VN: Zeker miljoen doden in Rwanda Washington weigert esprek met Castro Akkoord over overdracht )estuurstaken Westoever Buitenland Sneeuw in de zomer Renault blijft toch in handen Franse staat President Algerije wil praten met radicaal-islamitisch front Doodsdrift piloot leidt tot ongeluk Opnieuw grote bezorgdheid over stabiliteit in Zuid-Azië lONDERDAG 25 AUGUSTUS 1994 Tweeling half wit, half zwart ionden Een blanke Britse vrouw is bevallen van een tweekleuri ge tweeling: een zwarte jongen en een blank meisje. Dat meld den Britse kranten vanochtend. De vader van de tweeling is een donkergekleurde man. Volgens artsen is de kans dat een stel een tweeling van twee verschillende kleuren voortbrengt, één op een miljoen. De 29-jarige vader, Curtis Simmons, vertelt: „Toen ze werden geboren, waren ze een beetje blauw. De volgende dagen werden ze paars. Maar aan het einde van de week had Reece een donkere huid met zwart haar zoals ik, terwijl zijn zusje Louise blond en blank is zoals Marion". Nobelprijswinnaar Synge overleden ionden De Britse biochemicus en Nobelprijswinnaar Richard Synge is op 79-jarige leeftijd in zijn woonplaats Norwich overle den. Een woordvoerster van de Royal Society in Londen heeft gisteren laten weten dat Synge al op 18 augustus is gestorven. Synge vond met Archer Martin in 1941 de verdelingschro- matografie uit, waar\/oor zij in 1952 de Nobelprijs voor schei kunde kregen. Hun ontdekking leidde tot snelle ontwikkelingen in de natuur- en scheikunde. Synge werd op 28 oktober 1914 in Liverpool geboren. Hij werkte na zijn studie onder meer in Cam bridge, Uppsala, Londen en, sinds 1967, in Norwich. Patiënt uur alleen op operatietafel karlsruhe De Duitse chirurg die een patiënt met een openge sneden maag meer dan een uur alleen op een operatietafel liet liggen, moet een boete van ruim 30.000 gulden betalen. In het najaar van 1991 had hij zonder dwingende reden de operatieka mer verlaten en sprak vervolgens ruim een uur met een regiona le politicus over een mogelijke vermindering van het aantal bed- n het ziekenhuis. De medicus vond dat geen probleem, omdat hij bij de patiënt een 'risicoloze' operatie uitvoerde. De patiënt werd daardoor wel nodeloos lang onder narcose gehou- n kwam later met zware hoofdpijn bij. Grieken willen niet praten athene Griekenland heeft het Albanese aanbod om de spannin- tussen beide landen via een dialoog te verminderen, giste ren afgewezen. Premier Papandreou liet weten de Griekse min- derheid in Albanië 'met alle middelen' te zullen verdedigen. Hoe |a(j( hij dat denkt te doen, wilde Papandreou niet zeggen. Vooral de rechtszaak die Albanië wegens spionage heeft aangespannen te- k^Hgen vijf leden van de Griekse minderheid in het zuiden van Al banië, heeft in Athene veel kwaad bloed gezet. Tirana heeft deze week zijn ambassadeur uit Athene teruggeroepen voor overleg. .^Fu jimori ontneemt zijn vrouw titels .ima* President Alberto Fujimori heeft in een televisietoespraak /an vijf minuten zijn echtgenote de titel en daarbij horende rechten van First Lady ontnomen. De 56-jarige Fujimori zei dat hij tot de maatregel was gedwongen door de 'ongegronde' be weringen van zijn vrouw dat zijn regering corrupt is. Mevrouw Fujimori overweegt zich kandidaat te stellen voor het president- SIIV schap. Dit tot groot ongenoegen van ha^r man. Jeltsin volgende maand naar Londen londen De Russische president Jeltsin brengt op 24 en 25 sep tember een staatsbezoek aan Groot-Brittannië. In Downing Street 10, de ambtswoning van de Britse premier, wordt het be zoek bevestigd zonder dat een datum wordt genoemd. Bij de ge sprekken die Jeltsin met premier John Major zal voeren, zullen ïaar verwachting Bosnië en de smokkel van radioactief materi- lal vanuit Rusland de belangrijkste gespreksonderwerpen zijn. ruguay levert Basken uit Montevideo Uruguay heeft gisteravond drie vermeende Baski- sche guerrillastrijders aan Spanje uitgeleverd ondanks de protes ten van vierduizend betogers in de straten van de hoofdstad Montevideo. Dertig mensen werden gewond toen de oproerpoli tie het vuur opende op de pro-Baskische demonstranten. Amerikaanse regering wil onderhandelen met Cuba beëindiging van de stroom lootvluchtelingen naar Miami, .uba had zich bereid getoond praten, mits alle onderlinge mingsverschillen op de agen- la zouden komen, inclusief het imerikaanse handelsembargo de zeggenschap over de Amerikaanse basis Guantana- io op Cuba. Onderminister van buiten- indse zaken Peter Tarnoff zei [isteravond dat Washington /einig van zulke besprekingen acht. Hij drong opnieuw an op hervormingen: ,,De op- sing ligt op Cuba". Een ande bewindsman kondigde aan lat Washington de opvangca- it voor vluchtelingen in iuatanamo snel zal uitbreiden, de huidige 23.000 plaatsen tot 40.000 eind volgende week. De Cubaanse president Fidel Castro deed gisteravond op de radio en televisie een nieuwe felle aanval op de Verenigde Staten, die volgens hem 'een absurd antwoord' hebben ge formuleerd op de vluchtelin genstroom. Het opvangcentrum in Guatanamo is een 'concentratiekamp', aldus Cas tro in een persconferentie die rechtstreeks werd uitgezonden door CNN. Onder druk van een nog snel groeiende stroom vluchtelingen uit Cuba onderhandelen de VS met twaalf landen in de regio over opvangcentra. Bij het koortsachtig zoeken naar wegen om de vluchtelingenstroom in te dammen overweegt presi dent Clinton de procedures te versoepelen voor legale immi gratie van Cubanen. °akistaanse premier niet naar Gazastrook AD BLOEMENDAAL iORRESPONDENT )e Palestijnse Nationale Autori- .1 waarschijnlijk volgende naand de verantwoordelijkheid gezondheidszorg, sociale aken, toerisme en belasting- ïeffing overnemen van het Is- aëlische militaire gezag. Met de fverdracht van het onderwijs is (isteren al een begin gemaakt. De Israëlische en Palestijnse lelegatieleiders tekenden gis- eravond in de Egyptische ïoofdstad Cairo een principe- ikkoord, in aanwezigheid van le ambassadeurs van de Vere- tigde Staten, Rusland en Noor- vegen. De overeenkomst heeft Detrekking op de nog bezette leien van de Westelijke Jor- laanoever maar niet op Oost- eruzalem, Israëlische nederzet ingen en militaire gebieden. De ondertekening betekent et dat alles nu tot in details is jeregeld. Onderwijs zal waar schijnlijk de minste problemen :i-*¥ lyon Stomverbaasd neemt een inwoner van de voorstad Saint-Bel v Sneew in de zomer! Het merkwaardige verschijnsel deed zich voor na i Lyon zijn straat in ogenschouw, en nacht van hevig noodweer. FOTO EP A GERARD MALIE Nederlandse kapitein zette Rwandezen overboord Zeker een miljoen mensen zijn het slachtoffer geworden van de massamoorden en burgeroorlog in het Centraal- afrikaanse Rwanda. Volgens Charles Petrie, vice-coördi- nator van het VN-bureau voor noodhulp aan Rwanda (Unreo), is dat cijfer absoluut niet overdreven. KIGALI-DEN H De vorige schatting van het aantal doden in Rwanda stamt van het Internationale Rode Kruis dat in mei, enkele weken na het begin van de slachtpartij en, al sprak van een half miljoen doden. Het bloedbad begon met de dood van Hutu-president gene raal Juvenal Habyarimana die het land sinds zijn staatsgreep in 1973 met ijzeren hand leidde. Na zijn dood namen Hutu-ex- tremisten en leden van zijn door Frankrijk opgeleide presi dentiële garde wraak op de Tut- si-bêvolking en oppositionele Hutu's. Tegelijkertijd lanceerde het door Tutsi's gedomineerde Rwandese Patriottische Front (RPF) een nieuw offensief tegen de Hutu-regering. Het RPF heeft nu de macht in handen. Ruim een miljoen Hutu's zijn uit angst voor wraak naar Zaïre gevlucht. Een VN-commissie die de massaslachtingen onderzoekt, heeft westerse landen verzocht honderd deskundigen te leve ren om massagraven in Rwanda open te leggen. De door drie ju risten gevormde commissie reist zaterdag naar Rwanda, waar zij de beschuldigingen gaat onderzoeken dat het voor malige Hutu-bewind de Tutsi- minderheid opzettelijk heeft willen uitroeien. Een massaslachting die aan de internationale aandacht is ontsnapt, is die op het pyg- meeënvolk Batwa. Volgens woordvoerder Charles Uwi- ragye, momenteel in Nederland om aandacht te vragen voor de kwestie, is meer dan 75 procent van de Batwa verdwenen of ver moord. De 30.000 Batwa's in Rwanda worden volgens Uwi- ragye door zowel Hutu's als Tutsi's gehaat. Een Nederlandse kapitein is in de Griekse havenstad Piraeus aangehouden. Hij wordt ervan beschuldigd twee Rwandese verstekelingen bij het eiland Ae- gina overboord te hebben gezet. De Rwandezen hebben de Griekse autoriteiten verteld dat zij dinsdagmorgen ongeveer zeshonderd meter uit de kust van Aegina overboord zijn ge gooid met twee lege jerrycans als reddingsmateriaal. Zij wer den na drie uur door Griekse vissers uit zee opgepikt. Een functionaris van de ha vendienst van Piraeus zei dat het ernaar uitziet dat de kapi tein niet heeft geweten wat nij met de verstekelingen aan moest en daarom voor de ge makkelijkste oplossing heeft ge kozen. Kabinet zwicht voor druk van links PARIJS HANS GERTSEN FIS verwerpt 'dialoog van doofstommen ALGIERS DPA-Rtr De Algerijnse president, Liami- ne Zéroual, wil praten met het verboden Islamitische Red dingsfront (FIS). Hij heeft de ra dicaal- islamitis<!he organisatie gisteren opgeroepen het geweld af te zweren en het FIS tevens uitgenodigd voor onderhande lingen. Het FIS meent echter dat sprake is van een 'dialoog van doofstommen'. Zéroual wil al leen maar tijd winnen, menen de radicale moslims. FIS-leider Ali Bel-Hadj verklaarde onlangs dat moslims slechts de keuze hebben tussen 'martelaarschap of de overwinning'. Eerder deze week deed de president al een oproep aan vijf legale partijen om gesprekken te voeren met de FIS-leiding. Zéroual begon zondag zijn dia loog met de vijf partijen. Na af loop van de besprekingen meld de de Algerijnse radio dat Zéroual de gesprekken met de vijf partijen net zo lang wil voortzetten tot er een oplossing is voor de politieke problemen. De Franse minister van bui tenlandse zaken, Alain Juppé, sprak gisteren zijn steun uit voor de dialoog in de voormali ge Franse kolonie. Voor de radio zei hij nog meer landgenoten uit Algerije te willen terugroe pen dan al is gebeurd. De Fran se school in Algiers blijft in elk geval tot september dicht. De minister van buitenlandse zaken neemt een verzoenender houding aan tegenover de auto riteiten in Algiers dan zijn colle ga Pasqua. Die zegt dat Parijs zich gedwongen ziet te kiezen tussen een ondemocratische re gering en een extremistische is lamitische staat. Pasqua liet on langs tientallen FIS-sympathi- santen arresteren, nadat radica le moslims in Algerije vijf Fran sen hadden omgebracht. CORRESPONDENT De Franse autofabrikant Ren ault blijft een staatsbedrijf. De Franse staat, nu nog in het bezit van tachtig procent van de aan delen, zal eind dit jaar een deel van haar belang in de autofabri kant afstoten, maar minimaal 51 procent van de aandelen in handen houden. Dat heeft mi nister Nicolas Sarkozy (begro tingszaken) laten weten. Tot voor kort leek de regering af te stevenen op een daadwer kelijke privatisering van Ren ault, maar onder druk van de vakbonden en de Franse socia listen en communisten lijkt pre mier Balladur voor een voor zichtiger koers te kiezen. Toen enkele weken geleden uitlekte dat de regering haast wilde maken met de eigenlijk pas voor volgend jaar geplande privatisering van Renault, stak er onmiddellijk een storm van protest op. Zowel de vakbonden als de Franse communisten en socialisten kondigden aan zich tot het uiterste tegen de in hun ogen 'erbarmelijke uitverkoop' te zullen De bonden en de linkse op positie stellen dat de privatise ring van Renault in het geheel niet ingegeven is door bedrijfs economische overwegingen. De autofabrikant (omzet 55 miljard gulden in 1993) draait prima en maakte zelfs als een van de wei nige Europese fabrikanten in het 'rampjaar' 1993 winst. De regering zou via de verkoop van een deel van haar belang in Renault slechts de staatskas wil len spekken. Premier Balladur heeft, am per een half jaar voor de presi dentsverkiezingen van april 1995, blijkbaar geen behoefte aan een frontale botsing met links en de vakbonden. Voor links was de volledige privatise ring van Renault onaaanvaard- baar omdat Renault nu een maal meer is dan zomaar een goed renderend staatsbedrijf. Renault is, dankzij de sterke po sitie van de vakbonden binnen het bedrijf, al sinds jaar en dag een soort 'sociaal modelbedrijf. CAO's die bij Renault worden afgesloten, dienen in de rest van het land als richtlijn. Politie pakt Ronnie Brunswijk op PARAMARIBO ANP De politie heeft gisteren Ronnie Brunswijk, ex-leider van het Su rinaamse Junglecommando, ge arresteerd. Hij had op een man geschoten die hij van diefstal verdacht. Het slachtoffer raakte zwaar gewond. Brunswijk deed diefstal Moengo. dinsdag aangifte v van een lasapparaat Omdat de dader naar Paramari bo vluchtte, gaf de politie Brunswijk het advies daar een aanklacht in te. dienen. In Para maribo nam Brunswijk vervol gens het recht in eigen hand. Het vliegtuigongeluk in Marok ko afgelopen zondag is opzette lijk veroorzaakt door de piloot, die op die manier zelfmoord heeft gepleegd. Dat heeft het Marokkaanse ministerie van verkeer gisteravond laten we ten. ,,Het ongeluk van de ATR-42 op 21 augustus 1994 bij Agadir is veroorzaakt door de vaste wil van de gezagvoerder een einde aan zijn leven te maken. Hij stopte de automatische piloot en stuurde het vliegtuig naar de grond", aldus de verklaring. Die is samengesteld op basis van het voorlopige rapport van de onderzoekscommissie, die in Frankrijk de zwarte doos met vluchtgegevens heeft geanalyr seerd. De tweede piloot sloeg op het laatste moment via de radio alarm, zo blijkt daaruit. Volgens de Marokkaanse ver klaring was de gezagvoerder een ervaren piloot. „Dit gedrag kwam onverwacht. Momenteel wordt een diepgaand onder zoek uitgevoerd om de redenen voor deze daad te doorgron den", aldus de verklaring. De onderzoekscommissie onder streept dat het toestel volgens de regels was onderhouden. De voorzitter van de Neder landse Vereniging voor Ver keersvliegers, B. Baksteen, vindt de verklaring van het ongeluk volstrekt ongeloofwaardig en ook veel te voorbarig. Bij het ongeluk kwamen alle 44 inzit tenden om. DEN HAAG GPD opleveren. Israël heeft beloofd dat het nog een aantal maan den het Palestijnse onderwijs fi nancieel zal steunen. Maar Israël is niet bereid tot financiële bijdragen als het gaat om andere bestuurstaken. Dat betekent dat de Palestijnse Na tionale Autoriteit onmiddellijk zelf het geld op tafel zal moeten leggen voor de bevordering van het toerisme, voor sociale uitke ringen en de peperdure gezond heidszorg. De Pakistaanse premier Ben azir Bhutto heeft gisteravond haar voorgenomen bezoek (4 september) aan de Gazastrook afgezegd. Ze zal in plaats daar van PLO-leider Arafat begin vol gende maand in Cairo spreken. Reden voor de afzegging is dat Arafat op het moment van Bhutto's bezoek zelf niet in de Gazastrook is. Hij heeft op die dag in Cairo een afspraak met de Amerikaanse vice-president Gore in het kader van de bevol kingsconferentie van de VN. Welles, nietes. Dat is het spelle tje dat de Pakistaanse premier en oud-premier met elkaar spe len, met als inzet een Pakistaan se atoombom. Dinsdag ver klaarde Nawaz Sharif, na een driejarig premierschap tot zijn grote ongenoegen in de opposi tie gedwongen, dat Pakistan zo'n bom bezit. De regering van premier Benazir Bhutto ontken de dat gisteren echter in alle toonaarden. De verklaring van Nawaz Sha rif kan niet los worden gezien van zijn constante pogingen om de regering-Bhutto in eeri kwaad daglicht te stellen. Na zijn verkiezingsnederlaag van vorig jaar komt de leider van de grootste oppositiepartij, de Moslim Liga, aan de lopende band met controversiële verkla ringen. Zijn doel is uiteraard de regering van zijn aartsrivaal ten val te brengen. - Bhutto wist vorig jaar oktober als leider van de Pakistaanse Volkspartij (PPP) het premier schap, dat ze in 1990 aan Sharif verloor, te heroveren. Nawaz Sharif zet nu alles op alles om de rollen opnieuw om te draai en. Met zijn verklaring over de Pakistaanse atoombom waagt hij zich echter op bijzonder ge voelig terrein. De Pakistaanse regering heeft altijd volgehou den dat het land weliswaar over de technologie beschikt om een atoombom te maken, maar dat het nog nooit tot daadwerkelij- [V| Landen die over een atoombom beschikken Landen die vermoedelijk o Verenigde Staten Oekraïne Kazachstan n atoombom beschikken Rusland INFOGRAFIEK GPD-Graphics/R.S Bron: Clingendael De wereld telt op dit moment acht landen waarvan zeker is dat ze kernwapens hebben: de VS, Rusland, Oek raïne, Kazachstan, China, Frankrijk, Groot-Brittannië en Israël. Jeruzalem heeft vragen hierover nooit willen ontkennen of bevestigen, maarJ. Siccamavan Clingendael, het Nederlands Instituut voor Internationale Be trekkingen, gaat ervan uit dat Israël een kernmacht is. Oekraïne en Kazachstan 'erfden' de daar gestationeer de kernwapens na het uiteenvallen van de Sovjetunie. Waarschijnlijk beschikt ook Pakistan over de bom. De benodigde kennis werd opgedaan door atoomspion Abdel Khan, die begin jaren zeventig werkte bij Ultra Centriguge Nederland in Almelo. India heeft in 1974 een kernwapen beproefd. Noord-Korea weigert inspecties door het Internationale Atoomenergieagentschap van enkele van zijn nucleaire installaties waarvan wordt vermoed dat wordt ge werkt aan een kernwapen. Volgens bronnen bij Amerikaanse inlichtingendiensten is Iran bezig met een atoomwapen. Volgens Siccama doen ook Syrië en Libië onderzoek op dit gebied. Hij roept in herinnering dat enige tijd geleden uit Argentinië en Brazilië berichten kwamen over nucleaire activiteiten. Er is ook een voormalige kernmacht: Zuid-Afrika. Dat land maakte na het aantreden van de regering-Man- dela bekend acht kernbommen te hebben gehad, maar deze te hebben ontmanteld. Van Irak is onduidelijk hoe ver men was met de ontwikkeling van een bom voordat (na de Golfoorlog) de nucleaire installaties zijn vernietigd. ke produktie daarvan is overge- dat Pakistan ggen kernwapens te maken", herhaalde minister gaan. „Ik wil categorisch stellen heeft en ook niet van plan is ze van buitenlandse zaken Sardar Aseff Ali gisteren het officiële standpunt. Niettemin heeft Pakistan sinds de jaren zeventig een am bitieus nucleair programma ontplooid in de wapenwedloop met buurland India. Twee keer, in 1965 en 1971, kwam het tus sen Pakistan en India tot een oorlog om de deelstaat Kashmir, die door beide landen wordt opgeëist. Twee keer won India. Toen India in 1974 een atoombom tot ontploffing bracht, werden aan PöJcistaanse zijde de inspanningen opge voerd om eveneens een bom te bouwen. Met succes, zo meent de Amerikaanse inlichtingendienst CIA. Volgens de CLA beschikt Pakistan mogelijk over zes atoombommen of moet het land in staat worden geacht die te maken. In 1992 erkende de toenmalige Pakistaanse minis ter van buitenlandse zaken Shaharyar Khan dat Pakistan over voldoende splijtstof be schikt om ten minste één atoombom te maken. Het land zou echter in 1991 de produktie van verrijkt uranium hebben gestaakt, omdat de Verenigde Staten de hervatting van hun hulp aan het bewind in Islama bad hiervan afhankelijk hadden gesteld. De huidige controverse werpt vragen op over de regionale sta biliteit in Zuid-Azië. De vrees voor een kernoorlog tussen In dia en Pakistan is de afgelopen jaren gegroeid. In 1990 kwam het bijna tot een nieuw treffen tussen beide landen om het be twiste Kashmir. De angst lijkt dan ook niet ongegrond dat een toekomstige oorlog met kern wapens zal worden uitgevoch ten. India heeft dit jaar nog gewei gerd een door de Verenigde Sta ten voorgesteld regionaal non- proliferatie-verdrag te onderte kenen dat de nucleaire projec ten van India en Pakistan aan banden moest leggen. Pakistan heeft op zijn beurt altijd be weerd dat zijn atoomprogram ma voor vreedzame doeleinden is bestemd. „We zijn een heel verantwoordelijk land en we ge loven niet in de proliferatie (verspreiding, red.) van kernwa pens", aldus minister Assef Ali in een Pakistaanse krant. Tijdens zijn verklaring van dinsdag waarschuwde Sharif dat een eventuele Indiase aan val op Pakistan tot een 'nucleai re holocaust' zal leiden. Volgens de Pakistaanse regering moeten Sharifs uitspraken echter puur in het licht worden gezien van zijn politieke ambities. „Het is een politieke verklaring van een politicus", aldus de woordvoer der van het Pakistaanse minis terie van buitenlandse zaken. Toch vestigt Sharifs uitspraak de aandacht op een zorgwek kende ontwikkeling: zelfs al zou Pakistan nu nog niet over een atoombom beschikken, dan zou de produktie van een bruikbare Pakistaanse bom volgens ex perts slechts een kwestie van dagen zijn.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5