Leiden Uitnodiging schokt Dierenbescherming Leiden viert zilveren jubileum Luifelbaan 'Bij Van der Valk stond die hal er al' Wellicht visrestaurant bij Theehuis Nog 300 handtekeningen Verdistraat verliest rechtszaak tegen bouw Hovenier (53) valt van tak (RIJDAG 26 AUGUSTUS 1994 ;hef henny van egmond, 071 -356414. plv.-chef hans koenekoop, 071 -356429 Walibi A o Als de hoge-snel- I J heidslijn door de zuidelijke Bollenstreek wordt aangelegd, leidt dat tot een 'Walibi-achtig spektakel bij Warmond'. Zonnig A C Valkenburg was de I J afgelopen maand de meest zonnige plek van Nederland, tenminste als we het KNMI mogen ge loven. '}ene Pharming Leiden wil vertroebelde relatie herstellen )e Dierenbescherming staat niet te dringen om in te ;aan op een uitnodiging van Gene Pharming Europe in .eiden om de danig vertroebelde relatie wat op te klaren. )e verhouding is verstoord door de verwikkelingen rond le genetisch gemanipuleerde stier Herman. Gene Phar- ning Europe wil proberen de goede verstandhouding net de Dierenbescherming te herstellen. )en haag/leiden jan kuys )e Dierenbescherming stoort ich echter enorm aan het feit lat afschriften Van de uitnodi- óngzijn verstuurd aan politieke imbtsdragers. „Ze hebben over inze hoofden heen de instan- ies aangesproken en willen niet ;cht praten", concludeert An- oinette Hertsenberg van de Ne- lerlandse Vereniging tot Be- icherming van Dieren. „Deze brief doet meer kwaad lan goed en geeft een nare imaak", zo reageert Hertsen- j. Een goed gesprek is vol- >ens haar alleen mogelijk op lasis van een eerste vertrouwe- ijk contact zonder het daarbij jetrekken van allerlei hoog waardigheidsbekleders. „Nu ijkt het alsof ze niet echt met ons rond de tafel willen zitten, maar hooguit een gebaar ma ken naar de overheidsinstan ties." Desondanks sluit de Die renbescherming niet uit toch op de uitnodiging te zullen ingaan. Directeur George Hersbach van Gene Pharming zegt af schriften te hebben gestuurd op verzoek van enige politici en 'om te voorkomen dat het beeld ontstaat dat wij niet willen'. Hij hecht een groot belang aan fat soenlijke omgangsvormen tus sen beide partijen en in die zin noemt hij een gesprek buiten gewoon nuttig. „Bovendien ben ik ervan overtuigd dat de Die renbescherming en Gene Phar ming meer met elkaar gemeen hebben dan menigeen denkt. Ook wij delen de zorg voor die ren. Maar het werk dat wij hier Belg beroofd in telefooncel leiden Een 34-jarige Belg is gisteravond in een telefooncel aan de Haarlemmerweg mishandeld en bestolen'. De man wilde juist gaan bellen toen een onbekende man de deur van de cel open rukte en begon te trappen en te slaan- Het slachtoffer wist zijn portemonnee veilig te stellen, maar de zeven guldens die hij voor het telefoongesprek had klaargelegd werden wel gestolen. De Belg hield aan de 'aanval' verwondingen aan het gezicht en kneuzingen over. Zoekactie naar illegaal vuurwerk leiden Een grootscheepse actie van politie en douane op de A44 heeft gistermiddag en gisteravond niet het vermoeden beves- l' tv^dr dat chauffeurs die bloemen rijden naar het buitenland ille gaal vuurwerk naar Nederland brengen. De politie hield tussen vier uur en kwart over negen alle 'bloemenrijders' op de A44 aan en begeleidde ze naar de carpoolstrook bij het Holiday Inn-hotel in Leiden. Daar werden de auto's grondig onderzocht. Uit on derzoek van het vuurwerkteam zou vorig jaar zijn gebleken, dat vooral chauffeurs die bloemen vervoeren op grote schaal illegaal vuurwerk naar Nederland brengen. De 'knallers' waren toen al 3a<£ begin september te koop. Maar gisteren werden slechts chauf- 389 I ^6urs k^eurd voor overtreding van de rijtijdenwet en gebreken 387 aan de auto's. En dat waren erTnaar een paar. „De meeste chauffeurs hadden hun zaakjes goed in orde", aldus een woord voerder van de politie. Caissière steelt van baas leiden De 19-jarige caissière van een supermarkt in Leiden is gistermiddag door de bedrijfsleider betrapt op verduistering en op staande voet ontslagen. De bedrijfsleider zag dat de vrouw een 47-jarige vriendin voor zo'n vijftig gulden aan shag en siga retten liet meenemen zonder af te rekenen. Beide vrouwen wer den aangehouden. De caissière^bekende dat zij al sinds begin dit jaar onder één hoedje speelde met de 47-jarige. In die maanden zouden zij voor zo'n duizend gulden aan goederen hebben ge stolen. M leiden wim koevoet Van de 1500 handtekeningen die nodig zijn om de referendu maanvraag geldig te maken, waren er vanochtend zo'n 1200 'innen. De ophalers van de Stichting tot Behoud van het Koninklijk Militair Invaliden- tuis hebben 645 steunbetuigin gen binnengesleept, op de bon n het Leidsch Dagblad zijn tot lusverre ongeveer 550 reacties binnengekomen. Mevrouw E. Gibbels, be stuurslid van de stichting, is er heilig van overtuigd dat ze de 1500 zal halen. Ze kan de ko mende dagen nog 53 lijsten met p 25 handtekeningen elk tegemoet zien. Als de gemeen teraad de aanvraag honoreert, I I 1 Ja, ik wil een referendum over het bestemmingsplan Hoge Rijndijk 25 l en omgeving en daarmee over het i I beleid de stad steeds verder I vol te bouwen met woningen. 0*0 Naam:j Adres:I Woonplaats:J Datum:I I I I Handtekening: I I Bon in envelop opsturen naar Leidsch Dagblad, t.a.v. redactiesecretariaat, antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden (geen postzegel nodig) I Notabene: alleen Leidenaars die kiesgerechtigd zijn, kunnen de Leidse I gemeenteraad verzoeken om een referendum. Alleen zij kunnen de bon inzenden. doen is nieuw en het nieuwe wekt vaak angst. Aan ons de taak om duidelijk te maken dat wij niets doen wat het daglicht niet kan verdragen." Hersbach vraagt respect voor eikaars standpunt, maar hij zal veel overtuigingskracht nodig hebben om de Dierenbescher ming zover te krijgen. Antoinet te Hertsenberg: „Wij zijn een organisatie die de belangen van dieren behartigt en die princi pieel tegen dierlijke biotechno logie is. Dat is een fundamente le tegenstelling met Gene Phar ming. Zij gebruiken dieren als fabriekjes voor de productie van medicijnen. Het is een directe aantasting van het dier." De Dierenbescherming blijft waakzaam, „omdat er in het verleden al zoveel bekokstoofd is." „Wij zijn bang", zegt Hert senberg, „dat de experimenten met genetische veranderingen bij dieren stapje voor stapje ver dergaan. Als er eenmaal een re sultaat is bereikt wordt er ge zegd 'we kunnen wel verder gaan, want dit hebben we toch al bereikt'. Het wordt dan een glijdende schaal." CURSUS VOOR VROUWEN - De Vrouwen Oriënteren in de Samenleving begint 6 septem ber de cursus 'Hoe zegje wat je denkt?' De bijeenkomsten zijn op dinsdag van 13.30-15.30 uur in 't Spoortje, Bernardkade 40 in Leiden. Opgave: tijdens de eer ste bijeenkomst of tel. 071- 220866/211386. leiden «roelf reinders André Hazes wil-ie horen. De kalende man aan het tafeltje van plastic is vast van plan er een leuke middag van te ma ken. Het rijtje lege bierblikjes voor hem heeft dat voor hem beslist. De vrouw drie tafeltjes verder mocht eerst een num mertje bedenken. Maar 'Ik vind alles wel mooi', dat liedje kent het stemmingsorkestje De Rijn sons natuurlijk niet. Hazes wil hij, met 'Ik heb de zomer in mijn hoofd'. En dat nummertje kennen ze wel. André Hazes voor meneer. 'Ik heb de zomer in mijn hoofd'. Het weer weigert mee te werken; een dreigende wolk schuift voor de zon. Twintig- tot vijfentwintigdui zend mensen verwacht Jan Mentink dit jaar op het 25-jarig jubileum van de midzomerfees ten op het winkelcentrum De Luifelbaan. Want die komen er elk jaar. Gisteren was de eerste dag van het driedaagse feest met de beproefde formule van kermis, braderie en muziek. Mentink is van het promotie team van het centrum („Een voorzitter hebben we niet, we kennen de hoogste vorm van socialisme") dat dit jaar ook een jubileum viert. Het Vijf Meiplein bestaat 35 jaar. En hoewel het Bevrijdingsplein eigenlijk een jaartje jonger is, maar toch bij De Luifelbaan hoort, bestaat volgens het promotieteam ook het Bevrijdingsplein al zolang. Volgens Mentink zijn de jaar lijkse midzomerfeesten al heel lang een begrip in Leiden. „Het is een mooi feest tussen die an dere grote Leidse feesten, mooi tussen de Lakenfeesten en 3 ok tober in. En ook het midzomer feest is een echt familiefeest. Families met kinderen uit de Stevenshof die hier normaal Drie dagen viert het jubilerende winkelcentrum De Luifelbaan zijn midzomerfeest. niets te zoeken hebben, komen met dit feest toch naar De Lui felbaan. En ook oud-zuid-wes- ters, die misschien al jaren el ders in Leiden wonen, komen dan ook weer hier naar toe." 's Avonds is de lucht geheel betrokken. Maar Dries Roelvink is blij dat hij mag zingen op 'dit gezellige pleintje in het centrum van Leiden'. De blonde Amster damse zanger probeert enige honderden Leidenaren voor het podiumpje met z'n recent hitje 'Door jou ga ik leven' te plezie ren. Dat lukt pas echt met een aantal Hollandse krakers. „Lek ker inhaken mensen. Maak er maar een zootje van", moedigt Roelvink aan. „En al die hand jes, de lucht in." En ze doen het. De jeugd zoekt het vermaak vooral bij de botsauto's en de boksbeugel op de kleine kermis op het Vijf Meiplein. De motor kap van een bruine Opel dient als tribune voor een clubje meisjes. Zo kunnen ze mooi de jongens bekijken die hun krach ten testen op de boksbal. Mo derne dansmuziek uit de boxen boven de botsauto's overstemt de vrolijke jazz-klanken van het bandje verderop. Het gaat erom de boksbal een enorme klap te verkopen en dan te kijken alsof foto hielco kuipers je rechterhand van ijzer is. Een jongetje van hoogstens elf jaar duwt een munt in de machine. Een blond 'matje' hangt in z'n nek. De pubbers kijken bewonderend toe. Die durft.TIet lukt hem twee keer de bal terug te stoten. Een ap plausje weerklinkt. Als beloning wil hij een slok bier uit het blikje van een ouder vriendje. Maar dat lukt niet. leiden aap rietveld Bewoners van de Verdistraat hebben hun zaak tegen de bouw van 27 huizen aan de Cesar Franckstraat verloren. De rechtbank in Den Haag acht de behoefte aan woningen in Leiden belangrijker dan het stukje groen, dat de buurt door de bouw kwijtraakt. De vereniging van huiseigenaren Verdistraat kwam onmiddel lijk in het geweer, toen zij hoorde van de bouw van de 27 huizen. Voor de rechter voerde zij aan, dat de bewoners niet alleen een stuk openbaar groen kwijtraken, maar ook zonlicht in hun wo ning, én privacy. De nieuwbouw staat maar zeven meter van de huizen aan de Verdistraat. Leiden had met de bouw van de huizen zoveel haast, dat de bouwer ermee mocht beginnen voordat het bestemmingsplan was aangepast. De omwonenden zagen geen reden voor die haast. Maar volgens de rechter had de gemeente gelijk. Leiden heeft van de provincie opdracht gekregen tot het jaar 2000 nog 2500 woningen te bouwen in de stad. „En om daarin te slagen moeten we elke acceptabele mogelijkheid aangrijpen", zei de woordvoerder van de gemeente voor de rechtbank. Bronk teleurgesteld in qemeente Leiden moeten er nog eens 3000 hand tekeningen worden opgehaald. Dinsdag, als de gemeenteraad vergadert, is de deadline. Dan wil de stichting de handteke ningen met de, referendumaan vraag indienen. Gibbels houdt er nog altijd rekening mee dat raadslid M. Vlasveld van de Groenen, die ook een voorstel voor een referendum heeft in gediend, 12 andere raadsleden mee krijgt. In dat geval krijgt de stichting ook haar zin en is haar eigen aanvraag niet meer nodig. „Als mevrouw Vlasveld het niet redt, springen wij van het balkon af met handtekeningen en al. Of dat procedureel juist is, weet ik niet. De referendumver ordening is daar niet duidelijk over." De eigenaars van het glazen Theehuis op de hoek van de Doezastraat en het Van der Werfpark willen hun domein vergroten, foto ben debruyn leiden erna straatsma Het Theehuis in het Van der Werfpark wordt wellicht groter. Op verzoek van de gemeente en de uitbaters studeert de Leidse architect W. Hofman op moge lijkheden tot uitbreiding. Eigenaar mevrouw Volkers hoopt op een verdubbeling van de ruimte, waar eventueel een visrestaurant in kan komen. „Ik heb daar onlangs mijn papieren voor gehaald", zegt ze. „Mét ex tra .ruimte is het mogelijk een restaurant te beginnen." Haar echtgenoot heeft al een naam in gedachten voor de ex tra ruimte: Oranje Suite. „Prins Willem-Alexander komt hier vaak langs. Ik heb hem onlangs nog getrakteerd. En zijn broertje Constantijn komt hier altijd een 'raket'halen." Uitbreiding van het Theehuis is mogelijk aan de kant van het Natuurhistorisch Museum, bij de Raamsteeg. De eigenaars willen graag een nieuw terras aan de parkzijde van het thee huis. „Dat is veiliger voor spe lende kinderen", aldus de eige nares. „Dan komen ze niet zo snel op straat terecht." Om het Theehuis aantrekkelijker te ma ken voor ouders met kinderen wil Volkers gan de parkzijde van het theehuis ook een 'ballen- bad' aanleggen. Het Theehuis beslaat nu een oppervlakte van ongeveer 25 vierkante meter. Het overdekte terras aan de straatzijde is nog eens 25 vierkante meter. Hofman heeft de uitbrei dingsplannen nog niet uitge werkt. „Het is een hele moeilij ke opgave. Misschien kan er iets van glas naast komen, iets laags. Ik weet het gewoon nog niet." Verplaatst In 1992 kreeg het door de Leid se architect Wim Hofman ont worpen Theehuis een plaats op de hoek van de Doezastrraat en het Van der Werfpark. Het ge bouw moest echter acht meter verplaatst worden omdat het op een belangrijke gasleiding bleek te staan. De afgelopen twee jaar is het Theehuis een paar keer in ei gendom overgegaan. De éerste het etablissement omdat hij van de gemeente geen vergunning kreeg voor het schenken van al coholische dranken. De tweede eigenaar hield het na een paar maanden ook voor gezien. De huidige eigenaars beheren het Theehuis sinds twee jaar. De uitbreidingsplannen han gen vooralsnog echter af van de eventuele verkoop van het Theehuis. Eigenaarsechtpaar Volkers heeft het pandje enkele weken geleden, vanwege 'fami lie-omstandigheden' te koop gezet. Ze hopen het Theehuis echter toch in eigen handen te kunnen houden. „Als we de ver koop kunnen voorkomen willen leiden frank buurman „Toen ik net in dit gebouw zat dachten veel mensen dat ik zonder vergunning met mijn spellenhal 'Electronic Paradise' was begonnen. De gemeente wilde zelfs <dat ik een speciale verklaring zoli afleggen dat dat niet zo was. Dat geeft wel aan hoe absurd er over mijn initia tief wordt gedacht." C. Bronk van speelautoma- tenverhuurbedrijf GB Amuse ment is teleurgesteld in de ge meente. Het is alweer negen maanden geleden dat hij via een procedure bij de commissie beroep trachtte om een vergun ning voor het Electronic Paradi se los te krijgen. De commissie heeft echter nog steeds geen uitspraak gedaan. GB Amusement is tegenwoor dig ondergebracht in het opval lende driehoekige glazen pand dat op de hoek van het Leven daal en de Geregracht staat. Voorheen zat hier een kurkbe- drijf. Het pand biedt de aanblik van een spelletjeshal, omdat in de wigvormige showroom di verse flipperbakken en video- spelmachines in bedrijf de aan dacht trekken. De jongeren die er op staan te spelen blijken de kinderen van Bronk zelf en zijn medewerkers te zijn. De jeugd die binnenkomt wordt weer weggestuurd. „Zo gaat het hier de hele dag. Je ziet dat er be hoefte bestaat aan een spelle tjeshal. Maar de gemeente wil er niets van weten. Ik zit nog steeds op een uitspraak in mijn beroep te wachten." De gemeente Leiden kent geen verordening voor een speelhal. De gemeenteraad heeft daar indertijd bewust voor gekozen, om te voorkomen dat ondernemers her en der over last veroorzakende automaten hallen zouden beginnen. Burge meester C. Goekoop en de hem omringende ambtenaren voelen er ook op dit moment nog niets voor om de deur open te zetten. Het aanbod van Bronk om al leen behendigheidsmachines neer te zetten en niet de fruit machines, die gokverslaving in de hand kunnen werken, heeft niets aan dat standpunt veran derd. „Automatenhallen zijn er in Katwijk, Noordwijk, zelfs bij Avifauna in Alphen. Met fruit machines, waar mensen ver slaafd aan kunnen raken. Waar om kan e? in Leiden dan geen hal komen met alleen behen digheidsmachines. De burge meester wil in dit geval nog steeds het verschil niet zien tus sen flipperbakken en fruitauto maten." Volgens Bronk ziet Goekoop wel degelijk het verschil tussen de twee soorten van elektro nisch amusement. Op 1 maart 1995 moeten alle fruitmachines uit de buurthuizen en snack bars verwijderd zijn, maar be hendigheidsmachines mogen blijven staan. In de cafés mag dan nog naar één fruitmachine staan. „Ik zou dan tegen die ho- reca-ondernemers willen zeg gen: laat alles maar staan, want de Wet op de Kansspelen, waar ik mee om de oren wordt gesla gen, maakt inderdaad geen on derscheid tussen flipperbakken en fruitmachines. Ik ben dan ook benieuwd hoe de politie denkt dat beleid van de ge meente te kunnen uitvoeren." Bronk wil voor alles echter met de gemeente tot een verge lijk zien te komen. „Ik wil de burgemeester en de gemeente raad in mijn zaak uitnodigen, zodat het gemeentebestuur met eigen ogen kan zien dat er geen kwaad steekt in flipperbakken en videospelmachines. Ik voel er nog steeds niets voor om zonder vergunning met een hal te beginnen, omdat ik de finan ciële risico's die aan een derge lijk avontuur Verbonden zijn niet wil nemen. Maar reken maar dat een horecabedrijf als Van der Valk dat wel had ge daan. Van der Valk had een proefproces uitgelokt en dan had de gemeente verder achter de feiten kunnen aanlopen", stelt Bronk. Volgend een woordvoerder van de gemeente is op korte ter mijn een uitspraak in het be roep van Bronk te verwachten. Inhoudelijk wil hij er niet op in gaan. „Het heeft lang geduurd, omdat het een ingewikkelde zaak is", licht hij toe. eigenaar hield het na een half we deze winter beginnen met jaar al voor gezien. Hij verkocht de verbouwing." Een 53-jarige hovenier is gistermiddag in een tuin aan de Morsweg uit een boom gevallen. De man was takken aan het snoeien. Hij was met een ladder die door twee collega's werd vastgehouden in de boom geklommen en op een tak gaan zitten. Maar onder het werken verloor hij zijn evenwicht en plofte van de tak. Hij is met lichte verwondingen overgebracht naar het AZL.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11