Honderd jaar sociaal-democratie Feiten &Meningen VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1994152BIJP/ Op 26 augustus 1894 werd in het Zwolse dans huis De Atlas de Sociaal Democratische Arbei ders Partij (SDAP) opgericht, de eerste lande lijke socialistische organisatie van Nederland. Vandaag wordt het eeuwfeest gevierd van de ze partij, die na de Tweede Wereldoorlog Par tij van de Arbeid (PvdA) ging heten. De foto's op deze pagina geven een beeld van de socia listische beweging en haar belangrijkste voor trekkers. Ontwaakt, verworpenen der aarde! Leden van de Partij van de Arbeid in Zwolle stappen in juni 1952 op de fiets voor een propagandatocht. Het is verkiezingstijd en Willem Drees is de ohbetwiste leider. De grote' linkse volkspartij zal in dit jaar voor het eerst op gelijke hoogte komen met de Katholieke Volkspartij (KVP, voorheen RKSP): beide slepen dertig zetels in de wacht. 'Vadertje Drees' zou zijn naam verbinden aan de invoering van de AOW: een basispensioen voor iedereen. Zelf vond hij dat te veel eer. De bescheiden PvdA-lei- der wees er talloze malen op dat minister Suurhoff van sociale zaken de wet eigenlijk ontwierp, maar het Nederlandse publiek hield het erop datje 'trok van Drees'. De AOW was de allereerste sociale inkomensregeling voor iedereen. Elke burger zou vanaf zijn 65ste jaar een basispensioen krijgen. Ook Hare Majesteit. Geen enkele bejaarde zou meer van zijn kinderen of de kerk afhankelijk hoeven zijn. Drees maak te er zich bij een hele generatie, die net de crisisjaren en de oorlog achter de rug had, onsterfelijk mee. Maar sommige mensen raakten erdoor in gewetensnood: ze kon den toch geen AOW krijgen als ze er nooit voor hadden betaald? En bepaalde groe pen orthodox-protestanten vroegen zich bezorgd af of ze wel geld konden aanne men van een socialist! foto cpd vrije volk Pieter Jelles Troelstra, één van de oprichters van de SDAP en de eerste hoofdredacteur van het socialistische dagblad Het Volk (opgericht in 1900), poseert hier voor de arbei dersmassa. Plaats van samenkomst: het Usclubterrein het tegenwoordige Museumplein in Amsterdam. De fo to is afkomstig uit het geïllustreerde tijdschrift Het Leven. Zij werd gemaakt op 17 september 1916 tijdens een grote kiesrechtdemonstratie. Tijdens dergelijke manifestaties werd de massa toegesproken zonder geluidversterking. Dat verkortte redevoeringen aanzienlijk. Bovendien werd de Geflankeerd door vaandels en strijdkreten hield de SDAP rond 1900 haar driedaagse congressen. In kleine, ongetwijfeld bedompte zaaltjes werden de grondslagen ge legd voor de sociaal-democratie. Fotograaf Cornelis Leenheer legde het congres vast dat de SDAP'ers hielden op 23, 24 en 25 april 1905 in de Haagse zaal Walhalla. De foto toont dat congressen een echte mannenzaak waren. Met veel moeite valt op het origineel één vrouw te ontwaren. Let op de hoeden en paraplu's op de tafels het afgeven daarvan leidde blijkbaar tot teveel verwarring. Vaste prik in die tijd was het bespreken van individuele gevallen van sociale misstanden, zoals hereboeren die weigerden een dagloner verlof te geven om een familielid te begraven. Vast punt van discussie tijdens die eerste jaarcongressen was de richtingenstrijd. De sociaalde mocratie had namelijk in die periode nog niet de keus gemaakt voor een parlemen taire of buiten-parlementaire koers. Er waren 'scheurmakers' en er kwamen afsplit singen voor die later bijvoorbeeld zouden leiden tot de oprichting van een aparte communistische partij. foto gpd cornelis leenheer Vlak na de Eerste Wereldoorlog, in 1918, verkregen vrouwen het recht te stemmen. Even daar voor was dit al moge lijk gemaakt voor de mannelijke bevol king. Ook dit was niet zonder lange strijd tot stand geko men. Conservatieve krachten vreesden dat een algemeen stem recht tot winst voor links zou leiden. Die vrees bleek terecht. Enkele jaren na de invoering van het vrouwenkiesrecht kwam al de eerste vrouw in de Tweede Kamer: SDAP-lid Suze Groeneweg. Het leverde het parlementsgebouw het 'Groenewegje' op: een lange, smalle gang die uitkwam op een damestoilet dat speciaal werd gecreëerd voor de eer ste dame in de politiek. Groeneweg was een bijzondere verschijning. Wars van feesten, recepties en officiële bijeenkomsten, omdat zulks alleen maar afleidde van waar het werkelijk om ging: de verheffing van de arbeider. Groeneweg trok liever de laarzen aan om de socialistische gedachte te verspreiden in de straatarme veenkoloniën in het noorden. Een zeer goed bewaard geheim was haar seksuele geaardheid. Suze Groeneweg was lesbisch, maar officieel woonde er een 'huis houdster' bij haar in. Zou haar homoseksualiteit bekend zijn geworden, dan was dat absoluut het einde geweest van haar politieke carrière. foto gpd cornelis leenheer Leden van de Arbeiders Jeugd Centrale (AJC) dansend rond de Meiboom: wellicht het bekendste ritueel van deze jongerenorgani satie die weliswaar geen politieke afdeling was van de SDAP, maar wel een kweekvijver voor sociaal democratisch talent. De AJC liet arbeidersjongeren kennis maken met cultuur in brede zin, iets waar ze thuis vaak helemaal niet aan toe kwamen: tochten door de na tuur, muziek maken, dansen, zin gen en toneel spelen. De Arbei ders Jeugd Centrale stond bol van de symboliek. Er werden halsdoe ken gedragen, khaki bloezen, rib fluwelen broeken, en niet te ver geten geiteharen sokken. In de ja ren '20 en '30 was men nogal ge oriënteerd op Duitsland, waar ook flinke jeugdbewegingen tot ont wikkeling waren gekomen. AJ- C'ers begroetten elkaar indertijd met een gebaar dat in de verte enigszins leek op de Hitler-groet. Dat werd echter snel afgeschaft toen men deze parallel opmerkte. De AJC was overigens politiek on verdacht. Er heerste een zeer operr, idealistische en kameraad schappelijke sfeer. Op de foto wordt gedanst tijdens een massa le 1 mei-bijeenkomst in de jaren dertig, ergens in Amsterdam-zuid foto gpd De campagne die de PvdA voor de Tweede-Kamerverkiezingen van 1967 voerde, was meer dan ooit daarvoor toegesneden op de per soon van de leider, Joop den Uyl. Zo was er de leus 'Den Uyl minis ter-president', een uitroep die zes jaar later ook zou worden bewaar heid. Voor velen is Joop den Uyl de laatste echte sociaal-democra tische voorman. In zijn periode, ruwweg de jaren '60 en '70, heer ste er in linkse kring een diep ge loof in de maakbaarheid van de samenleving. In het tijdperk-Den Uyl bleef de nadruk weliswaar lig gen op klassieke sociale kwesties, maar de emancipatie van de ar beidersklasse was inmiddels al zo ver voortgeschreden dat er ook ruimte ontstond voor nieuwe the ma's, zoals medezeggenschap voor werknemers. De fotograaf Dolf Toussaint maakte tijdens de verkiezingscampagne van '67 een schitterende, vernieuwende beeldreportage van Den Uyl in contact met 'de gewone man'. Opvallend aan deze foto is het vervoermiddel van de stucadoor wie ziet er tegenwoordig nog een 'stuc' op een fiets? Op de achtergrond nog een herinnering uit de tijd van het oude socialis me: de CO-OP, levensmiddelen winkel voor de arbeider. spreker vaak onderbroken door spreekkoren waarin leuzen werden gescandeerd. Overigens werden socialistische bij eenkomsten tot midden jaren twintig regelmatig door de politie ontbonden, waarbij soms keihard werd opgetreden. Sommige plaatselijke autoriteiten moesten niets hebben van 'de rooien' en grepen in onder het motto dat ze de openbare orde verstoorden. Troelstra, de belangrijkste maar zeer omstreden leider van de vroeg 20ste-eeuwse so ciaal-democratie, was een onvermoeibaar voorvechter van de rechten van de arbeider. Hij schreef talloze artikelen en brochures en hield zeer vele redevoeringen. Troelstra's be kendste actie was ook zijn grootste blunder. Eind 1918 riep hij in verschillende speeches (onder meer op het Haagse Malieveld) op tot de revolutie, geïnspireerd door revolutio naire ontwikkelingen in het buitenland. Maar de arbeiders in Nederland reageerden nauwelijks. Politie, leger en mare chaussee daarentegen stonden ogenblikkelijk op scherp en Troelstra moest snel toegeven dat hij de verhoudingen ver keerd had ingeschat. foto gpd tijdschrift het leven Wim Kok heeft eenzelfde verbeten heid als Joop den Uyl in het streven naar e rechtvaardige samenleving, maar je zou M soms toewensen dat hij zijn strijd wat eero deze eeuw had kunnen voeren. Intussen gi het debat over de plaats van de sociaal-dé cratie in de huidige tijd onverminderd doo 'Afschaffen deze oude ideologie', is een ol vatting. 'Doorgaan, met behoud van enkeP klassieke thema's', menen anderen. Jan PC, steeds meer het linkse geweten van de Pvl zei het onlangs zo: „De arbeider wordt nié meer uitgebuit, hij wordt nu buitengeslote als zijn baan verdwijnt." Daar zou opnieuv een grote taak voor de PvdA liggen. Of Wi Kok uiteindelijk de man wordt die de Ned» landse sociaal-democratie zodanig weet t< vernieuwen dat ze nog een tweede eeuw r kan, ligt in de toekomst besloten. Het paal experiment zal daartoe misschien de eerst) aanwijzing geven. foto gpd niels van der hq

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2