Opmerkelijke Scorpio debuteert in oktober Weg en wiel Ford Rijnland lancia dealers MultiAuto I Suzuki geeft meer aandacht aan Vitara MENKEN LANCIA LANCIA LANCIA Zij-airbag in bm W-stijl vervangt Thema Meer comfort met verende zadelpen Lancia K(appa) ONDERDAG 25 AUGUSTUS 1994w /Vu- wordt (w4orftüti> [>(*s ècM HOGE RIJNDIJK 4, LEIDEN TELEFOON 071 - 12 52 59 'n Nieuw gezicht voor Ford en het nieuwe gezicht van Ford Rijnland, betaalbare betrouwbaarheid Filialen: Le/'den: VijfMeilaan 7, telefoon: 071 -310031. Leiden: Lammenschapsplein 6, telefoon: 071 - 769358. Leiden: Rijnland Autoschadecenlrum, Rooseveltstraat 19, telefoon: 071 - 310031. Leiderdorp: Van der Valk, Bouwmanweg 71, telefoon: 071 - 899301. Noordwijk: Beeklaan 5, telefoon: 01719 -19478. De belangstelling was groot toen op de Auto-RAI van 1958 een nieuwe Nederlandse auto, genaamd DAF 600, werd voorgesteld. Na afloop van de ten toonstelling had Van Doorne's Automobielfabriek te Eindhoven al enkele duizenden orders op zak. De geplande jaarproduktie van 25.000 auto's moest naar boven worden bijgesteld. Het klaarma ken van de produktielijn en de opzet van een dea- lernet namen vervolgens een jaar in beslag en op 23 maart 1959 kon de eerste produktie-DAF in het bijzijn van het voltallige personeel van de band worden gereden (zie foto). Het eerste type DAF was te koop voor 3.980, een luxe uitvoering kost te 400 gulden meer. archieffoto Duizend, oudjes bij elkaar op FEHAC-mobiel Sinds 1976 bestaat de FEHAC als overkoepelende organisatie van clubs voor historische voertuigen. Rond de 100 daar van zullen op zaterdag 3 sep tember acte de présence geven op de Rotterdamse Miillerpier voor het evenement FEHAC- mobiel. Een uniek, gratis te be zichtigen rijdend museum zoals dat niet meer is gezien sinds het vorige grote FEHAC- evenement, zeven jaar geleden in Den Haag. Achtergrond van deze mani festatie is promotie van de hobby 'het verzamelen van ou de voertuigen'. In het alge meen is het doel van de FEHAC om de belangen van deze ver zamelaars te behartigen. Zo overlegt men veelvuldig met de overheid over zaken als im port- en keuringsregels voor historische voertuigen. Of over belasting-aangelegenheden, zoals de volgend jaar in te voe ren houderschapsbelasting, waarvan zonder de bemoeienis van de FEHAC oude (verzame laars-) voertuigen vast niet vrij gesteld zouden worden. Het nut van zo'n organisatie hebben de verzamelaars goed begrepen: liefst 126 clubs met tezamen bijna 44.000 leden sloten zich tot nu toe aan. Sommige clubs richten zich op een bepaald merk auto's, mo torfietsen of bedrijfswagens, andere op een bepaald land of een bepaalde historische pe riode. Het zal de FEHAC dan ook weinig moeite gekost heb ben om aan de beloofde dui zend voertuigen te komen. Een handige bijkomstigheid is dat de organisatie via de aan gesloten clubs historisch bus vervoer kan bieden. Voor be zoekers die zelf met een oude auto komen (van voor 1974) is er een aparte parkeerplaats, die zeker ook een interessant beeld zal opleveren. Het evenement duurt van 10 tot 17 uur, maar het ligt voor de hand dat Rotterdam voor en na die tijden tevens zal krioelen van oude glorie op wielen. Licht fietsen met de Yamaha PAS Yamaha Motors brengt sinds kort een totaal nieuw idee van de 'snorfiets' op de markt. De fietser moet wel zelf trappen, maar de elektromotor zorgt voor 50 procent minder krachtsinspanning.Trapkrachl en snelheid worden door sen soren en een regelsysteem ge stuurd, waardoor de elektrische aandrijving aansluit op de vraag van de berijder. De Yamaha PAS (Power Assist System) van 2.400 zorgt voor een normaal fietspatroon met aanzienlijk minder moeite. De bescheiden accu garandeert 20 kilometer actieradius, goed voor redelijk wat lokaal verkeer. Ford laat de nieuwe versie van zijn grootste Europese model, de Scorpio, in ok tober debuteren op de Au tosalon van Parijs. Ont werper Claude Lobo die 25 jaar geleden bij Simca en Matra werkte en ook ervaring opdeed bij McLa ren, heeft de Scorpio voor al aan de voorzijde op merkelijke details meege geven. AMSTERDAM De grille, met bovenop een brede verchroomde strook en centraal daarin het blauwe logo, maakt er een echte Ford van. Er is geen dubbel stel kop lampen gebruikt, maar geko zen voor twee forse, iets ach terover liggende pitten, die de Scorpio een geheel eigen ka rakter geven. Aan de achterkant bevindt zich een grote, maar niet erg hoge kofferbak. Deze loopt een stuk verder door dan we gewend zijn. Vlak onder de bagageklep zit een smalle rode strook voor de achterlichten. Slechts van opzij lijkt de Scorpio nog enigszins op het huidige mo del. Dat is ook logisch want het middenstuk van de carrosserie blijft constructief ongewijzigd. Wel is verder de vormgeving van het interieur geheel her- De auto komt als sedan en sta tionwagon op de markt, een hatchback komt er (voorlopig) niet. Het vorige model kwam in '85 als hatchback uit, in '90 volgde de sedan en in '91 tege lijk met de 'facelift' ook een stationwagon. Kennelijk slaan die laatste twee carosserievari- anten tegenwoordig het meest Op technisch gebied zijn er geen grote veranderingen te melden. Voor de nieuwe Scor pio komen derhalve de beken de 2.0, 2.4 liter en 2.9 V6-moto- ren in het pakket en ook de nieuwe turbodiesel van 2.5 liter en 112 pk is leverbaar. Ford voldoet met aanzienlijk verbe terde brandstof-, uitlaat- en koelsystemen nu al aan de over enige jaren aan te scherpen wettelijke eisen. Door onder meer een sneller werkende ka talysator, minder brandstofver bruik bij het stationair draaien van de motor en extra naver- branding wordt meer rende ment bereikt alsmede aanmer kelijk minder schadelijke uit stoot. Heel slim gevonden is de snelle opwarming van de katalysator bij een koude start. In vier se conden ontbrandt er door twee extra bougies in de katalysator 5 gram brandstof, zodat die pot de vereiste 350 graden Cel sius bereikt om de uitlaatgas sen goed te reinigen. Een anti-blokkeer remsysteem en airbags zijn standaard op de Scorpio en mogelijk gaat er ook een versie met vierwiel- aandrijving op de markt ko- Ford komt voor het modeljaar '95 overigens met een zelfcor rigerende vering. Dit semi-ac- tieve systeem wordt standaard geleverd op de duurste uitvoe ring van de Fiesta. Of dit uit de Formule 1-racerij afkomstige systeem in aangepaste vorm ook leverbaar zal zijn op de nieuwe Scorpio is nog niet be kend. Ook over de prijzen kan Ford nog niets meedelen. De recente wijziging van Fords wereldwijde organisatiestruc tuur brengt mee dat een totaal nieuwe opvolger voor de Scor pio in de VS ontwikkeld zou moeten worden. Met het wat pompeuze uiterlijk dat de hui dige Scorpio nu krijgt zal hij Weer enkele jaren mee moeten, tot men hem wellicht vervangt door een naar Europese smaak aangepast Amerikaans model. Uw Lancia-dealervoor de bollenstreek. Van Berckelweg 34 - 2203 LB - Noordwijk-01719-19213 Rijksstraatweg 338 2242 AB Wassenaar Telefoon 01751-19342 WEGWERKZAAMHEDEN Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). Alkmaar richting Amstelveen (A 9) Ter hoogte van de Velsertunnel, avond en nacht. Nieuw-Vennep - Bergambacht (N 207) Ter hoogte van Hefbrug bij Waddinxveen. Wassenaar richting Nieuw-Vennep (A 44) Tussen Sassenheim en Kaag-Dorp, overdag. p 1-^ abrikanten blijv I zoeken naar JL om de fiets van vering te voorzien. Importeur Armada Trading introduceert een zadel pen met ingenieus veermecha- nisme ter vervanging van de be staande zadelpen. De Cyclops Balans genoemde zadelpen past op alle soorten fietsen en snorfietsen. Het schokken op onregelmatige wegdekken wordt gedempt en de fietser krijgt volgens de fabri kant het gevoel over het wegdek te zweven. Omdat het zadel in zijn geheel inveert, wordt de wervelkolom ontlast en wie daar gevoelig voor is zal minder irritatie hebben van nek, rug of achterwerk. De verende zadelpen is'verkrijg baar in drie types, afhankelijk van het lichaamsgewicht var) de gebruiker. De prijs bedraagt 65. Verkrijgbaar in gespeciali seerde tweewielerbedrijven. Meer informatie geeft de im porteur via tel. 02285 - 18087. Slecht verlicht Vorig jaar reed bij duisternis 45 procent van de fietsers zonder of met kapotte verlichting. Dat is sinds 1988 een toename van 15 procent, zo heeft de Stichting BUK IN HET VERLEDEN Links de gewone zadelpen en rechts de verende Cyclops Balans. Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid onderzocht. Volgens de stichting zijn extra voorlichtingscampagnes en po litiecontroles nodig om de fiet ser ertoe te bewegen zijn ver lichting in orde te maken. De stichting constateert verder dat onbekende en goedkope fiets- merken lang niet altijd zijn uit gerust met de sinds 1987 ver plichte zijreflectie. Beugelslot best De Duitse Stiftung Warentest concludeert na eigen onderzoek dat een beugelslot de beste be scherming biedt tegen fietsdief stal. Getest werden 16 beugel- sloten en 3 dikke kettingsloten van diverse fabrikanten door ze met zagen, tangen en lasbran- ders proberen te openen. Voor waarde was dat het gebruikte gereedschap onder een jas te verstoppen moest zijn, zoals bij fietsendieven gebruikelijk is. Uiteindelijk gingen alle sloten onder dit geweld open, maar er was verschil in de daarvoor be nodigde tijd. Beugelsloten van de merken Abus, Kryptonite en Trelock kregen het predikaat goed. Het is voor geen enkele dief mogelijk deze sloten in kor te tijd en onopgemerkt open te breken. De losse sloten met ket tingen waren iets sneller open te maken. Kettingscherm De Nederlandse firma De Woerd brengt een nieuwe ket- - tingbeugel onder de naam 'Wa ve' uit, geschikt voor fietsen met drie kettingbladen voor, zoals ATB's en hybride-fietsen. De beugel is licht van gewicht en is te monteren zonder de trapper te verwijderen. Gazelle mon teert de beugel al standaard op diverse modellen-. 7,0 (omend najaar debuteert een nie 4.° ancia die de tien jaar geleden gepresenteerde Thema gaat opvolgen. Met de gekozen type- 5'2 laam K (spreek uit: Kappa) grijpt Lancia terug 2|g laar haar historie. In de jaren twintig gebruikte ri deze Griekse letter K ook als typenaam. 1 (ort geleden deed men hetzelfde bij de nieu- hier niet leverbare ruimtewagen, die Zeta Goedkopere grote Mitsubishi's men van de personen-versies en daarom maakt Suzuki zijn gamma in die klasse nu aan trekkelijker. Daarbij concentreert het merk zich op het modieuze model Vi tara. In de zes jaar dat hij nu op de markt is verdrong deze al snel de veel eenvoudigere Sa murai als meestgevraagde 4x4- Suzuki. Lange tijd leverde men de Vitara alleen in heel luxueu ze JLX-uitvoering. Later werd dat aangevuld met een langere 5-deurs Vitara, met extra sterke 16-kleps motor. Pas kort is er ook een van alle luxe ontdane /ien toenemend aantal auto- j ïerken bericht over de ontwik- eling van airbags aan de zij- ant. Daaruit mag afgeleid wor- jj en dat men binnen enkele ja- een produktierijpe versie hebben. Er is echter nog i standaard-ontwerp, zoals 0 lij airbags in stuurwiel en dash- oard. iMW was niet tevreden met het iffect van een enkele airbag op maakte er een slimme litbreiding bij. Uit de armsteun n het portier ontspruit een ichtzakje met 17 liter inhoud, at voornamelijk het lichaam noet opvangen. Om het hoofd :oed te beschermen vult BMW dat aan met een air-buis, offi cieel Inflatable Tubular Structu re genoemd. Deze wordt opge borgen in de deursponning en strekt zich bij het opblazen dia gonaal over de ruitopening. De redenatie erachter lijkt vol strekt logisch. Bij een aanrijding opzij biedt een auto vrijwel geen kreukelzone als 'schok demper'. Een zij-airbag dient de inzittenden zachtjes weg te du wen, meent BMW, van de zij wand die ingedrukt wordt. Door de aanrijding zullen vaak de rui ten sneuvelen. Een grote zij-air bag die tot naast het hoofd reikt heeft dan bovenaan geen steun meer om het hoofd weg te du wen. Daarop biedt de ITS-buis volgens BMW het antwoord. Cabrio JA. Daarbij komt nu een iets luxere Cabrio JX, terwijl de JLX-versies zonder prijsstijging de sterkere 16-kleps motor krij gen. Op een braakliggend terrein hebben we met zo'n vierwiel- aangedreven Vitara wat 'ge speeld'. Erg uitdagend was dat niet, wetend hoe goed een Vita ra zich redt onder veel zwaarde re omstandigheden. Maar prak tisch bezien telt ook meer hoe de auto zich houdt op de nor male weg, waar Vitara-kopers veruit het meest rijden. Daar bewijst de bijna 100 pk sterke 1.6 liter motor zijn waarde met een prettig rustige loop, en presta ties die hem volstrekt moeiteloos met gewone personenauto's laten meekomen. Hij hobbelt wat meer op oneffen wegdek dan een gewo ne auto, doch komt ver der in comfort ook niets tekort. Als voorheen is een Vi tara JLX volgeladen met accessoires, of het gaat om de tweedeurs Ca brio, driedeurs Metal Top of vijfdeurs Villager. Van bekrachtigde be sturing tot elektrische bediening op ramen, spiegels en centrale ver grendeling, alles zit er op. Ook een automati sche viertraps transmis sie is mogelijk. Eerst bood al leen de Villager dat, de JLX kreeg een minder aantrekkelijke drietraps automaat zonder elek tronische sturing. De JLX-prijs loopt van 43 tot 45 mille, een automaat kost 3.355 extra. Het basismodel Cabrio JA met 80 pk 1.6 liter motor kost 37 mille. De nieuwe versie JX heeft voor duizend gulden meer een iets ruimere aankleding. Met onder meer een toerenteller, automatische vrijloopnaven en kaartenvakken in de deuren blijft het evenwel bij kleine extra accessoires. sismodel 1.8 GLi. Het enige be langrijke dat men daarin moet missen is centrale portierver grendeling. Bij de Sigma in nieuwe EXE-uit- voering zit de besparing van precies twee mille (prijs 87.900) niet in de uitrusting, maar in de techniek. Hij heeft de 170 pk sterke drieliter V6 met enkele nokkenassen uit de in Australië gebouwde Sigma Wa gon, in plaats van de sterkere versie met dubbele nokkenas sen die de duurdere Sigma se dans aandrijft. De aanldeding van de Sigma EXE blijft op het hoogste niveau: twee airbags, airco, automatische transmis sie, enzovoorts. et laat zich a arkoigterreinwagen-ver- rtgez Dop in ons land dit jaar han< rje kwart lager wordt {an in 1993. Dat komt nd r aoral doordat op (grijs) 1.731 edrijfswagen-kenteken e ct )aar liefst 85 procent rs v linder van deze auto's en fu orden afgeleverd. 7an [aar Suzuki, die altijd lelai jed scoorde met zijn e. 1 [impacte terreinwa- ok viens, laat het er niet bij ste tten. 2,67 jj een presentatie op irgei e Rotterdamse 'Kop in Zuid' becijferde ien dat Suzuki voor het erst in meer dan tien lar niet langer het leestverkochte merk is gi de 4x4-klasse. 'Geluk- ig', zei directeur Hans an Doorn van importeur NI- losk 'is die positie overgeno- lbel ien door ons zusje Jeep.' De jer j. nporteurs van Suzuki en Chry- „ru er/ Jeep behoren beide tot de 'ollei Juwman Groep. ujt errassend kan deze ontwikke- bij niet geweest zijn voor de xanc "Porieur, die altijd een dikke ïand Procent van zÜn terreinauto- j ïodellen op grijs kenteken ver- aa)^ ocht. Als gevolg van de nieuwe 1 dot fet8evingis dat voorbij, slechts b 'i uitzondering komen (omge bouwde) terreinwagens nog in anmerking voor een grijs ken- ken. Het moet voortaan ko- FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Zowel in de Galant-reeks als bij het sedan-topmodel Sigma brengt Mitsubishi een goedko pere versie uit, in de hoop dat de verkopen weer wat aantrek ken. De hoge koers van de Ja panse Yen speelt het merk par ten, vooral daar men (nog) geen auto's in Europa bouwt die daarvan geen last hebben. Bij de Galant debuteert het type 1.8i (alleen vierdeurs), 1.350 goedkoper dan het huidige ba- (Griekse Z) is gedoopt. De nieuwe Lancia K lijkt uiterlijk sterk op de bestaande Delta en Dedra, hij is wat langer (4,69 meter) en breder (1,80 meter) dan de Thema. Het meest opval lende nieuws is van technische aard. Lancia in troduceert gloednieuwe 5-cilinder motoren, in benzine- en dieselversie. Topmotorisering biedt de oude tweeliter viercilinder met turbo en een aangepaste versie van Alfa's drieliter multikleps V6. In de Thema levert men nog de oudere uitvoering met twee kleppen per cilin der. Dit alles wijst op een duidelijke opwaar dering tegenover de Thema en dus zal de K wel het nodige duurder worden. Onder meer een anti-blokkeer remsysteem en (slechts) een airbag zullen standaard zijn op de Lancia K.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7