitect, ontwer per van golfbanen, zo'n twintig jaar gele den na het lezen van een filosofisch boek besloot zijn leven een dramatische wending te geven, was Europa het toe vluchtsoord bij uitstek. Voor iemand die clown wilde worden viel er in de traditie van mensen als Grock en de gebroeders Colombaioni meer te leren dan op het Ringling Brothers Clown College. Daar had hij het na zes weken wel bekeken. Stanley werd Jango (clowns heten geen Stanley), zelfstandig clown-in-op- leiding, en Amsterdam gold als zijn uit valsbasis. De stad denkt nog regelmatig met weemoed terug aan het Festival of Fools, het straattheaterfestival dat in de beste Jango-traditie een vrijplaats was voor eenieder die zijn vrolijke inborst met anderen wilde delen. Twintig jaar later is Jango de circusloze clown een globetrotter geworden, die landen door kruist om mensen in allerlei gedaanten aan het lachen te maken en soms aan het denken te zetten. Ooit kreeg hij een junk terug op het rechte pad, gewoon, door een paar gekke bekken te trekken, en sindsdien is het alle dagen feest. „Ik heb 'm zijn leven gered. Toen wist ik voor mezelf dat ik de juiste beslissing had genomen. Alles wat je in je leven hoeft te doen is één mens helpen: daar na is alles extra. Het is allemaal fantas tisch geweest nadien, maar het was ge woon vakantie." Jango Edwards: „Ik heb nog nooit in m'n leven de volledige waarheid verteld, dat pretendeer ik niet." Laatste 'Love Lettersvoor Linda de Mol HILVERSUM SUSANNE VAN VELZEN De TROS gaat het komend sei zoen meer informatieve pro gramma's op de buis brengen. Eenderde van de totale zendtijd van de omroep zal daaraan worden besteed. Hiermee loopt de TROS vast vooruit op de nieuwe Mediawet die publieke omroepen voorschrijft om vanaf 1 oktober volgend jaar tenmin ste dertig procent van de zend tijd in te ruimen voor informa tieve- en educatieve program ma's. Ook in de informatieve afeer zal de TROS zich blijven richten op het maken van pro gramma's voor een breed pu bliek. Dat maakte directeur radio en televisie van de TROS, Fred Bakker, vanochtend bekend tij dens de presentatie van de win- terprogrammering van zijn om roep. Zo blijft Deadline vanaf eind oktober een tweewekelijks programma en krijgt Balistraat in januari een vervolg onder de titel Bureau Bijlmer. De TROS volgt in deze nieuwe serie de gang van zaken op en rond een politiebureau in de Amsterdam se Bijlmermeer. Naast TROSAk- tua in Bedrijf en de medische serie Ingang Oost komt de TROS met het nieuwe programma Dieren Spoedkliniek (verslag van nacht- en weekeindewerk in Amsterdamse dierenkliniek) en vanaf 9 januari maakt de omroep weer een eigen consu mentenprogramma. Bakker heeft in de relatief korte tijd dat hij in functie is - hij volgde dit jaar directeur Cees den Daas op - de indruk gekre gen dat van de TROS meer ver wacht wordt dan van de andere publieke omroepen. Volgens Bakker wordt de TROS in de vereiste samenwerking met EO en Veronica gezien als de om roep die voor grote pu bliekstrekkers moet zorgen. Er wordt nogal wat van ons geëist, zo verklaarde Bakker. „De TV- kijker verwacht een gevarieerd, boeiend en spannend program- ma-aanbod." De TROS brengt komend sei zoen twee nieuwe comedy's op het scherm: Vraag 't aan Dolly met Margreet Blanken'en Ik ben je moeder niet met Blind Date- presentator Bert Kuizenga. Linda de Mol maakt nog één serie Love Letters en zet dan de finitief een punt achter haar trouwshow. De laatste reeks Lo ve Letters staal het eerste kwar taal van 1995 geprogrammeerd. Op de zondagavond maakt Postcode Bingo, dat nu nog door TROS en Veronica gemaakt Linda de Mol presenteert het ko mende seizoen de laatste serie Love tetters. foto archief wordt, plaats voor Postcode Jackpot. De TROS neemt dat programma voor eigen rekening en Martijn Krabbé presenteert het. Eén aflevering per maand, de lange versie, wordt onder de titel De geld maakt gelukkig show door Ivo Niehe gepresen teerd. Reinout Oerlemans blijft de straatprijs uitreiken. Nieuw in de TROS-program- mering op gebied van amuse ment zijn verder Verzamel TV, een rubriek voor en over verza melaars en verzamelingen (van af 2 januari). Gibberish is de titel van een oorspronkelijk Brits taalspel, dat gepresenteerd wordt door Frans .Mulder van Purper. Twee teams van vaste en wisselende spelers moeten niet alleen beschikken over taal vaardigheid. maar ook over cre ativiteit, improvisatievermogen en talent om een sketch te spe len. Martijn Krabbé maakt in het voorjaar van 1995 Geknipt voor... Martijn, zes korte pro gramma's waarin Krabbé op zoek gaat naar het verhaal ach ter een opmerkelijk krantebe- richt of een intrigerende adver tentie. De TROS-slogan Doe mee met de makers, kom bij de TROS, wordt komend seizoen door de omroep heel letterlijk genomen. Vrijdag 4 november viert de TROS zijn 30-jarig jubileum met een feestelijk programma waar de kijkers aan mee kunnen wer ken. De omroep biedt de kijker de mogelijkheid om in het drie uur durende programma om- roepster te zijn, naast Derrick te acteren, of op avontuur te gaan met Bassie Adriaan. Aan het live-programma wordt meege werkt door alle bekende TROS- coryfeeën. Teleac komt met veelzijdig en nieuw cursuspakket UTRECHT GPD De Educatieve Omroep Tele ac heeft voor het najaar, een veelzijdig nieuw pak ket van dertien nieuwe series en cur sussen opgezet, waar vanaf dinsdag 30 augustus en donderdag 1 september informatieprogramma's zijn te zien. Nieuw in de categorie 'Cultuur en wetenschap' zijn de cursussen 'De is lam en het westen', 'In de ban van de roos', 'De geheimen van het DNA', 'In de wetenschap' en 'Nederlandse kunst vanaf 1900'. In de categorie 'Hobby en vrije tijd' zijn nieuwe cursussen 'Hou den van huisdieren' en 'Sportblessures buitenspel'. In de categorie 'Mens en Maatschap pij' staan op het programma 'De Spe cialist (III) en '12 jaar en verder' (over kinderen in de basisvorming). In 'Be drijf en Beroep': 'Klantgericht onderne men', 'Time management', 'ARBO, een praktische aanpak'. Tenslotte is nieuw in de categorie 'Talen' de cursus 'Family Album, USA'. Islam In 'De islam en het westen' gaat het over verleden en toekomst van deze wereldreligie. Recente politieke ont wikkelingen en internationale crises roepen vragen op over de aard van de islam en zijn relatie met het Westen. Wat is de islam, wat is zijn geschiede nis, zijn cultuur en zijn normen en waarden? De programma's volgen Akbar S. Ah med. zelf moslim, op een reis door ver schillende landen waar hij spreekt met andere moslims en commentaar geeft op hetgeen te zien is. Hij heeft bij de serie ook een boek geschreven dat westerse vooroordelen aan de kaak stelt en leidt tot een groter begrip en respect voor de islam. Deze cursus be gint zondag 21 augustus (Nederland 2, 22.50 uur). In de serie 'In de ban gaat Roger Philips samen met botani cus Martin RLx op zoek naar de oor sprong van deze tot de verbeel ding sprekende bloem. In het boek bij de serie wordt de schiedenis van de roos beschre ven, vanaf het myste rieuze begin in het oude Midden-Oos ten tot aan de tijd van keizerin Josephi ne Bonaparte. Het tweede deel van het boek is een rijk geïllustreerde rozen- gids. Elke roos is gefotografeerd en wordt uitgebreid beschreven met daar bij praktische informatie over bloei, groeihoogte, ziektere sistentie en geur. Start: zon dag 25 september. Met de serie 'Nederlandse kunst vanaf 1900' wil Teleac voorzien in de behoefte aan een beschrijving van de Nederlandse kunst van deze eeuw; met name van 1916 tot 1986. 1 Gekozen is voor zes 'momenten' (gebeurtenissen of kunstwerken) van waaruit een dwars doorsnede wordt gege ven van alle belangrijke kunst in die periode. De serie geeft ook kijkjes in ateliers van hedendaagse kunstenaars. Gedu rende de uitzendperiode is het be handelde werk in vijf Nederlandse musea te bezichtigen. Bij de serie hoort een royaal geïllustreerd boek over onder meer de geschiedenis van het kunstleven, de positie van de kunstenaar, een tijdbalk en een regis ter. De serie begint zondag 27 no vember. De serie 'Family album, USA' is een cursus Amerikaans-Engels. Ie dereen heeft op school Brits Engels geleerd. Het Ameri kaans Engels verschilt sterk in uitspraak, woordgebruik en spelling. Met 'Family Album, USA' leert men het Amerikaans Engels beter verstaan en spreken. De televisieprogram ma's zijn opgezet als Amerikaanse soapserie. De ge sprekken uit de serie staan af gedrukt het boek en als luisteroefeningen op cassettes. Naast de luister- en uit spraakopdrachten geeft het boek prak tische informatie over Amerika en het leven in Amerika. Start: zondag 6 no- vem- ber. Huisdieren zijn leuk om te houden en om van te houden. Soms ontbreekt het echter aan kennis over de verzorging en opvoeding van de dieren. De cur sus 'Houden van huisdieren' geeft advies over de aan schaf huisdier, de opvoeding, uitwendige verzor ging, hoe ongewenst ge drag voorkomen kan worden en hoe te handelen bij medi sche problemen. In het cursus boek worden dezelfde onder werpen behandeld als in de te levisieprogramma's. Deze cur sus begint zondag 30 oktober. Een zweepslag, voetbalknie of tennisarm, het zijn allemaal sportblessures. Om te voorkomen dat we ze krijgen, zendt Teleac vanaf 4 december de serie 'Sport blessures buitenspel' uit. Centraal staan de preventie, het ontstaan en de behandeling van sportblessures. Er wordt aandacht besteed aan conditietests, opbouwprogram- 's en trainingsschema's. Het ;elijknamige boek is een praktische gids voor een zowel sporters als sportbegeleiders. Met de invoering van de magazines Telescoop, Tema en Faros is de 'radio- poot' van Teleac een nieuwe weg inge slagen. Deze programma's, met elk een eigen invalshoek, zijn wekelijks te be luisteren. Hierdoor is het niet meer vanzelfsprekend dat bij alle televisiese ries ook radioprogramma's worden uitgezonden. Voor onder meer de ta lencursussen blijft wel de oude formule van kracht. Telescoop richt zich op onderwer pen op het gebied van ruimtevaart, nieuwe media, computers en commu nicatie en is wekelijks te beluisteren op woensdagavond (22-23 uur, Radio 5). Tema is het nieuwe mens- en maat schappijmagazine van Teleac dat aan dacht besteedt aan mensen en zaken op sociaal en maatschappelijk gebied. Dit programma is wekelijks te beluiste ren op donderdagavond (21-22 uur). Faros is het cultureel-wetenschappe- lijk magazine van Teleac en wordt elke zaterdagmiddag van 16-17 uur uitge zonden op Radio 5. Faros informeert over ontwikkelingen in de wetenschap, zowel alfa- als beta en gammaweten schappen. Informatie Het TV-programma met seizoensinfor matie over de categorieën 'Mens en maatschappij', 'Cultuur en weten schap' en 'Hobby en vrije tijd' is te zien op dinsdag 30 augustus van 23.34- 23.49 uur op Nederland 2 en op zon dag 4 september van 11.45-12 uur en van 18.55-19.10 uur op Nederland 2. Het informatieprogramma over 'Ta len' en 'Bedrijf en beroep' is te zien op woensdag 31 augustus van 23.20-23.35 uur op Ne derland 2, op zon dag 4 september 18.10-18.25 24.15 uur op Neder land 2. De cursus boeken zijn bij Te leac te be stellen via giro nummer 544232 en ze zijn tevens te koop bij de boekhandel. Voor meer informa tie: telefoon 030-946946. In de Teleac-serie 'In de ban van de gaat botanicus Martin Rix op zoek naar de oorsprong van deze tot de verbeelding spre kende bloem. foto united photos de boer GESPROKE Actrice Julia berts in Humo: „Ik probeer gewoon leven te den, maar ik m toegeven dat h nogal moeilijk is war voortdurend een stel journa ten in de tuin op de loer Ik zal dus altijd moeten blip lezen dat ik op maandag zv ger ben. op woensdag aan scheiden ben, en op vrijdag nieuwe relatie heb. Want zo mijn week er volgens die pa Actrice Julia Roberts wordt achj volgddoor paparazzi. foto ARCj L3 Presentatrice en seksuolij Goedele Liekens in Weekend „Ik draag graag zwarte zijd lingerie. Ik voel me daar pre in. Dat komt waarschijnlijk a dat ik tot mijn twaalfde one broeken heb moeten dragen tot boven mijn navel kwam Je kent ze wel, met van die gr elastieken die altijd knapten Acteur Ted Danson AVRO Bode: .15 M „Ik zat op een gegeven ment in een soort midlife-c: Mijn omgeving verwachtte alles van me en daar verzetti me tegen. Ik rebelleerde, di,2 gekke dingen en maakte fo grappen op verkeerde i ten. Een door mij ven auto-ongeluk, bracht m keer. Ik realiseerde m< verkeerd bezig was.Ik heb>g^ND/l schoonmaak gehouden, was ik aan toe en nu is h€ om aan m'n tweede jeugd te ld ginnen." ÜM5 ...e Fom Zanger Piet Veerman |S|and Story: „Ik ben zelf verantwoorde^ So|on wat ik doe, daar heb'®f^ voor gekozen. Ik word geste door een innige band met G |ron sti Als ik me niet happy voel :i word geconfronteerd met 1 velende zaken, kun je mij i den in de mooiste kerk van lchet( derland: de Sint Vincentiuskh i Volendam. Daar kom ik wphingtc tot bezinning." Mediasocioloog Peter g8 e stede in VARA TV-Magazine: „Zelfs de Evangelische OiiDeep roep weet dat de kijkcijfers Blake een roede omhoog gaan het over seks gaat." ts uit c jn Ritte Actrice Marjolein Sligte island Weekend: „Ik weet dat ik dik ben en (2erou! slanke den zal ik nooit word Ik heb er gewoon aanleg v< k Het is heus niet zo dat ik r lemaal volprop, al houd ik bermar van lekker eten. Als ik niet r functioneer, ga ik er wat doen. Ik heb in de Andrétj66-0 Duin Revue avond-aan-avi op de bühne staan dansen, gen en springen en dat l goed. Andréen ik zijn all{LE< eens tijdens een sketch door bed gezakt. Ik geef de sch aan de decorbouwers. Die h den het niet stabiel genoeg monteerd." ande I LAND ild dc uit De Vlaamse Iiteratuurcif cus Patric Demompere in Nederland: „De schrijfster en feminipc Anja Meulenbelt is een kwabirw overblijfsel, een hoopje ven5tage derd hangvlees van tegen 6 vijftig, de opperwalküre van lesbisch walhalla ei egotrippende garnaal aatst Showtime-presentator bert Verlinde in Weekend: „Ik wil het geen bijgeloof n stór men, maar het is wel één ieert mijn principes geworden nooit twee keer hetzelfde te c Qn gen als ik op televisie koi^f Door deze bijzondere r< ;it h; steeg de totale waarde van de col lectie kleding die hij droeg voor Show- time ruim boven de honderdduizend gulden uit."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12