uchtig nieuws van Mona. Vrouw krijgt vaak slechts kale AOW Drughandelaar 'wilde Brit laten vermoorden' Groei en milieu kunnen best samen Binnenland Niemand weet wat. Niks. et is verschrikkelijk9 Oostenrijk haalt koninklijk paar met veel enthousiasme in Mini's bij de vleet ociale advocatuur staakt erzet tegen aanmeldcentra Politie moet dit jaar nog 400.000 boetes uitdelen hü lIJDAG 26 AUGUSTUS 1994 n Nederlands Persbureau CPD Ge.1 ~f Archeologen vinden bijl uit bronstijd Lmegen Bij opgravingen op het Kops Plateau in Nijmegen is [en vierduizend jaar oude bronzen bijl gevonden. Volgens ar cheologen is de vondst van dergelijke kokerbijlen in Nederland [en zeldzaamheid. Kapotte bijlen werden in de Vroege Bronstijd nieestal omgesmolten voor hergebruik. (Vilde vechtpartij onder asielzoekers Ifersum Twee bewoners van het Asielzoekerscentrum (AZC) in teersum zitten nog steeds vast voor hun rol bij een wilde vecht partij woensdagavond. De twee en een te hulp geroepen politie- [gent raakten daarbij gewond. De knokpartij ontstond toen be woners van het AZC klaagden over het feestje van een groepje isielzoekers. R'dam treedt streng op tegen bedelaar [otterdam De Rotterdamse politie gaat strenger optreden te len het groeiend aantal bedelaars in het centrum van de stad. Er Wordt meer gesurveilleerd, bedelaars krijgen een proces-verbaal [n ze worden maximaal zes uur vastgehouden. De veelal aan Irugs verslaafde bedelaars zijn inmiddels een ware plaag voor hensen die winkelen of op het openbaar vervoer wachten. Vol lens een woordvoerder werkt de vrijgevigheid van het Rotter damse publiek als een magneet. Van heinde en ver komen de [edelaars naar de Maasstad omdat daar goed valt te 'verdienen'. De politiewoordvoerder adviseert: „Houdt de hand op de knip. Het publiek moet zich realiseren, dat elke gulden opgaat aan erdovende middelen en drank. Celstraf voor gijzeling bewaarster puwARDENDrie gevangenen die begin dit jaar ontsnapten uit Ie Extra Beveiligde Inrichting (EBI) De Marwei in Leeuwarden, ujn gisteren veroordeeld tot drie en twee jaar gevangenisstraf, [ij de strafmaat is rekening gehouden met de lange celstraf die jij nog moeten uitzitten en het zware regime in de extra be pakte inrichting. De gedetineerden namen eind januari een lewaarster in gijzeling, die zij met een scherp voorwerp bedreig- len. De escapade eindigde in de Harlinger binnenstad waar de touw de mannen in een doodlopende straat loodste. Zij zit nog Reeds thuis. umalische broers spoorloos na logeerpartij jos van der meer pblemen thuis waren er niet. vendien is weglopen niet iets jt Faisal (14) en Mahad Adem zo gauw zouden doen, zegt [n vader, een gevluchte arts t Somalië. „Er moet iets met zijn gebeurd". Maar wat, [arom, waar? Hij voelt dat ze ig in leven zijn, maar houdt [ening met het ergste. Ook in it geval hoopt hij snel op dui- jlijkheid. „Als ze hun licha- en vinden, dan is dat tenmin- een oplossing. Zekerheid is [het belangrijkste". twee jongens uit Zeist ;den sinds een week vermist, i oom zette hen 's middags drie uur in zijn woonplaats jndgraaf in Limburg op de bus r Heerlen na een logeerpar- Daar zouden ze de trein naar recht nemen. Maar waar ze bus zijn uitgegaan, öf ze met k nand zijn meegegaan en öf ze g wel op de trein zijn gestapt allemaal onbekend. „Dit was derde keer dat ze dez§ reis ar mijn broer maakten", zegt twee nieuwe aanmeldcentra or asielzoekers in Zevenaar Rijsbergen kunnen toch Op oktober opengaan. Dat komt :ZHJidat de Orde van Advocaten, bureaus voor rechtshulp en ichtelingenWerk gisteren hun j zet ertegen hebben gestaakt, zijn tot overeenstemming :omen met staatssecretaris imitz van justitie, let compromis houdt in dat vocaten die in vluchtelingen- lp zijn gespecialiseerd, meer krijgen om met pieuwe elzoekers te praten. De htshulporganisaties kwamen kele maanden geleden in op- md tegen Kosto's plan om de :iale advocatuur een half uur tijd te geven voor een ge ek met een asielvrager. De reede Kamer was met hen mening dat zo'n voorberei- igstijd te kort is. Van Schmitz igen de juristen nu een uur :t een asielaanvrager praten. "Vrouwen en arbeid' eist aanpak pensioendiscriminatie den haag anp Er moet een einde komen aan de discriminatie van vrou wen op pensioengebied. Omdat werkende vrouwen nog altijd veel minder dan werkende mannen een aanvullend pensioen kunnen opbouwen, moeten veel alleenstaande vrouwen na hun pensionering zien rond te komen met een kale AOW. Het herstel van deze onrechtvaardigheid gaat miljarden gulden kosten, aldus het onderzoeksrap port 'Vrouwenpensioen in de steigers' dat het Instituut Vrouwen en Arbeid gisteren aanbood aan D66-kamerlid Groenman. en adviesbureaus en schoon maakbedrijven ontbreken nogal eens pensioenvoorzieningen. Omdat in deze sectoren vooral vrouwen werkzaam zijn, heb ben zij het meeste last van het ontbreken van een wettelijke pensioenplicht. Nog belangrijker zijn de di rect of indirect discriminerende bepalingen van pensioenfond sen in de meeste andere secto ren. Van directe discriminatie is sprake als pensioenfondsen ex pliciet (gehuwde) vrouwen uit sluiten. Indirecte discriminatie komt voor als de voorwaarden voor een aanvullend pensioen sterk in het nadeel van vrouwen uitvallen. Zo sluiten veel pen sioenfondsen categorieën van werknemers uit (administratief en schoonmaakpersoneel, op roepkrachten, thuiswerkers) die voor het overgrote deel uit vrouwen bestaan. Ook het stel len van hoge salarisgrenzen, Volgens het instituut werken veel vrouwen in sectoren die niets op pensioengebied heb ben geregeld. In andere secto ren houden pensioenfondsen onvoldoende rekening met de flexibele arbeidspatronen van vrouwen. Hierdoor worden vrouwen indirect gediscrimi neerd. Werkende vrouwen lo pen al met al een vier keer zo grote kans geen aanvullend pensioen op te bouwen als mannen. Mede hierdoor zijn oudere vrouwen veel vaker op AOW aangewezen, en bijgevolg de dupe van de jarenlange ont koppeling van de AOW. Een belangrijke reden voor het mislopen van aanvullend pensioen is dat de werkgever geen pensioenvoorziening heeft. Dat is namelijk niet wet telijk verplicht. Vooral in de ho reca, de detailhandel, uitzend minimumleeftijden en kostwin- nerseisen blijkt in de praktijk in het nadeel van vrouwen te wer ken. Een recente enquête van de Industriebond FNV wijst bij voorbeeld uit dat 88 procent van de onderzochte onderne mingspensioenfondsen nog di rect of indirect vrouwen discri mineert. Om de inkomenspositie van oudere vrouwen veilig te stellen, noemt het rapport drie maatre gelen. Ten eerste moet er een wettelijke pensioenplicht ko men en moet (indirecte) pen sioendiscriminatie worden ver boden. In de tweede plaats moeten de gevolgen van pen sioendiscriminatie uit het verle den zoveel mogelijk ongedaan worden gemaakt. De pensioen rechten van direct gediscrimi neerde vrouwen en deeltijdwer kers moeten vanaf 1976 (in plaats van sinds 1990) worden hersteld. De kosten hiervan be dragen 1800 tot 2400 miljoen gulden. Tenslotte moet de AOW voor alleenstaanden worden verhoogd tot 75 procent van het minimumloon. Dit is nodig om de steeds grotere groep alleen staande vrouwën te ontzien, die het zonder aanvullend pensioen moet stellen. De kosten hiervan bedragen 300 miljoen gulden per jaar. FOTO ANP KOEN SUYK Het koninklijk paar heft het glas met de Weense burgemeester Zilk. wenen. anp Oostenrijk heeft gisteren koningin Beatrix en prins Claus op enthousiaste wijze ingehaald. In het centrum van Wenen werd het koninklijk paar begroet door honderden belangstellenden achter dranghekken, onder wie een groot aantal Neder landers. In het kielzog van de koningin bevond zich de nieuwe minister van buitenlandse zaken, Hans van Mierlo. Hij werd geplaagd door een stijve nek en kon slechts met moeite zijn hoofd bewegen. De D66'er noemde zijn eerste koninklijke bezoek 'een openbaring'. Hij roemde het programma dat een 'maatschappelijke diepte' kende in vooral de discussie over energie-opwekking. Daarover had de koningin een gesprek met de minister van economische zaken, dr. W. Schüssel. Het koninklijk paar werd officieel ontvangen op het voormalige keizerlijke stadspaleis De Hof- burg, waar president Klestii zijn werkvertrekken heeft. De eerste dag van het bezoek werd daar ook afgesloten met een gala-diner. Van Mierlo reisde daarna terug naar Nederland voor de vast stelling van de regeringsverklaring. Het koninklijke gezelschap zal vandaag, na een bezoek aan het SOS-kinderdorp Wienerwald bij Wenen, doorreizen naar Salzburg. Het staatsbe zoek duurt tot en met morgenochtend. vader Adem (36), „het is altijd goed gegaan." Adem vindt het raar dat de politie niets weet, dat er geen enkel ziekenhuis is waar ze zijn opgenomen of behandeld: „Ze zijn nergens betrapt op iets, niemand weet wat. Niks, niks, niks. Het is verschrikkelijk. De onmacht die je voelt. Je kunt al leen maar afwachten." En dan moet hij thuis ook nog zijn ge zicht in de plooi houden: „De andere vier kinderen weten van niets. Die zijn te jong om ze met angst op te zadelen". Het doktersgezin is het door burgeroorlog geteisterde ge boorteland ontvlucht en woont sinds een jaar in een karige flat in de Zeister Vogelwijk. Volgens Adem is het onmogelijk dat So- maliërs van een vijandelijke groepering de broers hier in Ne derland iets hebben aangedaan. „De Somaliërs die zijn gevlucht, willen vergeten. Wij houden ons hier niet meer bezig met de te genstellingen die in het eigen land bestaan". :hmitz geeft advocaten halfuurtje extra Vanaf half oktober zullen alle buitenlanders die over land naar Nederland komen met po litiek asiel als doel, naar de twee aanmeldcentra worden ge bracht. Binnen 24 uur bepaalt Justitie dan of iemand een seri euze kans maakt. Het departement heeft hon derden uitzendkrachten inge huurd die het eerste gesprek met asielzoekers voeren. Zij vol gen nu een stoomcursus inter viewtechnieken. Na een dag stromen de schijnbaar serieuze vluchtelingen door naar een op vangcentrum, terwijl asielaan vragers die de eerste- schifting niet halen, in principe terug moeten naar het land van her komst. Volgens Vluchtelingenwerk blijkt uit de dagelijkse praktijk dat 70 procent van de asielzoe kers echt vluchteling is. Per week melden zich ongeveer achthonderd buitenlanders in Nederland. enschede gpd duinkerken Het is al weer 35 jaar geleden dat de eerste toen revolutionaire Mini Cooper van de lopende band rolde. Dat wordt gevierd door Mini- bezitters uit heel Europa met een treffen op het circuit van Silverstone. In Duinkerken stond gisteren de Nederlandse delegatie, ruim tweehonderd auto's plus bezitters, te wachten op de veerboot naar Ramsgate. Op het treffen op Silverstone worden 40.000 Mini's en 200.000 bezoekers ver wacht. FOTO ANP CAMILE SCHELSTRAETE Korpsen morren over maatregel OM rijksinkomsten extra veel boetes aan automobilisten uit te delen. Andere korpsen, zoals in Gel derland en Drente, weigeren de maatregel dit jaar uit te voeren omdat zij te Iaat bekend is ge maakt en niet in de planning past. Volgens advocaat-generaal Kalsbeek van het openbaar mi nisterie in Leeuwarden is hel niet de bedoeling om in het wil de weg bekeuringen uit te de len. „De actie richt zich wat de regiokorpsen betreft alleen op de 80-km en 50-km wegen en op het rijden door rood licht. Daar is het belang van de ver keersveiligheid mee gemoeid". Bij de verdeling van de extra be keuringen over de korpsen is gekeken naar het aantal ver keersdoden en -gewonden en de lengte van het wegennet, Waarnemend pers-officier Oosterhof van hel arrondisse mentsparket in Almelo bestrijdt de opvatting dat de maatregel alleen bedoeld is om het rijk ex tra inkomsten te bezorgen. „Ik ontken niet dat de maatregel oorspronkelijk om budgettaire redenen is genomen, maar hel bevorderen van de verkeersvei ligheid blijft het belangrijkste doel". De regionale politiekorpsen in Nederland moeten nog dit jaar 400.000 extra bekeuringen uit delen voor snelheidsovertredin gen en door rood licht rijden. Die opdracht hebben zij, naar nu pas is gebleken, in april van het openbaar ministerie gekre gen. Er zullen meer controles worden gehouden op buitenwe gen en binnen de bebouwde kom. Sommige korpsen weige ren de maatregel uit te voeren. Vorig jaar al kondigde de toenmalige jusititieminister Hirsch Ballin aan dat er jaarlijks voor zestig miljoen gulden extra aan boetes moet worden uitge schreven, omdat er anders niet genoeg geld voor de bouw van onder meer gevangeniscellen zou zijn. Aanvankelijk werd al leen gedacht aan meer snel heidscontroles op autosnelwe gen door de Algemene Ver keersdienst (AVD) in Drieber gen. Naar nu pas blijkt, zijn ook de regionale politiekorpsen aangeschreven. De regiokorpsen hebben het nieuwe beleid met gemengde gevoelens ontvangen. Sommige korpsen hebben er moeite mee om alleen ter verhoging van de Eerste rechtszaak over voorbereiden misdaad Inbrekers stelen computer van officier Valente den haag anp De rechtszaak is ongewoon, maar ook de verdachte is van een ander kaliber dan de doorsnee crimineel. De 36-jarige Ha genaar stond namelijk terecht voor een poging tot het uitlokken van een huur- moord. Goed voor vijfjaar cel, oordeelde officier van justitie Van der Voort. Maar hij kreeg flink weerwoord: met een door timmerd betoog probeerde de Hagenaar zijn onschuld aan te tonen. Sinds 1 april bevat de Nederlandse wet een artikel dat het voorbereiden van zware criminaliteit strafbaar stelt. Voor zover bekend is Van der Voort de eerste die daarvan gebruik maakt. Volgens de officier heeft de verdachte eerder dit jaar geprobeerd twee Britten ertoe te bewe gen een landgenoot dood te schieten die hem had bedonderd. De Hagenaar smokkelde vaak drugs en de Brit was er met een partij hasj van door gegaan zonder te betalen. Zelf kon hij niet naar Engeland om wraak te ne men, want daar jagen de autoriteiten op hem wegens drugbezit. De twee zoger naamde huurmoordenaars Alan en Peter bleken echter Engelse undercover-agen ten. Zij namen telefoongesprekken op en lichtten de Nederlandse justitie in. De bandopnames en getuigenverklaringen van de agenten vormen volgens de offi cier voldoende bewijs. Maar de verdachte maakte tijdens de rechtszitting uitgebreid en vastberaden bezwaar. „De feiten kloppen wel, maar u geeft er een verkeerde lading aan", sprak hij vermanend. Hij stelde dat hij vorig jaar in juni al wist dat Alan en Peter agenten waren, en dat er vanaf toen een kat-en-muisspel onstond. „Zij probeer den mij te pakken, ik gebruikte hen om 'mr. Brown' een hak te zetten. Die had me op een ontzettende manier genaaid. Hoe kon ik hem het beste een hak zet- Amsterdam»anp ten? Door de politie op z'n dak te sturen! Volgens zijn advocaat Moszkowicz was er geen sprake zijn van aanzetten tot moord. De Hagenaar wist immers zeker dat de agenten zijn rivaal nooit zouden doodschieten. „Als u naar de bandjes luistert, hoort u dat Alan en Peter zelf steeds degenen zijn die over de liquida tie beginnen. Je kunt je afvragen wie zich hier schuldig maakte aan uitlokking, vol gens mij de agenten." De raadsman pleitte voor vrijspraak. Het meest bijzondere.toetje van Nederland is Mona's toetje-van-de-maand. Want dat heeft elke maand een andere smaak. Volgens veel mensen bij Mona is het toetje van deze maand 't allerlekkerste dat zij tot nu toe hebben gemaakt. Een heerlijke, luchtige pistache pudding, die trouwens in een nieuw jasje zit: in een blauwe verpakking. De kleur van de lucht, nietwaar? Mona. De zuivelste verwenner. Rapport Wereld Natuur Fonds is optimistisch over energiebesparing: den haag anp De uitstoot van het broeikasgas kooldioxide (C02) kan in Ne derland met tachtig procent omlaag terwijl de economie blijft groeien. Het kabinet moet dan wel de kaarten zetten op energiebesparende technologie. Daarmee zijn zowel de export, de werkgelegenheid als het milieu gebaat. Dat zei voorzitter Nijpels van het Wereld Natuur Fonds (WNF) gisteren bij de presenta tie van het rapport 'Groeien met minder energie'. Het is opge steld door deskundigen van de Utrechtse universiteit. Zij plei ten vooral voor een creatieve in dustriële vernieuwing. Het geld daarvoor heeft Nijpels al gevon den: er kan zo 100 tot 200 mil joen gulden beschikbaar komen uit het overheidspotje voor het kernenergieprogramma. Onderzoeker Turkenburg meent dat op tal van terreinen in de Nederlandse samenleving nog enorme energiebesparin gen mogelijk zijn. Belangrijke winsten zijn mogelijk in de transportsector door de invoe- ring van revolutionaire brand stofcellen, bij de opwekking en omzetting van (duurzame) energie en bij de ontwikkeling van produkten en materialen. Ook bij de geplande bouw van 500.000 woningen in het kader van de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Extra (Vinex) is een grote energiebesparing moge lijk. Volgens Nijpels blijkt uit het rapport dal Nederland zich kan aansluiten bij het energiebeleid van Denemarken en Duitsland. Deze landen streven naar een reductie van de uitstoot van kooldioxide van twintig procent in 2005. Nederland zet voorals nog in op een daling van drie tot vijf procent in 2000, maar het is zeer twijfelachtig of die doelstelling wordt gehaald. Nijpels riep vooral de minis ter van economische zaken Wij- ers en staatssecretaris voor milieu Tommei op om snel een nieuw energie- en bouwbeleid te ontwikkelen. Beide D66'ers hebben volgens de oud-minis ter van milieu en voormalig WD-leider de komende jaren een sleutelrol op het gebied van energiebesparing. Volgens Nijpels moet Wijers in elk geval niet bezuinigen op de technologiesubsidies. Bo vendien moet de voorgenomen kleinverbruikersheffing op gas en elektra ook gaan gelden voor het midden- en kleinbedrijf, zoals nu nog ter discussie staat. De WNF-voorzitter vindt het overigens 'spijtig' dat de heffing met een jaar is uitgesteld tot 1 januari 1996. Inbrekers hebben tijdens de va kantie van de Amsterdamse of ficier van justitie mr. J. Valente ingebroken in diens woning en een computer en een aantal diskettes ontvreemd. Het gesto- lene bevat geen vitale informa tie, aldus de gedupeerde offi cier. Valente houdt zich onder meer bezig met de onderzoeken naar de activiteiten in het drug- circuit van een voormalige autocoureur en een hasjbaron. Zij werden eerder dit jaar ver oordeeld tot gevangenisstraffen van vier jaar. Het onderzoek naar de organisaties waartoe zij behoorden is nog niet afgerond. De inbraak komt bovenop de afiuisteraffaire die enkele maan den geleden voor beroering zorgde. Volgens de Amsterdam se politie werden de telefoons van hoge functionarissen van het korps afgeluisterd door de georganiseerde criminaliteit. In de weken daarna werd duidelijk dat ook leden van het openbaar ministerie mogelijk hoofdof ficier van justitie Vrakking en procureur-generaal Van Rand- wijck doelwit waren van cri minelen. Een woordvoerder van de politie sloot zelfs niet uit dat gesprekken van de oud-be windslieden Hirsch Ballin en Kosto (beiden justitie) waren opgenomen. In afwachting van de resultaten van een onder zoek moeten politiemensen het uitwisselen van vertrouwelijke informatie over de telefoon zo veel mogelijk beperken.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3