Sarandon: 'Ik ben vier keer ontdekt' Kenau Hasselaar als zakenvrouw Film/Boeken Nooit meer naar een sjechow-opvoering! 3NDERDAG 25 AUGUSTUS 1994 rheu Boermans opent Film Festival Veelzijdig actrice 25 jaar op gespannen voet met Hollywood (STERDAM FA 1 tel. 6278806 jirens dag. 13.30, 16, 19.30, 22 FA 2 Como agua para Chocolate 12 j., dag. 13, 15.45, 18 45,21.30 FA 3 The Aristocats dag. 13, 15.45 Love and... Human Remains 16 j., dag. 18.45, 21.30 FA 4 )amage 16 j., dag. 13.30,16, 19.30, 22 HAMBRA1 tel. 6233192 Four Weddings and a Funeral dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 HAMBRA 2 Shortcuts 16 j., dag. 20 LLEVUE CINERAMA tel. 6234876 Speed 12 I dag. 13.15, 16, 19.15, 22 JERAMA 2 Striking Distance 12 j., dag. 13.15, 16. 18.45,21.30 LYPSO 1 tel. 6234876 Four Weddings and a Funeral dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 LYPSO 2 Mr. Jones, dag. 13.15, 16, 19.15, 22 IECENTER-CINEMA CORALINE tel. 36615 Shortcuts 16 j., dag. 14.30, 20.15 JECENTER-PEPPE-NAPPA Desperate Remedies 16 j., dag. 1, 18.15 Even Cowgirls get the Blues 16 j., dag 16, 20.15,22.15, zo ook 11 IECENTER-PIERROT Lifetimes 16 j., dag. 16.30, 22 Ma Saison Préferée dag. 13.45, 19.15, zo ook 11 IECENTER-CINEMA JEAN VIGO Schindler's List 12 j., dag. 14, 20 JEMA1 INTERN, tel. 6151243 Beverly Hills Cop III 12 j., dag. 19, 21.45, za zo ma wo ook 13.15, 16 IEMA 2 INTERNATIONAL The Flintstones, dag. 18.45, 21.30, za zo ma wo ook 13, 15.45 Y 1 tel. 6234579 Beverly Hills Cop III 12 j., dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 rY 2 Jurassic Park dag. 13.15, 16, 18.45, 21.30 rY3 The Beverly Hillbillies dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 7Y4 r Girts dag. 13.15, 16, 18.45; 21.30 TY5 Serial Mom 12 j., dag. 18.45, 21.30 IY 6 Naked Gun 33 1/3 dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 TY 7 Maverick dag. beh. wo 16, 18.45, 21.30, wo 18.45, 21.30 DESMET tel. 6273434 Die Tödliche Maria 16 j., dag. beh. wo 19, 21, wo 19.45 Temptation of a Monk 16 j., dag. beh. wo 19.45 Last Tango in Paris 16 j., dag. 22 Woodstock zo 14.15 Mala Noche za 24.15, zo 16.15 KRITERION 1 tel. 6231708 El pajaro de la felicidad 16 j., dag. 17.45 La Ardilla Roja 16 j., dag. 20 De Eso No Se Habla 16 j., za zo 15 Sneak preview 16 j., di 22.15 KRITERION 2 Lifetimes 16 j., dag. 17 The Hudsucker Proxy 16 j., dag. 19.30, za zo ook 14.45 Wim Wenders Festival 16 jdag. 21.45 RIALT0 1 tel. 6623488 Vaarwel Ganzen 16 j., dag. beh. di 18 II Gattopardo 16 j., dag. beh. di 20.15 RI ALTO 2 En route/Shocking Blue 16 j., dag. beh. di 18.38,20.15 Rebels of the Neon God 16 jdag. beh. di 22 THE MOVIES 1 tel. 6386016 Como agua para chocolate 12 j., dag. beh. di 17.30,19.45, 22, zoook 15 THE MOVIES 2 Serial Mom 12 j., dag. beh. di 22 Shadowlandsdag. beh.di 17.15, 19.30, zoook 15 THE MOVIES 3 lm weiter Feme, so nah! 16 j., dag. beh. di 20.30, zoook 14.45 Der Himmel iiber Berlin 16 j., dag. beh.di 17.45 THE MOVIES 4 The Secret Garden dag. beh, di 17.15 Filmzomer 16 j. dag. beh. di 19, 21.45, do20.30,-zoook 14.45 TUSCHINSKI 1 tel. 6262633 The Client l6j„ dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 TUSCHINSKI 2 Speed 12 j., dag. 13.15, 16, 18.45, 21.30 TUSCHINSKI 3 The Flintstones dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 TUSCHINSKI 4 The Pelican Brief 12 j., dag. 20.30 TUSCHINSKI 5 Schindler's List 12 j., dag. 20.15 TUSCHINSKI 6 The Getaway 16 j., dag. 13.15, 16, 18.45,21.30, i TUSCHINSKI CINEAC Robin Hood doorlopende voorstelling dag. 11.45, 14.15, 16.45, 19.15, 21.45. Het programma van de Haagse en Leidse bioscopen staat op de pagina 'Info'. Hoewel ze hoofdrollen gespeeld heeft tegenover onder anderen Jack Lemmon, Robert Redford, Burt Lancaster, Jack Nicholson, Kevin Costner en haar huidige partner Tim Robbins, is ze zeer geneigd de filmbusiness te rela tiveren en zich terug te trekken op zaken die ze wérkelijk be langrijk vindt: haar gezin en haar sociale en politieke enga gement. Susan Sarandon, even in Ro me aanwezig in aansluiting op familiebezoek, zal niet beweren dat het combineren van al die dingen haar gemakkelijk afgaat: „De combinatie van alleen al acteren en moederschap is een moeilijke, als je tenminste wer kelijk carrière-gericht bent maar dat ben ik niet. Ik probeer alleen zomers te werken als er Voor een film gereisd moet wor den. Mocht er eentje worden opgenomen in New York, waar ik woon, dan ben ik bereid des noods in low budget-films te spelen voor een lager honorari um. Telkens als ik een baby kreeg, heb ik me twee jaar al leen maar gewijd aan de zorg voor dat kind. Elke keer dacht ik er helemaal mee te stoppen, maar telkens had ik het geluk toch weer voor een film te wor den gevraagd". Hoerenrollen „Ik ben in de loop van mijn car rière vier keer ontdekt voor ver schillende typen rollen. Ik ben begonnen als hupse meid. Later deed ik een paar films met Louis Malle, waarvan Pretty Ba by tot gevolg had dat me vervol gens uitsluitend hoerenrollen werden aangeboden en andere creaties waarvoor mijn borsten bloot moesten. Door Thelma Louise werd ik ontdekt als sterk wijf. Nu heb ik een trilogie vol tooid met moederrollen, zeer tegen de zin van mijn agenten, want die zeggen dat zodra je moedderrollen accepteert het einde van je carrière nabij is, want dan zou je niet meer terug kunnen naar rollen waarvoor jtRECHTDe eerste film van Theu Boermans, artistiek leider van iet toneelgezelschap De Trust, is gekozen als openingsfilm van iet Nederlands Film Festival in Utrecht. 1000 Rosen gaat over de eloorgang van een draadfabriek in een klein stadje, diep in de irovincie. Het Nederlands Film Festival, voorheen de Neder- andse Filmdagen, loopt van 21 tot en met 30 september. Het ilmfestival wijzigde eind maart de naam om aan te geven dat iet zich meer dan voorheen wil richten op kwaliteit. Nieuw dit s het onderdeel Best of the Fest. Het bestaat uit speelfilms lit kleine Europese landen die zijn bekroond met nationale prij- en of een nominatie hebben voor de Felix, de onderscheiding r de beste Europese film. Het programma bevat 19 speelfilms n gaat in wisselende samenstelling rouleren langs verschillende iationale filmfestivals is Europa. IOSCOPEN Ze debuteerde in 1969 met de ietwat dubieuze succesfilm Joe, van John Avildsen. 25 jaar later is Susan Sarandon nog steeds te zien in hitfilms, zoals momenteel The Client. Het lijkt erop of elke generatie filmliefhebbers op nieuw Susan Sarandon ontdekt. Intussen geven drie kin deren èn drie Oscarnominaties samen aardig aan wat er wringt in haar loopbaan. Ze hoefde nooit zo nodig en is altijd in New York blijven wonen omdat ze Hollywood verfoeit. seksualiteit meetelt". „Ik ben benieuwd of ik nu in derdaad in een hoek terecht ben gekomen waar ik niet meer uit kan. Maar de moeders die ik nu heb gespeeld zijn wel alle maal heel verschillende moe ders. Of de films zijn anders. Ik had nog nooit een film gedaan als The Client, een thriller. Dit was iets nieuws voor mij. Een film waarbij het erop aankomt dat je met excentricteit of een voudige menselijkheid net zo sterk overeind moet zien te blij ven als de plot". „Wij, de acteurs, hadden van regisseur Joel Schumacher erg veel vrijheid gekregen om aller lei dingen in te voegen. We kon den er echt onze fantasie op loslaten. Ik heb gezegd: 'Laten we de relatie tussen de advocate en het jongetje niet opvatten als een verkapte moeder-zoon-re- latie, maar als een romance zonder seks.' Zo hebben we die twee meer aanvankelijke weer zin voor elkaar meegegeven. Grisham schijnt aanvankelijk enige problemen gehad te heb ben met mijn bemoeienis, maar achteraf zegt hij nu dat van zijn drie boekverfilmingen The Client hem het meest dierbaar Overleven „Ach, acteren is niet zo vrese lijk moeilijk. Je moet luisteren en reageren, dat is het zo'n beetje. Maar overleven als actri ce, dat is pas lastig. Daar heb je smaak en intelligentie voor no dig. Dan wordt het ook interes santer. Maar hoe meer macht je vervolgens krijgt, hoe meer kans je loopt een karikatuur van je zelf te worden. Het hangt ervan af of je wordt toegestaan vol wassen te worden met je vak. De meeste actrices van mijn ge neratie zijn al lang en breed ver dwenen, een enkeling is een tijdje weggeweest en weer te ruggekomen, zoals Barbara Hershey. Niet het acteren is moeilijk, maar een leven voor jezelf over zien te houden, dat is moeilijk". „Ik vind het wel aardig dat Susan Sarandon als 'sterk wijf' in Thelma Louise. dens het Oscargala van vorig jaar als uitreikster van prijzen een verhaal afstak over in het nauw gedreven Haitiaanse vluchtelingen. De actrice en haar medeplichtige partner Tim Robbins zullen voorlopig niet meer voor het feest worden uit genodigd. Met is voor de actrice geen aanleiding een toontje la ger te zingen. „Ik vind dat ik geen keus heb. Ik zou het ongepast vinden om me stil te houden. Als iets mijn leven raakt, of mijn familie, of mijn wereld, of wanneer mijn belastinggeld wordt gebruikt om dingen mee te doen die ik immoreel vind, dan moet ik re ageren. In het geval Haiti, kwa- schrikwekkende rapporten bin nen van Amnesty International, maar de pers deed er niets mee. Wij gaven persconferenties, stuurden open brieven rond, niets hielp. Maar 28 seconden tijdens de uitreiking van Acade my Awards veranderden alles." „Ik weet niet in hoeverre zulke dingen mijn carrière negatief beïnvloed hebben. Ik weet al leen dat ik niet meer aan de Os caruitreikingen mag meedoen sinds ik daar Haiti aan de orde heb gesteld... Ja,' ik snap dat niet. Dat het daar wel is toege staan grappen te maken over de seksuele geaardheid van Jaye Davidson uil The Crying Game en over het ondergoed van Sharon Stone, maar dat je ge straft wordt als je het heel even ovèr iets serieus wilt hebben. Sommige mensen vinden dat acteurs zich strikt bij hun be roep moeten houden. Maar ac teur-zijn betekent toch niet dat' je je burgerrechtenmoet inleve- mijn rol in Thelma Louise ook door vrouwen zo is gewaar deerd, want Geena Davis en ik hebben ons nogal moeten in spannen voor aanpassingen in het scenario. Er wareii scène's, zoals een hevige vrijpartij van mij nadat ik pas iemand had doodgeschoten, die hevig ind ruiste tegen mijn vrouwelijk in stinct. Ik doe altijd suggesties en verwacht dan helemaal niet dat men ook naar mij luistert. Maar Ridley heeft ons de ruimte gege ven om een stuk of wat scène's totaal anders te doen en er nieuwe dingen aan toe te voe gen". „Speciaal met het einde heb ik mijn zin door moeten zetten. Ik had gezegd dat ik die rol al leen wilde spelen als ik aan het einde dood mocht, want dat leek me noodzakelijk. En dan zorgen dat ondanks zo'n tra gisch einde de film toch positief bijblijft, dat was de grote uitda ging. Vaak komt het dan welis waar zo in het scenario te staan, maar schrikt men er op het al lerlaatst toch voor terug. Dat was ook bij Thelma Louise bijna het geval geweest. Er was op zeker moment sprake van een einde waarin ik de auto het ravijn inrijd, maar op het laatste moment nog wel Geena uit de wagen duw. Flet punt was dat die finale ook als allerlaatste scène is gedraaid en iedereen erg veel vertrouwen had in wat we al af hadden. Daarom heeft men het risico durven nemen mij mijn zin te geven, waarbij het een groot voordeel was dat Ridley Scott niet alleen regis seur was maar ook co-produ- cent". Oscaruitreiking Susan Sarandons moeizame relatie met Flollywood is er niet beter op geworden sinds ze tij- Susan Sarandon: „Ik ben begonnen gie voltooid met moederrollen." als hupse meid, later werd ik ontdekt als sterk wijf en nu heb ik een trilo- FOTO TIMOTHY WHITE Bies van Ede schrijft leesbaar boek over Beleg van Haarlem et favoriete vakantieboek van Lisette Lewin STERDAM SYLVIA HEIMANS de vakantie kom je vaak pas ht aan lezen toe. Eindelijk is tijd en rust voor dat ene assieke meesterwerk, die be- belde debutant of het boek t al maanden is blijven lig- n. In een serie interviews et schrijvers vandaag Lisette win. Zij schreef Van Gorki- aat naar Beer-Sheva: Op reis Rusland en Israël, Het clan- 'stiene boek 1940-1945 en de mans Voor bijna alles bang weest en Een hart van prik- Idraad Haar favoriete au- ur is Anton Tsjechow. ngeven door de poezen Trui, cha en Sophie, een aandoen- c kruimeltje van een paar we- n, serveert Lisette Lewin ('zet godsnaam mijn leeftijd niet de krant') taart en kersen in tuin. Ze praat aan één stuk tor, gepassioneerd, nadrukke- „De laatste jaren schrijf ik van e boeken waar ik zo vreselijk el voor moet lezen. Als ik met kantie ga, neem ik een boek ee dat ik voor mijn werk no- g heb. Ik schrijf nu een boek t gaat over de Palestinapio- ers, de mensen die het land igebouwd hebben dat nu Is- ël is. Mijn tante is daar ook bij weest. Nu gaat The History of on ism van Walter Lacueur eral mee naar toe. Helaas ook ee naar bed, ja. Ik weet niet of t boek aan te bevelen is voor idere mensen." Het is niet makkelijk een fa- riet te kiezen voor Lewin. Tal- boeken leest en herleest ze. ssages uit de Haagse romans n Couperus kent ze uit haar )ofd. Biografieën van schrij- rs, zoals Toergenjev en Balzac n ook geliefd. „Je kunt bij mij et terecht voor naoorlogse hrijvers, behalve Hermans, aar die is eigenlijk ook al klas- ;k." „Wat ik altijd herlees is het ?rk van Anton Tsjechow, voor zijn novellen, die worden zwaar onderschat. Ik denk vaak aan hem als ik. schrijf. Ik weet niet of het er toe doet, maar zijn toneelstuk, De Kersentuin, dat hier in het Amsterdamse Bos wordt opgevoerd en dat zulke goede recensies had, dat vond ik vréselijk. Een schande, het had niets met Tsjechow te ma ken. Tsjechow is geestig, er zit humor in zijn werk. Maar hu mor is, zoals de Duitsers zeg gen, 'wenn man trotzdem lacht'. Het is tragedie, maar je lacht toch. Die toneelspelers maakten er een klucht van. Dat is niet hetzelfde." „Tsjechow heeft een keer iets gezegd over De Kersentuin; dat altijd misbruikt wordt. Stanisla- vski, die de stukken van hem ensceneerde, was vreselijk zwaar op de hand. Hij maakte loodzware opvoeringen van Tsjechows stukken. Tegen hem zei Tsjechow: Ik heb een kome die geschreven, geen tragedie." „Tsjechow stak overal de draak mee. In zijn werk en daarbuiten. Ook met liefde, hoewel hij helemaal gek werd van liefde voor de actrice Olga Knipper. Maar toch, zonder hu mor. ben je geen goede schrij- „Karel van het Reve zei eens: niemand ontneemt zijn perso nages zo meedogenloos de kans op geluk als Tsjechow. Dat vind ik ook. Bij die voorstelling kwam dat helemaal niet naar voren. Er zaten misschien wel duizenden mensen te schateren van het lachen. Ik vond het bij na niet uit te houden. Er was helemaal geen sfeer in die voor stelling. Het onafwendbare noodlot dat het stuk kenmerkt, kwam er totaal niet uit. Toen ik thuis kwam heb ik tot diep in de nacht De Kersentuin herlezen. Toen dacht ik, wat een prachtig stuk is het toch. Ik moest ge woon huilen, zo mooi vond ik het." „Het decor was ook nog eens niet om aan te zien. En verder, er komt een meisje op, Anja, die maakt een radslag. Dat kan wel, maar het slaat natuurlijk ner gens op. Het zijn toch gewone mensen en geen acrobaten?! Het gaat over heel gewone mensen, verarmd en ongeluk kig. Zij zijn uit geldgebrek ge noodzaakt om hun landgoed, dus eigenlijk hun jeugd, aan een parvenu te verkopen. Die parve nu is van plan om De Kersen tuin om te zagen en er zomer huisjes voor in de plaats te zet ten. Diep tragisch, ja." „Ik heb een keer een opvoe ring van De Drie Zusters van de Schaubühne am Leninerplatz op televisie gezien, geregisseerd door Peter Stein. Die was op twee avonden op tplevisie, van elf tot één uur. Dat was zo ont zettend goed. Niet gemanië reerd maar geloofwaardig geac teerd, echt beklemmend was dat. Toen ging ik met een ge voel naar bed van: wat is het le ven toch verschrikkelijk! Flaha!" „Dat heb ik eigenlijk nooit meer gehad. Ik ga niet meer naar Tsjechow-opvoeringen, ik doe het niet meer. Het is ge woon een lijden." JEUGDBOEKEN «RECENSIE CASPER MARKESTEUN Bies van Ede, Gebakken rat met beuke blad. Uitgeverij Leopold, 27,50. Jo Briels, De nacht van de varkens. Standaard Uitgeverij, ƒ21,-. Alleen al de titel deed me water tanden: Gebakken rat met beukeblad Watertanden van viezigheid. Smullen van iets smerigs. En hoewel waterkonijn met name in Vlaanderen een culinair genot van hoge orde schijnt te zijn, qua smaak ver want aan ons dartel huppeloor, is voor ons gebakken rat toch een gerecht dat slechts in zeer benarde omstandigheden ver orberd wordt. In die verre Tach tigjarige Oorlog bijvoorbeeld, waarvan de jaartallen in ons ge heugen gegrift staan: 1568 - 1648. De kaft is ook aanlokkelijk: boeren, burgers en buitenlui die met tonnetjes kokende olie, musketten, stokken, speren, pistolen en stenen hun have en goed verdedigen tegen aanval lers die bij de verovering van de stad iederepn zullen afslachten. En het boek voldoet zo lekker aan je hoog gespannen ver wachtingen. Bies van Ede brengt je terug in de tijd. Hij schrijft met Gebakken rat met beukeblad zo'n boek waarmee allerlei herinneringen aan vroe ger naar boven komen. Goede herinneringen aan boeken over de Tachtigjarige Oorlog vol hel dendaden, belegeringen, slim me ontsnappingen en gruwe lijkheden. Gebakken rat met beukeblad is het eerste deel in een nieuwe serie verhalen 'Spannende tij den', die gebaseerd zijn op fei telijke gebeurtenissen uit onze geschiedenis en die wordt uit gebracht in samenwerking met de Culturele Raad Noord-Hol land. Een goed initiatief als je naar dit eerste resultaat kijkt. Bies van Ede heeft zich met hart en ziel gestort op de ge schiedenis van het beleg van Haarlem in 1572. Als hoofdper soon heeft hij Adriaan geno men, zoon van de Alkmaarse bakker Johan Groenvelt. Johan is de eerste die reageert op de oproep van geuzenhopman Klaas Rop, die op het Waagplein vrijwilligers vraagt mee te hel pen Haarlem te verdedigen te gen een aanval van Don Frede- rik Zo blijven Adriaan en Maarten achter bij hun grootva der, want bij de geboorte van Maarten is hun moeder gestor ven. Van opa horen ze dat hun vader voor zijn huwelijk huur soldaat is geweest in het leger van Filips. Als in december 1572 Adriaan van huidenhandelaar Lieven Coster verneemt dat zijn vader gewond in het Oude Gasthuis in Haarlem ligt en daar snel vandaan moet, besluit Adriaan hem te gaan halen. Zo belandt hij in Flaarlem waar hij net te laat is om te ontsnappen aan de belegering van de stad door de Spanjaarden. Flij is ver oordeeld in de benauwde veste te blijven, waar zijn vader in middels uit verdwenen is. Met dit als uitgangspunt schrijft Bies van Ede een zeer boeiend verhaal, waarin de his torische feiten zeker geen ge weld wordt aangedaan. Inte gendeel, Van Ede legt niet al leen allerlei menselijke zwakhe den bloot, hij neemt tevens een paar onjuistheden weg over het beleg van Haarlem. Dat het hemd ook in de Tachtigjarige Oorlog al voor de rok ging, hoeft niet te verbazen en dat toen ook verraad en overlopen naar de tegenpartij voorkwamen, laat Van Ede genadeloos zien. Ken au Hasselaar beschrijft hij als de zakenvrouw in hout die zij in werkelijkheid waarschijnlijk ook was en dat de Haarlemmers ge durende het hele beleg (decem ber 1572 tot juli 1573) honger geleden hebben, ontmaskert hij als een fabeltje. Pas aan het slot van het beleg werd de bevol king, door een betere afsluiting van de stad door de Spanjaar den, gedwongen het maal te doen met boomblad en rat. Gebakken rat met beukeblad is niet alleen een goed gedocu menteerd historisch verhaal, het is ook een uiterst leesbaar, tijdloos boek. Varkens Van een heel andere orde is De nacht van de varkens van de uit de Sinjoorstad afkomstige Vlaamse auteur Jo Briels. Te recht kondigt Standaard Uitge verij het boek voor lezers vanaf 10 jaar aan als een deel in de se rie avonturenboeken 'verrekij ker' en niet als een historisch verhaal. Want hoewel het in het middeleeuwse Antwerpen speelt, is De nacht van de var kens veel meer een ouderwets Agatha Christie-achtig speur- dersverhaal tegen een histori sche achtergrond. Briels doet het leuk: Joppe; de elfjarige zoon van de schout, kan bijna voorspellen dat de rij ke Italiaan met dure dolk en ketting in het duistere deel van Antwerpen om zeep geholpen gaat worden. Vijf verdachten van de moord heeft de schout uiteindelijk binnen één nacht in de cel zitten en elk van die ver dachten heeft lot grote ergernis van de schout iets met varkens te maken. Alle vijf lijken ze geg ronde reden voor moord te heb ben. Stadschirurgijn Maarten, een vriend van Joppe, die zich in zijn kelder met verboden me disch onderzoek bezighoudt, brengt onverwacht oplossing van het raadsel. Een onderhoudende, vlot ge schreven who-dun-it voor jon geren, waarin thriller-elemen ten prevaleren boven histori sche.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19