Explosieve situatie in Zaïrese kampen NG [Cans op verzachting ancties tegen Servië Buitenland Kapitein zwijgt over dumpen van Rwandezen Uitbundig Parijs beleeft bevrijding opnieuw Fataal wandelingetje Verzet Oost-Timor meldt nieuw offensief Indonesische leger Japanse 'Schindler' redde duizenden joden Familie vraagt om uitstel van begrafenis slachtoffers Marokkaanse vliegramp iRIJDAC 26 AUGUSTUS 1994 Washington lost schuld aan VN af >jew York De Amerikaanse regering zal haar schuld van bijna negenhonderd miljoen dollar (ruim anderhalf miljard gulden) •|han de Verenigde Naties aflossen. Dat heeft VN-ambassadeur Madeleine Albright gezegd. Nu de Amerikaanse schuld wordt af gelost, loopt de financiële crisis bij de VN ten einde en kunnen ;de vredesmissies worden voortgezet. De Amerikanen liepen ach- er met betalen, omdat ze vonden dat de VN niet effectief met geld omgaan. Brand geblust op veerboot ttpovER Brandweerlieden zijn erin geslaagd de brand te blussen f die gisterochtend was uitgebroken op de veerboot Sally Star. Alle [[passagiers en de meeste bemanningsleden waren toen al van ■boord gehaald. Er zijn geen doden of gewonden gevallen. 'Killer bees' steken man duizend keer [pOBSTOWNChristopher Graves is het slachtoffer geworden van pen zwerm bijen die hem zeker duizend steken toebracht. Zoge heten 'killer bees' hadden het in de Amerikaanse staat Texas op /[Graves gemunt. Inmiddels ligt hij in een ziekenhuis. Zijn toe- 'Istand was ernstig, maar stabiel. ((Russen terug in Atlantische Oceaan reykjavik Na een afwezigheid van twee jaar zijn Russische on derzeeboten weer op patrouille in het noorden van de Atlanti sche Oceaan. Dit hebben hoge IJslandse functionarissen ge meld. Defensie-experts zeggen dat gebrek aan geld en organisa torische chaos sinds het uiteenvallen van de Sovjetunie de vaar tuigen de afgelopen twee jaar in de haven hielden. Libië aanvaardt Schotse rechters londen Libië stemt ermee in dat de twee Libische verdachten Van de Lockerbie-aanslag worden berecht door Schotse rechters. Maar dit zou buiten Groot-Brittannië moeten gebeuren. Dit leeft de Britse parlementariër Fairbairn gezegd na een bezoek aan Libië. Boven het Schotse Lockerbie ontplofte in 1989 een bom in een Pan Am-vliegtuig. Doden bij noodweer in Italië rome» Noodweer heeft in Italië grote materiële schade aange richt en voor een tijdelijke stroomuitval gezorgd in delen van Rome. Twee mensen kwamen om, zestien raakten gewond. In Bologna werden autoruiten door hagelstenen vernield en wer den luiken van ramen gerukt. Turks leger doodt PKK-strijders ankara Bij gevechten tussen het Turkse leger en aanhangers van de Koerdische Arbeiderspartij (PKK) zijn sinds maandag 37 Koerden en twee soldaten omgekomen. De schermutselingen hadden plaats in het zuidoosten van Anatolië, een bolwerk van de PKK. eiGeen Duitse blauwhelmen M.-Oosten bonn De Duitse bondskanselier Kohl heeft gisteren uitgesloten dat Duitse soldaten aan VN-vredesmissies in het Midden-Oos ten deelnemen. Eerder deze week had de Israëlische minister van buitenlandse zaken Peres in Bonn verklaard dat Israël geen bezwaar heeft tegen inzet van Duitse blauwhelmen in het Mid den-Oosten. „Wij zullen dit idee niet oppikken", zei Kohl giste- - Wan krijgt hart van zijn dochter royal pak» Na jarenlang wachten heeft een Amerikaan eindelijk een ander hart gekregen: dat van zijn dochter. De 58-jarige Chester Szuber kreeg maandag het hart ingeplant van zijn 22-ja rige dochter Patti, die een een week geleden omkwam bij een auto-ongeluk. De operatie is uitgevoerd in Royal Oak in de staat Michigan. Amerikaan verzweeg oorlogsverleden W YORK-ZAGREB AP-Rtr-DPA 45 e Verenigde Naties overwegen m de sancties tegen Servië ge- eeltelijk op te heffen als de ervische president, Milosevic, Iternationale waarnemers toe- lat die kunnen vaststellen of irvië de hulp aan de Bosnische irviërs heeft stopgezet. Dat eeft de Britse ambassadeur bij Verenigde Naties, David annay, gisteravond gezegd, erder heeft Rusland al geop- erd de sancties tegen Servië af zwakken. Milosevic sloot de grens tus- :n Servië en Bosnië-Hercego- ina eerder deze maand, waar oor de Bosnische Serviërs nu irstoken zijn van Servische ulp. Hiermee probeert Milose- ic de Bosnische Serviërs te wingen een internationaal vre esplan te accepteren. Milose- ic weigert echter toezicht op e grens tussen Servië en Bos- ië toe te staan, ondanks ver- oeken van VN-functionarissen. Duizenden moslim-vluchte- ngen uit de Bosnische enclave ihac dreigden gisteren de ens met buurland Kroatië te estorinen. Na dagenlang achten in de door Serviërs be- ;ence France Presse ANP Algemeen I PA Deutsche Presse Agentur GPD C Independent IPS Inter Press Servic< SPD'er noemt atoomsmokkel stunt van Kohl BONN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT Günther Verheugen, de cam pagneleider van de Duitse SPD (de sociaal-democratische op positiepartij) heeft de regering ervan beschuldigd de smokkel met nucleair materiaal 'in scène te hebben gezet'. Hij verdenkt de regering van bondskanselier Kohl ervan hier met het oog op de verkiezingen van oktober po litieke munt uit te willen slaan. Kohls partij, de CDU, heeft het thema binnenlandse veilig heid tot een van de pijlers van het verkiezingsprogramma ge maakt. Dit programma is giste ren in Bonn gepubliceerd, com pleet met een nog op het laatste moment ingelaste paragraaf over maatregelen tegen 'atoom- smokkel'. De speciale coördinator van de geheime diensten, Schmid- bauer, bestempelde de beschul digingen van Verheugen als 'volslagen absurd'. Schmid- bauer heeft vorige week met zijn Russische collega's een ak koord ondertekend dat voorziet in een gezamenlijke bestrijding van de handel in nucleair mate riaal. Ex-premier Sharif herhaalt bewering over atoombom islamabad ap De voormalige Pakistaanse pre mier Sharif zegt met zijn ont hulling dat Pakistan over een atoombom beschikt, te willen voorkomen dat de huidige pre mier Bhutto het nucleaire pro gramma inkrimpt. Regerings functionarissen houden echter vol dat Pakistan een atoombom kan maken, maar dat absoluut niet van plan is. Sharif, die nu oppositieleider is, is de aanstichter van de laatste controverse over het nu cleaire beleid. Dinsdag verklaar de hij dat Pakistan al een atoombom heeft, wat in strijd is met het officiële beleid. „Ik ver werp dit als een bijzonder on verantwoordelijke verklaring", reageerde Bhutto. Sharif, die van 1990 tot 1993 premier was, is bang dat Bhutto aartsvijand India in de kaart speelt als ze het mes zet in het atoomprogramma. Volgens de oud-premier is ook India in staat atoomwapens te maken. Beide landen maken aanspraak op het opgedeelde Kashmir. Bang voor Carlos De Stasi, de geheime dienst van de voormalige DPR, was be nauwd voor de terrorist Carlos en hield hem in de jaren tachtig liever te vriend. Markus Wolf, oud-spionagechef van de Stasi, zegt dat in de Duitse krant tageszeitung. „Hij bracht de hele nacht door aan de bar van het Palace Hotel (in Oost-Berlijn waar hij onderdak genoot, red.), met een losgegespte pistoolhol ster, omringd door vrouwen en drinkend als een ketellapper. Hij bedreigde ons zelfs", zegt Wolf. Vluchtelingen prooi van radicale Hutu's GOMA Rtr-AFP-DPA In de vluchtelingenkampen rond de Zaïrese grensstad Goma dreigt een totale oorlog. Naast ruzies over schaarse goederen, spelen Hutu-extremisten een belangrijke rol bij de gewelddadige incidenten. Volgens het Hoge Com missariaat voor de Vluchtelingen van de VN (Unhcr) is het nog een kwestie van tijd voordat hulpverleners het slachtoffer worden van het groeiende geweld. domineerde Rwandees Patriot tisch Front (RPF) wordt gere geerd, worden door hen geïnti mideerd en soms gedood. De hulpverleners in het kamp Inera zijn gisteren op de vlucht gesla gen, toen ze werden bedreigd door groepen vluchtelingen. In het Tanzaniaanse kamp Benaco, waar sinds half juli tweeduizend Hutu's per dag ar riveren, sprak Unhcr-functiona- In de kampen, waar zo'n 800.000 Rwandezen, voorname lijk van de Hutu-meerderheid, hun toevlucht hebben gezocht, wordt bijna dagelijks iemand vermoord. Vooral extremisti sche Hutu's laten zich niet on betuigd. Vluchtelingen die wil len terugkeren naar Rwanda, dat nu door het door Tutsi's ge- ris Jacques Franquin gisteren van 'een explosieve situatie'. Het Unhcr in buurland Zaïre heeft de plannen om grote groepen vluchtelingen te repa triëren opgeschort. Twee pogin gen van de VN groepen repa trianten te begeleiden, misluk ten eerder door geweld van te genstanders van terugkeer naar Rwanda. Hierbij vielen enkele doden. De RPF-regering in de Rwan dese hoofdstad Kigali heeft vol gens de Hoge Commissaris van het Unhcr, José Ayala Lasso, achthonderd van volkeren moord verdachte personen ge arresteerd. Lasso keerde giste ren na een bezoek aan Rwanda in Genève terug. De Rwandese ROTTERDAM-PIRAEUS GPD De 29-jarige Nederlandse kapitein, die gisteren in de Griekse ha^ venstad Piraeus is veroordeeld tot drie jaar cel wegens het over boord zetten van twee Rwandese verstekelingen, verwacht dit weekeinde weer thuis te zijn. „De rederij is verzekerd, de straf kan worden afgekocht. Het is nu verder een kwestie van onder handelen", zo meldt hij vanuit het politiebureau in Piraeus. De kapitein uit het Zuidhollandse Maasdam wil niet ingaan op het incident zelf. „Ik ben veroordeeld op een bekentenis, maar heb die onder grote druk afgelegd." Volgens de rechtbank in Piraeus heeft hij de twee Rwandezen op zeshonderd meter uit de kust overboord gezet, met de hulp van twee Filippijnse matrozen en een Russische stuurman. De Rwandezen werden vervolgens door een Griekse visser uit zee Voor de rechtbank verklaarde de kapitein gisteren dat hij van niets wist. De matrozen en de stuurman bekenden echter schuld en zeiden dat de kapitein opdracht gaf de twee Rwandezen, die in het Turkse Instanbul aan boord waren gekomen, 'over de muur' te zetten. regering heeft eerder melding gemaakt van een lijst van 32.000 verdachten. De regering wil dat de hoofddaders worden berecht door een internationaal tribu naal. Het is niet uitgesloten dat hiervoor het oorlogstribunaal in Den Haag wordt gebruikt, dat is belast met de berechting van oorlogsmisdadigers uit het voormalige Joegoslavië. Een groep Parijse brandweerlieden bevestigde gisteren de Franse nationale driekleur aan de Eiffel-toren. Daarmee speelden de brandweerlui na wat een groepje 'sapeurs pompiers' in 1944 deed met gevaar voor eigen leven de Duitsers waren toen immers nog in de stad. foto reuter PARUS HANS GERTSEN Uitbundig is gisteren de vijftigste verjaardag van de bevrijding van Parijs gevierd. Hon derdduizenden inwoners van de Franse hoofdstad namen deel aan de festiviteiten die tot vanmorgen in de kleine uurtjes voortduurden. Gisterochtend vonden, verspreid over de stad, tientallen herdenkingsplechtigheden plaats voor de naar schatting drieduizend slachtoffers van de zesdaagse volksopstand die aan de bevrijding vooraf ging. Vervol gens gaf de voltallige regering acte de pre sence tijdens een herdenkingsdienst in de Notre Dame die werd bijgewoond door honderden oud-verzetsstrijders en oorlogs- veterenanen. Het klapstuk was echter de 'Mars van de bevrijders', een grote historische parade tussen de Place Denfert Rochereau en het stadhuis. De optocht, die in grote lijnen de zelfde route volgde als de Tweede Pantser brigade van generaal Leclerc, die Parijs op 25 augustus 1944 van het nazi-juk bevrijd de, trok meer dan 200.000 toeschouwers. Die zagen hoe ruim 1.500 mensen in kle ding uit de jaren veertig en met historische voertuigen de triomfantelijke intocht van destijds naspeelden. Het enige verschil met vijftig jaar geleden was dat het spektakel dit keer zorgvuldig in scène was gezet en dat de inwoners van Pa rijs het geheel van achter kilometers lange dranghekken moesten gadeslaan. „In au gustus 1944 was het allemaal heel wat uit bundiger", zei een blijkbaar lichtelijk te leurgestelde, oudere Parijzenaar na afloop. „Dit was gewoon een stuk theater." Veel spontaner ging het er vannacht aan toe. Na een immens vuurwerk boven de Seine, dat door honderdduizenden Parijze- naars werd gadegeslagen, dansten de inwo ners van de Franse hoofdstad net zoals in die doldwaze augustusnacht van 1944 op nieuw tot in de vroege ochtenduren op straat. Het ruim een kilometer lange eerste stuk van de Champs-Elysées tussen de Pla ce de la Concorde en het Rond Point des Champs-Elysées was omgetoverd tot één groot 'bal-musette' waar kon worden ge danst op muziek uit de jaren veertig maar ook op eigentijdse deunen. De festiviteiten worden vanavond op de Champs-Elysées afgesloten met een spekta kel waaraan meer dan zevenduizend figu ranten deelnemen. Met dat schouwspel herdenkt Parijs de legendarische triomf tocht die generaal De Gaulle op 26 augustus 1944 over 'de mooiste avenue ter wereld' hield. De latere president bracht in 1944 twee miljoen uitzinnige Parijzenaars op de been. Vijftig jaar later zal de opkomst ver moedelijk geringer zijn, maar de wijde om geving van de Champs-Elysées is vanmid dag wel vast voor alle verkeer gesloten. Het Parijse openbaar-vervoerbedrijf zet extra metrostellen in om de verwachte drukte het hoofd te kunnen bieden. Ook Senaat VS steunt wet tegen misdaad WASHINGTON Rtr-AFP De Amerikaanse Senaat heeft vannacht de lang om streden anti-misdaadwet goedgekeurd. Nu is de weg vrij voor president Clinton om zijn handtekening te zetten onder het pakket maatregelen, waarmee voor meer dan vijftig miljard gul den extra uitgaven zijn ge moeid. De senatoren keur den het wetsvoorstel goed met 61 stemmen voor en 38 tegen. Het Huis van Afge vaardigden had de wet afge lopen zondag al aangeno men. Het pakket maatregelen be hoort, naast de hervorming van de ziektekostenverzeke ring, tot de belangrijkste bin nenlandse beleidsvoorne mens van Clinton. De presi dent was dan ook opgetogen over de stemming in de Se naat: „Deze wet zal elke wijk in Amerika veiliger maken. Politie-agenten zullen niet langer met dodelijke wapens worden bedreigd die alleen voor de oorlog zijn bedoeld". De wet verbiedt negentien types halfautomatische wa pens. Tegen deze bepaling had zich de lobby van wa penbezitters hevig verzet. De doodstraf wordt ingevoerd voor meer dan vijftig delicten waarop nu nog lichtere straf fen staan. Na drie veroorde lingen wegens geweldmis drijven krijgt de dader in het vervolg levenslang. De ko mende jaren worden 100.000 nieuwe politie-agenten in dienst genomen. Er worden voor meer dan zeventien miljard gulden nieuwe ge vangenissen gebouwd. Ge weld tegen vrouwen wordt aangemerkt als schending van de burgerrechten. zette gebieden in Kroatië zette zich gisteren een stoet bussen en personenauto's in beweging in de richting van de demarca tielijn, kennelijk om de open stelling van de grensovergang af te dwingen. „De toestand is uiterst ge spannen", aldus een woord voerder van het VN-hoofdkwar- tier in Zagreb. „De vluchtelin gen zijn kennelijk van plan de grens met Kroatië te bestormen. Ze gaan in bussen, met vracht wagens, karren en tractors en wat al niet op weg naar Turanj", aldus een woordvoerder van de Unhcr, de vluchtelingenorgani satie van de Verenigde Naties. De Kroatische autoriteiten in Zagreb weigeren de moslim vluchtelingen op Kroatisch grondgebied toe te laten, omdat hier geen opvangmogelijkheden meer zouden zijn. Poolse VN- soldaten aan de grens hebben grote moeite de vluchtelingen tegen te houden. Een officier van de VN-politietroepen zei bezorgd te zijn dat het tot ge weld zal komen. „Als de vluch telingen de Kroatische regering uitdagen, hebben de (Kroati sche) soldaten opdracht hen neer te schieten." SYDNEY AFP Indonesische troepen zijn vol gens het verzet op Oost-Timor een nieuw offensief begonnen om de laatste guerrillastrijders in de voormalige Portugese ko lonie te verslaan. De Oosttimo- rese verzetsleider Nino Konis Santana meldt in een vraagge sprek met Australische kranten dat momenteel 13 tot 15 batal jons actief zijn in het door Indo nesië geannexeerde gebied. De guerrillabeweging erkent dat ze niet in staat is het Indo nesische leger te verslaan, maar meent ook dat Indonesië er niet in zal slagen het gewapende verzet volledig de kop in te drukken. „Het is onmogelijk ons te verslaan, want de burger bevolking staat aan onze kant", aldus Santana. Indonesië bracht het verzet in 1992 een belangrijke slag toe met de arrestatie van de ver zetsleider Xanana Gusmao. Hij kreeg levenslang wegens sa menzwering en illegaal wapen bezit. Vorige maand zette presi dent Suharto deze straf om in twintig jaar. AMSTERDAM-RABAT ANP-AFP-Rtr new delhi Heilig of niet, aan een voorbij razende auto valt niet altijd te ontkomen. De Indiase hoofd stad New Delhi kampt op dit mo ment met een gigantische hoe veelheid koeien, die zich te goed doen aan de groene zones in de stad. Voor de hindu's zijn het hei lige dieren die ongestoord hun gangetje mogen gaan. foto anp rajeev b hl att Een Japanse diplomaat die in de Tweede Wereldoorlog in Litou wen joden hielp wegkomen door hun transitvisa te geven, heeft daarmee mogelijk 8.000 levens gered. Volgens het Ja panse ministerie van buiten landse zaken is Hillel Levin, di recteur van het Centrum voor Judaïsch Onderzoek van de uni versiteit van Boston, tot die conclusie gekomen na onder zoek in het archief van het mi nisterie. Levin vond een document waaruit blijkt dat diplomaat Chiune Sugihara in 1940 1.944 visa heeft uitgeschreven voor joodse vluchtelingen. Die kon den daarmee via de Sovjetunie naar Japan en andere landen reizen. Omdat zo'n visum voor het hele gezin gold, concludeert Levin dat het totale aantal men sen dat dankzij Sugihara aan de nazi's kon ontsnappen in de buurt van 8.000 moet liggen. Na de oorlog werd Sugihara uit de diplomatieke dienst ont slagen, vermoedelijk vanwege zijn activiteiten in Litouwen. Hij overleed in 1986. Zijn rol kreeg pas grotere aandacht na het uit komen van de film Schindler's List over de Duitse industrieel die duizenden joden uit handen van de nazi's wist te houden. veroorzaakt om zo zelfmoord te plegen. Een woordvoerder van de KLM zei gisteren dat de maatschappij er altijd alles aan doet om een dergelijke rampzalige situatie te voorkomen. Als piloten in dienst treden, worden ze volgens hem meteen getest op geestelijke stabiliteit. Ook tij dens de opleiding wordt daar veelvuldig naar ge keken. De woordvoerder kan zich geen voorbeeld voor de geest halen dat in Nederland ooit een vlieger een ongeluk of incident veroorzaakte vanwege psychische verwardheid. Ook wereldwijd is het ongeluk een 'uniek incident', aldus luchtvaartex pert David Learmount. De Brit bladerde tot 1946 terug in de annalen van vliegtuigongevallen, maar vond geen enkele eerdere zelfmoord van een piloot. Wel stuitte hij op een geval van een ontslagen steward die tijdens een vlucht van het Ameri kaanse USAir eerst zijn directe chef en vervolgens de cockpitbemanning doodschoot. Het vliegtuig stortte vervolgens neer. Uit naam van de familie gaat de plaatsvervan gend ambassadeur in Marokko bij de Marok kaanse autoriteiten uitstel vragen van de massa begrafenis van de slachtoffers van het vliegtuig ongeluk afgelopen zondag in de buurt van Agadir. Marokko wil de 44 slachtoffers, onder wie het Amsterdamse gezin Goldberg, zonder verdere identificatie gezamenlijk begraven op een islami tische begraafplaats bij Agadir. Uitstel is nodig om het Rampen Identificatie Team (RIT) de mogelijkheid te geven de vier Ne derlandse slachtoffers te identificeren. De nabe staanden willen hun omgekomen familieleden begraven op de joodse begraafplaats in Muider- berg. Het Toestel, een ATR-42, maakte een binnen landse vlucht naar Casablanca toen het van vijf duizend meter hoogte naar beneden stortte en in het Atlas-gebergte terecht kwam. Het Marok kaanse ministerie van verkeer maakte gisteren bekend dat de piloot het ongeluk opzettelijk heeft Een gepensioneerde machinebankwerker in de stad Chicago is ervan beschuldigd zijn oorlogsver- als bewaker in het SS-werkkamp Treblinka voor de Ameri- rise immigratiedienst te hebben verzwegen. Het ministerie justitie heeft de rechter daarom gevraagd de uit Polen af- 70-jarige Bronislaw Hajda zijn staatsburgerschap af te Karipmis voor jarige Moeder Teresa Moeder Teresa is vandaag 84 jaar geworden. Uit de hele we reld werden cadeaus bezorgd bij het centrum van de door haar opgerichte Missions of Charity in DE Indiase stad Cal cutta. Honderden mensen kwa men aan de deur met manden bloemen, potten snoep, kleding en speelgoed voor de arme, on behuisde kinderen die de be jaarde Nobelprijwinnares sinds jaar en dag onder haar hoede neemt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5