Grieken zetten 4.000 Albanezen land uit n Buitenland immigratiebeleid Europa eidt tot domino-effect IG Farben probeert grond terug te krijgen Afscheid, misschien voor eeuwig Deel van Bondsdagcomplex gaat tegen de vlakte Moordenaar Charles Manson fascineert een nieuwe generatie TERDAG 27 AUGUSTUS 1994 AFP Agence France Pres Press DPA Deutsche Pi Independent I Dollarkoers schiet omhoog I new york De koers van de dollar steeg gisteravond sterk op de Amerikaanse valutamarkten. Bij het sluiten van de markt werd een notering van 1,7650 opgemaakt, na een slotkoers van -10 1,7320 op donderdag. De stijging volgde op de bekendmaking dat de Amerikaanse economie in het tweede kwartaal niet zoals verwacht met 3,7 procent maar met 3,8 procent was gegroeid. Veel economen hadden gerekend op 4,1 procent. Die tegenvaller verminderde de vrees voor inflatie en daarmee ook de angst 'voor renteverhoging. Dat leidde tot hogere obligatiekoersen waarna de dollarkoers volgde. Russische militairen verlaten Letland Riga Na een aanwezigheid van ruim vijftig jaar zijn gisteren de laatste Russische troepen in Letland begonnen hun materieel (ongeveer 200 vrachtwagens en enkele pantservoertuigen) op goederentreinen te laden. Vannacht zijn de laatste konvooien vanuit Riga richting van Rusland vertrokken. Geld voor Frans HlV-slachtoffer straatsburg Het Europees Gerechtshof voor de Mensenrechten IS 2», heeft Frankrijk opgedragen 60.000 gulden schadevergoeding te betalen aan een hemofiliepatiënt, aan wie met HIV besmet bloed is toegediend. Het hof meent dat de Franse rechtbanken de zaak te lang hebben laten slepen: bijna 3,5 jaar. Massagraf mogelijk 400 jaar oud moskou De menselijke resten die eerder deze maand in de die rentuin van Moskou werden gevonden, blijken niet afkomstig van slachtoffers van de Stalin-terreur, maar stammen vermoede lijk uit de 16de eeuw. Dat hebben de Russische autoriteiten gis- teren gemeld. Fransen arresteren De Tijgerin Marseille De Franse politie heeft de Baskische ETA-terroriste Irene Idoia Lopez Riano, bijgenaamd De Tijgerin, gearresteerd. Ze wordt verantwoordelijk gehouden voor aanslagen waarbij 23 mensen omkwamen. Lopez Riano (30) is aangehouden in Aix- en-Provence. atiSchönhuber weg als Reps-leider bonn» De voorzitter van de uiterst rechtse Republikaner, Franz jSchönhuber, legt na de verkiezingen voor de Duitse Bondsdag in oktober zijn functie neer. De 71-jarige Schönhuber wil de leiding volgens zijn woordvoerster ,,aan jongere handen" toevertrou wen. De voormalige officier van de Waffen SS gaat mogelijk de Reps-fractie leiden in het Beierse parlement. Geen gerook meer bij Delta Air Lines new york» Delta Air Lines gaat als eerste Amerikaanse lucht vaartmaatschappij een rookverbod invoeren op transatlantische routes. Vanaf 1 januari 1995 mag ook niet meer worden gerookt op vluchten binnen Europa en op vluchten tussen New York en Mexico. yg Ju West-Europa de grenzen eeds meer sluit, ontstaat in )ost-Europa een stuwmeer van ligranten. Een toenemend antal mensen ontvlucht ver- 1IS "'ging, oorlog of armoede en «.aat op weg naar het beloofde lltind dat West-Europa .heet. laar West-Europa wil al deze ïensen niet meer opnemen en ik|et eens liberale immigratiebe- inoki 'id wordt steeds strenger. De uitengrenzen van West-Euro- a worden beter bewaakt, t vastfreernde- Mensensmokkel gedwarsboomd WENEN DPA De politie heeft mensensmok kel naar Duitsland verhinderd bij de Oostenrijks-Duitse grens in Suben, zuidelijk van Passau. Zeventien mensen uit Iran, Irak, Egypte en Somalië zou den in een Nederlandse vrachtwagen illegaal de grens over worden gebracht, zo meldde gisteren de Oostenrijk se radio. Nadere details ont braken gisteravond nog. :ilig land imen, ladden laar asiel anvragen Min. n gaan it/olius ook te- ccfc Ook ts LEI aS*el~ ts -Hrocedure aneVordt ver- juijield. Al ameleze maatregelen stremmen de itinffienselijke vloed richting West en iuropa. Nergens blijkt dat zo erer|uideïijk als in Duitsland, waar istaifet aantal asielzoekers in de erste zeven maanden van dit met yg procent daalde ten ^(njjpzichte van dezelfde periode Na de ineenstorting van het lommunisme gingen in Oost- uropa de grenzen open en het begrijpelijk dat zowel vanuit (ls via Oost-Europa een stroom higranten op gang kwam naar iet westen van het continent, fiu echter West-Europa steeds -fffectiever de grenzen sluit, ho- )wufen de migranten zich voorna- ^ng^nelijk op in Polen, Tsjechië en ïongarije. Deze landen gaan (elf door een moeizaam proces [an politieke, economische en naatschappelijke aanpassingen jn kunnen de stroom migran- |?n niet behoorlijk opvangen. fovendien willen de meeste mi- ranten zich helemaal niet ves- gen in deze vrij arme landen iet hun gebrekkige sociale foorzieningen. Honderdduizenden migran- ün leiden zodoende in Oost- uropa een schemerachtig be- taan. Vrijwel niemand van hen raagt asiel en wie dat wel doet, eeft maar weinig kans op toe- iting want het gaat meestal om conomische vluchtelingen. Als legalen krijgen ze geen steun f wettelijke bescherming. Toch loeten ze aan de kost komen n dus knappen ze het vuile en rije. Spanning Tussen Balkanlanden naar nieuw hoogtepunt De spanningen tussen Griekenland en Albanië zijn giste ren naar een nieuw hoogtepunt gegaan. Griekenland zet te op één dag het ongebruikelijk grote aantal van 4.000 il legale Albanezen over de grens. Albanië berichtte dat de afgelopen tien dagen bijna 16.000 Albanezen uit Grieken land zijn gezet. Normaal gesproken zet Athene dagelijks hooguit enkele honderden van deze illegale migranten over de grens. ATHENE-TIRANA ANP-Rtr-AFP De Griekse regering liet gisteren tevens weten dat het de uitbeta ling van 15 miljoen dollar hulp van de Europese Unie aan Alba nië alsnog blokkeert. Een woordvoerder zei dat Grieken land terugkomt op zijn eerdere instemming, gezien recente „ongerechtvaardigde provoca ties". Griekenland is met name woedend over een proces waar in vijf vertegenwoordigers van de Griekse minderheid in Alba nië zijn aangeklaagd wegens spionage en verboden wapen bezit. De rechtszaak is volgens Griekenland een showproces. De Griekse premier, Papan- dreou, kondigde deze week al „vastberaden en koelbloedige" stappen aan. De maatregelen lijken erop gericht Albanië eco nomisch op de knieën te dwin gen. De uitwijzing van duizen den Albanezen uit Griekenland is een harde klap omdat het geld dat de migranten overma ken naar familie, een belangrij ke bron van inkomsten is voor Albanië. De Nederlandse oud-minister van buitenlandse zaken Van der Stoel is „bepaald niet optimis tisch" teruggekeerd van een be zoek aan de twee landen. Hij voorziet dat de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) zich intensiever met het conflict tussen de twee landen moet bemoeien. Van der Stoel is momenteel CVSE-com- missaris voor minderheden. De Griekse eis dat Albanië de vijf van spionage beschuldigde vertegenwoordigers van de Griekse minderheid moet vrijla ten, „staat hervatting van de dialoog in de weg", aldus Van der Stoel. Hij verwacht dat in williging van die eis voor Alba nië „heel moeilijk" is. Van der Stoel kondigde aan dat hij na drie eerdere bezoeken aan het zuiden van Albanië nogmaals het woongebied van de Griekse minderheid zal aan doen. Hij wil daar vooral een oplossing zoeken voor conflic ten over het onderwijs voor de Griekse minderheid. Koning Letsie wil plaatsmaken voor zijn vader JOHANNESBURG Rtr Koning Letsie III is bereid binnen enkele dagen ten gunste van zijn vader, Moshoeshoe II, af te tre den. De koning van Leso tho veroorzaakte vorige week een crisis in het Afri kaanse land door de de mocratisch gekozen rege ring van premier Ntsu Mokhehle naar huis te stu ren. Hij beriep zich daarbij op de ontevredenheid van de bevolking over het rege ringsbeleid. In regeringskringen ver luidt dat de koning vóór 1 september afstand doet van de troon en de macht overdraagt aan de rege- ring-Mokhehle. Letsie (34) besteeg in 1990 de troon, nadat zijn vader door de toenmalige militaire regering was af gezet. Drie jaar later won de Basutoland Congress Party van Mokhehle de verkiezingen. BONN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT Aandeelhouders van hel voor malige chemieconcern IG Far ben wagen een nieuwe poging om onroerend goed in de gewe zen DDR terug te vorderen. De chemie-gigant leverde de nazi's het gifgas Zyklon B dat in de vernietigingskampen werd ge bruikt. Het concern is na de Tweede Wereldoorlog opge splitst, maar lijdt onder de oude naam nog steeds een papieren bestaan. IG Farben bezat in het oosten van Duitsland ongeveer 150 miljoen vierkante meter aan grond en gebouwen. Dit bezit is na de oorlog door de Russische bèzetters onteigend. De aandeelhouders proberen al 42 jaar dit bezit terug te krij gen en hebben daarvoor nu oud-minister van verkeer Kra.ii- se in de arm genomen. De uit de DDR afkomstige Krause was na de val van de Berlijnse Muur een van de opstellers van het verdrag over de Duitse eenheid. Daarin werd bepaald dat onroe rend goed dat door de Sovjetu nie voor de oprichting van de DDR (in 1949) was onteigend, slechte werk op dat Polen, Tsjechen en Hongaren zelf niet willen doen. De kans op'uitbui- ting en andere misstanden is groot, daarnaast zijn er niet veel andere mogelijkheden dan wat handel drijven, knoeien en mis daad. De illegale migranten veroor zaken dus overlast en het ge duld van de bevolking neemt af. De regeringen maken in navol ging van West-Europa, de toe gang voor nieuwe migrangen moeilijker door voor steeds meer landen een visumplicht in te stellen. En zo werkt het domi no-effect verder tot het landen bereikt die formeel te boek staan als veilig voor vluchte lingen, maar die helemaal geen midde len en me thodes heb ben om de stroom mi granten op te vangen. Te denken valt aan Roeme nië en Bulga- migranten komen, want de re geringen in Boekarest en Sofia hebben eenvoudig niet de mid delen om veel tegen de migran- tenstroom te ondernemen, en het is betrekkelijk makkelijk om vanuit deze landen illegaal ver der te reizen naar staten die aan West-Europa grenzen. Zo zijn Roemenië en Bulgarije vertrek punt geworden voor de lange en onzekere tocht naar West- Europa. De ellende thuis en de droom van een beter bestaan daarginds, houdt de stroom gaande. Dat alles schept ideale om standigheden voor mensen smokkelaars. Voor veel geld be loven ze de migranten naar West-Europa te brengen. Onder deze smokkelaars zijn heel wat oplichters en ook als de begelei ders geen oplichters zijn, kan er bij het illegaal oversteken van grenzen van alles mis gaan. Vaak hebben 'vluchtelingen' zich diep in de schulden gesto ken om de smokkelaars te kun nen betalen en uiteindelijk be reiken zij nog niets. Intussen is het de vraag wat er moet gebeuren met het nog steeds wassende stuwmeer van migranten dat nu in Oost-Euro pa is ontstaan. Worden deze mensen alsnog in West-Europa toegelaten, blijven ze in Oost- Europa rondzwerven of gaan ze terug naar hun landen van her komst? Waarschijnlijk zal het van alle drie de mogelijkheden wel een beetje worden. BONN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT De Duitse regering heeft beslo ten het door waterschade on dermijnde Schürmann-complex in Bonn af te breken. Het ge bouw dat door de overstroming van de Rijn eind vorig jaar on der water kwam te staan, moet plaatsmaken voor de huisves ting van de Deutsche Welle, de Duitse Wereldomroep. De nieuwbouw was bedoeld voor medewerkers van de Bondsdag, de Duitse Tweede Kamer. Met het kabinetsbesluit komt een einde aan een episode waarin politici, aannemers en architecten elkaar de zwarte piet toespeelden voor een van de grootste bouwdebacles van de laatste jaren. Het complex, dat in de wandeling de 'bouwru'me' werd genoemd, was nog niet voltooid toen in december vorig jaar 200.000 li ter Rijnwater naar binnen spoelde. Een deel van het gebouw, parkeergarage en andere onder bouw, is destijds opgeleverd door een dochter van het Rijs- wijkse bouwconcern Hollandse Beton Groep (HBG). Er is ge sproken over een mogelijke schadeclaim bij FIBG, maar die is uiteindelijk nooit ingediend. Woordvoerder A. Pronk van HBG zegt verheugd te zijn dat er nu eindelijk weer wat schot in de zaak komt. Het Schürmann-complex kende een geschiedenis verge lijkbaar met die van de Amster damse Stopera. De bouwkosten, aanvankelijk begroot op 800 miljoen mark (880 miljoen gul den), vielen steeds hoger uit. De Duitse belastingbetaler heeft tot nog toe 320 miljoen mark opge hoest voor de 'bouwruïne', Na de hereniging van het land groeide bovendien de twijfel aan de noodzaak van het com plex. Berlijn werd de nieuwe niet zou worden teruggegeven aan de oorspronkelijke eigena ren. De aandeelhouders zetten hun kaarten echter vooral op de 130.000 vierkante meter die IG Farben destijds in Berlijn had. De Russen hebben die grond onteigend, maar dat pas na de oprichting van de DDR bekend gemaakt. Krause moet nu ken nelijk via zijn relaties en zijn kennis van de eventuele mazen in het verenigingsverdrag de te ruggave van dit bezit uit het vuur zien te slepen. Als belo ning zou Krause, die nu bankier en makelaar is, goede zaken met het herwonnen onroerend goed mogen doen. Zijn kansen op succes worden echter niet hoog aangeslagen. Een eerdere poging van aan deelhouders is al door het ge rechtshof voor administratieve rechtspraak afgewezen. Ook de hoop op schadeloosstelling zal wel een illusie blijven. Door de levering van Zyklon B aan de nazi's heeft IG Farben een mis daad tegen de menselijkheid begaan en de regering voelt daarom niets voor schadeloos stelling aan de aandeelhouders. Hartpomp zou transplantatie overbodig maken LONDEN AP Britse chirurgen hebben bij een patiënt een mechanische hartpomp geïmplanteerd om te testen of het apparaat ook voor langdurig gebruik ge schikt is. Als dat zo is dan zou den harttransplantaties in de toekomst niet meer nodig zijn. De chirurgen in het Pap- worth-ziekenhuis bij Cambrid ge maakten gisteren bekend dat de op batterijen werkende pomp donderdag bij een 62-ja- rige is geïmplanteerd en voor het grootste deel de functie van de linker hartkamer over heeft genomen. Voor zover bekend zou de ingreep een wereldprimeur zijn. Spaanse jongen omgekomen bij aanslag Egypte Bij een aanslag door vermeende moslim-extremisten op een bus met toeristen in Zuid-Egypte is gisteren een 13-jarige Spaanse jongen gedood. Vier andere mensen zijn daarbij gewond ge raakt. Het was de eerste keer sinds drie maanden dat toeris ten weer het doelwit waren van een aanslag in Egypte. Wörner begraven cojiMAR-Washington Jonge Cubanen turen naar het stuk zee waar huin vaders net scheep zijn gegaan in de hoop de Amerikaanse kust te bereiken. Hebben ze pech, dan komen ze ech ter om in de golven. Door stormachtig weer boven de zeeëngte tussen Cuba en Florida kwam de stroom Cubaanse vluchtelingen gisteren overigens vrijwel tot stilstand. „De golven zijn zeer hoog, er woeden stormen en de zee is verschrikkelijk", aldus een zegsman van een Amerikaanse hulporganisatie. Intussen neemt in het Amerikaanse parlement de druk op presi dent Clinton toe om zijn Cuba-beleid aan te passen. Clinton is wel bereid met het bewind in Havana te praten, maar dan alleen over het vluchtelingenvraagstuk. Onder Democratische parlementsleden wint nu echter de overtuiging veld dat Clintons beleid niet meer van deze tijd is. Voorzitter Claiborne Pell van de Senaatscommissie voor buitenlandse zaken vindt het Amerikaanse embargobeleid jegens Cuba tegenstrijdig. „Wij leggen een embargo op dat de omstandigheden doet verslechteren waardoor de mensen worden verdreven", zei hij. foto epa adalberto roque hoofdstad en de Bondsdag moet voor de eeuwwisseling van de oude hoofdstad, Bonn, naar de nieuwe verhuizen. Niettemin is het besluit om het complex te slopen zeer om streden: 85 procent van het ge bouw had geen of nauwelijks schade als gevolg van de over strominggeleden. De twee weken geleden overle den secretaris-generaal van de NAVO, Manfred Wörner, is gis teren in besloten familiekring in het Zuidduitse Hohenstaufen begraven. Wörner, voormalig minister van defensie en luchtmachtpi loot, werd met militaire eer ten grave gedragen. I lij overleed op 13 augustus aan kanker. KANTOORUNITS VERKOOP/VERHUUR BUKO BEVERWIJK 02510-11727 „Charles Manson lives." En niet alleen in de her innering van degenen wier vrienden en familie leden een kwart eeuw geleden door zijn bende werden afgeslacht. Manson is tegenwoordig 'in' bij de Amerikaanse jeugd en heeft zijn weg naar T-shirts en popplaten gevonden. Los Angeles was wel wat gewend wat moorden betreft, maar de slachting die de Manson-family op 9 augustus 1969 aanrichtte, wekt nog steeds opzien en weerzin. Op die dag drongen vier meisjes van Mansons groep 's avonds het huis binnen van de 26-jarige actrice Sharon Tate in het sjieke Benedict Canyon bij Los Angeles. De hoogzwangere Tate, echtgenote van de Poolse regisseur Roman Polanski, had net vier vrienden op bezoek. De meisjes folterden de vijf, schoten hen neer en slachtten hen met messen af. Met het bloed van hun slachtoffers schreven de daders het woord pig (varken) op de voor deur. De volgende nacht sloegen ze opnieuw toe. Een echtpaar werd thuis in Los Feliz ver moord. Kort erop werden de vier meisjes en hun geestelijke vader Manson, die opdracht tot het bloedbad had gegeven, opgepakt. „Manson was de belichaming van het kwaad", herinnert Stephen Kay zich, die als openbaar aanklager tegen Manson optrad. Waar de hip pie-idealen van vrede en liefde amper een week na de moorden hun apotheose zouden bereiken op het popfestival van Woodstock, voerden Manson en zijn sekte de levensstijl van de sixties seks, drugs en rock 'n' roll tot een geweld dadig en maniakaal toppunt. De wild ogende Manson wilde een rassenrel ontketenen die hij 'Heiter Skelter' noemde, naar een lied van The Beatles. Zijn volgelingen zagen hem als Christus. De leden van de Family werden ter dood ver oordeeld, een vonnis dat in levenslang werd om gezet toen California de doodstraf in 1972 af schafte. Manson, die dit jaar 60 wordt, zit nog steeds in eenzame opsluiting in de gevangenis van Corcoran. Zijn lange haren heeft hij afge schoren, maar nog steeds draagt hij het haken kruis dat hij voor het proces in zijn voorhoofd kerfde. Innerlijk is hij evenmin veranderd, getuige de interviews die hij af en töe per telefoon vanuit zijn cel geeft. „Het milieu wordt vernietigd, kin deren worden mishandeld en de planeet is één grote chaos. Ie moet wel een waanzinnige zijn om je aan dez.e wereld te kunnen aanpassen", ■zei hij onlangs tegenover de Los Angeles Times. Van berouw nog steeds geen spoor. Manson ziet zichzelf als goed mens, 'een mens van God'. „Ie dereen in de wereld maakt zich boos op mij om dat ik geen spijt heb dat er iemand is doodge gaan. Maar er gaat elke dag wel iemand dood." Manson blijft velen fascineren, ook degenen die ten tijde van het bloedbad in huize Tate/Po- lanski nog geboren moesten worden. Voor hen is hij een criminele anti-held, schrijft de Los Ange les Times. Tieners dragen zijn beeltenis op T- shirts en luisteren naar de liedjes die hij schreef. Een ervan is Look at your game Girl, een lied dat hij vóór 1969 schreef om hippie-meisjes voor zijn Family te winnen. De hardrockgroep Guns 'n' Roses nam het nummer op voor haar laatste CD, waarvan er in de wereld twee miljoen over de toonbank gingen. Aanklager Kay wijst op de haat-liefde-verhou ding die Amerikanen met hun moordenaars hebben. Zoals met O.J. Simpson, de populaire football-ster en acteur die ervan wordt beschul digd zijn vrouw en haar minnaar te hebben ver moord, slechts enkele kilometers van de plaats waar Sharon Tate en haar gasten stierven. „Mensen worden gefascineerd door Charles Manson om dezelfde reden als waarom ze naar griezelfilms kijken: om bang te zijn. Manson is een levende Freddie Krüger", zegt Kay, verwij zend naar het moordende monster uit de popu laire filmserie Nightmare on Elm Street. De gebroeders I-emmons verdienen goed aan Manson: ze hebben al 25.000 T-shirts en petjes met zijn portret verkocht. Dat gezicht vertegen woordigt 'de contraculturele rebellie tegen de samenleving', meent Richard Lemmons. Maar Bartek Frykowski is geschokt en reageert met ongeloof op de commercialisering van Manson. Zijn vader stierf in het huis van Tate: de Family bracht hem 51 messteken toe. „Manson heeft mijn leven vernietigd. Wat toen gebeurde achtervolgt me nog steeds. Hoe kan je zo'n man als een held eren?" Een troost voor Frykowski: na jarenlange processen is de opbrengst van Mansons muziek aan hem toegekend. LOS ANGELES DPA/Rtr

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5