Minima moeten meer afbetalen op schuld Binnenland .'deputeerde in problemen ia een-tweetje met bedrijf Stadswal komt weer boven de grond Officier eist 3,5 jaar tegen stiefmoeder misbruikt kind Twijfelachtig of consument door heffing zuiniger wordt Heintje, hondjehoedje Procureur eist voorwaardelijk na euthanasie met plastic zak Politici reageren positief op plan-Lievense voor dijktunnel hONDERDAG 25 AUGUSTUS 1994 Actie Rwanda topper met 69 miljoen pen haag Op giro 555 van de samenwerkende hulporganisaties stond gistermiddag 69 miljoen gulden voor de Rwanda-actie. Na 'Een voor Afrika' is de inzamelingsactie daarmee de meest suc cesvolle in de Nederlandse geschiedenis. Novib kan nu nieuwe noodhulpaanvragen van partnerorganisaties in Rwanda honore ren en waterprojecten voortzetten. Mensen in Nood transpor teert voor zes miljoen gulden aan plastic zeil naar de streek rond Gikongoro om de naar schatting 900.000 vluchtelingen daar be schutting te bieden tijdens de regentijd. Zaktelefoon blijft taboe in cel nfn haag Het Rotterdamse huis van bewaring De Schie mag van de Haagse rechtbank het verbod op zaktelefoons en collect calls handhaven. Justitie stelde dat gedetineerden via zaktele foons contact kunnen houden met hun bevrijders als die op hen staan te wachten aan de andere kant van de muur, en dat collect calls het makkelijker maken om criminele praktijken voort te zetten. De Haagse rechtbank stelde justitie in het gelijk, ook van wege de toezegging dat voor échte slachtoffers van de beperkin- i oplossing wordt gezocht. I Dubbele moord in Heesch ■heesch In een woning in het Brabantse Heesch heeft de politie J gisteravond de lijken aangetroffen van een man en een vrouw ■die bleken te zijn vermoord. De lijken werden ontdekt door een ■buurtbewoner die door een raam naar binnen keek. j Meisje van elf uit school verkracht 1 maasbree Een elfjarig meisje is dinsdagmiddag in Maasbree door een onbekende man verkracht. Ze was 's middags rond half drie op weg van school naar huis toen ze in het buurtschap Kraaierheide door de dader van haar fiets werd getrokken. De man nam haar onder bedreiging van een mes mee naar een ■bosje en vergreep zich daar aan het kind. Vervolgens vluchtte hij n eeiï kleine, beige auto. [Woordvoerder Kok naar Berenschot g_* De man die er volgens Haagse kringen in geslaagd is de wat introverte PvdA-leider Wim Kok weer aan het lachen te krijgen, vertrekt naar de Berenschot Groep. Dig Istha gaat zich ij het adviesbureau'vooral bezighouden met 'crisismanage ment', waarover hij al eerder heeft gepubliceerd. Istha kwam in januari vorig jaar bij de PvdA en gaf daarvoor zijn baan op als woordvoerder van de minister van buitenlandse zaken. Istha is niet de enige prominente adviseur die bij de PvdA vertrekt nu Kok premier is geworden. Dick Benschop, directeur van het PvdA-bureau, heeft bekendgemaakt als zelfstandig adviseur te gaan werken: Voorhoeve krijgt Antillen en Aruba den haag Minister Voorhoeve van defensie heeft ook de Antil len en Aruba in zijn pakket gekregen. Van de ministersploeg is de keuze op Voorhoeve gevallen omdat van.hem bekend is dat -hij een brede internationale belangstelling heeft, zo liet de Rijks voorlichtingsdienst weten. Oud-strijder Kokkelink overleden n haag In zijn woonplaats Pont de L'Ille in Frans-Guyana is de voormalige sergeant Kokkelink overleden. Hij is tijdens de Tweede Wereldoorlog in het toenmalige Nederlands Nieuw Gui- a blijven vechten tegen de Japanse bezetters, ook na de capi tulatie op 8 maart 1942. Kokkelink behoorde tot de groep van I KNIL-kapitein Geeroms, die na de capitulatie met ongeveer 65 man een guerrilla-oorlog tegen de Japanners begon. Toen I Geefoms in april 1944 gevangen werd genomen en later werd ëxecuteerd, nam Kokkelink het commando over. Hij is drager n de Militaire Willemsorde en is 81 jaar geworden. Consumptie stijgt weer sneller i den haag Het snelle economisch herstel heeft in de eerste helft n dit jaar zijn weerslag gekregen in een toenemende con- I sumptie. De stijging van 2,2 procent was de grootste sinds het ■tweede halfjaar van 1992. Vorig jaar nam de consumptie met I amper één procent toe. en-tweetje tussen de Bra bantse CDA-gedeputeerde Son- neveld en het aannemersbedrijf an hij in Werkendam een huis huurt, gaat niet door. Het hoogheemraadschap Alm en Biesbosch besloot gisteren de dijkverzwaring in de polder Aakvlaai te gunnen aan een be drijf uit Capelle aan de IJssel. Dat voert het werk uit voor 1,125 miljoen gulden, ruim een miljoen gulden minder dan waarvoor Sonneveld het werk onderhands aan een bevriende aannemer had willen gunnen. De provincie begrootte de dijkverzwaring aanvankelijk op een bedrag van 2,3 miljoen. Sonneveld adviseerde het hoog heemraadschap onlangs het werk onderhands voor 2,15 mil joen gulden te gunnen aan een aannemer uit Werkendam. On- Rijk wil aflossing bij fraude verdubbelen vj haag gpd Het kabinet denkt er sterk over om mensen na uitke ringsfraude terug te zetten op 80 procent van het sociale minimum totdat ze het fraudebedrag hebben terugbe taald. Nu geldt nog als norm dat mensen die schulden moeten aflossen, minstens 90 procent van het sociale minimum moeten overhouden. Volgens een woordvoer der van het ministerie gaat die norm van 80 procent vrij wel onvermijdelijk ook gelden voor mensen met schul den. ventig procent van alle fraude gevallen gaat het om minder dan zesduizend gulden per jaar. Sinds een paar jaar geven de belastingdiensten hun gegevens door aan de sociale diensten, die bijvoorbeeld uit de afdracht van sociale premies kunnen zien of hun cliënt heeft gewerkt. Op deze manier hebben de so ciale diensten al 400 miljoen gulden aan witte fraude opge spoord. Het terugvorderen van deze bedragen gaat veelal moeizaam, omdat de (bij)verdiensten al lang zijn uitgegeven en als norm geldt dat iemand 90 pro- l het Het voornemen staat in een nog geheim rapport van het minis terie van sociale zaken en werk- r de zogeheten uitkeringsfraude, waarbij uitkeringsontvangers legaal werken zonder de inkomsten daarvan op te geven aan de so ciale dienst of de bedrijfsvereni ging. Volgens het rapport komt witte fraude wijwei alleen voor bij bijstandsontvangers en maakt één op de zeven zich daaraan schuldig. In ruim ze- moet overhouden om van te kunnen leven. Sociale diensten kunnen zo maar tussen de 120 en 180 gulden per maand in houden. Het kabinet wil dat be drag nu verdubbelen. Als ie mand niet kan betalen, wil Soci ale Zaken dat de sociale dien sten beslag leggen op goederen. Volgens een woordvoerder i het i die r 1 procent ook gaan gelden voor mensen die hun schulden niet kunnen aflossen, eveneens vooral mensen uit de laagste in komensgroepen. Hij acht het 'uiterst onwaarschijnlijk' dat particuliere schuldeisers, zoals kredietbanken, energiebedrij ven en postorderbedrijven, zich zullen houden aan de norm van 90 procent als het Rijk bij uitke ringsfraude de 80 procent van het sociale gaat hantéren. derhands aanbesteden staat haaks op het provinciale beleid dat in dit soort gevallen uitgaat van openbare inschrijving. Eerder al lieten Gedputeerde Staten weten de gang van zaken te betreuren. De Brabantse CDA-top bestempelt de handel wijze van de gedeputeerde als 'r^aïef en niet slim', maar wil er verder geen consequenties aan verbinden. Een interne discus sie tussen de CDA-fractie en de gedeputeerde kon eerder deze week niet doorgaan. Sonneveld werd kort geleden opgenomen in een ziekenhuis met hart klachten. De statenfracties van SP en Groen Links hebben inmiddels een interpellatie aangevraagd. Die wordt 2 september gehou den, ook als Sonneveld daar zelf niet bij kan zijn. De Socialisti sche Partij zal dan een motie van afkeuring indienen. breda Langzaam maar zeker krijgt Breda steeds meer terug van zijn historische karakter, zoals de bedoeling is in het meerjarenplan dat tot na de eeuwwisseling loopt. In het stadspark Valkenberg, dat voor vijf miljoen gulden wordt aangepakt, vordert de opgraving van de stadswal gestaag. Rond 1250 had Breda slechts een aarden stadswal, die 75 jaar later werd vervangen door een stenen wal waarvan nu de fundamenten worden alkmaar gpd Nibud: Consument valt snel terug in oude patroon een 24-jarige Helderse vrouw, de stiefmoeder van een jarenlang door familieleden, bu- en kennissen misbruikt meisje, is gisteren bij de recht bank in Alkmaar 3,5 jaar gevan genisstraf geëist. Officier van justitie mr. P. Poppe beschul- haar van medeplichtig heid en bedreiging van haar man („Ik schiet je dood"). Te gen de 35-jarige vader was een dag eerder wegens medeplich- ?heid en bedreiging al vijf jaar ïëist. Volgens Poppe heeft de stief moeder haar verantwoordelijk heid als verzorgster en stief moeder ernstig verzaakt door niet goed te reageren op signa len over ontucht, door het kind nu 13 is) alleen te laten met haar belagers en haar zelfs aan hen mee te geven. .Ze ging ook hardhandig met het kind om, verwaarloosde haar en mishandelde haar gees telijk. Bijvoorbeeld door haar lievelingshondje weg te doen en niet te zeggen wat ze ermee had gedaan. Ze had een hekel aan het slachtoffer. Een steeds te rugkerende opmerldng was: het is mijn kind niet. Ik heb er niets mee te maken. Het slachtoffer zocht bescherming, maar heeft die niet gekregen", aldus dé of ficier. Als anderen toespelingen op misbruik maakten, haalde de stiefmoeder, nota bene zelf in haar jeugd seksueel misbruikt, haar schouders op en zei: „Het kind kan heel erg liegen." De stiefmoeder ontkende haar rol in de affaire. „Ik ben nooit bij het plegen van de on tucht aanwezig geweest. Ik heb nooit wat gezien of gemerkt, was bijna nooit thuis." Haar man had dat een dag eerder ook al gezegd. De energieheffing die het kabi net in 1996 wil invoeren, gaat een gezin zo'n 230 gulden per jaar kosten. Volgens deskundi gen is dat bedrag in de meeste gevallen met iets zuiniger stookgedrag simpel terug te ver dienen, maar of dat zal gebeu ren is vojgens hen de grote vraag. Een ambtelijke werkgroep heeft onderzocht wat de gevol gen zijn van een verhoging van twintig procent van de gas- en eltriciteitsprijs met respectieve lijk elf cent per kuub en vier cent per kilowattuur. Het kabi net wil de opbrengst van 1,4 miljard volledig terugsluizen naar de verbruikers via een be lastingverlaging. De werkgroep verwacht dat de heffing zal leiden tot een be sparing op energieverbruik van een half tot anderhalf procent. Een woordvoerder van Energie- Ned, de organisatie van gas- en stroombedrijven, concludeert dat de heffing uit milieu-over wegingen weinig zoden aan de dijk zet. Het Nibud (Nationaal Instituut voor Budgetvoorlich ting) is niet verbaasd over de beperkte energiebesparing. Er varingen met eerdere prijsver hogingen hebben geleerd dat de consument na een eerste schokreactie gemakkelijk terug valt in het oude gedrag. Zowel EnergieNed als Nibud wijzen erop dat de 230 gulden ruimschoots zijn terug te ver dienen. Als de waakvlam van een CV-ketel of gashaard 's zo mers wordt uitgezet levert dat per jaar een besparing op van 75 kubieke meter gas, veertig gulden..Het uitschakelen van de pomp van de centrale verwar ming levert nog eens ongeveer Actie lokettisten portret hein fentener van vlissingen opgeschort na belofte van NS De buitenland-lokettisten van de NS zijn gisteren weer aan het werk gegaan na een toezegging van de NS-directie. Directeur Hammer beloofde dat de reor ganisatie van de kaartverkoop binnen- en buitenland een half jaar wordt uitgesteld. Het perso neel zal bij de besprekingen daarover worden betrokken, zo is de belofte. Gisteren kwamen bonden en directie ook tot de definitieve conclusie dat het niet nodig is om 111 conducteurs en machi nisten te ontslaan. Die waren overtollig, maar doordat zo'n NS'ers zich hebben aangemeld om vier dagen te gaan werken, kunnen zij nu blijven. Gisterochtend hielden zo'n 150 lokettisten een wilde actie bij het hoofdkantoor. In de gro te steden werden in de och tenduren geen kaartjes ver kocht, in steden als Utrecht en Breda bleven alleen de loketten buitenland dicht. De vakbon den steunden de actie formeel niet omdat er nog gesprekken gaande waren. De lokettisten vrezen voor hun baan, omdat NS het aantal kaartjes-automaten met nog eens tweehonderd uitbreiden. Directe aanleiding was overi gens de reorganisatie van het reis- en charterbureau van NS. Dat is gebundeld in een nieuwe dochter: NS Travel Group. Het is de bedoeling van NS om een deel van de taken naar de reis bureaus van het spoorwegbe drijf over te dragen. De 250 lo kettisten Internationaal vrezen dat zij daardoor geleidelijk hun baan zullen verhezen of over zullen moeten stappen naar de minder goede CAO voor het NS- reizigersbureau. De rustpauze brengt NS ove rigens niet af van de voorgeno men plannen, zo liet NS-direc- teur Hammer gisteren weten. De Vervoersbond FNV ziet de onverwachte adempauze van Hammer echter wel degelijk als mogelijkheid om de plannen van NS nog eens tegen het licht te houden. CRI onderzoekt vondst van vaten met amfetamine De Centrale Recherche Infor matiedienst (CRI) start een lan delijk onderzoek naar het dum pen van vaten met vloeibare amfetamine. Tientallen vaten met dit pepmiddel, dat op straat miljoenen guldens kan opleve ren, zijn de afgelopen tijd op ze ven, niet bekendgemaakte plaatsen in ons land gevonden. Amfetamine wordt nogal eens gebruikt voor de produktie van XTC-pillen. Volgens de CRI ver tonen de dumpingen opvallen de overeenkomsten. Hein Fentener van Vlissingen in 1972, temidden van kranteknipsels over zijn jarenlange strijd voor zijn Zwitserse villa. archieffoto Zijn Sherlock-Holmes-achtige volgens zijn buurman r hoedje en zijn hondje onafscheidelijk. Een levensge nieter, een bohémien, een be rooide miljonair, een strijder en het enfant terrible van een steenrijke Helmondse fabrikan tenfamilie; enkele typeringen van een kleurrijk man. Afgelo pen zondag kwam een einde aan het turbulente leven van Hein Fentener van Vlissingen. Hij was al een tijd ziek en werd 73 jaar. Henri Louis Fentener van Vlis singen (1921) werd geboren in een familie van Helmondse tex tielbaronnen en eigenaren van de firma Vlisco. Na een opvoe ding op een strenge Zwitserse school, trok hij kort na de oor log als 24-jarige naar de Vere nigde Staten. Daar had hij tallo ze baantjes. Met zijn aanmel ding voor het leger kwam een vaste baan en de Amerikaanse nationaliteit binnen bereik. In de jaren vijftig keerde hij op een dag terug naar het familie bedrijf, waar ze hem een hono- rair-directeurschap aanboden. Na een paar jaar werd de baan hem echter al ontnomen. De fa milie zinde het niet dat Hein de arbeiders meer inspraak wilde geven. Het personeel zou aan delen moeten kunnen krijgen, zo vond hij. Hein werd ontsla gen. Voor miljoenen verkocht hij zijn aandelen en trok vervol gens met vrouw en kinderen naar Zwitserland. Daar liet hij aan het meer van Genève een villa bouwen, die ertig centimeter hoger was dan toegestaan. Een juridische strijd van tientallen jaren volg de. Hein weigerde zijn villa la ger te maken. In het gevecht versleet hij tientallen advocaten en verloor zijn vermogen. Men probeerde hem krankzinnig te verklaren en tenslotte werd hij het land uitgezet. Maar geld in teresseerde hem niet. „Waarom zou je kapitaal vergaren? Om er in het clubje waar ze je in ge stopt hebben, bij te horen?", zo zei hij eens. En ook: „Ik vind het belangrijker mijn idee uit te dragen dan met een bankreke- ning dood te gaan." „Hein is een man die zijn hele leven 48 uur per dag heeft ge leefd. Een man die koste wat kost zijn recht wilde halen", zo zei Toon Kortooms, die het boek 'Heintje, hondje, hoedje' over hem schreef. Het boek ver haalt over Heins' lotgevallen; hoe de miljonair en vader van tien kinderen huis en haard kwijt raakte. „Een levensgenie ter, bohémien, vechter, min naar, huisvader, miljonair, clochard, genie, domoor, maar bovenal een goed mens" zo ty peerde Kortooms hem. Een aantal jaren geleden kreeg hij alsnog zijn Zwitserse villa te rug. Hij was toen al ziek. „Het huis heeft gewonnen, persoon lijk heb ik verloren", zo maakte hij destijds de balans op. In hoger beroep heeft procureur-generaal Feber gisteren tien maanden voorwaardelijk geëist te gen een 67-jarige arts uit Rotterdam wegens hulp bij zelfdoding aan een 73-jarige man in juni 1991. De man maakte een eind aan zijn leven door een grote dosis kalmerings- en slaappillen in te ne men en vervolgens een plastic zak met elastieken sluiting over zijn hoofd te trekken. De vrouw was daarbij aanwezig en gaf aanwijzingen. De rechtbank legde al eerder tien maanden voorwaardelijk op. Onlangs gaf het Centraal Me disch Tuchtcollege de arts een berisping en noemde haar handelwijze 'weinig verheffend maar niet tuchtrechtelijk verwijtbaar'. De vrouw werkte als vertrouwensarts bij de Ne derlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie. Eind mei 1991 klopte de man bij haar aan omdat zijn huisarts in Bergschenhoek hem niet wilde adviseren over hoe hij een eind aan zijn leven kon maken. De patiënt leed al jaren aan SLE, een im- muunziekte die de afweer tegen infecties aantast. Hij had zich al helemaal ingesteld op de dood. Zijn huis was verkocht, z'n begrafenis was in kan nen en kruiken en hij had een slepende ruzie met z'n vrouw bijgelegd. Feber verweet de arts vooral dat ze verzuimde collega's te raadplegen, wat wel verplicht is. Vol gens de procureur nam de man al evenmin een volledig zelfstandig besluit: hij dronk zwaar en leed aan depressies. In februari werd de zaak ook al behandeld. Ook toen eiste Feber tien maanden voorwaardelijk, maar het gerechtshof wilde meer medisch-juridi- sche deskundigen horen. Gisteren bleek dat de experts van mening verschillen. De arts heeft voor de zelfdoding telefonisch overleg gevoerd met een collega. Volgens de een kun je dat als raad plegen zien, volgens de ander niet. Verder zeiden sommigen dat de toegepaste methode humaan is, anderen spraken dit tegen. „De kans op ver stikking bij bewustzijn of braken was aanwezig. Dat is geen milde dood", aldus een deskundige. De zaak kwam begin deze maand weer in de belangstelling toen oud-minister Kosto van justi tie opdracht gaf tot onderzoek naar het bestaan van een groep rondreizende euthanasie-artsen. Van verscheidene kanten werd een link gelegd met. de Rotterdamse arts. Feber gaf gisteren aan de Rotterdamse niet als zodanig te willen bestem pelen, maar wel enige overeenkomst te zien. vier tientjes op. Het uitschake len van de standby-knop van stereo, TV en video scheelt zo'n zeventig gulden per jaar. Als de verwarming een graad lager wordt gezet, levert dat zo'n vijf tig gulden op. Daarnaast kan andere apparatuur, zoals spaar lampen, een spaar-douchekop of andere verwarmingsketels de energierekening flink terugdrin gen. Bovendien valt er nog steeds veel te verdienen met isolatie van leidingen van de centrale verwarming en tocht- wering. Groen Links heeft gisteren ka mervragen gesteld over de ont hulling dat een deel van de hef fing door afspraken uit 1973 bij Shell en Esso terechtkomt. Groen Links wil weten hoe dat precies zit en of daar niets aan gedaan kan worden. rotterdam gpd Politiek Den Haag heeft over het algemeen positief gerea geerd op het voorstel van het ingenieursbureau Lievense om de Betuwelijn in een soort dijk tunnel aan te leggen. WD-kamerlid J. Blaauw vindt dat het plan uitstekend past in het regeerakkoord, waarin een half jaar extra studie wordt aan gekondigd. „We twijfelen nogal aan de antwoorden van Maij en de NS. Met dit plan kunnen we mogelijk lionderden miljoenen aan planschade besparen". Vol gens de liberaal kan het uitstel worden gebruikt om schappelijk draagvlak te c voor het plan. D66-collega mevrouw M. Ver snel noemt het Lievense-voor- stel 'tamelijk briljant'. Van D66 mag het- plan twee tot drie mil jard gulden meer kosten dan de bovengrondse variant waarvoor het vorige parlement heeft ge kozen. Volgens PvdA-woordvoerder F. Crone ziet het plan-Lievense er veelbelovend uit en zal het zeker een rol spelen bij de stu die. De PvdA wil zich niet vast pinnen op een maximumhoog te voor de extra kosten. De 25 procent extra die in het verkie zingsprogramma werden ge noemd, zijn al achterhaald. CDA-zegsman G. Leers heeft twijfels over de cijfers van Lie vense, de hoogte van de kosten en de wijze waarop de nieuwe 'paarse' coalitie het denkt te fi nancieren. „De Betuwelijn wordt een lakmoesproef voor dit kabinet op het gebied van infrastructuur. Paars zal helder heid moeten scheppen. Ook moet het kabinet ervoor waken niet opnieuw in een patstelling te raken."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3